Woensdag 25 Juli 1917 328t": Jaargang N\ 2805 !R,= voor de Zuidliollaiidsclie en Zeeawüelie Eilanden. I sprits. 1.7. is®. ID lie Oorlog. 1 I Antirevolutionair Orgaan m Geeft >ort tot iiekten. IN HOC SIGN O VINCES lelaar" laak C0ÏÏWEBU anbevolen 1HARNIS. itterdam. DE HAAS. iokvleesch. ilBZSLMD K 357b ïgericht 1738. betaSr tooest BUITENLAND. *5- 12641 01 te BOES is Dese Courant verschijnt eiken Woensdag en Saterdag. Abonnementsprijs per drie manden fr. p. p, 50 Coat by vooruitbetaling. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVERS W. BOEKHOVEN Zonen, SOMMELSDIJK. Seletooa I®te£©®s»Es. 39e». S. Advertenties l%ll2 aentpejr regel, Reel asses 25 regel. Heateaa&osiigiisg g 0est regel» Sroöt© letters «a vignettan worden berekend maar d® plaatsruimte dis sij beslas» Aövertentiëli worden ingewacht tot Dinsdag- sn Vrijdagmorgen 1G uur. Alle stukken voor «Se Heilaetie bestemdi, Advertentie*! en verdere Administratie trainee 1©e te aeiMlen aan de KHtvevèv s OFFICIÉÉL 6EDEELTE. BINNENLAND. I II M 41 foon No. 1046 lig bebt en over- kei vanaf Ssteeg, latrassen enz. lamastel: Kapok pok 22 gulden, 'eeren en gewaste ui Bedden boven |XTRA CADEAU 9748 •akken. Enorme i heiningen. Ver- het vervoeren en 10020 j DE VOS Johs.z. ten kantore de ULL1JK. X ROOKVLEESCH berekend. 12314 draineeren, eerst ks goed geschied, lieer dan 80 jaren it de noodige in- )t kragen. rzekerd te zijn. is 'Memtmmr&gm m MenstsanMeüingen SO Gent pet? plaatsing. ast, Kogelfleschjes nuijn Gemberbier a, Ananas en andere ele andere artikelen 10666 0, 't Ingezonden stuk opt salarisverhooglng. Elke salarisbeweging heeft onze volle sympathie, omdat we allang afkeerig zijn van dat toewerpen van een brokske Re- geering^gecale r.ooals de onderwijters, zoo Bijzondere als Openbare, al jaren kennen. De RegeeriDg des Rijks wist dat de loónen der onderwijzers te krap waren, maar in plaats van nn ridderlijk de Wet te wijzi gen en de minima van f 500 op f 600 of f 650 of f 700 al naar de Kamertnslissirg vallen zou, laat ze de onderwijzers voor' f 500 werken plus de wettelijke verhoc- gingn om de 5 jaar, doch geeft nu em footje of fokpremie, zooals dit in de wereld van 't paardenras plaats grijpt. En dezer jagen kregen de onderwijzers, behalve die Vi'iokpremie of kindertoeslag, andermaal eeu toeslag, nu duurtetoeslag geheeten, wegens den rood der tijden. Moet dan de onder wijzere taud niet dank baar zijn voor dat geld? Ze is wel dank baar voor 't geld als zoodanig, want wie f 40 meer ontvangt, öf 50 bi 100, kan er ook 40 of 50 of 100 meer besteden tot nut van 't gezin maar 't is niet Jt geld als zoodanig doch de wijze waarop 't verkregen wordt, dat ergernis geeft. De onderwijzers begeeren hetzelfde geld, doch niet als gaveniet als toegiftniet als genadebetoon doch als rechtals recht vaardig loonomdat hun loon thans te laag is Verhoogicg van loon èu wegens de dure tijdenèn wegens 't feit dat de daggelden der arbeiders overal stijgen of gestegen zijn en een onderwijzer-daggelder dus ook recht op verhooging heeft, als men zich tenminste op 'tplatvloersche, onbe hoorlijke en er mee vloekend standpunt m plaatst, dat een onderwijzer ook maar een ^ÉTdaggelder is, zooals sommige individuen dit durven te bepleitenmaar bovenal wil len zij verhooging van loon, om den onder wijzersstand op te heffen uit de laagte, waarin hij zich door de Regeeringswetten bevindt. De betrekking van opvoeder onzer kinderen; der kinderen onzer natie; is te edel om door een Regeering met f 10 per week te worden betaald. Eu tegenwoordig vooral is dit een hongerloon. Zóó drukt men dien stand. Onderdrukt men dien De RegeerinR staat schuldig met haar salaris van f 500 per jaar. Staat schuldig met haar 5-jaarlijksche verhoogingen tot een maximum van f 825. Iemand van 38 jaar met 5 kinderen verdient f 875 Is 't niet treurig? 'tRijk geeft zoo'nhuis- vader f 825 plus f 50 huishuur. Heeft hij de hoofdacte dan f 975nog ge8n f 20 per week; heeft bij verpiichte hoofdacte, dus aan groote scholen, dau f 1075 of f 22 per week Geen wonder dat er geklaagd wordt. Want f 22 lijkt een heele mondvol, maar 't kan best tusschen de gesloten tan den dóór geschoven worden; want een onderwijzer is geen boerenknecht. Hij moet bijna alles koopen; men eischt van hem netheid van woniDg en kleedij; men ei cht van hem studiemen vraagt van hem con tributie voor dit en voor dat; met belas tingen weet men hem te vinden tot op een halve cent. Vandaar de kindertoeslag Vandaar da duuitetoeslag. Vandaar de gemeentehulp die er meesttijds nog f 100 bij doet en aan een onderwijzer niet f 500 maar f 600 get ft als bij 18 jaar is en zoo naar rato, als hij gaat trouwen en ouder wordt. *1 a Maar nu komt er een zeer groot be zwaar. Als de gemeente hooger salaris gaat gevao, moet dat komen uit de ge meentekas. Die kas wordt gevuld met belastiDgpenningen van alle burgersdus óók van hen. die reeds op de Chr. scho len zware schoolgelden moeten betalen terwijl tal van lui, die hunkinderen naar de Openb. school zeaden noch Hoofde- lijken Omslag, noch of te weinig school geld daar betalen. Als* dus de Opaub. onderwijzers verhoo- gtng van salaris begeeren, moeten ze dat wel aan den Raad vragen, maar met een conditie er bij nl. dat de Raad, als hij aarvoor meer geld noodig heeft eerst eens de Openb. ouders, die nu niets betalen, of De Openb. onderwijters vragen méér geld; accoord. Waar moet dat meerdere geld vandaan komen? Van de verhoogde schoolgelden op de Openb. school-, dddr en daar alléén is de bron. Ëu als wij raadslid waren, zou onze eerste vraag in den Raad zijn Wat brengen de Openbare school gelden op? Ea de tweede vraag: Hoeveel geld zal de verhooging kosten Ea de derde vraag: Wie zal dat verschil betalen En dan is er maar éêa antwoord: De Openbare ouders betalen dat. En de Chr. ouders betalen er geen cent aan. Die moeten voor hun eigen Chr. on derwijzers zorgen. Willen dus de Openb. onderwijzers mear geld; best; niets op tegen; alles pleit er vóór; van ganscher harte gegund; maar te betalen uit de verhoogde school gelden. En is dit bedrag nog onvol doende, dan pas uit de gemeentekas de rest gehaald. Doch eerst naar de bron zelf nl. de schoolgelden. Eerst moeten de ouders de meesters helpen daarna de gemeentekas We hopea, dat 't adres der Openb onder wijzers een goed onthaal vinde in alle Radendat ze verhooging van salaris krij gen, maar dat de bron zy de ver hoogde schoolgeld heffing. Salarisverhooging zonder schoolgeldverhooging is in strijd met een goede gemeenteboekhouding. Eerst de bron open, dan 't water geput, dan drinker. DE TOESTAND. Inderdaad heeft thans de Rus in Galicië, het operntietooneel van deze week, een leelijke klap gekregen. De deuk door de Centralen daar in het front gemaakt, wordt steeds grooter, breeder en dieper. Reeds staan zij voor de belangrijke plaats, en tevens knooppunt van spoorwegen Tarftopel. Berlijn meldt: „De door de legergroep van Böhm-Ermolli op 19 Juli begonnen tegenaanval in Oost- Galicië heeft zich tot een groot succes voor de Duitsche en verbonden legers ontwikkeld. Het voornaamste deel van het 11e Rus sische leger is verslagen. Ondanks den zeer slechten toestand van de wegen dringen onze dappere troepen ouvermoeid voort. In vaak hardnekkige gevechten hebben zij zich de opnieuw nestelende Russische troepen overal teruggeworpen. De streek ten Westen van Tarnopel en de spoorweg Brzezany—Tarno- pel is op verscheidene punten bereikt. Bij Brzezany begint thans ook het 7e Rus sische leger onder den sterker wordenden druk op de flank te wijken. Het aantal ge vangenen, alsmede de buit is groot. In jezierna vielen ons groote voorraden verple- gingsartikelen, munitie en oorlogsmateriaal in handen". En zelfs wordt in het staf bericht van Zondag medegedeeld, dat tengevolge van den aanval aan de Sereth het geheele Russische front van de Zlota Lipa tot dicht bij de Dnjester aan het wijken is. De Russische legers die echter op het Noordelijk gedeelte van het front staan be ginnen een afleidingsoffensief. Berlijn toch deelt mede: „De Noordelijke vleugel neemt deel aan de bij de legergroep van Eichhorn beginnende gevechten. Tusschen Krewo en Smorgon ten Zuidoosten van Wilna vielen de Rus sen na een dagenlange, hevige artiilerie-actie Zondagavond met groote troepenmachten aan. Hun aanval mislukte onder verliezen voor het front der Duitsche troepen". Na dezen mislukten eerste aanval zijn de Russen nog weer tot het offensief overge gaan. Noordelijk tot het Narotsj-meer, als mede tusschen het Dryswiaty-meer en Dwinsk, duurt de krachtige artillerie-actie voort. Ten Zuiden van Smorgon wordt om be perkte gedeelten, waar de Russen in de Duitsche linie binnengedrongen waren nog gestreden. In het Russische legerbericht wordt nog maals medegedeeld dat de oorzaak van de geleden nederlagen ligt in de weigering der soldaten om te vechten. Zij verkiezen een vergadering met debat boven den loopgraven- strijd. Volgens een Reuter-berichi uit Petrograd is er een bres van 12 werst breedte, bij een diepte van 10 werst, in de linies ontstaan. Uit het Peterburgsche bericht valt echter af ie leiden dat de linies verder teruggeduwd zijn. Daarin toch wordt gemeld „In de streek van Zioczof breidde de vijand zijn bres in ons front uit en zette den 20en Juli zijn offensief in de richting van Tarnopol voort. Onze troepen gaven over het algemeen geen blijk van de noodige standvastigheid en gehoorzaamden hier en daar zelfs niet aan de bevelen van de chefs. Zij bleven terug trekken en handhaafden zich aan het einde van den dag op de linie Reniof—Griadky— Pokropiwna—Wy boedof. Aan het front bij Pysjpipatoetory richt de vijand bij tusschenpoozen een krachtig vuur op onze loopgraven. Aan de Lomnitza, in de streek van Nowica ten Zuiden van Kalucz ging de vijand verscheidene malen tot het offensief over, maar werd telkens teruggeslagen, behalve len Noordoosten van dit dorp, waar hij er in slaagde een van de versterkte hoogten te nemen". Het ziet er dus voor de Rus niet roos kleurig uit. Van welke beteekenis deze door braak der Centralen is en van welken omvang kunnen wij het besfe nagaan, als we de breedte van het frontdeel, waarover de aanval werd uitgevoerd vergelijken niet den afstand van den Haag naar Utrecht A!a we nu deze front lijn in onze verbeelding laten doorzakken tot Schoonhoven toe, dan hebben we ongeveer de toestand zooals die Zondag was. VERSPREIDE BERICHTEN. De Petersburgsche Correspondent van de Corriere della Sera seint aan zijn blad den inhoud van een in de Ruszkaja Wolja verschenen artikel, dat waarschijnlijk van militaire zijde afkomstig is, en waarin de vrees wordt uitgesproken, dat indien de Russische legers ten Noorden van Galicië zich nog langer in hunne verdedigingsstel lingen blijven ophouden, de aanvallende legers der generaals Erdeli, Ceremisoff en Korniloff in eene moeilijke positie zullen ge raken, eti zelfs tot een terugtocht zouden kunnen worden genoodzaakt. In verband hiermede wordt de dringende wensch uitge sproken, dat het leger in het centrum tot offensief zal overgaan. Naar uit Stockholm aan de Koln. Ztg. wordt geseind, levert de gerechtelijke ver volging der zich in hechtenis bevindende Russische ministers en andere overheids personen nogal moeilijkheden op, omdat het Russische Wetboek van Strafrecht in de meeste gevallen niet op hen kan worden toegepast. Men is thans op het denkbeeld gekomen, een politieke rechibank te benoe men, die in de eerste plaats tot taak zal hebben de staatsgevaarlijke handelingen van Nicolaas Romanoff te onderzoeken. Naar wij in de „Morning Post" van 12 Juli lezen, bericht Reuter uit Liberia, dat de regeering van dezen cultuurstaat, besloten had alle Duitschers uit het land te zetten en de Duitsche zaken te liquideeren ,De Amerikaansche, Engelsche en Fransche dou anebeambten waren belast met de afwikke ling der zaken. De Spaansche consul had, na het ontvangen van instructies uit Madrid, namens de Duitsche regeering ten krachtigste tegen deze besluiten geprotesteerd, dat het enkele feit van de verbreking der diploma tieke betrekkingen op zichzelf geen einde maakte aan het handelsverdrag met Duitsch land en dat Duitschland daarom Liberia ver antwoordelijk stelde voor de gevolgen zijner handelswijze. De „Morning Post" teekent bij dit bericht aan, dat Liberia de laatste plaats in West Afrika was, waar de Duitschers nog vasten voet hadden en dat drie vierden van den handel des lands in Duitsche handen was. Bijna de geheele export, waartoe die van waarde volle olieproducten behoorde, ging direct naar Hamburg cn Bremen. Hiermede wordt opnieuw de aandacht ge vestigd op de bedoeling van het optreden van Liberia. Het spreekt wel vanzelf, dat die Duitsche handel thans in de handen der Entente valt. Het waardige Liberia zal natuurlijk bij de hulp, die het daarbij verleent, ook wel de noodige zijde spinnen, tèrwijl het bovendien het verheffen de gevoel hebben kan, thans ook te be- hooren tot de strijders voor beschaving en recht, Men zal zich herinneren, dat van En tente-zijde steeds betoogd vis, dat het Ipeste middel ter bestrijding van den onbeperkten duikbootoorlog bestond in een, zeer sterk verhoogden aanbouw van schepen in Enge land, Amerika en de overige Entente-landen. Wanneer de Entente-landen hun aanbouw tot een maximum opvoerden, dan zou de duikbootooriog zonder resultaat blijven. Men mogen nu betwijfelen, of het inderdaad voor de Entente-landen mogelijk zal zijn, zoosnel bij te bouwen, dat daardoor de vermindering der handelsvloot tot een minimum wordt teruggebracht, in ieder geval zal men moe ten toegeven dat het middel, voor het oogen- blik zelfs het eenige middel ter bestrijding van den duikbootooriog,- bestaat in het zoo snel mogelijk bijbouwen van nieuwe schepen. Te verrassender doet het dan ook aan in de „Times" van 13 Juli te lezen, dat de scheeps werven, machinefabrieken en andere industri- eele ondernemingen in Glasgow langs den oever van de Cyde den 12en voor eene va- cantie van 10 dagen gesloten hadden. Haasten doet men zich dus niet met het bouwen van schepen, lntusschen mag het de groote vraag heeten, of dezen weinige haast moet worden toegeschreven aan een gebrek aan energie, dan wel of gebrek aan grond stoffen er de scheepswerven en de overige industrieele werkplaatsen toe dwingt, het be drijf tien dagen stop te zetten. Men zal zich herinneren, dat verleden jaar in Duitschland een begin is gemaakt met het verzamelen van brandnetels. De ve zels dezer in het wild groeiende planMeenen zich uitstekend voor verwerking in de spin nerijen en de nieuwe weefstof vormde een welkome aanvulling van de kleine voorraden linnen en katoen. Er werd een maatschappij opgericht, die het verzamelen en verwerken der brandnetels organiseerde en, hoewel zij haar werkzaamheden laat begon, bereikte zij toch reeds verleden jaar alleszins'bevredi gende resultaten. De meeste Duitsche linnen weverijen en katoenspinnerijen hebben hun aandeel gekregen en men is er zelfs in ge slaagd, uit louter brandnetelvezels een garen van fijner nummer te spinnen. Dit jaar is de organisatie nog breeder op gezet dan verleden jaar. Over het geheele land zijn lieden, waaronder velé kinderen, bereid gevonden, brandnetels te verzamelen. In alle plaatsen zijn drogerijen opgericht, waar de verzamelaars hun planten kunnen laten drogen, omdat er anders zoo veel be derven. Tevens zijn allerwege verzamelbureux gevestigd, waaraan de verzamelaars hun buit kunnen" afleveren. De maatschappij garan deert prijzen van 2 Mark voor 100 k.g. half gedroogde brandnetels met bladeren, en van 14 Mark voor 100 k.g. geheel gedroogde stengels zonder bladeren. Uit 4 kg. gedroogde, gezonde stengels kan één hemd worden ver vaardigd. Naar den 13en Juli uit Haparanda aan „Svenska Dagbladet"' wordt gemeld, was het verbod, hetwelk'den 21en aan deZweedsche autoriteiten was medegedeeld betreffende het vervoer van reizigers naar Rusland in zoo verre opgeheven, dat de reizigers verlof kre gen naar de Russische zijde van de Torne- aelf over te steken. Officieel v/as het verbod echter nog niet opgeheven,, zoodat men het dan ook voor waarschijnlijk hield, dat het ieder oogenblik weer van kracht kon worden. Dit verbod staat, naar men weet, in ver band met de ongeregelde toestanden in Fin land, waar ieder oogenblik eene algemeene spoorwegstaking boven en behalve de reeds bestaande stakingen dreigt uitte breken. Een telegram uit Helsingfors-aan hetzelfde blad weet o.a. te berichten, dat den 17en de derde lezing van en de stemming over het wets ontwerp betreffende Finland's nieuwe grond wet zouden plaats hebben en dat de demo cratie die stemming van zooveel belang achtte, dat er besloten was, dat alle arbeiders dien dag het werk zouden neerleggen. Men zal zich herinneren, dat de Britsche regeering voor eenige maanden ter bestrij ding van het duikbootgevaar, besloot tot het bouwen van een bepaald soort standaard schepen, welke doordat zij snel gereed kon den zijn, voor het doe! practische machines bezaten en andere voordeden bezaten, be schouwd werden, meerdere geschiktheid te bezitten, om in het steeds toenemend gebrek aan laadruimte te voorzien dan de schepen, welke tot dusverre waren gebouwd. Naar wij thans in de „Morning Post" lezen, ver klaarde Sir Leo Money in antwoord op eene vraag van het conservatieve parlementslid Houston in de zitting van het lagerhuiswan den llen Juli, dat het eerste standaardschip, dat eene bruto-tonnage van ongeveer 5000 bezitten zal, aan het einde van deze maand in dienst zou worden gesteld. Wanneer dit schip zijn eerste vaart be ginnen zal, dan zal de onbeperkte duikboot oorlog ten min3te een half jaar hebben ge duurd en zal de getorpedeerde tonnage min stens 5'/ï millioen bedragen. De verschijning van dit eerste schip kan dan ook bezwaar lijk te vroeg worden genoemd. RIJKSKEURING VAN DEKHENGSTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sommelsdijk brengen ter kennis van belanghebbenden, dat in dit NAJAAR de Rijkskeuring van tot dekking bestemde heng sten, voor zooveel deze provincie betreft, zal gehouden worden, als volgt; te Leiden op 16 October. Rotterdam „17 Middelharnis 18 Dordrecht 15 November. De aandacht van belanghebbenden wordt gevestigd op den inhoud der artt. 4 en 5 van het meermalen gewijzigd Koninklijk Besluit van 14 Augustus 1901 (Staatsblad no. 204), ter uitvoering van de artt. 8, 11, 13, 19 en 21 der Wet op de Paardenfokkerij 1901, lui dende als volgt Art. 4. Tot de najaarskeuringen worden toegelaten alle hengsten, die ten minste 2 jaar oud zijn. Tot de voorjaarskeuringen worden alleen toegelaten a. hengsten, die daartoe aangewezen zijn bij de najaarskeuringen van het voorafgaande jaar. h. hengsten, die volgens een schriftelijke verklaring van een geëxatnineerden veearts wegens ziekte niet op de najaarsxeuringen van het voorafgaande jaar hebben kunnen komen c. hengsten van 3 jaar of ouder, die uit het buitenland of uit eene andere provineie ingevoerd zijn na de najaarskeuringen van het voorafgaande jaar d. driejarige hengsten, die de eigenaars of houders otn aannemelijke redenen, ter beoor deeling van de provinciale regelingscommis sie, niet als tweejarige in het najaar te voren lieten keuren. Art. 5. De eigenaar of houder, die een hêngst ter keuring wenscht aan te bieden, is verplicht daarvan ten minste 3 weken vóór de keuring vrachtvrij eene schriftelijke en ondcr- teekende aangifte te zenden aan den secreta ris der betrokken provinciale regelingscom- missie, met opgave van a. naam en woonplaats van den eigenaar en houder; b. naam, ouderdom, ras, kleur en bijzon dere kenteekenen van den hengst, benevens, indien deze in een stamboek is ingeschreven, stamboek en stamboeknummer; c. zoo mogelijk afstamming van den hengst zoowel van vaders- als van moederszijde en naam en woonplaats van den fokker. Een hengst, na b'ovengemelden.termijn aan gegeven, wordt van de keuring uitgesloten tenzij de commissie geen bezwaar tegen toe-'" lating heeft en de eigenaar of houder vóór den dag der keuring eene som van f 10,— bij voornoemden secretaris stort. Inschrijvingsbiljetten voor de keuringen zullen op vrachtvrije, schriftelijke en onder- teekende aanvragen aan eigenaars en houders van hengsten verstrekt worden door den se cretaris der provinciale regelingscommissie, den heer J. C. Roodzant Kzn.. Valkenbosch- laan 40, te 's-Gravenhage. Sommelsdijk, 23 Juli 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, Iz. GEELHOED. BOUMAN. Verkrijgbaarstelling regeerinsgoederen. De Burgemeester van Sommelsdijk maakt bekend, dat in den loop van de volgende week verkrijgbaar zal zijn Op bon No. 25 Rijst tot een gewicht van »/i K.G. Sommelsdijk, 21 Juli 1917. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. NEDERLAND EN DE OORLOG. De bommen op Zierikzee. (Officieel.) Het Ministerie van Buiteniand- sche Zaken bericht het volgende: De Britsche regeering heeft, onder dag- teekening van 20 dezer, aan Hr. Ms. gezant te Londen medegedeeld, dat de Britsche ad miraliteit zich verplicht gevoelt de juistheid te erkennen van het standpunt der Neder- landsche Regeering ten aanzien van de op Zierikzee geworpen bommen. Zij erkent, dat deze zijn geworpen door een Britschen vliegenier, die meende boven het door Duitsche troepen bezette gedeelte van België te zijn. Deze vliegenier was een van de twee, die volgens het eerste antwoord der Britsche Regeering, Zeebrugge zouden hebben aangevallen en die, naar thans blijkt, buiten zijn koers was geraakt. f I lil -j&stw.

Maas- en Scheldebode | 1917 | | pagina 1