Timmi PLAATSELIJK NIEUWS GEMEENTERAAD. VISSCHERIJ. RECHTZAKEN. VERK00PINGEN. VARIA BURGERLIJKE STAND. KERK EN SCHOOL. LAATSTE BERICHTEN. MAR Voor cN stellic 25-jari] op 17 j onzen we Meltssanl Voor di min; lijden va en Tante betuigen OU Dl Terstc aan de Dirkslam tijdelijk Tonge Terstc Huis 1 onder bliek val ken te hebben Huis- Door pen ze te make SommI Voorl (achter 1. C. Si Hl met een kinderbijslag van f 3, en f 1 voor eiken werkdag, met dien verstande, dat als minimum wordt genoten f 18 per week. Aan de organisaties zou een telegram in dien geest worden verzonden met het ver zoek, onmiddellijk het werk te hervatten. Aardappelen oogst 1916. Naar het Hbld. meldt, zal geen distributie van regeeringswege meer plaats hebben. De kleine partijtjes, die misschien hier en daar nog bij de boeren zijn, kunnen, tegen de vastgestelde maximumprijzen, ondershands worden verkocht. De regeering heeft alleen nog de beschikking over een partij, die be stemd is naar Engeland uitgevoerd te worden. Vt rkrijgbaarstelling regeerinsgoederen. De Burgemeester van Sommelsdijk maakt bekend, dat in den loop van de volgende week verkrijgbaar zal zijn Op bon No. 20 Rijst tot een gewicht van y, K.G. - Sommelsdijk, 22 Juni 1917. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. SOMMELSDIJK. De Antirevolutionaire Kies- vereeniging heeft voor de a.s. verkiezing voor den gemeenteraad alhier alleen de 2 rechtsche aftredende leden gecandideerd. Indien ook de Vrijzinnige Kiesvereeniging een dergelijk besluit neemt zal hier de stemming bij en kele candidaatstelling afloopen. De j.l. Maandag in deze gemeente ge houden collecte voor de gewapenden dienst heeft opgebracht f 18,44"'. Dinsdagmiddag lag een der bestelpaar den van D. Hanson dood in den stal. Verze kering dekt de schade. MIDDELHARNIS. Door den heer P. v. d. Valk is een woonhuis staande op den ach terweg onderhands gekocht van den heer A. Zoon voor f 1300. Naar men verneemt heett de brand stoffen-commissie een wijziging gebracht in het verstrekken van cooks, ieder houder van een kaart kan wekelijks bij den heer J. L. Vink een bon bekomen. Door de Antirev. kiesvereeniging zijn voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing candi- daten gesteld de heeren J. Vroegindeweij, C. Alblas, C. C. Bruggeman,J. van der Slik Jr. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De collecte voor den gewapenden dienst heeft f4.75 op gebracht. Proces-verbaal is opgemaakt tegen de Wed. A. B. en D. v. A. wegens overtreding der distributiewet, door overschrijding der maximumprijzen. De vrouw van schipper de W. had al hier het ongeluk van den trap te vallen, doch zij kwam er met eenige kwetsuren en den schrik nog al goed af. De klavers uit den Briemenspolder al hier hebben bij de heden gehouden verkoo- ping f 1.03 per roede opgebracht. D. had alhier het ongeluk doordat hij uitgleed in den sloot te vallen. Door spoe dig toegeschoten hulp wist men hem spoedig op het droge te brengen, zoodat hij er met den schrik en een nat pak afkwam. DEN BOMMEL. Wegens 50-jarigen leeftijd hebben B. en W. van de brandweer ontsla gen de hr. Jb. Melissant, P. Vuijer, D. Ver maas, J. Fluit, C. Melissant en wegens ver trek uit deze gemeente de heeren B. J. v. d. Meide en Joh. Kievit en in diens plaatsen benoemd de heeren L. Meijer, P. J. Brugge- man, J. C. Fokker, L. van Prooien, L. Ver maas, M. Mooijaart en Jac. Bakker Kzn. De verkooplng van het huis aan de Voorstraat A no. 22, eigenaar G. Borgdorff heeft opgebracht f 3380. Donderdagavond 6.30 uur werd de be proeving der brandspuiten gehouden en in orde bevonden. B. en W. van den Bommel maken be kend dat op 23 Juni n.m. van 2—4 uur de gelegenheid zal worden gegeven tot koste- looze in- en herinenting. Op 25 Juni zal de jaarlijksche collecte voor den gewapenden dienst langs de huizen der ingezetenen worden gehouden. Van de landstorm jaarklassen 1902 en 1903 zijn alhier ingeschreven de volgende personenA. Dekkers, A. v. d. Klundert, J. A. Barnat, A. v. Biert, J. v. Leeuwen, I. V Bochove, Jan Donkersloot, Jan Mijs, G. v. d. Boogert, M. Verkerke, A. Winkels, J. P. Polie T. Vervloet, M. v. d. Bos en D. Mijs waar voor de keuring is bepaald op 11 Aug. a.s. OOLTGENSPLAAT. De A. R. Kiesvereeni ging stelde tot candidaat voor den gemeen teraad, dhr. Joh. Donkersloot aftr. en namen den candidaat der R. K. Kiesvereeniging dhr. J. Jacobs aftr. over. Voor den derden zetel (J. A. Slis aftr. lib.) wordt geen candidaat gesteld. Derhalve gaan we voor de twee artredende rechtsche candidaten in 't vuur. Dinsdag ontstond een begin van brand in de woning van A. v. d. W. Nadat zij door de bureir met emmers water was gebluscht, werd door de smid A. C. K. een schoorsteen plaat weggebroken en kon ook daar het vuur verwijderd worden. NIEUWE TONGE. Toen de beurtschippers knecht A. G. aan boord van het vaartuig wilde gaan had hij het ongeluk in de haven te vallen. De haven was droog zoodat hij er onder de modder uit kwam. G. van Es, landbouwer onder N.Tonge heeft de proef genomen om het brongas te laten aanleggen met goed gevolg. DIRKSLAND. De Burgemeester van Dirks- land, Melissant en Herkingen, gelast land bouwers, die nog kleine partijtjes groene erwten of bruine boonen, zooals welke oor spronkelijk bestemd waren om gezaaid te worden, onder zich hebben, daarvan vóór 24 Jnni e.k. aangifte te doen ter secretarie. MELISSANT. Door den heer Burgemeester is bekend gemaakt dat nog een aantal pak ken kaarsen en doozen schemerlichten be schikbaar zijn en dat degenen die nog kaar sen of schemerlichten verlangen daarvan Maandag 25 Juni a.s. nam. van 7—8 uur nieuwe tijd ter secretarie alhier aangifte moeten doen. Op Dinsdag 26 Juni a.s. zal de verkie zing plaats hebben van twee leden van den gemeenteraad wegens periodieke aftreding van de heeren G. Joppe en P. Polder. De beproeving der brandspuit zal in deze gemeente plaats hebben op Woensdag 4 Juli a.s. nam. 7 uur (nieuwe tijd). STELLENDAM. Door den heer P. Human werden de eerste nieuwe aardappelen ge rooid. De smaak was vrij goed en de uit komst bevredigend. Deze week arriveerden alhier weder kolen ten behoeve van de visscherij. Donderdagavond kwam de stoomboot „Maasnymph III" niet van Rotterdam alhier terug. Naar wij vernemen door kolengrbrek tengevolge van de staking. Maandag werd op de klaververkooping alhier tot 80 cent per Roede (ééne snede) besteed. Een flinke prijs! GOEDEREEDE. Dinsdagavond ongeveer 10 uur brak boven deze gemeente een geweldig onweder los. De bliksem sloeg in de toren- vlaggenstok waarvan 't bovenste gedeelte werd vernield. Zaterdag 23 Juni zuilen de brandblus- middelen worden beproefd. De ziekte onder de varkens breid meer en meer uit. Er zijn al een drietal sterfge vallen onder deze dieren voorgekomen. Tengevolge van de verwondingen die een jaarling paard van P. V. bij de redding uit de haven is het dier moeten worden af gemaakt. BRIELLE. Namens 't bestuur der zieken- en begrafenisbus „Eendracht en Vlijt" te Brlelle werd per circulaire aan de leden bekend gemaakt, dat door de verhooging der uit betalingen aan Docter en Apotheker de con tributie met een cent per lid verhoogd moet worden en wel ingaande op 1 Juli a.s. Naar men ons mededeeld zullen de leerlingen van school No. 1 uit de 5de en 6de klasse binnenkort een schoolreisje maken naar den Haag en Scheveningen. De collecte voor de gewapenden dienst alhier gehouden heeft opgebracht f 22,19. Tot tijdelijk onderwijzer aan 't rijksop voedingsgesticht te Amersvoort is benoemd onze stadgenoot de heer G. L. Conijn. ROCKANJE. De volgende week is verkrijg baar op bon no. 7, 1 pond rijst en op bon no. 6, V» pond vet. HELLEVOETSLUIS. Kapitein H. Zeeman van het 4e Regiment Infanterie wordt ge plaatst te Hellevoetsluis. De Officier-machinist W. K. A. L. van Bommel wordt 28 dezer overgeplaatst van Willemsoord bij de torpedodienst te Helle voetsluis aan boord H. Ms. Schorpioen. De commies bij 's-Rijkswerven M. W. N. de Barbanson wordt 1 ,Öct. 1917 overge plaatst naar Amsterdam, hij wordt hier ver vangen door den commies H. Ph. Kottman te Willemsoord. De kapitein van den generalen staf wordt 1 Augs. 1917 overgeplaatst naar 's-Gravenhage. SPIJKENISSE. Van den melkvee-houder Blok lag deze week een veulen dood in de weide waarschijnlijk door het hemqjvuur ge troffen. Door de liberale kiesvereeniging is candidaat gesteld voor den gemeenteraad de heer Jb. Holleman. Het zittend lid dhr. A. Vos wordt door hen losgelaten. De socialis ten zoeken samenwerking met de liberalen. Door onzen gemeenteraad is een rook verbod aangenomen voor jongens beneden 14 jaar. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Stad aan 't Haringvliet op Maandag 18 Juni 1917 des namiddags 2.30 ure. Na opening der vergadering worden de no tulen der vorige vergadering gelezen en goed gekeurd. Aan de orde. Ingekomen stukken. Een overzicht der gasexploitatie over het vorig jaar en eene missive ten geleide van het goedgekeurde kohier der hondenbelasting dienst 1917, welke stukken voor kennisgeving worden aangenomen. Verhooging jaarwedde plaatsvervanger tele foonkantoorhouder. Na eenige bespreking over dit verzoek wordt besloten alsnog geen verhooging van jaar wedde toe te kennen. Adres Dordsche Waterweg. Naar aanleiding van een adres van de ver- eeniging Hoeksche Waard's Belang en een van dezelfde strekking van de vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen op dit eiland inzake het ingediende wetsontwerp voor het maken van een waterweg van Dordrecht naar zee, wordt overwogen, dat de gevolgen voor dit eiland zeer nadeelig zullen zijn wijl de rivier het Spui hierdoor zeer zou verzan den aangezien het in de bedoeling ligt, het Beerengat aan de zijde van het Spui af te sluiten. De scheepvaart van dit eiland door het Spui zuu hierdoor zeer worden bemoeilijkt, terwijl mede de reis naar Rotterdam plm. een half uur lager duren zou. Na eenige bespreking wordt besloten een adhaesiebetuiging aan den Minister van Wa terstaat en aan de Tweede Kamer in te zenden. Begrooting Gezondheidscommissie 1918. Na kennisname der begrooting van de Ge zondheidscommissie gezeteld te Middelharnis wordt overeenkomstig het voorstel van het dagelijksch bestuur besloten, het uitgetrokken bedrag ad f 19.44 op de gemeentebegrooting voor genoemd jaar te ramen. Rekening Weeshuis en Alg. Burgerl. Arm bestuur 1916. De rekening van het Alg. Burgerl. Armbe stuur en het Weeshuis, dienst 1916, worden na onderzoek in orde bevonden en goedge keurd. Benoeming onderwijzer O. L. School. De voorzitter legt aan den raad over een door het Dagelijksch Bestuur in overleg met den heer Arrondissementsschoolopziener op gemaakte voordracht ter benoeming vaneen onderwijzer aan de O. L. School alhier, als mede het bericht van het hoofd der school. Tot benoeming overgaande wordt met al- gemeene stemmen benoemd de heer C J. Mol van Nieuw-Helvoet en zulks met ingang van 1 Juli a.s. De voorzitter deelt vervolgens nog mede dat de heer Eijsbouts bij zijn jongste bezoek alhier het uurwerk heeft opgenomen en rap porteert dat het een zeer goed werk en alles in uitstekende conditie kan worden gebracht voor plm. f 42.—. Salarisregeling onderwijzend personeel O. L. School. Wordt ter tafel gebracht een adres van den bond van Ned. Onderwijzers enz. afdeeling Middelharnis, houdende verzoek om verhoo ging der jaarwedden van het onderwijzend personeel aan de O. L. School alhier. Na eenige bespreking en vergelijking der jaarwedden met andere plaatsen wordt be sloten dit verzoek te wijzen van de hand. Na afhandeling der agenda wordt de ver gadering wijl niemand meer het woord ver langd door den voorzitter gesloten. STELLENDAM. Door de garnalenvisschers werd de vorige week 6 dagen gevischt. De vangsten waren 60—130 K.G. per dag en per vaartuig. Alles werd aan de pellerijen gele verd 20 cents per K.G. Arrondissements Rechtbank te Rotterdam. Zitting van Dinsdag 19 Juni. De 54-jarige bode M. S. te Abbenbroek had op 20 Maart 12 kilo aardappelen ver voerd van Abbenbroek naar Brielle, anders dan naar de opslagplaatsen der verbouwers. De niet-verschenen bekl. A. K. zou op 18 April 4 kilogram aardappelen vervoerd heb ben, van Hellevoetsluis naar Nieuw-Helvoet, anders dan naar de opslagplaatsen der ver bouwers. Op 30 April zou de bakker J. A. S. te Den Bommel een pond boter verkocht hebben tegen fl.20, terwijl de maximumprijs f 1.12 per pond geweest was. In deze zaken eischte het O. M. f 25 boete, subs. 10 dagen hechtenis, ter zake van over treding van de distributiewet. Uitspraken 30 dezer, 10 uur. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handelsin formatiebureau van VAN DER GRAAF drCo.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afge- loopen week, eindigende 9 Juni, in Neder land uitgesproken 20 faillissementen tegen 28 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 9 Juni 1917 402 faillissementen tegenover 514 over het zelfde tijdperk van het vorige jaar. Op Woensdag 27 Juni 1917, veiling, en Op Woensdag 4 Juli 1917, afslag,' telkens des 's middags 12 uur in het Café van den Heer Boutkan te Nieuwenhoorn, vanHet Huis met Erf, groot 1 A. 90 c A., aan den Straatweg Sectie B, No. 1277, en het Huis met Schuurtje en Erf, groot 1 A. 70 c.A., sectie B, No. 185, aan de Dorpsstraat naast de Pastorie. Notaris L. P. VAN DEN BLINK. Op Donderdag 28 Juni 1917 bij veiling, en op Donderdag 5 Juli 1917 bij afslag, beide dagen 's middags 12 uur, in het Hotel „De Nymph" te Brielle openbare verkooping van de Bouwmanswoning met schuur, erf, tuin, boomgaard, wei- en bouwland, onder de gemeente Roekan je, samen groot 9 82-30 H.A. Notaris L. P. VAN DEN BLINK, Brielle. Op Donderdag 28 Juni 1917, veiling, en Op Donderdag 5 Juli 191-7, afslag, telkens des 's middags 12 uur in het Hotel „DeNymph" te Brielle, vanDe Bouwmanswoning met Schuur, Erf, Tuin, Boomgaard, Wei- en Bouw land, onder de gemeente Rockanje, polders Strype en Naters, samen groot 11-12-50. Notaris L. P. VAN DEN BLINK. Op Donderdag 28 Juni 1917 des nam. 6V2 ure te Bommel van Boomen, staande aan den dijk tusschen Molenpolder en Uitslag polder aldaar, zijnde ongeveer 100 knotwilgen inpartijen zooals door nummering aangeduid. Deurwaarder P. J. GROENENDIJK^ Vrijdag 29 Juni 1917 's avonds 6.15 uur (nieuwe tijd) te Stellendam in het Logement van de weduwe J. G. Knöps van het Gras gewas, zonder naët, van de dijken van den Woutrinapolder, onder Stellendam, in elf per- ceelen. Notaris VAN DEN BERG. Op Vrijdag 29 Juni 1917 bij veiling, en op Vrijdag 6 Juli 1917 bij afslag, telkens des voorm. om 11 uur ten koffiehuize van Gez. Van Driel, verkooping van eene kapi tale Bouwhoeve met uitmuntende Bouw- en Weilanden, onder de gemeente Zuidland, samen groot 36-04-31 H.A. en 2-50-90 H.A. Weiland te Geervliet. Notaris C. LOEFF, Zuidland. Op Vrijdag 29 Juni 1917 's avonds 6 uur te Dirksland ter herberge van C. de Bruin, veiling en Op Vrijdag 6 Juii 1917 's avonds 6 uur te Dirksland, ter herberge van H. van den Doel afslag van 17-37-83 H.A. (37 Gem, 252 R. V. Maat) Bouwland te Dirksland, in pol der Dirksland, schietende van den Blindenweg tot aan den smallen Blokweg. kad. Sectie C Nos. 85 toten met 95 en No. 770. In 13 perceelen en combinatiën breeder bij notitie omschreven. In huur bij den heer Jb. Bosschieter. No taris VAN DER SLUIJS, Op Vrijdag 29 Juni 1917 te Dirksland, ter herberge van C. de Bruin, veiling en op Vrijdag 6 Juli 1917 te Dirksland, ter herberge van H. van den Doel, afslagbeide dagen 's avonds 8 uur van 7 Aren, 85 cen tiaren (51 Roeden V. Maat) Tuingrond te Dirksland, aan den Julianaweg, kad. Sectie B nommer 1266. Dadelijk te aanvaarden. En 6 Aren 95 Centiaren (45 R. V. Maat) Tuin grond en uitrit, te Dirksland, aan de Oost zijde van den Gelderschen dijk, kad. Sectie B no. 1400, 1401 en 1403. Mondeling per jaar verhuurd aan L. Struis, c.s. voor f 11. Notaris VAN DER SLUYS. Op Woensdag 4 Juli 1917 bij inzef en op Woensdag 11 Juli 1917 bij afslag telkens des avonds 7 uur (Zomertijd) ter herberge van G. Smits te Stad aan 't Haringvliet: Zeven nieuw gebouwde huizen met erven aan den Ouden Stadschen Zeedijk te Stad aan 't Ha ringvliet in perceelen en combinatiën. Ten verzoeke van den heer J. P. Nieuwland te Dirksland. Notaris VAN BUUREN. Op Donderdag 5 Juli 1917 bij inzet en op Donderdag 12 Juli 1917 bij afslag, telkens des avonds 7 uur (Zomertijd) in het Hotel Spee te Sommelsdijk: Een perceel tuinland in de polder !het Oudeland gemeente Som melsdijk aan de Sint Nicolaas ofHovendreef groof 6 aren 60 centiaren (49 roeden Som- melsdijksche maat) Ten verzoeke van den heer K. Vermaas te Sommelsdijk. Notaris VAN BUUREN. Donderdag 12 Juli 1917 te Stellendam In het Logement van F. Troost bij inzet en op Donderdag 19 Juli 1917 te Stellendam in het Logement van de Wed. J. C. Knöps, telkens des nam. 2 uur, zomertijd, 12,33,90 Hectare of 26 Gemeten 260'/2 Roeden V.M. Bouwland te Stellendam in den Halspolder aan den Oosterweg, zijnde kavel 23 geheel en Kavel 22 gedeeltelijk, kad. Sectie D. No's 85, 86, 87 en 88 verhuurd aan den Heer Ma- rinus Kooman Hz. te Dirksland tot blootschoof 1919 f 1102 per jaar in 8 koopen en in combinatiën. Notarissen C. F. J. BRANDS te Amster dam en VAN DEN BERG te Goedereede. Op nader te bepalen datums in de eerste helft der maand Juli publieke veiling en afslag van 17,96,80 Hectare Bouw- en Wei land onder Ooltgensplaat, in huur bij den heer Jan Gebuijs. Notaris AKKERMAN. JAFFA, een vorstin onder de steden. Uit officieele en courantenberichten werd bekend, dat Jaffa, het oude Joppe, om strate gische redenen is ontruimd. De Britsche le gers. liggen voor Gaza, den poortburcht van Palestina en de Britsche en Fransche vloten kruisen voor de kust. Daarom is het noodig geworden, de burgerlijke bevolking uit Jaffa en omgeving te verwijderen. Dit terrein kan over eenige tijd strijdtooneel worden, als Jerusalem inzet van den strijd wordt. Allerlei verhalen over gruwelen op de Joodsche be volking gepleegd verschenen in de Entente pers, maar niemand minder dan de patriarch van Jeruselem is deze gruwelverhalen komen logenstraffen door een zeer uitvoerig telegram. Maar Jaffa is ontruimd en heeft alleen nog militaire bezetting. En als zooveel namenen plaatsen, roept ook deze stad herinneringen wakker. Hoog bouwt de stad zich uit boven de zee. Die stad, die alles zag en niets vergat. Die stad, die als een vurig hart is, waarin de bruisende stroom van het gebeuren nooit verkoelt. Hoe was zij eens? Een witgloeiende zon overgoot haar wit gloeiende muren. Liefelijk geploojde heuvels vereenigden hun toppen met den blauwen hemelzoom. Opwaarts, boven de golven, ste gen de vocht-doortrokken tuinen, waarin wijn stok en vijgeboom hun zuurachtigen adem uitstroomden. In de haven deinden de schepen, kostelijk beladen met goud, zilver, elpenbeen, apen en pauwen. Op de kaden heerschte bedrijvigheid en langs de steile straten der stad sleepten Pheniciërs de edele houtsoorten, die koning Salomo te Jerusalem noodig had voor zijn kostbaren tempelbouw. Dat was wellicht het glanspunt harer ge schiedenis. Toen de zwaarbeladen vloten van het rijke Tyrus hier hun vrachten losten uit alle deelen der toenmaals bekende wereld. Zij, gelegen in het hart der oude wereld, een haven aan de oude wereldzee. Er kwamen andere tijden. Israel was niet meer een. De tien stammen scheurden zich af van de Twee. Het volk keerde zich af van Jehovahet rookte op de hoogten en liep de Baals en de Astaroths na. De zon brandde nog even fel, de stad schit terde nog in heerlijke pracht, schepen deinden nog in haar haven, rijk beladen als weleer, maar de stille straat op en neer schreden de vrouwen, de dochteren Juda,s, door Jerusa- lems profeet aldus geteekend„De dochteren Zions verheffen zich en gaan met uitgestrekten hals en lonken met de oogen, al gaande en trippelende daarhenen tredende, alsof hare voeten gebonden waren." En dan volgt deze vloekspraak van den vergramden ziener „Zoo zal de Heere u den schedel der doch teren van Zion schurftig maken, en de Heere zal hare schaamte ontblooten. Ten zei ven dage zal de Heere wegnemen het sieraad der kousebanden, en de netjes, en de maantjes, de reukdoosjes, en de kleine ketentjes, en de glinsterende kleedingen, de hoofdkroning, en de armversierselen, en de bindselen, en de reukballetjes, en de oorringen, de ringen en de voorhoofdsierselen, de wisselkleederen, en de manteltjes, en de hoedjes, en de buidels, de spiegels, en de fijn linnen deksels en de hulledoeken en de sluiers." Hoe is dat oordeel voltrokken! Die stad, zij herinnert zich den strijd uit het donkere tijdperk, toen de Syriërs het land vertraden en zij, door den Maccabeeër Simon, aan den Syrischen hoofdman Apollc- nlus werd ontrukt. Hoe Rome's roofklauw greep naar de veste, hoe Vespasianus kwam en verwoestte. Kon- stantijn de Groote bouwde haar weer op. Het Kruis scheen te zegevieren over BaSl, over Moloch, over Astarte en alle goden en godinnen, die de gewetenlooze en wellustige stad had gediend, maar het was menschen- werk. De vloek over Juda, over Jeruzalem, over Israël gesproken, ging door. De Halve Maan ging op over de kleurige schoonheid der stadkoepelvormige mos keeën wezen zwaarmoedig omhoog, ranke minarets verkonden de macht van den Islam. Het kromzwaard heerschte en zijn overmoed bedreigde het Westen. En toen zag de be- geerende, om gunst boeiende stad, in welker aderen ervaring, liefkoozing en kastijding brandde, eeuwen lang den strijd tusschen Saraceen en Kruisvaarder, tusschen Turk en Christen. Toen werd die schoone lieflijke stad van weleer een gevaarlijke val. Zij lokte tot hun schade, menigen verlosser in haar vernietigende armen. Een ruïne van wat zij vroeger geweest was, puinhoopen bleven over van vroegere pracht en schoonheid. En thans? Weer kruisen vijandelijke sche pen voor haar reede. Weer vliegen dood- brengende projectielen over muren en tuinen. De bevolking, mannen, vrouwen, kinderen, moesten de stad verlaten en enkel weeklaag zwerft rondom de stad. Joppe, Japho, Jaffa, eens een vorstin onder de steden, nu een vertreden slavin, een dee moedige poortwachteres, die een gevaarlijken groet brengt aan ieder, die zich met geweld een weg banen wil tot haar koninklijke zus ter Jerusalem. Wreed waait tegen den avond een kouden adem uit het noorden, van de kammen van den Libanon, waar de cederen en Bazans- eiken treuren. In de verte trilt een stervend en toch onsterfelijk lied. Het is de zang der Jordaan den stroom der tranen. En de woestijn wind grijpt in de harp om daaraan de me lodie van het onstilbare leed der aarde te ontlokken. Over de „brug der dochteren Jacobs" ech ter schrijdt wellicht een eenzame wandelaar, die aan de voorzegging gedenkt in de dagen van ouds: „Zij zal ledig gemaakt zijnde, op de aarde zitten".1 „Onze Courant". SOMMELSDIJK. GeborenAdrianus, z. v. A. Dubbeld en A. Looij. STAD AAN 'T HARINGVLIET. GeborenGeertrui, d. v. J. L. Ghijsels en N. Keijzer. Officieel Gedeelte. GODSDIENSTOEFENINGEN. Predikbeurten op Zondag 24 funi 1917. Ned Hervormde Kerk. Sommelsdijk, v.m. 9.30 en 's av. 6 uur Ds. Westrik Middelharnis, 's av. 6 uur Ds. Pop.j Stad aan 't Harinevliet, v.m. 10 en 's nam. 3 uur Ds. Polhuijs. Den Bommel, v.m. 9.30 en 's av. 6 uur Ds I aneliout. Ooltgenplaat. v.m. 9.30 Ds Pop van Middelharnis en 's av. 6 uur Leesdienst. Oude Tonge, Nieuwe Tonge, v.m. 9.30 en 's av. 6 uur Ds. Kruiit Herkingen, Dirksland, v.m. 9.30 en 's av. 6 uur Ds. Van As Melissant, Stellendam, Goedereede, v.m. 10 uur Ds. de Gidts. Ouddorp Brielle, Oostvoorne, Oostvoorne (Evangelisatie), Rockanje, v.m. 9.30 uur Ds. Witkop. Nieuw-Helvoet Hellevoetsluis, v.m. 9.30 en'sav. 6 uur Ds. Timmer Zuidland,? Simonshaven, Nieuwenhoorn v.m. 9 30 uur Ds. Baar van Zwar- (ewaal. Oudenhoorn, vm. 9.30 Ds. Feenstra. Spijkenisse, v.m. 9.30 en 's av. 6 uur Ds. J. F. van Duinen van Meppel. Hekelingen, Geervliet, v.m 9.30 uur Ds. IJzerman. Heenvliet, Abbenbroek, vm. 9.30 Ds. Roobol. Zwartewaal, v.m. 10 uur Ds. van der Voogd v. d. Straaten van Nieuwenhoorn. Viercolders, v.m. 10 uur Ds. Poldervaart van Oost voorne. Vierpolders (Evang.) v.m. 10 Leesdienst, en's nam. 4.30 uur de heer van Duinen van Oostvoorne. Nieuwesluis, v m. 9.31 en 's av. 6 uur den fteei S halekamp. Gereformeerde Kerk. Middelharnis, v.m. 9.30 -Leesdienst en 's av. 6 uur Ds. G. van Velzen. Stad aan 't Haringvliet, v.m. 10.30 Ds. van Velzen van Middelharnis en 's av. 6.30 uur Leesdienst. Den Bommel. Ooltgensplaat, v.m. 9 en 's av. 6 uur Ds. Dekker.# V Melissant. v.m. 10 en nam, 6.30 uur Ds. de Bruijn. Stellendam, v.m. en 'sav Ds. Bouma van Amb Volenhove, Ouddorp, v.m Leesdienst en 's nam. Ds. Bouma van Ambt VolL-nhove. Brielle, v.m. 10 en 's nam. 5uurDs. M. Gravendijk. Rockanje, v.m, 9 30 en 'sav. 6 uur Leesdienst. Tinte, v.m. 9.30 en 's av. 6 uur Leesdienst. Nieuw-Helvoet, v.m. 9.30 (Bed. H A.) en 's nam. 2 uur Ds Verrij Hellevoetsluis v m. 9.30 Leesdienst en 's av. 5 uur Ds. G. Verrij. Zuidland,? Spijkenisse, v.m. 9 30 en 'sav. 6 uur Ds. van Oos- te. veen van Geesteren. Abbenbroek, v.m. 9.30 Leesdienst. Zwartewaal, v.m. 9.30 en 's av. 6 uur Ds. Mol Gereformeerde Gemeente. Dirksland. v.m. 9 en 's nam. 2 en 's av. 6 uur Leesdienst. Doopsgezinde Kerk. Ouddorp. Ds. K. W. Rossing. STAD AAN 't HARINGVLIET. Alhier is benoemd tot onderwijzer aan de O. L. School alhier de heer C. J. Mol van N. Helvoet. Av Zondag werd in de Geref. Kerk alhier meegedeeld dat een gift van f 100 was ge collecteerd voor de kerk. DEN BOMMEL. Mej. C. Stolk is als zoo danig aangesteld tot tijdelijk onderwijzeres aan de 2e O. L. School. NIEUWE TONGE. De Heer J. Hage slaagde Dinsdag te Rotterdam voor het examen la ger onderwijs. BRIELLE. Door de Kerkvoogden van de Ned. Herv. gemeente alhier, zijn inplaats van Ds. Erdman welke vertrokken is en wijlen dhr. M. L. Veenenbos, tot leden van de com missie van de restauratie der Kerk benoemd de heeren Ds. Knotnerius en J. W. G. v. d. Minne en als voorz. dier commissie dhr. Mr. F. J. D. C. Egter van Wissekerke in plaats van wijlen de heer M, L. Veenenbos. NIEUW-HELVOET, Naar wij vernemen zal Ds. A. de Kat Angelino 5 Aug. 1917 afscheid preeken. VIERPOLDERS. De onderwijzer C. J. Mol is met ingang van 1 Juli benoemd te Stad aan 't Haringvliet. De staking In de mijnstreek. Op eenige mijnen is de staking bij den aanvang van den middagdienst vrij aanzienlijk toegenomen. Van de zijde van den Christelijken Mijn- werkersbond deelt men mede, dat de Bond de houding van den Algcmeenen Nederland- schen Mijnwerkersbond van dien aard acht, dat hij met het bestuur van laatstgenoemden bond geen overleg meer wenscht te plegen. Van de Christelijke arbeiders hebben zich slechts enkelen bij de staking aangesloten, vermoedelijk uit vrees voor molestatie. Men meldt: Daar de mijnwerkers in drie ploegen aan den arbeid gaan, is heden nog slechts bij het derde gedeelte van de mijnwerkers het re sultaat der stakingsproclamatie na te gaan, n.l. bij die ploeg, wel te hedenochtend 5 uur in dienst trad. Dit resultaat was als volgt: in de domaniale mijn te Kerkrade was bijna geen enkele staker, weinig stakers in de mijn Willem en Sophie te Spekholzerheideinde mijn Hendrik te Brunssum heeft de staking niet veel om het lijf. In de mijn Emma te Hoensbroek is slechts 20 pet. der mijnwerkers, nl. 300 man, aan het werk gegaanin de mijn Oranje-Nassau I 40 pet. Het sterkst is de staking in de mijn Laura en Vereeniging te Eygelshoven en in de mijn Oranje-Nassau II te Schaesberg, daar is sleehts 10 is in het heelt, De bootwe De gecombi organisaties v: teravond in gewoon druk met de stakers tot het ophef geharrewar h met groote m aan het werk MIDDELHï en fruitveilin soort 7—9, soort 2—3., soort 6—7, 2( per stukaai EIERENVL Op de j.l veiling werde De prijzen Kippeneien Eendeneier Ganzeneier Kalkoeneie Uitbetaald en voor Een< BRIELLE, sche Groent renkropsla beien f 0.24- per 50 K.G 100 K.G. bloemkool f 1.60—3, ral len f 0.24 pe 0.37 per bos bos; selderi; BRIELLE, Brielsche gr f 1.90-50 c. bos; postele 20-41 c. pe Va®1/» Per —11.20 perl 37 per 100 boonen f 13 66—94 c. pi 100 bos)bl< sjalotten f ten 10—14 K.G.witte 2—19 c. pe bos; tomate BRIELLE, fruitveiling aardbeien 1 f 8Vj per 51 per 100 kg. per 100; f 3.20-11 peulen 9— —42 c., bic NIEUWE op de veil kroten f 2.8 100 bos, si; 16 ct. aardl

Maas- en Scheldebode | 1917 | | pagina 4