lil Woensdag 1 Augustus 1017, 828t8 Jaargang N°. 2307. voop de Kaidliollandfiehe en Zeeuwselie Eilanden. e IMI He Oorlog. \ine lede, .harnis. Antirevolutionair Orgaan Geeft irt tot tkten. en IN HOC SIGNO VINCES IER. Goeree il, Rotterdam Dat kon tegenvallen. PENNEKRASSEN. BUITENLAND. een «re- Irnen W. BOEKHOVEN Zonen, SOMMEL.SD1JK. Alle itii&feeff! voor de iüedïietie toesteiiad, Advertentlëp ess verdere AdminlsIrMie trasteo toe te «eooea aan de UItirevei§ ARDE personen. J 90,- on- it. No. 21. L KftJW!- lef) aan Deae Courant verschgnt eiken Woensdag eu Saterdag» Abonnementsprijs per drie maande® tr. p. p. 50 Coat by roomitbetaling. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 pe? jaar Afzonderlijke nusamers 5 Cent. UITGEVERS ïelefooH InfereoMi. Mo. 8. AthartesitiëB 12V2 oontper regel, Reclames 25 per regel. Boekaankondiging S Cent per regel. IMemataauvrsgeB en Dienstaanbiedingen 50 Gent per plaatsing. Groote letters es vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 nnr. EMENT. f 140,- I 120,— 100- MENT. f 105,- Q2 80^50 \y>- Hi»I ir Rioolbuizen, n Regen- en ikpannen, in - en Wand- ïuren plafon 5r« aan. De S.D.A.P had jaren lang wel van haar geboorte af 't plan om 't Algemeen Kiesrecht in te voeren. Ze heeft er met vuur en geestdrift voor gewerkt van 1894 af. Heen congres ging voorbij, of 't Algemeen Kiesrecht stond op de spijs kaart; alles wat ze maar kon aangrij pen in 't politieke leven hetzij een po litieke stemming in de Kamer, die niet naar haar zin uitviel; hetzij de weinige, kracht, die van 't Parlement uitging in sociale zaken hetzij geruchten van oor log, of stakingen in eigen land; hetzij door meetings in open lucht of in groote h zalen; in pers en lied; steeds ijverde zij voor Alg. Kiesrecht. Ja waarlijk ze heeft 't nu verkregen Alg. Kiesrecht in den letterlijken zin des woords verdiend, 't Is 't loon op den arbeid van ruim 20 jaar. Ze heeft 't verkregen na noeste vlijt na betooning van allerlei" geestdrift, na onvermoeiden strijd. De Vrijz. Democraten steunden haar. De Liberale partijen gingen in de richting zooals die dat steeds gewoon zijn, als de Socialist de zweep maar eens laat klappen en Troelstra op den bok zit. De Rechtschen gingen mee, niet om des beginsels wil, maar om 't onrecht van 't beperkt Kiesrecht en 't aangifte ge- wurm met al zijn vervelende en onheb belijke modellen voor woning- en spaar bank- en loonkiezer kwijt te wezen; ze gingen mee, niet om des beginsels wil, want 't huidige Alg. Kiesrecht is hun een doorn in 't oog, even zoo slecht als 't beperkt Kiesrecht, omdat beide soorten kiesrecht, dus ön 't beperkt èn 'talge- meene, allebei atomistisch zijn en 't door ons gewilde „-organische" in geen van beiden ook met 't sterkste vergroot glas niet is te onderkennen. Beperkt en Alg Kiesrecht is op 't punt van 't „organische", dat wij begeeren, lood om oud ijzergeen van béide een knip voor den neus waard; niet waard om er een voet voor te verzetten; allebei op en top revolutionair; steunende op 't noch God, noch meester; ruikend nog naar 't kruit der revolutionaire woordvoerders in 1789. Maar als de keus komt tusschen twee slechte niet organische kiesrechtentus schen een beperkt Kiesrecht met 800 duizend kiezers en een Alg. Kiesrecht met een zeer groot millioen, dan zou de Anti geen Anti zijn, als hij 't laatste niet koos. Liever l1^ millioen, zoo dat er Eecht geschiedt aan alle kleine luiden dan geen millioen, als dit door Onrecht geschiedt Recht gaat boven Onrecht. En de kleine luiden in onze partij moe ten niet miskend worden, want de Anti is een democratisch menseh, die voor 't arme en 't kleine en 't verdrukte op komt; ziet maar, wie er in de Kerk komt; 't zijn meest de armen en kleinen van positie, zie 't maar aan den School strijd; daarom is een Anti ook voor uit gebreid kiesrechtvoor een zeer, zeer ruim toevloeien van kiezers tegen dat ge wurm in Van Houtens kieswet; voor den kleinen man, om die ook bij de stembus toe te laten; van de twee slechte kiesrechten, geen van beide naar ons „organisch" beginsel,^kiezen we dus 't meest uitgebreide; n.l, dat de ruim millioen kiezers geeft en gaf.- A 'tt Maar wat bedoelt de S.D.A.P met haar Alg. Kiesrecht'? Niets anders dan om 't zeggenschap in den Staat te krij gen om 't proletariaat, de kléine luiden meester te doen worden van de Staats "li®erst moet ze dus een 51 4nn tai 11 *n Tweede Kamer; piobeeren de Eerste Kamer af te schaffen, zooals 't in 't socialis tisch program luidtdan wordt Neder land een Republiek inderdaad zooals 't nu reeds alle schijn ervan heeft; dan komt 't Kapitaal onder 't mes in Staat, Provincie en Gemeentedan worden de regeeringszetels overal Rood en begint de onteigening en 't vullen der arbei- derzakken met 't geld der rijken; dan krijgt de Kerk een knauw en een snauw; en wordt 'de barmhartigheid werk des Staats en der Gemeentedan socialis tische Kabinetten en sosialistische poli tiek d i de vakvereenigingen de baas in st rd en dorj\ en de patroon er naast of er onderdoch boven nooit. Ja, zoo luidt in groote trekken 't socialistisch toekomstig plan, Socialisee ring van Staat- en Gemeente instellin gen; oppermacht des Volks; oppermacht in de fabrieken en op den akker; op 't schip en in de school; en de Kerk aan 't bod gebracht voor idem zoo wei nig. Rood troefDe Bourgeois er on der De Kapitalistische Maatschappij ingeluid. Vt vv 't Zal niet gaan't Kan tegenvallen Want de Bourgeoisie laat geenpolitie- ken zelfmoord en geen socialen dood slag zoo maar, zonder bittere worst ding toe. Ze zal zich verdedigen tot de laatste zenuw trilt; 't wordt zoo trouwens ook door de S.D.A.P. ingezien; door ieder die meeleeftdoor ieder, die niet ge negen is om slechts voor een schotel moes als Ezau zijn eerstgeboorterecht te verkoopen. Een groote worsteling is aanstaande tusschen Kapitaal en Ar beid die na den oorlog, als de econo rrische verhoudingen weer anders zullen worden, ook in 't sociale le/en zullen nawerken. Er is een opschuiving merk baar naar de Democratie; op al'e ge bieden waar die komt, komt vanzelf de conservatieve kracht in een Natie ook naar boven. De S.DA.P. tracht 't politieke en sociale monopolie te erlan gen maar daartegenover zullen andere krachten zich ook gaan organiseeren en concentreeren En deze krachten zullen niet zoo gering en te onderschatten zijn. Bij evenwicht der standen is er orde; maar bij overwicht treedt de wanorde in en duurt 't lang, eer de naald weer in 't huisje staat. En 't is de S.D A.P. om 't overwicht te doenom 't over wicht der arbeidersklasse, omdat dat van 't kapitaal zoo zwaar gedrukt heeft. De wrake komt. Maar daardoor zal anderzins de wrevel niet uitblijven. Zoo gaat 't botsen en stooten. En we vermoeden, dat 't den socialist zal tegenvallen; dat zijn strijd minder zal opleveren, als waarop hij rekent. Dat 't ideaal van geluk wel glinstert, maar de naakte werkelijkheid van te genspoeden en onderspit delven niet verre is. De lezers van de „Maas- en Scheldebode" zullen zich nog wel herinneren het bericht, dat onlangs in de bladen de ronde deed en waarin werd vermeld, hoe een predikant ergens in het Noorden van ons land toornde tegen de slapers in de kerk. Met name was het in den hooitijd. En Z.Eerw. zag ieder jaar maar al te goed, dat het verlammend werkt op de arbeiders, die zijn kerk bezoeken. Natuurlijk kan dat niet anders. Ik zeg niet, dat het is goed te keuren. Integendeel. Maar-'n mensch moet nu eenmaal z'n vast gestelde nachtrust hebben. Wel wordt beweerd, dat 'n volwassen mensch met zes, zeven uren kan volstaan, maar dan is het toch krap toegemeten En als we nu nagaan, dat de landarbeiders in den zomer om drie, vier uur al op post zijn, terwijl met de hitte, die overdag heerscht, het des avonds pas heerlijk wordt buiten, zoodat ze niet vroeg naar bed gaan, dan is het volstrekt niet te verwonderen, dat op den rustdag die schade wordt ingehaald, hetzij dan willens of onwillens. Dan is het ver van prettig voor den pre dikant om te spreken voor 'n gehoor, dat voor de helft bestaat uit slapers Afgedacht dan nog van het feit, dat ze in de kerk komen om geestelijk verzadigd te worden èn niet om er te slapen. Iemand beweerde, dat er in de kerk geen sprake kan en mag zijn van slapen. Niet mag zijn ben ik volkomen met hem eens. Niet kim zijn, neen, dat niet. Iemand, die uit behoefte (en dat moeten we toch veronderstellen, al is het niet altijd waar) naar de kerk gaat, luistert oplettend naar den predikant en als gevolg daarvan kan hij niet indommelen. Dat beweerde dan die persoon mij. Maar die persoon heeft 'n werktijd van 's morgens, acht uur tot 's avonds zes uur, met 's middags anderhalf uur sehafttijd. Me dunkt, dat kan wel. Hij heeft voldoende z'n nachtrust. Dat heb ik hem ook gezegd. En daarom ga ik met z'n meening niet accoord Hij praat over zaken, waar hij niet kan inkomen. Want iemand, die een overmatige arbeids-duur heeft, zal, ook al gaat hij uit behoefte naar de kerk-en al zit hij'nog zoo ingespannen te luisteren, door den slaap worden overmand. Het lichaam is te vermoeid en de natuur wint het over den geest Ik zeg nogmaals't is af te keuren en wij moeten er met alle macht tegen strijden, want het komt niet te pas, maar om er over te spreken in zeer afkeurenswaardigen zin, nee, daar kan ik niet mee méégaan. Het middel, dat bovenbedoelden predikant aangaf, is nog het eenige midddl, dat voor alsnog afdoende isde slaper wakker maken, steeds maar door, hoe vervelend het ook is. Maar daarmee is het kwaad niet ver dwenen. Neen, er moet gestreden worden tegen sociaal onrecht; tegen overmatig langen arbeidsduur; tegen nachtarbeid. Want het is niet alleen zoo onder de land arbeiders. 't Lijkt er niet opOp stuk van zaken is het met die lieden alleen in den zomer het geval. Maar wat te zeggen van dien bakkers knecht, die 's Vrijdagsavonds om acht uur klaar is en dan zijn welverdiende rust mag genieten totvier uur later. Want 's nachts te twaalf uur begint-ie weer en dan den heelen langen nacht en den heelen lan gen Zaterdag t.t half negen, negen'uur. Ik vraag het u afKunt ge het dien man kwalijk nemen, dat-ie 's Zondags in de kerk in siaap valt? Wat kan er dan terecht-komen van den Sabbath Dat is niet alleen bij bakkers, maar nog bij veel andere bedrijven. Intusschen nu ik bakkers aanhaal, heb ik juist even gelegenheid om te vermelden, dat op het graf van den onvergetelijken Talma een eerezuil is opgericht. Ik weet niet, of het in dit blad al vermeld zal zijn, want dit wordt pas anderhalve week na data gedrukt, maar dan is het nog niet erg. Tweemaal is beter dan geenmaal. Die eerezuil wordt opgericht door Posthuma indertijd heeft Talma een bakkerswet in gediend, o. a. verbiedend den nachtarbeid. Die wet werd verworpen, ook, helaasdoor mannen van rechts. En wat is nu het geval. Posthuma dient een ontwerp-wet in, waar mee een eerezuil wordt opgericht op het graf van Talma, Want in de toelichting staat o. m. dat de minister tot de overtuiging is gekomen, hoewel toen ter tijd in de Staten- Generaal ernstige bezwaren waren gerezen, dat een doelmatiger regeling bezwaarlijk anders te vinden is. Daarom heeft minister Posthuma dat ontwerp van minister Talma gevolgd, hoewel zooveel mogelijk tegemoet komend aan toen-gerezen-bezwaren. Niet prettig voor de tegenstemmers van töèn 't Is te hopen, dat nachtarbeid bij bakkers spoedig tot het verleden behoort. Dan is 'n stuk sociale ellende weg. Dan volgt vanzelf weer iets ander3. Want we zijn er nog niet. Maar als we er langzamerhand maar komen. Keulen en Aken zijn niet op één dag gebouwd. Maar zoover moeten we komen, dat 'n predikant niet meer klaagt over slapen in de kerk! Tenminste slapen, dat vóór komt uit sociale misstanden. Op, ten strijde W.-K. H. K. DE TOESTAND. Op het Oostelijk front houdt de terugtocht der Russen nog steeds aan. En nu, doordien Zaterdag Kolomea is gevallen, werd het Rus- senleger nog een eindweegs terug geslagen. Kolomea, een stad met 35000 inwoners, gelegen aan de Prulh en aan de spoorlijnen Lemberg-Czernowitsch, 20 mijlen Oostelijk van Nadworna en Delatyn, dat reeds vroeger door de Oostenrijkers is genomen. Door den val van deze stad is de wig in de Duitsche linies in deze streek verdwenen en vormt nu met het front Tarnopol-Kolomea, ten Noorden der Boekowina één lijn. Een ontzettende slachting heeft in Galicië plaats, waar de Russen aan de Sereth met den moed der wanhoop tegenstand bieden, evenals in het Karpathengebied en in de Boekowina, waar de hoofdstad Czernowitsch reeds zou worden ontruimd onder den druk der Centrale legers, die in tegenwoor digheid van Keizer Wilhelm hun aanvallen voortzetten. Alleen hebben de Russisch-Roe- meensche troepen met succes een aanval ingezet in het Poetna-dal, op d&. grens van Moldavië en de Centralen daar een eind weggeduwd. Het Russische telegram maakt gewag van meer dan duizend gevangenen en 43 veroverde kanonnen. Naar uit Stockholm wordt gemeld, schrijft de Anszhi invalid: De Duitsche doorbraak, die tot het verlies van uitgestrekte terreinen in Galicië leidde, werd daardoor veroorzaakt, dat door een dragonder-divisie, die door het legerbestuur voor betrouwbaar gehouden werd, haar stellingen opgaf, waardoor het front ontbloot werd over een breedte van 35 K.M. Het legerbestuur zondt een volkomen betrouwbare Kozakkentroepen daarheen om de vijanden ten minste van Tarnopol af te houden. Een korten tijd scheen het, dat de verdediging zou gelukken, maar er hadden zoo geweldige Duitsche aanvallen plaats, dat alle hulp tevergeefsch was. Het verlies der stad greep zoo snel plaats, dat et voor nemen om alle uit militair oogpunt be langrijke gebouwen te vernielen, niet geheel kon worden ten uitvoer gebracht. Toch liet men verscheidene bruggen springen, toen de stad om 2 uur ontruimd werd. Daarna wend den de Duitschers zich Zuidwaarts om het 7e en 8e leger te omsingelen, wier stelling in de Karpathen thans onhoudbaar is gewor den, terwijl deze legers bovendien slechts over één enkelen spoorweg van Buczac in Oostelijke richting kunnen beschikken. De stad zelf is vol van soldaten. Van alle kan ten stroomen teruggetrokken regimenten.hier samen. Het legerbestuur trok alle reserves bijeen om zoolang mogelijk stand te houden langs de lijn Buczac—Sfrypa—Sereth De conferentie over de Balkan-aangelegen- heden hield gisteren haar laatste vergadering, waaraan de vertegenwoordigers van alle geallieerde naties deelnamen. Alle besluiten, die in vorige vergaderingen waren genomen, werden bekrachtigd. 't Ging daarbij ook over het Grieksche grondgebied, dat op het oógenblik door Frankrijk, Qroot-Britannië en Italië militair is bezet. Deze mogendheden zullen zoo spoe dig mogelijk en tegelijkertijd een einde maken aan de bezetting, tot welke zij door de om standigheden gedwongen waren overgegaan. De bezetting van den driehoek, gevormd door den weg van Santé Quaranta en de grens van Epirus, zal echter voorloopig nog gehandhaafd blijven in het belang der vei ligheid, onder voorbehoud van een overeen komst tusschen Italië en Qriekennland om trent herstel van het civiel bestuur onder een Griekschen commissaris. „Frankrijk, Groot-Britannië en Italië zullen gedurende den oorlog een vtoot- en leger basis blijven houden op Korfoe, dat echter onder souvereiniteit van Griekenland blijft". Tot zoover de mededeelingen over de zui vere Balkan-aangelegenheden. Meer interes seert ons intusschen de algemeene verkla ring, die op het allerlaatst eenparig werd aangenomen. Daarin heet het: „De geallieerde mogendheden, nauwer dan ooit aaneengesloten voor de verdediging van het recht der volken, inzonderheid op het Balkanschiereiland, hebben besloten de wa pens niet neder te leggen, alvorens het doel is bereikt, dat alle andere doeleinden be- heerscht, n.l. het herhalen van een misdadi- gen overval onmogelijk te maken, als waar aan de centrale keizerrijken zich hebben schuldig gemaakt". VERSPREIDE BERICHTEN. Volgens de „Berliner Neueste Nachrich- ten" schrijft het Amerikaansche blad „Frish World" het navolgende „Engeland de ergste vijand die Amerika ooit had, de gevaarlijkste vijand der vrijheid wordt heden len dage in de Vereenigde Sta ten als een vriend der vrijheid vertroeteld. Ten einde Engeland te helpen moeten wij ons ontredderen, ons tot armoede brengen, het bloed onzer zonen laten vloeien ons en ons nageslacht den vloek van het militairisme op den hals Iaden. Terwijl wij Engeland steunen verdrukt het Ierland, Egypte en Indië, en worgt het bo vendien Griekenland, Noorwegen en Zwit serland. In welk een staat van verbinding zijn wij geraakt, dat wij in het brutale gezicht van Groot-Brttanniö het goddelijke gelaat der vrijheid meenden te aanschouwen." Kenschetsend voor de houding der Fransche pers tegenover het democratische en revolutionaire Rusland, is de volgende uitlating van de „Echo de Paris"„Het ware te wenschen, dat zich aan het hoofd der jonge regeering een Iwan de verschrikkelijke stelde, die de politiek en ook het volledige gezag in de hand neemt". Men weet, dat de Engelsche bakkers en molenaars zich herhaaldelijk tot de regee ring hebben gewend met het verzoek, beter meel beschikbaar te stellen en de samenstel ling van het brood te veranderen; dit naar aanleiding aan de veelvuldige klachten van het publiek over oneetbaarheid, onver teerbaarheid en zelfs schadelijkheid van het Engelsche oorlogsbrood. Volgens de „Daily News" heeft de voor zitter van de nationale molenaarsvereeniging thans in de algemeene vergadering medege deeld, dat „de regeering met het oog op de onzekerheid betreffende den loop en den duur van den oorlog absoluut heeft gewei gerd, eenige verandering in de samenstelling van het brood te brengen''. De „Daily News" van 19 Juli heeft van verschillende groote thee-importeurs verno men, dat de Engelsche theevoorraad tegen het einde van het jaar aanmerkelijk zal zijn geslonken. „Er is thee genoeg te koop maar niet veel scheepsruimte", zegt het blad. „De regeering heeft verboden, scheepsruimte te gebruiken veor den Invoer van Chineesche en Indische thee en verlof van invoer voor slechts van de gewone hoeveelheid Cey- lonthee gegeven. Er is nog voor drie maan den thee in het land". Uit Amerika is het bericht gekomen, dat de Amerikaansche sfaaltrust een gewel dig terrein heeft aangekocht, waar zij scheeps» werven zal laten aanleggen, die het na zes maanden mogelijk zullen maken, dagelijks een stalen stoomschip van 5000 ton af te leveren. Dit bericht schijnt zelfs in Engelsche ooren wat al te „Amerikaansch" te klinken; het scheepvaartblad „Fairplay" teekent er tenminste fijntjes bij aan: „Een dergelijke dagelijksche productie van 5000 ton zou in twaalf maanden tifds tot 365 schepen met 1.825.000 ton laadruimte leiden. Men mag echter hopen, dat deze werf, die om te beginnen dagelijks één stoomschip wil afleveren, haar prestaties zal weten op te voeren, zoodat zij na nogmaals 3 maanden in staat zal zijn, latep wij zeggen, om 2 stoomschepen voor het onbijt, 4 voor de lunch en zoo ongeveer een half dozijn voor het diner af te leveren. Onze nieuwe bond- genooten zijn min of meer oppervlakkig, en kleinigheden, als de levering van het benoo- digde staal en van de machines, nog afgezien van de werkkrachten, schijnen hun gewoonlijk weinig hoofdbrekens te kosten". Het bekende Russische Maandblad „Letopis" bevat een artikel, getiteld„De nieuwe Gordiaansche Knoop". Hieronder ver staat de schrijver het probleem dat zich door de politieke ontwikkeling in het verre Oosten voordoet, zoomede het onophoudelijk voor uitdringen van Japan op het front Kam- schatka-Shanghai. Gedurende den oorlog heeft Japan de economisch verovering van Korea en Zuid- Mantschurye geheel voltooid, en wel op zoodanige wijze dat ook de laatste Engelsche firma's die in den handel in sojaboonen een rol van beteekenis speelden, het veld ruimden. Ook het lot van Noord-Mantschurye kan als beslist worden beschouwd. Het in 1916 gesloten Russisch-Japansche vriendschaps verdrag draagt van Russische zijde een de fensief, van Japansche zijde echter een offen sief karakter. Nog kort voor het uitbreken van den wereldoorlog verklaarde de Japan sche Minister van Oorlog dat een tweede groote oorlog met Rusland als waarschijnlijk moet worden beschouwd. Een deel der pers

Maas- en Scheldebode | 1917 | | pagina 1