De Oorlog. UIT DE PERS. BUITENLAND. BINNENLAND. 0FFICIËEL GEDEELTE. PLAATSELIJK NIEUWS VISSCHERIJ. VERK00PINGEN. UITSLAG AANBESTEDING. GEMENGD NIEUWS. Boekbeoordeeling. BURGERLIJKE STAND. KERK EN SCHOOL. len buitengewoon duur worden. De boeren werden gedwongen waren te ontvangen of te leveren door heel overbodige tusschenper- sonen. Kleinhandel, grossier, groothandel moeten er eerst van plukken. Daar is veel over geklaagd, maar wat baat het als men niet meer doet? Er is over deze nare toestanden reeds men'g hartig stukje geschreven, dat raak was. Maar voldoende is dit niet. Terecht schreef laatst de Tijd"De boeren moeten er ook door geraakt worden. Want ook buiten den oor logstijd heeft de boerenstand veel te veel te doen met die „heel overbodige tusschenper- sonen", die voor hun organisatie willens of niet-willens een sta-in-den-weg zijn. De boe ren, tuinders, kweekers enz. moeten eens overal wat meer zelfstandig gaan en als mondigen (die geen kinderen meer zijn) hun eigen zaken doen. En dit kunnen ze, als ze maar echte vereenigings- en coöperatieman nen worden. Vooral na den oorlog zal er overal zeer sterk samengewerkt moeten worden. De boeren moeten door een algeheele bedrijfscoöperatie aaneenhangen als klissen. Dan worden ze sterk, dan kunnen zij veel goed doen en nut stichten voor zich zelf en voor anderen. C. B. Op de lange baan. De linkerzijde in de tweede kamer gaat voort het saboteeren van de verzekerings wetten. Door de heeren Rutgers c.s. werd een krachtige poging gedaan om het Radenwet- crediet zoo spoedig mogelijk aan de orde te stellen, maar onder leiding van den heer Visser van IJzendoorn werd dit plan bij een stemming van links tegen rechts verijdeld. De linkerzijde zegt Het Volk, was terecht van oordeel dat het salarisvraagstuk der on derwijzers urgenter is dan het verzekerings- gepruts. Nu is bedoeld salaris-voorstel, tenzij de Regeering alsnog een andere houding mocht aanemen, voor de onderwijzers niets anders of feitelijk nog minder dan een houten ham. Ze koopen er niets voor. Het brengt hen geen cent in den zak. Maar de linkerzijde zoo denkt men allicht heeft toch zijn goeden wil getoond, en kan dan in ruil, daarvoor op den steun van de openbare onderwijzers rekenen. En de arbeiders dan? De invaliden, en de ouden van dagen Wel dat is heel eenvoudig. Men beloofd ze een volgend maal opnieuw een royaal pensioen en een afdoende verze kering. En mocht het volvoeren van deze belof ten minder gemakkelijk gaan, och dan wei gert men weer evenals in 1913 de verant woordelijkheid voor zijne daden te dragen. Een voorwensel zal men ook dan allicht weer kunnen vinden. (De Vrije Westfries.) DE TOESTAND. Van de fronten kwam heden weinig zake lijks nieuws, nieuws dat verandering in den toestand bracht. De Engelschen hebben wel druk gevoch ten de laatste dagen doch hun terreinwinst is maar sober. Uit de Duitsche berichten zou men den indruk krijgen, dat men met een grooten aanval op een breed front te doen heeft ge had, die, stuitende op vinnigen tegenstand, in een aantal gedeeltelijke gevechten oploste. Volgens de Engelsche telegrammen evenwel zijn er niet anders dan een reeks van zulke gedeeltelijke gevechten ondernomen en be antwoordde datgene, wat werd bereikt, juist aan de oogmerken, die de aanvaller zich had gesteld. In alle geval hebben de Engelschen eenigen vooruitgang gemaakt. In de eerste plaats in het dorpje Bullecourt, welk dorp, na een feilen strijd, van vele dagen, echter nog steeds niet in zijn geheel in Engelsche handen is. Volgens het bericht van Zaterdag middag uit het Duitsche hoofdkwartier heb ben de Duitschers in een tegenaanval den Engelschen het in Bullecourt behaalde voor deel weer afhandig gemaakt; volgens de Engelschen zijn die tegenaanvallen mislukt; maar beide partijen besluiten met de mede- deeling, dat de strijd in Bullecourt, waar de wederzijdsche linies gezwaluwstaart in el kander grijpen, en dat hoogst vermoedelijk een groot kerkhof is, nog voortduurt. Bij Craonne is fel gestreden. De Duitschers vielen in groote golven aan, maar konden de verloren stellingen niet herwinnen. De Fransche rechtervleugel deed eenige verwoe de aanvallen, maar ook dit bleef zonder re sultaat. Alleen zijn de verliezen ter weerszij hoog. In Macedonië is mede een slag ontbrand. Reeds eenige dagen meldden de Duitschers en Bulgaren felle aanvallen, die alle werden afgeslagen. En nu weer bericht het Duitsche dagbericht: Aan het Macedonisch front werd Zaterdag de slag met groote verbittering voortgezet en overtrof alle tot nu op dat oorlogstoo- neel geleverde gevechten in heftigheid. Ten N.W. van Monastir mislukten vijan delijke aanvallen, die op onze stellingen ge munt waren. In den Czernabocht werden 's ochtends, 's namiddags en des avonds op een front van 16 K.M. uitgevoerde massa-aanvallen der Italianen, Franschen en Russen, welke door een uiterst sterk artillerievuur waren voorbereid, onder de zwaarste verliezen voor den vijand afgeslagen. Ten noorden van Vodena in onze stellin gen binnengedrongen Serviërs werden bloe dig teruggeworpen. De Duitsche en Bul- gaarsche infanterie heeft in hardnekkige tegenweer en verwoede tegenaanvallen on dersteund door de zich aan alle veranderingen in den toestand aanpassende artillerie, haar stelling volkomen behouden en schitterend gestreden. De geallieerden gaven nog geen slagbe- richt over dit terrein uit. Op het Italiaansch-Oostenrijksche gevechts terrein schijnt het er nu dan toch van te zullen komen. Er is een zwaar artilleriege vecht aan den gang, met name aan het Isonzofront, dat gemeentelijk de aankondi ging van een infanterieslag is. En daar tot het bombardement oogenschijnlijk de Italianen het initiatief hebben genomen, zullen zij het wei zijn, die den aanval beginnen. VERSPREIDE- BERICHTEN. Japan beschikt thans, naar de Gazette de Lausanne van bijzondere zijde uit Parijs ver neemt, over een handelsvloot van 11,372 schepen, waaronder 2185 stoomschepen, met een totale inhoud van 2 333 197 ton Het laat ste jaar heeft Japan zijn handelsvloot met 30 groote schepen van te zamen 140 236 ton vermeerderd. Sedert het begin van dit jaar zijn weder 15 groote schepen van totaal 65.991 ton van stapel geloopen. Het blad voegt hieraan toe, dat Japans plannen kolossaal zijn. Het zou niet alleen den handel in den Stillen en den Indischen Oceaan willen monopoliseeren, maar is ook van zins, de havens van de M ddellandsche Zee en de Zwarte Zee en daardoor de zui delijke markten van Rusland te veroveren, gelijk het reeds door andere middelen de Siberische markten veroverd heeft. Het zal krachten in beweging stellen die door den oorlog niet zijn verzwakt maar in tegendeel belangrijk versterkt. De Europeesche volken gaan voort elkaar te vermoorden en te vernietigen. En onderwijl slaat Japan zijn slag. Het gele gevaar. Nogmaals de bomaanslag opZierikzee. Onder het opschrift „Duitsche vliegtuigen boven Holland" citeert de XXe Siecele van 3 Mei in een uit den Haag afkomstig tele gram, het Algemeen Handelsblad, op de vol gende wel zeer eigenaardige wijze: „De door de vliegeniers geworpen bom men hebben veertig a zestig huizen ernstig en bovendien veertig andere woningen min der ernstig beschadigd". Dit is de geheele inhoud van het draad- bericht dat de XXe Siecle haren lezers om trent den bomaanslag op Zierikzee brengt. Tevergeefs zoekt men naar de geringste aanduiding dat deze schending van het vol kenrecht werkelijk door Duitschers bedreven werd. Niettemin toch maar in vette letters een onjuist opschrift boven het bericht gedrukt! Wederom een treurig voorbeeld hoe de Fransche pers het publiek omtrent Holland- sche gebeurtenissen voorlicht. Majoor Moraht over den toestand. De ontzettende strijd in het Westen duurt voort en wij moeten in het oog houden dat de beide tegenstanders hunne pogingen tot het laatste einde zullen voortzetten, schrijft Majoor Moraht in de „Deutsche Tageszei- tung". Dit einde zal door twee factoren wor den beslistdoor de uitputting der vijande lijke infanterie en artillerie en door de uit komsten van den duikbootoorlog. De ernst van dit gevaar wordt thans algemeen erkend zelfs in Engeland. De verbindingen ter zee, ziet Engeland ernstig bedreigd, de aanvoer, van oorlogsmateriaal uit Amerika ondergaat een sterke vermindering alsook de import van ruwe grondstoffen, die voor de oorlognij verheid onmisbaar zijn. De levensmiddelen- schaarschte neemt sterk toe, terwijl Frankrijk met dezelfde moeilijkheden te kampen heeft. De Engelschen hebben tot dusver in vier zeer omvangrijke aanvallen niet minder dan 44 divisies tegen ons in het veld gebracht, aldus ongeveer 700 000 man. In den tijdver loop van nog geen maand heeft het Engel sche leger circa 200.000 manschappen verlo ren, waartegenover een terreinwinst geboekt kan worden over een front van 30 K.M.,die op het breedste gedeelte nog geen 10 K.M. diep is. Bij eene vergelijking met den slag aan de Somme blijkt dat de Engelschen en Franschen toen te zamen gemiddeld 200.000 man per maand verloren terwijl in het tijd vak 9 April tot 5 Mei niet minder dan 380.000 onzer tegenstanders buiten gevecht gesteld worden. De Franschen hebben bij hunne aanvallen 53 divisies, met een oor logssterkte van 400.000 man op ons laten aanstormen. Aanvankelijk dachten zij opeen frontsbreedte van 60 K.M. voorwaarts te ruk ken. Hun laatste aanval van 5 Mei had echter slechts over een front van 35 K.M. plaats. De conclusie licht voor de hand dat de ge leden verliezen niet zonder invloed zijn ge weest op deze frontverkorting. GETORPEDEERDE SCHEPEN. ITALIË. Savis 1922, Alba 1639, Persco 3935, Candia 1045, August Tavauto 1200, Francesco 3438, Stoomboli 5466. RUSLAND. Condos 5562, Ernst Sophia 500. FRANKRIJK. La Providence, Esterel 2574, Gange 6886, Ivonne, la Victoire, la Russie, Canerei. ENGELAND. Ypon Castle, Scalpa 1010, Sculptor 3846, Tempas 2981, Pontrai 1698, Neepawah 1799, Ephapyrgion 306, Auglesea 4534, Ferudene 3770, Laura, Ardgash 4040, Parkgate 3232, Maplewood J239, Cyfarthfa 3014, Gleneliffe 3673, Arcadian 8939, Rio Lages6000, Troilus 7562, Hesperidus 3393, Sebeh 4601, Delmira 3459, Warrior 3674, Reynolds 3204, Pontial 3345, Kariba 3697, Good Hope, Thomas, Feltva 5254, Kinross 4120, Lady Nood 2314, Jessi, Joseph, United. NEDERLAND EN DE OORLOG. De Geertruida Sch. 103. De reederij W. den Duik Jbz. te Scheve- ningen deelt ons mede, dat zij Vrijdag be richt heeft ontvangen, dat de Duitsche regeering haar zal vergoeden de op 15 Juli 1916 door een Duitschen duikboot in den grond geboorden stoomtreiler Geertruida Sch. 103. De crisis aan Oorlog. Naar wij vernemen, mag er niet op gere kend worden, dat in verband met de minis tercrisis aan Oorlog de oproeping van de landstormjaarklasse 1908 zal worden inge trokken. Naar de Vad. verneemt, wordt als op volger van minister Bosboom genoemd de heer Jhr. L. A. M. Von Schmid, gepension- neerd kolonel, medewerker aan de „Vragen des Tijds". Een Fransch vliegtuig. In het Zaterdagmorgen tusschen Groede en Nieuwvliet neergekomen Fransche vlieg tuig zaten twee Canadeezen, de vlieger Tapscott en de waarnemer Richardson. De minister van landbouw, nijverheid en handel brengt ter algemeene kennis, dat de kantoren van de Toewijzingscommissie voor benzine sedert 2 dezer gevestigd zijnPark- Straat 109, 's-Gravenhage. (Stct.) Het tot zinken brengen van de stoomtraw lers Vlaardingen 195 en 199. De Duitsche admiraliteit deelt het navol gende mede De stoomtrawlers Vlaardingen 195 en 199 werden beiden circa vijf zeemijlen binnen het versperde gebied tot zinken gebracht. Wederom va't een aanmerkelijk verschil waar te nemen in de berekening van de Duitsche duikbootcommandanten en die der H'jllandsche visschers. Van Hollandsche zijde wordt natuurlijk verondersteld, dat de vis- schers gelijk hebben, terwijl men in Duitsch- land uiteraard de duikbootcommandanten ge looft. Ten einde eene definitieve beslissing te verkrijgen, zou echter moeten worden vast gesteld. Ie. Met welke hulpjniddelen de plaatsbe paling plaats had. 2e. Wanneer de plaatsbepaling geschiedde. 3e. Welke zeevaartkundige en andere ken nis, degene die de berekening gemaakt heeft bezit. Want het is in ieder geval niet aanneme lijk, dat de schipper van een trawler op het oogenblik, waarop zijn schip door kanonscho ten wordt aangehouden, nog den tijd vindt zijne ligplaats nauwkeurig vast te stellen. De beslissing in deze aangelegenheid zou natuurlijk slechts door deskundigen kunnen worden gegeven. Een Zeppelin vernield. Men meldt uit Harlingen Bij een hevig onweder is ten Westen van Terschelling een Zeppelin gezien, die in zware rookwolken was gehuld. Na een kwartier was van het luchtschip niets meer te bespeu ren. Vermoedelijk is het door den bliksem getroffen en in brand geraakt. Van Terschelling: Ten Noorden van Terschelling is heden morgen een Zeppelin ontploft en in vlam men gehuld in zee neergekomen. Van de be manning is nog niets bekend. Van Vlieland meldt men Hedenochtend is een Zeppelin komende uit westelijke richting benoorden het eiland, vermoedelijk neerge schoten. Men hoorde kanongebulder en zag vuurstralen. Dikke rookwolken waren daarna zichtbaar. De lucht was te nevelig, om na dere bizonderheden waar te nemen. De scheepvaart. Het Duitsche gezantschap deelt mede „De keizerlijke marine-autoriteiten hebben bepaalden grond om aan te nemen, dat den 15den Mei verscheidene Engelsche schepen met rood-witte beschildering pogingen zullen aanwenden, om, zich aansluitende bij de uitvarende Nederlandsche schepen, aanvallen op Duitsche onderzeebooten uit te voeren. Het is te hopen, dat daardoor de Neder landsche schepen niet in gevaar worden ge bracht." Vt rkrijgbaarstelling regeerinsgoederen. De Burgemeester van Sommelsdijk maakt bekend, dat in deze week verkrijgbaar zal zijn Op bon no. 14 Rijst tot een gewicht van V» K.G. Sommelsdijk, 15 Mei 1917. De Burgemeester voornoemd. BOUMAN. SOMMELSDIJK. Heden arriveerde in deze gemeente regeerings-rijst. Voor den landstorm jaarklassen 1905 en en 1904 zijn alhier resp. 15 en 10 personen ingeschreven. De keuring zal voor bovenbedoelde jaar klassen voor deze gemeente plaats hebben op 8 juni a.s. te Middelharnis. MIDDELHARNIS. Óp Donderdag 7 Juni des voormiddags 9 uur zal in de Ambachts school de keuring plaats hebben van de landstorm jaarklassen 1904 en 1905. DEN BOMMEL. Op aandrang der land- bouwver. werd besloten tot invoering van den ouden tijd, waarmede vorige week Maandag begonnen werd. Aangezien de ar beiders weigerden ouden tijd te gaan en de kinderen uit de school haalden, werd beslo ten Maandag weer de zomertijd in te voe ren, zoodat een week proef is genoemen. De heer Rosmolen, vurig voorstander, van den ouden tijd, nam nu zelf weer het initiatief tot invoering van den nieuwen tijd, wat hem in dit geval tot eere strekt. MEUWE TONGE. De landstormplichtigen der jaarklassen 1905 en 1904 zullen op Za terdag 9 Juni a.s. te Ooltgensplaat gekeurd worden. DIRKSLAND. Zij die iets te vorderen heb ben van Rijk, Provincie of gemeente moeten daartoe hunne nota's voor of op den laat- sten Juni ter bevoegder plaatsen inzenden Bij het luiden der torenklok voor de Godsdienstoefening Zondagavond kwam de klepel naar beneden tuimelen, doch bleef ge lukkig bij de goot hangen, zoodat niemand der voorbijgaande kerkgangers eenig letsel bekwam wat anders wel eens het geval zou kunnen geweest hebben. «STELLENDAM. Tijdens het spelen had de 13-jarige F. den L. het ongeluk uit te glij den en zijn been zoodanig te bezeeren, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. BRIELLE. Zaterdag is alhier overleden in den ouderdom van ruim 83 jaar de heer M. L. Veenenbos, sedert 10 Maart 1882 lid van den gemeenteraad en van 6 Sept. 1887 tot 1 Sept. 1914 wethouder. Zondagmiddag is de machinist Wil- lemse van Oostvoorne te Spijkenisse tus schen de buffers bekneld geraakt. Hij is met de tram van 2.30 naar Oostvoorne vervoerd. Tusschen Oostvoorne en Brielle is een bruine hond uit de tram gesprongen. Wie hem terecht brengt krijgt eene belooning. De gymnastiek-vereen. „Brinio" alhier hoopt a.s Donderdag deel te nemen aan een Bondswedstrijd te Gouda. HELLEVOETSLUlS. De Officier-Machinis ten 3e klasse K. W. v. d. Veen en J. G. Blom, aan boord van H.M's Schorpioen zijn bevor derd tot Officier-Machinist 2e klasse. Op Vrijdag 25 Mei zal de verkiezing voor een lid van den Gemeenteraad (vacature wijlen dhr. Gallas) plaats hebben. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de jaarlijksche opgaven van de bevol king weder gepubliceerddaaruit blijkt dat op 31 Dec. 1.1. het aantal inwoners bedroeg Hellevoetsluis 3688; Nieuw-Helvoet 2743; Nieuwenhoorn 1893. SPIJKENISSE. De oud-Burgemeëster De Lindt heeft tegen 1 Juni a.s. zijn ontslag aangeboden wegens vert ek als penningmees- i ter der Polders Putten, Spijkenisse en Schie- I ka" p. Ruim 34 jiar was hij als zoodanig werk- I zaam. Sollicitanten zijn reeds opgeroepen. Onze vroegere dorpsgenoot J. Mo), op zichter bij de Waterstaat de Sitobondo (Java) is thans in gelijke betrekking overgeplaatst naar Palembang (Sumatra). Doordat de aanvrage aan petroleum voor zijn motorschip is afgewezen, kan schip per van der Gevel niet dan ongeregeld de beurt op Rotterdam waarnemen. HEENVLIET.* Op de voorziening van e Gezondheidscommissie te Brielle tegen het besluit van den gemeenteraad van Heenvliet tot niet-onbewoonbaarverklaring van een paar woningen te Nieuwesluis (gem. Heenvliet), hebben Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land besloten, die woningen alsnog onbe woonbaar te verklaren. TINTE. Een gierwagen bespannen met 2 paarden geraakten door het schrikken der paarden op hol. De voerman W. R. wist er bijtijds af te springen waardoor hij zich aan de knie bezeerde. Bij de metselaar P. Z. kon men de paarden tot stilstand krijgen, nadat zij eerst de gaslantaarn stuk hadden gereden. Verdere ongelukken hadden niet plaats. OUD-BEIJERLAND. Mej. W. S. üoote al hier, slaagde te Rotterdam voor het onder wijzeresexamen. OUDDORP. In de twee stallen of weren, zijn in de afgeloopen week gevangen 36 groote zomerzalmen, op een enkele uitzon dering na, alle boven de 20 pond. Op Woensdag 16 Mei 1917, Inzet en Op Woensdag 23 Mei 1917, Afslag, telkens des avonds 7 uur, (nieuwe tijd) in het Hotel Spee te Sommelsdijkvan a. Het nieuw, gemakkelijk ingericht Bur gerwoonhuis met voortuin, bergplaats en kippenren aan het Korteweegje te Sommels dijk, B 2198, groot 1 are, 75 centiarenin eigen gebruik geweest en direct te aanvaar den b. Het Huis met Erf aan de Noordzijde van den Oostdijk te Sommelsdijk, kad. Sectie B nrs. 59 en 60, groot 40 centiaren, bij monde en per week verhuurd aan de Bruin voor f 1. Ten verzoeke van de Erven van den heer D. Buth. Notaris VAN BUUREN. Op Woensdag 16 Mei 1917 Veiling en Op Woensdag 23 Mei 1917 Afslag, telkens des 's middags 12 uur, in het Hötel „De Nymph" te Brielle vanHet Huis met Erf en Schuur, aan het Zuideinde te Brielle. Notaris L. P. VAN DEN BLINK. Deurwaarder J. Groeneweg te Brielle, zal op Woensdag 16 Mei 1917, des namiddags 4 uur, aan het Kruininger Gors te Oostvoorne. publiek verkoopen: een groote partij Hout, Takkenbossen, Siiethout, Knorren en Wortels. Op Vrijdag 18 Mei 1917 des n. m. ten 7 ure (nieuwe tijd) te Middelharnis aan den Oudelandschen dijk (nabij de Vliegers) van 140 Knotwilgen, staande beneden aan den Oudelandschen dijk tusschen Molenweg en Bolletjes weg, in 47 perceelen. Deurwaarder GRDENENDIJK. Op Woensdag 23 Mei 1917, Veiling en Op Woensdag 30 Mei 1917, Afslag, telkens des morgens half 12 uur, in het Kofiehuis van G. Kortleve, aan den Nieuwesluis, van: 1,90 H.A. Weiland, 1,93,60 H.A. Weiland, een Ar beiderswoning met Tuin, 1,31,90 H.A. Bouw land, 1,01,40 HA. Bouwland. Notaris K. P. J. G. BEL. Op Woensdag 23 Mei 1917 te Dirksland, ter herberge van Jn. Gaanderse, veiling; en Op Woensdag 30 Mei 1917, te Dirksland, ter herberge van Jn. Gaanderse, afslag; beide dagen 's avonds 7 uur (zomertijd) van twee woon- en winkelhuizen met erf en grond, op uitstekenden stand staande te Dirksland aan de Winterstraat kad. Sectie B nommers 1320 en 1321 ter grootte 1 Are 30 centiaren, waarvan één dadelijk te aan vaarden, ten verzoeke van de Erven van wijlen Mej. de Wed. Tiggelhoven. Notaris VAN DER SLUYS. Op Donderdag, 24 Mei 1917Inzet in het Café Schipper en Donderdag 31 Mei 1917 Afslag in het logement Holleman, beiden te Nieuwe Tonge telkens des avonds 7 uur (Nieuwe tijd): Van vier huizen met erven aan den Noordlandschen Dijk te Nieuwe, Tonge, had, Sectie A. nummers 1478, 1600, 1601 en 1602, samen groot 5 aren 20 cen tiaren in 4 perceelen. Ten verzoeke van den Heer Jacob Muije te Nieuwe Tonge. Notaris VAN BUUREN. Op Vrijdag 25 Mei 1917, 's avonds 7 uur (zomertijd), te Nieuwe Tonge ter herberge van J. van Paasschen veiling; en Op Vrijdag 1 Juni 1917, 's avonds 7 uur (zomertijd), te Nieuwe Tonge, ter herberge van P. M. Schipper, afslag; van Vijf huizen met erf en grond (erfpacht), te Nieuwe Tonge, op het Dorp,, kadaster Sectie A nommers 1492, 1493, 1495, 1496, 1548, en 1550, tezamen groot 5 Aren 73 cen tiaren, in 5 perceelen en in combinatiën, ten verzoeke van Mej. de Wed. KI. Kievit en kinderen. Notaris VAN DER SLUYS. Uit de hand te koop, het Huis met Schuurtje en Erf en 1 roede 95 ellen Tuingrond, (erf- pachtsgrond) aan den Vleerdamschen dijk, polder Stuifakker, onder de gemeente Roc- kanje laatst bewoond geweest door de Wed. B. Torreman. Notaris L. P. VAN DEN BLINK. NIEUWE TONGE. Bij de j.l. gehouden aanbesteding tot het bouwen van een galerij in de Ned. Herv. Kerk alhier werden de biljetjes ingeleverd als volgt: Timmerwerk. Holleman Az. voor JVJosselman Az. voor J. Röber voor Schilderwerk. J. Holleman voor H. Schipper voor f lil,— L. Kareis voor f 105, Het werk is aan de laagste inschrijvers gegund. De damescoupe's der H. IJ. S. M. De da- mescoupe's 1ste en 2de klasse in de treinen op de lijnen der H. IJ. S. M. worden opge heven. De damescoupe's 3de klasse blijven bestaan. Te Pekela gaat een man van 80 jaar met een meisje van 19 trouwen Vreeselijk ongeluk te Kerkrade. Woens dagavond was een ploeg arbeiders van den aannemer der uitbreidingswerken aan de mijnen te Kerkrade bezig een buis te her stellen, toen een trein van de mijn in aan tocht was en ondanks de waarschuwingssei- nen, door hen niet gehoord werd. Vier van hen werden door de machine ge grepen en vreeselijk verminkt. Twee arbeiders waren op slag dood, één zwaar en één lichter gekwetst. Een later bericht meldt, dat ook de zwaar gekwetste bij het overbrengen naar het hos pitaal is overleden. Het grootste houten zeilschip. De reederij P. N. Gran in Christiania bestelde in Oakland, Californië, een houten zeilschip van 271 voet lang, 46 voet breed en 24 voet diep, dat 3500 ton zal kunnen laden. Volgens de bewerin gen zal dit het grootste van hout gebouwde zeilschip in de wereld zijn. Ontploffing. Aan boord van het tankschip American van de American Petroleum Comp. te Rotterdam heeft een hevige ontploffing plaats gehad, doordat een voorman de on voorzichtigheid had zich van een brandende kaars te bedienen. Tank no. 8 is uit elkander gesprongen, ter wijl aan bakboordzijde een groot gat is ge slagen en dit gedeelte van de American vol water is geloopen. Vier man kregen ernstige brandwonden en een 17-jarige jongen is gedood. Tragisch. Het 4-jarig zoontje van den ar beider Br., te Heemstede, speelde met andere kinderen, terwijl het een flesch metstroohuls op den rug droeg. Een der kinderen stak on verwacht den stroohuis in brand, waardoor het knaapje zulke hevige brandwonden be kwam, dat het in de Maria-stichting te Haar lem is overleden. Tijdbeeld. Te Winschoten heeft een jonge vrouw haar drie kinderen achtergelaten om er met een man die twee kinderen achter liet van door te gaan. Ongelukken. Bij den hengstenhouder R. te Barneveld, werd de 20-jarige landbouwers zoon K. die daar even vertoefde door een der hengsten bijna doodgeslagen. Met ver brijzelden schedel werd de ongelukkige op genomen. Weder is de collectie Sleeswijkskaarten voor wandelaais, fietsrijders en automobilisten verrijkt met twee heldere en keurig uitge voerde kaarten van Noord-Brabant en Lim burg. Evenals de vorige munten deze kaarten uit door hun nauwkeurige afstandsbepaling van kilometers tusschen de plaatsen en zijn bo vendien verrijkt met een klapper van alle plaatsen die in de provincie liggen. Die in Brabant of Limburg wil fietsen kan eenvoudig deze kaart niet missen. Ze zijn verkrijgbaar bij de uitgever Slees- wijk te Bussum, evenals bij de uitgevers van dit blad en kosten slechts 60 cent per stuk. SOMMELSDIJK. GeborenStefanus, z.v. F. Hartensveld en M. van Gulik. GetrouwdA. de Gans, 18 j. (van Mid delharnis) en C. Hollaar, 17 j. J. C. Troost, 47 j. en A. Groenendijk 37 j. OverledenS. Essebaggers 80 j, gehuwd metj. ,Grootenboer. OOLTGENSPLAAT. Geboren Remer z.v. C. Akkerman en A. C. Lodder, Jenneke Neeltje d. v. J. Riedijk en G. v. d. Stelt, Maria d. v. M. Leijdens en F. v. Dam. Wilhelmina d. v. D. de Vos en F. Duim. Dirk Hendrik, z. v. K. Kievit en F. de Bónte, Izak. z. v. W. Groenendijk en A. Fun. GehuwdA. J. E. Visch 23 j. en A. Oos ters 27 j. P. Pipping 31 j. en L. Troost 28 j. Overleden J. H. van Dam 5 j. J. v. d. Berg 63 j. echtg. van C. de Vos Jz. M. van Dam 1 j. C. Leijdens 13 maanden H. Schilperoort 66 j. wedn. van D. Mijs. ROCKANJE. GeborenLeendert Maartenz. V. L. Pol dervaart en M. GroeneveldLeentje, Jacoba, d. v. P. Schipper en A. ReehorstCornells, z. v. K. Korevaart en K. Manin'tveldCor nelia Flora, d. v. W. Briggeman en C. v. d. Velde; Jaapje, d. v. H. Hoogvliet en A. 't Mannetje; Agnietje, d. v. A. D. Groeneveld en B. Touw; Arina, d. v. A. Gelderland en L. de PijperSaapje, d. v. J. Groeneveld en K. LaaijWilhelmina, d. v. R. Langendoen en W. Jongejan. Ondertrouwd; J. Langendoen en A. K. de Gruijter. Getrouwd J. v. d. Brand en P. Berkhout J. Berkhout en S. T. HokkeJ. Klok en D. v. KempenL. v. Marion en B. Vijfwinkel. OverledenM. Groeneveld, wedn. v. R. J. Vijfwinkel, oud 75 jaren. MIDDELHARNIS. Door de naamlooze ven nootschap van het Evangelisatiegebouw is gekozen tot Directeur den heer E. de Lint en tot Commissarissen de heeren J. Vroeginde- weij, K. Doornbos en W. van Beek. BRIELLE. Op 't kerkbriefje van Predikbeur ten alhier stond vermeld: Kerkgangers, die geen eigen zitplaatsen hebben worden er aan herinnert, dat in de Kerk vrije zitplaatsen zijn en wel de stoelen gemerkt „Vrij" en de open banken. Zij die daarvan geen gebruik maken en een andere plaats wenschen, worden verzocht zich er een door de Koster te doen aanwij zen en dezen het daarvoor verschuldigde f 699,99 f 584,- f 563,- f 157,50

Maas- en Scheldebode | 1917 | | pagina 2