0p BINNENLAND. LAND- EN TUINBOUW. OFFICIËEL GEDEELTE. PLAATSELIJK NIEUWS GEMEENTERAAD. VISSCHERIJ. VERK00PINGEN. De broodkaart voor de 21§te week loopt van Donderdag- 19 Juli tof en met Vrüday 2? Juli. 0 welke gevolgen eene krijgskunst leidt, waarbij de aanval als uitsluitend doel geldt, blijkt uit het lot, dat aan het voorjaarsoffensief, dat generaal Nivelle ten Oosten en ten Wes ten van Reims ondernam, ten deel is geval len. Honderdduizende soldaten, zooals voor Frarkrijk, Engeland en Italië in het afge- loopen kwartaal hebben gebloed, .wil het Duitsche legerbestuur niet op zijn geweten hebben. Wij schatten de sterkte van den tegenstander juister dan hij ons en onze bondgenooten. Terwijl men dan ook thans in het kamp van den tegenstander de groot ste mo ite heeft, het gezonken vertrouwen in de legerleiding aan te wakkeren, is daaren tegen het vertrouwen der Centrale Mogend heden op Ludendorff en Hindenburg slechts toegenomen. Wij weten dat zij onze kracht niet overschatten. Waar onze legerleiding tot dusver nog niet- tot een. groot offensief in het Westen besloot, heeft zij zich er rekenschap van ge geven, dat onze algemeene toestand den beslissenden aanval te land nog niet ver- eischt. Onze marine voert den aanvalsoorlog, en wel met een zeer positief resultaat. Ook op politieke overwegingen behoeven wij niet hals over kop tot het offensief over te gaan. Dat zou gelijk staan met dobbelspel. Kleine ■successen, waaronder ik in de lijn van het geheel ook het optreden van meerdere di visies zou willen verstaan, kunnen wij iederen dag hebben. Deze kleine plaatselijke uit komsten zoeken wij, en hebben wij ook noodig om aan het aanvalselement voedsel te geven, zonder hetwelk ten slotte iedere verdediging verlamt. Doch offensieven, die niet absoluut doortastend zijn, en kunnen zijn, worden door ons vermeden. Naast de zekerheid van een bloedoffer moet ook de gewisheid van een groot succes staan. Ook onze legerleiding verstaat, evenals Moltke, die hare leermeester is, de kunst in het boek van het Verleden te lezen. De wereldoorlog is eene nog ongeschreven geschiedenis, doch de mannen van het leger, die in Duitschland de geschiedenis maken, lezen niettemin uit de losse bladen van den dag, „wat komen zal en wat komen moet." De dank der Natie. Aan het Engelsche weekblad „Truth" wordt het navolgende ontleend „De houding der Britsche autoriteiten te genover de officieren der Britsche handels vloot, die in Duitsche gevangenschap geraakt zijn, moet als een der pijnlijkste misstappen der ambtelijke bekrompenheid worden be schouwd. De Duitschers hebben de door hen gevangen genomen koopvaardij-cfficieren tot dusver op gelijke wijze behandeld als actieve zeeofficieren. Niettegenstaande de Engelsche regeering den mond voF heeft met lof voor de handelsvloot, heeft zij echter thans dur ven verklaren, dat zij zich niet aansprakelijk stelt voor de toelage van 100 mark per maand die de Duitsche regeering ook aan deze of ficieren toekent. Het gevolg hiervan is dat de betrokkenen voor de reeds aan hen uit betaalde toelagen bij de Duitsche overheid in de schuld geraken, en bovendien naar de kampen waar de gewone zielieden verblijf houden, worden overgebracht. De Engelsche regeering zoo besluit de Truth hare opmer kingen, zorgt er steeds met veel ijver voor, aan ieder geval van slechte behandeling onzer koopvaardij-otficieren door de Duitschers eene zoo groot mogelijke publiciteit te ver- leenen. Hoe kan de Engelsche overheid hen thans op eene dergelijke wijze verloochenen Engeland zoekt steunpunten in Noorwegen. Volgens het Engelsche weekblad „Truth" bespreekt de Amerikaansche pers mét groote openhartigheid de mogelijkheid, dat Noor wegen aan de zijde van de Geallieerden aan den oorlog zal deelnemen, waarop dan ook in ambtelijke kringen in de Vereenigde Sta ten klaarblijkelijk ernstig gerekend wordt. Deze mogelijkheid van Engelsch standpunt besprekende zegt de „Truth"Wij (Engeland) zouden daardoor een aantal uitstekende ba ses verkrijgen, van waaruit wij aanvallen tegen Duitschland zoowel in de Noordzee alsook in de Oostzee konden ondernemen De vaargeul. Het Ned. Corr. bureau meldt dat het be richt omtrent het uitvaren van de sleepboo- ten om de lichtschepen Zuid en Noord-Dog- gersbank en Terschellingerbank in te halen, in zooverre voorbarig is, dat omtrent het binnenhalen van die lichtschepen nog niets is vastgesteld. Bedoelde sleepbooten zijn al leen uitgezonden om zoodra het noodzakelijk blijkt, de lichtschepen te kunnen binnenhalen. Geen Zeeslag. Men meldt uit den Helder: De geruchten betreffende een zeeslag na bij de kust aan onze Noord-Hollandsche eilanden, zijn ontstaan door een loos alarm van de kustwacht. Zooals gewoonlijk was een Duitsch flot- tille, bestaande uit ongeveer 20 schepen (tor pedobooten, mijnenleggers en lichte kruisers) bezig in het mijnenveld. Doordat een paar mijnen ontploften en bovendien aan den ho rizon schepen zichtbaar waren, vermoedelijk Engelsche, die met zoeklichten werkten, waar door flikkeringen, ontstonden, die aan kanonvuur deden denken, meende de kust wacht, dat een gevecht opkomst was. Te meer omdat de Duitsche schepen zich ver wijderden. Hierop werden de Hollandsche autoriteiten gewaarschuwd, waarop de „Kortenaer" en een 6-tal torpedcbooten uitgezonden werden. Zij konden echter onverrichter zaketerug- keerea. Zeegevecht. Een convooi van Duitsche vrachtstoom schepen Zondagavond laat van Rotterdam vertrokken, is in den vroegen morgen tus- schen Egmond en Bergen aan Zee aangeval len door 3 Engelsche torpedojagers. Volgens de berichten zijn drie van de Duitsche sche pen vluchtend op het strand geloopen en is één der schepen door granaten in brand ge schoten. De twee overige schepen zouden door de Engelsche oorlogsschepen zijn buit gemaakt. Nederlandsche oorlogsschepen zijn naar de aanvalplaats vertrokken. Volgens nadere berichten bestond de En gelsche strijdmacht, die de Duitsche vracht schepen heeft aangevallen uit 19 a 20 Engel sche torpedobooten en torpedojagers, waar onder men heeft opgemerkt de S 67 en S. 83. Er zijn 4 schepen in een grond geboord, 3 gestrand waarvan er 2 in brand staanvoorts zijn er 2 schepen medegenomen. Uit Egmond aan Zee wordt geméld Maandagmorgen omstreeks halfzeven werd hier hevig schieten gehoord. Onmiddelijk Togen wij naar het strand, en zagen door een kijker, dat 9 Engelsche oorlogsschepen zich in zee bevonden, die een hevig vuur open den op eenige Duitsche koopvaarders. Wij zagen éèn van die schepen onmiddelijk in de diepte verdwijnen. Eèn Duitsch schip staat in brand. Tusschen Bergen en Petten zijn 2 Duitsche schepen gestrand. Van één van de Duitsche booten is het grootste deel van de bemanning gered. Onder de geredden be vond zich éèn licht gewonde. Uit Zandvoort meldt men ons: De gestrande Duitsche vrachtboot zit aan 't zuidelijk einde van onze badplaats op de vierde rij zandbanken in de flauwe bocht, die de kust hier maakt. Het beproefde meerma len met eigen kracht vlot te komen, doch tot nu toe vergeefs. Een van de IJmuidensche sleepbooten houdt zich op eenigen afstand gereed hulp' te bieden, zoodra die wordt in geroepen. Hooge zeeën slaan over 't schip, dat met den kop naar het noordwesten zit. Schoon de kans gering geacht wordt, dat het van de bank afkomt, dreigt er geen onmiddelijk gevaar, noch voor de boot, noch voor de bemanning. Het Hbld. verneemt dat er verschillende granaten in de omgeving van Bergen zijn neergekomen zonder echter persoonlijke on gelukken te veroorzaken. Een granaat kwam neer op het Russenduin, twee granaten kwa men terecht bij de Franschman, een boerderij halverwege Bergen aan Zee en Bergen-Bin- nen. Zelfs is er een granaat in de Sparrelaan te Bergen-Binnen neergevallen. Men melt on§ uit Bergen De Duitsche kolenbooten werden ter hoog te van Bergen aan Zee verrast door 16 Engel sche torpedobooten, waarop een hevige be schieting met granaten en brandbommen be gon. Tot behoud hebben de Duitschers de booten op de kust laten loopen. Een Neder landsche kruiser en twee torpedobooten zijn ter bewaking aanwezig. De bemanning van de kolenbooten is gedeeltelijk aan wal ge bracht. Er is een reddingsboot ter assistentie vertrokken. Vele granaten zijn op Neder- landsch grondgebied terecht gekomen, enkele kalveren en schapet? in de weide zijn gedood. Men meldt ons uit Egmond aan Zee Ongeveer kwart over twee is de redding boot, waarin zich de burgemeester bevond, terruggekeerd en heeft twee dooden aan wal gebracht, die zich aan boord van een der gestrande Duitsche schepen betonden. Onder de geredden zijn er verscheidenen licht gewoqd. Men Vermoedt, dat er nog meer slachtoffers zijnook is er een arm gevonden. Het Ned. Corr. bureau meldt ons, dat vol gens ingekomen berichten de aanval binnen de territoriale grens zou hebben plaats gehad. Naderl nauwkeurig onderzoek wordt inge- steld. 1 De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, heeft goedgevonden te benoemen tot Regeerings-commissaris belast met de Rij ksgraanverzameling voor de provincie Zuid- Holland, den heer J. van der Koogh teMid- delharnis. Vt rkrijgbaarstelllng regeerlnsgoederen. De Burgemeester van Sommelsdijk maakt bekend, dat in den loop van de volgende week verkrijgbaar zal zijn Op bon No. 24 Zeep (zachte, gele of groe ne) tot een gewicht van K.G. Sommelsdijk, 14 Juli 1917. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. MILITIE. Vrijstelling van den dienst wegens eigen vrijwilligen dienst, broederdienst of aanwezigheid van in hetzelfde jaar geboren broeder of halfbroedeis. De Burgemeester van Sommelsdijk brengt ter kennis van belanghebbenden, dat voor hen, die voor de lichting der militie van 1918 zijn ingeschreven, de gelegenheid wordt opengesteld om alsnog vrijstelling van den dienst bij de militie om een der hierboven vermelde redenen aan te vragen en dat daaromtrent het volgende geldt: (Zie verder aanplakbord). Sommelsdijk, 13 Juli 1917. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. MILITIF. Vrijstelling wegens kostwinnerschap. De Burgemeester van Sommelsdijk brengt ter kennis van belanghebbenden, dat voor hen, die voor de lichting der militie van 1918 zijn ingeschreven, de gelegenheid wordt opengesteld om alsnog vrijstelling wegenh kostwinnerschap aan te vragen. Bij voorkeur zal voor het opmaken van staten van inlichtingen ten behoeve van het aanvragen van vrijstelling wegens kostwin nerschap zitting worden gehouden op Vrijdag 27 Juli a.s., voormiddags tusschen 9 en 12 uur. (Zie verder aanplakSord). Sommelsdijk, 13 Juli 1917. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. MILITIE. Vrijstelling wegens woonplaats of toekom stige woonplaats in de Koloniën enz. De Burgemeester van Sommelsdijk brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zij, die zijn ingeschreven voor de lichting der militie van 1918 en woonplaats hebben in de kolo niën of bezittingen des Rijks in andere we- relddeelen, op dezen grond vrijstelling van den dienst bij de militie kunnen aanvragen, doch dat omtrent het aanvragen van vrijstel ling wegens toekomstige woonplaats in die koloniën of bezittingen mettertijd nadere bekendmaking zal geschieden. Tot het verkrijgen van vrijstelling wegens woonplaats in de koloniën of bezittingen des Rijks in andere werelddeelen moet worden overgelegd een verklaring, waaruit blijkt, dat de dienstplichtige, om een andere reden dan ter zake van krijgsdienst, zijn woonplaats in bedoelde koloniën of bezittingen heeft. Deze verklaring moet zijn afgegeven door het hoofd van het plaatselijk bestuur der woon plaats van belanghebbende. Het bewijsstuk moet door of vanwege den belanghebbende worden ingediend bij den burgemeester der gemeente, voor welke hij voor de militie is ingeschreven. De indiening kan geschieden, zoodra belanghebbende daar toe in staat is. Het bewijsstuk mag niet eerder zijn afge geven dan twee maanden vóór de indiening er van bij den burgemeester. Omtrent het verleenen van de hierbedoelde vrijstelling wordt beslist door de Koningin, Deze vrijstelling wordt, zoolang de woon plaats in de koloniën of bezittingen geves tigd blijft, telken jare opnieuw verleend. Sommelsdijk, 13 Juli 1917. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. SOMMELSDIJK. Begunstigd door prachtig weer maakten de kinderen der O. L. schooi j.I. Vrijdag met het onderwijzend personeel een reisje naar Rotterdam. Tijdens het onweder dat Zondagmorgen hier heerschte werd van den landbouwer D. A. Buth aan de Lorredijk alhier 2 veulen merries met een veulen door het hemelvuur gedood. Het andere veulen bleef gespaard. Het zoontje van dhr. J. J. Wisse had hét ongeluk te vallen en zijn arm te breken. Tegen J. A. v. M. koopman wonende te Rotterdam is proces verbaal opgemaakt wegens diefstal van een handwagen te Rot terdam. Dhr. Ph. R. werd hedenmorgen door een paard zoodanig in zijn aangezicht gesla gen dat geneeskundige hulp dringend nood zakelijk was. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De roeiboot die alhier gestrand was, is aan den recht- matigen eigenaar van Goudswaard terug gegeven. Procesverbaal is opgemaakt tegen vrouw V. wegens beschadiging van eens anders goed. Toen schipper J. met zijn schip, geladen met riet, op de rivier zich bevond, begon de bovenlast te schuiven, met dat gevolg dat een 400 tal bossen wegdreven. Ge lukkig kwamen geen persoonlijke ongeluk ken voor. Alhier zijn voor den landstorm inge schreven jaarklasse 1902,5 en jaarklasse 1903, 4 personen. NIEUWE TONGE. Tijdens een zeer hevig en zwaar onweder in den nacht van Zater dag op Zondag is de bliksem ingeslagen in het huis bewoond door den heer C. Roebe- ling Jz. Op verschillende plaatsen in voor- en zijgevel waren sporen te vinden. De nok der gevel is geheel verbrijzeld. Eveneens de schoorsteen, spiegel en verder los huisraad. Geen ruit bleef er heel. In de bedstede, waarin de bewoners sliepen werd een zware balk gespleten. De bewoners kwamen allen, wat wel een wonder heeten mag, geheel onge deerd uit de geruïneerde woning. Ook bij de landbouwer J. H. v. Srtiën is de bliksem ingeslagen in een stuk aardappelen, waarvan een gedeelte verbrandde. Vrijdag zijn al de kinderen van de O. L school uit gefotografeerd wat wel een pretje voor hun zal zijn geweest. Bij de op Vrijdagavond gehouden be proeving van de brandspuit bleek deze in orde te zijn. Het pak- en woonhuis van dhr. L. van Gent alhier bewoond door C. Bouwens is onderhands verkocht aan P. van den Doel beurtschipper alhier. Bij de landbouwer P. van Prooijen is in de sloot bij zijn boerderij een papiere luchtbalon gevonden hoogte 2 M. Maandag zijn er weer steenkolen gear riveerd. OUDE TONGE. De uitslag van de stem ming voor 1 zetel der gemeenteraad is als volgt: P. van Schelven (aftr.) 230 en P. de Wit 158 stemmen. Gekozen de heer van Schelven. DIRKSLAND. Zij die kaarsen of schemer lichten voor de maanden Augustus, Septem ber en October verlangen en gewoon zijn hunne-waren te Dirksland te betrekken, kun nen zich daartoe op Donderdag 19 Juli a.s. des avonds van 6—9 uur op het Gemeentehuis te Dirksland aanmelden. Deze week is op bon 12 0.4 kilogram bruine boonen of groene erwten, en op bon 13, 0.8 kilogr. rijst te verkrijgen. STELLENDAM.* Bij Kon. Besluit van 13 dezer zijn benoemd tot heemraad van den polder De Eenerale Dijkagie van Stellendam de heeren P. D. Holleman en P. B. Crezee alhier. Uitslag van de heden gehouden her stemming voor 1 lid van den Gemeenteraad M. Keijzer (Lib.) 153 stemmen, B. van de Ree "(A. R.) 123 stemmen. Gekozen de heer M. Keijzer. GOEDEREEDE. Aan de bemanning van den blazer van G. Tanls, is door de Maatschappij waartoe het s.s. „Bestevaer" behoorde f 300 uitgekeerd voor het redden van den stoker Muller. Door de Noordzeevisschers werden de vorige week niet minder dan 7 watervlieg machines gezien, die eenigen tijd boven hen drijvende wargn. Uitslag herstemming voor èén lid van den Gemeenteraad. Uitgèbracht 230 stemmen waaronder 5 van onwaarde. C. J. Lodder verkreeg 121 stemmen en T. Lodder Cz. 104, zoodat is gekpzen den heer C. J. Lodder. OUDDORP. Donderdagavond had hier een ongeval plaats, dat best afgeloopen is. Een voer hooi van den landbouwer C. Tanis werd naar huis gereden, toen een der twee paarden bij de fabriek Eendracht op hol sloeg, het dier is nog altijd bang van het fluiten, dat de stoommachine daar in het voorjaar deed. Het tweede paard begon te slaan en nu moes ten de twee mannen, die op de wagen zaten, er af, wat hen gelukte. De paarden holden door, draaiden den hoek om en de wagen reed tegen hek, deur en huis van J. Komte- bedde aanhet voer hooi sloeg om en met het onderstel van de wagen, renden de die ren, dicht langs de armenhuizen naar de boer derij, waar zij met een harden slag tegen de schuur tot stilstaan kwamen. Een wonder was het, dat geen enkel kind zich op den weg bevond, toen het ongeluk plaats had. Gingen er eerst geruchten, dat de heer J. Westhoeve zijn benoeming tot lid van den gemeenteraad niet zou aannemen, thans kun nen wij met zekerheid melden, dat hij in ver band met die aanneming, ontslag heeft aan gevraagd als boekhouder van het burgerlijk Armbestuur. BRIELLE. In de gemeenteraad alhier is 1.1. Vrijdag besloten in de Politieverordening te brengen, om kinderen beneden de 14 jaar het rooken van sigaren en tabak te verbieden, ook zelfs geen sigaren en tabak te verkoopen aan die kinderen welke de leeftijd van 14 jaar nog niet bereikt hebben. Tot de 1ste klas der Hoogere Burger school alhier zonder examen zijn toegelaten de leerlingen: T. van den Blink, C. L. Borst lap, H. C. Bronk, K. H. van Faassen, E. Rijkee, G. A. Ruig, A. Steehouwer, K. N. Tettelaar, W. Vermaat, E. G. Wesselink, J. Wondergem, J. Gorzeman, J. J. Speelman, A. J. K. de Gruijter, J. Klok, H. G. Kome, J. van Beek, v. Harten, G. Verrij, C. Mol, P. Burik, L. Scheijjjrond, D. Lageweg, B. H. Bos, A. den Bakker, P. J. de Man, A. J. van de Hoeven, A. F. Krienssen, J. C. Weijerse, M. C. Blind en C. P. Weijerse. Na gehouden toelatings examen de leerlingen P. J. van Neuteghom, A. A. ter Schuur, J. v. d. Burg, A. M. Dederd en E K. P. v. d. Meer. OOSTVOORNE.* Bij de gehouden herstem- n ing ter verkiezing van twee leden van den gemeenteraad zijn herkozen de heeren A. Gorzeman Lzn. en J. Klok Azn., beiden libe raal. T1NTE. Op voorstel van enkele Oostvoorn- sche leden der Ant.-Rev. Kiesv. te Tinte, vergaderde Donderdag 12 Juli in de consis torie der Geref. Kerk alhier bovengenoemde vereeniging. Doel der verg. was vaststelling van de houding der Anti-Rev. bij de gemeen teraadsverkiezing te Oostvoorne. Voorlezing geschiedde van een ingekomen schrijven in verband met deze verkiezing. Hieruit blêek zeer duidelijk, dat de gemoedsgesteldheid van iemand eene geheel andere is, wanneer er geen wolkje aan den politieken hemel is, dan wel wanneer er uit de stembus een „Mené, mené, tekel, upharsin" zou kunnen komen. De verg. besloot het stuk in het ar chief der vereen, te bewaren, waarna de houding der vereeniging werd vastgesteld. Om een uur of negen, half tien wordt het hier 's avonds altoos erg rustig. Doch Vrijdagavond, 12 dezer, klonken er in de verte schetterende fanfares, die al nader en nader kwamen. Het Oostvoornsche muziek gezelschap bracht eene serenade aan het herkozen gemeenteraadslid, Jan Klok. HELLEVOETSLUIS. Een torpedoboot heeft Donderdagavond alhier het lijk aangebracht van een Duitschen matroos, behoorende tot een mijnveger. Hij werd drijvende op een plank aangetroffen. Het is naar het hospitaal der Marine vervoerd en Vrijdagnamiddag 4 uur met militaire eer, in tegenwoordigheid van den Duitschen consul op de begraafplaatst ter aarde besteld. De adjunct-commies bij de Marinewerf alhier, J. Hendrikse wordt 1 Nov. 1917 over geplaatst naar 's Rijks Werf te Willemsoord. A. Wagenvoorde, is van de 2e naar de 3e klasse en P. van Leeuwen van de 3e naar de 4e klasse overgegaan bij de overgangs examens aan de H. B. S. te Brielle. NIEUW HELVOET. Uitslag herstemming Raadsverkiezing. Uitgebrachte stemmen 328 van onwaarde 10. P. Kramer (lib. aftr.) 183, E. Baaij (lib.) 135. Herkozen dhr. P. Kramer. GEERVLIET. Heden is alhier aangekomen 8 balen regeeringsrijst en 2 manden regee- ringsspek, welke bij de winkeliers verkrijg bar zijn. Zaterdagnacht is een Hokkeling van den heer W. Leeuwenburg door den bliksem ge troffen en gedood. ZWARTEWAAL.* Waar een kip al niet goed voor is. Bij de jongste verkiezing (gemeen teraad) tusschen den Heer A. Stolk (S.D.A.P) en den Heer M. v. d. Graaff (lib.) werd als reclame een kip van eerstgenoemde gebruikt voor reclame voor den Heer v. d. Graaff. Om den hals van de kip prijkte het strooi biljet dat tegen den Heer Stolk was rond gezonden, „Stemt v. d. Graaff" en zoo stapte de S. D. A. P. kip fier en statig door de gemeente, tot groote hilariteit der ingezetenen. Bij de herstemming voor den gemeen teraad werden uitgebracht op den heer M. van de Graaff (lib., aftr.) 62 st. en op den heer A. Stolk (S. D. A. P.) 39 stemmen, zoo dat eerstgenoemde herkozen is. ZUIDLAND. Bij de herstemming voor den gemeenteraad tusschen de heeren M. Blaak (lib.) en J. Pijl is eerstgenoemde gekozen. SPIJKENISSE.* Bij Kon. Besluit van 13 dezer is benoemd tot Hoogheemraad van Putten, de heer A. de Vos, alhier. Donderdag krijgen we bezoek van de gezondheidscommissie. Personen welke een en ander hebben te vragen kunnen zich daartoe ten 2 ure n.m. in de raadskamer vervoegen. Dinsdag is hier regeeringsturf aange komen en verdeeld voor 3 25 per 100 stuks. HEKELINGEN.* Bij Kon. Besluit van 13 dezer is benoemd tot Heemraad van den polder „De Oude en Nieuwe Uitslag van Putten", de heer A. Qualin, alhier. VIERPOLDERS. Naar Zuid-Beierlahd is Vrijdag vervoerd een gasketel van 5'/2 M. middellijn, gemaakt door smid Mol alhier en bestemd om 't gas te bevatten van 18 putten, om er een motor mee te drijven. Deze week is bij Lugtenburg weer hondebrood verkrijgbaar. Openbare vergadering van den Raad der gemeente BRIELLE op Vrijdag jl. des namiddags 2,30 ure. Aanwezig 10 leden, 1 vacature. De notulen worden door den Secretaris voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. De Voorzitter, de heer Lette, deelt mede, dat het baggerwerk van de haven is aanbe steed en dat twee biljetten waren ingekomen van de heeren Kraaijeveld te Zwijndrecht en Nederlof te Dordrecht, respectievelijk voor 37 en 38 ct. de M3. De Voorz. zegt dat B. en W. voorstellen het baggerwerk aan den laagsten inschrijver te gunnen. Wordt zonder hoofdelijke stem ming goedgevonden. De heer Zaaijer maakt de opmerking dat er langs de trappen ook gebaggerd moet worden, daar de menschen geen halve emmer water kunnen scheppen. De Voorz. antwoordt den heer Zaaijer dat hij er nota van zai nemen. De heer Van Rees merkt op dat andere jaren vroegeï\gebaggerd wordt. De heer Mol, le Weth., zegt, dat is waar, maar de aannemer van het werk heeft uit stel gevraagd, omdat deze grond gebruikt zal worden om een sloot te dempen in het Baantje. De Voorz. deelt mede dat de Gezondheids commissie alhier gunstig heeft geadviseerd in zake de onteigening van eenige onbe woonbaar verklaarde woningen van Mej. de Wed. Van Rij en den heer W. Lankhorst. De Voorz. deelt mede dat van het Rijk bericht is ingekomen dat de Rijksnormaal school, thans te Spijkenisse, met Ingang van 1 Januari 1918 naar hier wordt overgebracht. B. en W. hebben boeken en kas nagezien van den gemeente-ontvanger en in orde be vonden. In kas was f 2909,84. De rekening van de gasfabriek, zegt de Voorz., heeft bij de Jeden gecirculeerd. De heer Van Rees maakt de opmerking dat het saldo van de rekening met die van de balans .een halve cent verschilt. Ook de wethouder, de heer Mr. Hermans, zegt dat in de rekening gemist wordt het percentage van het gasverlies. De Voorz.'zegt dat het percentage niet bekend is. Wel weet spr. dat er gasverlies is geweest, daar er ten lek in de leiding is. De Voorz. zal beide opmerkingen onder zoeken. Zonder hoofdelijke stemming wordt deze rekening goedgekeurd. De volgende heeren worden als volgt be noemd de heer Knape als veearts-keurmees ter voor één jaar, de heer C. Mol als com missaris van de Ellemeet, de heer W. Moer man als plaatsvervangend hoofd der O. L. School No. 2. De Voorz. biedt namens B. en W. de vol gende rekeningen aan. De gemeenterekening 1916 met een nadeelig slot van f 301,42' in gewone f 536,50"' in buitengewone dienst. De rekening Burgerlijk Armbestuur met een voordeelig saldo van f 550,82\ zoo ook met een voordeelig saldo van f 253,98"' de reke ning van de Gezondheidscommissie. De heeren Van Rees, Zaaijer en Van der Knoop worden tot leden van de commissie benoemd tot het nazien van bovengenoemde rekeningen. Het kohier van den Hoofdelijken Omslag 1917 wordt vastgesteld met een bedrag van f 25993,715, met een verhoudingscijfer van 3,0844 tegen 3,0426 over 1916. De heer Van der Knoop vraagt of hierin verandering gebracht kan worden, want als het blijkt dat iemand te hoog of te laag is aangeslagen, kan dat dan niet veranderd worden. De Voorz. zegt, dat wanneer iemand te hoog is aangeslagen deze bij den Raad kan reclameéïen, maar is iemand te laag aange slagen, dan kan dat niet meer veranderd worden. De Voorzi zegt dat de aanslag nu gelijk staat met de Rijks-Inkomstenbelasting. Wel kan bij den Rijks-ontvanger geïnfor meerd worden of er ingezetenen verhoogd zijn en dan zou dezen in den Hoofdelijken Omslag ook verhoogd kunnen worden. Wordt aldus goedgevonden. Tot een bedrag van f 420,205 wordt'het schoolgeldkohier over het 2e kwartaal 1917 vastgesteld. Wijziging Politieverordening. De Voorz. zegt B. en W. stellen voor de politieverordening te wijzigen, waarbij aan kinderen beneden 16 jaar het rooken verbo den wordt. De heer Mr. Egter van Wisse- kerke vindt de leeftijdsgrens van 16 jaar tehoog en zegt dat de Gezondheidscommissie de leeftijd van 14 jaar goed vindt. Ook de heer de Snoo vind 14-jarige leeftijd goed, want het is toch de bedoeling om te zorgen dat schoolgaande kinderen niet rooken. De Voorz. zegt dat de verordening inzake verplicht ontslag van Gemeente-ambtenaren op 65 j. leeftijd behandeld moet worden. De heer Dr. de Snoo vraagt welke ambr^1) tenaren dat zijn. De Voorz. antwoord alle ambtenaren be noemd door de Gemeenteraad. De heer v. d. Knoop wenscht er een be paling bij te maken dat alle ambtenaren die 65-j. oud zijn ontslag moeten nemen en dat B. en W. kan beslissen of zij langer in dienst van de gemeente kunnen blijven. Want zegt spr. de Ontvanger, Secretaris en het politieper soneel vallen er buiten. Ik zou wel eens wil len zien dat een politieagent van boven de 65 jaren een schooljongen achterna moet loopen om hem te grijpen, zoodat spr. er voor is om aan alle ambtenaren op 65 j. leeftijd ontslag te geven, met de bepaling hierboven aangegeven. Na nog eenige bespreking wordt de ver ordening ingetrokken met één stem tegen die van den heer Knoop. De heer Mol stelt voor de nieuwe veror dening te maken waarin wordt vastgesteld dat de nieuwbenoemde ambtenaar op 65 j. leeftijd ontslag moet nemen. De verordening zal aan de Commissie voor strafverordenin gen worden teruggezonden om deze te ver anderen. Sluiting. GOEDEREEDE. Door de Noordzeevisschers werd de vorige week weinig verdiend. Inde voorweek moesten ze voor den storm in een veilige haven zien te komen en in de na- week belette hun de stille. ^f>n Op Woensdag 18 Juli 1917 des namiddags ten zes ure \n het hotel Hobbel te Ooltgens- plaat van 180 boomen staande in de Ambachts heerlijkheid Sint-Adolphsland aan den dijk van den polder den Grootenblok vanaf den Magdalena-Heerenweg in Oostelijke richting, voor brandhout ten behoeve van de inwoners van Ooltgensplaat en den Bommel voorzoo ver door deze benoodigd en overigens voor de meestbiedenden. Notaris AKKERMAN. Op Woensdag 18 Juli 1917 des avonds 6 uur (oude tijd) in het Logement Holleman te Nieuwe Tonge: tarwe te velde in de Vroon kavel en het Armeland polder Klinkerland te Nieuwe Tonge, ten verzoeke van Mej. Wed. M. C. Breesnee, aldaar en haver te velde in den polder Battenoord, aldaar ten verzoeke van den Heer T. H. Holleman aldaar. Notaris VAN BUUREN. Op Woensdag 18 Juli 1917, des avonds 6,30 uur (oude tijd) in het logement van Paaschen te Nieuwe Tonge inzet en Op Woensdag 25 Juli 1917, des avonds 6,30 uur (oude tijd) in het logement Schipper te Nieuwe Tonge afslag van vier huizen met erf en hofland op den hoek van den Battenoordschen en Noordlandschendijk te Nieuwe Tonge, in 4 perceelen, ten verzoeke van den heer Jan Keijzer te Nieuwe Tonge. Notaris VAN BUUREN. Woensdag 18 Juli 1917, 's avonds 7 uur (nieuwe tijd veiling en afslag in een zitting te Goedereede in het Logement „de Gouden Leeuw" van een huis en erf te Goedereede aan de Torenstraat kad. sectie A. nos. 794, 795 en 796, samen groot 85 centiaren, ten verzoeke van het Diaconie Armbestuur der Ned. Herv. Gemeente te Goedereede. Notaris VAN DEN BERG. Op Woensdag den 18 Juli 1917, 's avonds 7 uur, te Driksland, aan de Mestkaai van eene groote partij sparren, waaronder 100 stuks zwaar fijnsparhout, 150 stuks fijn- spar juffers, geschikt voor stellinghout, vier kant behakte eiken palen enz. ten veizoeke van den heer A. Baart te Dirksland. Notaris VAN DER SLUYS. Donde het Log des [na Hectare Bouwlai aan der en Kave 85, 86, 1 rinus Ko 1919 combina Notari dam en Op D (zomerti puike H; fel-pold< den hee Notar Op V ten 2.30 ringvliei tend te den Brii Deun Op V (nieuwe den hee in polde aan den gensplai van der Deun Zaterc tijd) te hoek ve van tier a 1,21 land te land, na 339 en in pact Tanis J b 2,01 land on polder, Noveml Asperer c 0,9£ land in Sectie thans ir ten ver: Notar Zaten tijd) te hoek va gerst en en Nie polder polder, onder C Notai Op h kens d Hotel S knet k< Somme zijde v ceelen Mevrou Notar Woet Logeme 1 Augu van de des ave bestaan schuurh kippenh aan de en 491, zoeke aanvaar Notar Woet 's mor afslag i de Niet schuur taren B *3.81.90 Notar Op V ten 6 u plaat p perceel omschr Notai Op I 1917 di lijk in genspla Weilan Ooltgei Perci numme weilam ceel 3, 335 (ge 334 en bouwla H.A. b I.15.00 (ged). 330, 33 weilane bouwla ceel 11 en 178 land n< bouwla lende c Besc komen den N< Nota Op 1 uur (2 te vele in den nis, te aldaar meent van 1\ Rotten harni» heer K Nota (nieuw logemi tarwe Deu Op Dirksl ling e Op te Di afslag roedet Somm bloots te Dit

Maas- en Scheldebode | 1917 | | pagina 2