K ■i: BINNENLAND. OFFiCIËEL GEDEELTE. PLAATSELIJK NIEUWS VERK00PINGEN. UITSLAG AANBESTEDING. GEMENGD NIEUWS. BURGEI sol KERK openbare kennisgeving. rogge. lii 'ijl. >iiii II geven. De muitende compagnie zond eene deputatie naar Korniloff, en eischte dat deze voor het front van de Compagnie zou ver schijnen. Het eindresultaat der historie is de Arbeidersraad de oproerige soldaten de hand boven het hoofd hield, zoodat Kor- nilof gedwongen werd zijn ambt neder te leggen. Een schandelijke aanslag. Een sehandelijke aanslag is door de geal lieerden gepleegd op de levensader van het Duitsche volk. We zijn langzamerhand al ge wend geraakt aan gruwelen en ontzettende oorlogsmethodes, waarin geen der strijdende partijen elkander iets toegeven. Maar vooral de Entente heeft van het begin af de onschul dige gespeeld. De lieve, vreedzame, gealli eerde mannen werden in 1914 plotseling overvallen door het booze Duitschland. En als wat voorviel, dat te laken was, wanneer de Duitschers gruwelen bedreven, waren het de geallieerden die met Farizeesch oogenge- draai betuigden, dat zij tot zoo iets nooit in staat zou zijn. Dat is het weerzinwekkende in houding en woorden der geallieerden, speciaal van een zekere groep Engelschen geweest. Kinward moet genoemd, zoo mo gelijk worden gestraft en gebrandmerkt, maar als Engelschen en Franschen de hand in eigen boezem steken, wanneer ze de analen van eigen geschiedenis opslaan, zullen ze zien, dat niets hen onderscheidt van andere vol ken. En bovendien zijn er zekere dingen ge beurd, tijdens dezen oorlog, die op het ka rakter van de bedrijvers een allesbehalve fraai licht doen vallen. Wij wijzen slechts op het meermalen gesignaleerde verdachtmaking bureau op de geheime gruwelfabriek. En nu pas is er weer wat ontdekt, dat in zijn soort het voorgaande overtreft. Men weet dat in Duitschland onlangs een groote staking is uitgebroken, die, ware ze niet met geweld bedwongen, voor Duitsch land een ramp zou zijn geworden/Op zich zelf een verklaarbaar verschijnsel, heeft het onderzoek uitgewezen, dat men hier met een, door de geallieerden opgezette poging te doen heeft. Duitschland is zeer streng geweest, tegen over het spionnengevaar en het reizen in Duitschland is daardoor waarlijk geen pretje geworden, maar de uitkomsten hebben be wezen, dat men niet te vinnig kan optreden. Want ondanks alle voorzorgen, komen agenten der geallieerden, aangelokt door de groote sommen en gedreven door goudbegeerte, toch wel over de grens. Het heeft b.v. de aandacht getrokken, dat, daags nadat de staking was bedwongen over alle industriesteden, tien duizenden kleine, gedrukte briefjes werden verspreid, met de uitnoodiging het werk neer te leggen, omdat „dit het zekerste middel is den spoedigen vrede te verkrijgen"" Men kan dit nog tot de geoorloofde praktijken reke nen, maar wat nu volgt, zeker niet. Zooals bekend is worden over en weer postpaketten voor de krijgsgevangenen toe gelaten, wanneer die pakjes slechts niet te groot zijn en gemakkelijk gecontroleerd kun nen worden. De soldaten ontvangen brokken chocolade, rolletjes pepermunt, doosjes schoensmeer, enz. enz. Al te maal kleinigheden, die als versnape ring of als practische artikelen op hoogen prijs worden gesteld en tegen de doorzending waarvan niet het minste bezwaar bestaat. Maar nu is men in Duitschland een plan op het spoor gekomen, dat geraffineerd mag worden genoemd en als het niet ontdekt was ontzettende gevolgen zou hebben gehad. De ontdekking droeg zich toe als volgt. Bij het nazien van een pakket van een Fransch krijgsgevangene viel een daarin verpakte koek en brak midden door. Daardoor ontdekte men een briefje, dat begrijpelijkerwijze nogal veel geleden had en welks schrift onleesbaar was geworden. Bij nadere beschouwing bleek het cijferschrift te zijn, wat de zaak nog meer verdacht maakte. Het schrift werd vergroot en bestudeerd en waarlijk vond 'men een sleutel om het te ontcijferen. Later werd in een Zuid-Duitsche spoorwagen, die krijgsge vangenen had vervoerd, den sleutel gevonden die met de eigen gevondene oplossing over eenkwam. Het geschrift droeg een ambtelijk cachet en voerde tot titelaanwijzing voor sabotage en vernielingen. In deze order wordt den krijgsgevangenen opgedragen den oogst te bederven, machines te vernielen, het vee te vergiftigen, boerde rijen in brand te steken enz. enz. Van elke onderneming moet bericht naar Frankrijk worden gezonden, waarna de naam van den bedrijver in een register wordt geschreven, voor belooning. De order, waarvan een fotografische afdruk voor ons ligt, eindigt met deze opwekking bh „Gij kunt onschatbare diensten bewijzen, wanneer gij handig te werk gaat en gij moet het daarheen leiden, dat alle boerenhoeven in de verschillende commando's in vlammen op gaan en het vee verbrandt. Laat niets onbe proefd. Dat zal den vijand als een geesel treffen. Betrek, wanneer gij kunt, trouwe vrienden in uw geheimen. Gij arbeidt op deze manier voor vaderland en overwinning!" De uitvoering van het duivelsche plan was vrij eenvoudig. Schoensmeerdoosjes zijn in derdaad gevuld met preparaten om mond en klauwzeer te verwekken of om machines te bederven. Rolletjes pepermunt bevatten tabletten gecondenseerde zwavelzuur om aar dappelen te begieten, om het ontkiemen te beletten zoo zijn verder vernuftige brand stichtingsapparaten gevonden, die eerst 2 a 3 uur na de plaatsing brand stichten in hooi bergen, rieten daken enz. Het onderzoek heeft verder uitgemaakt, dat een troep vee inderdaad op deze wijze is besmet, dat partijen aardappelen zijn bedor ven, dat massa kiemen zijn uitgestoken, dat in sommige fabrieken belangrijke schade is aangericht. De bedoeling was duidelijk. De oogst, de industrie, de productie moest bedorven en de militaire wederstand moest worden verlamd. De fabrieken moesten stilstaan, de boeren hoeven in vlammen opgaan en dan zou het Entente-leger een „glorierijke" overwinning kunnen behalen. Wellicht zou men in de ker ken wel plechtige dankstonden hebben gehou den voor den „zegen" op de wapenen. Wij zullen ons een verder oordeel over dezen schandelijken aanslag onthouden. Het moet er met de geallieerden toch wel be droevend voorstaan, dat tot zulke middelen de toevlucht moet worden genomen. Maar zij verbeuren daarmede tevens het recht om ooit ,over „barbaarschheden" hunner tegen standers te praten. Levensmiddelengebrek in Portugal. De „Temps" verneemt uit Lissabon, dat in verscheidene plaatsen van Portugal on lusten zijn uitgebroken wegens broodgebrek. De toestand in Griekenland. Üe „Secoio" verneemt uit Athene dat in over eenstemmingmet de regeering van Griekenland dertig Fransche soldaten een bewakingspost in het Noorden van Corinthe zullen betrek ken om he^ spoorwegverkeer tusschen den Peloponnesus en Attica te controleeren. De poging om zeven hoogere officieren uit Athene te verwijderen is mislukt dank zij de krach tige houding van Zaimis. Engelsche landhonger. Het Engelsche tijdschrift New-Europe schrijft Engelands politiek is er steeds op gericht geweest, te verhinderen, dat Egypte en Pa lestina, de beide landen die den toegang vormen tot den landweg naar Indië, in han den kwamen van een groote Europeesche Mogendheid. Wij hebben ons in het bezit van Egypte gesteld, en de huidige oorlog moet Palestina onder onze macht brengen. Turkeije mag Palestina niet behouden. Kun nen wij echter goedkeuren, dat het in handen eener groote Europeesche Mogendheid valt Men heeft ons voorgesteld Palestina aan Frankrijk af te slaan. Frankrijk echter heeft noch in politiek, noch in militair opzicht be lang bij Palestina; zijn Syrische belangen kunnen niet beter beschermd worden dan door een Zionistisch Palestina onder Britsche vlag. Palestina is een hoeksteen voor Enge lands imperialistische politiek. Dit hebben wij ingezien, en daarom veroveren wij het en zullen wij het behouden. Wij worden voortgedreven door de onweerstaanbare lo gica der politiek, waarmee wij deaandeelen van het Suezkanaal opkochten en Egypte hebben bezet". De zucht om „kleine natie in te slokken", schijnt dus weinig minder sterk dan de zucht om „kleine naties te beschermen". En nu kan men wel zeggen dat dit maar kranten geschrijf isdoch Engelands krachtige po gingen om Palestina te veroveren, wijzen er wel op, dat ook de regeering in die rich ting drijft. Jammer voor de Britten, dat de Turk bij Gaza zoo'n geduchte kracht wist te ontwikkelen; anders zaten ze nu al in Jeru zalem. NEDERLAND EN DE OORLOG. De scheepvaart. De 5 schepen, uit Engeland verwacht, zijn Zaterdag binnengekomen en wel teljmuiden de Grotius, en te Rotterdam de Menado, de Maasdijk, de Ameland en de Themisto. Deze uit Falmouth aangekomen schepen voeren de volgende ladingen aan: de Grotius van de Mij. Nederland stukgoe deren uit Ned.-Indië de Menado van de Rotterdamsche Lloyd heeft een gemengde lading; de Ameland van dezelfde Mij. een volle lading kunstmest, evenals de Maasdijk van de Holland-Amerika Lijn en de Themisto van Hudig en Veder, welke tevens een gemengde lading aan boord heeft. Verder is te Vlaardingen aangekomen de Pendrecht van de firma Phs. van Ommeren met een volle lading katoenzaadolie, bestemd voor diverse margarinefabrieken. Eindelijk zijn nog te Amsterdam aangeko men de Batjan van de Mij. Nederland met een lading van 36,000 quarters tarwe en 3903 zakken meel, geconsigneerd aan de Neder- landsche regeering en de Karimoen van de zelfde Mij. met 7800 ton Chilisalpeter. Deze schepen maakten de reis via Halifax. Te Rotterdam zijn aangekomen, eveneens via Halifax de Andijk van de Holland-Ame rika Lijn met 90,^97 zakken sodanitraat uit Antofagasta in Chili en de Schiedijk van dezelfde Mij. met 294,920 bushels tarwe en 16,620 zakken meel uit New-York. Het stoomschip Rijndam, van New York gekomen, is gisternamiddag 2 u. 20 min. den Nieuwen Waterweg binnengekomen. Te Amsterdam zijn gisteren aangekomen de volgende schepen van de Kon. Ned. Stoom boot-Maatschappij, alle uit Noord-Amerika, over Halifax, de Jason met 21,000 quarters tarwe en 5100 zakken meel voor de regeering; de Agamemnon met 29,747 zakken salpeter, en de Hercules, met 38,173 zakken salpeter. Bommen op Zierikzee. De Duitsche berichtendienst meldt, dat „vol gens ambtelijke mededeeling van het Duitsche marine-corps in den nacht van 29 op 30 April j.l. door vijandelijke vliegtuigen zes bommen op Blankenberge en vier bommen op Zee- brugge zijn geworpen, alzoo in totaal tien bommen." Deze mededeeling—voegt deDuitschedienst aan dit ambtelijke bericht toe is van be- teekenis, met het oog op de officieele Engel sche verklaring, waarin het heet, dat de beide vliegtuigen, die voor den noodlottlgen danval in aanmerking zouden kunnen worden ge bracht, in totaal zestien bommen met zich voerden. In dit verband verdient eveneens het, bereids door de Nieuwe Rott. Crt. naar voren gebrachte feit de aandacht, dat de be wering in de Engelsche verklaring, dat 15 bommen op Zeebrugge zouden zijn gewor pen, niet steunt op een officieel Duitsch com muniqué, doch op een in het dagblad De Telegraaf verschenen bericht betrekking had op een aanval op Zeebrugge van voor den 29sten April. Officieel. Het ministerie van buiten- landsche zaken deelt het volgende mede: Op verzoek van de Britsche regeering is aan den kapitein-iuitenant ter' zee Craig de gelegenheid geboden een onderzoek in te stellen naar de scherven der bommen, welke in den nacht van 29 op 30 April j.l. op Zie rikzee werden geworpen. De heer Craig is in den Haag aangekomen. Agrarische partij. In een aantal bladen waren tegen Vrij dagmorgen de land- en tuinbouwers opge roepen door den Plattelandsbond Agrarische partij om in het American Hotel te Amster dam besprekingen te houden over de afvaar diging van land- en tuinbouwers naar de Ka mers en de Provinciale Staten. Aan dien oproep ter bespreking van dit belangrijk onderwerp hadden 2, zegge twee, belangstellenden ge hoor gegeven, terwijl achter de bestuurstafel eveneens twee leden plaats namen. Wegens gebrek aan belangstelling ging de bijeenkomst dus niet door. De BURGEMEESTER van Sommelsdijk, brengt ter kennis van belanghebbenden de volgende beschikking van den heer Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, waar naar men zich ter voorkoming van strafrech telijke vervolging gelieve te gedragen. Overtreding van die beschikking wordt in gevolge art. 11 der Distributlewet 1916 ge straft met hechtenis van ten hoogste zes maanden, of geldboete van ten hoogste f 6000. Sommelsdijk, 18 Mei 1917. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. De MINISTER van Landbouw, Nijverheid en Handel, Gezien artikel 6 der Distributlewet 1916, verbiedt alle handelingen, die er toe leiden, dat de te velde staande rogge voor een an der doel wordt gebruikt dan voor rrtensche- lijk voedsel en met name het maaien van de onrijpe rogge en het gebruiken van deze als veevoeder. 's-Gravenhage, 15 Mei 1917. De Minister voornoemd, POSTHUMA. LANDSTORM. Inschrijving in de registers voor den landstorm. De Burgemeester der gemeente Sommels dijk brengt bij deze ter kennis van de in onderstaanden staat genoemd persoon, dat hij zonder tot den landstorm te behooren, ingevolge de Landstormwet in deze gemeente voor den landstorm zijn ingeschreven op den datum, in het registér, voor de jaarklasse en onder het volgnummer, achter ieders naam aangegeven. Keijzer, Abraham, geboren 2G Maart 1884, ingeschreven 10 -Mei 1917, in het register model No. Aanh. i, voor de jaarklasse 1904 en onder het volgnummer 4. De personen, in bovenstaanden staat ver meld, kunnen ter secretarie dezer gemeente bekomen eene persoonlijke kennisgeving van inschrijving voor den landstorm. De ingeschrevenen zullen zonder nadere wettelijke voorziening niet tot werkelijken dienst kunnen worden opgeroepen. De inhoud van vorenstaande openbare kennisgeving is door aanplakking ter plaatse daarvoor alhier gebruikelijk ter algemeene kennis gebrachf. Sommelsdijk, 21 Mei 1917. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. Vtrkrijgbaarstelling regeerinsgoedtren. De Burgemeester van Sommelsdijk maakt bekend, dat in den loop van de volgende week verkrijgbaar zal zijn Op bon no. 15 Zeep (zachte, groene of gele) tot een gewicht van K-G- Sommelsdijk, 18 Mei 1917. De Burgemeester voornoemd- BOUMAN. SOMMELSDIJK. Vrijdagavond j.l. tuimelde een van binnen en door den regen van bui ten nat zijnd persoon driemaal geheel in een moddersloot aan den Langeweg alhier. Geheel bedekt met modder kon hij zig zags gewijze zijn weg vervolgen. Tot ontvanger der registratre en do meinen alhier is benoemd de heer L. M. W. Ledeboer, ontvanger der registratie en do meinen te Raalte. Eene openbare vergadering van den raad dezer gemeente is belegd tegen Don derdag a.s. 3'/i uur. MlDDELHARNIS. Aan 't gemeentebestuur is een lijst aangeboden met ruim 500 hand- teekeningen inhoudende verzoek om de ter- bergen des Zondags te doen sluiten. Door den. heer N. van Wezel is een woonhuis staande aan de Waterweg onder hands gekocht van den heer D. dè Haas. De matroos B. de Korte alhier is aan gesteld als zoodanig op het vuurschip Ter schelling. Maandagavond viel de zoon (van K. Broere) met fiets en al in de kaai en kwam op een drijver terecht, bewusteloos werd hij op den kant gebracht, en bij geneeskundig onderzoek bleek dat hij zich inwendig ernstig bezeerd had, ook had hij ernstige hoofdwon den bekomen. Per brandcard werd hij naar de ouderlijke woning gebracht. Vanwege het Provinciaal Bestuur van Zuid-Holland werd aanbesteed het uitvoeren van bestortingen op den onderzeeschen oever aan den kap van den Oost- en Westdam der Buitenhaven alhier, behoorende tot de werken der Tramweghaven. Laagste inschrijver was de heer H. Koster Czn. te Wemeldinge voor f 6870. DEN BOMMEL. De wijsheid beloond. De leerling rijwiel-hersteller C. van der S. was al zoo kundig in het vak (in zijn oog) dat hij zich al op de motorfiets met zijspanwagen van den Heer J. P. M. durfde begeven, doch hij had zijn tocht nog niet ver afgelegd of hij reed zoodanig met de zijspanwagen tegen een ijzeren paal aan, dat deze afbrak, waar door hij en den inzittende J. V. V. kwam te vallen zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Verder liep het ongeval met geringe materieele schade nog al af. (Bij de militie gaf hij zich op als milicien bij de motoraf deeling). Voor de landstorm jaarklasse 1904 zijn alhier 5 personen, n.l. A. Jansen, J. G. R. Langhout, P. Legierse, W. C. Luijendijk en P. Terhöeve ingeschreven. Voor de jaarklasse 1905 I. Hartog, P. van Hooff, C. Jongeling, G. W. van Maastricht en A. Mijs. Naar wij vernemen is in de gascom- missie aangenomen een voorstel van onzen Burgemeester L. de Winter om voor gelijke woningen in alle 5 gemeenten eenzelfde maximum gasverbruik te bepalen. Thans zijn in deze gemeente die haast geen gas mogen gebruiken, omdat zij ook vroeger zuinig wa ren, terwijl dergelijke menschen b.v. in andere gemeenten, waar men vroeger niet zuinig was meer mogen gebruiken, wat onbillijk werkt, vooral nu er gebrek aan petroleum en brandstoffen is. Moge nu de directie te Utrecht dit voorstel maar uitvoeren, dan zijn hier zeker verschillende gezinnen gebaat. A.s. Vrijdagmiddag half twee zal een raadsvergadering worden gehouden ter be noeming eener onderwijzeres en ter behan deling van het kohier van den 'Hoofdelijken Omslag. De voordracht voor onderwijzeres bestaat uit: Mej. Koornneef te Stellendam, Mej. Grootenboer te Melissant en Mej. Bal te Bokstel. Deze week wordt begonnen met de opname der gezaaide gewassen door den veldwachter. Het is den Burgemeester gelukt 20 liter petroleum te verkrijgen voor verlichting van het havenhoofd. De plaatselijke brandstoffencommissies zijn ontbonden en is er eene brandstoffen- commissie voor Den Bommel, Ooltgensplaat Stad aan 't Haringvliet en Oude Tonge, waar van lid zijn de Burgemeesters dier 4 gemeen ten en den directeur der gasfabriek te Oude Tonge. Binnenkort zullen steenkolen arrl- veeren, welke verkocht moeten worden door de brandstoffenhandelaren tegen f 1.90 per 80 K.G. (zak niet inbegrepen). De regeling geschiedt thans door den Burgemeester. OOLTGENSPLAAT. De op 15 Mei j.l. vast gestelde Kiezerslijst bevat 514 namen voor de Staten en de Kamer 527 voor de Gemeen teraad. De Keuring van de landstorm jaarklasse 1905 en 1904 zal plaats hebben Zaterdag 9 Juni a.s. des vóormiddags 10 uur in de Open bare School alhier. Het Hotel Hobbel is onderhands ver kocht aan dhr. Joanes Hcrscbeit. NIEUWE TONüE.* Tot Veldwachter dezer gemeente is benoemd dhr. A. K. Nteuwkerk, van Breda. Toen het dochtertje van P. v. d. Doel Zaterdagavond in de weide van C. Verweij aan het spelen was bij den vijver, had zij het ongeluk er in te vallen. Door toegescho ten hulp van P. Tijl Johz. alhier werd ze spoedig op het droge g.holpen. Ze kwam er met den schrik en een nat pak af. Op de 22 Maart 11. vastgestelde kie zerslijst blijft behoudens rechterlijke uitspraak van kracht tot den 15 Mei 1918. DIRKSLAND. Doordat herhaaldelijk de om het jonge plantsoen tot steun aangebrachte oude stukken slang geheel of gedeeltelijk worden doorgesneden, hetgeen vermoedelijk geschiedt door kinderen, verzoekt het Ge meentebestuur de ouders en verzorgers hunne kinderen op het verkeerde van dergelijke baldadigheid te wijzen, en beveelt het pu bliek de bescherming van de genoemde voor werpen aan. Bij publicatie is bekend gemaakt dat door den Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel een distributieregeling is vastgesteld waarbij worden verboden alle handelingen, die er toe leiden, dat te velde staande rogge voor een ander doel wordt gebruikt dan voor menschelijk voedsel en met- name het maaien van onrijpe rogge en het gebruiken van deze als veevoeder. Door den Burgemeester van Dirksland, Melissant en Herkingen is bekend gemaakt, dat er opDinsdag, den 29 Mei a.s. des n.m. van 7—9 uur op het Gemeentehuis gelegen heid zal worden gegeven om verandering van brojdkaarten op te geven. HERKINGEN. Deze week zijn eindelijk weer eenige regeeringsartikelen aangekomen, zoo als zachte zeep, gort en havermout, die thans ook alhier op bons moeten worden over handigd. Het sedert 3 weken alhier liggende en onder politiebewaking staande beurtschip, geladen met ongeveer 20 ton vrije turf, is thans na langdurige onderhandelingen tus schen de koopers en de Brandstoffencom- missie gelost geworden en gedistribueerd. De overige door de Landbouwvereeniging aangekochte turf zal naar we vernemen alhier niet mogen worden aangevoerd. Bij gebrek aan de noodige cement is men thans op andere manieren begonnen de kaaiwerken alhier in beteren toestand te brengen. Beminnaars van natuurschoon worden de aandacht gevestigd op den ingang tot onze gemeente alwaar deze week de tuinen van Keijzer en v. d. Velde welbekend een heerlijken aanblik vertoonen wat de moeite loont aldaar een kijkje te gaan nemen. Landstormplichtigen der lichting 1907 tot '13 met klein verlof te huis zullen dit jaar enkele dagen in werkelijken dienst komen waarvan bij publicatie de data is vastgesteld. BRIELLE. Op den 17den dezer gehouden bondswedstrijd te Gouda hebben de dames van de Gymnastiekvereeniging „Brunio„ al hier de 3de prijs behaald. Onze stadsgenoote mejuf. E. H. Siersema behaalde bij 't gehouden examen door de Ne- derlandsche Steriografep-Vereeniging te Utrecht het diploma P. B. Den 16 Mei 1.1. had een publieke veiling in 't Hotel „de Nymph" alhier plaats, ten overstaan van Notaris L. P. v. d. Blink. Een huis met schuur, waarin jarenlang een wa genmakerij in uitgeoefend is geweest, groot 2 roeden, 39 ellen, staande in 't Zuideinde te Brielie. Hoogste bieder de heer A. W. Kriens alhier f 3680. (Te laat ontvangen voor het vorig nummer.) Gewetensgeld. De Minister van Finan ciën maakt bekend dat o.a. is ontvangen Bij den ontvanger der directe belastingen enz. te Brielie f 13,30 wegens te weinig be taalde Inkomstenbelasting en f 4,25 wegens te weinig betaalde verdedigingsbelasting II. Volgens officieele berichten is tot direc teur der Ambachtschool alhier benoemd de heer H. J. Zeeman te Appingedam. Gepasseerde Vrijdag had alhier ten 12 uur des middags de teraardebestelling plaats van den overledene WelEd. heer M. L. Vee- nenbos. De lange stoet trok door de stad en een bijzonderen aandacht trok de lijkwagen omdat een schat van kostbare kransen de kist bedekten, reden daarvan was dat de over ledene in verschillende instellingen als be stuurslid was en Regent van 't weeshuis, alhier. Op den doodenakker had zich een groote schare van vrienden en belangstellen den geschaard. Nadat ieder als laatsten groet zijn krans op de kist gelegd had, werd 't woord aan de groeve gebracht door den EdAchtb. heer Lette Burgemeester van Brielie en Oostvoorne en bracht hulde aan den over ledene voor de langdurige werkzaamheden door hem verricht. Ten 1ste voor de gemeente dat de overledene den 10de Maart 1882 werd geïnstalleerd als gemeenteraadslid, en den 9de Maart 1887 werd hij na de dood van den heer Noordendorp tijdelijk wethouder, en den 6de September van dat jaar definitief wethouder. Dat wethoudersschap heeft hij tot de 1ste September 1914 aanvaard alzoo 27 jaar en tot zijn laatsten dag als raadslid welk hij toch van plan was om de aanstaande verkiezing in 1917 neer te leggen. Ten 2de voor de verschillende stichtingen onder an deren weeshuis en gasthuis oprichting van de Ambachtschool, Boterfabriek enz. En ten 3de voor de Burgemeester zelf voor de ge dane werkzaamheden en ten slotte een woord aan de zoons en familieleden ,'en spoorde zelfs hun aan om de voetstappen van den ijverigen man te volgen. Een kleinzoon van den overledene dankte allen daarna voor de belangstelling. Hierna werd de kist in de grafkelder gelaten en was daarmee de ter aardebestelling van den overledene 83-jarige M. L. Veenenbos geëindigd. ROCKANjE. Deze week is zeep en haver mout op de bonnen verkrijgbaar. Wreed. Een kind uit een alhier vertoe- fende woonwagen, geraakte met zijn beentjes tusschen een fiets bekneld, zijn moeder die in de nabijheid was, liep op het kind toe, dat op den grond lag, dwong het met slaan en schelden tot loopen. Schreiende terwijl hij telkens om zijn vader riep, liep het kind mank voort. Hoe vreeselijk van een moeder I HELLEVOETSLUIS. Bij Kon. besluit van 18 dezer is, met ingang van 26 dezer, benoemd tot burgemeester dezer gemeente A. Linde man van Bloemen Waanders, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemees ter der gemeente Kattendijke. De luitenant ter zee 2e klasse C. Noijon wordt belast met het bevel over H. Ms. Wachtschip, alhier. A. Harsvelt, buitengewoon adelborst Kon. Marine Reserve wordt geplaatst aan boord H. Ms.' Wachtschip alhier en eveneens met ingang van 1 Juni 1917 de Officier van Administratie 2e klasse C. L. Heijl. VIERPOLDERS. Zaterdag j.l. is het jongste kind van W. de Man den arm gebroken, doordat een jongen het omver gooide. Dinsdag werden de kinderen der school getrakteerd door den Burgemeester, ter ge legenheid van zijn huwelijk. Op Woensdag 23 Mei 1917, Afslag, des avonds 7 uur, (nieuwe tijd) in het Hotel Spee te Sommelsdijkvan a. Het nieuw, gemakkelijk ingericht Bur gerwoonhuis met voortuin, bergplaats en kippenren aan het Korteweegje te Sommels dijk, B 2198, groot 1 are, 75 centiarenin eigen gebruik geweest en direct te aanvaar den b. Het Huis met Erf aan de Njordzijde van den Oostdijk te Sommelsdijk, kad. Sectie B nrs. 59 en 60, groot 40 centiaren, bij monde en per week verhuurd aan de Bruin voor fl. Ten verzoeke van de Erven van den heer D. Buth. Notaris VAN BUUREN. Op Woensdag 23 Mei 1917 |Afslag, des 's middags 12 uur, in het Hótel „De Nymph" te Brielie vanHet Huis met Erf en Schuur, aan het Zuideinde te Brielie. Notaris L. P. VAN DEN BLINK. Op Woensdag 23 Mei 1917, Veiling en Op Woensdag 30 Mei 1917, Afslag, telkens des morgens .half 12 uur, in het Kofiehuis van G. Kortleve, aan den Nieuwesluis, van: 1,90 H.A. Weiland, 1,93,60 H.A. Weiland, een Ar beiderswoning met Tuin, 1,31,90 H.A. Bouw land, 1,01,40 H.A. Bouwland. Notaris K. P. J. G. BEL. Op Donderdag 24 Mei 1917 te Dirksland, ter herberge van Jn. Gaanderse, veiling; en Op Donderdag 31 Mei 1917, te Dirksland, ter herberge van Jn. Gaanderse, afslag; beide dagen 's avonds 7 uur (zomertijd) van twee woon- en winkelhuizen met erf en grond, op uitstekenden stand staande te Dirksland aan de Winterstraat kad. Sectie B nommers 1320 en 1321 ter grootte 1 Are 30 centiaren, waarvan één dadelijk te aan vaarden, ten verzoeke van de Erven van wijlen Mej. de Wed. Tiggelhoven. Notaris VAN DER SLUYS. Op Donderdag, 24 Mei 1917Inzet in het Café Schipper en Donderdag 31 Mei 1917 Afslag in het logement Holleman, beiden te Nieuwe Tonge telkens des avonds 7 uur (Nieuwe tijd)Van vier huizen met erven aan den Noordlandschen Dijk te Nieuwe, Tonge, kad. Sectie A. nummers 1478, 1600, 1601 en 1602, samen groot 5 aren 20 cen tiaren in 4 perceelen. Ten verzoeke van den Heer Jacob Muije te Nieuwe Tonge. Notaris VAN BUURÉN. Op Vrijdag 25 Mei 1917, 's avonds 7 uur (zomertijd), te Nieuwe Tonge ter herberge van J. van Paasschen veiling; en Op Vrijdag 1 Juni 1917, 's avonds 7 uur (zomertijd), te Nieuwe Tonge, ter herberge van P. M. Schipper, afslag; van Vijf huizen met erf en grond (erfpacht), te Nieuwe Tonge, op het Dorp, kadaster Sectie A nommers 1492, 1493, 1495, 1496, 1548, en 1550, tezamen groot 5 Aren 73 cen tiaren, in 5 perceelen en in combinatiën, ten verzoeke van Mej; de Wed. KI. Kievit en kinderen. Notaris VAN DER SLUYS. Op Woensdag 30 Mei 1917 in het café van den heer A. P. M. Jacobs te Achthuizen bij Veiling, en Op Woensdag 6 Juni 1917 in het tramsta tion van den heer P. A. Jacobs te Achthui zen, bij Afslag, telkens des namiddags ten zes uur (nieuwen tijd) van vijf woningen met erve en tuin aan den Galatheeschen en Bom- melschendijkonder Ooltgensplaat aan de Zuid zijde te Den Bommel, bewoond door Geerts, van Peperstraten, Vervloet, Holleman, en Langeweg, alles breeder omschreven bij bil jetten. Ten verzoeke van den Heer Adr. van Reijen te Achthuizen. Notaris AKKERMAN. - Op Donderdag 31 Mei 1917, Veiling en Op Donderdag 7 Juni 1917, Afslag, beide dagen 's morgens elf uur van4,64,10 uit muntend Weiland en Gorsweiland, te Heen- vliet, in 3 perceelen. Notaris L. P. VAN DEN BLINK te Brielie. Op nader te bepalen datums in Juni 1917 van 17.37.83 H.A. (37 Gem. 252 R. V. Maat) Bouwland, te Dirksland, in polder Dirksland, schietende van den Blinden weg tot aan den Smalleq Blokweg, kad. Sectie C. No. 85 tot en met 95 en nr. 770. Notaris VAN DER SLUYS. SOMMELSDIJK. Het huis en erf aan het Korteweegje van wijlen dhr. D. Butlj is dezer dagen geveild door P. Kasteleijn voor f 4300, terwijl de woning aan het Zandpad te Mid- delharnis bewoond door M. de Bruin, is ge veild door M. Buth voor f670. De bedrieger bedrogen. Een vermakelijke smokkelhistorie wordt aan de „N. Ct." ge meld. Iemand te Delft wien het reeds een maal (gelukt was een half mud kleiaardap» pelen te smokkelen, zou dit voor de tweede maal probeeren. Hij reed naar een derZuid- Holiandsche eilanden en thans werden twee mudden heerlijke aardappelen behoorlijk ver stopt in het rijtuig geladen en de terugrei» naar Delft aanvaard. De kapitein van de boot, die de smokke lende Delftenaar over de Maas bracht, ver telde terloops dat de ambtenaren de lucht van het zaakje hadden gekregen en ongetwij feld paard wagen en aardappelen in beslag zouden nemen en verbeurd verklaren zoodra de boot had aangelegd. Den smokkelaar sloeg de schrik om 't hart. De machinist werd n 't vertrouwen genomen en de vurig begeerde en toch zoo gevaarlijl een plaatsje in de m: Zoodra de boot gc smokkelaar dat hij v de zweep over het aardappelen in drafn; er zoo af te komen. Als de man, na he had omgezien, zoude van kapitein en mac den droom hebben die als zoovele ande goede aardappel sna voor aanhouding all] bezit der verboden eenig letsel vonden naar de woping van want, die er 's avon De Delftenaar zal wachten tot de kleik worden gesteld. Een slecht begini te Groningen vierdj feest. Tijdens de ruif de woning binnenge veer f 1000 gestolen] lag om er de meut Een roemruchte na onder de ingeschrev jaarklasse 1905, iem; ruchten naam van Nassau. Men bewee groote legeroverste geschiedenis zijn ka We lezen in „1 Er schijnt in de omliggende plaatsen haver en misschien i bouwers aanwezig wel beslag is gele| opgevorderd. Waar er vooral gebrek aan haver id men die hier nu mf Zelfs vernamen wordt verkocht aam Zoo iets moest de rq de verbouwers op doen opslaan onder bare commissie van 1 del en knoeierij Ongelukken. jarig dochtertje vai gen overreden en overleden. Bij aankomst vaH kenisse aan het si te Loosduinen wo| beweging zijnden volg dat zij viel ei tramwagen beklemc inwendig gekwetst. Woensdagmiddag der aan een stee ronddraaiende De heer van H. Maandag zijn 12-ja het lichaam bij he is het kind aan de Een 3-jarig kin< motorwagen van overreden, is aan overleden. Onder IJsendoori het lijkje opgehaal schipper J., dat ee overboord was ge Bij de harddrave te na het afgaan aan zijn geleider, verbrak de omhei publiek, dat ruim gang. Hier liep ren van het burea door de merrie kv fde jonge vrouw .kort daarop het J1& an inwendige kn Avonturen van te Kerkrade had het kon lijden, een avond tegen ernstig beschadig gewond werd. Di gen een huis; Een paard sleepj weg. GeborenWill| W. Wielhouwer. OOL1 Geboren: Teur d. v. W. Kreeft Ondertrouwd J. P. Sleegers 32| L. Kloet 23 j en 29 j. en J. de Vc OverledenW.| GeborenPiet Linden en M. if Hage en N. van Overleden oud 83 j. weduv SOMMELSDIJ! rechtswetenschai Breesmee, gebo{ MIDDELHARf Ned. Herv. Keri Pop een duurt] Thans heeft dl brengen op f 1( Vergaderd Mei 1£ MIDDE Tegen woordif De Voorzttte te laten zingen Hij leest daar en 25. Naar aai Schrift wijst hij een onderwijs onzer beginsele blad wordt opg geen verder ve De heer Boui aan onze vak: wo'den Hien discussie, waa deelnamen. De heer Vai

Maas- en Scheldebode | 1917 | | pagina 2