AFBRAAK. Advertentien. PENNEKRASSEN. GEMENGD NIEUWS. BOEKAANKONDIGING. MAK en BLOM Als Ramen, Deuren, Kozijnen, Vloer en Kapdeelen, 50 M3 licht Binthout, Heining- ea Schóeingpalen, Marme ren schoorsteenmantels enz. enz. Dordtsche Straatweg 712, ROTTERDAM, dien aanvoer een gunstigen invloed aan te wenden. Wij hebben kunnen lezen van de benoeming eener Commissie, die naar Amerika zal gaan, om de autoriteiten aldaar gunstiger voor ons te stemmen door hen, beter dan zij schijnen te zijn, in te lichten omtrent onze uitvoeren naar Duitschland. De meening schijnt daar, evenals in Engeland, bij velen voor te zitten, dat wij alles doen om de Duit- schers van voedsel te voorzien, 't Zal goed zijn, niet slechts de autoriteiten in de Ver- eenigde Staten, maar ook het Amerikaansche volk in te lichten. „De Amsterdammer" wees onlangs reeds op de wenschelijkheid. Nergens toch wordt de staatkunde zoozeer door 't volk gemaakt als in Amerika. De gewone diplomatie is voor de verhoudingen van het oogenblik niet altijd toereikend. Verschillende landen hebben al getoond dit te begrijpen en zonden een bijzondere missie, zoo België, Italië, Zwitserland. Ook Engeland vaardigde op dien grond geen minder dan Balfour af, en Frankrijk den rijk begaafden journalist Fardieu, als oppercommissaris. Wij moeten er mee rekenen, dat Amerika ons groote, treurige moeilijkheden kan gaan maken, en met het oog daarop is het zeker de beste weg om openlijk met het Amerikaansche volk te praten, en ter plaatse bevredigende econo mische regelingen in treffen, ruimere toevoe ren te verkrijgen, die onze veehouderij, onzen landbouw, onze nijverheid, onze volksvoeding en onze geheele positie van het dreigende zwaard te bevrijden. Moge de Commissie, die daartoe de zee zal oversteken, in haar sa menstelling de grootst mogelijke waarborg bieden, dat zij in haar bijzondere zending 'zal slagen! Bij haar zorg voor de voedselvoorziening van mensch en dier heeft de Regeering ech ter ook het oog naar binnen gericht. Zij neemt bezit van de totale opbrengst der hoofdvoed- sel-gewassen, dreigende de producenten met ernstige gevolgen bij verbruik of aflevering. Zij heeft ook aan de verbouwers van kool rapen en knollen, paardepeen en voederbieten het vboruitzicht ontnomen, om deze produc ten uit te voeren, 't Vorige jaar zijn groote partijen bedorven, omdat ze werden vastge houden in de hoop, dat vergunning tot uit voer zou worden gegeven. De maatregelen des Ministers zullen velen hebben teleurge steld, maar ongetwijfeld door alle welden kende landbouwers worden begrepen én ge billijkt. Meer dan ooit dient thans, nu het inderdaad begint te nijpen, het belang var, den enkeling of van een enkele groep, te wijken voor dat van allen. Dat besef heeft trouwens bij het meerendeel onzer landbou wers niet ontbroken. Het ligt in de bedoeling des Ministers om alle voorraden van genoemde knol- en wortelgewassen, die men voor eigen vee niet behoeft, in beslag te nemen en ten behoeve van andere veehouders te distribu- eeren. Zoo kunnen de bouwboeren en die op de gemengde bedrijven tot Instandhouding, zooveel mogelijk, van de veehoudersbedrijven het hunne bijdragen. Al moge de prikkel nu niet zoo groot zijn, dan wanneer de producten aan de drogerijen hadden kunnen wofden afgeleverd, wij vertrouwen dat de productie er niet onder zal lijden, en dat ieder zich zal beijveren om nog zoeveel als kan, stoppel vruchten te verbouwen. Dat zij dit mogen doen inde verwachting, dat behoorlijke prijzen zullen worden betaald, is dunkt ons, na al de ervaringen, waarbij èn de boer èn de ge meenschap schade leden, een van zelf spre kende zaak. Voor de komende maanden heeft de gemeenschap de hulp en medewerking van den boer te z'eer noodig men denke alleen maar eens aan de melkvoorziening! dan dat de Regeering thans niet de billijkheid en redelijkheid zou inzien om hem behoorlijk voor zijn arbeid en productiekosten schade loos te stellen. De productiekosten hangen natuurlijk ten nauwste samen met de prijzen der z.g. kracht- voermiddelen. De hooioogst is tot dusver tegengevallen; wie hooi moest koopen, heeft 2, 3, 4-voudige prijzen moetefi betalen. Reeds daardoor zullen de productiekosten hoog op- loopen. 't Is te hoopen, dat spurrie en knol- groen, knolrapen en voederbieten een ruime aanvulling mogen geven. Bij de hooge kunst- mestprijzen en de zoozeer gestegen arbeids- loonen komen de productiekosten ook van die voedermiddelen zeer hoog, en dient de boer die in de straks af te leveren producten terug te ontvangen. Maar bovendien nog wat hij betalen moet voor de krachtvoerartikelen. Ongekend hoog zijn reeds de Regeerings- voedermiddelen. Maar wie hiernaar zou willen afmeten de verhoogde productiekosten van vleesch en melk, zou den veehouder zeer te kort doen. Slechts voor een klein percentage kon deze tot dusver zijn krachtvoer van de Regeering betrekkende rest moest hij zien bij te koopen op de vrije markt, waar schan delijke prijzt n werden en worden gevraagd. Daar is reeds dikwijls, ook door ons, op gewezen, en op de schromelijke onbillijkheid dat de Regeering hier niet, als in het boeren bedrijf, heeft ingegrepen. Voor allerlei min derwaardige, soms geheel waardelooze arti kelen worden den goedgeloovigen boer bui tensporige prijzen afgenomen. Er wordt ge knoeid en vervalscht op ontzettende wijze. Men behoeft slecht met eenige aandacht de „weekberichten" van handelaars in voederar tikelen na te gaan, om al spoedig tot de overtuiging te komen, dat het op die wijze niet langer kan gaan, dat op die wijze de veehouderij en varkensmesterij beslist onmo gelijk met eenige kans op rentabilliteit kun nen worden voortgezet. Onder dealgemeene benaming „voermeel" worden allerlei meng sels aangeboden, die aan geen enkele garantie behoeven te voldoen, terwijl die voedermid delen, welke in den codex voorkomen en waarvoor dus bij vervalsching vergoeding moet worden gegeven volgens de A.H.V. (Algem. Handelsvoorwaarden), ongekend hoog staan genoteerd. Zoo vraagt men voor ko koskoeken, een zeer goed voedermiddel, maar minderwaardiger dan lijnkoek, 2 maal zoo veel als voor dit artikel (Regeëringsprijs). Z.g. lijnzaadafval, dat zeker met f 7.— goed betaald is, levert men den boer voor f 23.50. Evenredigheid van prijs en voederwaarde is ver te zoeken, Zemelen met een zetmeelwaar- de van 48.1 staan genoteerd op f 18.50 per 100 K.G., terwijl lijnkoek met een zetmeel- waarde van 71.8 (dus anderhalf maal zooveel) en een 2 maal hooger eiwitgehalte slechts f22,50 geldt. Moest hier de Regeering toch niet noodzakelijkerwijze ingrijpen Moest in de Tweede Kamer hierop niet eens met kracht en klem door de Kamerleden worden gewe zen? Was dat nu niet eens een dankbare taak voor den heei Schaper, die nog steeds van meening schijnt, dat de boer zich verrijkt ten koste zijner medeburgers, getuige zijn uitroep laatst in de Kamer bij de behandeling van het wetsontwerp op de Export Centrale toen de heer Patijn de boeren waarschuwend toeriep: „Past op uw zakken"! De heer Scha per interrumpeerde toen: „Dat doen ze toch ■al!" Daar zal waarschijnlijk om dien uitroep gelachen zijn (de lever mag daar ook wei eens schudden), maar men gevoelt het grie vende en ongepaste er van, als men bedenkt, hoe tot April j.l. door den boerenstand, waar Schaper steeds zoo op smaalt, reeds voor ruim 400 millioen gulden ten behoeve der binnenlandsche voorziening was bijgedragen. De heer Schaper en heel de Kamer met de Regeering richten eens hun aandacht op de practijken van de handelaars, die zulk een handig gebruik maken" van de omstan digheden, om zich ten koste van den boer te verrijken. Met instemming nemen wij het volgende over uit „De Melkveehouder": „De z.g. vrije handel, het is reeds vele malen gezegd, maar blijkbaar nog niet vaak genoeg, moet uit de wereld". Niets bijna is op het oogenblik nog vrij wat het boerenbedrijf betrert; alle landbouwproducten worden tegen reeds van te voren bepaalde prijzen door de Regeering overgenomenmelk en varkens zijn gehouden aan maximumprijzen, maar wel is er een „vrije" oederhandel, die de boeren <iz t. Het kwaad is erger dan men vermoedt. Het is ten hoogste tijd, dat de Regeering nu eens de boeren in bescherming neemt t g n den handel en maximumprijzen vaststelt. O. i. dient echter ook in 1 et stelsel van de Re geering wijziging te komen. Enkel en alleen 'de voedingswaarde dient bij de prijsbepaling in aanmerking te worden genomen. De Regeering heeft mannen genoeg tot haar beschikking, die met deze voedings waarde tot grondslag een goede prijsbepaling kunnen samenstellen. Laat zij deze kw stie' niet op de lange baan schuiven. Er is een groot belang mee gemoeid. C. B. 1517-Ï&17. Vierhonderd jaren zijn .verloopen haast. Sinds dien len November toen de bevolking van dat gedeelte van Duitschland de poorten van Wittenberg binnen stroomden. Want 't was Allerheilige. Vierhonderd jaar is het geleden, dat ze daar stonden vóór de deur der kerk en met klim mende belangstelling en voor het overgroote deel met ingenomenheid lazen het groote papier, daar aangeplakt. Sommigen schreven het over, maakten aanteekeningen. Men werd niet moe de 95 stellingen te lezen en te her lezen. Vlijmscherp werd door de Katholieke kerk aangevallen. Luther was de ge.ierde man. En, na 4C0 jaar is hij het nog. Wat heeft de nieuwe Rijkskanselier van Duitschland, Dr. Michaëlis van hem getuigd Dit wel niet woordelijk, •maar toch op hetzelfde neerkomendNapoleon was een ster, maar is gaan tanenom Fre- derix de Groote bekommert zich niemand meer, maar Luther leeft nog. Waarom Omdat Gods genade in hem werkte In 1921 zal het vierhonderd jaar zijn gele den, dat Luther in de raadszaal te Worms zijn bekende woorden uitsprak: Hier sfa ik. Ik kan niet anders. God helpe mij. Amen Maar dat neemt niet weg, dat 31 Oct. 1517 de datum is, waarop het aankomt Ook in ons land bereidt men zich voor, de Hervorming té gedenken, evenals in andere landen. Maar wat 'n herdenking? Moest er geen feest worden gevierd Moest het niet zijn een luisterrijke herdenking? Maar zwarte schaduwen leggen zich neer in dat herdenkingsjaar zwarte schaduwen, als in een donkeren nacht,, Hoe zijn die regels ook weer uit Luthers bekend strijdlied: „Een vaste burcht is onze God"? O, ja. Dit staat er: Geen aardsche macht begeeren wij Die gaat alras verloren. En kijk nu rond I Na vierhonderd jaren. Reeds drie jaar flikkert het zwaard, knette ren de geweren, donderen de kanonnen, wor den ze opgeofferd de mannen en de zonen, steeds maar door, terwijl het einde nog niet te zien valt. Waarom Immers niet anders dan - om macht- en heerschzucht I Want al dat geschetter, voldoende is het bewezen, van bescherming van kleine naties enz. enz., het is een leus, het is een holle phrase, om, als het niet zoo ontzettend erg en ernstig was, over te schateren van 't lachen Terwijl men zich opmaakt Luthers daden te herdenken, bekampen de volken elkaar; een kamp op leven en dood. Wat 'n stikdonkere schaduwen Er moest in de Protestantsche landen een heid zijn. Maar die eenheid is zoo oneindig ver te zoeken. Van een luisterrijk feest kan geen sprake zijn. In de Protestantsche landen Denken we wég al het oorlogsrumoer, dan kon het immers nog niet. Want al wat niet is Roomsch of Israëliet, is Protestant: dus ook de socialist; ook de anarchist; ook de nihilist; ja, zelfs ook de vrijdenker En hoe oneindig, oneindig ver staan ze van Luther af! Ver, zéér ver staan ze ten achter bij een Ropmsch-Katholiek, wat belijdenis betreft Ook op dat gebied, in die richting scha duwen. Zijn we er nu? Neen, nog niet! Neem hen, die vasthouden aan de belijde nis; bewandelen de oude, beproefde paden en propageeren voor teruggang naar deze. V/at 'n ontzettende verdeeldheid onderling! Niet het verschil van belijdenis en eeredienst. O, neen, wat daar ook al tegen aangevoerd, dat zal blijven bestaan. Want dat is het klaarste bewijs, dat Gods genade rijk is en in één Kerkverbond niet tot zijn recht komt. Neen, dat bedoelen we niet. Maar er kon veel meer éénheid zijn op al lerlei gebied. Men heeft kleine verschillen, dikwijls persoonlijke en gaat dan maar uit elkaar, vormend een nieuwe kerkelijke rich ting. Daar is zoo weinig waardeering onder ling. Men staart zich blind op wat scheidt, maar kijkt naar daft, wat moest vereenen niet om. Dat zijn óók schaduwen bij dit herden kingsfeest Heeft de kerkhervorming dan fiasco geleden, Goddank! neen. Die vraag is overbodig. Ondanks alles kunnen we hebben dankens- stof, ruime dankenstof. De Kerkhervorming is een zegen geweest voor. den volkeren van Europa, te veel om in dit kort bestek op te.noemen! Misschien later wel meer daarover. Want in die beweging zit zoo oneindig veel vast, zoowel op godsdienstig als politiek gebied: Maar dat neemt niet weg, dat we naast de lichtzijden ook de schaduwzijden, die lang zamerhand in al die jaren rondom de Her vorming zich hebben gelegerd, moeten aan schouwen en bespreken. Opdat het aanleiding geve tot nadenken en tot verandering W. K. H. K. Noodlottig schot. Te Dinxperlo was dé de arbeider H. C. gisteren bezig met het schie ten van schadelijk gedierte; toen hij zijn ge weer liet vallen, kreeg hij zelf een schot met het gevolg, dat hij kort daarop aan de ge volgen-is bezweken. „Weg met de kerk"Onder dit opschrift bevat de „Waarh. vr." het volgende rijm Eens sprak een jonge modefat „De kerk heeft nu haar tijd gehad; Ik kan haar slechts verfoeien 1 'k Hoop, dat op ieder stukje grond, Waar ooit een kerkgebouw op stond Eens welig 't gras zal groeien!" Toen sprak een wijs verstandig man „Dien wensch—ik vat den zin ervan Kan mij niet gansch verbazen Zie, als de kerk verdwenen was Om plaats te maken voor wat gras, Kon jij daar loopen grazen Waardelooze biggen. Een buitenman, die van de Nijmeegsche markt kwam, bemerkte bij zijn thuiskomst, dat hij een mand met biggen meer op zijn wagen had, dan bij zijn vertrek. Bij onderzoek bleek, dat iemand, die zijn biggen niet had kunnen verkoopen, ze .bij hem op den wagen had gezet om er maar af te zijn. Verbrand. Een kindje van 10 maanden van A. in de Irisstraat te Hilversum, trok een emmer met kokend water om, waardoor het deerlijk werd verbrand. Van den schrik viel de moeder flauw ;^ij heeft de spTaak verloren. Orkaan. Zondagmiddag heeft midden-Lim burg voor de tweede maal in dezen zomer te lijden gehad van een orkaan. Wolken stof en zand beletten in een oogwenk alle verkeer langs de wegen, terwijl 't zeer donker was. Toen de bui op het hevigst was, plaste het water zoo geweldig neer, dat drie uur later tal van straatgedeelten nog blank stonden. In de boomgaarden en tuinen ligt het gezaaid van halfvolgroeide vruchten. Het aantal ver nielde vruchtboomen is legio. Doodslag. Zaterdagavond zaten in een café op den Haarlemmerdijk te Amsterdam een tweetal jonge mannen rustig aan een tafeltje toen een luidruchtig stelletje van twee jongens met hun meiden al zwaaiende binnen kwa men. Ze stooten tegen het tafeltje van de eerstbedoelde jonge mannen waardoor de consumptie omviel. Dat gaf aanleiding tot een woordenwisseling welke spoedig ontaard de in een hevige vechtpartij. De 18-jarige stucadoor G. H., die het laatst binnen was gekomen, heeft daarbij den 19-jarige v, L. met een dolkmes een tweetal steken in den buik gegeven. Deze zakte ineen en gaf spoe dig daarop den geest. De dader is gearresteerd. Vechtpartij. Te Amsterdamscheveld, ge meente Emmen, veroorzaakte de uitslag der herstemming voor den Gemeenteraad een hooggaande ruzie tusschen den landbouwer H. K., te Stieltjeskanaal en het vroegere Raads lid K. Eerstgenoemde ging het Raadslid K. te lijf zoodat de worsteling ontstond, H. K. kreeg daarbij een schop tegen den buik. Hij viel neer, werd opgenomen en is per auto naar het Zwolsche ziekenhuis gebracht. Zijn toe stand is hoogst ernstig. Fietsdiefstallen. Een carousselhouder zette Zaterdagmorgen zijn nog nieuwe fiets tegen het poskantoor te Heerenveen. Nog geen mi nuut daarna was ze verdwenen. Dit is in kor ten tijd de zesde fiets, die op klaarlichten dag te Heerenveen gestolen wordt. Inbraak. In het buitengoed Cronestein te Zoeterwoude, toebehoorende aan mr. E. de V. te Leiden is ingebroken. Door het stuk- snijden van een ruit hebben de dieven zich toegang weten te verschaffen. Alle koperen staande en hanglampen hebben zij meegeno men, ook gordijnen en tafelkleeden. Van de daders geen spoor. Ongelukken. Zaterdagavond is nabij het station Lutterade een meisje van 2 jaar door een sneltrein overreden en gedood. Gistermiddag is te Woerden een ran geerder bij het rangeeren tusschen de buffers van een trein geraakt en doodgedrukt. Verdronken. Gisteren is bij Tiel in de Waal drijvende gevonden het lijk van een onbeken den 16- a 17-jarige jongen, blijkbaar bij het zwemmen verdronken. De 9-jarige Ch. L. van G., het zoontje van een schipper, die met zijn schip in de Maas voor Rotterdam lag is overboord ge vallen en verdronken. Te Vijfhuizen is gistermorgen het 3-jarig dochtertje van W. v. d. F. te water geraakt en verdronken. Inbraak. In den nacht van 28 op 29 Juli heb ben inbrekers uit de stoom3choenenfabriek der firma Gebrs. de Graaff in de St. Anthoni- usstraat te Waalwijk ruim 60 paar schoenen en drie pakken chroom, ter waarde van 16 k 1700 gulden gestolen. Oplichting. Een bewoner van de Baarstraat te A'dam heeft bij de politie aangifte gedaan, dat hij voor f 1000 aan cement is opgelicht. Branden. Gistermiddag is de bliksem ge slagen in een boerderij staande in de Huurne, in de gemeente Wierden. Alleen een paar paarden konden gered wordende koeien en varkens zijn in de vlammen omgekomen. Zondagmiddag één uur brandde, ver moedelijk wegens het spelen met lucifers door kinderen, een groote hooiberg af op de boer derij van den veehouder N. Bergkamp, in den Schinkelpolder gemeente Aalsmeer. Door het krachtdadig optreden van een gezelschap padvinders welke op eenigen afstand gekam peerd lagen, wist men de vlammen te bedwin gen tot de brandspuiten uit het Oosteinde in werking gesteld werden. De schade wordt begroot op f 4500. Te Alteveer is de boerenplaats, bewoond door N., door onbekende oorzaak afgebrand. Er is weinig gered. Alles was verzekerd. Voorbeelden trekken. Katholieke ingezete nen van Bussum hebben een kapitaal van f 23,CC0 bijeengebracht, ten einde uitbreiding te geven aan het St. Majella ziekenhuis, o. m. om het geschenk van niet-Katholieke inge zetenen, een volledige Röntgen-inrichting, plaats te bieden. Onkruid opgekocht. Het onkruid „krode" dat hoog opgroeid tusschen rogge en aard appelen en dat tot nog toe waardeloos was wordt thans in de gemeente Schoterland op gekocht tegen f 40 de 1000 Kilo. Roggekaf wordt daar opgekocht tegen f 30 de 1000 kiio. Koffievuurtjes. Sedert den ernstigen veen brand in Drenthe ziet de politie streng toe op hel aanleggen van koffievuurtjes door turf gravers. Dat dit noodig is blijkt uit het feit dat voor het Kantongerecht te Emmen 98 personen terecht stonden wegens het aanleg gen van vuurtjes. Gevluchte Belgissche burgers. Zaterdag morgen in de vroegte wisten een dertigtal jonge Belgische mannen de electrische draad versperring nabij een Limburgsch grensdorp te verbreken en zonder ongevallen ons land binnen te komen. Duitsche kinderen. Nu in Duitschland de vacanties begonnen zijn, komen transporten kinderen schier dagelijks te Zevenaar ons land binnen. Gedurende de. laatste acht dagen mag het aantal veilig op duizend geschat worden terwij! deze week vermoedelijk een evengroot aantal zal komen. Er over getrokken. Op de grens bij Olden- zaal had met een Russische krijgsgevangepe een vermakelijk voorval plaats. Juist toeft hij de grens wilde oversteken werd hij door een Duitschen grenswachtsol daat vastgegrepen. Er ontstond een worste ling. De Rus wierp zich op den grond en lag nu met het bovendeel van zijn lichaam in Nederland en met het andere gedeelte in Duitschland. Dit zag een Nederlandsche grens wachter. Hij snelde den Rus ter hulp, vatte hem bij de armen en trok. De Duitsche sol daat trok ook, maar aan de beenen en in tegenovergestelde richting. De Rus was daardoor in een allesbehalve benijdenswaardige positie gekomen. Maar de welkome hulp van den „Ollander" bemerken de, begon hij uit alle macht te trappen, met het gevolg dat de Nederlandsche grenswacht hem buiten de „gevaarlijke zóne" kon trekken. •Smokkelende veldwachters. Twee veld wachters werden Vrijdag op den weg naar de Duitsche grens onder Zevenaar toen zij zich in uniform daarheen begaven aange houden en gevisiteerd. Daarbij moet eene hoeveelheid chocolade te voorschijn zijn ge komen, blijkbaar verstopt om te smokkelen. Thans wordt elkeen, zonder onderscheid, door kommiezen en militairen op den heer weg aangehouden en ondervraagd. Een fraudeerende burgemeester. In het verslag van den toestand der provincie Zee land over 1916 wordt o.a. medegedeeld, dat de loop der administratie en het -geldelijk beheer in een der gemeenten reeds geruimen tijd aanlijding gaf tot klachten en dat ook bij verschillende kasopnemingen onnauwkeurig heden werden aangetroffen. In 1916 werden termen gevonden door een commissie uit Gedep. Staten een opzettelijk onderzoek te doen instellen. Op den morgen, dat die com missie zich voor dat onderzoek naar bedoelde gemeente begaf, werd de burgemeester ster vende in zijn kamer gevonden. Het onder zoek bracht een schromelijke verwarring in het geldelijk beheer aan het licht. De gemeen teontvanger, een eenvoudig man met weinig begrip van administratie, liet veel over aan den burgemeester, zoodat c.a. de geheele verrekening van den bouw van twee gasfa brieken en van de daarvoor aangegane geld- leeningen door diens handen gegaan was. Er werd een tekort van ongeveer f 16.000 geconstateerd. Ook de ka ssen van polders, waarvan de burgeméester ontvanger was,/ waren niet in orde. Intusschen zijn alle te korten in den joop van 1917 aangezuiverd De samenstelling van het brood. Men schrijft aan de Msb. De vanaf 25 Juni vastgestelde meening van het brood wordt met 1 Augustus veran derd. 25 Juni bestond de bloem uit 56 pet. bloem. 24 pet. maisbloem, 20 pet. Ameri- kaansch bloem. Deze wordt nu met 1 Augustus 50 pet. inlandsche bloem, 20 pct.joggebloem, 10 pet. aardappelmeel en 10 pet. Ameri- kaansch meel. Hieruit blijkt dus, dat het Amerikaansche meel weer vervangen wordt door aardappelmeel, maar daartegenover staat, dat de maisbloem uit het wittebrood ver wijderd wordt. Voor het bruinbrood, waarvan de samen stelling was 70 pet. ongebuild tarwemeel en 30 pet. ongebuild maïsmeel, wordt gewijzigd in 65 pet. tarwemuel en 35 pet. maïsmeel. In verband met dit hooge maïspercentage voor bruinbrood is hef wel de moeite waard de aandacht te vestigen op hetgeen hierom trent medegedeeld is in de London Grain, Seed Oil Reporter van 2 Juli, waarin de schrijver, een vroegere bewoner van Italië, mededeelt, dat in Noord-Italië veelvuldig gebruik wordt gemaakt van maïsmeel en wel gekookt, doch niet gebakken. „Echter is het aldaar algemeen bekend, dat het gebruik van maïsmeel, indien de maïs voor of tijdens de vermaling niet met groote zorgvuldigheid wordt gedroogd, zeer vatbaar maakt voor een ziekte, de „pellagra" die voor een 20 tot 30 jaar de plaag was van den Noord-Italiaanschen boerenstand. De ziekte is uiterst moeilijk te stuiten, be gint met huiduitslag en leidt in vele gevallen tot een algeheel onwelzijn. Het merkwaardigste is wel, dat in Zuid- Italië, waar het gebruik van het maisproduct niet inheemsch is, doch waar men zich voedt met macaroni, vervaardigd van de edelste tarwe, voor bedoelde ziekte geen vatbaarheid schijnt te bestaan. Ongetwijfeld kan het zijn goede zijde heb ben, op bovenstaande de aandacht te vestigen niet om ongerustheid te wekken, doch om aan te sporen tot groote voorzichtigheid en tot het nemen van die maatregelen, welke dienstig kunnen zijn om de gevolgen aan het onoordeelkundig gebruik van het mais- produkt verbonden, te voorkomen. De oor zaak toch van de ziekte moet gezocht worden in den aard van het vochtgehalte der maïs korrels, welk vochtgehalte, indien geen be hoorlijk droogproces aan het gebruik vooraf gaat schimmelvorming veroorzaakt waardoor genoemde ziekteverschijnselen te voorschijn worden geroepen. Bij de fabricage van het benoodigde ge mengde meel, dient dus behoorlijk acht ge geven te worden ter voorkoming van onhei len en tot waarborg van de volksgezondheid." Zware regens. Men meldt onsuitRossum aan de Waal Door de aanhoudende regens der laatste 24 uren staat een deel van het dorp Rossum onder water. Vele inwoners zijn gedwongen hun inboedel naar veilige plaatsen over te brengen. Gisteren werd te Amsterdam bij de H. 1-J. S. M. bericht ontvangen, dat de spoorlijn tusschen Amersfoort en Woudenberg en Amersfoort en Soest gestremd „wegens over strooming". Men meldt ons nog uit Amersfoort, dat de overstooming beperkt is gebleven tot een gedeelte van het stationsemplacement en het begin van de spoorweglijn bij Amers foort. Door den overvloedigen regen was de lijn, die tusschen twee hellingen ligt, vol- geloopen. Het verkeer tusschen Amersfoort en Wou denberg was' gisteravond weer hersteld. Een belangrijke vinding? De „Limb. Koe rier" maakt melding van een vinding van den heer Emile Römer, secretaris van het Burg. Armbestuur te Maastricht bestaande uit speciale conloren, waarop zou kunnen worden gebraden, gebakken en gekookt, ja zelfs strijkijzers verhit zouden kunnen worden. Een „hoogstaande persoonlijkheid", die de proefnemingen in het gert cht„Ca!variënberg" had bijgewoond, verzekerde het blad, „dat het hier een procédé betrof, dat ten alge- meenen nu!te zal strekken en een omwente ling zal brengen in de huishoudelijke en misschien ook wel in de industrieele econo mie van de naaste toekomst. Ook had hij vernomen, dat het procédé ter beschikking van onze Regeeiing was gesteld". Afgaand.e op deze inlichtingen stélde het blad zich in verbinding met den heer Römer, die het procédé en de werking ervan ten zijnen huize liet zien. Het blad geeft dan de volgende beschrijving: „Het doosje of busje, dat hij ons vertoonde, is een van de toestellen, waarmede hij sedert geruimen tijd proefnemingen had gedaan. Het ziet er uit als een cylinderhoed zonder luif of als een emmertje, waarfn vijf kilo appelsiroop verkocht wordt; heeft ter zijde een metalen buisje van o ïgeveer tien centimeter lengte en aan den bovenkant van het doosje is een opening van eenige centimeters. Op een weegschaal geplaatst, wees het ten ge bruik gereed een gewichtvan ruim 1750 gram. „De heer Römer plaatste den cylinder op een steen in de open lucht en bracht vuur aan de vooropening door middel van een lucifer. „Aan de bovenopening van den cylinder vertoonee zich toen lichte rookwolkjes, die na eenige oogenbiikken in een groote vlam overgingen. Boven de vlam-opening plaatste de heer Römer vervolgens een roostertje van een gewoon gasconfoor, zette er een ketel met koud water op en na een zevental mi nuten kookte het water lustig. In eene daarna erop geplaatste koekepan liet hij mede in onze tegenwoordigheid spiegeleieren bakken, welke operatie in een minimum van tijd was afgeloopen. „Omtrent de samenstelling van de brand stof wenschte de heer Römer, met het oog op hpt patent, niets uit te laten, doch hij gaf ons de stellige verzekering, dat één la ding van het comfoor slechts eenige centen kostte; drie uren lang is het gebruik ervan verzekerd „Voorts deelde de heer Römer ons mede, dat er' in de ateliers van den heer Georgè Hoeberechts meer geperfectioneerde comforen aanwezig zijn met pijpen, die den rook naar den schoorsteen afvoeren, en die nog veel grooter hitte afgeven dan het aan ons ver toonde proefcomfoor. „O.m. nog heeft de heer Hoeberechts een speciale kachel geconstrueerd die verwarming in vertrekken mogelijk maakt en met één vulling ruim drie uren nuttig effect doet. Proeven met grootere kachels, die langeren tijd kunnen branden, zijn aanhangig. De geperfectioneerde toestellen kunnen binnen eenige maanden in den handel komen, doch worden voorloopig nog aan niemand ter bezichtiging gesteld". Wij hebben, zegt het blad ten slotte,'de overtuigiging gekregen, dat hier iets is ge vonden, hetwelk niet alleen uitkomst zal brengen in den heerschenden kolen- en gas- nood bijzonder ten behoeve van de armsten onder onze medemenschen, doch ook voor klein-industrie hoogst nuttige toepassing zal kunnen vinden. Wij vernemen dat bij den uitgever J. H. Kok te Kampen met October a.s. een nieuwe en zeer belangrijke brochurenreeks gaatver- schijnen. Hoe langs zoo meer werd in de laatste jaren bij het steeds grooter in aantal worden en het zich immer meer op den voorgrond dringen van allerlei Levensvragen, de be hoefte geveeld aan vertrouwbare en princi- pieele voorlichting voor onze jonge menschen en allen die op de een of andëre wijze met deze problemen in aanraking komen. Ook in dezen heeft onze Christelijke pers een roe ping, en reeds al te lang heeft dit terrein zoo goed als braak gelegen. In dat opzicht geeft de R.-K. Canisius-Vereeniging ons een beschamend voorbeeld. Na langdurig overleg is thans de uitgave verzekerd van een brochurenreeks welke zich ten doel stelt, zoowel aanvallend als verwe rend op te treden. In verband daarmede is als titel vastgesteldSchild en Pijl. De be doeling is in deze uitgave gewichtige vraag stukken te behandelen van allerlei aard, met de uitgesproken bedoeling om steeds èn actueel èn principieel te zijn. Er zal elke maand behalve in de maanden Juli en Augustus een compleet nummer ver schijnen, en de bedoeling zal zijn deze uit gave zoo goedkoop mogelijk te maken, zoo dat de Vlugschriften op ruime schaal onder ons Christenvolk verspreid zullen kunnen worden. De Redactie bestaat uit de H H. Dr. J. C. de Moor, Prof. Dr. F. W. Grosheide en Dr. B. Wielen ga, en deze Redactie heeft zich de medewerking verzekerd van verschillende Heeren. Prof. Dr. H. Bavinck zal de reeks openen met eene brochure over het Vrouwenvraag stuk. •Ongetwijfeld zal deze uitgave met groote belangstelling worden begroet en in eene behoefte voorzien. A H rpcj B

Maas- en Scheldebode | 1917 | | pagina 2