PLAATSELIJK NIEUWS INGEZONDEN STUKKEN. VERK00PINGEN. BINNENLAND. De broodkaart voor de 22ste week loopt van Zaterdag 2$ Juli tot en met Zondag 5 Augustus. VISSCHERIJ. meent dat thans in het verre Oosten een tijdperk van onverstoorbare vrede en vriend schap te wachten is, een meening die niet anders dan in hooge mate absurd genoemd kan worden. Met betrekking tot den oorlog van 1905 moet worden opgemerkt dat het Engelsche verbond Japan feitelijk voor Rusland be schermd heeft, evenals het de Engelsche belangen in Thibet verzekerde. Sedert den wereldoorlog heeft het echter zijn vroegere beteekenis in voortdurende meerdere mate verloren. De laatste schakel tusschen Japan en Engeland is thans de gemeenschappelijke oorlog tegen Duitschland. Het met Japan gesloten Engelsche defensief verdrag is n.I. even weinig in overeenstem ming met de souvereine belangen van den Engelschen koning, als het met de bedoelin gen van Japan strookt dat zich als toekom stige beschermer van Indië beschouwt. On middellijk na het afsluiten van het Engelsch Amerikaansche verdrag heeft Engeland van Japan een herziening van de bestaande over eenkomsten geëischt, en wel in dien zin dat Japan in geval van conflict met Amerika niet op steun van Engeland rekenen kan. De wereldoorlog heeft de tegenstelling tusschen Japan en Engeland opnieuw ver scherpt. Hoe de oorlog ook moge afloopen, het laat zich niet aannemen dat de vroegere vriendschap tusschen Japan en Engeland zal terugkeeren. De aanval van een Engelsche duikboot op de Batavier II en de Zeemeeuw binnen de Nederl. territoriale wateren. (Van een bijzonderen berichtgever.) Naar aanleiding van een aanval van een Engelsche duikboot op de Batavier II en de Zeemeeuw hebben wij een bezoek gebracht aan Den Helder en Nieuwediep, teneinde uit den mond van daartoe bevoegde autori teiten eenige nadere bijzonderheden te ver nemen omtrent deze hernieuwde schending der Nederlandsche territoriale wateren. In de eerste piaats zochten wij den gezag voerder van de Batavier II en deZeemeeuw op, die juist van Texel in het hotel Bellevue was aangekomen, en onmiddellijk op de meest bereidwillige wijze een uitvoerig relaas van het gebeurde gaf. „Ik verliet", zoo ving kapitein Rabien zijn verhaal aan, „in den avond van den 26en met de Batavier II, die de motorschoener de Zeemeeuw op sieeptouw had, de haven van Zeebrugge. Wij namen de gewone route, en de reis verliep tot den namiddag van den 27en zonder bijzondere wederwaardigheden. Wij koersten in een scherpe bocht om de boeien van Texel, en passeerden omstreeks 1,45 nam. op 50 meter afstand de noordelijke boeien van het Molengat, waarop wij onze reis parallel met de Texelsche kust voort zetten. Te circa 2,20 dook achter mij een Engelsche duikboot op, die ons beschoot, doch er niet in slaagde de Batavier II of de Zeemeeuw te treffen. De duikboot volgde ons echter, en haalde ons weldra in. Toen werd een tweetal tor pedo's op ons afgevuurd, waarvan de eene dicht achter de Zeemeeuw, de andere tus schen de beide schepen terecht kwam. Intusschen zetten wij onze reis met volle vaart voort, doch de afstand werd steeds geringer, en eindelijk was de duikboot ons voldoende genaderd, om een artillerievuur met kans op succes te openen. Aangezien wij door verschillende treffers werden ge raakt, waardoor de machinekamer van de Batavier beschadigd werd, en in de kajuiten midscheeps brand uitbrak, zette ik recht- - streeks koers op de kust, ten einde het schip te laten stranden. Tegen drie uur zaten wij dicht onder de kust bij Texel. De booten werden uitgezet, waarop de bemanning de beide schepen verliet. Toen de booten circa 200 meter van de schepen verwijderd waren, legde de Engelsche duikboot zich langszijde de Batavier 11, en kort daarop begaf zij zich ook naar de Zeemeeuw. Ik liet de booten op de kust van Texel loopen, en toen wij ein delijk behouden geland waren, bemerkte ik, dat de Batavier II met zinkend achterschip lag en- naar bakboordzijde overhelde. Tegen zes uur 's middags helde het schip zwaar over, en na eenige oogcnblikken zonk het. Door de Nederlandsche marine-autoriteiten is vastgesteld, dat wij ons op circa één zee mijl afstand van de kust bevonden, toen de aanval plaats haddus binnen de territoriale wateren. Omstreeks zeven uur verlieten wij het strand te Texel en werden door de overheid over Koog naar den Burg gebracht. Ik stel er prijs op, te verklaren, dat zoowel van de zijde der autoriteiten als van de burgerbevolking alles in het werk is gesteld, om ons het oponthoud op Texel zoo gan genaam mogelijk te maken. Nadat ik van het gebeurde officieel verslag had uitge bracht, werd mij hedenmiddag den 28en, toegestaan het gastvrije eiland te verlaten en werd mij het hotel Bellevue te Den Helder als voorloopige verblijfplaats aangewezen." Van gezaghebbende Nederlandsche zijde werden ons verder nog de aanvullende bij zonderheden verstrekt: „De Engelschen hadden aan boord van de Zeemeeuw een prijsbemanning gebracht, die zich bij het naderen van den Nederlandschen torpedojager nog op het schip bevond. Eerst toen aan de manschappen duidelijk gemaakt was, dat de Zeemeeuw naar Nieuwediep ge sleept zou worden en dat de Engelsche ma trozen, zoo zij aan boord bleven, geïnterneerd zouden worden, verlieten zij het schip, dat daarop te Nieuwediep werd binnen gebracht. Theoretisch beschouwd, aldus onze zegsman zouden de kapitein met de Duit- sche manschappen niet binnen het besloten stellingsgebied mogen vertoeven, doch de Nedetlandsche overheid heeft in het onder havige geval zich niet aan dit principe vast gehouden. Trouwens bij vroegere gelegenhe den werd ook aan Engelsche matrozen reeds te Den Helder onderdak verschaft. De beman ning is thans in verschillende logementen in de stad ondergebracht, terwijl de kapitein met zijn eersten officier en den machinist in hotel Bellevue verblijf houden. Aan laatstgenoemde heeren is een Neder- landsch zee-officier toegevoegd, onder wiens toezicht zij zich door de straten van Den Helder mogen begeven. Aan de manschap pen zal het maken van wandelingen onder militair geleide worden vergund, terwijl ten einde ongewensctite uitstapjes te voorkomen, vóór de logementen waar zij vertoeven, be wakingsposter. worden geplaatst." De „Rhein Westf. Ztg", bestrijdt de door de Ententepers verspreide meening, dat het in convooi varen van handelsschepen een der beste middelen zou zijn om de wer king van den duikbootoorlog tot de kleinst- mogelijke proporties te beperken. Het blad toont aan, dat er integendeel veel tijd door verloren gaat en dus een aanmerkelijke hoe veelheid scheepsruimte gedurende dien" tijd ■aan het handelsverkeer onttrokken wordt. Een convooi toch is een groep schepen, die onder bescherming van oorlogsschepen door de gevaarlijke zóne varen. Zij moeten of in de haven op elkander wachten om uit te varen, óf buiten het versperde gebied op een zeker punt op elkander wachten om tezamen binnen te loopen. Eerste tijdverlies. Bij het in convooi varen moeten voorts de snelle schepen hun vaart regelen naar die der minder-snelle schepen. Tweede tijdver lies. Van personeel en materiaal moet meer worden gevergd dan bij het alleenvaren. Bij een duikbootaanval belemmeren de schepen ellcander in het manoeuvreerenzij loopen gevaar, elkander te rammen of wederkeerig te beschieten. In de haven van aankomst worden door het tegelijk binnenloopen van een aantal schepen de loskranen, de kaden, en, bij gebrek aan transportmiddelen, ook de opslagplaatsen en pakhuizen overladen^. Wéér tijdverlies. Een der beide voorbeelden, die het blad geeft, willen wij hier overnemen. Een stoom schip van 3000 bruto-register-ton en een snelheid van 10 knoopen, met bestemming naar Leith, sluit zich, na 48 uur voor Ma- doira te hebben gewacht, bij een convooi aan, dat een snelheid van 8 zeemijlen heeft. Het schip zal over de route van 1800 zee mijlen, die het niet met volle vaart kan door- stoomeni een'tijdverlies van 45 uur hebben. Totaal verlies aan tijd: 93 uur of vierdagen. Gedurende dien tijd zijn de 3000 ton scheeps ruimte niet geëxploiteerd. De „Rh. W. Ztg." komt dan ook tot de conclusie, dat het in convooi varen verhin dert, de beschikbare schepen zoo intensief mogelijk te exploiteeren en dus, naast de voortdurende torpedeeringen en het opleggen van een gedeelte der neutrale schepen, er toe medewerkt, het gebrek aan scheepsruimte steeds ernstiger te maken. NEDERLAND EN DE OORLOG. Onze Visschersvloot. Zaterdagochtend zijn tusschen 8 en 9 uur de Scheveningsche havén binnen gekomen de logger „Vlaardingen 49" met de ge- heele bemanning van den Scheveningschen logger „136", schipper A. Verbaan, van de N. V. Zeevisscherij Sterna te Scheveningen welk vaartuig gisterochtend te 11 u. 30 door een Duitsche duikboot tot zinken is gebracht 19 mijl O.Z.O. van IJmuiden. Er zijn geen ge wonden. Volgens de aangebrachte bemanning zou ook de logger „Sch. 254". van de reederij Jac. den Duik en Zonen, kort voor dat haar eigen schip in den grond was geboord, tot zinken zijn gebracht. Vermoed wordt bovendien, dat er nog meer daar ter plaatse visschenden Scheveningsche schuiten tot zinken zijn gebracht, omdat, volgens verklaring van de hier aangekomen visscherlieden, men de duikboot van het eene naar het andere schip zag gaan. De stemming op scheveningen is door het gebeurde en het uitgesproken vermoeden be grijpelijkerwijze zeer gedrukt. Nader wordt gemeld, dat te Scheveningen nog binnenkwam de logger _„Sch..l83" met de bemanning van de „Sch. 134" en dat te IJmuiden zijn aangebracht de bemanningen van de „Sch. 382" 'en de „Sch. 23". welke alle in de nabijheid van de beide eerstgenoem de visschersschepen zijn tot zinken gebracht. Door den logger „Maria Johanna" uit Kat wijk, zijn te IJmuiden aangebrachtde beman ning van de loggers „Dirk" en Majoor Thom son", beide uit Scheveningen. Deze loggers werden Zaterdagmiddag, ongeveer 19 mijlen uit den wal door een Duitsche duikboot tot zinken gebracht. De bemanningen hadden vier uur in dë boot gezeten. Omstreeks half twaalf kwam men voorde Scheveningsche haven de logger Sch. 454, met aan boord de bemanning der eveneens 19 mijl O.Z.O. van IJmuiden tot zinken gebrachte loggers Schev. 170 en Schev. 254. De ver slagenheid onder de Scheveningers is toene mende. Een groot aantal menschen wacht bij de haven de aankomst van nog in zee zijnde vaartuigen en verdringt zich rond de binnen gekomen bemanningen om bijzonderheden over hun wedervaren te vernemen. De Schev. 454, die heden de bemanningen der Schev. 170 en Schev.'254 aanbracht, is de logger „Handel", schipper T. Taal, reede rij A. v. d. Toorn; de beide tot zinken ge brachte schepen Sch. 170 en Sch. 254 zijn de logger Sch. 17, schipper J. Bronsveld, reederij M. v. d. Toorn en Den Duik en de logger „Dirk van Duyne", schipper W. Rog reederij Jac. den Duik Zoon. De Sch. 479 tot zinken gebracht. Zondag heeft de Sch. 281 te Scheveningen binnengebracht de bemanning van de Zon dag eveneens op 18 a 19 miji O. Z. O. van IJmuiden tot zinken gebrachte vischsleepboot Sch. 479, schipper Klaas Klein. Engelsche en Duitsche krijgsgevangenen. Reuter seint ons uit Londen De Daily Telegraph spreekt zich in een hoofdartikel gunstig uit over de tusschen Engeland en Duitschland tot stand gekomen overeenkomst ten aanzien van de krijgsge vangenen. Het blad zegt: De betrekkingen eh vrien den van de Engelsche officieren en soldaten, die zich thans 'in Duitschland bevinden, zul len in het vervolg zich niet meer ongerust behoeven te maken over de behandeling, die zij ondervinden. Voor zeer velen is het een prettig voor uitzicht, dat krijgsgevangenen in wie zij be langstellen, binnenkort zullen worden onder gebracht in neutraal Holland waar zij in belangrijk gunstiger omstandigheden zullen verkeeren. Wij zijn de Nederlandsche regee ring, die de conferentie op alle manieren heeft bevorderd en den onmisbaren grondslag voor de taak der gedelegeerden heeft gelegd door, om te beginnen, aan te bieden zestiendui zend krijgsgevangenen te herbergen, zeer erkentelijk. De moeilijkheden waarmede het neutrale Nederland te kampen heeft, zijn genoegzaam .bij ons bekend om ons allen in staattestel len te beseffen hoeveel wij dat land verplicht zijn voor deze edelmoedige daad. SOMMELSDIJK, Heden arriveerde in deze gemeente rijst, Voor den kolenbond „Helpt Elkander", alhier, arriveerde een schip met 90.000 K.G, dennenhout, hetgeen onder de leden van den bond zal worden gedistribueerd. Nog zal een schip met 60.000 K.G. hout en een schip met turf arriveeren. In de week 6—11 Augustus zullen voor deze gemeente geen levende varkens worden aangekocht. Het zoontje van A. Doornhein had het ongeluk te vallen en zijn pols te breken. De woning aan den Oostdijk bewoond door J. van Rikxoort is onderhands verkocht aan G. van Heemst. De boerenhofstede van A. J. Kastelein is verhuurd aan C. van der Meide die hem weder heeft verhuurd aan D. Vroegindeweij Abrz. te Middelharnis. A. J. Kasteleijn zal zich vestigen op de hofstede van D. D. Kasteleijn onder deze gemeente, terwijl de woning aan den Lan- geweg, bewoond door L. Nelisse, onderhands is aangekocht door D. D. Kasteleijn. Door het Dagelijksche Bestuur van den Flakkeeschen Boerenbond werd onderstaand schrijven aan hare afdeelingen gezonden. Het Dagelijksch Bestuur van den Bond, geeft bij dezen kennis, dat het gisteren een conferentie had met den Heer Regeerings- commissaris, en dat hun werd medegedeeld, dat het graan mag worden gedorscht zoo als voorheen. Wij denken dat een nog nader vast te stellen kwantum de verbouwers zal gelaten worden voor eigen gebruik en voor voeding van hun paarden; voorts is hun ge bleken dat de genoemde Commissaris slechts belast is met de vordering, en al het daarbij behoorende. Aangaande de verdere opdracht zal het bestuur zich binnen enkele dagen tot de bevoegde autoriteiten wenden. Heden is er een aanvang gemaakt met het bestraten van den Langeweg. MIDDELHARNIS.* In het bekende „hotel" Mettler had gisterenavond weer een relletje plaats, dat op den Westdijk werd voortge zet. Twee van de „zwakke" secte hadden elkander zoo toegetakeld dat één er van een vrij diepe snede is toegebracht over het gelaat door een slag met een bierglas veroorzaakt. OOLTGENSPLAAT. Een openbare verga dering van den gemeenteraad is belegd tegen Woensdag 1 Aug. a.s. des middags ten 3 uur. Het zoontje van den landbouwer A. J. G. v. R. viel Vrijdag j.l. van den wagen, ingeroepen geneeskundige hulp constateerde dat het armpje zwaar gekneusd was. Volgens publicatie zal in, de maand October, indien geen voldoende brandstoffen zijn aangevoerd, worden overgegaan tot den verkoop van alle knotwilgen staande in de Ambachtsheerlijkheid alhier. Tot lid van den Raad van Toezicht der Coöperatieve Boerenleenbank werd in de vacature dhr. M. Breeman Sr. gekozen dhr. S. de Ruiter en dhr. M. Breeman Jr. tot plaatsvervangend lid. NIEUWE TONGE. De Dienstplichtigen van delichting 1918 uit deze gemeente zijn toe gewezen alsvolgt: W. A. van Alphen, W. Koppenaal, C. Hoog- straate, W. Drooger. Chr. v. d. Ouden, allen 3—4 Escadron 2e Reg. Huzaren Breda. M. v. d. Ham, L. Kats, W. Koppenaal, C. Noteboom C. Oostdijk, J. Oosterling, A. van Vliet, J. van Zanten, allen 2e Comp. II Bat. 16e Reg. Inf. Amersfoort. L. Holleman T. Hoogmoed beiden 4e Comp. Ie Bat. 3e Reg. Inf. Bergen op Zoom. L. Kievit Hie afd. 3e JReg. Veld Art. Breda A. Knops 1. Comp. Ill Bat. 4e Reg. Vest Art. Hellevoeteluis. De arbeiderswoningen van dhr. L. van Geiit alhier de eerste woning bewoond door Wed. v. d. Ouden de tweede bewoond door J. Hertog, zün onderhands aangekocht door T: Polder alhier, ook de arbeiderswoning van dhr. K. Kareis te Herkingen bewoond door P. v. Afphen W. A.z. is onderhands verkocht aan A. Nuchteren alhier. Deze week is op bon no. 19 verkrijg baar gesteld 1 pond zeep (zachte groene gele.) Terwijl het zoontje van G. B. aan 't gras snijden was had hij het ongeluk in zijn vinger te snijen zoodat geneesknndige hulp noodzakelijk was. Daar geen der bakkers bereid waren het hondenbrood te bakken is dhr. D. van Noord ambtenaar op het secretarie alhier aan gesteld als verkooper, Deze week is de eerste zending uit 's Gravenhage gekomen. Bij de gehouden vergadering van den polder Battenoord is den Heer E. Holleman beëedigd als gezworene van dien polder. De boerenhofstede van dhr. H. Griet huizen is onderhands verkocht aan L. Ne lisse van Sommelsdijk. DIRKSLAND. Op Vrijdag 3 Augustus des n.m. van 7—9 uur zal op het Gemeentehuis gelegenheid gegeven worden om verande ring van broodkaarten op te geven. HERKINGEN. L.l. week wist bij den paar denhandelaar J. A. Klem zich een paard op stal van den halster te ontdoen. Het dier maakte voorts gelegenheid van de openstaan de deur en ging in galop naar de aangren zende werf der kinderen K., alwaar het werd gegrepen. De militieplichtingen 1918 van hier zijn als volgt ingedeeldM. den Boer, 3e Reg. Inf. Bergen op Zoom. P. Snijder Reg. Genie Utrecht. L. J. v. d. Velde Vest. Art. Helle- voetsluis en L. Keijzer Reg. Grenadiers 's-Hage. Scheen het dat de ziekte onder de var kens zou hebben opgehouden, thans zijn opnieuw gevallen voorgekomen zelfs met doodelijken afloop. Bij het toedienen van een welverdiende kastijding verzette zich een paard van L. W. alhier zich zoodanig dat het den eigenaar tegen een zijner beenen zoodanig bereikte met het gevolg deze voor enkele dagen daar aan herinnerd werd. Het traktement van de eerlang te be noemen Nachtwacht-Lantaarnopsteker is door den Raad dezer gemeente van 120 op 150 gld. gebracht met nog f 10 verhooging voor te gemoet koming voor bijzondere duurte der verwarming en verlichtingsbenoodigdheden. In deze gemeénte circuleert eene lijst om ter plaatse waar zulks behoort te ver zoeken den Gem. Sec. A. Munters tot Bur gemeester dezer gemeente te willen benoe men. De rekening der gemeente over het dienstjaar 1916 ligt gedurende 14 dagen vanaf 28 Juli tot 10 Aug. ter secretarie dezer ge meente ter inzage. Op Dinsdag 7 Aug. e.k. zal er ter se cretarie gelegenheid bestaan broodkaarten te verwisselen. Tegen Vrijdagmoigen 3 Aug. is ten 10 ure nieuwe tijd een openbare vergadering van den raad dezer gemeente belegd. MELISSANT. Door den heer Burgemeester, is bekend gemaakt, dat op Donderdag, den 2 Augustus a.s. des avonds van 7—9 uur uur (nieuwe tijd) ten gemeentehuize alhier zitting zal worden gehouden tot het doen van aangifte van de hoeveelheden kaarsen en doo- zen schemerlichten, die de ingezetenen ge durende de maanden Augustus, September en Oetober noodig zuilen hebben. Tijdens het onweder van Zondag j.l. zijn van den landbouwer v. d. B. 2 koeien ge troffen en gedood. GOEDEREEDE. Door schipper P. Redert werd Vrijdag een boei aangebracht, die veel gelijk had met een torpedo. Ze was door meer schippers gezien, maar zij durfden het vreemde ding niet ophalen. Zaterdag werd alhier door de Strand vonderij voor ruim f 7500.— aan cacaovet verkocht, die door schipper W. Lokker was aangebracht. Vrijdag geraakte een koe van M. Hoek in de haven. Twee opgeschoten jongens van ongeveer 17 jaar kleedden zich spoedig uit en mochten het genoegen smaken het dier, zonder dat het letsel bekwam, op den wal te brengen. De 8-jarige M. Troost stond zoo dicht bij zwemmers te kijken, dat hij er ongedacht spoedig bijlag. De kranige jongens hadden hem spoedig op het droge en kwam hij er met een nat pak af. BRIELLE. Alhier werd evenals overal elders in 't land thans ook te Brielle een cursus voor lichaamsoefeningen geopend waar Gym nastiek en openluchtspelen worden beoefend. Dit gaat uit van 't rijk- en de deelname is geheel kosteloos. TINTE. Organisatie is het wachtwoord van onzen tijd. Onze woonplaats is eenigen tijd geleden eene organisatie rijker geworden. Verschillende knapen hebben opgericht: „Tinte's Sportclub". Eenige jongens zijn gekozen tot bestuursleden: L. Zoetemeijer, C. Klok Az. en W. den Bakker Abrz. Op 't oogenblik telt de club 14 leden. De contri butie bedraagt 50 c. per jaar. De club be paalt zich tot nu toe bij het voetballen. De jongelui mogen als oefeningen terrein ge bruiken verschillende weiden van de heeren W. Lageweg en Abr. den Bakker alsmede van Mej. Wed. B. Wijerse. De oefeningen worden gehouden 's Woensdagavonds van 7'/j tot ruim 8V2 en 's Zaterdagsavonds van 7 tot 8Vj uur. Zaterdag j.l. was het paard van den bakker M. aan den Strijpschen dijk wat on geduldig. Het liep in een onbevVaakt oogen blik achteruit, zoodat de wagen onder aan den dijk tegen een boom terecht kwam. Ge lukkig bleef de wagen tegen dien boom staan. Spoedige hulp kwam opdagen. Met vereende krachten werd de wagen weer op den dijk gebracht. Alleen een der boomen was een weinig gescheurd. De bestuurder kwam met den schrik vrij. HELLEVOETSLUIS. Aan H. J. B. Stam, alhier gepensioneerd korperaal-machinedrijver is een pensioen verleend van f408. SPIJKENISSE. De landbouwer J. van Strien op de „Welplaat" behaalde op de paarden- keuring te Rotterdam met een 6-jarige Bel gische Vos-merrie een premie van f75 en f50 voor de zelfde in tuig. Met het spoelen van de „Wasch" ge raakte Mej. C. Barendrecht in het „Spui". Door een buurmeisje werd spoedig hulp ver leend, zoodat dit ongeval goed afliep. - Bij de verschillende vlasverbouwers is een aanvang gemaakt met het repelen, wat een bedrijvige drukte in het dorp teweeg brengt. Zaterdagavond ontstond tusschen en kele vreemdelingen en Spijkenissers twist, die dreigde tot handtastelijkheden over te gaan, waarom de politie de ongewenschte bezoekers buiten de grenzen van het dorp bracht. GEERVLIET. Heden is hier Regeeringsspek en Regeeringszeep aangekomen welke bij de winkeliers verkrijgbaar zijn. Zondagmiddag is een koe van A. Kra nendonk Jz. in de Simonshavensche polder door den bliksem getroffen en gedood. Tegen R. Landman is procesverbaal opgemaakt wegens het lichten van een pa- lingvuik van I. Holleman welke dat visch- water in pacht heeft. Vrijdag zijn hier de eerste Pronkboonen naar de Brielsche Veiling verzonden, welke voor binnenland f9 en voor buitenland f 18 per 100 k.g. opbrachten. Wegens gebrek aan werk zullen van hier Donderdag van de 28 geinterneerde Belgen er weder 8 naar het kamp te Zeist teruggaan. VIERPOLDERS. Zaterdagmorgen zijn de paarden van den waterwagen bij 't school plein te water geraakt. Gelukkig bleef de wagen voor een muurtje staan. Een paard was er spoedig uit, maar 't andere was niet zoo gauw op 't droge. Een stuk van 't hek moest nog afgebroken worden. Zondagmorgen is P. Berkhout, een jon getje van 3 jaar door een fiets overreden, 't Beentje is gekneusd en door den dokter behandeld. Maandagnamiddag is een rijwiel van M. Steijl door enkele baldadige militairen te water gegooid, terwijl de jongen zich even verwijderd had, om zijn vader brood te bren gen. 't Is bij de politie aangegeven. De cople van Ingezonden Stukken, die niet ge plaatst zijn, wordt niet teruggegeven. Bulten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers. De Heer Redacteur der Maas- en Scheldebode Weledele Heer Wilt U mij s.v.p. vergunnen, nog eens te rug te komen op de raadsverkiezing in ons dorp? Men heeft mij kwalijk genomen, dat ik er pver geschreven heb en stelt het voor, of ik verdeeldheid kweeken wil. Daar kom ik met kracht tegen op. Niet ik, maa 1 zij, die de oude raadsleden wilden wippen, zijn de oorzaak van het strijdrumoer en wapengekletter. Als het een beginselkwestie geldt, als het gaat om Jehovah of Baal, dan kunnen we ons voor stellen, dat er gestreden wordt. Maar de ma nier, waarop in Goeree de candidaten gesteld zijn, de wijze, waarop de strijd gevoerd is, de leuzeOome Teun moet er uit, heeft op velen een pijnlijken indruk gemaakt. Ons zijn woorden en uitdrukkingen ter oore gekomen, die niet gezegd hadden moeten worden. Ze waren te grof. En het is juist daardoor, dat ik in mijn eerst stukje ook oversloeg tot grofheid. Als de Franschen aan de Duitschers verwijten, dat deze met stinkgassen werken, en het dan zelf ook doen, is daarmee hun handelwijze niet goed gepraat, maar a la guerre Comme a la guerre. De luisteraar uit de Voor uit heeft ook veel opgevangen, en wat hij daar vraagt, hadden we oojc kunnen vragen. Ook wij hebben veel gehoord, maar wij zullen het vuur niet verder oprakelen. Het is genoeg. Ik heb persoonlijk niets tegen den heerC.J. Lodder en wensch hem van harte spoedige beterschap toe, maar ik wil hem dezen raad gevenHij rade zijn broeder Hans meer op zijn woorden te passen. Laat hij hem dezen tekst ter behartiging geven „Houd uwe tong in toom, Dat zij nooit schandelijk spreek of smaal', Dat geen bedrog of logentaal Op uwe lippen koom'." En dan zal Veritas stil zijns weegs gaan, en de luisteraars niets compromitteerends meer hooren. Over het sluiten \der herbergen nog een enkel woordje. Als vroeger de kerk aanging, dan stond er bijna niemand op straat. W.ie niet tempelwaarts ging, bleef binnen. Bij Marien Jansen kwam des Zondags heel weinig volk en dan stilletjes achterin, maar nog lie ver sloop de drinkebroer achterom heen naar Petje. Nu geneert men zich niet meer naar de kroeg te gaan, men gaat nu voor de open geschoven ramen liederlijke deunen zitten zingen. Is dat vooruitgang? Er zijn er, die bezwaar makén tegen een enkele gulden belasting, maar die.iederen Zondag misschien 50 of meer centen aan je neverbelasting (ik bedoel niet verteering, maar werkelijke belasting) opbrengen, behalve wat ze door de week nog offeren. Enfin, dat is hun zaak en rake het sluiten der herbergen op Zondag maar van ter zijde. Dit toch is een kwestie der overheid en middellijk dus ook van de geheele-burgerij, die haar verte genwoordiging in den Raad heeft. Men denke hierover na. Ik dank U, mijnheer de Redacteur, voor de gelegenheid, die ge me gegeven hebt, om deze slotopmerkingen te maken. VERITAS. GOEDEREEDE, 30 Juli '17. STELLENDAM.* Door de garnalenvisschers werd in de afgeloopen week 5 dagen gevischt. Tweederde der vloot leverde de vangst van 60 tot 110 kg. per dag, h 20 cents aan de pellerijen. De overigen leverden aan dezou- terij 11 cent per kg. Op Woensdag 1 Augustus te Stellendam in het Logement van de weduwe Knöps, bij afslag, des avonds 7 uur, (zomertijd) van een huis,bestaande uit voor- en achterkamer, apart schuurhuis, schuurtje, steenen varkens- en kippenhok met erf en grond te Stellendam, aan de Voorstraat, kad. Sectie B. Nos. 490 en 491, groot 2 aren, 55 centiaren, ten ver zoeke van den heer Krijn Kievit Czn., te aanvaarden 1 September 1917. Notaris VAN DEN BERG. Op Woensdag, 1 Augustus 1917 bij Inzet, en Op Woensdag 8 Augustus 1917 bij Afslag, telkens des namiddags 5 uur (zomertijd) het logement Geluk te Oude Tonge: a, et perceel Tuingrond te Oude Tonge, B no. 973, groot 4 aren 85 centiaren en b, een perceel Tuingrond met bergplaats en fondamenten enz. aldaar B nr. 975, groot 6 aren 35 cen tiaren toebehoorende aan den Heer Jan de Later te Oude Tonge. Notaris VAN BUUREN. Op Donderdag 2 Augustus 1917 's avonds 6 uur (nieuwe tijd) verkoop van 9 meeden aardappelen (Red Star) in den Mariapolder te Ooltgensplaat, ten verzoeke van Mejuffr. de Wed. Anth. Jacobs te Ooltgensplaat, in het hotel „Hobbel" aldaar. Notaris VAN ISPELEN. Op Donderdag 2 Augustus 1917 des voor middags lO'/j uur in het hotel Moelker te Ooltgensplaat publieke verkooping van Bouw en Weiland in den polder de Galathee onder Ooltgensplaat, in huur bij den heer J. Gebuijs. Perceel 1, 69.17 Aren weiland Sectie B. nummero 334 (ged). Perceel 2, 64.63 Aren weiland (Sectie B. nummero 334 (ged).Per ceel 3, 1.07.50 H.A. bouwland Nos. 334 en 335 (ged). Perceel 4, 67 Aren bouwland nos. 334 en 335 (ged). Perceel 5, 1.05.10 H.A. bouwland nos. 333 (ged). Perceel 6, 1.30.00 H.A. bouwland no. 333 (ged). Perceel 7, I.15.00 H.A. bouwland nos, 330, 331 en 332 (ged). Perceel 8, 1.00.30 HA. bouwland nos. 330, 331 en 332 (ged). Perceel 9,3.02.70 H.A. weiland nos 179/182. Perceel 10,1.30,15 H.A. bouwland nos. 176, 177 en 178 (ged). Per ceel 11, 1.30.15 H.A. bouwland nos. 176,177 en 178 (ged). Perceel 12, 1.74 30 H.A. bouw land nos. 175 (ged). Perceel 13, 1.91.30 H.A. bouwland nos. 175 en 176 (ged). in verschil lende ondermassa's en generale massa. Beschrijvingsbiljetten en inlichtingen te be komen vanaf 18 Juli 1917 bij ondergeteeken- den Notaris. Notaris AKKERMAN. Op Donderdag 2 Aug. 1917 's nam. 3 uur te Dirksland ten herberge van C. de Bruin afslag van: 3-42-80 Hectare (8 gemeten 138 roeden Sommelsdijksche maat) Bouwland te Sommelsdijk in den polder Oude plaat tot blootschoof 1918 verhuurd aan J. v. Hoften te Dirksland en 9-97Hectare (21 gemeten 213 roeden Voornsche maat) Bouwland te Melissant in den polder Roxenisse tot bloot- schoof 1925 in huur bij W. M. Buijs te Me lissant. Notaris VAN DER SLUIJS te Dirksland Op Vrijdag 3 Aug. 1917, des avonds 7 uur (zomertijd) afslag bij J. Peekstok te Stad aan 't Haringvliet, van6 huizen met erven en grond aan den Molendijk te Stad aan 't Ha ringvliet in 7 perceelen in diverse combina tiën ten verzoeke van den heer Jan Maliepaard, aldaar en een huis met erf aan de Voorstraat aldaar, ten verzoeke van den heer Adrianus Both, aldaar. Notaris VAN BUUREN,

Maas- en Scheldebode | 1917 | | pagina 2