m Tweede Blad, ilc Oorlog. Zaterdag 9 Juni If 17. No. 2292 Twee Bladen. UIT DE PERS, BINNENLAND. BUITENLAND. IN HOCSIGNO WSES Dit nusnmer bestaat an sm Postchéque en Girodienst. Over korten tijd wordt door het Rijk bij alle postkantoren aan iedereen gelegenheid gegeven om op zijn naam een rekening te doen openen, waarop men zelf gelden kan storten, of door anderen kan laten storten, en waarop van de rekeningen van anderen kan worden overgeschreven, ten einde over het tegoed naar verkiezing te beschikken hetzij door middel van een biljet van over schrijven girof op de rekening van een ieder, die ook zulk een rekening bij de post heeft hetzij door middel van chéques, die men afgeeft aan een ander of die men zelf kan innen. Over 't groote nut schrijft o.a.'t Jaarboekje v. d. Ned. Coöperatieven Bond. We lezen De zaak is dan ook uitermate eenvoudig en gemakkelijk. Men heeft slechts naar een postkantoor te gaan, zich bekend te ma ken, een zeker bedrag te storten, en men is binnen een paar dagen rekeninghouder. Niet alleen de rekeninghouder zelf, maar ook ieder die hem geld schuldig is, kan op de rekening storten, van welke storting (vermeerdering van het te goed) de reke ninghouder door het postkantoor dadelijk bericht ontvangt. Alle rekeninghouders kunnen betalingen aan anderen doen door van hun rekening op die van een ander te laten overschrijven. Wie rekeninghouders zijn, blijkt uit een gedrukte lijst, die bij het postkantoor verkrijgbaar wordt gesteld. Van alle af- en bijschrijvingen ontvangt de rekeninghouder bericht en aan het einde van de maand geeft het postkantoor ter vergelijking het saldo op of wel een reke ning-courant, waarop men precies kan nagaan wat er gebeurd is. En wat een gemak en voordeel deze zaak meebrengt, blijkt uit het volgende: Veel geld voor betalingen in huis te hebben is niet meer noodig; men behoeft het geld niet meer te laten brengen naar een leverancier of naar eenig kantoor; men behoeft niet meer op quitantiën te wachtenmen behoeft bij betaling geen geld meer af te tellen of bij ontvangst na te tellen, waarbij men zich zoo licht ver gist; verlies door ontvreemding, brand, wegraken van geld wordt voorkomen; de post zorgt voor alles. Men behoeft geen postwissels meer te gaan ontvangen, want de post boekt die desverlangd op de rekening van de geadres seerde; men behoeft de afrekening van ter inning gegeven quitantiën niet meer te gaan halen, want ook dat geld wordt des gevraagd op de rekening van den belang hebbende geboektmen behoeft geen geld per postwissel of per aangeteekenden brief meer te verzenden; want enkel een biljet tot overschrijving, in een postbus bezorgd is voldoende. En dat het niet alleen voor zaken- en geld mannen, maar voor iedereen is, behoeft niet aangetoond; leveranciers en klanten; uitge ver en abonné; contributiën en premies; ontvangers en belastingbetalersalles en alles kan op deze wijze bediend worden. Allerlei betalingen, welke thans per qui- tantie aan de huizen worden geind, zooals voor gas, electrisch licht enz., waarvoor dan niet meer te worden gebeld, opengedaan, in huis geloopen, geld gevraagd, afgepast en betaald, of gewisseld behoeft te worden. Er worden nog 3 vragen beantwoord: 1. Hoe blijkt het dat men iets door middel van den cheque- en girodienst betaald heef t Wat betaald is of ontvangen, blijkt uit de rekeningen op het postkantoor, want daar is genoteerd hoeveel van ieders reke ning is a/geschreven en hoeveel daarop is ö/ygeschrevende rekeningen wijzen ook de herkomst of de bestemming van het geld aansamen levert dit een voldoend bewijs op. Zelf weet men over hoeveel geld men heeft beschikt, omdat men dit in het boekje, waar de formulieren uitgenomen worden, kan aanteekenen op dat gedeelte, dat niet uitgescheurd wordt, de zorgen. „Souche". 2. Zal het niet lastig wezen, met al die formulieren voor chéques, overschrijving, enz. Lastig zal het gebruik van de formulie ren in het geheel niet zijn; men ontvangt 2 soorten boekjes, een giroboekje en een chéqueboekje, waar men denoodigestroo- ken (langs de perforatie) uitscheurt, zoodat men de souche behoudt. Men werpt het biljet van overschrijving na invulling en onderteekening, onder couveri, in de naastbij zijnde postbus en heeft daarmede zijn doel bereikt. Mocht degene, die iets te vorderen heeft, nog een rekening bezitten, dan geeft of zendt men hem een chéque betaalbaar op het postkantoor van zijne woonplaats, en stuurt aan het postkantoor een formulier van advies, dat tegelijk met de chéque uit het chéqueboekje wordt genomen. 3. Wat zal het kosten De bedoeling is, dat men aanvankelijk zal betalen voor elke storting (in geld) Op een rekening ten kantore van de woonplaats 3 cent, op een rekening van iemand, die elders woont 5 cent, onver schillig hoe groot de storting (in geld) is. Men heeft niet te doen met een spaar bank en dus zal men er geen kwartjes of een enkelen gulden gaan brengendan zou het percentsgewijze misschien nog te duur zijn; Maar wie 50, 100, 1000 of meer gulden stort en daarvoor 3 centen moet betalen, zal zich zeker niet beklagen over de duurtestort men op een elders ge houden rekening, dan is 5 cent zeker niet te veel, als men daarvoor geen postwissel, of aangeteekenden brief noodig heeft. Overschrijving op de rekening van een ander ter woonplaats zal 3 cent kosten voor elk bedrag. Overschrijving op de rekening van iemand die elders woont, zal 5 cent kosten voor elke 200 gulden of gedeelte van 200 gulden. Als men beschikt over zijn tegoed door het afgeven van chéques dan kost dit 5 cent per 100 gulden of gedeelte van 100 gulden. De onkosten worden, behalve die, welke bij storting mochten worden vol daan, geboekt op de rekening van hem, die over zijn geld beschikt. Bij het voordeel, dat men den Staat als debiteur heeft, koint nog een rente van 1 Va°/o over het saldo, dat men tegoed heeft. Een van de vele gemakken, die de a.s. regeling biedt, is, dat men op eigen naam meer dan één rekening kan hebben. Een fabrikant kan een rekening hebben voor zichzelf en voor ieder van zijn afdeeling- chefs of voor de onderscheiden takken van zijn bedrijf. Het geldverkeer zal door alles belangrijk worden vereenvoudigd. Zij, die zekere be talingen niet op hun rekening mochten wil len aannemen, omdat zij met het ten goede overgeschreven bedrag niet accoord gaan of om welke andere reden ook, zullen slechts aan 't postkantoor hebben mede te deelen, dat zij de terugschrijving daarvan wenschen, in welk geval het overgeschre ven bedrag op de rekening van herkomst wordt teruggebracht of weder ter beschik king van den belanghebbende gesteld. Nader zal opgave worden gevraagd, of men voornemens is deel te nemen aan den postchéque en girodienst, ten einde op den dag der invoering voor alle deelnemers gereed te kunnen staan. Kuyper en Lohman. In de wekelijksche „Kroniek", den tach tigsten jaardag van jhr. mr. de Savornin Loh man gedenkende, zegt de „N. Pr. Gr. Ct." ook dit: Ieder weet hoe het Christenvolk in Ne derland geleden heeft onder den soms vin- nigen strijd tusschen onze eerste mannen, Kuyper en Lohman. Maar zie, nu op den dag, dat Lohman tachtig jaar werd, was na afloop der plech tigheden, Dr. Kuyper de eerste die den jubilaris de hand drukte, wat zij op dat moment gevoelt hebben Naar het mij voorkomt dit waaraan ook Dr. Kuyper in de „Standaard" uiting gaf wat ons ook verdeelt, hoe scherp wij ook tegenover elkaar stonden, wij hooren toch bijeen, om dat God ons bijeen bracht." En het Christenvolk in Nederland dankt God, Die ons deze beide mannen schonk in den strijd voor de ware vrijheid en het recht. Twee mannen zoo geheel verschil lend van aanleg en karakter en van gaven die schijnbaar soms een heel verschillenden weg bewandelen, maar wier arbeid toch door onzen God werd gericht op eenzelfde doel. Groote mannen maar klein voor hun God. Spare de Heere hen nog lang. Wie onzer hoopt niet straks den heer Lohman ook zoo te zien gaan naar het feest van dr. Kuyper's tachtigsten verjaar dag? Strijd kan soms onder christenbroeders niet uitblijven. Doch laten we ons steeds beijve ren dat we ons dan bepalen tot de zaak waar 't om gaat, laten we steeds de éénheid zoeken bóven 't geen ons scheidt, en Ia- ten we bovenal niet de „zaak" maken tot een „persoonlijk feit". Dan toch loopt onze objectiviteit groot gevaar. Fr. Dagbl. KAMERVERKIEZINGEN. Bij de Dinsdag gehouden verkiezingen voor de Tweede Kamer zijn bij enkele can- didaatstelling gekozen de aftredende leden voor de districten: Alkmaar, Almelo, Amsterdam VI, Appinge- dam, Assen, Bergen op Zoom, Breukelen, Delft, Doetinchem, Dokkum, Druten, Ede, Eindhoven, Emmen, Enkhuizen, Goes, Gorin- chem, Gouda, Grave, Gulpen, Harlingen, Hel mond, 's- Hertogenbosch, Hontenisse, Hoo- gezand, Kampen, Loosduinen,Maastricht,Mep- peï, Nijmegen, Oostburg, Oosterhout, Rheden Roermond,Schiedam, Sittart, Sliedrecht, Sneek Steenwijk, Tiel, Tilburg, Veendam, Veghel, Venlo, Waalwijk, Weert, Winschoten, Wijk bij Duurstede, Zevenbergen, Zierikzee. In de navolgende districten zijn candidaat gesteld de heeren AMERSFOORTMr. W. H. de Beaufort, v.-l., aftr.J. F. Baerveldt, a. t. a. g.Ds. M. C. van Wijhe, s. d. p. AMSTERDAM 1Dr. H. F. R. Hubrecht, u.-l., aftr.Mr. W. Heineken, a. t. a. g. AMSTERDAM IIA. H. Gerhard, s. d. a. p. aftr.Dr. Z. Kamerling, a. t. a. g.D. Wijn koop, s. d. p. AMSTERDAM III: P. Otto, u.-l., aftr.Ro- bart, a. t. a. g.D. Wijnkoop s. d. p. AMSTERDAM IVMr. J. A. van Hamel u.-l.De Hullu, a. t. a. gD. Wijnkoop s.d.p. AMSTERDAM VTh. M. Ketelaar, v.-d., aftr.; Dr. Schrijver, a. t. a. g., D. Wijnkoop s. d. p. AMSTERDAM VIIWalrave Boissevain, v.-l.; Dr. Frederik van Eeden, a. t. a. g. D. Wijnkoop s. d. p. AMSTERDAM VIII: A. B. Kleerekooper s. d. a. p., aftr.Dr. Fred. v. Eeden a. t. a. g. Ds. J. de ligt c. s. AMSTERDAM IX J. v. d. Tempel, s.d.a.p. aftr.Baerveldt, a. t. a. g.Oosterbaan, win keliers; D. Wijnkoop, s. d. p. APELDOORN: J. R. Snoeck Henkemans, c.-h., aftr.P. Th, Hugenholtz, a. t. a. g. ARNHEM: K. Eland, u.-l., aftr; Ds M. C. van Wijhe, s. d. p. BEVERWIJKMr. L. N. Roodenburg, v.-d. aftr.: L. L. H. de Visser, s. d. p. BREDAW. H. Bogaart, r.-k. aftr.Binck- horst van Oudcarpspel, a. t. a. g. BRIELLE: A. Roodhuyzen, u.-l„ aftr., Braat Ag. DEVENTERMr. H. P. Marchant, v.-d. afir.J. Stoffel, a. t. a. g. DORDRECHTP. J. de Kanter u.-l. aftr. Bezemer Ag.D. Wijnkoop, s. d. p. ELSTMr. A. I. M. J. baron van Wijn bergen, r.-k., aftr.Dr. Frederik van Eeden, a. t. a. g. ENSCHEDEJ. W. Albarda, s. d. a. p., aftr.D. Wijnkoop, s. d. p. FRANEKERW. P. G. Helsdingen, s. d. a. p. aftr.De Baan, c.-s. 's-GRAVENHAGE I: K. ter Laan, s. d. a. p. aftr. mr. H. Louis Israels, a. t. a. g.L. L. H. de Visser, s. d. p. 's-GRAVENHAGE IIJ. W. IJzerman, u.-l. aftr.; Dr. P. F. Hubrecht, a. t. a. g. J. H. Kruyt, c.-s. 's-GRAVENHAGE IIIJ. C. Jansen, u.-l., aftr.Jhr. J. O. de Jong van Beek en Donk. a. t. a. g.L. L. H. de Visser, s. d. p. GRONINGENMr. J Limburg, v.-d., aftr. Mr. S. van Houten, a. t. a. g., Sterringa, s.d.p. HAARLEMMr. D. Fock, u.-l., aftr.Ds. M. C. v. Wijhe, s. d. p.; Dr. Z.Kamerlingh, a. t. a. g. HAARLEMMERMEERMr, J. B. Bomans r.-k., aftr.Joh. K. de Blauw, a. t. a. g. DEN HELDER: P. j. Oud, v. d., aftr.; A. P. Staalman, chr.-dem. HILVERSUM Mr. V. H. Rutgers, a.-r„ aftr. Mr. W. Heineken, a. t. a. g., G. A. Vader s.d.p. HOORN: W. J. E. H. M. de Jong, u.-l., aftr. Ds. J. de Ligt, c.-s. KATWIJKDr. J. Th. de'Visser, c.-h., aftr. J. H. Ekering, a. t. a. g. LEEUWARDEN: Mr. P. J. Troelstra, s. d. a. p., aftr.Dr. A. R. de Jong, c.-s. LEIDENMr. J. E. Heeres, u.-l., aftr.L. L. H. de Visser, s. d. p. LOCHEM: Mr. G. Jannik, u.-i., aftr.; Van Zeijl, a. t. a. g. MIDDELBURG Mr. E. E. van Raalte, u.-l., aftr.; H. C. Hofman, a. t. a. g. OMMENMr. C. J. A. Bichon van IJssel- monde, c.-h., aftr.; H. Kruidenier, Ag. RIDDERKERK: F. J. W. Drion, v.-l., aftr; H. Kruidenier, Ag. ROTTERDAMIB. J. Gerritson, c.-h., aftr.; J. W. Kruyt, c.-s. ROTTERDAM IIH. Spiekman, s. d. a. p., aftr.; Dr. W. van Ravesteijn, s. d. p.; Roe per Bosch, a. t. a. g. ROTTERDAM IIIDr. B. D. Eerdmans, u.-l., aftr.Dr. W. v. Ravesteyn, s. d. p. ROTTERDAM IVJ. van Vollenhoven, v.-L, aftr.Dr. W. van Ravesteyn, s. d. p. P. Th. Hugenholtz, a. t. a. g. ROTTERDAM VJ. ter Laan, s. d. a. p., aftr.L. L. H. de Visser, s. d. p. SCHOTERLANDMr. M. Mendels, s. d. a. p., aftr.Rijsewijk, s. d. p. TIETJERKSTERADEELDs. C. v. d. Voort van Zijp, a.-r., aftr.: Ds. M. C. van Wijhe, s. d. p. UTRECHT IMr. dr. J. H. H. W. O. ter Spill, v.-l., aftr.: Dr. H. C. Muller, a. t.a. g. Ds. A. R. de Jong, c.-s. UTRECHT IIDr. J. van Leeuwen, s. d. a. p., aftr.De Hulu, a. t. a. g.L. L. H. de YiSser, s. d. p WESTSTELLINGWERF-. F. W.N.Hugen holtz, s. d. a. p., aftr.J. H. Kruyt, c.-s. ZAANDAMJ. E. W. Duys, s. d, a. p., aftr.; L. L. H. de Visser, s. d. p. ZUIDHORNE. M. Teenstra, v.-d., aftr.; Sterringa, s. d. p. ZUTPHENF. Lieftinck, u.-l., aftr., Ds. M. C. van Wijhe, s. d. p. ZWOLLE: F. M. Knobel, v.-l., aftr., Nij- huys, s. d. p. Herkozen zijn dus 51 leden, terwijl in 49 districten op 15 dezer stemming moet plaats hebben. A. t. a. g. is Agitatiecomité tegen aanhan gige Grondwetsherziening; Ag. is Agra riërs; c.-s. is christen-socialist. NEDERLAND EN DE OORLOG. De Scheepvaart. De laatste dagen zijn o.m. aangekomen te Rotterdamde Brunswijk en de Randwijk, van de firma Erhardt en Dekker, uit Phila delphia resp. met 14,000 en 16,500 quarters tarwe voor de regeeringte Amsterdam de Poseidon, van de Kon. Ned. Stoomboot-Mij., uit New-York met 104,999 bushels tarwe voor de regeering, en te Rotterdam de Mizar, van Van Nievelt, Goudriaan en Co., uit New- York, met 12,812 quarters tarwe voor de regeering. Deze vier schepen hebben alle de reis over Halifax gemaakt. Ons broodrantsoen. Het Nederlandsche Correspondentiebureau meldt ons Het binnenkomen van verschillende sche pen met tarwe en bloem voor de regeering zal bij de bevolking waarschijnlijk de ver wachting opwekken van een grooter rantsoen of wel van brood, uitsluitend van tarwemeel gebakken. Aan deze verwachting kan geen gevolg worden gegeven, omdat de algemeene posi tie van den Amerikaanschen uitvoer het steeds mogelijk, maakt, dat de tarwe-aanvoer niet ongestoord en in de benoodigde hoeveelhe den kan blijven doorgaan. Niettegenstaande in de laatste weken belangrijke hoeveelheden tarwe en tarwebloem voor de regeering bin nen zijn gekomen, gebiedt de voorzichtigheid het rantsoen niet te vergrooten. Men zal zich herinneren, dat de maatregel der Duitsche regeering, tot meedoogenlooze voering van den duikbootoorlog, het onder zoek van onze schepen in een haven van Groot-Brittannië, gelijk tot dusver krachtens overeenkomst tusschen de Britsche regeering en de Nederlandsche reeders geschiede, on mogelijk hadden gemaakt omdat die sche pen, in het door Duitschland versperde ge bied komende, een wissen ondergang tege moet zouden gaan. Onze tarwe-aanvoer en mitsdien onze volksvoeding waren dus door de bedoelde maatregelen van Duitsche zijde in hoogst bedenkelijke mate bedreigd. De daarop tusschen de Britsche regeering en de N. O. T. gevoerde onderhandelingen leidden er toe, dat genoemde regeering de Nederlandsche scheepvaart aanmerkelijk tegemoet kwam, door te bepalen, dat in het vervolg het onderzoek onzer schepen zou plaats hebben in de overzeesche Britsche haven van Halifax, in stede van te Kirkwal of Falmouth, beide gelegen binnen het ge vaarlijke gebied. Gelijk bekend werden echter de aldus toege stane faciliteiten eenigen tijd later, om bijkom stige redenen, opgeschort en tal van schepen te Halifax aangehouden. De hierdoor ontstane belemmering in de aanvoeren van tarwe en meel, gepaard aan de onzekerheid omtrent toekomstige aanvoeren, maakten inkrimping van het broodrantsoen noodzakelijk. De Brit sche regeering' heeft inmiddels de zooeven bedoelde faciliteiten voor onze schepen her steld. Onze graanaanvoeren hebben thans zonder belemmering van Britsche zijde plaats. Dit neemt niet weg, dat, gelijk boven gezegd is, ook nu nog op spoedige verhooging van het broodrantsoen niet gerekend mag worden. De rantsoeneering van koffie. Naar het Centrum meldt, zal vermoedelijk binnenkort een rantsoeneering van koffie in werking treden. Uitvoer van aardappelen. Volgens de Tel. ligt het voornemen, ook dit jaar weder den uitvoer van vroege aar dappelen toe te staan. De Zeppelin boven de provincie Gronlngea. (Officieel.) Op 2 dezer tusschen 4 uur 10 min. en 5 uur 's morgens heeft een Zeppelin zich boven een deel der procincie Groningen bewogen. Hij is achtereenvolgens waargeno men te Winschoten, Groningen en Delfzijl en is bij laatstgenoemde plaats beschoten. De Duitsche gezant heeft in opdracht van zijn regeering haar levendig leedwezen over het gebeurde uitgedrukt en medegedeeld, dat de commandant van het luchtschip tengevolge van laaghangenden nevel niet heeft geweten, dat hij boven Nederlandsch gebied was ge komen. Zoodra hij bemerkte, dat hij zich boven dit gebied bevond, heeft hij den kori sten weg genomen om het te verlaten. DE TOESTAND. De doodendans op het Westfront zal weer spoedig beginnen. Voortdurend worden ge- schutsacties gemeld zoowel van de grens van ons land als in |de Duitsche commentaren. Met toenemende kracht rolt de donder van het geschut af en aan. Het rommelend on weer, dat straks in bliksemend vuur naar alle zijden zal uitbarsten. 't Is de voorbereiding van den feilen in- fanteriestrijd, die te komen staat. Berlijn zegt heel eigenaardig: De gespannen toestand in het vak van Y/ytschaete duurt voort. Vraag niet, wat de achtergrond is van zoo'n technische uitdrukking. Bedenk niet, dat het hier niet gaat om een schaakspel, maar dat de pionnen menschen zijn. Men- schen van vleesch en bloed en met een on sterfelijke ziel. Wij weten niet, of ook deze aanval in bloed zal smoren, of dat de Duitschers niet in staat zullen zijn den stoot te breken. Gezien wat vroeger gebeurde, valt zulks wel te veronderstellen en dan is het resul taat weer: terreinwinst hier doorbraak voor komen daar; juichtonen over vorderingen hier, voldoening over her standhouden daar veel dooden, heel veel kermende gewonden.... maar geen beslissing. Zoo voert men oorlogen in onze eeuw 1 BeschavingWaar zijt gij Na dit bovenstaande kunnen we gevoeg lijk nog iets inlasschen. De strijd is daar ontbrandt. Het Duitsche bericht dat wij daaromtrent ontvingen het Engelsche was nog niet ingekomen, vermoedelijk vind de lezer dat onder de telegrammen luidt: „Legergroep prins Rupprecht: Tusschen Yperen en Armentières woedt sedert giste ren de artilleriestrijd met onverminderde kracht. Heden in de vroegte is na uitgebreide mijnontploffingen en zeer hevig roffelvuur met infanterie-aanvallen der Engelschen de slag in Vlaanderen volledig ontbrand. Met buitgewone hevigheid duurde eveneens van La Basseé tot op den zuidelijken Scarpe- oever de vuurwerkzaamheid voort. Bij Hulluch, Loos, Liévin en Roeux zijn heden voor het aanbreken van den dag sterke gedeeltelijke aanvallen der Engelschen mis lukt." Veel valt er natuurlijk nog niet van te zeggen, 't zijn de eerste berichten. Later meer. Succesvoile tegenaanvallen hebben de Oos tenrijkers tegen de Italianen ingezet. Onze troepen, zeggen zij, breidden door de be storming van een hoogte bij Jamiano hun succes uit en handhaafden in verbitterde gevechten al het veroverde terrein. Het aantal van de in de drie afgeloopen dagen van den slag binnengebrachte gevan gen steeg tot 250 officieren, onder wie 4 stafofficieren en 10.000 man. Verscheidene Italiaansche regimenten zijn bijna met hun geheele sterkte aan manschappen ongedeerd in Oostenrijksche handen gevallen. In den tunnel van San Giovanni werd een groot veldhospitaal buitgemaakt. Het slag veld is met gesneuvelde Italianen overdekt. Dat daar ook wreed gevochten werd, leert ons een brief uit het Oostenrijksche pers kwartier „De voortzetting van onzen aanval op den Zuidelijken vleugel op de Karst-hoogvlakte heeft tot een doorslaand succes voor onze troepen geleid, die tot gisteren niet minder dan 250 officieren (waaronder 4 stafofficieren) en 10,000 man gevangen namen. In den loop van den dag van gisteren, alsmede in dan daarop volgenden nacht spanden de Italianen al hun krachten in, om in even verwoede als vergeefsche aanvallen ons de stellingen, die wij op den derden en den vierden Juni hadden heroverd, weder te ontnemen. Onder de krachtigste medewerking van zijn artillerie wierp de vijand zijn reserves in het vuur. Zij werden in dichte stormformaties vooruit gezonden, maar in het vuur van artillerie en en infanterie neergemaaid of in gevechten van man tegen man teruggeworpen. Onze troepen handhaafden niet alleen de terrein winst, die zij in de 'laatste dagen hadden gemaakt, maar breidden haar nog aanmer kelijk uit door de verovering van een hoogte in de buurt van Jamiano. De strijd was bui tengewoon hevig. Zij offerdenregiment op regiment, om ons front te doorbreken en bij ceze pogingen zijn zij doodgebloed. Duizen den lijken van Italianen bedekken het slag veld. Eenige Italiaansche brigaden hebben opgehouden te bestaan. Onze troepen wier pen zich met zulk een kracht tegen de on stelselmatige stormloopenden vijand, dat zij heele regimenten, die naar het slagveld wer den gevoerd, maar die zich nog niet hadden kunnen ontplooien, ongeveer in hun geheel gevangen namen. Zoo bijvoorbeeld het 86ste infanterie-regiment met 2685 man, het 69ste met 1932 man en het 71ste regiment. De brigaden, waartoe die regimenten behooren (te wetendie uit Verona, Siracuse, Ancona en de Apulische bigade) bestaan niet meer". Op het Oostelijke gevechtsterrein niets dan patrouille-gevechten en wisseling van vuur, wat echter in vergelijking met een maand geleden voor dit gevechtsterrein een leven dige werkzaamheid mag worden genoemd. VERSPREIDE BERICHTEN. Eindelijk een verstandig Engelsch blad. Voor wie weet met welk eene verbazing wekkende gretigheid de Engelsche pers de fabel der „Kadaververwertung" heeft aange grepen, ten einde de stemming tegen Duitsch land te verbitteren, hoe een blad als de „Times" weken later nog eens op de zaak meende te moeten terug komen met eene werkelijk al te naieve onthulling, is het een verblijdend feit te kunnen constateeren, dat althans in één Engelsch blad van aanzien deze aangelegen heid van een ander standpunt wordt be schouwd. Het is de „Westminster Gazette", die deze gunstige uitzondering maakt, en waarin de aandacht wordt gevestigd op het feit, dat „Kadaver", bijna uitsluitend betrek king heeft op dierlijken, met uitzondering van een enkel speciaal geval, namelijk lijken die in de snijkamer worden gebruikt. Na ge wezen te hebben op de onwaarschijnlijkheid, dat de door de Times met zooveel omhaal gepubliceerde legerorder voor menschenlijken geldt, spreekt de schrijver de meening uit, dat de onderteekening „V. S. d. O. K." niet anders kan beteekenen dan „Veterinaer Stab des Ober Kommandos", en hij besluit zijn artikel met de woorden „De pers in dit land heeft zich alle moeite gegeven deze verschrikkelijke beschuldiging te verspreiden. Voor een Engelschman van middelmatige ontwikking, die de Duitsche taalniet kent, is het mogelijk een onafhankelijk oordeel te vellen. De juistheid der zaak berust in de eerste plaats op vertalingen, die naar de meening der mannen, die geacht kunnen worden het meest op de hoogte te zijn met de Duitsche taal, verkeerde vertalingen zijn." Een Zwitsersch blad over het aanstaande offensief. De Zürcher Post publiceert een artikel ge titeld „Overleg, Vredé of Vernietiging", waaraan het navolgende ontleend wordt: „Een nieuw algemeen offensief der Entente brengt eene zoo ongehoorde mate van nieuw lijden voor de oorlogvoerende volken met zich, dat men geneigd is te weigeren hier aan geloof te hechten. Kan iemand op het oogenblik nog meenen door een militaire onderneming den vrede beslissend te kunnen beinvloeden, op het oogenblik, nu na eene ongekende militaire krachtsinspanning der Entente in het Westen, waarbij over massa's kanonnen en manschappen werd beschikt, deze pogingen toch geen resultaat hebben opgeleverd? Thans, nu ook de voorheen aan manschappen sterkste bondgenoot, omtrent wiens onuitputtelijk menschenmateriaal in den aanvang van den oorlog door de Enten te de koenste verwachtingen werden gekoes terd, den oorlog moede is geworden, en zich niet meer bereid toont zijn bloed voor vreem de oorlogsdoeleinden te laten vloeien Is men werkelijk de opvatting toegedaan, dat heden met een verzwakt en in militair op zicht niet agressief Rusland niet bereikt kan worden, wat voor weinige maanden, met de machtige hulp van Broessiloff's reuzenleger onmogelijk bleek?" Kerenski zeer ernstig ongesteld? Naar uit Stockholm wordt gemeld, ver neemt de correspondent van de Tel.-Union, dat de gezondheidstoestand van Kerenski als hopeloos wordt beschouwd, en dat zijn overlijden binnen weinige weken verwacht wordt. Kerenski lijdt aan een Tuberculeuse nierkwaal, en krijgt dagelijks eenige morfine- injecties. Een Zweedsch oordeel. In het Zweedsche dagblad „Dagens Ny- heter" schrijft de bekende Zweedsche publi cist Neorregaard„Er bestaat geen grond om aan te nemen, dat het groote voorjaars offensief der Geallieerden geheel is stop ge zet, en dus niet meer met hernieuwde kracht zal opleven, doch indien men thans op het verloop van dit offensief terugblikt, en de uitkomsten er van bijeenbrengt, moet men niettemin den beslisten Indruk verkrijgen, dat het tot geen doel leiden zal. Reeds zeer spoe dig bleek, dat op een doorbraak geen kans was, en het schijnt, dat de hoop der Gealli eerden om door plaatselijke aanvallen, het Duitsche front fragmentarisch terug te duwen, niet verwezenlijkt zal worden, evenmin als hun voortdurende druk de Duitschers ten slotte zal uitputten, en daardoor de moge lijkheid van eene geweldige doorbraak zal ontstaan. De offers, die de druk en de voort durende plaatselijke aanvallen kosten, zijn zoo groot geweest, en hebben hareaanvals- kracht zoo zeer verzwakt, dat deJEntente op deze wijze haar doel niet zal kunnen be reiken." De toestand in Rusland. Naar het Russische blad „Birschwija Wje- domosti" mededeelt zijn thans ook in het Gouvernement Petersburg omvangrijke boe- renonlusten uitgebroken. Verder breidt zich de stakingsbeweging en de desertie van het leger in sterke mate uit. Verschillende Pa- rijsche bladen brengen hieromtrent nadere berichten. Het spoorwegpersoneel van het district Petersburg is met de verkregen toe zeggingen in geenen deele tevreden. Uit het petroleumdistrict Bakoe wordt gemeld, dat het scheidsgerecht vergeefsche pogingen heeft aangewend om de stakers en de wet gevers tot een vergelijk te brengen. SHet „Journal" weet mede te deelen, dat de trei nen van den Trans-Siberischen spoorweg door van het front gedesteerde soldaten een voudig stormenderhand werden veroverd. Alle aanmaningen, die hen gegeven werden, om de afdeelingen en de dakens der waggons te verlaten, bleven zonder resultaat. De haven van New-York gesloten? Volgens berichten uit Genéve aan het Berl. Tageblatt heeft het Amerikaansche departe- tement van Marine zonder opgaaf van rede nen bepaald, dat de havens van New-York voor de uitvaart van schepen gesloten is, zoodat geen enkel schip zich in zee kan begeven. Het scheepvaartverkeer in de Middel- landsche Zee. In verband met het duikbootgevaar, en de noodzakelijkheid om schepen beschikbaar te hebben voor militaire transporten en den aanvoer van levensmiddelen, hebben twee groote scheepvaartondernemingen, met name de Peninsular and Oriental Steam Navigation Co. en de Messageries Maritimes besloten, het verkeer met het verre Oosten tijdelijk te staken. De toestand van het mijnbedrijf in Engeland. Het lagerhuislid Edwards wijst in de Times

Maas- en Scheldebode | 1917 | | pagina 3