PLAATSELIJK NIEUWS GEMEENTERAAD. INGEZONDEN STUKKEN. ite öi oodtiaari voor (Ie Siste weelt loopt van Donderdag 19 Juli tot en met Wrüdag ai Juli. De Britsche Staatssecretaris voor Buiten- landsche Zaken verzocht aan Hr. Ms. gezant aan de Nederlandsche Kegeering het ernstig leedwezen der Britsche Regeering over deze betreurenswaardige vergissing over te bren gen, met de verzekering, dat alle mogelijke voorzorgsmaatregelen steeds zijn en zullen worden genomen om soortgelijke gebeurte nissen te voorkomen. De Britsche regeering verklaart zich be reid om eene schadevergoeding te betalen, die in overeenstemming met de Nederland sche Regeering zal worden vastgesteld. De Scheepvaart. Het stoomschip Breda van de firma van Meel te Rotterdam is Zondagochtend 7 uur tot zinken gebracht, 7 mijlen ten Westen van de Noordhinder. Alle opvarenden zijn onge deerd en bevinden zich aan boord van de Noordhinder. (De Breda mat 257 ton en was in 1915 gebouwd Red.) Bij de reederij de firma Soetemeer Fekkes en Co. alhier is bericht ontvangen, dat de motorschoener Sirra, 15 Juni in ballast naar New York vertrokken, nabij de Shetlands eilanden tot zinken is gebracht. De beman ning is gered en op een dier eilanden geland. Het s.s. Gelderland opgebracht. Het Nederlandsche stoomschip Gelderland, van Engeland naar Rotterdam bestemd, is hedenmorgen op ongeveer 3 mijl afstand van de Nederlandsche kust aangehouden door een Duitsch watervliegtuig, waarna de bemanning het schip moest verlaten. Na ongeveer een half uur in de booten te hebben gezeten, werd de bemanning door de bemanning van het watervliegtuig teruggeroepen om weder aan boord te "gaan, waarna de Gelderland koers naar den Waterweg zette. Van andere zijde meldt men ons van den Hoek van Holland: Het Ned. stoomschip Gelderland wordt bewesten de Zuiderpier in het gezicht van de kust door een watervliegtuig aangevallen. Het volk verlaat het schiploodsbooten gaan fullspeed derwaarts. Nader meldt men ons: Het volk is weer aan boord van de Gel derland gegaan en het stoomschip zet nu koers naar den Waterweg. De loodsboot heeft het sein waaien: eerbiedig de neutraliteit. Onderzoekingsvaartuigen van de Ned. ma rine waren ter plaatse. Ten slotte bereikt ons het bericht: De Gelderland komt niet den Waterweg binnen, doch wordt naar Zeebrugge opge bracht. Naar men ons seint, is de Gelderland 1 mijl buiten het neutraal gebied door drie Duitsche vliegtuigen aangehouden, wélke een Duitsche officier als prijsbemanning aan boord hebben gezet. Na een conferentie met Ne derlandsche officieren der marine werd het schip opgebracht naar Zeebrugge. Engelsche vliegers geland. Men meldt ons uit Ter Neuzen Eerste luitenant Knight en tweede luitenant Frulock van het Engelsche vliegcorps vlogen vanmorgen boven België en waren genood zaakt tot een noodlanding. Zij wierpen pa tronen en wapens uit voor ze daalden, maar zij kwamen neer op de Axelsche vlakte. Mee- nende in België te zijn staken zij hun vlieg tuig in brand. Zij waren zeer in hun schik, toen zij vernamen in Nederland te zijn. Zij gaven hun eerewoord en zijn onder geleide doorgereisd naar het interneeringskamp. SOMMELSDIJK. De dienstplichtigen van de lichtingen 1918 uit deze gemeente zijn toe gewezen als volgt M. van Aalst, le Comp. 3e Bat. 3e Rcg. Inf., Bergen op Zoom. S. de Berg, 2e Comp. 2e Bat. 16e Reg. Inf., Amersfoort. P. Blok, le Comp. 3e Bat. 3e Reg. Inf., Bergen op Zoom. I. Doornhein, 3, 4 Escadron, 2e Reg. Huzaren, Breda. J. van Driel, le Coinp. 3e Bat. 3e Reg. Inf., Bergen op Zoom. .H. Driesse 2e Comp. 2e Bat. 16e Reg. Inf., Amersfoort. M. van Dijk, le Comp. 2e Bat. Reg. Grena diers, Den Haag. K. Grootenboer 2e Comp. 2e Bat. 16e Reg. Inf., Amersfoort. M. Ha nenberg, idem. A. Joppe, idem. J. J. H. Kar- dux, le Comp. 3e Bat. 3e Reg. Inf., Bergen op Zoom. P. Kieviet, le Comp. 3e Bat. 4e Reg. Vest. Art., Hellevoetsluis. D. H. Knape. 2e Comp. 2e Bat. 16e Regt. Inf., Amersfoort. J. H. Kootte, 3e Afd. 3e Reg. Veld Art. Breda. J. Mackloet, 2e Comp. 2e Bat. 16e Reg. Inf. Amersfoort. J. Muller, le Comp. Torpedisten, Brielle. J. Nelis, le Comp. 3e Bat. 3e Reg. Inf., Bergen op Zoom. N. M. L. van Nieu- wenhuizen, le Comp. 3e Bat. 4e Reg. Vest. Art. Hellevoetsluis. M. C. Peekstok, le Comp. 3e Bat. 3e Reg. Inf. Bergen op Zoom. J. Ra- zenberg, 3e Afd. 3e Reg. Veld Art. Breda. P. Springvloed, le Comp. 3e Bat. 3e Reg. Inf. Bergen op Zoom. K. Troost, idem. A. Wes- dijk, 2e Comp. 3 Bat. 16e Reg. Inf., Amersfoort. MIDDELHARNIS. Door den heer A. Struik Sr. is een woonhuis staande op het Vinger ling onderhands gekocht van den heer L. v. Gent te Nieuwe Tonge. Maandag had de zoon van L. v. d. M. 't ongeluk van de fiets te vallen waardoor hij zich ernstig bezeerde aan het heupbeen. Geneeskundige hulp was noodzakelijk. VERSLAG der Algemeene Vergadering van de „Centrale Veiling voor Goeree en Overflakkee" gehouden te Mid- delharnis op 18 Juli 1917, n.m. l,30ure. Tegenwoordigongeveer 240 leden. De voorzitter opent de vergadering met een toepasselijk woord en maant tof kortheid aan bij de behandeling der omvangrijke agenda. De tegenwoordigheid van den heer van Spronsen, lid der Groenten-Centrale, wordt zeer op prijs gesteld, om juister inzicht te verkrijgen in de maatregelen van regeerings- wege voorgeschreven. Er zal getracht worden voortaan betalingen te doen geschieden door tusschenkomst der dorpsvereenigingen, wat veel tijd en kosten zou uitsparen. Ingekomen is een voorstel van den heer M. de Haas en 16 anderen, luidende als volgt a. Uitbreiding van het bestuur; b. bespreking der heffing van 2 veilings- kosten c. behandeling van art. 3 der statuten d. bespreken van het tarreeren e. benoeming van een abritage-commissie bij geschil tusschen kooper en verkooper. benoeming eener commissie tot wijziging van statuten en reglement. De heer M. de Haas, wenscht eerst de pun ten a, c, e en toe te lichten. Hij acht uitbreiding van het bestuur noo- dig buiten Middelharnis, wegens den omvang die dc zaken hebben aangenomen. Ongewenscht acht spreker rechtstrceksche invloed der dorpsvereenigingen óp de keuze der bestuursleden voor de Centrale Veiling. De leden dienen zelve in de Alg. verg. hun bestuur te kiezen. Men blijve baas in eigen huis. Art. 3 noemt o.a. als doelbevorderen van den band in land- en tuinbouwproducten, terwijl door de voorschriften de commissie handel geheel is uitgeschakeld. Om rechtskwesties te voorkomen en kosten te vermijden is het instellen van arbitrage zeer gewenscht voor verschillende zaken. De leden der commissie volgens punt wenscht de heer de Haas uit en door de leden der Centrale Veiling te doen verkiezen. Geen tusschenschuiving van andere corporaties. De voorzitter antwoordt, dat het bestuur zich steeds aanbevolen houdt voor verbete ringen, die in de organisatie aan te brengen zijn. De heer van Spronsen krijgt het woord om enkele regeeringsmaatregelen toe te lichten. De heer M. de Haas is het veel met den heer van Spronsen eens doch wenscht niet uit het oog te verliezen, dat de toestanden op Fiakkee verschillen met die uit het West- land. Bij punt loopt het verschil vooral over een voorstel van- het bestuur en een van den heer J. Vroegindeweij. Deze legt een achttal personen aan de vergadering voor, welke men en bloc heeft te aanvaarden, terwijl het be stuur een commissie van 12 leden voorstelf, uit iedere gemeente buiten Middelharnis een, te kiezen dojr de leden ter plaatse, waar zij woonachtig zijn. De heer J. Bouman wenscht het bestuur buiten de herzieningscommissie. Zij werke zelfstandig en zie wat ze er van terecht brengt en trachte tot overleg en samenwerking met het bestuur te komen. Na uitvoerige discussies omtrent het voor en tegen der voorstellen wordt ten slotte met 128 tegen 101 het bestuursvoorstel aangeno men. Er komt dus een commissie van 12 leden, buiten het bestuur. Omtrent de punten b en d worden uit den aard der zaak geen beslui ten genomen. Uit de toelichting blijkt dat 1 der vei- lingskosten in reserve blijft en later terugbe taald wordt, als het niet noodig is voor het doel, waarvoor het is ingesteld. Uit de Rekening en verantwoording van ^len penningmeester blijkt, dat het batig slot thans bedraagt f 33393,79. Vervolgens komt aan de orde: de stich ting van een veilinggebouw op het terrein dat daarvoor reeds is aangekocht. De voor zitter zet het belang daarvan uiteen. Er is noodig een eigen kantoor, een wachtlokaal, een veilinglokaal, een electrisch mijntoestel, een gebouw nabij de tram met het oog op fruithandel. Op deze gronden vraagt het be stuur machtiging uit het batig slot de kosten van een eigen gebouw te bestrijden. De heer J. Overdorp uitzijn verbazing over het voorstel. Het is moeilijk, ja onmogelijk te voorspellen, hoe het veilingwezen zich op Fiakkee zal ontwikkelen in normale tijden. Hij wenscht vooralsnog een afwachtende hou ding aan te nemen tot het bestaansrecht af doende bewezen is ook voor deze streek. De voorzitter heeft vertrouwen in de toekomst ook met te verwachten uitbreiding van den tuinbouw. Al is het duur, het is gewenscht nu te bouwen. De heer de Haas zegt, dat er eigenlijk geen sprake is van winst, het geld behoort feite lijk aan de verkoopers; bovendien is zijn meening, dat na 'den oorlog de Centrale Vei ling moet ontbonden worden (art. 19 der Statuten). Na breedvoerige discussie omtrent het voor en tegen van een eigen gebouw tusschen den "voorzitter en den heer van Spronsen als voor standers en de heeren de Haas en Overdorp als tegenstanders, wordt het voorstel met slechts 40 stemmen vóór verworpen. De voorzitter drukt er zijn spijt over uit, doch het bestuur zal er in berusten. De heer v. d. Bogert brengt vervolgens bij de rondvraag'een voorstel in tot verdeeling van het batig slot der rekening. De heer D. de Haas wijst op moeilijkheid voor kleine pachters bij verbod tot verkoopen in verband met op tijd betalen der pacht. Dc heer v. Spronsen zegt, dat dit dan toch een punt is, dat op een veilingsvereeniging niet thuis hoort. Daarna wordt dc vergadering gesloten. f STAD AAN 'T HARINGVLIET. Door de ziekenvereeniging „Steunt Elkaar" is alhier besloten het uitkeeringsbedrag bij ziekten vast te stellen op f 5 per week. S. had alhier het ongeluk met de fiets zoodanig te vallen, dat geheel zijn hand ontveld was. Alhier is aan den gemeentegeneesheer, Officier van Gezondheid verlof van drie maanden verleend. Het getal ingeschrevenen voor den landstorm jaarklasse 1882 en 1883 bedraagt resp. 5 en 4. Ter voorziening in de vacature ontstaan wegens het overlijden van C. S. Kreeft is benoemd voor het brandpiket P. Bechthum alhier. De erwten van de Brienenspolder zijn alhier verkocht voor een gemiddelde prijs van f 210 het gemet, zijnde ongeveer de helft van verleden jaar. D. had alhier het ongeluk uit te glijden en in den sloot te vaHen door spoedig toe geschoten hulp wist men hem spoedig op het droge te brengen zoodat hij er met den schrik en een nat pak af kwam. Verwisseling van eigenaar en bewoner. Het huis bewoond door Dingeman Huizeris verkocht aan Jan Peekstok en deze heeft -weer het huis van jac. Maliepaard gekocht. Nu wordt nog de z.g.n. „Frel" verkocht en mede een tiental woningen van timmer man Maliepaard alhier. DEN BOMMEL. Door den Burgemeester is tegen a.s. Woensdagmiddag l'/j uur eene raadsvergadering uitgeschreven met de vol gende onderwerpen le. In opening; 2e. Vaststelling notulen vorige vergadering 3e. Ingekomen stukken en mededeeling 4e. Onderzoek en besluit omtrent geloofs brieven nieuw benoemde raadsleden 5e. Opnieuw vaststelling in den hoofd, om slag 1917 van diegenen wier aanslagen lager zijn geschat dan voor de rijksinkomstenbe lasting. 6e. Bestrating; 7e. Geldleening schoolbouw schoeiing en bestrating 8e. Verandering brandverzekering scholen wegens verbouw; 9e. Verlof gemeentewerkman voor meter opname enz.; 10e. Commissie gemeenterekening en burg. armbestuur 1916; 11e. Verordening schoolgeldheffing; 12e. Kohier schoolgeld; 13e. Havengeldverordeniug 14e. Verzoek A. Stolk, vergoeding tuin- schade 15e. Verzoek van A. Stolk, tegemoetkoming in zijn pensioen 16e. Verzoeke J. van Leeuwen, vergoeding landbouwakte 17e. Verzoek verhooging onderwijzersjaar- wedden 18e. Rondvraag 19e. Sluiting. Het dochtertje van den heer A. S. had het ongeluk tegen een brandende kachel aan te vallen, waardoor ze ernstige brandwonden bekwam. Deze week arriveerde weder steenkolen doch worden waarschijnlijk voor 1 October a.s. nog niet aan de ingezetenen verstrekt. NIEUWE TONGE. Toen het zoontje van H. Felsbourg Maandagmorgen voor 't huis aan het spelen was met zijn zusje viel hij te water,, op geroep van zusje aan zijn moeder kwam deze dadelijk toesnellen en haalde hem uit het water, geneeskundige hulp werd in geroepen en alle pogingen aan het werk gesteld doch alles te vergeefsch. Het kind was dood. Deze week is er op bon no 17, 1 pond rijst en op bon no 18 te zamen 4 ons gort en havermout verkrijgbaar. D1RKSLAND. Door het gemeentebestuur is bekend gemaakt dat tot nadere regeling het maximum gasverbruik per maand en per gasverbruiker in doorsnee 32 M3 mag be dragen. Ter gemeente-secretarie ligt ter inzage eene- verordening tot het vervoer van ziek of vrak vee in de gemeente. De collecte in de Herv. Kerk ter ver breiding van Evangelisatie te Tilburg heeft opgebracht f 53,871/2- HFRKINGEN. De ziekte onder de varkens heeft 1.1. week niet alleen vele slachtoffers geëischt, waaronder ook met doodelijken afloop, doch ook Maandag moesten een drietal gevallen worden geconstateerd die spoedig naar Rotterdam ter slachting zijn opgezonden. Al stoeiende geraakten 1.1. week A. D. en Chr. d. G. in een vrij diepe sloot zoodat zij zich beiden verplicht zagen naar huis te begeven en van droge kleeren te gaan voorzien. Werden onlangs de pogingen om gas te verkrijgen bij den landbouwer W. Mijs alhier gestaakt, thans getroost deze zich andermaal de moeite opnieuw een onderzoek in te stellen en worden boringen gedaan in de onmiddelijke nabijheid van de vorige. Voor heeren bakkers alhier worden een flinke partij fabrieksturven verwacht. Voorts doet de beurtschipper de Korte een expresse reis om een lading verpakt turfstrooisel in te gaan nemen wat bij ervaring is gebleken dit zeer goeden bijbrand beteekent. BRIELLE. Daar de tijd van des avonds 10 uur van de Vlaardingerboot is, zoo werd dat gepasseerde Zaterdagavond bijna halftwaalf eer hij te Brielle aan was, zoodat deze en gene al ongerust werd, na gedaan onderzoek was er ondeT 't varen een vechtpartij uitge broken, zoodat de kapitein weer terug stoom de naar Vlaardingen om de vechtersbazen aan de politie over te leveren. Onze stads genoot de vischhandelaar Jordens, was onnoo- zel de dupe 'er van zoodat hij aan een hoofd wonde te Vlaardingen werd verbonden en eerst Zondagmorgen huiswaarts kon keeren, om verder bij Dr. J. v. d. Meulen alhier verbonden te worden. TINTE. Alhier deed zich dezer dagen bij den heer C. B., een geval voor van varkens vlekziekte. Het dier werd ingeïnt en is her stellende. Tot nu toe waren er gelukkig geen hieuwe ziekte gevallen. Sommige ingezetenen alhier warert zoo" gelukkig, eens weer wat turf te bemachtigen. Men kon ze bij eenige honderden tegelijk in den Briel koopen. Natuurlijk waren er vele andere ingezetenen, die het te laat hoorden en' zich dus te vreden moesten stellen met een langen neus. Wellicht kan het zijn nut hebben, nu het nog tijd is, met het oog op den komen den winter eene opmerking te raak en over de distributie der levensmiddelen. De inwo ners uit Rockanje, die vlak bij Tinte wonen hebben zich te vervoegen voor bons en wa ren bij de verschillende adressen in het dorp Rockanje. Soms kunnen sommige waren naar wij vernemen ook wat dichterbij wor den betrokken. Maar ze zijn daar nog al eens niet in voldoende hoeveelheid voorradig. Mogelijk kon men in den Raad van Rockanje deze zaak eens ter sprake brengen. Kunnen er niet meer depóts komen, zoodat men in den a.s. winter voor modderreisjes bewaard blijft VERSLAG van het verhandelde in den Gemeenteraad van Middelharnis, op Vrijdag 20 Juli 1917, 's nam. 2,30 uur. De Voorzitter opent de vergadering. Aanwezig 7 leden. Afwezig de heeren J.J. Slis en J. van der Koogh. Daarna verzoekt de Voorz. den Secretaris de notulen voor te lezen, waarna dezelfde worden goedgekeurd. Aan de orde is: Ingekomen Stukken. a. Een schrijven van de heeren Slis en Van der Koogh, waarvan er één op verzoek van den Voorzitter door den Secretaris wordt voorgelezen (omreden beide stukken denzelf den inhoud hebben) luidende: Middelharnis, 19 Juli 1917. Aan den Gemeenteraad van Middelharnis. EdelAchtbare Heeren, Alhoewel ik mij niet bewust ben ge durende den tijd, dat ik als Raadslid zitting had, de belangen onzer gemeente niet naar behooren behartigd te hebben, is bij de laatste verkiezing van vier leden voor den Gemeenteraad gebleken, dat de meerderheid der kiezers heeft gemeend mijn mandaat niet te moeten vernieuwen, en mij derhalve niet langer als raadslid begeert. Mitsdien vind ik geen vrijheid en gevoel ik mij ook niet langer geroepen, de ver gaderingen van den Raad bij te wonen. U dank zeggende voor het vertrouwen, mij zoo vaak geschonken, door mij bij her haling te benoemen in verschillende com- missieën, neem ik hiermede afscheid van Uw College, waarin ik sedert22 September 1880, dus bijna 37 jaren zitting had. Terwijl ik U de belangen der gemeente blijf aanbevelen, teeken ik mij met ver schuldigde achting (get.) J. j. SLIS. b. Proces-verbaal van de boeken en kas van den Gemeente-Ontvanger, welke in orde zijn bevonden. c. Een schrijven van den heer J. Braber, dat hij wegens vertrek naar Sommelsdljk op houd lid van den Raad te zijn. d. Van Ged. Staten zijn goedgekeurd terug ontvangen: le. De vastgestelde geldleening 2e Raadsbesluit 1916; 3e 't Kohier Honde belasting over 1917. Vervolgens het Raadsbesluit tot het in ont vangst nemen van eene schilderij. De Voorz. deelt hierbij aan den Raad mede, dat het hem aangenaam is, de raadszaal door deze schil derij verfraaid is, dat hij vervolgens mede kan deelen, dat door iemand, welke onbekend wenscht te blijven f 1000 geschonken is om het meubilair van de zaal te kunnen verbete- ren. Onder dankbetuiging der leden wordt dit aanvaard. De heer Vroegindeweij voegt hier aan toe, dat hij gaarne zou willen dat dan tevens de zaal zelve ook opgeknapt werd, al is het dat de gemeente daaraan dan mede zoude helpen. De Voorzitter zegt dat hij de kosten op zal laten nemen, waarmede de Raad tenvolle instemd. Vervolgens deelt de Voorzitter mede, dat van D. de Haas een schrijven is ingekomen om aansluiting met zijn woning aan de rio- leering. De Voorzitter deelt mede dat in ver band met de duurte van de cement buizen de kosten zullen bedragen f 800. Den heer Bom stelt voor om het aan te houden tot een vol gende vergadering, daar hij zich eerst zelf ook eens wilde overtuigen, door dit te gaan- bezichtigen. Hiertoe wordt besloten. Vervolgens een schrijven, ingekomen van de bewoners van het oude postkantoor, om vermindering van huur, 't welk thans is f 3,50 per week. De Voorzitter verzoekt den Raad dit te brengen op f3 per week,'t welk wordt goedgekeurd. Verders een schrijven van den doodgraver M. J. Vroegindeweij om verhooging van salaris. Dit wordt met goedkeuring van den Raad gebracht van f 80 op f 125 per jaar. Daarna volgt een schrijven van den ge meenteveldwachter, welke ontslag vraagt als havenmeester en ambtenaar van de plaatselijke belasting. De Voorzitter stelt den Raad voor hem eervol ontslag te verkenen met ingang van heden 20 Juli, 't welk den raad goed keu rd. De Voorzitter deelt voorts een verzoek aan den Raad mede van den weger Mans om ontslagen te worden als weger indien er geen verhooging van salaris plaats heeft. Daar de Voorzitter op verschillende plaatsen van dit eiland heeft onderzocht hoe of het daar ge steld is, bleek hét dat op een paar plaatsen het loon hooger is dan hier en vraagt de Voorzitter aan den Raad B. en W. machti ging te verleenen met Mans eene nadere regeling te treffen, betreffende het loon. Wordt goedgekeurd. Voorts is van Ged. Staten terug ontvangen de verordening Gemeentelijk grondbedrijf. Vervolgens een schrijven van B. en W. van Sommelsdijk, inhoudende: „bestrating van een gedeelte der Langeweg" hierbij aan gevende de nadere bepalingen hieraan ver bonden. De Voorzitter stelt den Raad voor dat hier een nadere gemeenschappelijke rege ling voor de beide gemeenten worde ge troffen, dit wordt goedgekeurd. Voorts is een schrijven ontvangen van Ged. Staten, 't welk door den Secretaris wordt voorgelezen, inhoudende de onderhoud grint weg Middelharnis—Ooltgensplaat en waarin de gemeenten Stad, Bommel, Ooltgensplaat en Oude Tonge zich bereid hebben verklaard gezamenlijk eene som van f2421, als te goed te komen voor het in orde brengen van de wegen en wordt deze gemeente verzocht daarop in te willen gaan. De Voorz. stelt den Raad voor hier niet op in te gaan, daar 't volgens zijn inzicht niet op hun weg ligt doch op die van Ged. Staten. Hiertoe wordt besloten. De Voorzitter deeld daarna mede dat een schrijven is ingekomen van de kerke raden der Ned. Herv. en Geref. Kerk, in houdende een verzoek, ondersteund door vete handteekeningen der ingezetenen, om de her bergen op Zon- en Feestdagen te doen sluiten. De Voorzitter stelt den Raad voor, om dit aan te houden tot de eerste vergadering in September, omreden nu de raad niet voltallig genoeg is om daar eene meerderheid voor te vinden. Hiertoe wordt besloten. Vervolgens een verzoek van de besturen van de polders Oost- en Westpolder om de Raadzaal te mogen gebruiken voor hun ver gaderingen, 't welk wordt toegestaan, mits zij daarvoor betalen f 15 per jaar. Daarna een schrijven van de gascommissie, inhoudende dat zij den Raad machtiging vraagt hare geldleening uit te breiden en te brengen van f 28000 tot f 50000,'t welk wordt goedgekeurd. Daarna stelt de Voorzitter den Raad voor om over te gaan tot uitlotfng van een aan deel groot f 600 van de geldleening 1908 en wordt No. 8 uitgeloot welk aandeel 1 Sept. zal worden uitbetaald. Verder zijn ingekomen de geloofsbrieven van de 4 gekozen raadsleden, de heeren Al- blas, Bruggeman, Van der Slik en Vroegin deweij. Nadat zij door een daartoe benoemde Commissie zijn onderzocht en in orde be vonden, wordt tot toelating besloten, en zal de Voorzitter genoemde heeren daarmedejn kennis stellen. Vervolgens is ingekomenRekening Wees huis en burgerlijk armbestuur en wordt door den Voorzitter daarvoor eene Commissie be noemd, welke belast is met het onderzoek, bestaande uit de heeren J. C. Born, S. Zeedijk en J. Vroegindeweij. Verder deelt de Voorz. mede dat is inge komen een schrijven van de Schoolcommissie aan den Raad om een lid te benoemen voor genoemde Commissie. Op de voordracht zijn geplaatst de heeren Boomsma en v. d. Plaat. Hierover vraagt den heer Born het woord en stelt voor, om ook dit (gelijk het vérzoek van herbergsluiting is aangehouden tot de eerste vergadering in September omdat dan de Raad voltallig is) aan te houden, omreden dat hier toch zoo'n haast niet bij zal zijn. De Voorz. deelt mede, dat dit met zoo iets de gewoonte niet is, om dat uit te stellen, waarop de heer Bom zegt, dat, indien er tot stemming over gegaan wordt hij de zaal zal verlaten. De- Voorzitter verzoekt alsnog te blijven en zal zijn voorstel om het aan te houden in rondvraag brengen. De heer Bom blijft en nadat het voorstel in rondvraag is gebracht, zijn tegen de heeren Nipius, Kolff, Zaaijer en C. T. Zeedijk. Hierna zegt de heer Vroegin deweij, dat ook hij nu niet langer wenscht te blijven en verlaten de heeren Born en Vroeg indeweij de vergadering. De Voorzitter deeld hierop mede, dat het hem spijt, dat de zaken zoo loopen, en dat hij dit treurig vindt, en nu niets meer be ginnen kan. Hij zal dus verplicht wezen de vergadering te sluiten. Voor hij daartoe over gaat, zegt de heer Nipius dat hij op deze manier niet langer wil samenwerken, en dat hij, mede als protest tegen Het votum van de meerderheid der kiezers, die twee ver dienstelijke raadsleden niet meer waardig keurden voor een herbenoeming, niet langer lid van den raad wenscht te blijven en dat hij hiermede afscheid neemt van den huldigen raad. Onmiddellijk volgen de heeren J. Zaaijer en C. T. Zeedijk zijn voorbeeld en deelen den Voorzitter ook hun besluit mede om te bedanken als raadslid. OPENBARE vergadering van den Raad der gemeente STAD AAN 'T HA RINGVLIET, op Dinsdag 17 Juli 1917, des middags twaalf ure. Tegenwoordig alle leden, met uitzondering van den heer A. Koppenaal, die zonder ken nisgeving afwezig is. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen én- onveranderd goedgekeurd. Aan de orde. Ingekomen Stukken. Een missive van Regenten van het St. Jo ris-Gasthuis te Delft, mededeelend, dat met ingang van 1 Juli a.s. het verpleeggeld tij delijk is verhoogd met f 15 per maand, en eene mededeelend dat de heer C. J. Mol de benoeming tot onderwijzer aan de O. Lagere School alhier aanneemt, welke missiven voor kennisgeving worden aangenomen. Procesverbaal kasopneming. De Voorzitter doet mededeeling van de kasopneming bij den gemeente-ontvanger, waaruit bleek dat alles in orde is bevonden. Onderzoek geloofsbrieven. De Voorzitter legt over de geloofsbrieven der heeren M. H. van Paasse, D. Huizer en C. J. Sterk, 26 Juni j.l. bij enkele candi- daatstelling tot leden van den Gemeenteraad benoemd en verzoekt de H. H. Koert en wet houder Braber zich met het onderzoek daar van wel te willen belasten. Na onderzoek rapporteert de Commissie bij monde van den heer J. Koert, dat de stukken in orde bevonden zijn en stelt voor tot toe lating te besluiten. Overeenkomstig het voorstel wordt beslo ten, onthoudende de betrokkenen zich van medestemming over dit besluit. De Voorzitter zegt de commissie dank voor - onderzoek en rapport. Duurtetoeslag L. Huizer. Na kennisname van een desbetreffend ver zoek van den gemeentewerker L. Huizer wordt besloten, met het oog op de buitengewone stijging van de prijzen van het materieel, noodig bij het schoonmaken van straten,riolen, school enz. voor een duurtetoeslag te ver- leenen van vijftig gulden. Aan het dagelijksch bestuur wordt de re geling van enkele af- en overschrijvingen overgelaten. Bouwplan. Wijl het Raadsbesluit tot aankoop van land en dat van de bestemming hiervan tot bouw grond is goedgekeurd, moet alsnu een bouw plan worden opgemaakt ter overlegging bij het adres aan H. M. de Koningin ter verkrij ging van een Rijks voorschot tot dekking van de kosten van aankoop enz. Naar aanleiding hiervan wordt het dage lijksch bestuur gemachtigd tot het treffen van alle die maatregelen die in het belang der volkshuisvestingen worden noodig geacht. Bij de gebruikelijke rondvraag brengt wet- éV)1 houder Braber nog ter sprake het doorrege- nen van den toren en hij zou wel willen zien dat hierop eens werd gelet, omdat vele ban ken in de kerk nat zijn en er niet gewacht kan worden op het repareeren van de klok. De Voorzitter zegt toe direct een onderzoek te laten instellen. Hierop wordt de openbare vergadering ge schorst, ten einde in gesloten zitting het ko hier van den H. Omslag te bespreken. Na opheffing der schorsing wordt nog en kele oogenblikken gesproken over het alge meen Burgerlijk Armbestuur en het Weeshuis. Niets meer te behandelen zijnde, sluit de Voorzitier de vergadering. Open brief aan de Vrijz. heeren J.J.Nipius, J. Zaaijer en C. T. Zeedijk, die bedarkten als lid van onzen Raad. Weledele Heeren! In de Raadsvergadering van Vrijdag j.l. is iets gebeurd, dat een blaam werpt op uw Raadlidmaatschap, dat u, indien u niet terug- keert van uw dwaling, voor immer den naam van politieke deserteurs zal doen behouden. Wat is er gebeurd? Om niet verdacht te worden van een partijdige voorstelling van de zaken, knippen we uit Vooruit, wat de kwes tie is. Er staat Alsnu is aan de ordeBenoeming van een lid van de Schoolcommissie, in de va cature, ontstaan door het overlijden van den heer A. Teepe. De schoolcommissie heeft de volgende voordracht opgemaakt1 B. Boomsma, 2 S. v. d. Plaat. De heer J. C. Bom stelt voor deze benoeming ook aan te houden tot de volgende vergadering en als dit niet ge schiedt, dat hij dan de vergadering zal verlaten. De heer J. Zaaijer begrijpt de houding van den heer Born niet, zoo ook de heer C. Kolff Sr. het punt komt aan de orde, en nu gaat het niet aan om op de beslissing vooruit te loopen. De heer J. C. Born zegt dat hij bij zijn houding blijft, dat hij de vergadering ver laat als de stemming moet plaats hebben, en dat hij thans het voorstel in behande ling wil gebracht hebben om deze benoe ming alsnog uit te stellen. Bij stemming blijkt het dat de meerder heid besluit om thans tot benoeming over Je gaan. Als protest daartegen verlaat de heer J. C. Bom de raadszaal, gevolgd door den heer J. Vroegindeweij. De raad thans onvoltallig zijnde kan niet tot stemming overgaan, waarna de voorzitter de openbare vergadering wil sluiten. Voor hij echter dit doet, staat- de Heer Nipius op en zegt tot den voorzitter, dat hij niet langer op deze manier wil samen werken, en dat hij, mede als protest tegen het votum van de meerderheid der kiezers, die twee verdienstelijke raadsleden niet meer waardig keurden voor een herbenoe ming, niet langer lid van den raad wenscht te blijven en dat hij hiermede afscheid neemt van den huidigen raad. Onmiddelijk volgen de Heeren J. Zaaijer en C. T. Zeedijk zijn voorbeeld en deelen den voorzitter ook hun besluit mede om te bedanken als raadslid. De Burgemeester wilde de Herbergsluiting aanhouden tot September, wanneer de Raad rechts zal zijn als gevolg der verloopen stem ming, toen de heeren Slis en v. d. Koogh gevallen zijn. Dat was heel goed, omdat nu dat voorstel door de Linksche meerderheid zou verworpen zijn en de Burgemeester de volle verantwoordelijkheid leggen wille op rechts, die dat voorstel op haar program had staan bij eerste en tweede stemming. W(j als Rechtschen zijn den Burgemeester daarvoor dankbaar, omdat wij de volle verantwoorde lijkheid willen en kunnen en zullen dragen vat\

Maas- en Scheldebode | 1917 | | pagina 2