j Woensdag 23 Mei 1917. 328te Jaargang N°. 2287. jaa-, )EN voor de Zuidhollandsclie en Zeeuwsehe Eilanden. Re Oorlog. Antirevo lutionair Orgaan M. POLS. TT IN HOC SIGNO VINCES aliteit, VRNIS. lank lelsdijk." lelk&t&is. Die scheidslijn deugt niet. Uit de Pers. BUITENLAND. LAGE doch id, i. i. k kantoor. orgen van 10594 iddag van MEIJDE. istal, licht. ere. No. 9 >11. etc. sering etc. ib. ris. TEN ton. itten. :0020 NT. *aat 12-14. Jacz. ARGARIME. 10456 Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. lbonnenentsprQs per drie aaanden fr. p. p. 50 Colt bij vooruitbetaling.' Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar ifisonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVERS W. BOEKHOVEN Zonen, SOMMELSD1JK. Telefoon Intereoaua. Zo. 8. lAdvertenüSn I21/, eentper regel, Beolamei 25 per regel. Boekaankondiging i Cent per regel. 1 Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing, j Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan 1 Advertentiën worden ingewaoht tot Dinsdag- en "Vrijdagmorgen 10 nnr. Alle stokken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan de Ultg-evegs. ij die zich nu abonneeren, ont vangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. Telkens duikt weer op den tegenzin tegen de antitheseleus, zooals die in politicis door Rechts gesteld is en wil men aan de Linkerzijde niets anders hooren dan de leuzeDemocratie tegen Conservatisme. De nederlagen der Antir. partij worden met 't bestaan dier anti theseleus zelfs in verband gebracht. En ontkennen mogen we niet, dat er aan Rechtsche zijde klappen gevallen zijn vooral onder de Anti's In 1905, ver loren we 8 districten: Amsterdam VII, Enkhuizen, Gorkum, Gouda, Den Haagl, Den Helder, Kampen en Zierikzee. In 1913 verloren we 9 districten: Am sterdam VII, Amsterdam VIII, Amers foort, Enschede, Gorkum, Ridderkerk, Middelburg, Rotterdam IV en Utrecht II, zoodat winst en verlies naast elkaar gezet we nu slechts een groot tiental van de vroegere 20 hebben overgehou den Maar dat lagere cijfer nu, verge leken met dat van 1901, met de anti theseleus in verband zou zijn, is ons niet helder, wanneer we letten op wat na 1905 óók gebeurd is. 't Kabinet Kuijper is in dat jaar gevallen, en toen is onder 't gejubel van 5248, hi, ha ho! 't Kabinet de Meester opgetreden. Dit Kabinet was zeer zwak, eerstens omdat zijn meerderheid in de Kamer slechts 4 stemmen telde en ten tweede, omdat 't niet op een Concentratie van drie linksche groepen steunde, zooals dit in 1913 met 't Cort-Kabinet wel't geval was; de Concentratie als zooda nig is pas in 1913 als Comité van Verweer tegen min. Heemskerk ont staan terwijl in 1905 maar twee par tijen der Linkerzijde den heer de Meester steunden Nochtans: dit Kabinet de Meester trad democratisch opdemocratisch dan in den zin, dien de Concentratie eraan hecht. Maar èn Staal moest weg; èn Rappard moest weg; de Eerste Kamer verwierp in Febr. 1907 de oorlogsbe- grooting ter oorzake van de door den Minister geëischte inkrimping van 't blijvend gedeeltetoen ontstond de zoogenaamde Staal-crisis, die opgelost werd door 't ontslag van minister Staal en 't opnemen van minister van Rap pard. Op 31 Juli 1907 ging de min. van Marine wegde heer Cohen Stuart en werd deze vervangen door den heer Wentholt. Op 't eind van Dec. 1907 verwierp de Tweede Kamer de oorlogsbegrooting, waarbij 24 Antirev., 4 Chr? Hist., 23 Kathol., 1 Unie liberaal, 4 Vrijz. Dem. en 7 Socialisten tegen stemden, zoodat daardoor ontstond de Rappard-Crisis, die eindigde op 12 Febr, 1908 met het optreden van 't Heemskerkkabinet. We gaan nu süllekens voorbij wat als ge volg van Heemskerks optreden in bro chures geschreven is door de Standaard en eenige Antirev. voormannen; maar bij de verkiezingen in 1909, was er een aan de Rechterzijde reusachtig succes. Het was in 1905 geworden48 Rechts en 52 Linksin 1908 werd het60 Rechts en 40 Links. Nu is ons altijd deze vraag onopgelost gebleven; Als nu de antitheseleus zoo'n verderf bleek in 1901 tot 1905; waarom was de Linksche meerderheid na 1905 dan toch zoo onbeduidend nl. slechts 4en waar om was dan na 't zoogenaamd berucht democratisch optreden »in den nacht* van Staal eu 't democratisch optreden van den Premier en ook van minister Veegens in zake zijn verzekeringswet enz., waarom is dan toch in 1909 de luttele Linksche meerderheid niet alleen totaal verdwenen, maar in een groote debacle omgezetwant zooals bekend is en we hierboven opmerkten, werd het in 1909 60 Rechts en 40 Links. Acht Linksche zetels gingen er verloren en 8 Rechtsche kwamen er voor inde plaats. En nu moge men aan de Linkerzijde zeggenMaar, gij, Anti'sgij Anti's vooral, van wie de antitheseleus af komstig is, gij hebt toch de grootste klappen gehaddan is daar toch twee erlei opmerking bij te maken Ten eer ste deze: al heeft dr Kuijper als Pre mier van 't Kabinet in 1901 die leus vooral scherp naar voren gebracht in zijn debatten en in de Memorie's van Antwoord toen ter tijdenochtans alle leden van dat Kabinet waren 't er mee eens. Het was toen in 1901 een Coali tiekabinet, géboren uit de antitheseleus en groot geworden tot 1905 onder die zelfde leusalles wat Rechts stond leefde toen onder die leus. Nochtans de Antirevolutionair de klappen Maar waarom Omdat de R. Kath. in Brabant en Limburg muurvaste distrikten hebben. Omdat de Antirev. partij altijd ver eenzelvigd wordt met dr. Kuijper, die door de Doleantie aan de Herv. Kerk een breuke heeft geslagen wat tal van Hervormden hem nooit vergeven. Omdat de Chr. Hist, altijd steun krij gen van de Anti's maar deze soms den steun missen dergenen, ook alweer uit kerkelijk oogpunt of omdat er onder de Chr. Hist, menig een zit, die ge gewoonweg Oud-liberaal kunt noemen met een godsdienstig bewustzijn doch deze stemmen ook zonder gewetensbe zwaar, een liberaal, .die wat gematigd is; en ze laten den Antir candidaat in zijn hemd staanalleen als 't staat tusschen een Socialist en een »Rooje<, ja dan loopen ze storm tegen den Rooje van de twee kwaden kiezen ze 't min ste kwade. Zoo dus: de Anti's krijgen altijd de klappen; 't groepje is toch niet zoo bijster groot en muurvaste districten hebben ze weinig; en daarbij de ker kelijke kwestie; en bij anderen weer de Leerkwestiesde anti's zijn altijd in 't geding, veel meer dan de Room- schen en de Chr. Hist. >Anti-clericaal«, heusch't wordt meest tegen de Room- schen gebezigd, maar men bedoelt antirevolutionair*, vooral tegen de aanhangers van Dordtgaat 'tmeer nog dan die van Rome. Dat dus de Anti's de meeste slagen krijgen is duidelijk. De Hervormden, zooals die in 1913 optraden a la Ds Quast en dito, dito, al moesten zé na de stemming uitroepen»Wij zijn door de Lib. verraden*zij zijn 't, die steeds den Anti den voet dwars zettensteeds afbreken en tot opbouw onbekwaam zijn, vooral als er dan een art. 171 der Grondwet over do subsidie der Geref. kerken in den maak is. Neen! de scheidslijn: Conservatisme Democratie deugt niet. De stemmingen, in 1901, 1905, 1909 wijzen dat secuur uit. Maar 1913 dan? Och, och! Juist weer de Kerk en juist weer 't Tarief, die met Conserv. tegen Democ. niets te maken hebben, hebben toen den doorslag gegeven. De Kerk en 't Tarief Plus de leugens! 1 -- :r fijn van c en geurig alt zeer ir igaren 10667 L1TEIT 11 MD, 3 bekend als Effecten. longatiën. /an gelden ast te stellen. >mst. kl/4 1—4 uur n.m. MEUBELEN tementen in |l eiken Stljl- de concur- 10259 ien- en Zilver- ij IDDELHARN1S 340. 12032 worden tram- 5,— aankoop j-, geheel. tegen 4'/,pCI. j>Ct. 's jaars, ook ingevraagd wof- rtuur. ugbetaling van lagavond van er D.JOPPECi MVW Lö Z Als nu werkelijk de antitheseleus de groote vijand des Volks is, waardoor wij in 1905 verloren en óók verloren in 1913, waarom was die leus dan in 1909 de Rechtsche groote vriend. Want als een paal boven water staat 'ttoen in 1905 stond 't Linksche kabinet al zwak en bleek de antitheseleus nog zoo niet veracht; doch in 1909 ver dween dat Kabinet onder de 60 mo kerslagen der Rechterzijde. 't Zwarte paard. Het is niet te sterk gesproken, zegt „De Standaard", als we zeggen, dat heel de wereld nu in de grootste spanning af wacht, wat de nieuwe duikbootoorlog aan Duitschland zal opleveren. Men voelt als 'tware, dat die een beslissing op korten termijn kan brengen. En de aanvankelijk reeds bereikte resultaten zijn er wel 'naar, gelijk* ook aan de andere zijde van den Oceaan wordt erkend, om de Entente-partij met de grootste zorg voor wat te komen staat, te vervullen. Misschien, men kan nooit weten, vinden de knappe koppen in Engeland nog hèt middel uit, om dit scherpste wapen van Duitschland bot te slaanmaar anders staat aan de geallieerden het ergste te wachten door de afsnijding van allen toe voer van over zee. Dan tuimelen zij ten slotte in eenzelfde kuil als ze eerst voor hun tegenpartij ge graven hadden. Het is 'tzeltde wat voor 100 jaren de groote Napoleon met zijn snelle kaper schepen en zijn stopzetten van eiken aan voer naar Engeland heeft geprobeerd. Doch het trotsche Albion werd toen niet op de knie gebracht. Het is nu juist twee jaar geleden, dat de eerste verklaring van Duitschlands zijde over de duikbootoorlog afkwam. Toen werd verklaard, dat elk vijandelijk koopvaardij schip hetwelk in 't oorlogsgebied werd aangetroffen, zou vernield worden, zonder dat het immer mogelijk zou zijn om de gevaren die daarbij voor bemanning en passagiers dreigden, af te wenden. En er werd bijgevoegd, dat ook neutrale schepen gevaar liepen, in zoover het, gelet op het door de Britsche regeering aanbevolen mis bruik van de neutrale vlag, niet altoos mogelijk zou zijn om te voorkomen, dat de op vijandelijke schepen gemunte aan vallen ook neutrale bodems troffen. En terecht merkt het blad op: Wie Wilson's actie tegen deze onmen- schelijke praktijken toejuicht, mag zeker niet vergeten, dat het oorlogsmiddel van heel een volk uit te hongeren, door En geland het eerst, zij 't ook met falend succes, is toegepast; maar afgezien daar van, komt het ons al zeer onwaarschijnlijk voor, dat men de Duitsche methode van nu als een va-banque-spel heeft te be schouwen, als -de wanhoopsdaad van een in 'tnauw gebrachteh speler, die nu alles zet op zijn laatste kans. Van de honderd schepen hebben de Entente-mogendheden 70 noodig voor hun militaire transporten en allerlei andere oor logsdoeleinden en van het restant kunnen ze eigenlijk geen enkel schip missen, zal het economische leven van de bevolkingen zelve niet op zeer bedenkelijke wijze wor den toegepast. En er is al zooveel scheeps- ruimte tot zinken gebracht, waartegen de vlijtigste aanbouw in Engeland en elders niet kan opwegen. Doch daarbij komt nu, als factor waar over de mensch zoo heelemaai niets te zeggen heeft, de misoogst, die de positie van de landen zonder voldoende teelt op eigen bodem zoo precair maakt. Dat is het grootste gevaar. Uit de statistieken maakt 'tblad duidelijk, dat de gezamenlijke behoefte aller landen 85 millioen bedraagt en er door't misgewas maar 52 millioen quarters graan is, zoodat er een tekort is van meer dan 30 millioen. En daarbij is dan nog geen rekening gehou den met het effect van den onbeperkten duikbootoorlog. De graanbehoefte der wereld is dus voor twee derden gedekt, en die twee derden liggen overal in de wereld verspreid. Het meeste moet- zelfs uit Australië komen, en in enkele maanden verscheept worden. Nu kon men onder gewone omstandig heden nog aannemen, dat in dit tekort op andere wijze te voorzien ware, of dat tot het laatste korreltje van den voorraad mocht opgebruikt; maar wat, nu Duitsch land er alles op zet om de toch reeds zoo zuinige graantransporten van overzee te vernielenHet hongerspook grijnst de ge allieerde mogendheden aan en dezen niet alleenals het Duitsche vernieti gingssysteem succes mocht hebben. Het is geen eerlijke, ridderlijke strijd meer, waarin moed, beleid en zeemanschap den doorslag geven bij het behalen van de zegepraal. Onmenschelijke, duivelsche praktijken worden uitgedacht en met niets ontziende driestheid toegepast, om niet enkel de strijdbare manschap, maar heel een volk er onder te krijgen. Heel hetmensch- dom, oorlogvoerend of niet, wordt er aan gewaagd. Onder zulke omstandigheden nog van recht te praten, heeft uiteraard geen zin meer. Voor de leus mag men de neutralen nog eenigermate ontzien, om redenen van eigenbelang meest, praktisch is er van 't volkerenrecht niets meer overeind geble ven. En de oorlogsjammer treft almeer alle volken over de geheele wereld. Ook den neutralen doorpriemt thans het honger- zwaard, dat beide strijdvoerende partijen als hoofdwapen gekozen hebben. En dan sluit de hoofdredacteur zijn arti kel met een ernstig slot. Wie denkt hierbij niet als vanzelf aan de visioenen van Johannes, in 'tboek der Openbaringen voor ons opgeteekend, waarin een tip wordt opgelicht van den sluier, die de wereldhistorie voor ons be dekt houdt? Eerst, in de kleur van het bloed dat op de slagvelden stroomt, komt het roode paard, en dien die daarop zat werd macht gegeven den vrede te nemen van de aarde „en dat zij elkander zouden dooden." Maar dan volgt op het roode paard een zwairte ruiter, dragende een weegschaal in de hand. Zinnebeeldige voorstelling van den hongersnood, thans vooral ons aan grijpend, nu heel de beschaafde mensch- heid, die alles aan haar voeten waande onderworpen te hebben, door het honger spook wordt verschrikt. Johannes hoort daarbij een stem, die roept: „Een maatje tarwe voor één penning en drie maatjes gerst voor één penning." En zien we niet nu in land na land, hoe tarwe en gerst zorgvuldig worden afgewogen en schier tegen hongersnoodprijzen verkocht? Maar het eene wee is weggegaan, en het andere komtDe kooplieden der aarde zuilen weenen, en het derde deel der schepen zal vergaan. Zijn we thans aan die schrikwekkende ontknooping van het werelddrama toe? Wie vermag het ons te zeggenwie heeft Gods Raad gekend Echter, „wie wijs is, merk die dingen en geev' verstandig acht". En als dan de af grond roept tot den afgrond, verschrikt het hem niet, omdat hq verstaat, hoe dat alles geschieden moet eer het einde daar is, maar tegelijk.ook weet, dat het natij den tot heerlijkheid komttot licht „eerst na middernachtelijk duister." DE TOESTAND. Van de gevechtsfronten blijft het nieuws nog schaarsch.. De berichten gewagen van feilen strijd, waaraan de uitslag echter niet geëvenaard is. Bij. Atrecht vielen de Engelschen opnieuw aan in de streek van Monchy en bijzonder krachtig ten Zuiden van de Scarpe, doch zij werden door Duitschen tegenstand gestuit. In Champagne is de artilleriestrijd weer hervat; de Duitschers weerstonden een in- fanterieaanval der Franschen op de stellin gen bij Braye, terwijl een offensief der Duit schers bij Mesnil eveneens mislukte. Ook aan het Macedonische front is de ge vechtsactie krachtiger geworden door her nieuwde aanvallen der Entente-troepen. Alleen het offensief van Italië zou eenige stof tot 'n overzicht opleveren, doch ook daar schijnt het of de Italianen hun doel nooit zullen bereiken. Het groote vrqagteeken, wat de nieuwe strijd op het Italiaansch-Oostenrijksche front zou opleveren, is nu ook uitgeveegd, zegt de overzicht-schrijver der N. R. Ct. Het antwoord isvoor den algemeenen toe stand niets. De Italianen hebben ir. dezen tienden Isonsoslag over een bizonder breed front aangevallen. De aanval was even stout moedig als de verdediging hardnekkig was, maar werd al dadelijk op eenige belangrijke vakken van het front, met name op de Karst, geheel afgeslagen. Op twee punten kwamen de Italianen over de Isonzo, bij Auzza en bij Plava. Zoolang zij zich op deze twee pun ten handhaafden, kon men niet uitmaken of er nog niet iets van belang uit het offensief zou voortkomen. Immers er was voor de Oostenrijkers een concentrische bedreiging, die op den duur misschien tot een terugtocht uit belangrijke stellingen zou kunnen voeren, tot het opruimen van een van de grootste zij- delingsche obstakels voor een Italiaanschen opmarsch naar Triest. Maar bij Auzza zijn de Italianen, niet prijsgeving van het door hen op de andere zijde bezette bruggehoofd Bodres, op den Westelijken oever van de Isonzo teruggegaan. De Italiaansche berich ten motiveeren zulks daarmee, dat die be dreiging met een concentrische beweging maar een demonstratie was, om de aandacht van den vijand af te leiden; dat die demon stratie het beoogde doel heeft bereikt en dus niet behoefde te worden voortgezet. Het is even moeilijk om het omgekeerde van deze bewering te bewijzen als haar te gelooven. Intusschen wordt door dat betoog toegege ven, dat het resultaat van het tiende offen sief (dat dan meteen tot het doel er van wordt omgepraat) de bezetting van den Monte Kuk en den Vodice iseen plaatselijk suc ces. Het is mogelijk, dat de Italianen er in slagen ook de aangrenzende bergen Santo en Gabriele te nemen. Zij zullen dan de Oos tenrijkers van een vooruitstekend sterk ver dedigingsstelsel in een bccht van de Isonzo hebben afgeworpen. Een aanmerkelijk tactisch voordeel zal dat zijn, maar meer niet. Het zal de bezetting van Triëst niet noemens waard nader brengen. Dit alles zonder met de pogingen van de Oostenrijkers te rekenen, den Kuk te heroveren. Mislukt dat echter, dan zullen zij ook de aangrenzende hoogten wellicht ontruimen. Ook hier dus geen uit zicht op een militaire beslissing. VERSPREIDE BERICHTEN. Een Deensch oordeel over Engeland. De bekende Deensche staathuishoudkun dige professor Birok schrijft in Nationaltidende dat de Duitsche duikbootoorlog binnen een jaar tot uitwerking zal hebben, dat Engeland niet alleen de geheele toevoer van overzee zal zien afgesneden, doch bovendien niet in staat zai blijken een regelmatig verkeer met Italië, Frankrijk en de Koloniën te onderhou den. Eene Christelijke vredesbeweging. Naar „Sven Morgenbladet" mededeelt, heeft in Zweden eene Chr. actie een aanvang ge nomen, waaraan alle Christelijke genootschap pen en zendingsbonden deelnemen, die het voornemen heeft tegelijk met het socialisti sche vredescongres te Stockholm een krach tig protest tegen eene voortzettting van den oorlog te doen hooren. Frankrijk en de voortzetting van den oorlog. Het Berner Tageblatt verneemt uit Parijs, dat naar aldaar verschijnende dagbladen me- dedeelen, de Fransche Minister van Oorlog in de legercommissie van den Senaat heeft ontkend, dat een nieuwe winterveldtocht door de Geallieerden in overweging zou zijn ge nomen. De toestand in Rusland. In tal van Russische streken heerscht eene volslagen anarchie. Nisjnix Novgorod, is het tooneel van voortdurende onlusten de bezit tende klassen verlieten de stad aangezien de overheid machteloos staat. Een burgerwacht tracht vergeefs het rooflustige gepeupel in toom te houden. In Astrakan werd de gou verneur der levensmiddel-distributie-commis sie gevangen genomen. De volksmenigte tracht verborgen voorraden levensmiddelen op te sporen, en trekt plunderend door de stad. Charkow is in handen van het gepeu pel, terwijl in Cherson een deel der burger lijke en militaire autoriteiten door de volks massa in verzekerde bewaring werd gesteld. Wie het maar eenigszins doen kan, verlaat de stad. In Lukonajow werd de bekende „Adelsbank" geplunderd. Indien wij ons niet te zeer vergissen is ook Nederlandsch pu bliek financieel bij deze instelling geinterres- seerd. Ook in Tambow hielden rooversben den erbarmelijk huis. In Odessa zijn de sol daten reeds tot geweldadigheden overgegaan. De plaatselijke commandant wist zich door eene overijlde vlucht ternauwernood het leven te redden Uit verscheidene andere plaatsen komen gelijkluidende geruchten, meldt de Berl. Lok. Anzeiger. De Anarchie in Rusland. Een opmerkelijk staaltje van de tuchte loosheid die zich van het Russische leger heeft meester gemaakt, vertellen de Parijsche bladen. Korniloff had eene parade van een regiment Garde-infanterie gelast. Eene com pagnie weigerde evenwel halstarrig aan de militaire vertooning deel te nemen, aangezien het compagnies-comite te voren geene amb telijke aankondiging der parade had ontvan gen, terwijl de Arbeiders- en Soldatenraad bovendien ter zake geene bevelen had gei i j Jl

Maas- en Scheldebode | 1917 | | pagina 1