r VITELLO RIJWIELEN Advertentien. ModesHoeden Weststraat 62 - Ouddorp MODEMAGAZIJN 'zja qtn aamiHos DRIJFRIEMEN. LAND- EN TUINBOUW. GENEMGD NIEUWS. Zandpad B 208, Middelharnis "I SCHILDERIJEN en SPIEGELFABRIEK Goudschesinge! 173175 i P. WIELH0UWER, Drogist. MORIWHSCBE-WEU 116, HIEUW HELVOET W. J. KRUIS, ïïan£l6, Botterflam H. BESCHUITFABRIKANTEN Prima Eigeel G.J. TAN PERWIS. SPTJKENISSE. ^fl P. FEIJEN djO(| URA Steeds voorhanden goede iii J. m der Lis - DirlsM. TH BOEKHOÏEN, Snels®. J. P. NIEUWLAND Fz. van opgemaakte en droog toegeslagen wasschen, M. SPOON AzNieuw-Helvoet Ontvangen voor 1917 M. BREEMAN Mz. DAMES- KINDER- en KEITOHOEDEN, A. C. BAKKER. De GOEDKOOPSTE en SOLIEDSTE met Electrische Bedrijfskracht IS ALLEEN GEVESTIGD Hoek Hoveniersstraat ROTTERDAM, Telefoon No.4645 Heeft geen Eilialen. LIJSTER in alle soorten op elke maat. 'HIV0R3IA01I is de BESTE verpakte MARGARINE Adres voor Winkeliers 10456 O. SIaAGBH, Middelharnis. inrichting »VOORNE EN PUTTEN® te Nieuw-Helvoet bestaat een goede gelegenheid tot het behandelen Aflevering binnen 8 dagen. Franóö terugzending. 1115Ö De rantsoenen worden als volgt Klasse I 10 H.L. (event, vóór 1 October 2 H.L. toeslag.) Klasse la 10 H.L. Klasse II 12 H.L. (event, vóór 1 Oct. 2 H.L. toeslag.) klasse 11a 12 H.L. Klasse III - 22 H.L. Klasse IV 30 H.L. Klasse V 36 H.L. Klasse VI 42 H.L. Klasse VII 48 H.L. Het systeem is, dat in het algemeen de klassen I, Ia, II en Ha geen kolen ontvangen vóór 1 October, maar dat door de Brand- stoffencommissies voor haar de noodige kolen worden gereserveerd. Deze worden dan ge regeld vanaf 1 October a.s. bij kleine hoe veelheden verstrekt. Voor de klassen Ia en Ha wordt het koken op gas niet op het rantsoen tn mindering gebracht. Wel bij de klassen 111 en hooger en wel voor het tijdvak 1 Mei—1 October per jnaand 1 H.L., dus in totaal 5 H L. steen kolen. Op gas kokend, bedraagt dus het rantsoen voor klasse III 27 H.L., voor klasse IV 25 H L., enz. De distributie van gas voor verwarming gedurende het stookseizoen (1 Oct.—1 April vormt een onderdeel van de brandstoffen- distributie; voor het gebruik van een gas kachel of gashaard wordt van het rantsoen 6 H.L. afgetrokken. Getracht zal worden aan de klassen III en hooger vóór 1 October a.s. een deel van het rantsoen te verstrekkenechter eerst nadat door de Brandstoffen-commissies voor klas sen I, Ia, II en Ha een evenredig deel van de winterbehoefte is gereserveerd. Voor klasse VIII (centrale verwarming wordt het rantsoen bepaald op de helft van het verbruik gedurende het vorige stooksei zoen. Groep B, C en D. Voor deze groepen dienen de rantsoenen te worden bepaald op 75 pct.'van de voor het stookseizoen 1917—'18 opgegeven be hoefte. Met bovenstaande regelen tot leiddraad moeten thans de Brandatoffencommissies onmiddellijk voor iedere persoon of instelling, behoorend tot een dier vier groepen, de brandstoffenkaart het rantsoen vermeldend uitschrijven. x Iedere Brandstoffencommissie kan alsdan overzien, welke hoeveelheid zij tot 1 April a.s. noodig heeft. Vrije Westfries. Nederlandsche motorschoener in den grond geboord. De logger Eendracht III Kw. 102 heeft he- Dinsdagmorgen te IJmuiden aangebracht de 7 opvarenden van den Hollandschen motor schoener Timor, die met pek geladen van Londen naar Rotterdam Maandagmorgen 6 uur bij den Noordhinder door een Duitsche duikboot tot zinken is gebracht. Tot de zeven geredden behoort ook een Engelsch meisje, dat als stow-away de reis naar Nederland medemaakte om haar verlóófde in Vlaardin- gen te bezoeken. ZUID-HOLLAND. De Prov. Staten van Zuid-Holland hebben Dinsdag in de vergaderzaal van de Tweede Kamer hun zomerzitting gehouden. Er kwam in behandeling het voorstel be treffende samenvoeging der Zuid-Hollandsche en Zeeuwsche lijnen der Rotterdamsche Tram weg-Maatschappij. De heer Bouman wijst op de vele klachten, die over deze maatschappij inkomen. Zij gaan bijna alle de doofpot In. Spr. meent, dat de Staten zich die klachten behooren aan te trek ken, en wijst inzonderheid op de slechte ver lichting der rijtuigen, het niet op tijd rijden der treinen. Zelfs na verlenging der rijtijden is het op tijd aankomen van een trein uit zondering. De heer Limburg erkent, dat er veel juist is in die klachten. Er is veel in de wijze, waarop die maatschappij haar lijnen exploi teert, dat niet strookt met de wijze, waarop het publiek moet worden bediend. Maar Ged. Staten hebben geen macht, kunnen alleen de klachten doorzenden, die hen gegrond voor komen. Daarop komt niet altijd een bevre digend antwoord in. Het antwoord van den minister van waterstaat op de jongste klach ten geeft niet den indruk, dat die klachten ongegrond zijn. Onder hilariteit van de ver gadering leest spr. dit antwoord voor, inzon derheid voor wat betreft het toelaten van vee in de gangpaden. Spr. zou den spr. daarom willen aanraden blijft voortdurend op hetzelfde aambeeld ha meren, breng rechtmatige klachten onder den aandacht van de bevoegde autoriteit. Dan zal eindelijk ook deze maatschappij moeten buk ken voor de rechtmatige eischen van het publiek. De beschieting der Duitsche vrachtschepen op de Nederiandsche kust. BERGEN AAN ZEE, den 17 Juli 1917. De Noordzeedorpen Bergen, Schoorl en Egmond. met de daarbij behoorende omgeving zijn ternauwernood aan een groot onheil ontsnapt. Ziedaar in korte bewoordingen onzen alge- meenen indruk van een bezoek aan deze vrien delijke kustplaatjes, die nu door een wezen lijk zeegevecht plotseling uit hun rustige da- gelijksche doen zijn opgeschrikt. Wij hadden het genoegen met verscheidene autoriteiten en ooggetuigen een onderhoud te hebben, waarbij wij nog tal van bijzon derheden vernamen, die tot dusver niet wer den gepubliceerd. Eenparig luidde echter het oordeel, dat het feit, dat slechts een onaanzien lijke materieele schade werd aangericht, en dat geen kustbewoners gedood werden, enkel en alleen aan een gelukkig toeval, of wel aan eene voorbeschikking moet worden toege schreven. Doch laten wij onze zegslieden aan het woord Een onderofficier der Nederlandsche kust wacht, die even ten Noorden van Bergen eene wacht had betrokken, en het voorge vallene va nhet begin tot het einde medemaakte gaf ons het volgende overzicht der gebeurte nissen „Evenals reeds zoo vaak, passeerde gisteren een convooi Duitsche koopvaardij schepen onze postik telde er zes. Plotseling kwam een groot aantal Engelsehe torpedo jagers in zicht, die de Duitschers onder vuur namen. Het gelukte aan drie der Duitsche schepen op de kust te loopen, doch een der schepen werd door drie torpedojagers weder losgesleept. De bemanning van de Lavinia en de Renate Leonhart begaf zich toen in de booten, en niettegenstaande deze schepen reeds vast op de kust zaten, gingen de En- gelschen voort met vuren, waarbij de vluch tende bemanning voortdurend bodreigd werd. Ook onze kustwacht maakte spannende oogen- blikken mede, ten deele konden de manschap pen eenige dekking zoeken achter de duinen, doch ik moest bij het telefoonhuis blijven. De kogels en granaten vlogen ons om de aoren, en wij zagen hoe zij in het verder gelegen duinterrein in den grond sloegen. Het is een wonder, dat niemand getroffen werd. Ziedaar in het kort den loop der gebeurte nissen, zooals ik die heb waargenomen, zonder overdrijving of opsmuk weergeven." Wij dankten onzen zegsman voor zijne mededeelingen, en richtten onze schreden naar een lunchroom, waar naar ons was medege deeld, de kapitein van de Renate Leonhardt verblijf hield. Deze nuttigde juist in gezel schap van den tweeden machinist, den stuur man en den timmerman zijn ontbijt, doch na onze aanbevelingsbrieven ingezien te hebben, bleek hij onmiddellijk bereid tot het geven van de meest uitvoerige inlichtingen. Wij laten kapitein Methling thans aan het woord, doch hebben reeds bekende bizonderheden uit het onderhoud geschrapt. „Wij voeren op ongeveer twee en een half mijl afstand van de Nederiandsche kust, ech ter binnen de territoriale wateren. Plotseling zag ik twee schepen van ons konvooi recht op de kust aanstevenen, en in hetzelfde ooger.- blik kregen wij de Engelsehe torpedojagers in zicht. Ik wendde ook de koers landwaarts, en werd onder vuur genomen, doch na eenige oogenbiikken bewogen de torpedojagers zich in Zuidelijke richting, en veronderstellende, dat zij zich zouden terugtrekken, aangezien wij op het strand geloopen waren, lieMk ten einde het schip te redden het anker vallen. De bemanning wilde van boord, doch ik wist hen te overtuigen, dat thans geen gevaar meer dreigde, en gelastte hen het ontbijt gereed te maken. Nauwelijks had ik dit bevel gegeven, of twee der torpedojagers keerden terug, na derden mij tot op drie kwart zeemijl afstands - het schip was toen cirka acht honderd meter van de kust verwijderd - en openden een snel vuur op ons. Nu werden de booten uitgezet en juist wilde ik het schip verlaten, toen een voltreffer mijn eerste machist van mijne zijde wegmaaide Hij riep nog „Au" een licht gekreun, en toen was het gedaan Hier hield kapitein Methling even op, en stil wachten wij af tot hij zijn treurig relaas zou vervolgen. Na eenige o&genblikken ging hij voort„Enfin, wij trachtten zoo goed mo gelijk in de booten te komen, wat echter nog aan twee leden der bemanning het leven kostte. De Engelschen bleven onafgebroken doorvuren, en ik zag hoe het schip herhaal delijk getroffen werd. In de open booten had den wij het hard te verduren, de kogels en shrapnells kwamen overal om ons heen terecht en toen wij eenmaal geland waren, moesten wij plat over den grond verder kruipen, want het vuren hield aan. Wij zijn door de bevol king goed verzorgd, en waardeeren dit na- nuurlijk zeer, doch veel lust in eten of drin ken hadden wij niet, zooals U zich wel denken kunt. Aan boord van het schip is thans een soort wacht, de bevolking meent echter het schip als strandvondst te mogen beschou wen, wat ik ten zeerste bestrijdt, aangezien de Renate Leonhardt niet gestrand is, doch ik het schip verankerd en daarna door oor- logsnoodzaak verlaten heb. Ik zal nu trach ten met mijn stuurman, den tweeden machi nist en den timmerman het schip te bereiken en weder in bezit te nemen." Of wij wellicht den kapitein op zijn tocht mochten vergezellen, en de aangerichte schade met eigen oogen mochten aanschouwen „Met genoegen antwoordde de heerMeth- linger als ik zelf maar eerst aan boord ben Wij begaven ons daarop in gezelschap van den zeer tegemoetkomenden Duitschen kapi tein, naar het strand waar een vlet wachtte. Een stoere zeeman droeg ons door het water naar het dobberende schuitje, en eenige oogen biikken later schommelden wij over de kalme zee in de richting van de Renate Leonhardt. Onderweg vertelde de tweede machinist ons nog, dat tegelijkertijd met de uitvarende Duitsche schepen een Belgisch reliefschip waarschijnlijk de Gothland de Water weg verlaten had, en door hare-eigenaardige bewegingen de aandacht had getrokken. Er bestaat dan ook eene erhstige verdenking, dat dit schip de aanwezigheid der Duitsche sche pen door een draadloos bericht aan de En gelsehe marine heeft medegedeeld. Intusschen waren wij de Leonhardt genaderd, en reeds aanstonds bleek, dat noch de bewakingstroe pen, noch de prijsbemanning ons erg vriend schappelijk gezind waren. Een riep op dreigenden toon, dat het schip verlaten was gevonden, en weigerde den kapitein toe te laten. Het werd ons daarbij duidelijk dat het hier feitelijk ging om eene concurrentie tus- schen twee bergingsmaatschappijen, namelijk Dirkzwager en ZürMiihlen. Laatstgenoemde had eene bemanning uit Petten aan boord gebracht, die bezig was de lek in het achter schip te stoppen, en daar men de vlet van kapitein Methling in de nabijheid van een stoomschoener der firma Dirkzwager had ge zien, bestond de vrees, dat het buitenkansje aan deze ten deel zou vallen. Derhalve wei gerde men den kapitein eenvoudig den toe gang tot zijn schip. Doch deze liet het niet hierbij, en zette met zijn vlet koers naar een op eenigen afstand koersenden Nederland- schen torpedojager. Kapitein Methling zette hierop aan den commandant van het oorlogsschip den toe stand uiteen, waarop deze verklaarde tele grafisch instructies te Nieuvvediep te zullen vragen. Een half uur verliep, welke tijd door den kapitein aan boord van den torpe dojager werd doorgebracht, terwijl aan de bemanning der vlet bereidwillig een bus met warm voedsel werd verstrekt. Eindelijk bracht de Marconigraaf de beslissing „Aan kapitein mag den toegang niet worden geweigerd." Onmiddellijk daarop begaf de torpedojager zich naar de Renate Leonhardt, en gaf de bemanning van het schip door een scheeps- trompet den last, den kapitein toe te laten. Aan dit bevel werd gevolg gegeven, en kort daarop betraden wij het dek van het geteis terde schip. Het leverde een treurigen aan blik op. De brug was met houtsplinters be dekt, het kaartenhuis door meerdere kogels doorboord, de wanden der hutten midscheeps waren op verschillende punten letterlijk door zeefd, terwijl de ernstige schade aan zijkanten toegebracht, en de putten in het metaal op het gebruik van shrapnells wezen. De ver schillende kajuiten zagen er desolaat uit, patrijspoorten waren vernield, flesschen en glazen gebroken, verschillende gebruiksvoor werpen stukgeschoten, en de grond, de kasten de tafels, kortom alles was bedekt met een fijne hagel van glassplinters, in de hut van den kapitein stond de ontbijttafel nog gedekt, aardappelen en haring was het menu I Hier had overigens ook de prijsbemanning huis gehouden de ledige Moezel- Cognacfles- schen lagen over de vloer verspreid. In de machinekamer stond een paar voet water, doch daar de lenspompen niet defect bleken, bestaat er alle kans op, dat her schip nog spoedig naar IJmuiden kan worden gebracht. Wij zetten onzen rondgang aan boord voort, doch overal was het aspect gelijk, hout- en mefaalsplinters en glasscherven. Kapitein Methling toonde ons nog de kaart, waarop de route die het s.chip had gevolgd stond aangegeven. Met een kruis was het punt aangeduid, waar de Renate Leonhardt aangevallen was binnen de territoriale wateren. Na den kapitein voor zijn bereid willigheid bedankt te hebben keerden wij ten slotte alleen in de vlet terug, want de kapitein bleef aan boord met drie man zijner equipage. In Bergen teruggekeerd maakten wij nog eene wandeling door de omstreken, en von den op verschillende plaatsen in de duinen granaatscherven. Een man van de kustwacht deelde ons mede, dat in totaal circa honderd schoten waren gelost. Wij hadden daarop nog verschillende gesprekken met villa-bewoners en dorpelingen, doch hunne mededeelingen komen allen in.hoofdzaak op't reeds gemelde neer. Een villa-bewoner verklaarde, dat hij geconstateerd had, dat het tijdverschil tus- schen vlam en knalvierseconden was geweest. Bommen op ZIerikzee. Naar het Haagsch Corr. bureau meldt, heeft de Britsche regeering haar verantwoordelijk heid voor het werpen van bommen op Zie- rikzee in den nacht van 29 op 30 April erkend. Kennis de Grondslag van den Landbouw. In No. 7 dér Mededeeiingen van het Cen traal Bureau wordt in een levenswaardig opstel allereerst herinnerd aan het Koninklijk woord, gesproken in 1854 door Koning Wil lem III in een kring van bekwame mannen op 't gebied van landbouw en veeteelt, die in 't Huis Ten Bosch waren bijeengeroepen. Tot hen sprak hij o.m. de merkwaardige woorden„Kennis is de grondslag van den Landbouw". Na 60 jaren kunnen we nog niet zeggen meent de Schrijver terecht dat dit gulden woord door het gros der boeren voldoende wordt ingezien. Gebrek aan ontwikkeling, waaraan gèwooniijk ge paard gaat gebrek aan inzicht, is oorzaak, dat de nieuwe richting in den landbouw maar heel langzaam ingang heeft gevonden bij het gros der boeren. Terwijl de handel en de nijverheid van elke nieuwe uitvinding of verbetering zoo spoedig mogelijktrachten te profiteeren, b'ijft de boer aan den ouden sleur vasthouden en aanvaardt het betere ptfs na jaren, en dan nog schroomvallig, om dat het voor hem nog nieuw is. Hij blijft te veel bij honk en slaart zich blind op het geen hij heeft of kent. Zoo vindt het nieuwe, het betere, slechts met moeite ingang. Enkele voorbeelden De mindere ontwikkeling van den boer is grootendeels oorzaak, dat men op de zand gronden de ouderwetsche potstallen nog blijft behouden. Men beseft de groote voordeelen niet van een goed ingerichten grupstal, om dat men onbekend is met de gezondheidsleer van het vee en niet begrijpt van hoeveel be lang een zindelijke melkwinning is voor de bereiding van prima boter. Bovendien vreest men bij verandering van potstallen in grup- stallen, niet genoeg stalmest te maken en beoordeelt deze nog altijd te veel naar de kwantiteit, te weinig naar de kwaliteit. Door gebrek aan kennis laten vele boeren op de klei en 't laagveen het grootste ge deelte van de kostelijke gier nog wegvloeien, en denken er niet aan een goedsluitenden gierkelder en een mestvaalt met oijdoorla- tenden vloer te bouwen. Wegens geringe ontwikkeling en onvol doende kennis van het bedrijf blijven tal van landbouwers slecht zaaizaad en pootgoed gebruiken, besteden zij nief de noodige zorg aan de bewerking van hun grond, bemesten zij te weinig en ondoelmatig, fokken en koo- pen zij minderwaardig vee aan, voederen niet met oordeel en laten zich door den handel minderwaardige kunstmest en vee voederartikelen in de hand stoppen. In één woordzij boeren schadelijk, want zij krij gen van hun boerderij niet de winsten, die er van gehaald kunnen worden. Gebrek aan kennis speelt den boer ieelijke parten en nog maar steeds schijnt hij dit niet in te zien. Anders toch zou hij zelf meer moeite doen om zich te bekwamen in zijn vak of althans zijn kinderen in de ge legenheid stellen zich te ontwikkelen en ze tevens aansporen van de onderwijsgelegen- heden een druk gebruik te maken. Door de leerplichtwet worden de boeren thans ge dwongen hunne kinderen minstens zes jaren naar de lagere school te zenden. En vele landbouwers verbeelden zich blijkbaar, dat hun kinderen nu ook „volleerd" zijn, zoodra de leerverplichting is geëindigd, want van 't herhalingsonderwijs bezoeken is natuurlijk geen sprake meer. Of zien wij niet, dat op de dorpscholen het getal mannelijke leerlin- lingen bij het herhalingsonderwijs zoo verba zend gering is en dat der vrouwelijke nihil Niet te verwonderen is het dan ook, dat van weinige kennis, welke de boerenkinderen op de lagere school hebben opgedaan, al spoe dig een groot deel vervliegt. Immers thuis wordt het geleerde niet meer onderhouden, zij kijken naar geen boek meer om en lezen hoogstens nog het plaatselijk nieuws in een locaal blad. Landbouwlectuur of vakbladen houden vele boeren er nog niet op na, daar zien ze het nut niet van in en hebben er dus geen cent voor over. Als de boerenjon gens den minimum leeftijd hebben bereikt, die noodig is om tot een landbouwercursus te worden toegelaten, dan vergeten zij op zettelijk zich aan te melden. Zij hechten geen waarde aan al die geleerdheid en gaan liever „buurten", kaarten of stroopen. En van de genen, die zich aanmelden, blijven er boven dien spoedig nog wat weg, sommigen door dat zij ook al minder voor T landbouwon- d rwijs voelen, anderen omdat zij weldra bemerken, niet voldoende onderlegd te zijn om de lessen met vrucht te volgen. Rijk, provincie en gemeente zorgen voor „gratis" landbouwonderwijs doch wat baat het, als de jonge boeren er lak aan hebben het bij te wonen Mochten alle boeren zoo besluit de schrijver èijn opstel toch spoedig tot hun eigen voordeel duidelijk leeren inzien, dat de oude boerenleus: „Vader en grootvader hebben het ook zoo gedaan en die zijn er wat goed gekomen", thans geen steek meer houdt, doch dat kennis de grondslag is van den landbouw. C. B. Bommtn op de Nederlandsche grens. Men seint uit Sas van Gent aan het Hbld. Hedennacht te kwart over twaaf ging over Nederlandsch grondgebied een vliegtuig; naar het geluid te oordeelen vrij laag. Er volgde een geweldige slag van een neerval lenden bom en de vlieger verwijderde zich in de richting van Antwerpen waarna alles stil werd. Tegelijkertijd zagen wij in de rich ting van Zeebrugge bommen vallen en ont ploffen de zoeklichten waren onophoudelijk in de weer en er werd een reeks lichtkogels afgeschoten. Even daarna hoorden wij den eersten vlieger weder terugkomen. Deze be woog zich in de richting van Temeuzen en heeft zich meer dan twintig minuten boven Nederland, bewogen. Tot zoover eigen waar neming. Hedenmorgen vernam ik van de grensbewoners, dat een bom in het kanaal- Terneuzen was neergekomen en een ander te Selzaete, 100 meter van de grens, een huis had getroffen en gedeel'elijk verwoest. Een landbouwer en zijne vrouw benevens zijn schoonvader waren c nmiddellijk gedood drie jonge meisjes van 21, 17 en 12 jaar zijn nagenoeg ongedeerd. Ook in Asseneede moeten hedennacht bom men geworpen zijn. Bijzonderheden ontbre ken voorhands. Gemeentelijke aankoop van runderen. De runderslagers te Almelo verhoogden voortdurend den prijs van het vfeesch. Het gemeentebestuur besloot op de eerste vee markten in ons land runderen voor de ge meente aan te koopen, en het vleesch voor de ingezetenen tegen lagen prijs (thans fl per K.G.) verkrijgbaar te stellen. Ernstig ongeval. Maandagmorgen had in de inmaakfabriek van de firma Corn. Blad te Hoofddorp een ernstig ongeval plaats. De stoker J. v. d. O. werd in de machinekamer door een vliegwiel gegrepen, een paar keer in de rondte geslingerd en daarna een eind weggeworpen. De ongelukkige werd zwaar gekwetst. Moord of onschuld Hedennacht is aan de grens bij Reusel het lijk gevonden van R'damschen soldaat W. van Öijck met een schotwond in de borst. Men heeft vergeefs een onderzoek naar de oorzaak ingesteld. Smokkelen. In den nacht van Zondag op Maandag heeft bij Aalten een gevecht plaats gehad tusschen een aantal smokkelaars en twee soldaat-kommiezen. Niet minder dan 19 koeien wilden zij den streep doen passeeren. De leider van den troep ging de kommie zen met 'n knuppel te lijf. Toen evenwel laatstgenoemden van hun vuurwapens ge bruik maakten, ging de smokkelbende op de vlucht. Een vechtpartij. Zondagavond raakten en kele beschonken personen op de Prins Hen drikkade te Amsterdam met elkaar aan het vechten. Toen de politie trachtte de vech tenden te scheiden, keerden zij zich tegen de politie. Bij het opbrengen van enkele belhamels trachtte het volk van de Zeedijk de mannen te ontzetten. Toen een der agenten zijn re volver trok, kreeg hij een stomp tegen den arm, zoodat de revolver een andere richting nam en een onschuldig voorbijganger in de hand werd getroffen. Onder veel tumult zijn daarna de arrestanten naar het Politie-bureau gebracht. Het gebeurde te Stratum, Omtrent het in den nacht van Vrijdag op Zaterdag te Stratum (N.-B) voorgevallene meldt men aan de „'s-H. Ct.", dat de getroffene Rebel een doodelijken steek ontving, zoodat door de doktoren voor zijn leven gevreesd wordt. De beruchte Vermeulen uit Strijp, bijgenaamd Bonnot, een zeer ongunstig bekend staand persoon, die nu voor een tweetal maanden uit de gevangenis is ontslagen, waarin hij voor het plegen van 23 diefstallen met in braak was opgeborgen, werd eveneens erg toegetakeld. De officier van justitie uit's-Bosch stelde een onderzoek in. Vermeulen beweert niet te weten, waar hij geweest is nadat hij in het café Driessen te Stratum is wegge gaan. Hij moet volgens zijn verklaring in het gezelschap zijn geweest van een tweetal per sonen, o a. een Duitscher; welken hij niet kent. Wijl de toestand van den gewonden Rebel zeer ernstig is, mag geen confrontatie plaats hebben. Vermeulen heeft bekend, dat het mes waar mede de borststeek is toegebracht, zijn eigen dom is. Klaver als oorlogsgroente. Een Duitsche onderzoeker beveelt den klaver aan als een uitstekende groente. Klaver bezit een zeer hoog gehalte aan voedingsstoffen. Gedroogd heeft het onge veer de helft van de stikstof der peulvruch ten, terwijl het gehalte calcium en phosfor bijna aan dat der peulvruchten gelijk is. De smaak van klaver herinnert, goed be reid, aan spinazie. Wegens vergevorderd seizoen worden alle nog voorradige Dames-,, Kinder- en Keuvel- hoeden tegen aanzienlijk verminderde prijzen opgeruimd. Beleefd aanbevelend, 12422 JCilHlf 4WEMPS SPA IHIÏil 14 van het Departement „Middelharnis en Som- mels^ija" der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. De Bank neemt gelden op tegen '3G/io pCt. rente 's jaars. Gelegenheid tot inbreng- en terugbetaling van gelden op Maandag, Dins dag, Woensdag en Donderdag van 9—12, be nevens Maandagavond van 6—7 uur, ten kantore van den Thecaurier-Boekhouder. 10772 C. KOLFF A.Cz., Middelharnis. Wegens 't vergevorderd Seizoen alle tegen veel verminderde prijzen. Verkoop uitsluitend A contant. 12315 Beleefd aanbevelend, Sanatogen, Sanatose, Haematogen, Eikelca- cao, Bioglobin, Pertusin, Levertraan, Emulsi, Expeller, Pinkpillen, Fosters Nierpillen, Vet- loogmeel, Jachtwater (Bassie) Teercapsules (Guot) enz. enz. zijn nu heden verkrijgbaar bij WESTDIJK. MIDDELHARNIS. Verder verkrijgbaar bij A. VAN OOSTENBRUGGE 10461 DIRKSLAND. 10590 LOOD- EN ZINKWERKER. AANLEG van GAS- EN WATERLEIDING. OVERAL TE ONTBIEDEN, Specialiteit in Ligstoelen, Serremeubelen en vierkante Waschmanden en Badstoelen. 9742 Groote keuze in bekleed en onbekleed Man denwerk, zooals PAPIERMANDEN en WERK TALELS. Ook verkrijgbaar bij T. Schilper- oord, Middelharnis. Aan onderstaand adres nog te bekomen zoo lang de voorraad strekt verpakt in kistjes van twee bussen k 20 Kilo. Ook te bekomen MAXiLIAANSCHE ZEEP merk Seijl bij 10596 Smederij,Oude Tonge Geregeld in voor raad IJZEREN DAM- HEKKEN, HEININGEN, KRUIWAGENS, enz. enz. Prijzen, door de gedurige stijging van materiaal, worden op aanvrage gaarna toe gezonden. 12229 AANBEVELEND. "*u 80SSI 98 NYVaaaMVVOHHia psjnq.»®* —aa—i In KERNLEDER, CHROOMLEDER, BALATA GUMMI enz. (Fabrikaat T. H. HAAGEN, Rot terdam) worden tegen fabrieksprijs geleverd door 10740 Monstercollectie op aanvraag. HEUL DIRKSLAND. Heden ontvangen een schoone Collectie voor DAMES en HEEREN.- 12106 Verschillende 1ste klas fabrikaten tegen verschillende prijzen. Een mooie collectie STALEN in JAPON STOREN, MANUFACTUREN, BOEZELAARS, SPORTHEMDEN, PETTEN, MODES, GAREN, BAND en SAJETTEN. VITRAGES en Afge paste GORDIJNEN. 12313 Beleefd aanbevelend, MARKTPLEIN 28. OOLTGENSPLAAT

Maas- en Scheldebode | 1917 | | pagina 2