HAAS-EN SUM. Tweede Blad. lie Oorlog. Zaterdag 24 Juli 1947. No. 2504 Twee Bladen. LAND' EN TUINBOUW BUITENLAND. INHOC-SMOWSES Dit nummer bestaat uit De Boer moet Schrijven en Tellen. Zoo betoogde onlangs in „Land en Vee" P. J. Rutten in een aardig artikel. Ziehier enkele gedachten er uit: Daar zijn twee aardige spreuken, die ieder menseh weten moet en die hij niet onder de klompen mag schrijven. Ze zijn„Wie schrijft, die b ijft", en„Wie telt, krijgt geld". Wie alles wat in zijn .vak van belang is, even opteekent, wie zijn mee- en tegenvaller schrij it in een böek, dat kort bij de hand is, zal blijven: Immers in dat boek zit voor hem de beste leer, die er ter wereld bestaat, dat is de endervinding. Er zijn memchen, die zeggen, dat ze het allemaal test onthouden kunnen. Ik wil ge- looven, dat hun geheugen geen ton zonder bodem is, maar daar is zoo licht in een ton een p.'aatsje, waar wat doorkruipen wil, vooral als d e ton wat ouder gaat worden. Ik heb een eenvoudigen, verstandigen keuterboer gekend, die de ondervinding van meer dan vijftig levensjaren in een boek had bijee -geschreven, het weer, den arbeid, den stand der gewassen, den oogst, den levens loop van zijn kinderen, zijn koeien en varkens. Laier toen hij om de tachtig ging, kon hij er mat waar genot in zitten lezen, dan leerde hij wee; zijn werkzaam en vredig leven van voorheen. De tweede spreuk: „Wie telt, krijgt geld", trekt alle boeren en alle andere menschen zeer aan het hart. Geld is zoo gemakkelijk. Een boer mag wel degelijk goed tellen, op het veld en bij het vee. Op het veld is er zoo groot verschil tus- schen een verwaarloosd en een goed ver- zorgd gewas. Wie scherp toeziet, merkt zoo hoeveel ar beidskrachten er tegenwoordig te kort komen. Als men aan het tellen gaat, ziet men hoe zeer één dag werkens te juister tijd beslissen kan over het welslagen van een gewas. Als men telt, merkt men ook wat verschil er is in opbrengst tusschen de verschillende soor'.en of variëteiten van een gewasi Het oude soort, dat vele tientallen van jaren zon der verbetering is geteeld, moet in opbrengst achterstaan bij veie nieuwe soorten, die door zorgvuldig uitzoeken en kruisen ver kregen zijn. Het veld zal in cijfers leeren, dat volledige bemesting de loonendste is; maar tegelijk ook, dat ieder gewas zijn bijzondere behoef ten heeft, waarmee men noodzakelijk reke ning houden moet, als men voordeelig bou wen wil. Vooral moet er geteld worden bij het vee. Wie vee wil houden zonder schade, moet vooral rekenen met prijs en gehalte. Twee rantsoenen kunnen gelijk zijn in prijs en toch zoo verschillend in gehalte, dat het :antso:n van goed gehalte winst geeft en 'iet an lere rantsoen verlies. Ever zoo kunnen twee rantsoenen gelijk zijn in gehalte en de prijs zoo verschillend, dat het eene rantsoen voordeel geeft en het andere rantsoen den boer arm maakt. Daarbijmen kan een jong paard zoo zwaar 1 iden, dat het op de beeneh bedorven is, eer het tien jaar oud is. Evenzoö kart men dsor hard voeren een dier zoozeer schaden, dat het voor zijn gansche leven geknakt is. Schrij/en en tellen is het behoud geweest voor menigen boer. C. B. Wilds chade. Een i izender in het Orgaan van den Brab. Boerenbond, de heer F. van Mansveld, vertelt, dat hij laatst op een avond een haasje „aan het werk" zag, dat wil zeggenhet diertje was bez g zijn snoeplust en vraatzucht bot te vi.ren aan bloemkoolplantjes, die 3000 in g tal zorgvuldig onder glas waren gekweekt. De haas liep een der rijen af, beet uit elk plantje het hart uit en ging zoo van .de eene r.aar de a idere plant. Op diezelfde plaats komt <Jie haas 't is er nog maar èèn eiken avond zijn vernielingswerk aan richten. De toevallige toeschouwer van dat bedrijf schat de schade, op dat èèneperceel door die cëne haas aangericht, op minstens honderd galden. En 't is geen wonder, dat hij minder vriendelijk gestemd werd. Hij geeft de gedachten, die hem vervulden, aldus weer 1. „Als d e eigenaar van die bloemkool zoo vermetel zou zijn eigendom te beschermen door dien haas dood te schieten, dan werd die tuinder met dieven en moordenaars achter slot en grer.del gestopt. 2. De Reg/ering schat de bloemkool voor de volksvoc ding zoo hoog, dat die tuinder een gedeelt van zijn oogst voor een prijs, die beneden productiekosten is moetafstaan. 3. De pro iuctiekosten van een haas zijn in dit geval éèn honderd gulden, terwijl zijn werkelijke v.edingswaarde èén rijksdaalder niet te boven gaat. 4. De haz.n worden gekweek't ten koste van de tuinde; s, die bovendien voorgoedkoope bloemkool moeten zorgen voor de burgers die de ha ten schieten en opeten." Veronderstel nu eens zoo besluit de Schrijver dat hazen de boterhammen opaten van de Rotte rdamsche bootwerkers of van de diamantslijpers in Amsterdam of van de Zaandamsche kiezers. Zou U niet denken, mijnheer de Redacteur, dat de Staten Gene raal binnen veertien dagen tijds een Wet in elkaar geflantst hadden waarineen belooning uitgeloofd wtrd van minstens tien gulden voor eiken haas die gedood werd, met eene y«ho;g'ng van honderd procent voor den n«. «LS 0:,gedierte zich voortkweekt. L)e Schr. zrl met deze ontboezeming wel bedoelen, dat de boeren of boerenleiders zich lang niet genoeg roeren, dat zij met meer kracht moeten opkomen voor hun belangen, dat zij evenals genoemde categorieën in ver- eeniging kracht moeten zoeken en dan moeten volhouden, volhouden, volhouden, totdat men naar hen luistert eh wegneemt het ter gende onrecht, dat den boer door den reeds lang uit den tijd zijnde jachtwet wordt aan gedaan. Chilisalpeter-Landbouw bacteriën. „Dit zijn de vlugst werkende meststoffen" zoo wordt in verschillende nieuws- en vakbla den van deze„bacteriëen bemesting" gezegd. In de advertentie rubriek namelijk, waar men proeforders aanbiedt voot èèn H.A. voor f 15.— Eerst betalen, dan de bestelling! 't Mocht eens tegenvallen. Is het noodig om onze lezers te waarschuwen hun geld vooral in den zak te houden, en er zelfs geen 15 dubbeltjes of 15 centen voor uit te geven Wij zagen de advertentie ook nog opgenomen in het „Wbl. v. N. B." Wij veronderstellen bij vergissing, 't Zal wel de eerste en de laatste maal zijn vertrouwen we. Ook in „Land en Vee" kwam ze vóór 14 dagen voor, waarover echter in een volgend nummer spijt werd betuigd. De lezers werden toen aldus gewaarschuwd „Het zal wel voldoende zijn te weten dat hier dezelfde man aan het hoofd staat, die t. z. t. in de Kaliasch Maatschappij de mensch- beid wilde gelukkig maken maar zoo miskend werd dat de Kaliasch Maatschappij den af tocht blies, om de boeren het geld in den zak te laten houden en zich niet laten beet nemen". C. B. DE TOESTAND. Van de fronten komt niet zooveel nieuws deze keer. Alleen Rusland levert nog wel wat stof tot bespreking. In "de Campagne, op het Westfront wordt ook nog wel wat gevochten, waarbij de Duit- schers nog successen boekten, doch overi gens is het stil. Op de hoogvlakte van Craonne drongen de Duitschers over een breedte van 3000 M., 800 meter diep in de Fransche loopgraven en namen eenige honderden gevangenen. Iets meer Oostelijk veroverden de Franscheneen paar Duitsche loopgraven en namen even eens eenige honderden krijgsgevangenen. Van het Oostfront kwam meer nieuws. Het offensief zoo geheel onverwacht door Broe- siloff ingezet is tot staan gebracht. Hij kan voorloopig de geslagen wig niet verder drijven. De Centralen hebben blijkbaar ruimschoots reserves aangevoerd, wat blijkt uit het feit, dat zij er nu opdringen gaan. En niet zonder succes. 't Laatste Russische bericht bereidde ons daarop reeds voor: „Aan den benedenloop van de Lomnitza wederzijdsch geweer- en geschutvuur. Ten Noordoosten van de Kalusz hebben de Duit schers sedert de morgen van den 15den ver woede aanvallen gedaan en getracht onze troepen over de Lomnitza te werpen. Zwak in aantal, maar krachtig van geest, heeft het regiment infanterie Kinborn, dat op dezen sector stond, waar de gesneuvelden bij massa's geteld werden, vooral Duitschers, de aan vallen afgeslagen. De strijd op het front Laudestrau-Ldziany- Krasna heeft den geheelen dag geduurd. In een heet gevecht werden de Oostenrijkers uit het dorp Ldziany geworpen in de rich ting van de Lomnitza. Niettemin zijn wij onder den druk der van de zijde van Roz- niatow opdagende vijandelijke versterkingen en door de hooge verliezen onder ons offi cierskorps gedwongen geworden een weinig terug te trekken en stellingen te betrekken aan het Oostelijke uiteinde van Ldziany." Aldus het Russische bericht van den 16en. Wie in dezen oorlog geleerd heeft ook wat tusschen de regels door te lezen, bereidde zich reeds op eenig succes van de Centralen voor, dat inderdaad ook kwam. Want het Duitsche bericht van den 17en luidt „Ten zuiden van de Dnjestr veroverden Rijnlandsche regimenten het woudgebied ten noorden van Kaloesz. Daar ook van uit het westen Duitsche troepen oprukten ontruim den de Russen de stad en trokken ijlings op den oostelijken oever der Lomnitza terug." D.w.z. wéér van Lemberg af. De vraag zal nu zijn, of de Centralen dit hun voordeel weten te vervolgen, waardoor de voordeelen, die Broessilof heeft behaald, weer geheel ot gedeeltelijk te niet zouden kunnen gaan. 't Heeft er anders wèl gespannen Hoewel de Rus iets is teruggeslagen blijft de onderneming toch nog winst afwerpen voor hem. Hun positie is daar tegenover de Centralen nog dreigender dan v orheen dit het geval was. Maar toch moet het met zijn binnenland- sche moeilijkheden steeds meer rekening houden, vooral wanneer de opwinding van het offensief en de victorie der eerste dagen wat aan het bekoelen is. De moeilijkheden .blijven groot. Neem b.v. Finland. De Finsche Landdag heeft met groote meerderheid besloten eiken band met Rus land te verbreken. Finland is een zelfstandig rijk, met een eigen wetgeving en een eigen taal; en de voorloopige regeering in Rusland heeft, vol gens het besluit van den Landdag te Hel singfors, niet de bevoegdheid over het lot van Finland te beslissen, daar de Senaat en de Landdag de regeeringsmacht in Finland uitoefenen. De socialistische afgevaardigde Makelie hield zelfs een redevcering, waarin hij de Finnen aanraadt zich te wapenen, om tegen Russisch geweld te kunnen optreden. En 't is Finland niet alleen. De Oekraïne blijft ook lastig. Kerenski kon met de voorloopige regee ring, die zich te Kief gevormd heeft, slechts vrienden blijven, door de belofte, van Rus land een federatieve Republiek te zullen ma ken, waarin alle volken en nationaliteiten binnenlandsche autonomie zullen hebben en slechts gemeenschappelijke departementen voor de buitenlandsche politiek, de financiën en het leger zullen bestaan. Hij heeft ook aan Finland doen weten, dat de onafhankelijkheid, binnen zekere grenzen, van Finland zou worden erkend, zoo de au toriteit van Rusland op het gebied der bui tenlandsche staatkunde gehandhaafd blijft. Of dit de Finnen genoeg is Of zij de Russen vertrouwen? VERSPREIDE BERICHTEN. Naar wij in de „Morning Post" van 4 Juli lezen, heeft de directeur van den dienst der timmerhoutvoorraden, in verband met het groote gebrek aan hout, afwijzend be schikt op een verzoek van de Londensche stedelijke electrische tramwegmaatschappij om houten blokken te mogen koopen voor het herstel van de bestrating der baanvakken. Compere Morel schrijft in de „Humanité": „Sinds lang wetén wij zeer zeker, dat onze oogst zoo slecht zal zijn, dat wij tenminste de helft van ons verbruik moeten invoeren. Onze oogst zal de 45 millioen niet teboven gaan, terwijl in normale tijden reeds 96 mil lioen verbruikten. Wij moeten daarom reke nen op een bedenkelijken graannood." De „Liberté" bespreekt hetzelfde onder werp en vraagt, wie er de schuld van is. „De schuld van de graan-misère is de ab soluut verkeerde maximumprijs-politiek der regeering. De prijzen worden bureaucratisch- autocratisch vastgesteld, zonder achUe slaan op de verhouding tot de niet aan grenzen gebonden prijzen van andere levensmiddelen. Natuurlijk verbouwen de boeren liever vruch ten, die hun meer winst opleveren dan het van maximumprijzen voorziene graan." Een tegengif 1 In de „Daily News" van 2 Juli vinden wij de volgende advertentie: „Een tijdige waarschuwing. Oorlogsbrood I Maag- en Ingewandpijnen gaan over als men Dr. Jenner's pillen ge bruikt. Vraagt gratis próef aan Jones, drogist, Bournemouth 254." Commentaar overbodig De „Daily News" van 4 Juli meldt onder het opschrift: „Londensche melk, de slechste ter wereld", dat er te Londen een vergadering van moe ders is gehouden onder presidium van Gra vin van Bedford. In deze vergadering ver klaarde kapitein Wilson; dat de Londensche melk meer ziektekiemen bevat dan eenige andere melksoort ter wereld. „Het is voor- deeliger, slechte melk aan de markt te bren gen dan zuivere. Waarom wordt dit veroor loofd? Omdat dat de commercieele belangen van een machtige trust er mede zijn gemoeid. Honderden, duizenden kinderen zijn gestor ven tengevolge van dezen voedselzwendel en omdat de regeering den moed miste, om er een einde aan te maken." Volgens een particulier telegram uit Stockholm aan de „Fr. Ztg." bevatten de Zweedsche bladen van den laatsten tijd her haaldelijk berichten omtrent een voornemen der Engelschen om in de Fibsche havens vasten voet te krijgen, terwijl ook het plan zou bestaan de Alandseilanden tot een per manente vesting te maken. Naar verluidt heerscht thans opnieuw in Noorwegen on gerustheid, naar aanleiding van onderhande lingen over een mogelijke verpachting, van bepaalde gedeelten van het voor de verde diging van Skagerrak gewichtige Kristiansand, gelegen aan de Zuidkust van Noorwegen, die tusschen de Noorsche bezitters en En- gelsche belanghebbenden zouden worden gevoerd. Naar aan de „Köln Ztg." van de Zwit- sersche grens wordt geseind, deelen de Pa- rijsche bladen mede, dat het door den Fran- schen Minister van Oorlog aangekondigde gerechtelijk onderzoek in hoeverre verschil lende legeraanvoerders voor het mislukken van het voorjaarsoffensief zijn aansprakelijk te stellen, bereids een aanvang heeft ge nomen. Tot de beklaagden, die voor den Krijgsraad moeten verschijnen, behooren o.a. Nivelle, zoomede de generaals Mangin, Michèler en Marcel. Volgens een particulier telegram uit Stockholm aan de „Frf. Ztg." wijzen mede- deelingen van Zweedsche kooplieden, die handel met Engeland drijven, er op, dat er in Engeland groote schaarste aan textiel- waren en jute heerscht. Zweedsche kooplie den, die hunne goederen uit Engeland be trekken, moeten zich verplichten het pak- materiaal terug te zenden. Kisten worden in het geheel niet meer voor verpakking ge bezigd. De Engelsche leveranties komen slechts zeer spaarzaam binnen, en dan nog meestal als postpakketten. Men zal zich herinneren dat de minister president van Nieuw-Zeeland omstreeks half April in eene redevoering in Newcastle ver klaarde, dat in zijn land 2 millioen geslachte schapen op verscheping naar Engeland wachtten en dat hij vreesde, dat, wanneer er niet spoedig een eind kwam aan de te genwoordige scheepvaartmoeilijkheden, aan het einde van Mei dit getal zou zijn geste gen tot 3.500.000. Naar wij thans in de „Morning Post" van den 4en Juli lezen, is deze voorspelling uitgekomen. Wij lezen hier n.l., dat de hooge commissaris van Nieuw- Zeeland een telegram ontvangen had van zijn land, waarin gezegd wordt, dat thans 3.250.000 geslachte schapen op verscheping wachtten en dat dit getal, naar verwacht werd voor het einde van dit seizoen wel met een half millioen zou zijn aangegroeid. De Duitsche levensmiddeldictator Von Batocki heeft, naar wij in de „Frank. Ztg." lezen, in de Rijksdagzitting van 9 Juli de volgende verklaring afgelegd„Volgens men- schelijke berekening gaan wij een graanoogst tegemoet, die aanmerkelijk beter is dan die van 1916, waarmede wij zijn toegekomen. De oogst van 1916 heeft ons bitter ontgoo cheld, maar in 1915 was hij beter; daarom kunnen wij de broodvoorziening rustig in de oogen zien, en de aardappeloogst zal zeker niet zoo slecht zijn als in 1916. Daardoor zijn de beide voornaamste factoren van onze voeding verzekerd, zoodat wij er zeker van kunnen zijn, dat wij toekomen. Wij hebben geen reden om de toekomst donker in te zien, ondanks den toestand op de groente markt." De „Gazette de Lausanne" van 3 Juli meldt, dat een ontzettende regenbui de om streken van Lausanne heeft geteisterd. De landerijen en vooral de volkstuintjes lijden herstelbare schade. Geheele aardappelen velden en groentenkweekerijen zijn totaal verwoest. De bekende Engelsche zeepfirma Lever Bros, te Sunlicht Port, die haar kapitaal in den laatsten tijd reeds herhaaldelijk verhoogde heeft dit thans opnieuw vergroot met een bedrag van niet minder dan 10 millioen pond sterling, waardoor het stamkapitaal der maat schappij op 40 millioen p. st. gebracht wordt, waarmede dit een hoogte bereikt heeft, wel ke voor Europeesch maatschappijen wel tot de heele groote uitzonderingen behoort, schrijft de „Frankf. Ztg." van 13 Juli. De kapitaalsverhooging schijnt in de eerste plaats op het oog hebben het aantal dochter-maatschappijen hetwelk thans 74 bedraagt, nog met eene te vermeerderen door de stichting eener scheepvaartmaat schappij de „Transport StoamshipCy", met welk doel de maatschappij naar wij van wel onderrichte zijde vernemen de geheele Kon- govloot van de Belgische regeering zou heb ben gekocht. Bij deze gelegenheid zij er nog aan herin nerd, dat voor enkele weken een der Le vers tot peer werd gemaakt onder den titel Lord Leverhullme, terwijl naar Bonar Law voor een paar dagen in het lagerhuis ver klaarde een andere Lever als vertegenwoor diger der Engelsche regeering in Amerika vertoeft in verband met de financieele ope raties dier rogeering. Uit Petersburg wordt aan „Aftonbladet" van den llen Juli getelegrapheerd dat een staking was uitgebroken van Petersburg naar Vil borg, aangezien de eisch van het perso neel dat een loonsverhooging van 30 pet. verlangde, niet werd ingewillgd. Naar den lOen Juli uit Haparanda aan „Aftonbladet" geseind wordt deelde het mi nisterie van Nijverheid in Petersburg mede, dat verschillende fabrieken gesloten werden uit gebrek aan kolen en grondstoffen. Zoo was b.v. de groote fabriek van de Vereenigde Russische ijzerindustrie, die 5000 arbeiders werk verschafte, stop gezet. Eveneens was de Iocomotievenfabriek in Charkow gesloten, nadat zij reeds tengevolge van de heerschende crisis drie millioen roebel verloren had, Naar wij in „Svenska Dagbladet" van den 12en Juli lezen, deelt A.—B. 's Hapa- randa-correspondent mede, dat, volgens in gekomen berichten bloedige botsingen had den plaats gehad tusschen Russische solda ten en de burgerbevolking van het plaatsje Harna, in verband met het feit, dat de be volking weigerde van haie schaarsche levens- middelvoorraden een gedeelte aan de solda ten af te staan. Naar bericht wordt zouden bij deze gelegenheid een twintigtal personen uit de burgerbevolking gedood zijn. Naar uit Helsingfors via Haparanda aan „Stockholms Tidningen" bericht wordt had den afgevaardigden van het al-Russisch con gres van arbeiders- en soldatenafgevaardlg- den en van het boerencongres de stad be zocht, om met de Finsche sociaal-democra ten te onderhandelen over de Russische lee ning. Zij hadden de Finnen gewaarschuwd voor de gevolgen van eene weigering en verklaard dat hun bezoek de laatste gelegen heid voor Finland was, om de zaak in der minne te regelen. Zij wezen er op, dat Fin land als onderdeel van het Russische Rijk de directe plicht had bij te dragen in de oorlogskosten van dat rijk. Naar aanleiding van deze dreigementen, had de socialististi- sche fractie uit den landdag het vraagstuk in eene spoedzitting opnieuw in overweging genomen. Het besluit der fractie was echter nog niet bekend. De Finsche Senator Tan ner had een bezoek gebracht aan St. Peters burg, teneinde te trachten der voorloopige regeering het standpunt van de financieele commissie uit den landdag duidelijk te ma ken, berichtte, dat hij in alle kringen in St. Petersburg eene zeer vijandelijke stemming tegen Finland aantrof. Naar uit Sundsvall aan „Aftonbladet" geseind wordt, bericht het blad „Sundsvail- posten", dat het scheen alsof de Duitsche duikbooten hunne operatiebasis naar de Bot- nische golf hadden gelegd. Vanaf verschil lende loodsstations langs de Zweedsche kust van deze golf had men de duikbooten waar genomen en ook voor Sundsval waren zij verschenen en hadden de wateren onzeker gemaakt. Bij geruchte werd ook verteld dat verschillende schepen waren aangehouden en opgebracht, o.a. werd bericht, dat het stoom schip van de groote scheepvaartmaatschappij „Sveabolaget", „Norrland" genaamd op reis van Skag naar Jarniis was opgebracht. De stoomschepen „Carl von Linne" en „Titania" van dezelfde maatschappij waren door duik booten aangehouden geworden. Naar uit Helsingfors via Haparanda aan „Stocholms Tidningen" geseind wordt waren verschillende gemeenten in het zuidelijk ge deelte van de Finsche provincie Osterbotten door zware nachtvorsten geteisterd geworden met het resultaat, dat de oogst van dit jaar als verloren kon worden beschouwd. Het on geluk dat op zich zelf reeds zwaar genoeg was, werd -nog zooveel erger, aangezien reeds op verschillende plaatsen in de provincie hongersnood heerschte. In het Parijsche blad L' Oeuvre be spreekt Millet de deelneming der Vereenig de Staten aan den Europeeschen oorlog en laat zich hierboven als volgt uit„Wij heb ben het Amerikaansche leger weliswaar met vreugde begroet, doch wij moeten er niette min voor zorgen, dat wij ons geene overdre- vene voorstelling maken van de hulp, die het ons in de naaste toekomst zal kunnen biedenDe Amerikaansche officieren waren kortelings zelf de. eersten, die erken den, dat ons enthousiasme te hoog ging de Amerikaansche troepen moeten eerst worden afgericht, zoodat de militaire kracht van Ame rika zich wel niet voor het komende voor jaar zal laten gelden. Onze gevaarlijkste vij and is op het oogenblik niet Duitschland, maar eene valsche illusie. De Zwitsersche correspondent van de Berliner Lokal Anzefger seint aan zijn blad den inhoud van een zeer merkwaardig arti kel dat van de hand van den bekenden Ame- rikaanschen publicist en policus C. W. Gil bert, in de te New York uitkomende „Tribune" is verschenen. In dit artikel wordt de aan dacht gevestigd op het feit, dat men tegen woordig in ambtelijke kringen de ontzettende verliezen die de Engelschen en Franschen aan het Westelijk front hebben geleden on omwonden toegeeft. Het is daarentegen echter eveneens een feit, dat zelfs de instellingen, die de bestrijding van het duikbootgevaar tot taak hebben, in het duister tasten ten aanzien van den omvang van de tot zinken gebrachte scheepsruimte. Men is slechts op vermoedens aangewezen, en maakt de Engel sche regeering er dan ook een verwijt van, dat zij de waren toestand verheimelijkt. De schrijver betoogt, dan verder, dat het Amerikaansche volk er in het minst geen vermoeden van heeft, hoe groot het gevaar is, dat de oorlog verloren wordt. Engeland en Frankrijk worden door uithongering be dreigd. De Duitsche duikbooten leggen het er op aan het stookmatriaal voor de schepen te vernietigen. Wegens hetkolengebrekisde Fransche en de Italiaansche vloot gedwongen binnen hare havens te blijven. Alleen bij eene absolute noodzakelijkheid mag er gebruik van worden gemaakt. De offensieven in het Westen zijn een misslag. Indien geen middel wordt gevonden tot daadwerkelijke bestrij ding van het duikbootgevaar, dan zal men zich voor de bedenkelijke mogelijkheid ge steld zien, dat deze een oorlog winnen. De kans bestaat, dat vanaf dit oogenblik slechts een half millioen ton per maand tot zinken wordt gebracht, doch ook een dergelijk ver liescijfer kan de wereld niet gedurende een half jaar volhouden. „L' Information" van 5 Juli ontleent aan de „Statist" een gerucht, als zoo de Engel sche regeering aan Brazilië een leening heb ben beloofd, op voorwaarde, dat Brazilië de in zijn havens geïnterneerde Duitsche sche pen ter beschikking van de Entente zou stel len. Het blad voegt er aan toe, dat het dit gerucht kan bevestigen noch tegenspreken. Iets zal er in ieder geval wel van waar zijn, want intusschen is uit Parijs het bericht gekomen, dat de Braziliaansche regeering bereids twee Duitsche schepen met een lading zout naar Amerika heeft gezonden. Dezer dagen zal men nu wel hooren van een leening die Engeland of Amerika aan Brazilië heeft verstrekt. Het zweemt naar omkooperij 1 In het „South American Journal" lezen wij, dat blijkens een Reutertelegram de Ar- gentijnsche regeering verlof had verleend voor de oprichting van een station voor draad- looze telegraphie, hetwelk Argentiene in directe verbinding met Duitschland zou bren- gen. De definitieve bevestiging van dit ver lof hing nog slechts af van het rapport van den minister van marine, die het onderwerp in studie had. VERSLAG VAN DE ALGEMEENE VERGA DERING van de Centrale Vereeniging van Flakk. Landb. Vereen. (Flakk. Boerenbond) op Donderdag 19 Juli, voorm. 10,30 in 't Hotel Geluk te Oude Tonge. Voorzitter de heer P. van Schouwen. Deze opent de vergadering en heet deze talrijke vergadering welkom met ongeveer de volgende wooVden Mijne Heeren! Daar aan mij het voorzitterschap voor deze vergadering is opgedragen, bij afwezigheid van den nieuwe, die welhaast door u geko zen moet worden, doet het mij aanzien, dit mij niet zoo gemakkelijk zal vallen, daar zoo velen tedenwoordig zijn. Het getuigt van groote belangstelling in den boerenstand en in de verwikkelingen waarin, zij geraakt is. Ik hoop de vereeniging tot bloei van den landbouw moge geraken, en ik vlei mij niet dat het voorzitterschap zoo gemakkelijk zal zijn, maar hoop dat de sprekers kort en zakelijk zullen zijn. Het is nu de 22e Algemeene Vergadering, en legt uitvoerig uit de samenstelling van het begin af en dat het ledental steeds is toegenomen. Moge het de vergadering gelukken een goede voorzitter te kiezen, die de belangen der vereeniging mag behartigen, daar van den voorzitter zoo niet geheel dan toch voor het meerendeel den bloei der vereeniging afhangt. Mijne heeren, ik open deze 22e vergade ring met een wensch, dat deze vergadering moge leiden om de belangen van den boe renstand hoog te houden en ga derhalve over tot punt 1 der agenda 1. Vaststellen der notulen van 't verhan delde in de vorige vergadering. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen, goedgekeurd en geteekend. 2. Mededeelingen en ingekomen stukken. Schrijven van den heer J. van der Koogh, dat hij niet tegenwoordig kan zijn, en hoopt dat met samenwerking veel zal te verkrijgen zijn, weshalve hij de vereeniging het beste toewenscht en op zijn medewerking kan rekenen. Schrijven als antwoord op een request van het bestuur over de regeling enz.; dat deze aangelegenheid met den regeerings-commis- saris, den heer Van der Koogh, moet ge regeld worden. Antwoord op een request van Z.Exc. den Minister van Oorlog, om zooveel mogelijk verlof te verleenen aan militairen voor den boerenstand wegens de drukke werk zaamheden en meerdere behandeling van het hooi enz. wegens de schaarschte van het veevoeder, dat dezerzijds geen termen daarvoor zijn. Schrijven der Russische legatie om Rus sische krijgsgevangenen in Duitschland voor den landbouw te gebruiken er zijn omstreeks 500 man disponibel. Als voren Landbouw Comité om 1 afge vaardigde meer te zenden. 3. Rekening over 1916/17. Ontvangsten f 1960,877a Uitgaven 514,90 Goed slot f 1445,977a 4. Begrooting voor het jaar 1917/18. Aldus vastgesteld, zooals de commissie deze heeft riagezien en goedbevonden. 5. Jaarverslag over het boekjaar 1916/17. „Bij het afsluiten van het achter ons lig gende boekjaar mogen wij met erkentelijkheid verklaren dat onze hoop op de medewerking van den geheelen Flakkeesche boerenstand, ons in alle opzichten is verleendvoor geen gering deel is dit bevorderlijk geweest aan de richtige uitvoering van onze van jaar tot jaar omvangrijker wordende taak die naarmate de wereldoorlog langer duurt, óók ernstiger wordt. Het aantal leden onzer organisatie steeg met 181, en bedroeg op 1 Januari jl. 1159; deze cijfers geven duidelijker bewijs dan woorden zouden vermogen te doen, dat van de organisaties in onze streek de vruchten worden geplukt. Moesten wij in ons vorig verslag gewagen van het feit dat wij nimmer voor omvang rijker taak waren geplaatst! Dit jaar spant de kroon over alle voorbijgegane,

Maas- en Scheldebode | 1917 | | pagina 3