BINNENLAND. PLAATSELIJK NIEUWS OEMEENTERAAD. 1 V uitdrukken van de linie op het Zuiden van het Karstplateau verandert mede nieis aan den algemeener, toestand nog naar Laibach, noch naar Triest is de weg voor de Italianen vrij, of ook maar minder afgesloten dan vroeger. De Russen blijven de laatste dagen wat levendiger als gewoon. Zij zullen nu een offensief gaan ondernemen zoo heet het. Voor- loopig is dit offensief echter nog slechts in een motie op een congres tot uiting gekomen. VERSPREIDE BERICHTEN. Een voorstel tot afschaffing van het koningschap In Engeland Naar de „Basler Nachrichten" mededeelt seint de bijzondere correspondent te Londen van de Parijsche „Humanité" aan zijn blad, dat door een afgevaardigde Lynch in het Lagerhuis eene motie van den navolgende inhoud werd ingediend: „Met het oog op het feit, dat dynastieke invloeden één der oorzaken van den oorlog zijn, zoomede gelet op de omstandigheid, dat tijdens het conflict herhaaldelijk gebleken is, dat deze invloeden het democratische ideaal en de veiligheid der Geallieerden in gevaar brengen is het thans de tijd om aan te vangen met eene voorbereiding van de grondwettelijke wijziging, waarbij het koningschap (in Enge land) zal worden afgeschaft, tegelijkertijd met alle erfelijke en wettige privillegies en voorrechten van welken aard ook." Margarine-gebrek in Engeland. Naar de Faily News mededeeld doet zich het gebrek aan margarine vooral in de groote steden van Engeland in ernstige mate ge voelen. In het bijzonder in Londen is dit zoo belangrijke volksvoedsel zeer moeilijk ver krijgbaar. Herhaaldelijk moeten de leveran- siers hunne klanten afwijzen, en als in de armere wijken een winkelier in uitzicht stelt dat hij op een bepaalden dag wel eene kleine hoeveelheid zal ontvangen, dan kan men er vast en stellig op rekenen, dat zich reeds vroegtijdig voor de deur van den betrokkene eene heele schare kooplustigen opstelt. Te genover een verslaggever, verklaarde eene arbeidersvrouw, dat zij zes kinderen had, die een gansche week lang slechts èèn maal een likje boter hadden kunnen krijgen. Vermindering van 't waterverbruik in Engeland. De Daily News drukt een oproep van den President of the Local Government Board af, waarin deze aandringt op eene vermin dering van het water verbruik, teneinde steen koolbesparing te verkrijgen. De toenemende transportmoeilijkheden heet het verder in de circulaire samen met de dringende behoefte om het verbruik van steenkool zoo veel doenlijk te beperken, maken het nood zakelijk, dat ten opzichte van water de grootst mogelijke zuinigheid wordt betracht. De vredesvoorwaarden der Vereenigde Staten. Naar de Petit Parissien uit Washington verneemt, zal president Wilson binnenkort gelijktijdig in Washington en in Petersburg eene mededeeling doen publiceeren over de vredesvoorwaarden der vereenigde Staten. Rusland en de Vereenigde Staten. Naar aan de „Herald" uit Washington wordt ges.ind, zijn de vertegenwoordigers der voor- Ioopige Russische regeering, met eene bijzon dere zending aldaar aangekomen. De leden dezer missie verklaarden echter, zich omtrent het karakter hunner opdracht niet te mogen uitlaten. Het levensmiddelen gebrek in Engeland. De Corrierre della Sera deelt mede, dat volgens te Rome ingekomen berichten, men in Engeland is overgegaan tot het requiree- ren van allerlei soorten groenten, zoomede van geimporteerde voedingsmiddelen. De bereids afgesloten contracten worden gean nuleerd, terwijl de burgerij verplicht is bin nen vijf dagen aan de autoriteiten op te ge ven, welke levensmiddelen zij nog in voor raad heeft. Werkstakingen te Parijs. Onder de arbeiders in verschillende bedrij ven te Parijs heerscht ontevredenheid, die voornamelijk haren oorzaak vindt in het feit, dat een groot deel van het personeel, niet tegenstaande herhaaldelijk duurtetoeslag werd toegekend, geen kans ziet, met hun salaris rond te komen, tengevolge van den aanmer kelijk verhoogden levensstandaard. De Pa rijsche ateliermeisjes, welbekend onder den naam „midinettes", besloten dezer dagen tot werkstaking over te gaan, en door hunne groote solidariteit hebben zij inwilliging hun ner looneischen weten te verkrijgen. Dit blijkt echter voor het personeel van verschillende andere bedrijven het sein geweest te zijn om den arbeid neer te leggen, en thans sta ken reeds niet minder dan 20.000 arbeiders en arbeidsters, behoorende tot andere takken van het mode-bedrijf. Ook het personeel van verscheidene banken, o. a. het Crediet Parisien heeft den arbeid neergelegd. Uit Rusland. Naar aan het „Journal" uit Petersburg ge seind wordt, nam de Arbeiders- en Soldaten- raad te Tiflis met algemeene stemmen een voorstel aan, waarin de eisch wordt uit gesproken, dat Nikolaas Romanoff voor een rechtbank zal worden gedaagd. Dit besluit werd telegrafisch medegedeeld aan den Ar beiders- en Soldatenraad te Petersburg, ten einde te verhinderen, dat de tsaar intusschen naar Engeland de wijk zou nemen. Uit Kischineff wordt gemeld, dat de boe ren van het district Beltak de voor het leger bestemde hooivoorraden aangesproken heb ben, teneinde te voorkomen, dat het vee zou verhongeren Door brandstichting zijn te Odes- sa en Nikolajeff groote hooischuren verwoest. holm gezonden koerier, door de Engelsche grenswacht te Tornea gevisiteerd werd. De stemming in het Russische leger. Naar het te Stockholm verschijnende „Ex- trabladet" mededeelt, moet de Opperbevel hebber van Russische Zwarte Zee-vloot na een bezoek aan het front, hebben verklaard, dat de geest in het Russische leger reeds zoodanig is, dat gezegd mag worden, dat de soldaten geene belangstelling meer voorden oorlog hebben. Het leger neemt eenpassieve houding aan. Alleen een Duitsch offensief zou hierin wijziging kunnen brengen. De cor respondent der socialstische „Prouwda", zoo mede verscheidene andere te Moskou ver schijnende bladen spreken verder eveneens de meening uit, dat het leger, den oorlog moede is, en bovendien door een ernstig ge brek aan levensmiddelen wordt bedreigd, dat op een hongersnood kan uitloopen. De boe ren blijven bovendien oproerig, en wenschen met de behandeling van het grondvraagstuk niet te wachten tot de wetgevende vergade ring bijeenkomt. Naar de Köln. Ztg. uit Stockholm verneemt duurt de binnenlandsche desorganisatie in Rusland voort. De economischetoestand wordt steeds bedenkelijker. De levensmiddelendicta tor te Moskou deelt in buiten Moskou ver minderd werd, duizende inwoners het zonder brood moesten stellen. Wie dus niet in Mos kou van noode heeft, wordt dringend ver zocht niet naar de stad te komen, De Bels- jewiki zetten hunne actie tegen Engeland, onder aanvoering van Lenin krachtig voort; zij vonden nieuwe stof tot propaganda in de •omstandigheid, dat de door hen naar Stock- Drinkwaterleiding en electrificatie voor Voorne en Putten. Men heeft ons eenige plannen medegedeeld tot voorziening van de eilanden Voorne en Putten met drinkwater en electrische beweeg kracht van Rotterdam uit. Sedert eenigen tijd bestond er namelijk bij de gemeente Brielle een plan tot den aanleg van een plaatselijke waterleiding, waarop ook Oostvoorne zou kunnen wordenaangesloten. Hiertegen rezen bij velen bezwaren het water zou onttrokken moeten worden aan het duin gebied onder Oostvoorne. Niet alleen dat daar door de bestaande neiging tot verstuiving zou toenemen en zich uitbreiden, ook voor alle geestgronden en hoogere terrein grenzend aan de duinen, die des zomers bij droogte niet profiteeren van ingelaten rivierwater in de aangrenzende polders, was schade niet uitgesloten terwijl het juist op bedoelde gron den is, dat zich in deze streek de tuinbouw krachtig begint te ontwikkelen. Het natuur schoon dezer duinen is te danken aan hun merkwaardigen plantengroei. Wat zou ook daarmee gebeuren na d» ontrekking van wa ter, waarvan die plantengroei haar voortbe staan dankt Bij totstandkoming van een waterleiding voor Brielle en Oostvoorne zou het bovendien zeer twijfelachtig worden, of dan een water voorziening van het overige deel van Voor ne nog ooit kans van slagen zou hebben. Deze vooiziening is ook noodig, en heeft mede voor Rotterdam belang, wegens de groote hoeveelheid producten, die van heel dit eiland naar deze gemeente stroomen. Een en ander leidde de heeren Wm. Smith (Rotterdam), Tm. baron Collotd'Escury (Oost voorne), J. W. Boers (burgemeester van Heen- vliet, Abbenbroek en Zwartewaal). D. C. Mees (id. v. Spijkenisse en Hekelingen), voorts dhr. Jenny Weyerman (lid v. d. Centr. Gezond- heidsr. te Utrecht) er toe te beraadslagen over een oplossing van het vraagstuk der watervoorziening Voorne en Putten. Zij slaag den er in die te vinden. De drie laatstge noemde vormden een comité tot voorbe reiding van de plannen. Op hun verzoek heeft allereerst het dage- lijksch bestuur van Rotterdam zich bereid verklaard den raad dezer gemeente een voor stel te doen tot levering van het noodige water aan een combinatie der gemeenten van Voorne en Putten. Een aantal van deze gemeenten hebben daarna besloten toe te tre den. Men hoopt dat Brielle en Oostvoorne hun onmisbare steun en medewerking niet zullen onthouden. Versnippering toch zou ook hier weer alles kunnen doen mislukken. Aan den minister van binnenlandsche zaken is verzocht om het Rijksbureau voor Drink watervoorziening het technische plan eener waterverzorging van Voorne en Putten, met de waterleiding van Rotterdam als uitgangs punt, te laten opmaken. Laatstgenoemde wa terleiding levert reeds water in de gemeen te Poortugaal, terwijl Hoogvliet daarvoor op de nominatie staat, Bij voorloopige bestudeering van het vraag stuk dezer waterlevering door Rotterdam, kwamen zij, die de zaak hebben aangepakt, tot de overtuiging, dat men, om het water over heel Voorne en Putten te verdeelen, niet over voldoenden bedrijfsdruk zou be schikken, en dat daarvoor een kleine inrich ting noodig zou zijn, ergens op het eiland, om dien druk weder op te voeren. Daarvoor zou electrische kracht het beste en goedkoop ste middel zijn. Bovendien waren in de ge houden vergaderingen van de gezamelijke dagelij ksche besturen der gemeenten van Voorne en Putten stemmen opgegaanomtrent een mogelijke voorziening van electrische be- drijfskracht, als van groot belang voor den landbouw, diverse bedrijven, polderbemaling, verlichting, enz. Het was daarom, dat bovengenoemde per sonen zich nogmaals tot het dagelijks bestuur van Rotterdam hebben gewend en dit ook b,ereid vonden om, evenals voor de water voorziening, ook voor de electriciteitslevering een voorstel aan den gemeenteraad te doen. Voor de electriciteitsvoorziening wordt nu eveneens een plan opgemaakt. Onnoodig uit te wijden over de groote be- teekenis dier plannen, niet alleen voor de streek zelf, doch ook voor Rotterdam met haar belang bij die eilanden. Bij waterleiding en electriciteit zullen ook de belangen van Oostvoorne en Rockanje als badplaatsen ge baat zijn, mede door het intact blijven van hun natuurschoon. In het algemeen zal de welvaart en de schoonheid van Voorne en Putten er door worden bewaard en bevorderd. De Scheepvaart. De volgende schepen zijn hier te lande aangekomen te Rotterdam op 26 Meis.s. Medan, van den Rotterdamschen Lloyd, van Java (Fal- mouth-Vigo), met stukgoed; s.s. Turbinia, van de Stoomvaart Mij. Rotterdam, Rotter- damsche Lloyd, van New-York, met 165,834 bushels tarwe en 8743 zakken meel voor de Nederlandsche regeering; s.s. Thuban, van v. Nievelt Goudriaan, van New-York, met 24,097 quarters tarwe voor de Ned. regee ring: s.s. Dubhe, van v. Nievelt Goudriaan, van Baltimore, 22,739 quarters tarwe voor de Ned. regeering; s.s. Westerdijk, van de Holland-Amerika Lijn, van New-York, met 260,602 bushels tarwe en 55,383 zakken meel voor de Ned. Regeering; op 27 Mei: s.s. Elisabeth, van A. G. Leq- sen, van New-York, met 10.750 quarters tarwe voor de Ned. regeering; s.s. Oostdijk, van Solleveld, Van der meer Van Hattum.van Baltimore, met 4364 ton tarwe voor de Ned. regeering op 28 Meis.s. Magdalena, van A. C. Len gen, van Baltimore, met 2967 ton tarwe voor de Ned. regeerings.s. Noorddijk, van Solle veld, v. d. Meer v. Hattum, van Baltimore, met 4564 ton tarwe voor de Ned. regeering; en te Amsterdam op 28 Meis.s. Poilux, van de Kon. Ned. Stoomboot-Mij., van New- York, met 101,321 bushels tarwe en 11,203 zakken meel voor de Ned. regeering; s.s. Gooiland, van den Kon. Holl. Lloyd, van New-York, met 158,116 bushels tarwe en 24,374 zakken meel voor de Ned. regeering. Duitsch vliegtuig geland. Hedenochtend is een Duitsch watervlieg tuig nabij den Westkapelschen zeedijk op Walcheren neergekomen. De inzittende, een officier, is onder militaire bewaking gesteld. Een nieuw Nuthoenderweekblad. Door de N. V. t. Expl. v. d. Stoomdr. v. d. Nw. Apeld. Crt., Kanaalstr. 4-6 7 te Apel doorn, wordt een nieuw nuthoenderweekblad uitgegeven, „De Leghen" genaamd. De be hoefte aan een dergelijk blad werd vooral in deze dagen, nu het voer bijna niet te krijgen, en dan nog altijd zeer duur is, wat men gaarne door eieren betaald wil zien, danig gevoeld. Dat de uitgeefster dit aandurft, pleit voor haar ondernemingsgeest, welke weer geschraagd wordt door haar vaste overtui ging, dat de behoefte bestaat en het blad dus er in zal komen, temeer waar het door een bekend nutpluimveedeskundige, bijge staan door een bij uitstek bevoegde staf van medewerkers, geleid wordt. Een aanvrage van een proefnummer bevelen we zeer aan. SOMMELSDIJK. Wederom arriveerde in deze gemeente Regeerings-zeep en -haver mout. Tegen J. de K. alhier is proces-verbaal opgemaakt wegens verduistering van geld. Op de kiezerslijst 1914/18 komen voor voor de 2e kamer der S. G. 657 personen, voor de Prov. Staten 657 en voor den Ge meenteraad 558. Deze cijfers waren ten vo rige jaren resp. 657, 656 en 540. MIDDELHARN1S. De collecte voor dezen- ding gehouden in de Ned. Herv. Kerk heeft opgebracht 62 gulden. De volkszang alhier heeft met 2e Pink sterdag te Gouda den le prijs a in de 2e afdeeling behaaldeen verguld zilveren Me- dailje. De stationchef van de R. T. M. alhier, den heer Osnabruck is als zoodanig benoemd te Kroos wijk. Door den heer Joh. Mosselman zijn 7 woonhuizen onderhands verkocht respectie- felijk aan de heeren A. Born, M. Pas, Al. Vroegindeweij, Arn. van der Velde en C. Dubbeld. Dinsdag is een zwervend koopman aan gehouden en naar R'dam overgebracht ver dacht van diefstal van een fiets, horloge en een Portemonaie met geld. Uit het hotel Zaaijer alhier is een nieuwe fiets van D. V. van Sommelsdijk weg gehaald en een oude er voor in de plaats gezet. STAD AAN 'T HARINGVLIET. V. werd dezer dagen zoo ernstig door een fiets aan gereden dat geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. Bij ministrieel besluit is de maximum prijs der melk vanwege de zomermaanden op 12 ct. de L. gesteld. De winkeliers worden uitgenoodigd telkens op den eersten der maand opgave te doen van kaarsen en andere lichtbenoo- digheden. Alhier is men begonnen met de plaat sing van het stoomgemaal in de L. V. Polder. Procesverbaal is opgemaakt tegen A. B. wegens overtreding der öistributiewet door verkoop van brood zonder bon. DEN BOMMEL. Aangeraden wordt voor zichtig te zijn met de verstrekte hoeveel heden kolen, aangezien, die in mindering gebracht worden op ac totale hoeveelheid van 12 H.L. per jaar. OOLTGENSPLAAT. 17 Juli a.s. zullen te Rotterdam worden ingedeeld van de jaar klasse 1908 W. Kamp, F. Kievit, C. Korteweg, K. Troost, D. Int'Veld, G. Verblauw. Heden morgen werd de bouwknecht M. V. uit Achthuizen terwijl hij een paard geleidde door de tram aangereden, ernstig verwond werd hij opgenomen, de officier van gezondheid den WelEd. heer Key, juist in de tram aanwezig legde een hulpverband, en werd daarna naar het dorp vervoerd, alwaar de verdere behandeling plaats had. Iemand uit deze gemeente maakte Maandag een fietstocht naar Midaelharnis, op onverklaarbare wijze kwam zijn rijwiel in verkeerde handen, door de politie wordt een streng onderzoek ingesteld. NIEUWE TONCiE. Toen C. O. met zijn fiets Maandag aan de Middelharnissche weg aan het fietsen was, had hij het ongeluk in de sloot terecht te komen. Hij kwam er met de schrik en een nat pak af. Een treurig ongeval had Zaterdagavond omstreeks 6 uur plaats. Terwijl de vrouw van A. Melissant aan de deur stond en naar binnen wilde gaan viel ze neer en bleef op de plaats dood. Ze laat een man met twee kinderen na. De collecte van den Nederlandsch ge- wapenden dienst in deze gemeente zal plaats hebben op Maandag' den 18en Juni a.s. De arbeiderswoning van den heer I. Moss Iman alhier, bewoond door H. Kats is onderhands verkocht aan A. Dekker alhier. Woensdag arriveerde in deze gemeente rijst en zal de volgende week op bons wor den uitgedeeld. Het bestuur van den polder Klinkerland onder de gemeenten Nieuwe Tonge, Herkin- gen en Melissant, zal trachten te verkoopen in het raadhuis alhier het grasgewas aan den Maartensweg en St. Pietersweg. D1RKSLAND. Tot en met Zaterdag 2 Juni zijn verkrijgbaar de volgende regeerings- artikelen Op bon No. 4 0,15 K.G. Boonen. Op bon No. 5 0,125 K.G. Gort. Op bon No. 6 0,1 K.G. Havermout. De Paardenmarkt zal gehouden worden a.s. Donderdag 7 Juni. De twee aaneengebouwde woon- en winkelhuizen van de Erven Tigcheloven in, de winterstraat vorige week geveild k f 4350.— door C. Vroegindeweij werden Donderdag avond afgemijnd door den Heer J. Holleman voor f 5035. HERKINGEN. Bij het uitwijken met de fiets, kwam E. v. Z. van hier Zaterdag 1.1. daarbij zoodanig te vallen dat hij zich naast andere kwetsuren met ernstige verwondingen aan het hoofd huiswaarts moest begeven. Zaterdagavond brandde door onbekende oorzaken een of meer achter de woning staande hokken af van J. v. Poortvliet, wo nende aan de'Herkingschendijk. Door spoe dig optreden werd de brand gebluscht en gelukkig belet grooter afmeting te nemen. De in de laatsgehouden Raadsvergade ring benoemde nachtwacht J. Melissant heeft die benoeming daartoe niet aangenomen. Deze week is o a. naast een partij zeep en rijst ook een kleine lading steenkolen aangevoerd, welke de volgende week voor verbruik zal worden verkrijgbaar gesteld, Van Zondag op Maandagnacht was een der beste paarden van C. J. Kardux alhier zoodanig in het prikkeldraad verward geraakt dat het dier moest worden afgemaakt wegens de vele en groote wonden daardoor veroor zaakt. Vrijdagmorgen 1.1. is van hier Voor de lichting Landstorm 1908 vertrokken den Heer L. v. d. Ouden om te Leiden in garnizoen te worden ondergebracht. Als een bewijs dat thans voor den veld® arbeid handen te kort worden gevonden diene dat deze week voor kolenlossrn niemand alhier werd bereid gevonden en de lading door personen uit het naburige Dirksland is moeten worden gelost. De Heer L. v. d. Velde Lz., laatstelijk voor deze gemeente in de Brandstoffencom- niissie benoemd is thans ook naast een groot deel der administratie ook de controle op gedragen die bij voornoemde commissie be rust. Met toestemming van B. en W. dezer gemeente is alhier op secretarie als volon tair geplaatst P. J. Keijzer Pz. van Nieuwe Tonge. GOEDEREEDE. Bij den landbouwer D. Lodder werken 5 geinterneerne Belgen, Dinsdag kwam weder een jong paard van P. V. in dë haven terecht dat met veel moeite op den wal werd gehaald, ÖUDDORP. Met den 2den Pinksterdag was het bezoek van vreemdelingen zeer groot. Vele reizigers moesten zich in de train be helpen met een staanplaats, of kwamen in de goederen- of ladderwagens terecht. Be halve een enkel leelijk voorval aan het strand (vechtpartij) heerschte een goede orde. Ook op den avond was het kalm op het dorp, geen lawaai zooals vorige jaren. BRIELLE*. Bij Kon. besluit van 23 Mei is als blijk van goedkeuring en tevredenheid den bronzen eerepenning voor menschlievend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift toe gekend aan J. v. d. Blink, leerling der Rijks hoogere burgerschool alhier, wegens de door hem met levensgevaar verrichte redding van een jongen uit het ijs van den Molenvest op 22 Januari 1917. Als leden van den gemeenteraad alhier zijn dit jaar aan de beurt van aftreden de heeren Lelie, Mol en Overbeeke, de candi- daatstelling moet plaats hebben op 26 Juni a.s. en de stemming op 6 Juli a.s. Vanwege de Christel. Historische kies- vereeniging alhier zijn als candidaat gesteld voor de a.s. gerneenteraads verkiezing (va caturen L. M. Veenenbos), de heer A. Vroom en voor de perodieke verkiezing de heer H. Sjouke. Vanwege de afdeeling Schiedam en Vlaardingen van 't Leger des Heils is een openluchtmeeting gehouden. Met hun muziek voorop trokken zfj door onze oude veste om naar de weide te gaan aan de straatweg van den heer M. Scheijgrond waar dan de samen komst des avonds om half zes plaats moest hebben. In de maand Juni worden verwacht de volgende prosessies naar de graven der Gor- kumsche Martelaren te Brielle. 5 Juni Geer- truidenberg, 6 juni Gouda, 12 Juni Oude Tonge, 19 Juni Feijenoord, 20 Juni Moerdijk, 26 Juni Bosch, 27 Juni Delfshaven. RGCKANjE. A.s. Maandag 4 Juni wordt de winkel van de Coöperatieve zaak alhier opgericht, geopend. Alsdan treedt de geheele zaak in werking. HELLEVOETSLUIS. Voor lid van den Ge meenteraad (vacature P. Gallas), zijn candi daat gesteld Pb. Haas en P. de Gans. Eerst genoemde door de lib. Kiesvereeniging, de laatste door een groep kiezers. Wij verne men dat de S. D. A. P. de candidatuur P. de Gans zal steunen. De stemming is bepaald op Woensdag 6 juni 1917. Benoemd tot ontvanger der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen, alhier dhr T. W. Postema, thans ontvanger te Gor- redijk. Hr. Ms. pantserboot Gruno wordt 5 Juni uit dienst gesteld te HellevoetsluisHr. Ms. kanonneerboot Thor wordt 3, Juni te Nieuwediep in dienst gesteld. NIEUW HELVOET. De Rijksklerk 2e klas se C. Arkenbout ten kantore der Invoerech- ten, te Amsterdam, geboren alhier (vroeger werkzaam ten kantore Hellevoetsluis,) is be noemd tot Ontvanger der directe belastingen te Loppersum. Woensdagmiddag had de knecht van den molenaar Maasdam het ongeluk met paard en wagen in de sloot te geraken doordat het paard schrok van een op het land ge bruikte wiedmachine. Onder toeloop van veel volk werden paard en wagen uit de sloot gehaald, geen ongelukken, de materiele schade gering. Maandag is alhier een concours voor muziek- en zangvereenigingen gehouden, uitgeschreven door de Harmonievereeniging Excelsior alhier. De uitslag is als volgt: Postfanfare te Dordrecht, 3e prijs met 90 punten in de3eafd. fanfare; Kunst en Vriend schap te Rotterdam, 3e prijs met 93 punten in de 3e afd. mannenkoor; Kunstliefde en Vriendschap te Heenvliet, 3e prijs met 101 punten en Ontspanning na Arbeid te Nieuw- Helvoet, 3e prijs beiden van de 3e afd. ge mengd koor; Vriendschap en Eensgezind heid te 'sGravenhage, le prijs met 152 pun ten in de 2e afdeeiing fanfare; Wilhelmina te Hellevoetsluis, 2e prijs met 134 punten in de le afd. mannenkoor; Oefening en Uit spanning te Hekelingen, 3e prijs met 108 p. in de le afd. gemengd koor. Bij den aan dit concours verbonden marsch- wedstrijd behaalde de Postfanfare te Dor drecht den 2e prijs met 14 punten en Vriend schap en Eensgezindsheid te 's-Gravenhage den 3e prijs met 11 punten. De jury voor het concours bestond uit de heeren H. Völlmar, muziekleeraar te 's-Gra venhage; Jac. Dorreboom, muziekleeraar te Rotterdam, en B. de Bruin, orgenist te En schedé. VlERPOLDERS. Van Zaterdag op Zondag is ingebroken in 't Chr. Militaire Tehuis. Een geldkistje met f 200 is ontvreemd. Van de daders nog geen spoor. -~ Tweeden Pinksterdag is de Knapenver. „Timötheus" naar Zuidiand op de fiets ge weest. Daar zijn de jongens ontvangen door Ds. Koolhaas met zijn Knapenver. Heerlijk onthaald en gezamenlijk eenige Christelijke liederen gezongen. De jongens keerden recht voldaan huiswaarts. Tweeden Pinksterdag is Dr. van der Meulen van Brielle aan den Kerkweg in de sloot gereden met zijn stoomfiets. Met wat schade aan zijn stoomfiets en een weinig nat kwam hij er af. Maandag is A. Klok Lz. met zijn been in een egge terecht gekomen doordat een bok hem omduwde. De wond is door den genees heer uitgebrand. Dinsdagavond 20 Mei j.l. vergaderde de Coöp. Veeverzekering „Door Eendracht Sterk" in de zaal van den heer A. Arkenbout Aanwezig 75 leden. Door het bedanken van den Voorz. de heer Th. Poldervaart, opende de vice-voor- zitter, de heer P. Luijendijk, met een passend woord de vergadering. Hierna verzocht hij, den secretaris de notulen voor te lezen, wel ke onveranderd werden goedgekeurd. De Rekening en Verantwoording van den admi nistrateur, den heer J. Klem was nagezien door de Commissie, bestaande uit de heeren A. Stolk en C. van Es. De heer Stolk adviseer de den leden om deze rekening goed te keu ren daar de Commissie dezelve had nage zien en in orde bevonden. Spr. bracht hul de aan den administrateur voor zijn accuraat beheer. De Voorz. bedankt de Commissie voor hunne werkzaamheden en benoemt de heeren A. Boutkan en Langendoen voor 't na zien van de volgende Rekening en verant woording. Deze heeren nemen de benoeming aan. De Voorz. verzocht de administrateur een overzicht te geven van de verantwoording, waaruit blijkt dat voor de afdeeling Paarden de ontvansten f 1992,90, de uitgaven f 1643,59 waren, zoodat er een saldo is van 349,31. De voorz. deelt mede, dat 't bestuur met de Raad van Toezicht besloten heeft om de te heffen omslag te stellen op 2'/2 wordt zonder stemming aangenomen. Afd. Runderen. De ontvangsten f2110,60, de uitgaven, f 2086,92'/2, batig saldo f 23,67 De te heffen omslag wordt inet algemeene stemmen vastgesteld op 2'/t Afdeeling geiten. Ontvangsten|jf 245,96, uit gaven f 243,54, batig saldo f 2,22. De te hef fen omslag wordt bepaald op 20 pCt. De heer A. Boutkan vraagt hoeveel geiten er in 't laatste halfjaar geweest zijn. De ad ministrateur antwoordt 75 stuks. Gestorven waren 23 stuks. Bestuursverkiezing Aftredend de heer Dk. Vrij en vacature de heer Th. Poldervaart, die bedankt heeft. Herkozen wordt Dk. Vrij met 60 stemmen, gekozen Jb. de Snayer met 32 st. Tot plaatsvervangende bestuursleden wor den bij acclamatie gekozen de heeren C. Scheijgrond en D. v. d. Linden De heer B. Langendoen, lid van den R. v. Toezicht, wordt bij acclamatie herkozen. Tot schatters worden gekozen de heeren W. Poldervaart (aftr) en W. Poldervaart Az. Tot plaatsvervangende schatters worden bij acclamatie gekozen de heeren C. van Es en L. Poldervaart Janz. Het scbatersloon wordt gebracht van 5—10 en 5 respectivelijk per koe, paard en geit, op 7'/2 cent 121/» cent, en 5 cent, op voorstel van den heer Geil- voet van Heenvliet. Na nog eenige discussie wordt de verga dering gesloten met dank aan de leden voor de opkomst. SPIJKENISSE. Onze dorpsveldwachter Nij- holt is in gelijke betrekking benoemd (e Joure (Fr.) De veehandelaar C, A. v. d. Berg miste Maandag een 4 tal koeien, die aan den Hon- gerdijk liepen. Na eenig onderzoek bleek dat ze meegeloopen waren met een koppel daar passeerende koeien van den handelaar M. v. Dijk te Oostvoorne, welke naar „de Ver loren Hoek" gebracht waren. Van D. nam evenwel tegen den eigenaar der vermiste koeien een houding aan, dat deze de Rijks veldwachter Voogd moest assisteeren die op de geheele kudde beslag legde, waarna Van den Berg zijn eigendom kon zoeken. Woensdagavond vergaderde de A. R. Kiesv. met het oog op de a.s. gemeenteraads verkiezing. Aftredend zijn de Heeren P. v. d. Berg (A.R.), E. Dekker (C.H.), A. Vos (Lib.). Door de A.-R. Kiesv. adhaesie te betuigen aan het adres der Chr. Historische kiesv. en gericht tot de Lib. Kiesv. om te laten zitten wat zit, en zonder strijd deze verkiezing te doen afloopen. Naar de geruchten gaan zul len de Socialisten ook met een eigen candi daat komen, n.l. de Heer A- Landmeter. Pole hiermede houdt bovenbedoeld adre3 rekening, daar een der alinea's bevatIndien de Soc. ook met een candidaat uitkomen, stellen de A.R. en de C.H. Kiesv. den Liberalen voor elkanders candidaten over te nemen. Na ampele bespreking werd de verg. op de gebruikelijke wijze gesloten. De prijs voor consumptie-melk in onze gemeente is vastgesteld op 12 cent per Liter aan huis bezorgd. Het Bestuur van den Polder Spijkenisse en Schlekamp zal Zaterdagmiddag 6 uur, in de zaal van L. v. Bodegom in het publiek aanbesteden het schoonmaken der wateringen. Verslag der vergadering van den ge meenteraad van DEN BOMMEL, gehouden op Vrijdag 25 Mei 1917, nam. 1,30 uur. Voorzitter de Burgemeester. Aanwezig alle leden. Eén vacature. Na opening met gebed worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveran derd goedgekeurd. Voor kennisgeving wordt aangenomen een schrijven van den Directeur-Generaal der Posterijen en Telegrafie, dat geen genoegen wordt genomen met een besluit van dit ge meentebestuur omtrent vervanging telephoon- kantoor. Benoeming Onderwijzeres. Na stemming wordt uit het voorgedragen drietal Mej. A. L. Koornneef te Spijkenisse, A. G. Grootenboer te Middelharnis en J. Bal te Boxtel tot onderwijzeres aan de le O. L. School alhier benoemd Mej. A. L. Koornneef voornoemd met 5 stemmen, terwijl op no. 2 ééne stem is uitgebracht, voor welke benoe ming zonder hoofd, stemming de verplichting wordt opgelegd tot het desgewenscht geven van herhalingsonderwijs en tot het desver- langd onderwijs geven aan de 2e Openbare School bij afwezigheid of ontstentenis van een der leerkrachten. Weegbruggen concessie. Na voorlezing van een ingekomen adres om consessie voor 30 jaren van weegbrug no. 1, in welk geval dan weegbrug no. 2 zal komen te vervallen, geeft de heer Jongeling verslag van het verhandelde in de gecombi- neerde ver- de fairbank De Voor: is ingekom dering van en is eeni besluit te bindt, zond onder 't o exploitatie j licht in de lang is geb voordeelen i werd, is eet vervalt, nu op de kaai en geen O' worden. Hij ning van 30 te wachten De heer lang om de len 10 jaai; jaar, wat tö bezwaar ka Nadat ui heer Rosme nu allicht v I worden, wc \verleenen vj {item, die i voorste i aan w 20 jaren valt wo inmen. Rioleeri n ruwe rrwaarde gder s! velk eet rden we; begrooti Hoofdei I Overgega behandeling Te 8 30 u tot a.s. Vrij Gemeet VOEJ 1917 Agenda ter. 2. Beno Ruim hal de nieuw b per rijtuig en den Se< gemeentehu een bouque In de raa op verzoek gelezen, da had behaaj tot Burgem sluis den I Waanders, gemeester z Daarna s S woord Wh toesta: rooskleurig was van I vlottende b lijk niet ve gemeente, hem gegeve te mogen z bloei te bre ambtelijke i De nieuw der Vermac zeide dat 1 het Dagelij Raad in gi werken tot den Secrete dat ze in mogen doe zeggen „bij hoopte dat onderwerpe de debatten Daarna g ieden van ^H.H. Bri 'tiok were /ten B. en V treffen voor Nieuw Helv zooals in besloten. Hierna si geven om t teeren. GOEDER de Noordzi visch besor Ajrrondisser Zilt De 47-ja: op 7 April naar het hc pijnlijk getr Beki. wa gen op zijn beschadigd Ter zake M. f 25 bot De 20-ja had op 16 verschenen de linkerzij door Admi verwond w Eischf nis, ter zak Tegen de voet, die man het sc werd wege boete, subs Fall Volgens formatiebui Bureaux vc loopen we land uitges faillissemen vorige jaar Van 1 347 failliss zelfde tijdp Op Woe tion van d *en, bij A

Maas- en Scheldebode | 1917 | | pagina 4