Zaterdag 26 Mei 1917. 328te Jaargang N°. 2288. voor de Zaidhollandüehe en Keeuwsclie Eilanden. erde Blad. Fa. Wed. LfoHHn RIJWIELEN ^fcipÉalipijeoliliij Antirevo lutionair Orgaan Advertentiën. IN HOC SIGNO VINCES djO(J ÜBA 'f U UIT DE PERS. Reclames Mededeelingen. RECHTZAKEN. J. P. NIEUWLAND Fz. 'zm qin S072SIH3S J. Wielaard, Middelharnis. Oesa lourant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. entsprijs per drie maanden fr. p. p. 50 Cent by vooruitbetaling, nd bl| vooruitbetaling f 4,50 per jaar irlijke nnnmers 5 Cent. W. BOEKHOVEN Zonen, SOMMELSD1JK. Voorstraat DIRKSLAND HEUL DIRKSLAND. Dagelijks versch varkensvlaeseh. Gedurende de Zomermaanden alles ia de ijskast. Fijne vleeseh waren en worstsoorten. Alles machinaal gesneden, 10462 UITGEVERS Telefoon Inftereomn. Ho. I Advertestiës I2V2 essiger regel, Ssalssssee 25 per regel. I Boekaankondiging g Cent per regel. [Bienataanvragen es Bissstaanfeiedingem 50 0§s4 gar plaatsing, Groots letters es vignetten worden berekend naar ds plaatsruimte dis s:g beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 nar. .ISe stukken voor «le Redactie bestemd, Aüvertentién en verdere Administratie irasse® toe te seisde® aam «Ie ïlltgfeves s. Treurig gesol. Vrijzinnigen en Socialisten hebben ten op zichte van de verzekeringswetgeving hun doel bereikt. De ajbraak van de wetten-Talma is ge lukt. De ouden van dagen, de invaliden, de zie ken, de weduwen en de weezen, zij worden niet geholpen. Nu niet en evenmin in de naaste toekomst. Zij mogen opnieuw wachten wie weet hoe ..«/g. De Regeering begon met te weigeren de wetten Talma uit te voeren. Daarna werd het z.g. ouderdomsontwerp- wet ingediend, welks verdere behandeling niet door de Eerste Kamer maar door de Regeering werd tegengehouden. Vervolgens kwam het aanpassingsontwerp dat naar het heette links en rechts tot elkaar moest brengen, maar dat in werkelijkheid be doelde het staatspensioen in te voeren en ile invaliditeitsverzekering impopulair te maken. Dit ontwerp dat voor rechts natuurlijk on aannemelijk is, kwam deze week aan de orde. Maar zelfs dit ging de linkerzijde nog te ver. Men heeft zich nu eenmaal in 't hoofd ge zet dat de geheele verzekering moet misluk ken en daarom kwam de heer Sannes met een motie aandragen, waarin de Kamer als haar meening uitspreekt dat de geheele ouderdomsverzekering uit de Invaliditeitswet moet vervallen. Minister Lely had hier wel ooren naar. Zelfs het kon al niet mooier deelde hij mede dat hij ingeval de motie werd aan- [enomen, de noodige wijzigingen reeds ge- ed had liggen. Doorgestoken kaart misschien De motie werd met 37 tegen 29 stemmen, rechts tegen links, aangenomen. Het gevolg van deze beslissing is dat de kans op een spoedige invoering van de ver zekeringswetten, waarnaar reeds zoovele ja ren reikhalzend werd uitgezien geheel is ver keken. De linkerzijde heeft haar poliiieke spel ge wonnen. Maar de arbeiders en onder hen de meest hulpbehoevenden, zijn de lijdende partij. Zullen zij zich nog langer als speelbal la ten gebruiken? Vrije Westfr. Knoeien. Veel geknoei komt openbaar. Waarlijk er is voor 't Nederlandsche volk wel reden om zich diep te schamen want nog nooit kwa men er zooveel tempeltjes en altaren van Mammon aan 't licht, als in onzen tijd 1. Eerst de smokkel garde2. Wat de oor logswinst aangaat zijn er talrijke O.W.-ers, die hoe eer hoe liever de herkomst van hun fortuin moest vergeten zien. 3. Met de belastingen. Min. van Gijn zei er van„In vele, wellicht in de meeste ge vallen, zijn de resultaten van het boekenon derzoek döör bevoegde accountants zeer on aangenaam verrassend geweest". Jaar in jaar uit was ook de aangiften voor de gewone belastingen zooveel oneerlijkheid gepleegd, waarom de minister dan ook voor stelt de deskundigen voorgoed als ambtena ren in 's Rijks dienst te nemen om zulk be drog tegen te gaan. Vaak zijn deze bedriegers en wetsontdui- kers hoogst respectabele lieden die vooreen O. W.-er den neus ophalen en een smokke laar naar de galg zouden sturen maar op 't stuk van belastingen, meenen zij, mag men den Staat bedotten zooveel als men kan. Hoe staat het ermee onder ons? vraagt het Friesch Dagblad. Wij weten toch dat on rechtmatig verkregen of ingehouden geld rammelt in een doorgeboorden buidel en God zoo vaak den Mammon gebruikt om den Mammondienaar er mee te tuchtigen. Laten we toch niet „dwaas" zijn. Hygiënische maatregelen. Terecht wordt in verschillende bladen ge waarschuwd door de heeren medici tegen het gevaar voor besmetting dat ontstaat door het binnenkomen van vele personen over onze grenzen als ontvlucnte gevangenen, de serteurs en dergelijke, wier gezondheidstoe stand van twijfelachtigen aard is eri soms erger dan dat. Thans wordt de hygiënische toestand de zer personen niet genoegzaam gecontroleerd. De Rotterdammer schrijft er van Er behooren in verschillende grensplaat sen van Staatswege medici te worden ge- stationneerd met de noodige des infectie- inrichtingen, isoleerkamers, badgelegenheden en wat dies meer zij, opdat worde gewaakt dat niet de kiemen van allerlei gevaar lijke ziekten in ons land binnenkomen en om zich heen grijpen. Dan merkt men het wel, maar dan is het te laat ook. De pokken-epidemi, die 't vorig jaar te Amsterdam woedde, was een treffende waarschuwing in deze. Ook zij was ver oorzaakt door een buitenlander, die be smet met de pokken, hier binnenkwam. Laat de regeering tijdig op deze waar schuwing letten en de noodige maatrege len nemen, dat wij niet bij al de onvermij delijke narigheden van dezen tijd ook nog dezulke zouden krijgen, die met de noodige zorg zijn te voorkomen." Zondagsheiliging. Het vele reizen op Zondag, dat vroeger zeer zelden voorkwam, maar nu tijdens de mobilisatie schier regel geworden is, mag ons wel eens voor de vraag stellen of we op dit punt voor of achteruit gaan. Aan den Redacteur van de Heraut was de vraag voor gelegd, of menschen die een betrekking bij spoor, tram veerdienst, post, telegraaf en te lefoon, enz. vervullen, wel toegelaten mogen worden tot de belijdenis des geloofs Het even duidelijk als beslist antwoord zal ook leiding kunnen geven bij 't antwoord op onze eerste vraag. Het Sabbatsvraagstuk dat hiermede aan de orde wordt gesteld is een uiterst moei lijk vraagstuk dat niet aangeroerd kan worden zonder tot allerlei gevoeligheden aanleiding te geven, aan de eene zijde kan niet genoeg gewaardeerd worden de heilige ijver en de diepe ernst, die uit elke poging spreekt van ons Gereformeerde volk om het Sabbatsgebod heilig te houden. Maar aan den anderen kant, de geschiedenis heeft dit telkens geleerd, leidt dit sabbats gebod zoo licht tot Farizeïsme, waarbij vergeten wordt, dat de Sabbat om den mensch is en niet den mensch om den Sabbat, en veel meer in allerlei casuïsti- sche (moeielijke gewetens) vragen kracht wordt gezocht dan in een doordringen in de diepere geestelijke beteekenis van het Sabbatsgebod. De oplossing van dit vraagstuk moet na tuurlijk daarin gezocht worden, of de ar beid, die in zulke publieke betrekkingen op Zondag geschiedt, tot de noodzakelijke werken gerekend mag worden. Volgens het eenparig gevoelen toch van onze Ge rei. Kerken, zooals die ook in het bekende advies over de Sabbatsquestie op de Dord- sche Synode is uitgesproken, is arbeid op den dag des Heeren, wanneer, le. die ar beid geschiedt, in den dienst des Heeren zelf; wanneer 2e. die arbeid raakt werken der barmhartigheid-, en wanneer 3e. die arbeid behoort tot de noodzakelijke dingen van het leven. Het is dus hoofdzaak dat we weten, dat -die zaken behooren tot de noodzakelijke din gen des levens. De redacteur zegt hiervan: In hoeverre spoor, veerboot, tram, post telegraaf en telefoon in onze tegenwoor dige maatschappij geheel op den Rustdag kunnen stilstaan, is niet gemakkelijk te zeg gen. De groote uitbreiding, die het ver keer ondergaan heeft, de Ingewikkeldheid van het samenstel onzer maatschappij ma ken dat althans in de steden een geheel stopzetten van al deze middelen van ver keer niet wel doenlijk is. Geen Chr. Staats partij in ons land heeft dan ook op haar program den elsch durven plaatsen dat op Zondag deze arheld geheel zou stilstaan wel wordt er aangedrongen op zooveel mogelijke inperking van den Zondagsar- beidwel wordt er gevraagd, dat door in voering van ploegenstelsels aan degenen die dezen dienst verrichten, meer vrije Zondagen bezorgd zullen wordenmaar een absoluut verbod van dezen arbeid wordt door niemand als eisch gesteld. En toch zou dit natuurlijk moeten geschieden wanneer deze arbeid tegen het Sabbatsge bod inging. Een Christelijke Staat mag niet door zijn eigen handelingen in strijd komen met de ordinantie die God ons gaf. Heeft nu geen enkele Staatspartij die voor de Christelijke beginselen opkomt, toch dezen eisch aan de Regeering dur ven stellen, dan blijkt daaruit wel, dat de Chr. consientie dezen arbeid niet als zon dig veroordeelt, maar erkent dat deze ar beid (zij het dan zooveel mogelijk beperkt) tot de noodzakelijkheden van ons tegen woordig maatschappelijk leven behoort. Daarmee is de vraag beantwoord en een ieder moet in zijn consciëntie vrijgelaten worden. Wie voor zichzelf in het waarnemen van zulke betrekkingen zonde ziet, zorge uit zulk een betrekking te komen. Maar hij veroordeele daarom een ander niet, die over dit vraagstuk anders denkt en wiens consciëntie hem niet beschuldigd. 25 cent per regel. MAGAZIJN van ©a Kia&eykloo&iag COSTUUMS DEMIES AISONS WINTERJASSEN ULSTERS REGENJASSEN PANTALONS KINDERPAKJES kINDERJASJES ZICHTZENDINGEN FRANCO Geld of voedsel. „Kort geleden sprak ik iemand, die er een brandkast op na houdt en er „heel warm pjes" in zit, zooals men dat wel uitdrukt. Maar wat was het geval Hij mocht er dan nog zoo „warmpjes" in zitten, in 't geld na melijk, hij kon nu voor al zijn goud en pa pieren geen mud kolen, geen half mud zelf koopen, om de eenvoudige reden, dat er geen kolen te koop waren. Wat heb ik nu aan mijn geld, zoo vroeg hij zich afIk kan toeh geen geld stoken Wie weet, of het straks niet nog zoo ver komt, dat er voor al ons lieve geld ook geen brood meer verkrijgbaar is. En je kunt toch je geld niet eten Die man sprak eenvoudige waarheden, waarheden als koeien zouden we zeggen. Maar die we nooit zóö gekend en gevoeld hebben als schrikkelijke waarheden ons met ontzetting vervullen. Dus we zijn er nog niet als we veel geld bezitten. Je wist het al lang maar het komt nu in andere gedaante op ons af 1 En ik dacht aan zoo vele oorlogswinst- makers" als ze nu eens niet anders hadden dan geld, en er was geen doen aan om de noodzakelijke levensmiddelen te]bekomen, wat dan? Zouden ze dan nog niet bij een vol len geldbuidel kunnen omkomen van gebrek." Juist als de woestijnreiziger, die van ge brek omkwam naast zijn met goud beladen kameel. Men gaat in Engeland zoover met het aan wenden van de uithongeringsmethode, dat men zelfs een geheel neutraal land als het onze, er door dwingen wil, om Engeland in zijn militaire positie te steunen en daaren tegen Duitschland er onder te krijgen. Men weet hoe tal van schepen, die met regeerings- graan uit Amerika naar Rotterdam op weg waren, geheel willekeurig in de Engelsche havens worden vastgehouden, en dat de vast- ankering van deze schepen een enkele maal zoover gaat dat het opgepakte meel in het scheepsruim aan bederf onderhevig wordt. De plaat van Braakensiek geeft de toe stand juist weer. De zorg klopt aan de deur eener woning waar binnen Nederland gehuistvest is. Men sust zieh daarbij nog in slaap door te meenen, dat nu ja, dezen zomer dan nog een bange strijd zal worden gestreden, maar dat het dan ook onherroepelijk uit zal zijn en de vrede in 't land komt. Maar wie staat er voor in, dat dit zoo zijn zal Als de Entente volkomen overwint èn wie gelooft in vollen ernst aan zulk een af doende overwinning 7 en Duitschland buigt 't hoofd niet, wie zegt dan, dat we niet, een nieuw oorlogsjaar zullen ingaan? En hoe moet het dan op den duur komen met de noodige toevoer van levensmiddelen brand- en grondstoffen, enz. Daarom mogen we de waarschuwing in de Groene van Prof. van Hamel tegen zorge loosheid bij 't verbruik onzer voorraden van levensmiddelen en grondstoffen wel ter har te nemen. De nood van de laasfe dagen heft reeds waarschuwend den gekromden vinger op. Het vooruitzicht van de komende maanden spreekt, zoo het kan nog ernstiger. De geheele samenleving zal zich moeten organiseeren om zoo zuinig mogelijk te ver bruiken. Er moet pijnlijk naar gestreefd, dat de voorraden en wat er binnen komt, zoo lang mogelijk reiken. Er moet ook gezorgd, dat zooveel moge lijk het belang van alle gezinnen gelijkelijk gewaarborgd wordt. Alleen door zeer krachtig doorgevoerde spaarzaamheid, en door het gezamelijk nauw gezette streven, om al wat bruikbaar is, tot zijn bestemming te doen komenook door de voortbrenging voor het binnenlands ver bruik zoo intens mogelijk op te voeren kunnen wij ons wapenen tegen den vijand, die aan komt sluipen: het gebrek het tekort. (De Banier.) Arrondlssements Rechtbank te Rotterdam. Zitting van Dinsdag 22 Mei. De 19-jarig F. M. C. G., zonder beroep te Hellevoetsluis, was in December van het vorige jaar werkzaam geweest ten postkan tore in zijn woonplaats. Hij was daar belast geweest met het ontvangen en inschrijven van inlagen op de Rijkspostspaarbank. Door moeilijke huiselijke omstandigheden was zijn moeder, de 41-jarige J. H. W., huis vrouw van J. D. G., zonder beroep te Helle voetsluis, er toe gekomen hem te vragen eens wat geld van kantoor mee te brengen. Zij verklaarde een oogenblik te hebben onder steld, dat de jongen op kantoor wel aan geld geholpen zou kunnen wordentoch had zij eigenlijk wel begrepen, dat haar zoon op geen andere wijze geld zou kunnen krij gen dan door het weg te nemen. Op 22 Dec. had de schipper M. F. v. Bom mel f 80 op de spaarbank gebracht; bekl. had toen op diens boekje f 80 ingeschreven doch ,in register 7, dat hij bijhouden moest, slechts f 60 ingevuld. Op den controle-staat die eens per week naar het hoofdkantoor te Amsterdam werd opgezonden, die door een ander bijgehouden werd en op welken in 't eerst f 80 was ingeschreven had bekl. dat bedrag tot f 60 veranderd. Twintig gulden van de ingelegde tachtig had de jongen zich wederrechtelijk toegeëigend en ten geschenke gegeven aan zijn moeder, die het geld had aangenomen, wetende althans begrijpende, dat haar zoon het door misdrijf verkregen had. G. had uit de z.g. „kleine kas" die hij on der zijn beheer gehad had, daarenboven f 20 weggenomen. Dit was hem evenwel nietten laste gelegd. De directeur van het postkantoor te Helle voetsluis legde een verklaring af betreffende de vermissing van de geiden en verklaarde voorts, dat beklaagde voor tijdelijk was aan gesteld geweest, bij ministriëele beschikking en in handen van hem, getuige, den eed had afgelegd. Getuige had bekl. herhaardelijk gewaar schuwd, zich niet aan rijksgelden te vergrij pen. Hij had daartoe aanleiding gevonden doordat hem bekend was geweest dat de opvoeding van den jongen verwaarloost was en zijn omgeving een verderfelijken invloed op hem had. Het O. M. waargenomen door mr. Bake, eischte tegen G. en zijn moeder voor ieder drie maanden gevangenisstraf voor G. we gens verduistering als ambtenaar en voor de moeder ter zake van heling. De 57-jarige veldarbeider W. V. te Stad aan 't Haringvliet zou op 28 Maart te Mid- delharnis, uit het lokaal der groentenveiiing aldaar, 5 zakjes ajuin weggenomen hebben ten nadeele van verschillende eigenaars, met het oogmerk zich die ajuin wederrechtelijk toe te eigenen. Bekl. ontkende. Hij verklaarde de ajuin, weke hij door den bode J. A. Donkersloot van Mlddelharnls naar zijn woning te Stad aan 't Haringvliet had doen vervoeren en die ten huize van dien bode in beslag was genomen, voor f 6 te hebben gekocht van zekeren Blom, die evenals hij zelf, op het eiland Flakkee zou wonen. Deze Blom zou vertegenwoordiger geweest zijn van ajuin verbouwers en opgetreden zijn als tussch en- persoon tusschen de boeren en eventueele koopers. De zakjes ajuin die Blom aan bekl. zou hebben verkocht volgens diens verklaring zouden monsters geweest zijn. Uit de verklaringen van eenige getuigen bleek dat bekl. die anders nooit op de vei ling kwam, er dien 28sten Maart was opge merkt. Een opzichter was door anderen ge waarschuwd dat bekl. eenige monsters ajuin had weggenomen en zich daarmede verwij derd had. Geen van de getuigen allen sedert jaren bewoners van Flakkee, kenden op dat eiland een Blom die voor zichzelf of anderen in ajuin handelde. Het O. M. achtte het bewijs geleverd en eischte wegens diefstal een maand gevange nisstraf. Mr. J. R. Pcntermann vond de voorstelling van het gebeurde door bekl. gegeven, vol strekt niet ongeloofwaardig. Het bewijs van het ten laste gelegde achtte de verdediger niet geleverd. Op 4 April zou de niet-verschenen bekl. A. H. te Oude Tonge een hoeveelheid groen populierenhout weggenomen hebben, met het oogmerk zich dat hout wederrechtelijk toe te eigenen. Het was het eigendom geweest van de heerlijkheid Rljsoord aldaar. Ter zake van diefstal eischte het O. M. f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. De 18-jarige slager J. P. M., teSpijkenisse had aldaar in Maart een stuk gezouten ma ger regeeringsspek met een kluif verkocht voor 55 cent per half kilo, terwijl de maxi mumprijs voor gezouten mager regeerings spek 55 cent per half kilo, doch die voor kluif 15 cent per half kilo geweest was. De 49-jarige A. C. B., te Vlaardingen had op 3 April 2 H.L. aardappelen vervoerd van Rockanje naar Brielle zulks in strijd met de distributie wet. Ter zake van overtreding van de distri- butiewet eischte het O. M. in elk van deze twee zaken f 25 boete, subs 10 dagen hech tenis, in de zaak van A. C. B. met verbeurd verklaring van de opbrengst der in beslag genomen en inmiddels verkochte aardappelen zijnde f 8. De rechtbank heeft heden veroordeeld: B. N., 19 jaar, arbeider te Melissant we gens mishandeling tot f 20 boete, subs. 20 dagen hechtenis. W. v. D., 48 jaar, landbouwer te Ouden hoorn, wegens eenvoudige beieediging, tot f 10 boete subs. 5 dagen hecht. T. L., 36 jaar veldarbeider te Dirksland, wegens huisvredebreuk, tot f 15 boete subs. 10 dagen hechtenis. Faillissementen In Nederland. Volgens mededeellng van het Handelsin formatiebureau van VAN DER GRAAF &Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afge- ioopen week, eindigende 19 Mei, in Neder land uitgesproken 17 faillissementen tegen 21 faillissementen In dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 19 Mei 1917 329 faillissementen tegenover 407 over het zelfde tijdperk van het vorige jaar. Heden ontvangen een schoone Collectie voor DAMES en HEEREN. 12106 Verschillende 1ste klas fabrikaten tegen verschillende prijzen. 'hvhuhtjaKOU iVVU 80SSI 98 NYY13dHVV9H3I(I li .S:

Maas- en Scheldebode | 1917 | | pagina 9