328te Jaargang N\ 2309. voor de Kaidhollandüehe en Keeuwiche Eilanden. 1 META Tonge JÏI ddelharnis. Woensdag 8 Augustus 19 iT Antirevolutionair Orgaan ^T"'"rdragen •t# r lie iNriof. 122, IN HOC SIGNO VINCES ■r> GELD N, DELHARNIS. UIT DE PERS. BINNENLAND. BUITEN LAUD. )t f 30,- 5. tot f 16.- mzen naam Is jaren 'U koopt. kragenbelast ppasinstrument. ibevolen. rskantoor. «gmorgen van 10594 iagmiddag van v. D. MEIJDE. ^ef. 9481, Eotterflam iLEN. lenstraat 12-14. aderne MEUBELEN W. BOEKHOVEN Zonen, SOMMEIjSDIJK. Alle itnklien''xaar de Iftedacftle bestemd, AdveÉtéiitfësr eet verdere Administratie franc© toe te zenden aan de Ultg-eveis. Ail - jke prijzen ïaar ÉÉN FEN en dat 10567 "Kern. ïoop voor Mid- Omstreken van Effecten. Prolongatiën. tsen van gelden A ader vast te stellen. llEUBLEMENT. f 140,- 120,- 100,- 90,- 3UBLEMENT. f 105, 92,- 80,50 :urig. Pakjes Koffie iet Cadeau's valt poeder, Tabak, rste kwaliteit!! Ameublementen in glazen, 1 eiken Stiil- >r f 95. tegen de concur- 12448 oodig hebt ea over- Ldeiaar" Inkel vanaf uissteeg, Matrassen enz. eclamastel: Kapok» Kapok 22 gulden. Veeren en gewaste van Bedden boven EXTRA CADEAU. 9748 n bakken. Enorme iten heiningen. Ver- Dor het vervoeren en 10020 A. DE VOS Johs.z. Dsze Oosrani verschijnt eiken ©ir 5Sst0ïdag, ^bOBaeeisatsprija per drie s&andsra fr. p. p. 5$ bfj voomitbetslitig.' Risitealamd by?©©ruitfe8taliag f 4si0 per J&ss 4fzoï!t!erHjli0 nummers 5 Cest. UITGEVBR5 ®®ïeS®©Hs SateïeasHH». BS® 3. jMvfertestiëa I2V2 cent per regel, Raclasses 25 per regal, i losbMËkoadigigg I Cent per regel. ©ieistasmrsge* @s DieMtsssbiediHgea 50 Cent per plaatsing. Groots letters ©n vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslas» i A&vertentiëa worden ingewaoht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 tmr. Geheime diploifiatie. -fn de laatste maanden is opnieuw de aan dacht gevestigd op de gevaren der geheime diplomatic. En inderdaad die gevaren bestaan. Het blijkt toch telkens, dat door enkele dozijnen ingewijde Staatslieden verdragen werden en worden gesloten, waarvan zelfs de volksvertegenwoordiging geen kennis heeft, en die dan toch maar de toekomst der natiën beheerschen en allerlei oorlogen doen ontstaan. En ook, wordt er 't een en ander van deze verdragen medegedeeld, dan tjjijken er later geheime clausulen te zijn, die de natie niet te weten komt. En juist die geheime bepa lingen vormen dan de kern en de kracht der -v* m -V 'Nu is dit een moeilijke zaak. In de diplomatie, het onderling verkeer der hoven en departementen van- Buiteni. Zaken, kan men het hart niet op de tong leggen en een zekere mate, ëen groote mate van vrijheid om te onderhandelen en als 't moet, ook te handelen kan hier niet worden gemist. Maar. de medaille heeft haar keerzijde. Feitelijk wordt hier op de meest absolute wijze bij, óver en zónder het volk over -'s volks-toekomst beslist. En maar ai te vaak hebben eerzuchtige eigenzinnige en roern- gierige diplomaten de natiën in den zwaarsten krijg gesleept. zonder dat die daar zelf eenig vermoeden van hadden, vóór ze in den draaikolk lagen. In theorie zou dan een volk, door middel van*het budgetrecht zijn sanctie aan een uitgebroken oorlog kunnen weigeren en het bewind dwingen om vrede te sluiten. Doch dat is „grauwe theorie". In de praktijk kan dat niet. Is het eenmaal oorlog, dan komt de na tionale eer in 'tspel; dan gaan de voiks- 'hartstochten woelepdan is geen terugtred neer mogelijk. Vandaar het levendige verlangen, dat tel kens openbaar wordt en dat ook ons steeds billijker dunkt, om toch als natie van te voren tenminste in hoofdtrekken te weten, wat de onderlinge verdragen inhouden en wat er de gevolgen en conclusiën vamzullen zijn. Opdat -zich van te voren een rustige volksopinie vormen kan, of voor eenige zaak een oorlog gerechtvaardigd 'neeten mag. Het volk mag, waar zijn levensbelangen op het spel staan, niet behandeld worden als een onmondig kind, waarover de ouderen beslissen, als het 's avonds op zijn bed ligt en slaapt. Zoo schreef het orgaan der Engelsche ar beiderspartij „The Herald", dat door de En- gelsche regeering niet naar 't buitenland wordt verzonden, doch dat soms alevel de censuur weet te ontsnappen, het volgende Het is wel aan een ieder bekend, dat de kabinetten der Entente-mogendheden at- gesproken hebben Turkije onder elkaar te verdeelen. Professor Miljoekoff heeft met de gebruikelijke Russische openhartigheid kort vóór de revolutie hieromtrent bijzon derheden gepubliceerd. Omtrent de hoofd factoren in deze aangelegenheid is geen twijfel mogelijk.-VoIgens het sjacherverdrag, of liever de reeks verdragen _want kor telings werden te Rome nog eenige détails vastgeiegd was men overeengekomeu dat Rusland Konstantinopel, de beide kus ten van den Bosporus en geheel Armenië zou verkrijgen, Mesopotamië zou Britsch, Syrië Eranscli eigendom worden. Aan de Italianen was aanvankelijk slechts een kleine belangensfeer toegewezen. Namelijk de vlakte van Siltcië met Adana. Daarop bleek echter de noodzakelijkheid, de ver minderde belangstelling der Italianen voor den oorlog aan te wakkeren, en werd hun belangensfeer enorm uitgebreid. Zij omvat thans de villajetta Smyrna,, Aldin en naar men zegt zelts Konia. Of dit nti zoo is weten we niet. Maar de mogelijkheid Iaat zich stellen.,En dan rijst de vraag, of het Engelsche volk in zijh geheel, had het dit vooruit geweten, zulk een oorlogsdoel goedkeuren zou. Zoo hoort men ook telkens mompelen over geheime verdragen, die al vóór den oorlog bestonden tusschen Rusland en Frankrijk en waar zelfs in het ultra-democratische Frank rijk slechts enkelen van at wisten, maar die nu toen, en dat is het fatale 1 het g&nsche volk binden. Men spreekt-nu tegenwoordig veel over waarborgen voor een duurzamen vrede. Maar zou niet een der voornaamste waar borgen déze zijn, dat de diplomatie op de een of andere manier, wat de hoofdlijnen van haar -arbeid betreft kö'mt te staan onder de controle van de gekozenen des volks? Moeilijk Is het vraagstuk zeker. Doch 't gaat op den duur niet aan, om het absolutisme, dat in het liinnenlandsch bestuur allang heeft atgedaan, wat de ver houding tót buitenland betreft ongestoord te laten voortbestaan. De Drie Prov. NEDERLAND EN DE OORLOG. De Noordam op een mijn geloopen. Bij de directie van de Holland Amerikalijn is telegrafisch bericht ontvangen, dat het stoomschip Noordam bij Texel op een mijn is geloopen. Alle passagiers zijn gered en aan, boord van Nederiandsche torpedobooten yan Terschelling vertrokken op weg naar Nieuweöiep. De kapitein van de Noor dam, de heer B. C. van Walraven, heeft ge seind,- dat bij onmiddelijk assistentie het schip misschien behouden kan worden. Men meldt van den Helder, dat de Noordam 14 mijl dwars van Eierland op een mijn is geloopen. De sleepbooten Thamas en Simson zijn van den Helder vertrokken om hulp te verleenen. Alle pasagiers zijn geréd en bevinden zich aan boord van dë sleepboot Thames. De bemanning is aan boord gebleven. Het stoomschip wordt opgesleept. Ook het pantserdekschip Holland en vier torpedobooten en het stoomschip Amsterdam zijn ter assistentie vertrokken.' De Noordam was Vrijdagnacht te drie uren Doggersbank Zuid gepasseerd. Te 11 uur 15 Vrijdagavond seinde de ge zagvoerder draadloos dat zijn schip onder stoom en dat de Thames in de nabijheid was met alle pasagiers aanboord. Men meldt uit Den Haag: De Noordam is stoomende gebleven en wenscht niet gesleept te worden. De sleep boot Simson stoomt voor haar uit; de Tha mas met passagiers aan boord zal zoodra land verkent, naar Nieuwediep opstoomen. De Noordam met de Simson gaan naar den Nieu we Waterweg. Aan boord van deNoordam bevonden zich 237 pasagiers, te weten: 116 te klasse,. 36 2e klas 85 3de klasse. - [De Noordam is een stoomschip van 12.531 bruto ton en werd in 1902 gebouwd. Red Kwart over drieën Zaterdagmiddag zijn ongeveer 100 passagiers van de Noordam aan het station D. ,P. alhier aangekomen. Daaronder bevindt zich een 50-tal Chinee- zen. Te Alkmaar, Amsterdam, Haarlem en 's-Gravenhage zijn de meeste passagiers le en 2e klasse uitgestapt. De berging van het stoomschip Noordam, welk schip nu even benoorden den Nieuwen Waterweg voor anker ligt, is opgedragen aan de firma L. Smit Co.'s Sleepdienst, die het werk in combinatie met de firma W. ■K. van der Tak. Co. zal uitvoeien. Het schip ligt achter 40 voet 7 duim diep en ruim 5 en 6 staan voi water. In ruim 6 heeft de ontploffing plaats gehad en het water in ruim 5 is door de patrijspoorten binnenge- loopen. De sleepboot Blankenburg ligt langszijde in ruim 5 te pompen met 2 tienduimsslan- gen en, zoo men er in slaagt het water voor te blijven, zal een gedeelte van de lading gelost worden, terwijl het schip voor anker ligt. Zoo niet, dan zal het schip ongeveer 2'/i mijl benoorden den- Nieuwen Waterweg op het strand gezet worden. Een 12-duims "zuigpomp is aan boord van de Noordam ge plaatst en zal ook uit ruim 5 pompen. Ver der wordt er heden nog een pompboot ver wacht. De passagiersgoederen zijn Zaterdag avond in een lichter geladen en naar den Hoek van Holland gebracht. Twee groote lichters van de H. A. L. zijn Zaterdagavond naar de Noordam gesleept en oo1< twee kleinere lichters. Er zal zoo spoe dig mogelijk aangevangen worden met het lossen van de lading uit ruim 7 en 5. De lading bestaat uit stukgoederen, koper en graan. Het schip heeft in het geheel 6000 ton graan in. yoor het lossen hiervan zijn stationaire elevators aan boord geplaatst. Het stoomschip Sloferdijk heeft aan den Hoek van Holland ligplaats genomen en zal de lading uit de lichters weer overnemen. De sleepboot Witte Zee vertrok Zaterdag avond met proviand voor de bemanning van de Noordam, daar de proviandkamer vol water was geloopen. DE TOESTAND. Wij vertoeven met onze gedachten wéér in Rusland. Het land der „onbegrensde" mo gelijkheden in dezen ooriogl Een oogenblik van hevige spanning heeft er geheerscht, welke zich ernstig liet aanzien. Kerenski, de groote leider, ópk bekend om de groote lijder (lichamelijk bedoeld) de man van 's lands bestuur, wien tot nog toe gelukt was om het roer van Staat vast te houden in de revolutionaire brandingheeft ontslag aangevraagd. Dat stond in verband inet de ministerieele crisis, die veroorzaakt was door het uit het Kabinet treden van de Kadettenministers en nog steeds niet opgelost was. De Pers stond over het geheel de vorming van een coalitie-kabinet voor. De „Roesskaja Wolja" zegt, dat de „bur- gpriijke elementen in de nationale regeering niet alleen voor den schijn moeten dienen, maar doen uitkomen, dat er billijkheid be staat. Volgens de „Sovermennojo Slovo" zijn de Kadetten-vertegenwoordigers van meening, dat het thans de beurt is van de socialisti sche ministers en dat zij (de Kadetten) nu maar eens den loop der gebeurtenissen moe ten afwachten. Twee der Moskousche bladen protesteeren tegen de overdreven eischen der burgerlijke vertegenwoordigers. De „Wlast Naroda" en de „Voina i mir" daarentegen wijzen op de noodzakelijkheid om een verstandhouding te vinden. De sociaal-demo .-raten verzetten zich tegen de vorming van een bourgeoisie-regee- ring; zij vrcezen daarvan represailles tegen de werkliedenklasse, en roepen de arbeiders op, om te strijden voor de vrijheid en vöor hun rechten. Uit de verdere berichten, die binnenkwa men bleek, dat er groote moeilijkheden waren te overwinnen bij de oplossing van de Kabi netscrisis. iedere organisatie trachtte de macht in handen te krijgen. En "Eet gelukte maar al te dikwijls aan enkele vereenigingen om invloed uit te oefenen. En toen na veel geschrijf en gewrijf heeft Kereiisky toegestemd om te blijven. Hiermede zette hij de eerste stap naar het dictatorschap. Dat blijkt duidelijk uit de verklaring, die hiervan werd gepubliceerd. Daarin deelt hij mede „De op 3 Augustus gehouden conferentie tusschen vertegenwoordigers der voornaamste socialistische, democratische en hberale par tijen, leidden na langdurige debatten tot het resultaat, dat de op deze conferentie verte genwoordigde partijen besloten, mij de taak van hervorming der regeering toe te ver trouwen. Daar ik het niet mogelijk acht mij onder de huidige omstandigheden, waarin het land bedreigd wordt door een nederlaag buiten, en verdeeldheid binnen, aan de zware taak, welke mij than3 is toevertrouwd te onttrekken, beschouw ik deze taak als den tot uiting ge- brachten wil van het land, om zoo spoedig mogelijk en ondanks alle hinderpalen, die zich zouden kunnen voordoen, een krachtig revolutionair bewind in het leven te roepen. Ik ben van zins de oplossing van dit vraag stuk te doen steunen op mijn onveranderlijke overtuiging, dat het heil van het vaderland en van de Republiek het voor alle Russische burgers gebiedend maakt van partij-twisten af te zien, en vol zelfverloochening te arbei den onder de omstandigheden, die voorge schreven worden door de wreede noodzake lijkheid, den oorlog voort te zetten, deslag- vaardighetd van het ieger te onderhouden en de economische macht van den staat te her stellen." Vérder verklaart Kerenski er in, dat hij het in zijn hoedanigheid van hoofd der regeering onvermijdelijk acht, wijziging te brengen in de orde en werkverdeeling der regeering, daar hij niet het recht meent te hebben zich te laten weerhouden door de overweging, dat deze wijzigingen hoewel zij de mogelijk heid bieden, het vraagstuk, waarvoor de voor- loopige regeering staat, volkomen op telos sen zijn verantwoordelijkheid bij de leiding der hoogste aangelegenheden van den staaf zullen vermeerderen. Daarmede is dus gezegd, dat de eerste mi nister vrijwel alle macht in handen krijgt. Zal het helpen? 't Was dan ook Kerenski, de man die de Czaaf Nicolaas II ter val bracht, die poogde om de revolutionaire machten, in toom te houden, maar, daar waar liet gezag niet meer in eere is, daar binden öok de teugels der leiding niet meer. Elk oogenblik dreigde de leiding uit zijn handen te zullen schieten. Wat hij ook deed reisde en trok, sommige medewerkers van de revolutie wilden juist den anderen kant uit. Dat werd Kerenski eindelijk te bar en zoo stelde hij de Regeering voor de keuze, of hem alleen moést het gezag worden toe- vertrouwd.'óf hij ging heen. In een 'door de .geheele pérs als historisch gekenmerkte vergadering van de voorloopige regeering met deelneming der vijf voornaamste politie'ke partijen en de uitvoerende comité's is deze zaak nu besproken. Daarin verklaarde Nekrasof, als vertegenwoordiger van den premier, dat de regeering tusschen drie moge lijkheden moest kiezen: 1. het gezag weder stellen in handen van de organen, van welke de regeering haar gezag ontving; 2. een enkel persoon met onbeperkt gezag beklee- den, opdat deze een kabinet zou formeeren; 3. een vergadering bijeenroepen van verte genwoordigers der politieke partijen, ten einde gezamenlijk te beraadslagen. Ter illustratie: Hoe de toestand in Rusland is, diene hier een eigenaardig telegram, dat de nieuwe op perbevelhebber Korniloff moet hebben afge zonden en dat door een Russisch blad naar men uit Stockholm meld, wordt gepubliceerd. „Het Russische leger bestaat uit elementen zonder eenig verantwoordelijkheidsgevoel, die met geen enkel middel tot gehoorzaam heid kunnen gebracht worden en bijTnassa's vluchten, in streken die niet meer als slag veld beschouwd kunnen worden, is een schrikbewind ingetreden, zooals Rusland nog nooit beleeft heeft. Volgens mijn overtuiging gaat het Vaderland zijn verderf tegemoet. Of schoon niemand mij daarover gevraagd heeft durf ik beslist er op wijzen, dat het offensief aan alle fronten onverwijld moet worden af gebroken opdat het geheele leger opnieuw georganiseerd en door dicipline verbeterd worden kan. Anders zouden juist die man schappen opgeofferd worden, die frouw en moedig hun plicht vervullen. Aangezien ik een verantwoordelijken post als opperbevelhebber inneem, kan ik niet aan den ondergang van het vaderland medewer ken. Als de Regeering mijn voorstel niet in willigt, die het eenige. redmiddel beteekent, zal ik onmiddellijk mijn ontslag als opper bevelhebber indienen". Als dit telegram zóó werkelijk waar is, dan behoeft Hindenburg zich toch om Rusland niet meer druk te maken. VERSPREIDE BERICHTEN. De „Depêche de Toulouse" schrijft „Het slaat vast, dat er in Frankrijk geen graan genoeg is. Men vreest een tekort van 30 millioen dubbele centenaars in vergelijking met den reeds matigen oogst van verleden jaar. Wel" is er graan in het buitenland, maar er zijn geen schepen De verantwoordelijkheid der regeering kan in dit opzicht niet in twijfel worden getrok ken. De economische deskundigen hebben haar lang te voren reeds voorspelt, dat de volksoorlog tot gebrek, zoo niet tot honger snood moest leiden. Thans staan wij voor de kritische maanden" Nu het grootste gedeelte van Oost-Ga- licië weder aan de Russen is ontrukt, wijst de „Neue Freie Presse" op hef economisch belang van dezen vruchtbaren streek. Niet minder dan 2 595.206 H.A. zijn akkerland de humusbodem leent zich bij uitstek voor den bouw van tarwe. Voorts wordt er rogge, gerst, haver, peulvruchten, aardappelen, kla ver en hooi verbouwd. Van belang is ook de zuivelindustriealleen de zuivelvereeni- ging%Lemberg" voor 1.121.000 Kronen boter aan Turkije en Oostenrijk-Hongarije. De hoen derteelt staat op hoogen trap van ontwikke ling; de uitvoer van eieren naar Duitschland Zwitserland en Frankrijk bedroeg de laatste vredesjaren gemiddeld 40 millioen Kronen. De houtrijkdom van Oost-Galicië is zeer groot en de hout-industrie alsmede de hout- uitvoer, waren tot het uitbreken van den oorlog van veel beteekenls. De „Daiiy News" van 26 Juli waar schuwt er voor dat het publiek zich niet door een valsch gevoel van veiligheid ten aanzien van den duikbootoorlog en de voedselvoor raden in slaap mag laten wiegen. „De be richten van de scheepsverliezen der vorige week", zegt het blad, „zetten deze waarschu wing kracht bij. Vergeleken met de cijfers van twee weken geleden toonen zij-een ver meerdering der verliezen van schepen boven de 1600 ton met bijna 50 Dit is op zich zelf niet alarmeerend, en vergelijkt men de berichten met die der afgeloopen drie maan den, dan kan men in dien zin niet zeggen dat het gevaar toeneemt. Maar in anderen, zeer ernstigen zin wordt onze voedselaan- voer, om niet te spreken van de oorlogstrans porten, met iedere 1Ö00 ton die tot zinken wordt gebracht, meer bedreigd, en tenzij onze marine de verliezen kan beperken tot een omvang, die nog aanmerkelijk kleiner is dan het minimum van verleden week, kan onze positie niet anders dan als zeer hachelijk worden beschouwd". Volgens eene opgave van het bureau Veritas, die wij in de „Temps" van 29 Juli vinden, werden van October 1916 tot April 1917 het volgende aantal schepen en de vol gende tonnage bijgebouwd Groot-Brittannië 261 608,946 Vereenigde Staten 150 484,381 Nederland 103 190,619 Japan 46 128,913 Frankrijk 42 61,986 Italië 20 34,051 Noorwegen 42 34,044 Denemarken 20 26,348 Zweden 26 20,023 Spanje 7 4,422 Chili 3 823 Rusland 5 750 Portugal 3 216 Totaal 628 1,667,524 Wanneer men hierbij bedenkt, dat de<on- bepefkte duikbootoorlog thans in de maand meer dan een millioen ton vernietigt, dan blijkt uit deze cijfers voldoende, dat het ook met de grootste inspanning niet wel móge lijk zal zijn, om tegen deze torpedeeringen op te bouwen. Dit blijkt nog te meer wan neer men er verder mede rekening houdt, dat in verschillende Staten het materiaal voor den scheepsbouw iedere maand moeilijker verkrijgbaar wordt, dat verder ook in het tijdperk natuurlijk uit alle krachten gebouwd werd, dat de neutrale Staten hunne schepen steeds minder op de gevaarlijke zee wagen en dat ten slotte de scheepsbouw van Japan, Californië en andere afgelegen gedeelten voor het transport van Europa natuurlijk slechts in zeer geringe mate in aanmerking komt. Naar wij in de „Times" van 26 Juli lezen, had de contróleraad voor den Engelschen katoenhandel besloten, eene vermindering in de productie der spinnerijen door te voeren. Eene aankondiging in deze richting werd binnen enkele dagen verwacht, in het ver volg zouden de fabrieken slechts 60 pCt. van hunne spindels in werking mogen hebben. Men zal zich herinneren, hoe groot reeds bij voorbaat het verzet in Engelsche arbeids- kringeii tegen dezen maatregel was, aange zien men daarvan eene groote werkeloosheid verwachtte. Dal de maatregel ten slotte nu toch is doorgevoerd, wijst er wel op, dat de toestanden in de katoen-industrie er in- tusschen niet beter op geworden zijn. Naar de „Figaro" meedeelt, kost het bezolen van schoenen in Parijs voor heeren op het oogenblik 11 francs per paar. Voor het bezolen van damesschoenen was de prijs 9 fr., terwijl voor jongens 9,50 fr. en voor kleine meisjes 6 fr. berekend werd. Naar wij in de „Morning Post" van 25 Juli lezen, werd in verband met het groote gebrek aan thee in Engeland, den 24en op de tentoonstelling van nationale besparing in Londen eene lezing gehouden door den heer Barnaby, een export in den theehandel. Bij deze gelegenheid beval de heer Barnaby eenige methoden aan, waardosr men gemak kelijker in staat zou zijn, spaarzaam te zijn in het gebruik van thee. Hij zeide voorts, dat, wanneer er geen thee meer in het land werd ingevoerd, de aanwezige voorraad in enkele weken uitgeput zou zijn. Naar den 28en Juli uit Haparanda aan „Aftonbladet" geseind wordt, was men er tengevolge van het gebrek aan papier toe overgegaan, in de Krim de ctfuranten op pakpapier te drukken. Naar den 28en Juli uit Haparanda aan „Aftonbladet" geseind wordt, waren tenge volge van de laatste gebeurtenissen in St. Petersburg, niet minder dan 6000 vluchte lingen uit de hoofdstad in de Krim aange komen. Naar wij in de „Morning Post" van 27 Juii lezen, beric-htte het Engelsche departe ment van levensmiddelenproductie, dat, hoe wel het weder over het algemeen gunstig was geweest voor de aardappelen, ernstige berichten waren ingekomen omtrent het uit breken der aardappelziekte in Devon en andere graafschappen. Het te Kopenhagen verschijnend „Ek- strabladef' wijdt een hoofdartikel aan de in trede van het vierde oorlogsjaar waaraan het navolgende ontleend wordt „Wat ook verder moge gebeuren, het staat vast dat Japan overwinnend, Amerika ge sterkt en Europa geruineerd uit den oorlog te voorschijn zullen treden. Ligt niet in ieder dezer drie feiten een voldoende wenk aan de Europeesche mogendheden besloten, om het einde, van den oorlog te bespoedigen in Duitschland heeft men hiervan ook wel begrip en men verklaart zich dan ook bereid dienovereenkomstig fe handelen In Engeland wil men dit echter nog steeds niet begrijpen doch op een werkelijke Don.

Maas- en Scheldebode | 1917 | | pagina 1