BINNENLAND. PLAATSELIJK NIEUWS GEMEENTERAAD. INGEZONDEN STUKKEN. De broodkaart van de 93ste week loopt van Maandag- 6 tot en met Zondag- 14 Augustus. over het verval, over de ontbinding van zijn vaderland, welke ondergang hij met zieners blik voorspelt. „Ja, Rusland is in gevaar!" roept hij uit. In levensgevaar! Ik weet niet of het over een half jaar, over een maand nog zal bestaan. Ik weet het nietik wil gelooven, dat het blijft leven, ik dwing mijn verbeelding, het te gelooven, niet te vertwijfelen, en toch ik weet het niet ik weet het niet Dat is het verschrikkelijke: de Honger! Ik zie hem komen, onafwendbaar. Het leger lijdt ontberingen, de paarden vallen neer'bij gebrek aan voedsel. Wij, in de steden, kun nen ons ternauwernood voeden. Hoé lang kan deze toestand nog duren Niemand weet hetMisschien zal er de volgende week geen yoedsel meer zijn. Het hongerende leger verlaat de loopgraven en trekt op het achterland los, onderwèg alles verwoestend. Machteloos in de lucht hangen de halve maat regelen der regeering, haar oproepen aan het volk. De duistere, onwetende en wantrouwende boerenmassa sluit haar ziel en haar koren schuren. In de eerste dagen der revolutie, in de uren, teen alles scheen te beven, toen stond de boer menige waggon graan afmaar dagen en maanden verliepen .- .De boer heeft zijn vertrouwen weer verloren en hij verstopt zich opnieuw in de duistere diepten van zijn ontgoochelingen, van eigenbaat en angst Vrede! Alleen het wóórd reeds is instaat, iederen vrijen geest in het binnenland in be roering te örengen! in het moede hart van het leger geslingerd, gelijk het den vonk in het kruitvat! Ach, hoe vermoeid, hoe uitgepnt zijn onze arme soldaienAchter hen liggen drie jaren van vreugdeloozen droevigen strijd Wat heeft het léger geleden onder slechte leiding, onder eergierige generaals, die den vijand kanonnenvleesch leverden, ondeF onrust, ge wekt door nooit verstommende geruchten van omkooperij en verraad. De ziel is vermoeid van het slechte En daar klinkt het op eenmaal: Vrede! Een einde, morgen reeds. Wie heeft nog lust, zijn leven aan een kogel bloot te stellen, nu morgen de langverbeide vrede met zijn rijke gaven komt? Wie zou er willen sterven, nu Rusland vrij wordt en het schoon zal zijn te leven Maar ik blik,verder en zie nieuwe, steeds nieuwe gevaren! Ik geloof, dat onze vrijheid onder een slechte planeet is geboreneen bruid met een grafkrans! Dagelijks drukken wij voor 30 millioen bankbiljetten, maar nooit is er geld! En hoe sneller onze bankbiljetten- pers werkt, hoe dieper onze toch al zoo ver achte roebel in den afgrond van het bankroet valtReeds weigert onze geachte nabuur Finland, onze mooie, zuivere papiertjes aan te nemen en weldra zullen ook de kooplieden er beleefd voor bedanken. Wat moeten wij er dan mee beginnen? Onze vrijheids- leening welk een bittere satire is zij op de vrijheid Het vrije Rusland van de revolutie en het volk, dat zich voor de eerste maal meester weet van zijn grond en zijn goud, het zou, dacht men, als één man inteekenen En hoe is het gegaan Amerika teekent, onze geldkoningen teekenen, de Joodsche vereeni- gingen verzamelen geld om te teekenende intellectueelen snellen toe, domonstratief met hun schrijvers- en doctershonoraria Maar het volk De dragers der revolutié? Die wen den het hoofd af van deze leening der nood Een lezer van de „Daiiy Mail" vertelt in dat blad, dat hij een paar handschoenen wilde koopen, natuurlijk „made in Engeland", zooals een rechtgeaarden Brit betaamt. De winkel juffrouw toonde hem een paar, dat hem bijster goed beviel, maar plots ontdekte zijn spie dend oog een dikke, zwarte streep op de plaats, waar het fabrieksmerk pleegt te staan. Een afschuwelijke gedachte kwam in hem op en op de man af voegde hij de winkeljuffrouw toe: „Dat is Duitsch fabrikaat!" „Zij zijn afkomstig van een schip, dat wij in beslag hebben genomen", erkende de verkoopster. Hij zocht een ander paar uit ook een cencuurstreep! Een derde- paar dezelfde geschiedenis Toen is de man, in woede ontstoken, den winkel uitgeloopen en vraagt thans zijn mc- delezers van de Daily Mail" „of dat geen schande is?". Het '„Berl. Tageblatt" meldt, dat de Duit- sche legers op 1 Augustus 1917 aan vijande lijk gebied bezet hielderi in België 28.980 vierkante K.M. Frankrijk 19.220 Rusland 280.450 Roemenië 100.000 Servië 85 867 Montenegro 14.180 Albanië 20.040 Tezamen 685.737 vierkante K.M. Daar staat tegenover, dat de Franschen 900 vierkante K.M. Duitsch gebied bezet houden en de Russen 25.500 vierkante K.M. Oosten- rijksch-Hongaarsch gebied waarvan zij echter tengevolge van het laatste offensief der ceptrate troepen reeds 60 hebben moe ten ontruimen en dat naar alle waarschijn lijkheid binnenkort wel geheel zal zijn bevrijd. NEDERLAND EN DE OORLOG. De Scheepvaart. (Officieel). Aangezien van de zijde van de Britsche regeering bericht is ontvangen, dat het leggen van mijnen in het onlangs aan gekondigde nieuwe -Britsche mijnveld niet kan worden opgeschort en de juiste afbake ning van de opengebleven nauwe passage moet wachten tot nauwkeurige astronomische plaatsbepaling mogelijk is, moet de doorvaart om de Noord voorloopig als uiterst gevaarlijk worden beschouwd. SOMMELSDijK, Van S. F. Kootte moest een varken in nood worden geslacht. Het vleesch is voor de consumptie goedgekeurd. Tegen D. S. van Middelharnis is pro» ces-verbaal opgemaakt wegens mishandeling van J. B. van Middelharnis. Wegens geringe afname is de distribu tie van hondenbrood alhier gestaakt. Onder de varkens heerscht er alhier een' ziekte. Van G. B., en W. v. d. V., zijn reeds varkens gestorven. MIDDELHARNIS.* Bij Kon. besluit van 20 Juli is, met ingang van 22 Juli, herbenoemd tot voorzitter der plaatselijke commissie voor de ongevallenverzekering te Middelharnis, L. van der Sluys, notaris te Dirksland, en tot plaatsvervangend voorzitter dier commis sie A. W. Nijgh, te Middelharnis. Aan 25 personen alhier die een varkens hok hebben staan nabij de Donkerenweg is door den eigenaars van dat terrein de heeren J Zaaijer, C. T. Nipius, D. Slis en J. v. d. Koog bij deurwaarder Exploit aangezegd dat die hokken 1 Nov. a.s. moeten weggehaald worden. Door J. Tale, wed. K. Viskil zijn de woonhuizen aan de Verlengde Visscherstraat onderhands gekocht van Mevr. de wed. K. v. Schouwen. DEN BOVMEL De ingezetenen hebben allen hun brandstoffenkaart thuis gehad, wat zij tot 1 Mei 1918 kunnen ontvangen. Daar van is afgetrokken voor meer dan 2 haard steden wat bij de opname in voorraad was en hetgeen zij nadien van de distributie heb ben ontvangen, zoodat het voor sommigen tegenviel, ja enkele krijgen zelf niets. Zij die meer dan 12 H. L. mogen hebben, krijgen dan slechts meer, wanneer ieder voorzien is van hoogstens 12 H. L. en bijzondere gebouwen geheel zijn voorzien. Schiet er dan nog over, dan kunnen zij meer krijgen, die recht hebben op meer dan 12 H. L. Dé bedoeling is bepaalde uren van af gifte van brandstoffen te houden wat nader zal worden bekend gemaakt. Voor 1 en 2 haardsteden wordt het koken op gas niet in rantsoen verminderd. De voor deze gemeente beschikbaar ge steld bak- en braadvet is door den Conduc teur der stoomboot geweigerd te vervoeren daar de kistjes waren opengebroken, en ver moedelijk daaruit vet was ontvreemd. Aan de beurt van aftreding als wethou der is de heerP. G.Jacobs. Een arbeidersdeputatie is verzocht om meer aanvullings broodkaarten om beter brood en om de bakkers iedere werkdag te doen bakken. Door een defect aan den oven was bij een der bakkers het brood Zondag niet te gebruiken. De volgende week zal op bon No. 5, verkrijgbaar zijn K.G. zachte zeep (groene of gele,) de winkeliers moeten de bons ter Secretarie in leveren op 13 Augustus 1917. OOLTGENSPLAAT. Zondag a.s. zal de Her vormde Kerk welke ongeveer vier maanden niet werd gebruikt, wegens restauratie, weder in-dienst gesteld worden. NIEUWE TONGE. De arbeiderswoning van dhr. J. Keijzer alhier, bewoond door D. Me lissant, is .onderhands verkocht aan L. van Zanten alhier. HERKiNGEN. Burgemeester en Wethouders dezer gemeente hebben sollicitanten opge roepen naar de betrekking van lantaarnop steker waarvoor nadere inlichtingen worden verstrekt ter secretarie. Eveneens worden sol licitanten opgeroepen naar de betrekking van Nachtwacht alhier. Deze week arriveerde alhier voor elk gezinshoofd een zak of 40 stuks aanmaakturf. STELLENDAM. Op de alhier gehouden verkooping van vruchten te velde werden de volgende prijzen besteed: Tarwe 150—380. Haver 170—320. Erwten 140—350 gulden per gemet. De woning van den heer K. Kievit Cz. bij veiling ingezet op f 1660 door den heer G. v. Oostenbrugge werd j.l. Woensdag ge mijnd door^den heer A. Roon Cz. op f 1820. ...v.-sv i. -rf- Maandagavond ontstond twist tusschen de vrouw van G. v. d. W. alhier en haar schoonmoeder, waarbij enkele rake klappen werden uitgedeeld. Naar we vernemen is de zaak in politiehanden. Tijdens het ruwe weer van j.l. Woens dag sloeg de visscher H. Brinkman Hzn. overboord. De bemanning wist den drenke ling met groote moeite weer aan boord te brengen. BRIELLE. De ingenieur lc klasse W. T. Stoel alhier is benoemd tot hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat. Naar wij vernemen is in dezer dagen gehouden vergadering v. d. Zuid. HoII. Maat schappij tot redding van schipbreukelingen de Brielsche reddingsboot afgekeurd. Daar de boot te Vlaardingen ter werving was, bleek dat de boot in slechter staat verkeerde en de herstellingskosten te hoog werd, be sloten het station Brieiie op te heffen. TINTE. Als eene bijzonderheid vermelden wij, dat bij den Heer J. R. alhier een kom kommer is gegroeid van 77 c.M. lengte en 25 c.M. omvang. Die mocht er wezen. Maandag 30 Juli werd onder leiding van Mej. Bolier in de O. L. S. eene tweede sa menkomst gehouden van dames-verkoopsters bij den te houden bazar van 't Groene Kruis. Eenige punten werden nog nader geregeld, terwijl verder de uren werden vastgesteld voor elk der dames, waarop zij belangeloos hunne diensten bij den verkoop der goede ren wenschen aan te bieden. ROCKANJE. Op de bonnen is de volgende week alleen vet te verkrijgen. De heer L. van hier stond met z'n wagen en paard bij de tram te Oostvoorne. Eensklaps schrok het paard van een dame met een parapluie. Door zijn tegenwoordig heid van geest greep L. het paard gauw bij de teugels, dat al op den hol was gegaan, en voorkwam zoodoende eenig ongeval, 't Liep goed af. Tot nu toe kreeg Roekan je altijd veel te weinig steenkolen. Daarover is geklaagd bij het distributiebureau in Den Haag. Tot ons groot genoegen heeft dit toch mogen baten, want nu zijn er weer 11.000 kilo aan gekomen. 't Is weer een xleine uitredding. HELI EVOETSLUIS. Met ingang van 16 Augustus a.s. is aan W. J. de Langer, waar nemend Inspected)- der directe belastingen invoerrechten en accijnzen alhier, op zijn verzoek eervol ontslag uit 's Rijksdienst ver leend. NIEUW HELVOET. Onderstaand adres met toelichting en voorzien van 198 handteeke- ningen is dezer dagen verzonden. Aan het College van Gedeputeerde Sta ten van Z.-Holland te 's-Gravenhage. Ondergeteekende, Johannes Smijtegeld Bedet, wonende fe Nieuw-Helvoet. Mori- aanscheweg C 173, wendt zich met instem ming van de ingezetenen van de gemeenten van Nieuw-Helvoet en Nieuwenhoorn, wier handteekening voorkomt op bijgaande nota van toelichting, tot U Hoog Edel Gestrenge College met het volgende. Door hen Is kennis genomen van het "besluit van den gemeenteraad van Helle- voetsluis, genomen in de raadszitting van 1 Sept. 1916, om over te gaan tot het hef fen eener forensenbelasting met 1 Januari 1918. Waar dit besluit hun rechtgevoel ten zeerste krenkt en is genomen naar aanleiding van daartoe door U Hoog Edel Gestrenge College uitgeoefenden drang, welk zelf door den Raadsvoorzitter in de openbare raadszitting bovenvermeld is voorgesteld als een bevel, verzoekt hijmw College eerbiedig doch dringend wel uw standpunt ten deze te willen wijzigen naar aanleiding van de hierbij gevoegde nota van toelichting en aan den gemeenteraad van Hellevoetsluis te willen mededeelen, dat door uw college niet op de heffing van forensen belasting zal worden aange drongen of dat deze kan worden uitgesteld, tot er voldoende bewoonbare woningen in Hellevoetsluis voor hen beschikbaar zijn. 't Welk doende, (Volgen handteekeningen Nieuw Helvoet, Juli 1917. ZUIDLAND. De zoo zeer gevreesde aard appelziekte heeft hier zijn intrede gedaan. De zware vloeddauwen van verleden week die met bange vreeze werd aangezien, hee,t thans zijn verdervenden invloed op het loif der aardappelen doen gelden. Te hoop is dat het als nog mag los Ioopen. Het repelen van vlas alhier is begonnen. Door de aanhoudende regen der laatste da gen, kan men echter slecht vorderen, doordat er nog niet veel vlas is Ihuis gehaald. Het gewas valt niet mee. Ook de zaadafkomst valt tegen. VIERPOLDERS. Aangekomen zijn schemer lichten en kaarsen. Verslag van de vergadering van den raad der gemeente OOLTGENSPLAAT, ge houden op Woensdag 1 Augustus 1917 des nam. 3 uur.. Voorzitter den EdelAchtbaren Heer J. G. van Putten. Present alle leden. De Voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige verga dering worden gelezen en goedgekeurd. Aanbieding der gemeenterekening over 1916 en de rekening der Openbare Bewaarschool over 1916. De heeren Waling, Jacobs en Hobbel worden door den Voorzitter benoemd om later hierover verslag uit te brengen. Aanbieding der rekening van de Langstraat- dijk, welke nagezien wordt door de heeren J. Donkersloot en W. J. Donkersloot, die rapport uitbrengen dat de rekening in orde is bevonden. Thans worden de geloofsbrieven onderzocht der herkozen Raadsleden de heeren J. Jacobs, J. Donkersloot Sr. en J. A. Slis en wordt tot toelating besloten. Benoeming van een zetter, vacature H, Schilperoord aftreding 1918. Na gehouden stemming blijft als 1ste candidaat gekozen dhr. J. Jacobs Jz. en als 2de candidaat dhr. A. Wagner. Af- en overschrijving op de begrooting 1917, in verband hiermede vraagt dhr. W. J. Don kersloot waarom de cokes zoo duur zijn. De Voorzitter geeft te kennen dat men voor de vraag geplaatst isnemen of niet, want de fabriek kon nog veel hooger prijs krijgen, we kunnen hier niets aan doen en wat de straatverlichting betreft zal dezen winter zeer beperkt plaats hebben. v Voorstel van B. en W. om het kaai- of havengeld van 15 op 20 ct. te brengen voor suikerbieten, aardappelen, poters, uien, vlas enz. deze verhooging is noodzakelijk, er moet geld zijn. dhr. W. J. Donkersloot zegt dat juist een categorie van menschen getroffen wordt en zou het liever op een andere manier vinden. dhr. Waling zou het wenschen dat hetgeen per tram vervoerd werd ook belast kon wor den want daar trekt de gemeente niets van, misschien is dit op de een of andere manier wel te vinden. De andere leden zijn van meening dat het beste nog maar is, als het toch moet, dan maar verhoogen van 15 op 20 ct. per tonin deze omstandigheden kan dat wel. B. en W. stellen voor aan G. van Nim- wegen te verkoopen een perceel tuingrond van 220 M- voor f 825. De betaling zal moe ten geschieden 1 Nov. 1917 en het zal 1 Mei 1918 bebouwd of in aanbouw moeten zijn. Wordt goedgevonden. Mededeeling dat op 25 Juli j.l. kas en boeken van den gemeente-ontvanger zijn na gezien en in orde bevonden, in kas was f 4396,857s- Ingekomen stukken. Jaarverslag Proeftuin Middelharnis. Van de Gezondheidscommissie Middelharnis. Van de Ambachtsschool .te Middelharnis. Van de Commissie tot wering van schoolverzuim. Van de Commissie van de Volkshuisvesting. Alles wordt voor kennisgeving aangenomen. Komt in behandeling een 15-tal afschrij vingen (geheel of gedeeltelijk) van de Hon denbelasting. Wordt goedgevonden. Komt ter tafel een verzoek van de Onder wijzers, afdeeling Goeree en Overflakkee, alsmede van het Ned. Onderwijzersgenoot schap om verhooging van salaris. De Voorz. stelt voor deze adressen later te behandelen, in verband met de aanhangige wetsvoorstellen in de Tweede Kamer. Wordt goedgevonden. De raad gaat in geheime zit ting over. Na heropening verzoekt dhr. Wagner om verbetering van het weeghuisje aan de haven, doch de Voorz. geeft te kennen dat B. en W. dit eerst in behandeling zullen nemen. dhr. Hobbel verzocht om een verplichte 9 uur winkelsluiting. De Voorz. zal zulks in overweging nemen. Niets meer te behandelen sluit de Voorz. de vergadering. VERSLAG van het verhandelde ter Openbare Raadsvergadering der Ge meente HERKINGEN op Vrijdag 27 Juli des voorm. 10 ure. De vergadering wordt gepresideerd door den waarnemend Burgemeester den Boer. Afwezig zijn de heeren LJ v. d. Velde en M. Keijzer. Door den Voorz. de verg. geopend, worden door den Secr. de notulen der vorige gelezen welke onveranderd worden goedgekeurd en geteekend. Daarna doet de Voorz. mededeeling der navolgende Ingekomen Stukken le, Een schrijven van de Comm. der Ko ningin dezer Provincie) inhoudende een besluit waarbij aan Mr. C. Zaaijer met ingang van 16 Juli eervol ontslag wordt verleend als Burg. dezer gemeente. 2e. Missive van H. H. Ged. Staten, goed keuring verleenende aan het genomen raads besluit, om den secretaris over 1917 tijdelijk verhooging te geven. 3e. Proces-verbaal van opname van boeken en kas van den gem. Ontvanger gedaan 19 Juli 1.1.waarbij als altijd, alles in de beste orde was bevonden. In kas was aanwezig f 380,92, inbegrepen gedane voorschotten. De Armenkas bevatte f 468,62, die van het Levensmiddelenbedrijf f 275,97"'. Elke kas bij zonder in overeenstemming na vergelijk van Ontvangst en Uitgaaf. 4e. Doet den Voorz mededeeling dat hij na mens B. en W. had willen voorstellen het salaris van den onderwijzer Rijnberg te bren gen van f550 op f 600. Door aanneming van een wetsontwerp in de Tweede Kamer zal dat behoudens goedkeuring der Eerste toch f 600 worden met ongeveer f40 duurtetoeslag zoodat hij voorstelt dit eerst maar af te wachten. De heer van Kempen neemt ook daarmee genoegen alhoewel veel door hem geyoeld wordt voor verhooging van het salaris dat deze onderwijzer geniet en mocht het met die voorgestelde verhooging misloopen, dan zag hij het gaarne door de gemeente gedaan, wat dan ook door den Voorz. was en nog maals werd besproken. Alle leden stemmen daarin overeen en wordt diensvolgens alzoo besloten. Voorts was ingekomen een schrijven van van de Afd. Onderw. Gem. Middelharnis en Omstreken, hetwelk wordt voorgelezen doch waarop afwijzend wordt beschikt. Daarna worden de geloofsbrieven der op nieuw gekozen raadsleden Mans, v. d. Velde en den Boer onderzocht. Inmiddels verlaten daartoe Mans en den Boer de zaal en zien de heeren Lokker en van Kempen bijgestaan door den Secr. dezelve na. Deze worden in orde bevonden en mitsdien tot toelating be sloten. Aan den Boer en Mans wordt dit bij hun binnenkomen medegedeeld. Vervolgens vraagt de Voorz. machtiging oproep van sollicitanten te doen voor lantaarn opsteker en nachtwaker en diens salaris als dan te stellen op f 150 plus f 10 vergoeding voor verwarming en verlichting in verband met de duurte desbetreffende. Geen der leden daartegen bezwaren hebbende, wordt ook daartoe besloten. Volgt nu begrootïng Algem. Armbestuur. De verschillende hoofdstukken worden den Raad voorgelezen en gememoreerd, en wordt de balans gesteld in Ontvang en Uitgaaf gelijk op f 2275. Als laatste punt der Agenda wordt in be handeling genomen de voorloopige vaststel ling Gem.-Rekening 1916. De heeren Kempen en Mans zien daartoe de bescheiden na. De balans wordt opgemaakt in Ontvang op f 13527,263. Uitgaaf f 12828,01. Sluitende alzoo met een batig saldo van f 699,25s. Bij de door den Voorz. gedane rondvraag vraagt de heer Bruggeman de aandacht voor de lantaarns op de kaai waarover hem klach ten zijn ter oore gekomen. De Voorz. wil gaarne deze klachten onder zoeken, hoewel het hem voorkomt, dat de klacht ongegrond zal blijken té zijn. Die lan taarns geven licht op verren afstand meer dan vlak voor en nabij. Bovendien waaien ze niet uit, waardoor met deze reeds een groote verbetering is aangebracht. Hij zal ook nog trachten iets te doen aanbrengen om aan ge dane klachten tegemoet te komen. Niets meer te verhandelen wordt de ver gadering gesloten. Gemeenteraad te NIEUW-HELVOET op Donderdag 2 Augustus 1917, des voorm. ten 9.30 ure. Voorz. de Burgemeester, alle leden aanwe zig. De notulen worden gelezen en goedge keurd. De Voorz. stelt aan de orde onder zoek der geloofsbrieven van de hh. van Har- tingsveldt en Kramer. De Voorz. verzoekt hem zich te verwijde ren. De hh. van den Ban, van der Schilt en Langerveld worden opgedragen dezelve te onderzoeken. Zij worden in orde bevonden waarna de hh. van Hartingsveldt en Kramer hunne plaatsen weder innemen en de Voorz. hun gelukwenscht met hunne herbenoeming. Meegedeeld dat bij kasopname bij den Ge meente-Ontvanger alles in orde is bevonden. Een schrijven is ingekomen van de Ge zondheidscommissie betreffende aanvulling van de politieverordening dit betreft voorna melijk het levensmiddelenbedrijf. Dhr. van Hartingsveldt vraagt wat de be doeling is,.een nieuwe politieverordening of een aanvullingsblad. De Voorz. antwoord een aanvullingblad. De Commissie geeft ook in overweging om een verbodsbepaling te maken tegen het roo- ken van tabak of sigaren van kinderen be neden 14 jaar met bijvoeging dat diegene die aan kinderen tabak, sigaren of sigaretten ver koopen strafbaar zullen zijndit stelt de Ge zondheidscommissie voor in het belang der volksgezondheid. Dhr. van Hartingsveldt wil nog verdergaan en den leeftijdsgrens stellen op 16 jaar. De Voorz. zegt hoe hooger men den leef tijd s.telt, men op meer moeilijkheden zal stuiten en hoewel hij het gewenscht zou achten, adviseert hij nochtfians de leeftijd op 14 jaar te houden. Dhr. van Hartingsveldt repliceert en hand haaft zijn voorstel, dhr. v. d. Ban stelt voor 14 jaar. Het voorstel van Hartingsveldt wordt met 6 tegen 1 stem verworpen, dat van van der Ban met 6 tegen 1 stem aangenomen. De Voorz. leest een schrijven voor van den Raad van State, waarin wordt medegedeeld dat afwijzend is beschikt op het beroep der gemeente tegen het besluit van Ged. Staten wegens het niet goedkeuren der begrooting 1917 omdat de Raad der gemeente Nieuw- Helvoet geweigerd heeft de posten die Ged. Staten op de begrooting hadden geplaatst door inkomsten te dekken. Afschrijving Hoofd. Omslag wordt verleend aan H. W. Spoon, door vertrek naar Hellevoetsluis. Een verzoek is ingekomen vaa*B. v. d. Meijde om een stuk grond dat hij in huur heeft met 7 jaar te verlengen, e/eneens een gelijk verzoek van Wed. Stolk. Dit laatste wordt toegestaan onder voorwaarde dat op eigen kosten ten genoege der gemeente ge draineerd wordt.. Het stuk grond in huur bij v. d. Meijde kon volgens zijn zeggen niet gedraineerd worden, besloten wordt dit te doen onderzoe ken en de beslissing aan te houden. Ingekomen een schrijven van het Ned. Onderw. Genootschap te Hellevoetsluis, dat de Raad een bepaling make, dat voor de kinderen uit deze gemeente die de M. U. L. O. te Hellevoetsluis bezoeken tegemoet wordt gekomen in den kostenden prijs. De Raad besloot op zijn vorig besluit niet terug te komen. Ingekomen is een schrijven van het Distri butiebureau uit den Haag over de regeling van den gas- en cokesprijs, benevens een schrijven van den Directeur der gasfabriek, die verzocht om den gasprijs te verhoogen. De Voorz. zegt dat hij met de Burgemees ters van Hellevoetsluis cn Nieuwenhoorn reeds heeft gesproken cn dat zij van den Directeur bewijs verlangden dat met verlies werd gewerkt en dit met cijfers werd aan getoond. Tot nu toe is er niets meer van ge hoord toch meende de Voorz. dat het ten slotte wel zal moeten komen tot gasprijsver- hooging. Door verschillende leden werd hierover het woord gevoerd, en men tot het besluit kwam om met de gemeenten Hellevoetsluis, en Nieu wenhoorn en de Directe van de Marine, die ook een contract heeft te confereeren. Een schrijven is ingekomen van Bongers om meer loon voor het ledigen der zinkput ten. De Voorz. licht dit toe, op zijn uitnoodi- ging is hij ontboden. B. en W. hebben hem opgedragen de modder uit de zinkputten spoe diger weg te halenanders deed h j zulks op de gewone dagen als hij de vuilnis weg reed, maar dat is geen goede toestand, als de modder zoo lang blijft liggen. Na breedere bespreking wordt de regeling dezer zaak aan B. en W. overgelaten. Aan juffr. Risseeuw en aan A. J. Kreulen wordt alsnog eene duur- tebijslag verleend respectievelijk van f50 en f 100. vDit was vroeger verzuimd. Kennisgeving is ingekomen van Dr. H. Kerbert te Hellevoetsluis, dat hij volgens de medische kring de betrekking van Gemeen tegeneesheer maar voor één jaar heeft aan genomen. De Voorz. meent dat we hierin niet kun nen berusten, reeds is een schrijven gezon den aan den inspecteur, dat Dr. Kerbert de benoeming voor drie jaar had aangenomen. Op antwoord zai nu worden gewacht. B. en W. stellen voor adhaesie te betui gen aan een adres (voorzien van 198 hand teekeningen) gezonden aan Ged. Staten, als protest tegen een te heffen forensenbelasting in 1918 door de gemeente Hellevoetsluis, van vele inwoners dezer gemeente. Dhr. Kramer stelt voor eene commissie uit den Raad te benoemen die deze zaak mondeling bij Ged. Staten zal gaan bepleiten. Dit voorstel wordt aangenomen, de Voorz. zal audiëntie bij Ged. Staten aanvragen. Door een der leden wordt nog gewezen op het overtreden der politieverordening door paarden naar de weide te brengen per rij wiel eenige feiten worden genoemd. Als laatste punt wordt behandeld of men niet zal overgaan om van gemeentewege hout aan te koopen met het oog op de wellicht te kleine voorraad kolen. Men besluit prijs opgave te vragen, hieraan zou dhr. v. d. Schilt als adviseur willen deelnemen. Hierna sluiting der vergadering. (Ongecorrigeerd.) De copie van Ingezonden Stukken, die niet ge plaatst zijn, wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers. Geachte Redactie! Er worden hier omtrent onderget. praatjes verkocht, die, door ijverig gecolporteer, zeker moeten dienen, om de aandacht van de hoofd zaak af te leiden. De kwestie is deze L. v. d. Wekke deelde aan onderget. mede, dat hij koepeen had gecontracteerd aan C. de Bruin, waarvoor ook A. v. d. Wekke op dracht had gehad. (Tot dusver wordt hier A. v. d. Wekke genoemd, daar deze, voor 't geen volgt, ge heel buiten de zaak staat, en waar ook schuld is, of fouten zijn gemaakt, deze er geheel buiten staat.) Doch L. v. d. Wekke deelde verder mede, dat C. de Bruin in zijn café (dus in 't pu bliek) aan hem verklaard had, dat hij, C. de Bruin, bov( ndedoelde koepeen had gecon tracteerd met iemand, wiens naam onbekend is en nergens genoemd wordt, op een con- tract, door twee advocaten zóó opgesteld, dat wat er ook van kwam, deze niets gedaan kon worden en dit alles voor één van de Groenten-Centrale. En op dit laatste komt alles aan Onderget. en L. v. d. Wekke waren van meening, wanneer dit juist is, hier dingen gebeuren, waarbij wij, landbouwers, telers van koepeen, terdege gedupeerd kunnen wor den. Vandaar, dat ondert. aan v, d. W. me- mededeelde, over deze zaak aait de „Volk" redactie te zullen schrijven. Immers, wanneer lieden, behorende tot de Groenten-Centrale, zich inlieten met der gelijke handelingen, bovendien nog handelend op de wijze, als door C. de Bruin medege deeld, dan kan dit bij ons, landbouwers en telers van koepeen, niet het vertrouwen wek ken, welke eene instelling als de Groenten- Centrale, toch zeker dient te hebben. Wanneer dan ook straks alle mogelijke en onmogelijke bepalingen, verbonden aan 't veilen van koepeen, de wereld worden inge stuurd, moet achter deze maatregelen door ons, landbouwers, niet iets anders behoeven te worden gezocht. Naar aanleiding van ons schrijven kwam Donderdag 26 Juli de hoofd-controleur der Groenten-Centrale, weike een onderhoud heeft gehad met bovengenoemden en onderget. Omtrent deze besprekingen behoeft niets te worden medegedeeld, dan alleen dit, dat deze het met onderget. en v. d. W. volko men eens was en ook; dat C. de Bruin za ken doet met óf voor een adviseur der Groenten- Centrale. Heeft C. de Bruin deze op 't oog gehad, toen hij zijne mededeeling deed aan L. v. d. Wekke, dan wordt hierdoor de zaak volstrekt niet minder Want wij vragen wederomwaarom geen naam, waarom opgesteld door twee advo- katen enz.? (zie boven). Kunnen wij, telers van koepeen, gerust zijn, als een adviseur van de Groenten-Cen trale, zich op deze wijze van koepeen voor ziet? Zóó en niet anders zijn de feiten! Resumeerende staat de zaak dus zool C. de Bruin en A. v. d. Wekke hebben door 't contracteeren van koepeen met telers niets gedaan, wat niet gedaan mag worden, of tegen ons belang is. Doch zooals C. de Bruin aan L. v. d. Wekke heeft medegedeeld, is door iemand van de Groenten-Centrale gecontracteerd op eene wijze, die aanleiding geeft, corruptie te vermoeden En onverschillig, welke hooge oome dit ook betreft, hebben wij gemeend, dat 't voor ons, landbouwers, zaak was, dit aan de kaak te stellen, te meer, waar wij, en zeker ieder die hem kent, L. v. d. Wekke als zegsman volkomen konden vertrouwen, Overigens gevoelen wij geen behoefte, ons tegen de gecolporteerde praatjes te verde digen. U, redactie dankend voor de plaatsing. Achtend, J. C. DE BONTE. Dirksland, 31 Juni 1917.

Maas- en Scheldebode | 1917 | | pagina 4