Woensdag 27 Juni 1917 828te Jaargang N°. 2297. ito SSuiflllKollanilgcIie em ^eenmche MaiifSesi® OIS SE. lie €i#ri#ü. ;n. Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES eft tot Kh. 1 Vroegindeweij (aftr.) 0. Alblas (vacature Schilperoord). 0. 0, Bruggeman. J. v. cl, Stik Jr. BINNENLAND. n. id. W. BOEKHOVEN Zonen, SOMMELSD1JK. Kerkje spelen in de Kies vereeniging. BUITENLAND. ■SHBSS 832 Dese Courant verschgnt eiken Woensdag sn Zaterdag, AtoonneiaeEitsprijs por drie waanden fr. p, p, 5® Cest bij vooruitbetaling, Bnitesslaad bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar Afzonderlijk© numwers 5 Cent, UITGEVERS Iteïetooa IatOTcmaaw. 3S©. E. Advertestiëa ï8Va eentger regel, Beeiasaes 25 g®r regel. UoekaafikOHdigiHg Omt per regel. Btaatsaavffagea en DlenstnBbiediHge* 50 Cent per plaatsing. Groote letters es vignetten «ordes berekend naar de plaatsruimte die zij beslas» Advertentiën «orden 4ngo«aoht -,ot Dinsdag- 011 Vrijdagiaorga» nur. 411e «tukken v«»r <ie tfte<ia.cf.te besteisaa, es* «erttere AiSswluBstrawis* tr»nco toe te «e«de« mui «3e tliur»-*#* s kante 9742 Man- ERK- ilper- tegen aars, iaan- ituur. £uid- der assu- 10580 Kilo. 'EEP 10596 de DH 314 De Kerk staat naast de politiek, nooit erin. En waarom Omdat de Kerk een instituut is, dat door Goddelijk gezag in welk Land óók, opkomt. De Kerk dankt haar ontstaan niet aan een daad- der Overheid; noch aan een wilsdaad van eenig mensch, maar het is Christus die door den Heiligen Geest de personen wederbaarthet geloof' in hun hart werktze tot een Kerk vereenigt, en Ja die Kerk ze aan zijn Woord en regiment bindt. De Kerk heeft niet in de Landsoverheid, maar alleen in Chris tus haar organisch Hoofd. Ze staat on der Zijn ordinantiënonder Zijn be vei ze bestaat bij Zijn gratie; ze leeft door Zijn inwerking en de leden der Kerk zijn-gehouden zich fn alles, onvoorwaar delijk, aan de oveihoogheid van den Christus tehouden De Kerk is dan ook door den Christus gebonden aan den- Doop en bestaat daarom niet en kel uit volwassen personen, maar ook uit minderjarigen en kinderen Ze wordt niet gevormd door de thans volwassen personen, om na eenige jaren, als deze gestorven zijn, vernieuwd te worden door- wie dan volwassen zijn. Ze groeit van zelf voort en herschept haar leven in 't zaad der Kerk. Ze leeft van eeuw ëot eeuw; als organisme van eigen Ibslachteigen soorteigen leven eigen bestaansvoorwaarden en is daarom nooit of nimmer in den vorm van een vereeniging in te klemmen. Want een vereeniging ontstaat door uw eigen wilmaar een Kerk door Gods wil; door ongehoudene genade bij uitverkiezing. Geen Overheid heeft gezag over de Kerk, En geen Kerk heeft gezag over de Overheid, 't Zijn twee terreinen van eigen soort. Die wel naast elkaar mogen en moeten ar beiden Ter eere Gods. Tot geestelijke en stoffelijke welvaart door Evangelie boodschap (Kerk) en Sociale Wetten (Overheid). De Overheid moet van de Kerk afblijven en de Kerk moet van 't Overheidswerk afblijven. De Overheid beroept geen dominee. En de Kerk be noemt geen politieagent of minister. De Kerk blijve uit de Raadszaal. En de Raadszetels staan nimmer ónder den preekstoel, alsof dominee een burge meester ware in 't presidium. De Kerk buiten de politiek! Er zijn echter in dagen van Kamer-, Provinciale- en Raadsverkiezingen soms droeve ervaringen op te doen die elk jjerklid en politiek meelever 't hart stuk wringen; die elk kerklid en partijman afkeer gaan inboezemen èn van de Kerk èn van de Politiek. Zoon erva ring is deze, dat er dan kerkleden ge vonden wordendie door de Kerk en haar predikant op 't gestoelte willen komen, waar ze anders uit eigen kracht nooit zouden komen. Ze zijn lid van de Kiesvereeniging maar niet om de belijdenis dier Kies vereeniginghaar program te helpen uitvoeren, maar om in die Kiesvereeni ging te pogen op te klimmen tot Ka merlid, Lid der Staten of Raadslid, door middel van't groepje Kerkgangers, dat zich 's Zondags met hen schaart onder 't Evangeliewoord. Ze hebben die Kerk altijd bij zichen snuiten ze in de Kiesvereeniging hun neus, dan valt de Kerk altijd van onder hun zakdoek op den grond. En je hoort ze vallen, dat Kerkje, 't Ding rammelt geweldig. Wie nu onnoozel is op de Kiesv., ziet wel dat neuzengesnuiten hoort ook wel lawaai; maar laat zich weer bedotten, als hij dien zakdoek maar weer in den zak ziet steken. Doch de kenner der toestanden zit te kijken of óók 't Kerkje opgeraapt wordt en onder den zakdoek gestopt doch neen! dat Kerkje ligt er nogen blijft er lig gen; en telkens hoort je een lawaai onder de bank of stoel waarop de op een baantje beluste man zit. De Kerk zal hem dat baantje wel brengen daarom mocht ze niet weer terug onder den zakdoek. Ze ligt daar als een waak hond, dat toch geen ander 't erf be treedt dan hijdat toch geen ander den zetel krijgt dan hij, die met 't kerkje zoo dagelijks in zijn zak loopt maar overigens een politieke nul be- teekent Elk antirevolutionair haat zulk ge doe. 't Is hem een ergernis, omdat hij 't groote verschil ziet tusschen Kerk en Kiesvereenigingomdat hij weet, dat dit Kerkjespelen van welken kant dat ook komt, de afbraak is der Kies vereeniging. Er zijn Gereformeerde Ker ken er is een -Hervormde Kerk beide dragen een eigen karakterhebben een eigen kerkrechthebben een eigen or ganisatie maar wat ze óók verschil lend hebbendit hebben ze geméén, dat elk trouw lid dier Kerk weet, dat 't erf der Natie opgeëischt moet wor- den-rvoor den eenen, zelfden Christus. We sluiten uit de Modernen der Herv. Kerk én die haar méér afbreken dan opbouwen; maar we hebben 't over de Christusbelijdersen dan staat 't vast, dat de belijders der Ware Leer, die naar de Godzaligheid is, in heide Kerken de Eere Gods zaken in de Natie Er naar streven naar 't inzicht dat ze er in hebben. Want er is ook onkunde misverstandblindheid. En dit zoo zijnde, voelt ieder, dat in de Kiesv. niet de Kerk, maar de Natie op den voorgrond treden moet. Want de Kerk lijdt haar eigen leven in eigen organisatiemaar van de Natie zijn we allen lid. De Kerk staat naast de Overheid; maar a!s lid der Kiesv. zijn we allen aan dezelfde Overheid onderworpen. We gaan naar verschil lende Kerken, doch naar één stembus, waar geen Kerkje op uitgeteekend staat. We gaan naar verschillende Kerken, maar onze Stemkaart is krek eender er staat geen kerktorentje op, noch preekstoel. Als 'Anti's kennen we geen Kerk dan de eene Kerk van Christus, gekocht door Zijn bloed, verspreid over de gansche wereld en één met de Kerk in den hemelstrijdend h er, overwin nend ginds. Weg dan met dat Kerkgedoe in de politiek! Weg ermee, om als kiezer toch door de Kerk een politieleen zetel te willen veroveren. Snijd uit zulke puisten aan een Kiesvereeniging. In Middelharnis is't Raadsverkiezing. De candidaten zijn: J Vroegindeweij (aftr.) 0 Alblas 0. 0. Biwge- man J. v. dSlik Jr.drie zijn van de Herv. Kerk en één van de Gere formeerdemaar voor allen gaan we met genot ten strijde, 'tls te doen om den Raad om te krijgen, nu eenmaal 't besluit tot stemmen door 't Bestuur genomen is. En de raad kan om Nie mand blijve thuis. Want 't loopt in Middelharnis maar over een stem of 1020, die daar den doorslag geven ter eener of ter anderer zijde. De Raad omHij kdn om, al zal 't de grootste inspanning kosten. En daarommet dat ideaal in 't hart om een Rechtsche meerderheid te krij gen, stemmen we en wekken we tot stemmen, de mannen Al komen ze er op 't nippertje, als ze er maar komen. Twee der tegen- candidaten: de heeren J. J. Slis en v. d. Koogh zijn ge'duchte concurrenten niemand onzer telle ze lichtzonder dagelijksche propaganda in onzen eigen kring is er tegen die twee heeren wei nig aan te vaDgen Daarom, kiezers zegt nietu't zal best gaan! Neen! 't zal slecht gaan voor ons, als niet alles werkt en zwoegt tot op den laatsten oogenblik. 't Is toch al zoo'n saaie, dorre tijd van politiek levenen dus de geest weer vaardig! 't vuur aange blazen de oude geestdrift weer, toen jong en oud meehielp ter overwinning. DE TOESTAND. Nu de oorlogsfronten weinig nieuws geven en ook de politieke bewegingen origineel geen stof geven voor de buitenlandsche bla den, wordt aldaar de haatpropaganda weer opgeschroefd. De' Engelsche koning heeft alle Duitsche titels aan zijn kinderen ontnomen, alleen zal 't interessant zijn te vernemen of hij ze ook onterfd heeft van Duitsche nalatenschappen. Duitschers en Oostenrijkers zijn bij massa ontridderd, ze zijn niet meer waard een En gelsche orde te dragen. En daarmede wordt het voorbeeld gegeven, dat nu ook ridderlijk wordt afgelegd. Waar deering voor de tegenstanders mag in de geallieerde landen niet meer bestaan. Uit de redevoeringen vernemen wij intus- schen, dat Engeland met Italiaansche hulp Palestina wil veroveren, dat nog geen af doend middel tegen de duikbooten is ge vonden en dat de Entente een geheel vrij Polen zal sjichten. Maar als de berichten in het „Volk" waar zijn, is de Fransch-Engelsche missie naar Petrograd mislukt dan willen de socialisten niet te Londen samenkomen voor een confe rentie onder Engelsch toezicht, maar gaat de conferentie te Stockholm door. Aan die conferentie, onafhankelijk van de Ententeregeerjngen, zullen ook Russische, Amerikaansche, Engelsche en wellicht ook Fransche socialisten deelnemen, met'Duitsche en Oostenrijksche. Dat is dus een nieuw echec. Reinstein, een der drie Amerikaansche af gevaardigden, die reeds te Stockholm zijn, drie anderen komen nog heeft aan een medewerker van „Politiken" verklaard, dat de groote kapitalisten van Amerika de oor logsverklaring van Wilson hebben uitgelokt. Amerika wordt op het oogenblik door Mor gan en Wallstreet geregeerd. Wilson liet zich steeds meer door de belangen der kapi talisten leiden. Een tijdlang is men bang geweest, dat Rusland met Duitschland een afzonderlijken vrede zouden sluiten en dat Amerika dan het bij de geallieerden in ver band met de wapenleveringen geplaatste kapitaal zou verliezen, als Duitschland over winnaar zou blijven. Deze kapitalisten-zorgen oefenden tenslotte op Wilson dermate invloed uit, dat hij het land in den oorlog dreef. De Amerikaansche socialisten zijn onzijdig. Zij wenschen een vrede zonder overwinnaar, maar vooral een vrede, die het internationale proletariaat ten goede komt." En hoe het er inderdaad in de Entente- landen gaat uitzien, hooren we van den Italiaanschen minister Boselli. Boselli heeft het netelige onderwerp aan geroerd, dat den laatsten tijd veel beroering in Italië heeft gebracht: de steeds sterkere vredesstrooming. De regeering heeft daar tegen krachtige maatregelen aangekondigd het is nu zoover gekomen, dat deze regee ring een soort van „minister van propaganda" aanstelt, die er zorg voor moet dragen, dat vooral in het land de bevolking tot grootere oorlogszuchtigheid worde aangespoordDit feit spreekt voor zich zelf. Een leeuwenwelp blijkt de jonge koning van Griekenland, die gedwongen zijn vader heeft moeten opvolgen. Koning Alexander heeft, bij de aanvaarding van de twijfelach tige erfenis een proclamatie uitgevaardigd, waarin hij zegt, het voorbeeld van zijn vader te zullen volgen, wiens roemrijke regeering Griekenland ten zegen is geweest. Ontsteltenis en woede heeft deze procla matie in het Entente-kamp verwekt. De Fransche en Engelsche bladen schuimbekken, ze hoonen en bedreigen den jongen mach- teloozen vorst. Onderwijl hebben massa-arrestaties in Griekenland plaats. Alle vorige ministers, officierén, hooge ambtenaren enz., die ver dacht worden koning Constantijn goed- en de Entente ongezind te zijn, worden in hech tenis genomen. De laffe wraak, die men niet op den koning durfde nemen, wordt nu op weerlooze on derdanen uitgeoefend. Weerloos, omdat men hen eerst onder schoonschijnende beloften, van wapens had beroofd. VERSPREIDE BERICHTEN. Engelsche families verlaten Petersburg. Uit het Russisch-Zweedsch grensstation Haparanda wordt aan het „Aftonbladet" ge seind „Een opvallend groot aantal vrpuwen en kinderen afkomstig van Petersburg hebben gedurende de laatste dagen de Zweedsche grens gepasseerd.. Men brengt deze omstan digheid in verband met aanstaande ernstige gebeurtenissen." De toenemende anarchie in de Russische provinciesteden. De in de Finsche hoofdstad Helsingfors verschijnende couranten bevatten dagelijks berichten uit Petersburg, waaruit blijkt, dat de ongeregeldheden in de Russische provin cie-steden voortdurend in aantal en omvang toenemen. De Russische burgerlijke pers schrijft deze onlusten toe aan de actie van de radical-socialistische Bolsjewiki-groepen, waaronder Lenin een krachtigen invloed be zit. Zoo werd dezer dagen door een aantal Bolsjewiki bij het Puschkums monument eene bijeenkomst op touw gezet, waarbij heftige redevoeringen tegen de voorloopige regeering werden gehouden. Een der sprekers riep tot de soldaten richt uwe bajonetten niet op de Turken, doch tegen de voorloopige regeering en de kapitalisten." Uit verschillende deelen des lands komen berichten binnen omtrent werkstakingen, plunderingen en een toenemend aantal ge vallen van bcrooving. De meeste provinciale goeverneurs vragen eene versterkte militaire bezetting aan, ten einde de orde te kunnen herstellen. De Russische soldateneourant „Volna" waarschuwt tegen een nieuw offensief. Met betrekking tot de pogingen om de Russische troepen tot eene hervatting van het offensief te brengen schrijft de Russische soldateneourant „Volna": Er zijn lieden, die tot eiken prijs, het leger kalmeeren, en weder eene harde discipline wenschen in te voeren. Met deze methode werpen zij echter eene smet op de jonge vrijheid, waarover zij zelf zooveel en zoo bombastisch spreken. Hun hoofddoel is ieder protest der soldaten te onderdrukken, en de legers tot een aanval op te drijven. „Oorlogswinst", is de leuze der Kapitalisten. Indien men de wil dezer lieden ten uitvoer brengt, werkt men in wer kelijkheid mede tot een tegen-revolutie. Het zijn alle dezelfde gebruikelijke methoden, die door geweldenaars tegen de naar vrijheid strevende massa's in practijk worden ge bracht. Wij hebben reeds vooruit gezien, dat de Russische Imperialisten en hunne onder danige aanhangers vroeg of laat tot derge lijke practijken hun toevlucht zouden nemen, en wij hebben het Russische volk er voor gewaarschuwd. Men wilde ons toenmaals niet gelooven, doch thans hebben zij hun masker afgelegd, wat echter voor onze revo lutionaire zaak slechts een voordeel kan worden genoemd." De ontevredenheid in het Fransche leger. Volgens een telegram aan de Köln. Ztg. bevat het te Nantes verschijnende blad „Phare de la Loire" de navolgende klacht: „Iedere avond tegen half negen hoort men uit de door Savenay daar Orleans vertrekkende soldaten- treinen uitroepen als„Weg met den Oor log". „Leve de Anarchie" en „Leve de Vrede". Kunnen geen andere maatregelen genomen worden om de schuldigen aan deze pijnlijke incidenten, die zich acht dagen avond aan avond herhalen, onschadelijk te maken?" De toestand in Rusland. Volgens een particulier telegrgm aan de Frf. Ztg. uit Stockholm beoordeelt het Russische blad „Utro Rossij" het resultaat der lot dus ver op het te Petersburg bijeengekomen al- Russische officierscongres gevoerde bespre kingen zeer pessimistisch. De conferentie nam een tweetal resoluties van nagenoeg gelijken inhoud aan, waarin openlijk wordt toegegeven, dat het leger een toestand van volkomen verval snel tegemoet gaat. De ont wikkeling van den Russischen soldaat is zoo gering, dat hij niet dagen, doch maanden noodig heeft, om de vraagstukken, waarvoor het leger zich thans geplaatst ziet te verwer ken. De discipline is niet alleen bedreigd, doch bestaat inderdaad niet meer. De Peters- burgsche Beurscourant deelt mede, dat het bij de congres-debatten op 8 Juni tot for- meele beleedigingen is gekomen tusschen de minderheid, die zich aan de zijde der voor loopige regeering schaarde en de meerderheid die met den arbeiders-, en soldatenraad tot een vergelijk wenschte te geraken. Aangezien eene vechtpartij ontstond, moest de zitting geschorst worden. Op eene later bijeenge roepen speciale bijeenkomst werd besloten alle deelnemers aan het incident, van de ver dere besprekingen uit te sluiten. De Köln. Ztg. ontvangt een particulier te legram uit Stockholm, waarin het heet, dat de beschouwingen der Russische pers over den binnenlandschen toestand voortdurend nerveuser worden. Bladen als de Nowoje Wremja, die er een ophitsende schrijftrant op na plegen te houden, slaan zelfs een drei genden en uitdagenden toon aan. Dit En- gelsch-gezinde blad schijnt er op aan te stu ren een nieuw conflict in het leven te roe pen opdat het land niet tot rust en de be volking niet tot bezinning komt. Volgens eene ambtelijke Russische statis tiek is de stand van het winterkoren voor het grootste deel,zoo slecht dat het weder moet worden omgeploegd. De stand der ge wassen is in gunstige streken hoogstens mid- dejmatig, in het Westen beneden het middel matige.-Vele verknoeide graanvelden konden niet meer worden bewerkl. Ook de Amerikaansche regeering weigert passen aan socialisten en Russische revolutionairen. Een der te Stockholm aangekomen Ame rikaansche socialisten, Reinstein, deelde aan een medewerker van Svenska Dagbladeteen en ander mede omtrent de moeielijkheden, welke de Amerikaansche regeering hem in den v/eg heeft gelegd. Toen namelijk in de pers de bewering verscheen, dat Reinstein zich naar Rusland wenschte te begeven, met het doet de werkzaamheid van den vertegen woordiger van het Amerikaansche kapitalisme den senator Root, te belemmeren, werd hem plotseling de bereids aan hem uitgereikte pas, door een viertal detectieves ontnomen, Op denzelfden dag vernam Reinstein dat ook aan de overige socialisten het vertrek naai Petersburg was> geweigerd. „Toen begreep ik aldus Reinstein waar de schoen wrong. De tegenwoordige regeering die ge heel beheerscht wordt door Pierpont Mor gan en consorten, wenscht natuurlijk tot ie- deren prijs te verhinderen dat de oorlog een al te spoedig einde zal nemen." Ten slotte gelukte het Reinstein toch, in gezelschap van twee Russische revolutionairen, met name Goldfarb en Davidovitsj, de overtocht zonder pas te maken. NEDERLAND EN DE OORLOG. De Scheepvaart. Zondagavond zijn te Scheveningen aange bracht 10 schipbreukelingen van het stoom schip Telegraaf XVIII, welke door de SCH. 60 10 mijlen uit de kust zijn opgepikt. Het schip is Zondagmorgen 4 uur door een Duit sche duikboot in den grond geschoten, 26 mijlen ten westen van Hoek van Holland. De 10 aangebrachte schipbreukelingen vormden de geheele bemanning van het tot zinken gebrachte stoomschip. Er waren geen ge wonden. De opgebrachte bemanning had een paar uur in een sloep op zee rondgedreven, alvorens zij door de SCH. 60 werd opgepikt. Gisteravond zijn de schipbreukelingen nog van Scheveningen naar Rotterdam vertrokken. De Telegraaf XVill was in 1914 gebouwd, en 306 ton groot. Het stoomschip behoorde aan Ch. Cornelder en Zn. te Rotterdam. In den grond geschoten. De zeillogger Hendrika IJM. 302, van de reederij Kennemerland te IJmuiden, is gis termorgen ter hoogte van Callantsoog door. een Duitsche duikboot tot zinken gebrachfT De zes opvarenden zijn hedenmorgen door den logger Adelaar SCH. 204 te IJmuiden aangebracht. !l J|v

Maas- en Scheldebode | 1917 | | pagina 1