PLAATSELIJK NIEUWS De bf oodkaart voor üe 31ste week loopt van Donderdag 19 Juli tof en met t rijdag* 27 Juli. Er werden door ons adressen gezonden aan Z.Exc. den Minister van Landbouw, ie om de in Juni aangekomen Chili-salpeter uit het s.s. „Riouw" alsnog te lossen en te dis- tribueeren2e ingevolge opdracht van Uwe vergadering in zake de vordering van den graanoogst; 3e een verzoek om uitvoer van paardepeen te willen toestaan, waaromtrent een maand later in een uitvoerig adres nog maals op werd aangedrongenterwijl men ten slotte in Februari Z.Exc. verzochten met het oog op het gevorderde seizoen te willen publiceeren voor welke prijzen de regeering zomergranen, peulvruchten en aardappelen dacht te zullen aankoopen en welke beper kende bepalingen betreffende den uitzaai van handelsgewassen zouden worden genomen. Aan Z.Exc. den Minister van Binn. Zaken richtten wij een adres in zake een in te voe ren Zomertijdregeling. De beperkingen in den treinenloop van de R. T. M. gaven ons eveneens aanleiding tot reclame. Van de Kunstmest-Commissie kregen wij gedaan dat verminderde of geheel afgewezen bestellingen opnieuw zouden worden be handeld, mits collectief bij haar ingezonden, terwijl wij in opdracht van Uwe vergadering bij gemelde K. M. C. ons beklaagden dat de prijzen ongelimiteerd hoog werden opgevoerd. Ook werd door ons nog een poging aan gewend om in den zomer van 1916 aardap pelen uitgevoerd te krijgen. Éénmaal vroe gen wij audiëntie bij Z.Exc. den Minister van Landbouw in zake de graanvorderingen daarvoor bepaalde prijzen, terwijl wij door de Rijks Commissie van Toezicht op de Groenten Centrale werden uitgenoodigd tot een bezoek ten einde te hooren op grond van welke motieven zij zonder daarin de belang hebbenden te kennen of te hooren in ééne gemeente van ons eiland een veiling hadden opgericht, onze poging om meerdere groen- tenveilingen in te stellen, mislukten. In hoe verre opgemelde adressen effect hebben ge sorteerd, achten wij bij elk meelevend lid bekend te zijn. - Tot vertegenwoordiger bij het Neder- landsch Landbouw Comité werden door u aangewezen de heer Breen en tot zijn plaats vervanger de heer Van Schouwen, terwijl de belangrijke toename van leden ons het recht geven op een tweetal afgevaardigden. Een in December op initiatief van meer dere Afdeelingen bijeengeroepen buitenge wone Algemeene Vergadering stelde ons in de gelegenheid tal van vraagstukken zoo al niet op te lossen, dan toch meerder licht te ontsteken waarvan het tastbaar gevolg was dat het wederzijdsche vertrouwen in niet ge ringe mate werd bevorderd. Onder leiding van den heer inspecteur van den Landbouw werd een Provinciale Com missie tot verbetering van het geitenras in gesteld, waarin een tweetal onzer werden aangewezen zitting te nemen. De finantieele toestand, hoewel niet voor uitgaande baart geen zorg, zoodat wij met de onmisbare mede- en samenwerking van onze Afdeelingsbesturen zullen trachten voort te arbeiden aan wat wij meenen dat nuttig is voor ons eiland en zijne bewoners." 6. Vaststelling der plaats voor de volgende zomervergadering. Voor het vaststellen hiervan wordt voor gelezen een schrijven van de Landbouwver- eeniging te den Bommel, waarin zij bericht zeer vereerd te zullen worden om in deze plaats te vergaderen, maar dat de lccaliteit al daar niet groot genoeg zal zijn. De heer Donkersloot van Ooltgensplaat stelt voor, aangezien de localiteiten nergens zoo goed zijn als in het centrum van het eiland als Sommelsdijk en Middelharnis, (men zie slechts op heden daar de helft moét blijven staan of niet kunnen hooren) deze in het vervolg daar te houden. De heer J. v. d. Slik van Middelharnis steunt dit voorstel, hoewel hij zelf uit Middelharnis komt, meent hij taph dat alhier geen plaats is om voor zulk een vergadering te verga deren, daar de meesten moeten blijven staan of een goed heenkomen moeten zoeken. De heer Zegers vindt het evenzoo en steunt het voorstel. De voorzitter kan zich best met het voor stel vereenigen en geeft het in overweging bij het bestuur welke geen bezwaren maakt en mitsdien besloten werd de volgende ver gadering in Sommelsdijk te houden. 7. Benoeming van een tweede afgevaardigde bij 't Nederlandse he Landbouw comité. (Al phabetische aanbeveling P. v. Schouwen te Oude Tonge, C. Warnaer te Dirksland. De heer M. de Haas vraagt voor de stem ming of het niet beter was dat de heer Breen verslag uitbracht over zijn als afgevaardigde gemaakte reis naar den Haag over het hoorn vee. De voorzitter antwoord hierop dat het op dit oogenblik stemming is en de heer de Haas hierop later terug kan komen. De voorzitter brengt als nog in herinnering voor de siemming begint art. 5 en 6 der sta tuten waarbij is bepaald dat elke afgevaardigde lid van het bestuur eener landbouwvereeni- ging moet zijn, dit om meer leiding aan de stemming te geven. Vervolgens tot stemming overgaande bleek dat 73 stemmen zijn uitgebracht waarvan: op de heer P. v. Schouwen 44 zoodat de heer P. v. Schouwen is gekozen en deze benoe ming aanvaard dankende voor het in hem gestelde vertrouwen en hoopt niet door drukke werkzaamheden te zullen worden ver stoord, daar hij zich anders genoodzaakt zal zien van zijne benoeming af te zien. 8. Benoeming van 2 plaatsvervangende af gevaardigden bij hét NederlandschLandbouw- Comité (alphabetische aanbeveling, 1 Jb. Buth te Dirksland, 2 Jb. Koert Cz. te Middelharnis, 3 David Lodder te Goedereede en 4 J. O ver dorp te Nieuwe Tonge. Uitgebracht 73 stemmen, daarvan verkre gen Jb. Buth 59, D. Lodder 19, Jb. Koert Cz. 28, J. Overdorp 30, G. C. v. Schouwen 5 en van onwaarde 4 stemmen. Herstemming Alvorens hiermede wordt begonnen ver zoekt de heer Overdorp geen stemmen op hem uit te brengen, aangezien hij wegens de drukte de benoeming niet zal kunnen aan nemen. Bij de herstemming bleken uitgebracht op de heer J. Koert 53, D. Lodder 17 en G. C. v. Schouwen 3, zoodat is gekozen de heer Jb. Koert, beide heeren bedanken voor het in hun gestelde vertrouwen en verklaren de benoeming aan te nemen. De Voorzitter feliciteerde hun met de be noeming, .hopende dat zij in het belang der vereeniging zullen werkzaam zijn. 9. Verkiezing van een Voorzitter wegens ontslagname van den heer J. v. d. Koogh te Middelharnis. (Alphabetische aanbeveling, 1 David Lodder, Goedereede, 2 A. A. Mijs te Sommelsdijk, 3 J. Overdorp te Nieuwe Tonge, 4 P. v. Schouwen te Oude Tonge en C. War naer G.Lzn. te Dirksland). De heer J. Vroegindeweij te Middelharnis wil in overweging geven (alvorens de Ver kiezing plaats heeft), wanneer de Minister weer een baantje aan den Voorzitter wil ge ven dat deze in het belang der vereeniging direct voor het Voorzitterschap zal willen bedanken. Uitgebracht 73 stemmen, hiervan verkregen de heeren J. Overdorp 39, P. v. Schouwen 30 en C. Warnaer 4 stemmen, zöodat gekozen is de heer J. Overdorp. De heer Overdorp dankt allen voor het in hem gestelde vertrouwen en vindt het een eer met recht door de boeren en uit de boeren te worden verkozen, te meer daar men van boeren wel eens van benoemingen hoort waar niet v el waarde aan gehecht kan worden, het is evenwel een taak die zwaar is en zou hem daarom even willen aanhouden, ik weet dat er vertrouwen gesteld wordt en hoop zoo ik het "aanneem de woorden van den heer Vroegindeweij ter harte te nemen. De Voorzitter verzoekt de heer Overdorp het niet te lang in beraad te willen houden, daar de vereeniging zonder Voorzitter is, hoogstens 2 k 3 weken. De heer Overdorp verlangt dit uitstel niet, hoogstens 8 dagen of vroeger, maar zou gaarne nog al is het na afloop der vergade ring een conferentie met het bestuur willen houden. 10. Bespreking van uitvoer van jonge paar den en van uitvoer of afslachting van vee. Voorzitter. Aangezien het bestuur een adres wil richten tot den minister tot uitvoer van jonge paarden, wegens het voer, vraagt hij of iemand het woord hierover verlangt. De heer M. de Haas. Ik denk dat alle heeren er voor zijn voor een uitvoer van jonge paar den en afgeslacht vee. Verleden jaar was er ook een uitvoer van paarden enz. maar hoe was die uitvoer. Door de heer Breen was bij zijne benoe ming tot afgevaardigde de belofte gedaan dat hij de werkelijke belangen zal behartigen, ik had verwacht dat de heer Breen verslag zou uitbrengen, hij heeft dit niet gedaan, ja ik heb niet gelezen, dat hij onze belangen be hartigd heeft. Ik verwacht dat de heer Breen zich zal verdedigen, als ik een blaam op hem geworpen heb. Dhr. Breen. Ik vind dat geer blaam op mij door de heer de Haas is geworpen, ik heb gehandhaafd het voorstel waarvoor ik ver tegenwoordiger was, maar het is niet in be handeling gekomen, wie de kosten ter bestrij ding zouden betalen. Dhr. M. de Haas. Mag ik zoo vrij zijn hierop te antwoorden. Ik geloof als mensch en als viiend van den heer Breen in den geest der Centrale vergadèring te spreken. Hij moest de zaak verdedigen tegen de hoornbelasting en mond- en klauwzeer zien te schrappen van de lijst der besmettelijke ziekten. Gevoelt u zelf dat daar niets van terecht is gekomen, en zou vragen als de heer Breen zich niet voor zijn taak berekend gevoeld daarvoor te bedanken of bedankt moet worden. Voorzitter. Ik vind de vraag niet voor de beantwoording van den heer Breen vatbaar, wanneer de heer de Haas er iets tegen heeft moet hij een motie van wantrouwen indienen. Voorzitter steld voor dat het bestuur op alle mogelijke manier zal trachten een rege ling te verkrijgen voor uitvoer van jonge paarden en vee. De heer van Dorsser. Zou het niet beter wezen oude paarden in plaats van jonge. De heer Donkersloot, me dunkt oude kun nen we niet missen. Voorzitter. Ik geloof niet dat men met oude paarden eenlge resultaten zullen berei ken en stelt voor het voorstel van het be stuur aan te nemen. Aldus besloten. De heer Warnaer bespreekt breedvoerig over de behandeling in de Kamer van de Export Centrale, dat dit nog niet is aange nomen, en dat door het Nederl. landbouw comité een motie is ingezonden om dit niet aan te nemen daar honderden daar schade bij leiden, stelt voor dat deze vereeniging een motie inzend ten einde die van het Ne derl. landbouwcomité te steunen. Motie is van den volgenden inhoud „De Algemeene Vergadering der Flakk. land- bouwvereenigingen, gehoord het verslag der Algem. verg. van het Nederl. Landb. Comité gelet op den inhoud hunner aangenomen motie, houdende verband met het aanhangig wetsontwerp, meer bekend onder den naam „Export Centrale" gelet op het daarop ingediend amendement van de heeren Berestein en Marchant, van oordeel, dat ondanks deze verbetering het onderwerp niet is in het belang van den landbouw, daar het niet zal leiden tot ver meerdering der productie Blijft uit dien hoofde ermede op gronden door het Nederl. Landb. Comité aangevoerd, het ontwerp den Staten Generaal vopr aan neming ontraden." De heer v. As uit Rotterdam vraagt het woord maar daar hij niet behoord tot een der Landb. vereenigingen wordt hem dit niet gegeven. De heer Jan Vroegindeweij zegt dat het hem spijt de heer van As het woord niet wordt gegeven daar het wel mogelijk was dat deze iets had in het belang voor den landbouw. De heer Warnaer zegt op een vraag van den heer Vroegindeweij dat het niet op zijn weg ligt om deze vraag te beantwoorden en hoe de biljetten er zullen uitzien enz. dat de export centrale door de regeering zal moe ten wórden verworpen, en dat de regeering onze lust ontneemt, men kan het niet vroe ger zeggen hoe alles er uit zal zien. De heer Jan Vroegindeweij dankt de heer Warnaer en zegt dat het bestuur het volle vertrouwen heeft en alles zal hopen te doen om den landbouw zooveel mogelijk te helpen. 12. Wat verder ter tafel wordt gebracht. De heer Overdorp heeft dezer dagen inde N. R. Courant gelezen dat de min. meer pro ductie voor voedsel wil laten verbouwen en 40 voor handelsgewassen (uier). Nu geloof ik dat wij in de eerste plaats voedsel noodig hebben en dat niemand zich hieraan zal willen onttrekken maar door het weinig verbouwen aan handelsgewassen, zullen vele kleine lieden gedupeerd worden, daar hier alles op gebazeerd is. Punt 2. De vrijheidsdwang van den land bouw dat wij geregeld plakkaten thuis ge stuurd krijgen, en dan die en die aan de deur krijgen het is een bemoeilijken van den land bouw. De boeren krijgen overal de schuld van en als men zoo hoort, hoort men gedurig men moest dit en dat, zooals b. v. met de aardappelen, hij geloofd niet dat er weinig op de eilandep zijn opgevoerd, het is alles om de geest van den landbouw te doen ver zwakken. Zijn er geen andere maatregelen te nemen, wanneer de min. tarwe, boonen enz. noodig heeft Zooals het nu gaat, gaat de liefde ver loren. 3. Dat wij in onze vrijheid worden tekort gedaan door onnoodige kwellingen, waarom niet verköcht tusschen landbouwer en han delaar, inplaats van op veilingen. Wij zijn met een duputatie bij den Min. geweest, bij groentencentrale enz., niets baatte. Ik meen dat wij nog eens krachtig moeten werken en heb dit in het midden gebracht, om zoo ik de benoeming mocht aannemen in dien geest werkzaam te zijn. Vervolgens meent de heer Overdorp daar er geen lezing is, dat men den heer van As wel het woord zou kunnen geven. Voorz. Waneer de heer van As iets in het belang van; den landbouw te vertellen heeft zou hij wat mij aangaat wel het woord kunnen verkrijgen wanneer dit door het be stuur wordt goedgevonden. De heer van As. Mijne heeren -wat ik in hoofdzaak te zeggen heb is voor het meeren- deel al door den heer Overdorp te berde ge bracht, ik had niet gedacht zulke sprekers hier aan te treffen. Men is gedurig bezig door het land motie's op te maken, ik geloof dat de landbouw meer en meer in de knel wordt gebracht en dat het onze eigen schuld is. Mijn idee is dat in het vaderland in over weging moet worden genomen paal en perk te stellen. De heer Warnaer. We hebben moties aan genomen, en al gedaan wat we kunnen, ook deed het mij genoegen de heer van As de heer Overdorp een goed spreker heeft ge noemd, het is daarom te hopen dat hij zijne benoeming als voorzitter aanneemt. De heer van As. Het is moeilijk van te voren te zeggen wat we doen moeten, maar zooals het dagelijks in Rotterdam toegaat en overal elders is ergerlijk en zal een tegen druk moeten uitgaan. De heer Donkersloot. Ik heb er al meer dan- eens op gewezen, dat niets zoo slecht in elkander zit als boerenbonden, zooals eenigen tijd geleden een lezing in Tivoli te Rotterdam werd gehouden waar zoo weinig vertegenwoordigd waren. Er moet een Centrale over heelNederland gekozen worden, zoodat er nog meer actie uitgaat. Dhr. J. Vroegindeweij. Ik dacht dat er wel meer verontwaardiging uit de vergadering zou opgaan dat al de vruchten moeten wor den afgestaan, dat we al de haver zullen moeten missen, dat we die koepeen enz. moe ten missen voor voeder voor veeboeren die hun weide omploegen. Dat wij geen pulp ontvangen; dhr. Donkersloot heeft wel gezegd dat we pulp kregen, maar ik heb mij gewend tot driemaal toe tot het Veevoederbureau, maar niets baatte, ik kon geen pulp krijgen, omdat ik geen pulp in 1915 en 1916 had be trokken, wat wel degelijk het geval is, dat ik geen melkleverancier was, n.l. ik lever de meeste melk in Middelharnis, dit alles wijst dat men slecht op de hoogte is, en krachtig tegen alles geprotesteerd moet worden. Voorz. Het is defjedoeling van het bestuur krachtig tegen alles te protesteeren, er is een adres naar het Min. gegaan, waarvan we het antwoord weten, maar het is nog niet vast gesteld, ik heb zooeven een telegram ontvan gen, dat er vermoedelijk in iedere gemeente gedorscht zal worden. Dhr. van Dorp vraagt of dit telegram ons niet tot ongerustheid moet wezen, en of het wel goed gelezen is. Ik stel vertrouwen in de regeeringscomm., welke lange jaren voorz. van deze vereeniging is geweest, en ik hoop dat de heer v. d. Koogh het goed zal maken, dat we alles af kunnen wachten. De heer v. d. Sluijs vrkagt of het bestuur bekend is, of we geen zaaigraan mogen be houden. r-' Voorzitter: Er staat dat alles nader gere geld zal worden. De heer v. d. Slü^s. Dan zou ik gaarne wil len dat het bestuur zich daarmede wilde bemoeien. De heer Donkersloot om op het gezegde van den heer Vroegindeweij terug te komen, bij ons krijgen we pulp, zelfs die vergeten hebben om het op te geven mits men voor 1 Augustus aan den heer Kruisinga te Dor drecht schrijft, welke dan een gedrukt stuk ter invulling toezend, s De heer Vroegindeweij. Ze hebben op het distributiekantoor mij slecht ingelicht en dankte den heer Donkersloot voor den raad en meende dat het toch goed is te vergade ren, zoodat men dan meer te weten komt dan op alle kantoren, desnoods elke week ver gaderen. #'Dc heer G. C. van Schouwen kreeg met veel moeite en door bijklimming het woord en zeide meer ais de helft niet te hebben ver staan en sprak dat er meer maatregelen ge nomen moeten worden en meer publiciteit gegeven moest worden wanneer het bestuur iets wist, dat het hoofdbestuur te weinig naar voren had gebracht, b.v. in de plaatselijke bladen bekend maken zoodat iedereen te wéten kwam wat er omgaat. Voorzitter. Ik zou kunnen zeggen dat door het bestuur deze opdracht moeilijk zou kun nen aanvaarden, daar niet altijd informaties worden ingewonnen en het bestuur het niet vroeger weet dan ieder ander, het is niet ge makkelijk met dit bestuur, vroeger toen den heer v. d. Koogh voorzitter was, was het iets anders welke meer wist. De heer P. C. v. Schouwen wildé- hebben dat er meer presti en protest zal uitgaan zoo dat er meer geregeld wordt. De heer v. d. Sluijs had gehoord dat er heele scheepsladingen tarwe liggen te rottén zdnder dat eenige regeling getroffen werd. De heer Breen. Ik heb een vergadering bij gewooncLwaarin medegedeeld werd dat geen erwten in de stelling zijn. De heer v. d Siuiis. Onze afdeeling wou besloten zien dat de levering Van producten door eigen commissionairs zou geschieden, verder volgde nog bespreking over de beta lingen der producten. 1 De heer F. Neels verzocht aan te thin gen om een andere rege(|ng voor het zaaien daar sommige die goedé jaren hebben en dié blijven hebben en andere de dupe worden. De heer M. Peekstok verzocht namens de vereeniging Sommelsdijk of er geen schrij ven aan de Directies van Tram en booten gezonden kan worden om geen woonwagens te vervoeren, wegens den last welke zij aan den landbouw veroorzaken en op deze ma nier misschien weg blijven. De heer v. Dorsser vraagt of er nog geen zaairegeiing is getroffen voor 1918. Voorzitter. Er is gevraagd een regeling te treffen, maar we moeten ons richten tot de reg. Commissaris. Nadat nog andere sprekers het woord had den gevoerd -nam de voorzitter wegens het late uur het woord. Ik wensch deze vergadering te sluiten daar er nu genoeg op tafel is gebracht en beloof te willen trachten nan alle wenken gevolg te geven. Hij bedankte voor de aangename dfscussiën en noodigde allen uit de tentoonstelling van beesten te bezoeken. We hopen op onzen nieuwen voorzitter die nieuw levenrin de vergadering zal brengen en belooven de voorstellen, die hij het bestuur zat voorleggen te zullen behandelen, en hier mede sloot de voorzitter de 22e Algemeene Vergadering. Het Bestuur van de Centrale Bond van Dorpsvereenigingen heeft naar aanleiding van de besprekingen op haar jaarvergadering te legrafisch een onderhoud aangevraagd aan de Regeerings fommissaris voor Zuid Hol- land hetwelk hffar Woensdag is toegestaan. SOMMELSDIJK. Woensdag j.l, maakten de kinderen der Christelijke school met het on derwijzend personeel een reisje naar Ouddorp. Beloofde de Dinsdag een schoone Woens dag, reeds bij het vertrekken der kinderen naar de tram begon het te regenen hetgeen niet voor den avond ophield. 't Valt te begrijpen dat met zulk weer van zee en strand weinig gebruik is gemaakt. De 86-jarige J. V. inwonende bij zijn zoon alhier moest Zaterdagavond de woning verlaten, om ons niet bekende redenen. Na een tweetal nachten in hotel Harmonie alhier te hebben doorgebracht en twee nach ten gezworven te hebben door het dorp kwam men Donderdagmorgen tot de treurige ontdekking dat genoemd persoon in de kaai verdronken was. Of hij met voorbedachten rade dan wel ongelukkigerwijs om 't leven is gekomen, valt niet te bepalen. De najaarshengsten keuring zal voor deze gemeente plaats hebben te Middelhar nis op 18 October a.s. Heden arriveerde in deze^ gemeente re- geerings-zeep. Vrije Zaterdagmiddag. Voortaan zal het Registratiekantoor alhier iederen Zater dagmiddag na 1 uur gesloten zijn. MIDDELHARNIS. De Heer A. Vermaas werd door zijn hond zoo ernstig in zijn hand gebeten dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Alhier komen enkele gevallen van vlek ziekte voor onder de varkens. De statuten van de Coöperatieve ver eeniging tot het aankoopen van brandstof fen Ons Belang alhier zijn koninklijk goed gekeurd. De Prov. staten hebben een voorstel aangenomen om aan de Vereeniging Centra le Proeftuin Goeree en Overflakkee subsidie te verleenen. Van A. v. d. Bos viel Donderdagavond een kind in de kaai. De heer M. Brinkman had 't geluk om het behouden op den kant te brengen. STAD AAN 'T HARINGVLIET. W. had alhier het ongeluk zoodanig met een traweel op zijn duim te slaan, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Alhier is|weder een flinke hoeveelheid rijst en havermout verdeeld. De door de Regeering in beslag geno men peulvruchten, erwten en boonen zijn 'eerst heden verzonden. DEN BOMMEL. Door den Gem. veldwach ter C. J. Geluk, alhier is tegen H. v. R. te Ooltgensplaat Proces-verbaal opgemaakt wegens het rijden "zonder licht. Voor de landstormlichtingen 1902 en 1903 zijn alhier respectievelijk 5 en 6 perso nen ingeschreven. De volgende week zal weder voor het Gem. Distributiebedrijf alhier havermout en gort arriveeren, welke weder op de bons aan de ingezetenen zal worden verstrekt. Alhier is een waarschuwing gericht tegen melkvervalsching, welke hiet aanmer kelijk scheen te zijn. Werd tot dusver het sparhout door het Distributiebureau verkocht in 2*/^ cent per K.G. zal de volgende week in prijs rijzen, met het oog op indroging. Men haaste zich dus. Personen die meenen in sanmerking te komen voor een aanvullingsbroodkaart, kun nen die a.s. Maandagmorgen van 11 tot 12 uur ter Secretarie ontvangen. OOLTGENSPLAAT.* Naar wij vernemen zijn de laatste dagm belangrijke diefstallen ontdekt van goederen, toebehoorende aan de Staat der Nederlanden afkomstig van Oolt gensplaat. Door het vermissen van prikkel draad, en andere geldswaardige voorwerpen moet men de diefstal ontdekt hebben. Reeds zijn militairen gehoord. OUDE TONGE*. „Voor de tweede maal deze zomer ondernamen de leerlingen der landbouwcursus alhier een excursie. Doel der reis was de modelboerderij „Beaumont" te Dinteloord. Deze boerderij is vooral bekend om zijn eerste klas merriepaarden en heng sten type Belgisch trekpaard. Wil men eerste klas paarden bezichiigen zal men daar niet te vergeefs komen. Ook de paardenstallen zijn model ingericht. Vlak bij de Beaumont staat de Coöpera tieve Beetwortelsuikerfabriek „Dinteloord" bij allen bekend in het eiland. Ook de fabriek werd bezocht. Hier werd ons duidelijk ge maakt wat een massa handelingen de biet moet ondergaan voor ze tot wit suiker ver werkt is. Met de pulpdrogerij en de raffinaderij is deze fabriek een der modernste inrichtingen op het gebied van suikerindustrie geworden. Op het einde der excussie een rondritje door de „Prinslandsche Polder", waar het aangename riiet het nuttige verwisseld werd. Jammer dat het slechte weer veel kwam bederven". NIEUWE TONGE Bij de gehouden ver- kooping van tarwe cn haver liepen de prijzen van de tarwe van f 260 tot f 300 per gemet van de haver van f 120 tot f 160 per gemet, Naar men verneemt is alhier weer re geerings- gort en havermout gearriveerd. DIRKSLAND.* De afd. Dirksland van den Volksbond hield verleden week hare 5e le denvergadering. ,G,oot was de opkomst der leden niet, doch meest allen die in den afge- loopen winter aan den huisvlijtcursus hadden deelgenomen waren opgekomen. Voor hen was dan ook een punt van belang te behan delen, n.l. het op handen zijnde reisje. De reis zal zijn naar Oostvoorne. Eerst per tram. verder per "boot, en vanaf Hellevoetsluis, zal een gedeelte per fiets en een ander gedeelte per Janpleziers gaan. Maandag 23 Juli moeten zij die deel wen- schen te nemen aan het reisje zich bij 't be stuur vervoegen, 't Zal daar druk loopen, I want er zijn vele liefhebsters. Er is in den afgeloopen winter door velen ijverig gewerkt. Dit reisje is nu een belooning voor hen. Het is zoo aardig dat ieder zelf een gedeelte van de reiskosten betaalt, omdat iedere week in de reispot geofferd werd. De cassa der af deeling zorgt voor hetgeen er te kort is. Op de vergadering werd beloofd, dat indien er een geschikt lokaal te krijgen is, de ten toonstelling a.s. najaar gehouden zal worden. Veel moois zal men daar te zien krijgen. Indien het mogelijk is (met het oog op vuur en licht), zal de huisvlijtcursus a.s. winter weer gehouden worden, daar de afd. zoo gaarne met haar werk voort zou willen gaan. Door afwezigheid van de Voorzitster leidde de heer H. M. Roodzand de zeer geanimeerde vergadering. HERKINGEN. Begunstigd met bijzonder schoon weer vertrokken Dinsdagmorgen vroeg te half drie uur een groot deel der school kinderen met hunne onderwijzers per as naar Dirksland en verder per tram naar Rotterdam alwaar ze zich dien dag naar hartelust heb ben kunnnen vermaken in Diergaarde enz. Meer dan voldaan werden ze des avonds wederom gratis door de landbouwers gehaald. Een woord van dank namens de kinderen aan heeren onderwijzers is niet misplaatst. In den loop dezer week zijn nog al meerdere gevallen van ziekte onder de var- kene voorgekomen. Tegen redelijken prijswor- den dergelijke steeds vroegtijdig opgeruimd. Alhier zijn met den beuitschipper weer eenige vaten olie meegekomen. Bij publicatie is daarmee in verband bekend gemaakt dat heeren verkoopers slechts 2 Liter per gezins hoofd per week mag afleveren. Bij de proeven deze week met de Brand spuit gehouden scheen deze niet datgene te vertoonen als vorige malen. Volgens veler inzicht is het dan ook zeer te wenschen dat wij voor ernstige branden mogen bewaard blijven. Bij het vreeselijke onweder dat van Za terdag op Zondagnacht alhier zich ontlastte zijn onder deze gemeente zoo hier en daar ook enkele telephoonpalen getroffen.* In de komende week 23—28 Juli is op bon No. 10 11 12 bij Heeren win keliers 8 ons rijst, 4 ons gort en 1 ons ha vermout verkrijgbaar gesteld. Hebben wij ons goed te luisteren gelegd dan worden van hier pogingen aangewend alhier een eigen burgemeester benoemd te krijgen. STELLENDAM. Eenigen tijd geleden meld den wij dat P. Brinkman door een pieterman was gestoken. Deze week moest Br. zich naar een ziekenhuis te Rotterdam begeven, alwaar thans de wijsvinger van zijn rechter hand moest worden afgezet. Prov. Staten hebben aangenomen de voorstellen omtrent het ouderhoud der haven van Stellendam en vergoeding aan den aan nemer van dat onderhoud wegens tengevolge van den oorlog geleden geldelijk verlies. Deze week werd alhier een schip turf gelost tegen den prijs van f4.75 per 100 K.G. Bij het leeren fietsen kwam T. G. terecht in een slootje in de Langeweg. Door haar vriendin M. R. er uit geholpen, kwam zij er nog goed af. Echter had zij nog een ver wonding aan het been opgeloopen. De keuring van de landstormplichtigen jaarklassen 1902 en 1903 zal plaats hebben te Ouddorp op 14 Aug. a.s. nam. 1 uur. Bij het grassnijden sneed de alhier ver toevende Belgische vluchteling E. F. zoodanig in de hand, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. GOEDEREEDE. Een huisje staande aan de Torenstraat heeft bij publieke veiling, bij opbod f 425 (hoogste bieder J. Roos) en bij afslag f 520.— opgebracht. Het is gemijnd door C. v. Erkelens alhier. In de plaats van den heer Meijer, is als klerk op het post- en telegraafkantoor aan gesteld den heer Dale van Gouda. OUDDORP. Wegens het verleenen van eervol ontslag aan den heer J. Westhoeve, worden sollicitanten opgeroepen voor de betrekking van Secretaris-Penningmeester van het Burgerlijk Armbestuur. BR1ELLE. Van 't Bestuur der vereeniging Volkshuisvesting alhier gelet op de bepaling der woningwet is aan Burgemeester en Wet houders van Brielle een verzoek ingekomen tot onteigenen van gronden, begrends door Kerkstraat, Maarland (z.z.) Langstraat en Koeslop. Bedoeld verzoek met de voorge schreven bijlage ligt in de gemeente secre tarie voor een ieder ter lezing vanaf 17 dezer tot en met 20 Augustus aanstaande. ROCKANJE. Op de regeeringsbonnen is de volgende week te verkrijgen havermout en rijst. Door een paar scharenslijpers is bij enkele boeren waschgoed gestolen. Men mag wel voorzichtig zijn. Het paar schijnt nog niet verdwenen. TINTE. Alhier telt men 2 scholeneene Bijzondere en eene Openbare. Beide zijn gespeend aan alles, wat het aesthetisch ge voel kan bekoren. Bovendien roepen beide inrichtingen van verschillende redenen om verandering van lokaliteit. Voor beide in richtingen is dat noodig. Was er nu volko men gelijkstelling voor de openbare kassen dan zou de rekening spoedig zijn op te maken. Maar nu is 't wat anders. De Bijz. School moet zich met haar toenemend leer lingen aantal maar zien te redden, terwijl voor de Openbare School reeds maanden lang een duur bouwplan in de maak is. Het komt ons voor, dat het hoofdartikel „Vak j en geldverspilling", voorkomende in het dagblad „De Standaard" (nummer van Zaterdag 14 Juli j.l.) nogal leerzaam is, zoo wel voor de vroede vaderen van Oostvoorne als van Rockanje, welker colleges belde zich hebben in te laten met bovengenoemd bouw plan, dat ook in zich bevat een lokaal voor vak j. Het blad beredeneert, dat vak j niet meer de vurige bewonderaars van voorheen heeft; ja, dat zelfs de commissie tot reorganisatie van het gymnastiekonderwijs voorstelt, vak j en de akte voor vak j te laten vervallen. Verder betoogt het, dat liet in onzen tijd steeds meer den kant uitgaat naar openlucht spelen en gymnastiek, zooveel mogelijk even zeer in de open lucht. Het blad stelt daar tegenover de eigenaardige liefhebberijen van Gemeenten en Rijk inzake den bouw van scholen, om te eindigen met eene leerzame becijfering, waardoor het komt tot de recht matige verbazing, hoe het toch mogelijk is in dezen duren tijd, waarin voor andere punten op onderwijs gebied geen geld be schikbaar is, door een lokaal voor vak j de bouwkosten voor een 2 mansschool op te drijven met 100 °/0, voor een 3 mansschool met 661/3 °/0, voor een school met 4 lokalen met 50% en voor een school met 6 lokalen met 33 7, Moet dat ook hier?

Maas- en Scheldebode | 1917 | | pagina 4