Zateidag 23 Juni 1917. K. ookerij Mam II 32,te Jaargang N°. 2296. voor de ^iiimlliollaiiflsélie eia 595eeuwsclie Eilanden. Tweede Blad. De Oorlog. 1 a STRIJK- m Antirevolutionair Orgaan 2 Je»! ddorp REN IN HOC SIGNO VINCES Twee Bladen. officieel gedeelte. HEK 175 lang LOM sverf. amis. droog ;hen. lelvoot Uit de Pers. BUITENLAND. BINNENLAND. racht &D ..4645 pelke veg 712, DAM. en. ;raat 38, 1S312 KPAABD ;sch. en alles 3h waren achinaal 10462 f een. UTTEN« en goede n delen Abonnementsprijs per drie Maanden fr. p. p. 50 Gent bij vooruitbetaling. W. BOEKHOVEN Zoiien, Buitenland bij vooruitbetaling 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Advertentie» 12% Oen; per regel, Reclames 25 par regal. Boeknankcndiging 5 Cent per regell. Dienstaaavï agen en Dienstaanbiedingen 50 Gent per plaatsing. Dit nummer btstaat uit i, Vloer- linthout, Marmc- enz. de K.O. rouwd e zich tot (otterdam, 7. >rden alle ;n Keuvel de prijzen 'elend, ENDS Tafels, derijen, ilemen- kasten. •enbed- kamer- :dkoop. 17.50 s/9.50 ekade s&sse. VCTUREN ureerende 10595 EVOLEN. Ires te en in •rijzen en wij meer 3807. (DAM Franco 11150 Deze Coarant verschijnt eiken Woensdag en Saterdag. J UITGEVERS: SOMMEL8D LJ K. Teïefoea tatereoaui Ka. 9. Oroote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Di&adag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Alle stukken voor de Kedaclle bestensd. AdrertenDën w verdere Admfni»tr«a«ae trnnco toe te zenden aan de fjftaevc-* s VERPACHTING van de Visscherij in de Haven. Burgemeester en Wethouders van Som- melsdijk maken bekend dat zij op Maandag, 9 Juli 1917 des voor- middags te 11 uur, in het openbaar zullen a-pachtenhet recht tot het bevisschen van ae Haven dezer gemeente, en wel voor den tijd van 4 achtereenvolgende jaren, in te gaan den len September 1917 en eindigende den 31en Augustus 1921. Gegadigden gelieven hunne inschrijvings biljetten, op zegel van 0,50 geschreven, ter gemeentesecretarie in te leveren, vóór of op den dag ckr verpachting. SOMMELSD1JK, den 21 Juni 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BOUMAN, Burgemeester. Iz. GEELHOED, Secretaris. Valsche schijn. In de Nieuwe Courant van Zaterdagavond lazen wij o.a. „Nvt heet het, dat de Ver. Staten ten oor log gingen om het autocratische Duitschland te doen verdwijneneen leuze en niets meer dat, een leuze om indruk te maken op (A democratie waarmede het tegenwoordig gekleed staat te coquetteeren. De Nieuwe Courant slaat hier den spijker op den kop. We leven tegenwoordig in een wereld waar in de schijn heel 't wezen beheerscht. Niet alleen in 't buitenland, maar evengoed in het binnenland. Het masker der democratie verbergt het aangezicht van den autocraat. De buitenlandsche staatslieden, die den oorlog het meest rekken, doen dat onder den schijn van hem te willen verkorten. Die het meest den vrede minnen slijpejn het scherpst hun zwaard. Die het meest democratisch zijn, trekken zich het minst van het volk aan. De waarheid wordt in naam der waarheid onderdrukt, en het recht in naam van het recht verkracht. Een geest van algeheele verdwazing heett de menschheid blijkbaar aangegrepen. Wat er uit groeien zal, weet niemand, maar dat er alles, ook het ergste uit groeien kan, is wel zeker. N. H. Ct. DE TOESTAND. Niet veel bijzonders blijft bet nieuws der fronten, eveneens uit de regeeringskabinetten. Hoe weinig hoop mën ook op een goeden uitslag heeft, de groote bewegingen draaien om een vrede tusschen Duitschland en Rus land of niet. De middenstaten doen het mo gelijke om den vrede te bevorderen, de En tente doet alles om dien te verhinderen. Zij wil eerst Amerika nog uitspelen en geeft het plande vernietiging van Duitschland niet op. Voor het overige kan worden gemeld dat de Italianen weer een slag zijn begonnen, waarvan natuurlijk 'nog iets valt te zeggen en dat Amerika tegen «de onzijdigen maat regelen neemt in verband met den handel. Minder goede berichten komen er uit Spanje en wat we vernemen door middel der En gelsche bladen als Times en Daily Mail geeft alleszins recht tot de verwachting dat dat land weldra het voorbeeld van Rusland vol gen gaat om door een omwenteling een eind te maken aan het bewind der Habsburgers. Het heeft in Spanje al lang gegist: dat blijkt o.a. uit het feit, dat de „verdedigings raden" in het leger gevormd, reeds meer dan ®en iaar bestaan. En men weet het uit Rus land, wat zulk een verschijnsel beteekent. ben crisis in den binnenlandschen toestand ontstond eerst na den val van het kabinet- Romanones. Carcia Prieto en diens ministe rie hadden niet de noodige tact om den geest in het leger te verbeteren. Eerst op het laat ste oogenblik toen in Barcelona het verzet der. militairen in daden overging, gaf de re geering een weinig toe. Maar daardoor was haar positie onhoudbaar geworden en Dato nam de leiding over. De republikeinen die in Spanje altijd een groote macht hebben vertegenwoordigt, zegt O. Ct., hebben nu hun aanhang zien ver grootin den avond van 16 Juni hebben linksche partijen der Cortes een blok ge vormd en besloten tot het verspreiden van een anti-monarchaal manifest. Volgens de Daily News heeft daarbij mede de vrees voor gezeten, dat het Kabinet-Dato door een reac tionair, Duitschgezind Kabinet-Maura zou worden vervangen, waarin ook generaal Weyler, de man, die in 1896 door een schrik bewind den Cubaanschen opstand poogde te dempen, zitting zou hebben. Zelfs hadden de monarchistische reformisten zich ten gunste van een republiek verklaard. Ontegenzeggelijk heeft de Russische revo lutie ook in Spanje een machtigen weerklank gevonden en de crisis daar verhaast. Alfonso mag het, zij het voor een klein dee), aan Nicolaas II wijten, als hij van den troon wordt gestooten. Welke is Alfonso's houding tijdens den oorlog geweest? Men weet er niet veel van. Op den voorgrond is hij niet getredenhij bepaalde zich er toe zijn ministers te ont vangen, als het noodig was. Voor het overige deed het hof niet van zich spreken. Toch heeft de jonge koning hard gewerkt, maar op ander gebied. Door zijn zorgen voor krijgs gevangenen en gewonden van alle landen heeft hij van duizenden de dankbaarheid ver diend. En door zijn persoonlijke bemiddeling heeft hij men denke aan België menig een van den kogel verlost. Wat zijn houding ten opzichte van zijn eigen land betreft, kan men zeggen, dat hij oprecht heeft getracht zich de liefde van zijn volk te verwerven. Het spreekt vanzelf, dat men in Engeland met groote belangstelling den loop der ge beurtenissen volgt. Belde landen hebben al tijd veel relaties gehad en ook veel onaan genaamheden. De koningin van Spanje is een Engelsche prinses en Gibraltar een En- gelsche vesting. VERSPREIDE BERICHTEN. De Polen weigeren dienstneming in het Britsche leger. De „East London Observer" bevat een protest tegen de gedwongen oproeping onder de wapenen der in Engeland verblijfhoudende Polen, hetwelk onderteekend is door den secretaris van de „Russische Vereeniging tegen inlijving in het Engelsche leger", en waarin het navolgende gezegd wordt ^.Rus land heeft aan Polen zijne onafhankelijkheid verleend. Engeland en Frankrijk hebben deze daad bekrachtigd. Dientengevolge is Polen thans een neutrale staat. De Engelsche re geering heeft niet het recht de onderdanen eener neutrale staat in te iijven. De Russi sche Polen kunnen niet onder de Engelsche wet op de dienstplicht vallen, alleen omdat de adelaar van den tsaar op hunne passen gedrukt staat." Zooals men zich denken kan wordt deze Poolsche actie in de Engelsche pers alles behalve welwillend ontvangen. Het Portugeesche leger stelt geen belang in den oorlog. Volgens medeelingen van de Portugeesche krijgsgevangenen van het 34e Regiment In fanterie, die op 1 Juni j.l. in Duitsche handen zijn gevallen, hebben zich bij hunne insche ping ongehoorde tooneelen afgespeeld. Na genoeg geen enkel militair, vanaf den een- voudigsten soldaat tot de officieren toe, ging met genoegen naar Frankrijk. Aan den kapi tein Machado Chanto heeft het dan ook wei nig moeite gekost, onder de regimenten eene muiterij te organiseeren. Tot zijne straf werd hij echter naar Angola gezonden, wat als eene soort verbanning moet worden be schouwd. De tien regimenten, die aan de muiterij deelnamen werden tot twee maan den vestingstraf veroordeeld. Een der gevan genen vertelde nog, dat toen zijn regiment werd ingescheept 25 officieren weigerden mede te gaan, en er de voorkeur aan gaven als gevangene te Lissabon achter te blijven. De Fransclie regeering richt een dreigende nota aan Spanje. Volgens Politiken heeft Frankrijk een scher pe nota tot de Spaansche regeering gericht, waarin het heet, dat Spanje zijn territoriale wateren te weinig tegen de aanvallen van Duitsche duikbooteri beveiligt. Dit moet wor den beschouwd als eene stilzwijgende mede werking der Spaansche regeering aan den duikboot-oorlog, en indien zij verder in dit opzicht in gebreke blijft, zouden de Gealli eerden zich wel genoodzaakt kunnen zien, zelf het toezicht in de Spaansche territoriale wateren ter hand te nemen. Tegenspraak. Met betrekking tot het dagbladbericht, dat de Nederlandsche schoener Boreas, van de reederij A. Jordens in den nacht van 15 op 16 Mei j.l. op 25 mijlen afstands ten Noord- Westen van IJmuiden, getorpedeerd werd, deelt de Duitsche admiraliteit mede, dat uit een ambtelijk onderzoek is gebleken, dat de Boreas binnen het versperde gebied, op 25 graad 46 min. Noorderbreedte en 3 graad 46 min. Oosterlengte tot zinken werd gebracht. Engelsche ontevredenheid over Rusland. Het Engelsche weekblad „World" schrijft het navolgende„De verklaring van Kerensky, dat hij tegen een afzonderlijken vrede is, en zijn oproep tot het Russische volk om de Geallieerden niet in den steek te laten, kun-" nen ons slechts in beperkte mate tot tevre denheid stemmen. De woorden van Kerensky vertoonen namelijk eene overeenkomst met de uitlatingen van Miijoekoff, in dien zin, dat zij slechts eene persoonlijke overtuiging weergeven. Indien Rusland er werkelijk in slaagt zijne krachten weder te verzamelen, en voor de algemeene zaak nog een slag zal wagen, dan zullen wij ons er natuurlijk over verheugen. Doch niettemin is het belachelijk, om op deze mogelijk optimistische berekenin gen te baseeren. Een Engelschman over het oorlogsdoel der Entente. Het orgaan van de Engelsche arbeiders partij, The Herald", dat zooals bekend op bevel der Engelsche regeering niet naar het buitenland mag worden verzonden, bevat een interrissant artikel over het oorlogsdoel der Entente, dat niettegenstaande de strenge Britsche censuur toch zijn weg in het neu trale buitenland heeft gevonden. Het artikel is van de hand van den bekenden politicus H. N. Brailsford, en de schrijver toont aan dc hand van officieele uitlatingen van Mii joekoff en Jabotinsky aan, dat de Entente den- oorlog heeft gewild, ten einde Turkije ten val te brengen. Aan het artikel worden hier eenige opmerkingen ontleend, die de volle aandacht verdienen, te meer daar de Britsche regeering de buitenlandsche verbrei ding der daarin verkondigde meening niet duldt. „Het is wel aan ieder bekend zoo zegt de schrijver dat de kabinetten der Entente- mogendheden afgesproken hebben Turkije onder elkaar te verdeelen. Professor Miijoe koff heeft met de gebruikelijke Russische openhartigheid kort vóór de revolutie hier omtrent bijzonderheden gepubliceerd. Om trent de hoofdfactoren in deze aangelegen heid is geen twijfel mogelijk. Volgens het sjacher-verdrag, of liever de reeks verdragen want kortelings werden te Rome nog eene datails vastgelegd was men over eengekomen, dat Rusland Konstantinopel, de beide kusten van den Bosporus en geheel Armenië zou verkrijgen. Mesopofamië zou Britsch, Syrië Fransch eigendom worden. Aan de Italianen was aanvankelijk slechts een kleine belangensfeer toegewezen. Name- de vlakte van Silicië met Adana. Daarna bleek echter de noodzakelijkheid, de vermin derde belangstelling der Italianen voor den oorlog aan te wakkeren, en werd hun be langensfeer enorm uitgebreid. Zij omvat thans de villajets Smyrna, Aidin en naar men zegt zelfs Konia," Brailsford stelt ten slotte den eisch, dat aan het Engelsche volk wordt gevraagd of het zich met dergelijke veelomvattende oor logsdoeleinden en de geheimenissen der En gelsche diplomatie kan vereenigen. De toenemende anarchie in Rusland. Volgens een telegram uit Haparanda aan het Zweedsche Aftonbiadet hebben de inwo ners van Irkoetsk, met het oog op de voort durend in omvang toenemende plunderingen, en het stijgende aantal aanslagen op burgers door de onrustige elementen in de stad, een burgerwacht georganiseerd. Te Sorok hebben gedeserteerde soldaten weten te bewerken, dat officieren van gezond heid, die hen weder naar het front wilden terugzenden, uit hun ambt ontzet werden, terwijl zij verder de miliciens, die opdracht hadden hen terug te geleiden, afranselden. De Canadeezen verzetten zich tegen de in voering van den dienstplicht. in Canada ontwikkelt zich een sterke stroo ming tegen de invoering van den dienstplicht, welke vooral in de provincies Ontario en Quebec aan den dag treedt, en een sterke separatische Fransche tendenz vertoont. In Montreal werden door de studenten groote demonstraties tegen den dienstplicht op touw gezet, die echter door de 'politie onderdrukt werden, waarbij het tot zeer opgewonden straattooneelen kwam, terwijl soortgelijke tafreelen zich ook in andere Canadeesche steden afspeelden. De Arbeiders- en Soldatenraad zal het buitenland inlichten. De Stockhoimer correspondent van het Deensche blad Politiken, had een onderhoud met Julian Weinberg, gedelegeerde van den Arbeiders- en Soldatenraad te Petersburg, waarbij deze het navolgende omtrent zijne opdracht mededeelde Het uitvoerend comité van den Arbeiders- en Soldatenraad heeft eene commissie benoemd voor het onder houden der betrekkingen met het buitenland, welke uit vier personen, waaronder Axelrod en Roebanowitsj, bestaat. Te Stockholm zal eene buitenlandsche afdeeling worden opge richt, waarvan de organisatie aan Weinberg wordt opgedragen. Zijne werkzaamheden bestaan in de publicatie van een dagblad, dat de laatste Russische nieuwsberichten, Russische persstemmen, zoomede mededee- lingen en dementi van den Arbeiders- en Soldatenraad zal bevatten, die aan Weinberg telegrafisch of per koerier zullen worden gezonden. De courant verschijnt in drie talen en draagt den naam„Bulletin van den Ar beiders- en Soldatenraad, afdeeling voor buitenlandsche betrekkingen." Het uitvoerend comité heeft verder nog eene speciale commissie aangewezen, die zich slechts met de internationale socialistische conferentie te Stockholm zal bezig houden. Weinberg verklaarde hieromtrent„Wij hech ten aan deze conferentie groote beteekenis, en houden het tot stand komen er van voor buitengewoon gewichtig. Het geheele presi dium van den Arbeiders- en Soldatenraad heeft dan ook zitting in de commissie. De gedelegeerden die naar Stockholm zullen gaan, zijn bereids door de commissie geko zen. Men verwacht de aankomst der delegatie te Stockholm in den loop dezer week. De Arbeiders- en Soldatenraad heeft haar uit gebreide volmachten verleend." Een Fransch oordeel over Rusland's waarde als bondgenoot. Aan „Nouvelliste de Bordeaux" is het na volgende ontleend: „Rusland bevindt zich oogehblikkelijk in eene zeer ernstige positie. Eene automatische verzwakking dreigt zich van, zijne gezamenlijke hulpbronnen meester te maken, en de Amerikanen kunnen zelfs niet met den besten wil van de wereld de hevigheid van den slag verminderen, die de Russische revolutie aan de Entente heeft toegebracht, ik spreek ronduit, en moet daar bij tot de erkenning komen, dat de Centrale Mogendheden onmogelijk overwonnen kun nen worden, indien Rusland niet zeer bin nenkort weder op krachten komt. Zonder Rusland zijn al onze militaire ondernemingen reeds bij voorbaat tot eene mislukking ver oordeeld, al onze politieke combinaties val len ineen, want zonder Rusland is van het herstel van een voor ons gunstigen toestand op den Balkan niets te hopen." NEDERLAND EN DE OORLOG. De Zeppelin boven ons land. (Officieel). Het ministerie van buitenland sche zaken deelt het volgende mede In den vroegen morgen van 17 dezer heeft een Zeppelin komende uit het Westen, zich over de Noordelijke provinciën naar Duitsch land bewogen. Het luchtschip, dat aanvankelijk op een hoogte van ongeveer 3000 meter voer, doch later een hoogte van 60C0 a 7006 meter be reikte, werd het eerst te 2.40 uur v. m. (ware tijd) boven Koog (Texel) waargenomen, om vervolgens over Harlingen, Roptazijl, Leeuw arden, Marum en Donderen de Duitsche grens te bereiken. Noodseinen werden niet waar genomen, zoodat het te Harlingen en te Don deren onder vuur genomen werd. De Nederlandsche regeering heeft den ge zant te Berlijn opgedragen een zeer ernstig vertoog naar aanleiding van'het Nederlandsch gebied door een Duitsch luchtvaartuig tot de Duitsche regeering te richten en met nadruk er op te wijzen, dat de betrokken comman dant zich niet op éen vergissing kan beroe pen, daar hij bij het overvliegen van Har lingen, hetgeen ongeveer te 3 30 uur (ware tijd) plaats had, zich dank zij ook de gun stige weersomstandigheden, volkomen reken schap heeft kunnen geven van het feit, dat hij boven Nederlandsch gebied vloog, doch toen nagelaten, heeft dat gebied langs den kortsten weg te verlaten. Verkrijgbaarsteliing Kunstmest. De Kunstmest-Commissie verzoekt onsdrin gend de aandacht te vestigen op de in het nummer van heden voorkomende advertentie betreffende de gelégenheid tot het doen van bestellingen op verschillende kunstmeststof fen voor den oogst 1917/18. Er wordt speciaal op gewezen, dat THANS de gelegenheid voor iedereen, tot het doen van bestellingen, is opengesteld en latere aan vragen niet in behandeling zullen worden ge nomen.-^ De nieuwe aardappelen. Thans is de regeling vastgesteld, volgens welke de nieuwe aardappelen verkrijgbaar zullen worden gesteld. In een circulaire aan de veiiingsvereenigin- gen en aangesloten wordt zij als volgt uit eengezet. De zoogenaamde Poters of Drielingen moe ten geheel voor het binnenland worden ge veild. De overige soorten, op een veiling aange voerd moeten worden geveild als volgt50 pet. voor het binnenland, 25 pet. voor over zee en 25 pet. voor overland. Ten einde voor de voor het binnenland ge veilde partijen een zoo gelijkmatig mogelijk verdeeling te verkrijgen, zal op iedere vei ling een leider worden aangesteld, die voor den vastgestelden prijs alle binnenlandsche partijen koopt en deze, na afloop der veiling onder de verschillende gegadigde handelaren verdeeld. Hierbij moet rekening worden ge houden met den omzet dier gegadigden, als mede met een gelijkmatige verdeeling over de verschillende gemeenten, ten einde te voorkomen, dat de eene gemeente alles, en de andere niets krijgt. Het veilen van vroege aardappelen zal op 20 dezer een aanvang nemen. Voor -de eerste drie dagen is de veilings- prijs voor het binnenland bepaald op 11 cent per K.G. De grossiersprijs zal IV2 cent per K.G. hooger zijn dan de veilingsprijs, met inbegrip van de vracht tot de plaats van bestemming. Voor hetzelfde tijdvak is de maximum winkelprijs vastgesteld op 14 cent per K.G. Voor de Poters of Drielingen zijn deze prij zen alle 2 cent per K.G. lager. Nog wordt in de circulaire medegedeeld, dat „voor overland" (d. w. z. voor den uit voer naar Centraal-Europa) wordt betaald 11 cent en „voor overzee" d. w. z. voor uitvoer naar Engeland wordt betaald 16 cent. (Hbld.) Staking-in de mijnstreek. Uit Heerlen meldt men ons: De Nederl. Mijnwerkersbond heeft heden ochtend de staking van de ondergrondsche werklieden op de staats- en particuliere mij nen geproclameerd. De ochtendploegen zijn gedeeltelijk niet aan den arbeid gegaan. Het meerendeel van de op de mijnen werkzame Belgische geïnterneerden stemt met de sta king inzij gaan naar de kampen terug. Militaire wielrijders zijn hedennacht in de mijnstreken aangekomen voor handhaving van de orde. De leden van den Christeiijken bond zijn aan den arbeid gegaan. Alles is rustig. Op de particuliere mijn te Spekholzerheide is de ochtendienst volledig aangevangen, ook door Belgische geïnterneerden. Op dedoma- niale mijn te Kerkrade heeft slechts een vijfde deel van het personeel van den ochtenddienst gestaakt. De geheele sterkte van het perso neel van den ochtenddienst der bij de sta king betrokken mijnen is ruim 4000 man, van wie ongeveer 1500 in staking zijn. Er is eenige uitbreiding van de staking bij den middag en den avonddienst te verwachten. Van andere zijde meldt men ons: Ook een gedeelte van de ongeorganiseerde arbeiders heeft zich bij de stakers aangesloten. Alle mijntoegangen zijn door militairen afgezet. Omtrent de vergadering, waarin het besluit tot staking werd genomen, deelt men aan het Hdbl. mede, dat het werd genomen met 19 tegen 2 stemmen. De twee tegenstanders had den zich in beginsel ook voor de staking verklaard, maar wilden, alvorens definitief daartoe over te gaan, nog een laatste bemid delingspoging aanwenden. De staking te Rotterdam. Een conferentie bij den minister duurde tot ongeveer kwart over éénen. Naar wij vernemen, heeft de minister zich bereid verklaard, mede te werken tot de tot standkoming van een havenreserve op dezen grondslag, dat daaronder zullen vallen 4500 man en dat zal worden uitbetaald f 10 per week aan ongehuwden, f 15 aan gehuwden- 'ul

Maas- en Scheldebode | 1917 | | pagina 3