BINNENLAND. PLAATSELIJK NIEUWS GEMEENTERAAD. VISSCHERIJ. UITSLAG VERK00PINGEN. BURGERLIJKE STAND. KERK EN SCHOOL. LAATSTE BERICHTEN. MARKTBERICHTEN. in het stadium, waarin de aanvaller zich tevreden stelt met het verdedigen van de verkregen terreinwinst, tegen vijandelijke tegenaanvallen. Ofschoon de uitkomsten van het Itallaansche offensief nog niet in hun geheel zijn te overzien, vestigt zich niettemin de indruk, dat het resultaat in geenen deele evenredig is aan de krachtsinspanning, die er aan vooraf is gegaan". Archangel door Engelsche troepen bezet. Naar het „Aftonbladet" van uit Petersburg terugkeerende reizigers verneemt, hebbende Engelschen Archangel met 4000 man bezet. Het voornemen bestaat ook het trajeot tus- schen Archangel en Petersburg te bezetten, terwijl de Japanners in Charbin troepen heb- ben gelegerd. NEDERLAND EN DE OORLOG. De scheepvaart. Het ln begin November naar Chili ver trokken Nederlandsche stoomschip Stella is Dinsdagavond met een lading kunstmest in IJmuiden aangekomen. Het Nederlandsche stoomschip Wieldrecht Is hedennacht van Amerika te IJmuiden bin nengekomen met petroleum. Het stoomschip Mijdrecht, eveneens met petroleum, kan he den binnenkomen. Een Nederlandsche tjalk tot zinken gebracht. Het kustvisschersvaartuig IJM 360 heeft hedenmiddag te IJmuiden aangebracht de vier opvarenden van de Nederlandsche tjalk Voorwaarts, thuis behoorende te Groningen, eigendom van en bevaren door kapitein Bonninga, welke tjalk, van Karlscrona geko men en naar Rotterdam bestemd met een lading hout, op de Noordzee, ter hoogte van Texel, door een Duitsche duikboot met brandbommen tot zinken is gebracht. Tweede Kamerverkiezing-Helder. Bij de Dinsdag gehouden herstemming voor de Tweede Kamer kiesdistrict Den Hel der, zijn uitgebracht 6089 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heeren P. J. Oud (v.-d.) 3341 en B. Thomassen (S. D. A. P.) 2748, zoodat gekozen is de heer Oud. Waterweg-Dordrecht. Door de Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen op Goedereede Overflak- kee is aan Z.Exell. de heer Minister van Waterstaat het volgende schrijven gezonden. Middelharnis-Dirksland, 23 Mei 1917. Bij deze hebben wij de eer u mede te deelen, dat onze Vereeniging, kennis geno men hebbende van het ontwerp van wet betreffende het maken van een Waterweg van Dordrecht naar zee met bïjbehoorende memorie van Toelichting, het zich tot een plicht acht het volgende onder de aandacht van uwe Excellentie te brengen, met beleefd verzoek ook de beide Kamers der Staten- Generaal met den inhoud dezes in kennis te stellen. In de genoemde memorie van Toelichting dan wordt op pag. 7 gezegd „Voorts zal het gewenscht zijn om „lo. den mond van het Spui eenigermate „te beteugelen, gepaard met een vastleggen „van den bodem, ten einde te voorkomen, „dat het Spui te veel ebwater zou kunnen „afvoeren. „2o. het Beerengat aan de zijde van het Spui af te sluiten, zoodat het alleen nog als vloedkom voor de Oude Maas blijft dienst doen". Wij wenschen hieromtrent op te merken: ad. lo. Door het thans met kracht door het Spui in het Haringvliet vloeiende ebwater wordt de verondieping van het Spul en van de vaargeul in de zoo beruchte zandplaat „de Bieningen" tegengegaan; vermindering van afvoer van ebwater kan dan ook o.i. niet worden toegelaten, omdat het spui voor de scheepvaart van ons eiland onmisbaar is. ad. 2o. Afsluiting van het Beerengat zou zijn een ernstig nadeel voor de scheepvaart van Óverflakkee en Goedereede op Rotterdam, welke bijna geheel langs dien weg plaats heeft. Afsluiting toch zon het nemen van de route door het Spui tot in de Oude Maas noodzakelijk maken, een omweg van niet minder dan 5 K.M., iets wat tot groot tijd verlies en dus ook schade aanleiding zou geven. De memorie van toelichting zegt verder op pag. 8: „De waterverbinding tusschen het Scheur „en de Botlek kan dus, indien dit noodig „mocht blijken, door beteugeling of dichting „van de bestaande Noordgeul voldoende „worden beperkt". Tegen die beteugeling maken wij bezwaar, voor zoover zij de scheepvaart van ons eiland op Rotterdam, die dezelfde is als welke haar weg door het Beerengat vindt, zou belem meren. Tegen de dichting moeten wjj opkomen, omdat dan die scheepvaart, zich moetende richten door de geul, te graven door de Oostpunt van Rozenburg, zich een omweg zou moeten getroosten. Wij spreken het vertrouwen uit, dat met het hierboven aangevoerde rekening zal wor den gehouden, temeer waar dit kan geschie den zonder de belangen van den Dortschen Waterweg te schaden, daar immers de maat regelen, waartegen onzerzijds bezwaar bestaat blijkens de memorie van Toelichting niet noodzakelijk, doch alleen gewenscht geacht worden. VERBETERING! In de advertentie van C. LAP, R'dam, voor komend in de courant van Woensdag 23 Mei staat: 2den Pinksterdag tot 2 uur geopend, dit moet zijn: BEIDE PINKSTERDAGEN GESLOTEN. SOMMELSD1JK. De landstormplichtigen der jaarklasse 1908, G. Born, F. Hartensveld, L. v. d. Meide, J. v. d. Sluis, A. Wielard en P. Wielaard zullen in werkelijken dienst wor den gesteld. Eerstgenoemden op 17 Juli te Rotterdam. Laatstgenoemde op 10 Juli te 's-Gravenhage. De heer van den Heuvel, assistent Sta tion-chef (Station Middelharnis) is benoemd tot Station-chef te Zlerikzee. MIDDELHARNIS. Donderdag is alhier de oudste ingezetene den heer A Koudijzer op ruim 99-jarigen leeftijd overleden. Door stemgerechtigde Ingelanden van den polder de Oostplaat Flakkee is benoemd den heer C. Kolff C.M.zn. tot gezworene D. Slis en A. P. de Graaff. Door stemgerechtigde Ingelanden van den polder de Westplaat Flakkee, dhr. A. A. Mijs, tot gezworene J. Slis Jzn. en J. v. d. Koogh. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Proces-ver- baal is opgemaakt tegen A. B. wegens over treding der motor- en rijwielwet. V. W. had het ongeluk uit te glijden en in de sloot te vallen, door spoedig toege schoten hulp wist men hem al spoedig op het droge te brengen, zoodat hij er met den schrik en een nat pak af kwam. Ter vervanging van de alhier ontbon den brandstoffencommfssie is de burgemees ter alhier opgetreden, ten einde met de bur gemeesters der andere drie dorpen van Oost- Flakkee de Centrale brandstoffencommissie te vormen. Terwijl T. aan zijn werkzaamheden bezig was, zakte hij plotseling in elkander; nadat hij op een wagen thuisgebracht was, moest geneeskundige hulp worden ingeroe pen. De toestand is zeer bevredigend. De landbouwer S. had dezer dagen een schadepost, doordat zijn hit wegens klem moest worden afgemaakt. S. had de onvoorzichtigheid met zijn fiets te hard om een hoek te rijden, met het, ter voorkoming van herhalingen niet onge- wenscht gevolg, dat hij zijn fiets ernstig be schadigde tegen het kerkhek. DEN BOMMEL. In plaats van den overle den dijkgraaf dhr. A. van Weel is als zoo danig benoemd diens zwager Job Mijs. De keuring voor de landstormplichtigen der jaarklassen 1905 en 1904 zal voor deze gemeente worden gehouden te Goltgensplaat op 9 Juni a.s. nam. 1,30 uur. De landstormplichtigen der jaarklasse 1908 zijn opgeroepen om op 17 Juli a.s. te worden ingelijfd. NIEUWE TONGE. Toen A. K. met zijn fiets door 't kromme weegje kwam rijden, had hij het ongeluk in de sloot te rijden. Hij kwam er met een nat pak af. Heden zijn in deze gemeente kolen ge arriveerd. Toen de gasfitter van Oude Tonge, dhr. H. Akkersman een gasstel aan het aan leggen was bij P. van Alphen geraakte hij door het vele gas bewusteloos, zoodat geneeskundige hulp noodzakelijk was. DIRKSLAND. Bij publicatie is bekend ge maakt, dat alle mestputten en mestbakken binnen de kom der gemeente moeten zijn opgeruimd en alle achterwegen en sloppen moeten worden opgehoogd en onder de lijn gebracht voor Vrijdag 1 Juni a.s. Bij publicatie is bekend gemaakt, dat sollicitanten worden opgeroepen voor debe trekking van helpster aan de Bewaar- en Handwerksschool. Bij den heer H. J. Jansen, bestaat Za terdag 26 Mei na 2 uur gelegenheid tot het inwisselen der kolenbons. Zitting voor den landstormkeuring jaar klasse 1904 en 1905 zal plaats hebben den 11 Juni v.m. 10 ure in de Openbare School. STELLENDAM. Woensdag is de dageltjk- sche dienst Stellendam—Rotterdam v. v. door de Stoomboot „Maasnymph III" hervat. Ver trek van Stellendam Maandag en Dinsdag half vijf uur, overige dagen half zes. Van Rotterdam Maandag en Dinsdag's n.m. 2 uur overige dagen 3 uur. BRIELLE. Woensdag j.l. was het 5 eeuwen geleden dat de Sinte-Catharina, onzen toren, gefundeerd is. De N. Br. Courant schrijft daarvan in haar nummer van 24 dezer. Het was op Zondag 23 Mei van het jaar onzes Heeren 1417, dat in de eerste visschers- plaats van West-Europa, tegelijk de „welige en vrije" koopstad aan den breeden Mond der Maaze, de grondslag gelegd werd voor een reusachtig gebouw, dat verrijzen zou boven de lage landen bi der zee en reeds van verre op de wijde wateren de „afgesolde kielen" zou dienen als een veilig baken. Daar op de grauw-groene wateren zouden de zee lieden van allerlei nationaliteit de Noren.de Denen, de Hamburgers, de Oosterlingen, de Schotten, de Engelschen, de Bretagners, de Portugeezen, de Levantijnen een reus- achtlgen toren zien oprijzen als het einddoel van hun reis en in aller lei tongvallen zou de stedenaam van den Briel uitgesproken worden. Er was een Brielsche kerk geweest, be faamd omdat er op het altaar een splinter van het kruis van Christus in de relequiën- kast bewaard werd en naast die kerk had zich een Sinte Catharinatoren verheven. Beide waren (vermoedelijk) door een grooten brand een gewoon verschijnsel in de middel- eeuwsche steden met haar houten huizen en rieten daken vernield. Nu zou er een machtig bouwwerk verreizen van een hoogte en zwaarte, gelijk er in de Nederlanden moei lijk een wedergade was te vinden. Rijk genoeg was den Briel en de inwoners hadden alles over voor de eere van hun bloeiende stad, waarin het „krielde" van vreemdelingen, waar men in den haringtijd zich haast niet kon bewegen op de drukke straten, waar voor de Noren (bij het Schar- loo) een kerk was gesticht, waar zich (ter plaatse van den tegenwoordigen boomgaard bij de begraafplaats) een geheele nederzet ting van Schotsche drapeniers bevond, ter wijl men op de reede soms driehonderd zee schepen tegelijk telde. Het leek wel een klein Babel, want men hoorde er een twintigtal talen spreken. Al die volkeren en nationali teiten en talen zouden als het ware een ver- eenigingspunt vinden in den geweldigen Brielsche Toren Wij weten, dat die toren niet voltooid is, evenmin als de kerk. De geschiedenis van beide zou een boekdeel vullen, want om dien toren heeft zich in ons Heldentijdperk de glorie van ons land bewogen. En zijn, als in het Babel der Oudheid, al die volkeren verstrooid, toch weten wij, dat op héél on gedachte wijze, die toren een voltooiing ver kregen heeft, waardoor hij als een lichtend baken geworden is in de geschiedenis van ons werelddeel. Die voltooiing vond plaats op den storm- achtigen Dinsdagavond den len April 1572, toen de vlag van Willem van Oranje op dien toren gewijd is geworden tot het symbool van het Nederlandsche volk. Die vlag heeft gewapperd boven het ijs van Nova-Zembla en wuifde tusschen de palmboomen van Java, gehandhaafd door Jan Pieterszoon Coen voor die vlag heeft Mi- chiel de Ruijter zijn leven gewaagd, wédr de heeren Staten hem ook mochten heenzenden. En het is een ontzaglijk groot voorrecht, dat, te midden van den schier alles neerhalenden wereldoorlog, dat zinnebeeld van onze onaf hankelijkheid nog altijd omhoog geheven kan worden op den Brielschen toren. Qf op Woensdag 23 Mei, wanneer het vijf eeuwen geleden zal zijn, dat de Sinte-Ca tharina gefondeerd is, die vlag, zoo geheel eigen aan dit machtige, historische gebouw, hoog wapperen zal van den Brielschen toren Dat is iets, waarover de huidige Brielsche regeering te beslissen heeft en niet ons aan gaat. Feitelijk laat ons dit tot op zekere hoogte onverschillig. Wij voor ons zijn er al dankbaar voor dat waar zooveel to rens en kerken en historische gebouwen door de kartetsen van den wereldwaanzin in puin zijn gestort nog altijd de Heerscher aan den Mond der Maas zijn kloeke vierkante schouders omhoog mag heffen. Met of zonder vlag onze blikken zullen op dien ge denkdag vanzelf naar den Brielschen toren gaan. En als hij daar, omgeven door het blijde licht van de Meimaand dat voora! even na zonsondergang zulk een tooverach- tig mooi kleurenkleed om dit hooge gebouw kan weven hoog boven de roode daakjes der kleine huizen, boven het groen der wal len en boomen uitsteekt, dan zal hei een goede oude bekende van ons, van alle Ne derlanders zijn, wien wij voor het minst toe- wenschen, dat hij dit geslacht overleven moge. Din bestaat er goede moed, dat hij nog vele eeuwen aan het Nederlandsche volk getui gen zal van ons groot verleden. De eerste processie welke deze zomer weer alhier, de graven der Gorkumsche Martelaren komen bezoeken, is vastgesteld op den 5den Juni a.s. en worden dan ver wacht de bedevaartgangers uit Geertruiden- berg. De militaire badinrichting alhier zal den 29ste Mei a.s. geopend worden, evenals vorige jaren zullen ook thans weer onze burgers van dezen gelegenheid gebruikt mo gen maken. Op 13 Juni a.s. zal alhier ten 9 uur v.m. in de openbare school No 2 de keuring plaats hebben voor de landstorm- jaarklasse 1904 en 1905. De eerste Rotterdamsche gezondheids Kolonie arriveerde alhier per stoomboot en per wagens werden zij verder vervoerd naar Oostvoorne. Alhier werd aan de ingezetenen per strooibiljet bekend gemaakt, dat bij genoeg- zamen deelneming wederom, a.s. Woensdag een begin gemaakt zal worden, wegens de kolenbesparing warm voedsel te verschaffen. Er wordt trouwens verwacht medewerking van de ingezetenen voor dit goede doel. Door de hoeveelheid kan de centrale keuken blijven bestaan daar er bijgedragen wordt door 't Steuncomité en de gemeente en daarom heeft de Urgentieraad besloten om aangiften te doen Vrijdag a.s. van 2 tot 3 uur en wanneer er 500 bons gehaald worden dus 500 menschen 't werk steunen, dan wordt er met koken begonnen, is dit 't geval niet dan kan worden beschouwt dat de keuken de sympatie niet wegdraagt en dus geen rede van bestaan heeft. HELLEVOETSLUIS. Door dhr. J. Geluk, ontvanger der directe belastingen alhier (benoemd tot ontvanger te Ede) zal 29 Juni a.s. het kantoor worden overgedragen. De Officier-machinist 2e kl. H. G. Borghstijn aan boord H. Ms. „Schorpioen" is op nonactioiteit gesteld. De uit Oost-Indië teruggekeerde machi nist M. Kraal wordt in de directie der Marine te Hellevoetsluis geplaatst aan boord H. Ms. torpedo-instructieschip „Schorpioen". H. Ms. „Zeeland" zal 7 Juni naarlndië vertrekken, waarop o.a. geplaatst worden C. Fock, kapitein-luitenant ter zee en M. F. van Bommel, schipper, als chef der equipage. NIEUW HELVOET. Voor hen, die in het bezit zijn van een bon voor kippenvoeder voor de maand Mei kunnen deze thans in leveren, bij den molenaar Maasdamhet gemengde graan bestaat voor uit mais. ZWARTEWAAL.* Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben naar aanleiding van voorziening van de Gezondheidscommissie te Brielle eenige woningen alhier alsnog on bewoonbaar verklaard. HEKELINGEN* Naar men verneemt, zal de Plattelandersbond, (agrarische partij) hare leden tegen de volgende week oproepen om in een paar landbouwdistricten candidaten te stellen voor de a.s. kamerverkiezing. ZU1DLAND. Toen gisteren de knecht van den landbouwer Oosthoek diens vrouw van den tram zou afhalen wist het paard zich onverwachts los te rukken en ging er met de koets van door holde den dijk uit en wilde naar huis loopen. Toen het de Beels- weg inwilde slaan kwam het met de stee pen afscheiding der heul in aanraking waardoor al de palen werden vernield en het paard ernstig aan den kop werd gewond. Het ver volgde daarna zijn weg vlak achter den in middels passeerenden stoomtram en werd toen gelukkig tot staan gebracht. VIERPOLDERS. T weeden Pinksterdag hoopt de Knapenvereeniging „Timotheus" een fiets tocht naar Zuidland te maken. Woensdag 30 Mei a.s. staat eene Jonge- dochtersvereen. op Christelijken grondslag opgericht te worden. Om 3 uur's namiddags gelieve men zich aan te melden bij den Heer C. A. de Vries. Openbare vergadering van den Raad der gemeente SOMMELSDIJK op Donderdag 24 Mei, des namiddags 3,30 ure. Voorzitter de EdelAchtb. heer burgemeester Tegenwoordig alle leden, behalve de heer Van Dorsser. De Voorz. opende de vergadering met ge bed. Daarna werden de notulen der vorige ver gadering door den Secretaris gelezen en on veranderd vastgesteld. 1. Ingekomen stukken. a. Missive van H.H. Ged. Staten, daarbij berichtend, dat zij voor kennisgeving hebben aangenomen de door den Raad vastgestelde Verordening op het Drankgebruik en het ver schaffen daarvan aan jeugdige personen. b. Idem, goedgekeurd terug ontvangen de wijziging der begrooting 1917. c. Verhooging der toelage van den heei Pen. d. Wijziging der begrooting 1916. e. Het geven van grond in erfpacht aan P. Mast en Joh. van Nimwegen. 2. Wijziging der begrooting (of rekening van het Burgerlijk Armbestuur en Weeshuis. 3. Verzoek van Jac. Dambruin aan den Raad om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein in het door hem bewoonde perceel aan de Dubbele Ring A 158. Voor kennisgeving aangenomen, aange zien het geven van vergunning niet behoort bij den Raad, maar bij B. en W. 4. Dankbetuiging van den heer Pen voor de verhoogde toelage. 5. Wijziging begrooting 1916 en 1917, 6. Brief van Ged. Staten, waarin eenlg be zwaar geopperd wordt, tegen de door den Raad vastgestelde basis voor belastingschul digen, meer bepaaldelijk aangaande de som die moet afgetrokken worden voor nood zakelijk levensonderhoud. Voorz. Zooals de heeren de Verordening gewijzigd voor zich hebben, zien ze, dat wanneer in een gezin meer dan één belas tingschuldige is, dat dan het minimum niet zooals oorspronkelijk is vastgesteld op f350 maar op f 200 gebracht dient te worden wat noodig is voor noodzakelijk levens onderhoud, althans indien er samen twee zijn in één gezin. Daarom stellen we u voor dit besluit over eenkomstig den wensch van Ged. Staten te wijzigen. Goedgekeurd. 7. Request van den heer J. de Rijke, welke bezwaar heeft teger. zijn te betalen Vergun ningsrecht 1917-1918, verzoekende tevens herschatting van hetzelve. Voorz. Van den heer De Rijke is het Ver gunningsrecht van f 62,50 op f 87,50 ge bracht in verband met den omzet die er in die zaak is, en nu heeft hij in Rotterdam een bezwaarschrift klaar gemaakt, met verzoek om herschatting en indien dit plaats heeft, dat alsdan voor hem zal optreden de heer P. Aersen van Rotterdam. Volgens onze Verordening is dit evenwel niet noodig, tenzij de Raad zulks noodzake lijk oordeelt, kan zij bevelen die zaak nog eens na te gaan. Wij zijn evenwel overtuigd de heer De Rijke behandeld te hebben als alle andere Vergunninghouders, waarom wij u voorstel len afwijzend op dit request te beschikken en geen herschatting te doen plaats vinden. Goedgekeurd. 8. Vaststelling kohier Hondenbelasting. 9. Benoeming stembureaux voor de even- tueele verkiezingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en Gemeenteraad. Bij tweede vrije stemming werden als leden voor het stembureau der Tweede Kamer dhr. Timmerman en Van Beek benoemd. En voor het stembureau van den Gemeenteraad dhr. G. Joppe Dz. en M. Joppe. Als 4e lid werd benoemd dhr. A. A. Mijs. 10. Rondvraag. Dhr. M. Joppe vroeg wanneer nu de school tijd toch weer verzet wordt, aangezien het zoo toch niet langer kan blijven, daar het meerendeel der bevolking toch met den nieuwen tijd rekent en daarom had hij gaarne dat dit b.v. gesteld werd op 9 uur's morgens. Voorz. Ik wil het in de vergadering van B. en W. wel ter sprake brengen, maar de Raad heeft met het leerplan niets te maken, evenwel wil ik er toch met genoegen over spreken. Bij het niet luiden der klok geloof ik dat de belangstelling verloren is. Dhr. Doornbos meende of liever zou gaarne voorstellen om de klok weer op zijn gewo nen tijd te luiden om 8 uur 's morgens 12 uur 's middags en 8 uur 's avonds (zomer tijd) nu toch de Proefmaand verstreken is. De Voorz. meende dan daar maar weer mee te beginnen na Pinksteren. Dhr. Mijs zou gaarne zien dat de wegen der Gemeente met keislag behard in een betere conditie werden gebracht, aangezien de toestand daarvan onhoudbaar wordt, en dit nog meer zal worden, indien deze in het komende najaar drukker bereden zal worden. Het kapitaal aldus spreker daaraan ten koste gelegd zal voor een groot gedeelte nutteloos zijn, indien niet spoedig daarin verandering wordt gebracht. Op de vraag des Voorz. welke of hoeda- nige verbetering dan wel aangebracht moet worden, antwoord spreker dat z.i. zulks moet geschieden door het aanbrengen en aanwal- sen van een nieuwe laag keislag, daar de weg met het gewone onderhoud niet meer goed te krijgen is, en daarom verzoekt hij aan de Voorz. om zoo mogelijk gecombineerd met andere Gemeenten, maatregelen te tref fen die tot een degelijke verbetering konden 1 leiden. Door den Voorz. werd een onderzoek toe gezegd. Niets meer te verhandelen zijnde, wordt de vergadering door den Voorz. gesloten. GOEDEREEDE. Door den visscher A. Grin- wis, werd de vorige week voor f350 aan schade aan zijne netten geleden. De vorige week werd door de Noord- zeevisschers tot ruim f400 besomd. SOMMELSDIJK. Op de gehouden afslag van 2 woningen van wijlen dhr. D. Buth is de woning aan het Korteweegje welke was afgeveild door P. Kasteleijn voor f 4300, aangeloopen, en de woning aan den Oostdijk bewoond door M. de Bruin welke was ge veild door D. Buth, voor f 670 is eveneens aangeloopen. NIEUWE TONGE. Bij den gehouden inzet op Donderdag 24 Mei van 4 arbeiderswo ningen staande achter de Molen alhier; ten verzoeke van dhr. Jacob Muije. Koop I, bewoond door de Wed. W. Don kersloot ingezet door B. v. d. Broek voor f 1320. Koop II bewoond door Joh's Dekker inge zet door I. v. d. Broek voor f 1610. Koop III, bewoond door C. v. Alphen in gezet door P. Keijzer voor f 1440. Koop IV, bewoond door Jacob Muije in gezet door G. Fletsbourg voor f 2255. SOMMELSDIJK. OndertrouwdG. v. Delft, 28 j. en N. Groenendijk 23 j. DIRKSLAND. Geboren: Ruilof, z. v. R. v. Putten en van J. Bakker. Benjamin, z. v. B. Haagens en W. Rood. Laurens, zoon van M. Knops en van K. v. d. Laan. Frans, z. v. W.J. Nieuw- land en van N. A. Grevenstuk. GehuwdJ. Brooshoofd, j. m. 29 j. en C. Struis, j. d. 28 j. W. Vuijk 27 j. en H. Vroeg- indeweij, j. d. 22 j. M. Knops, j. m. 22 j. (Melissant) en M. E. v. Oostende j. d. 19 j. OverledenA. Struis, oud 88 j. wedn. van J. v. Bodegom. L. v. Schouwen, oud 64 j. echtg. van K. P. Roodzant. N. Gestel, oud 51 j. echtg. van J. Gaanderse. HELLEVOETSLUIS. Bevallen: N. E. Rietdijk-Knöps, z; M. Goudswaard-de Boer, d. Officieel Gedeelte. GODSDIENSTOEFENINGEN. Predikbeurten op Zondag 27 en Maandag 28 Mei 1917. Ned Hervormde Kerk. Sommelsdljk. v.m. 9.30 en 's nam. 2 uur (Doop) Ds. Westrik (Collecte). Middelharnis, v.m. 9.30 en 's av. 6 en Maandag morgen 930 uur Ds Pop. Slad aan '1 Haringvliet, v.m. 10. en 's nam. 3 uur Ds. Polhuijs. Den Bommel, v.m. 9.30 en 's. av. 6 uur Ds. Lang- hout. Ooltgenplaat, v.m. 9 en 's av. 6 en Maandagmor gen 9 uur Ds. van der Kooij van Ouddorp Oude Tonge, Nieuwe Tonge, v.m. 9-30 en 's av. 6 en Maandag avond 6 uur Ds. Kruijt. Herkingen, Dirksland, v.m. 9.30 en 's av. 6 en Maandagmor gen 9.30 uur Ds. Van As. Melissant, Stellendam, Goedereede, v.m. 10 en Maandag 10 uur Ds. de Gids. Ouddorp, Brielle, Oostvoorne, Oostvoorne (Evangelisatie), Rockanje, Nleuvv-Helvoel, Hellevoetsluis, Zuidland, v.m. en nam. en Maandag v.m. Ds. Koolhaas. Simoitshaven, Nieuwenhoorn, Oudenhoorn, vm. 9.30 Ds. Teenstra. Spijkenisse, Hekelingen, Geervliet, v.m. 9.30 uur Ds. IJzerman. Heenvliet, Abbenbroek, vm. 9.30 Ds. Roobol. Zwartewaal, v.m. 9.30 Ds Baar. Vierpolders, v.m. 10 uur Ds. Borger. Vierpolders (Evang.) v.m. 10 Leesdienst en 's n.m. 4.30 de heer van Drunen van Oostvoorne. Maandagmorgen v.m. 10 uur Leesdienst. Nieuwesluis. v.m. 9.30 en 's av. 6 uur den heer Schalekamp. G ere formeer de Kerk. Middelharnis, v.m. 9.30 en 's av. 6 en Maan dagavond 6 uur Ds. G. van Velzen. Stad aan 't Haringvliet, v.m. 9.30 en 's nam. 3 uur Leesdienst. Den Bommel,? Ooltgensplaat, v.m. 9 en 's av. 6 en Maandag 9 uur Ds. Dekker. Melissant, v.m. 10 en nam. 6.30 uur Ds. de Bruljn. Stellendam, Ouddorp, Brielle, v.m. 10 Ds. Gravendijk en 's nam. 5 Lees dienst en Maandag v.m. 10 uur Ds. Gravendijk. Rockanje, Tinte, v.m. 9.30 en 's av. 6 uur Leesdienst. Nleuw-Helvoet, v.m. 9.30 Ds. Verrij en 's av. 5 uur Leesdienst. Hellevoetsluis, v.m. 9.30 Leesdienst en 's av. 5 uur Ds. G. Verrij en Maandag 9.30 Gem. dienst met N. Helvoet Ds. Verrij. Zuidland, v.m. en 'snam. en Maandag v.m. Ds. van Lummel. Spijkenisse, Abbenbroek, v.m. Leesdienst. Zwartewaal, v.m. 9.30 en 's av. 6 uur Ds. Mol Gereformeerde Gemeente. Dirksland, v.m. 9, en 's nam. 2 en 's av. 6 uur Leesdienst. Doopsgezinde Kerk. Ouddorp, Ds. K. W. Rossing. SOMMELSDIJK. Door het college van No tabelen is tot Kerkvoogd herbenoemd dhr.J. Slis J.Azn. DEN BOMMEL. Naar wij vernemen bestaat alhier een algemeen streven tot oprichting eener Hervormde Jongelingsvereeniging. On danks de tegenwerking van den N. Herv. predikant zal zij binnenkort tot stand komen. GOEDEREEDE. Onder leiding van de H.H. de Goede en van Oostenbrugge van Stellendam zal aan het Havenhoofd alhier een Zondagsschool worden begonnen. Aan vankelijk hebben zich al 42 leerlingen aan gemeld. Amerlkaansche pressie op Nederland Naar aan de „Kreuzzeitung" wordt geschre ven, verwacht men in welingelichte Neder landsche kringen zeer binnenkort een note van de Amerikaansche reg ering, waarin Nederland voor de keus wordt gesteld, alle handelsbetrekkingen met Duitschland te bre ken, dan wel zich de toevoer van alle levens middelen uit de Vereenigde Staten te zien afgesneden. Het zou in Wilsons bedoeling liggen de Europeesche neutrale staten tot deelneming aan den oorlog in voor de En tente gunstigen zin te dwingen, waarbij dan Nederland, dat over een paraat en voortref felijk uitgerust leger van meer dan driehon derdduizend man beschikt, de rij zou mogen of moeten openen. Wellicht „Holland's last chance MIDDELHARNIS, 24 Mei. Op de veiling deden heden peen f 3.50—3.90 per 50 K.G. V» drogerij 7-, voor de distributie. Kropsla f 2.40 per 100 krop. Spinazie 5 ct. per kilo. BRIELLE, 22 Mei. Prijzen kropsla, f 1.4Ö a 3.80 p. 100 krop; radijs f 1,50—2,10 per 100 bospostelein 1027 per benspinazie 10 ct. p.benidem 4—60 ct. per kin en 50 —200 per kg.; peen f6.10—16.30per lOObos; bloemkool f 3.70—16.30 per 100 stuks; uien f 1.40 per 100 bos; rhabarber f 2.80—12.90; witte asperges 27—50 ct.blauwe dito 20—3$ ct. per bos. EIERENVEIL1NG „V. P. N." BRIELLE. Op de j.l. Donderdag gehouden Eieren - veiling werden aangevoerd totaal 19581 eieren. De prijzen bedroegen per 100 stuks Kippeneieren f 8.80 f 9,30 Eendeneieren „8.30— Ganzeneieren Kalkoeneieren Uitbetaald werd voor Kippeneieren f 8.78 en voor Eendeneieren f 9.02 per 100 stuks. NIEUWENHOORN, 24 Mei. Op de veiling der Tuinbouwvereeniging werd vandaag be steed voor: sla f 1.70 de 100 krop, rabarber f 9.50, radijs f 1.30—1.50, zuring 50 c. raap stelen 85 c., prei f 3.50—3.60 de 100 bos spinazie 9 c. per kg., f 1.20 per mand ei» f 0.75—1.20 de kinbruine boonen 80 c. pes' vijf kop.

Maas- en Scheldebode | 1917 | | pagina 4