Tweede Blad Zaterdag 12 Mei 1917. No. 2284 Twee Bladen. QFFÏCIËEL GEDEELTE. BUITENLAND. BINNENLAND. RECHTZAKEN. PLAATSELIJK NIEUWS INGEZONDEN STUKKEN, Dit nummer bestaat uit IN HOC'SIGNO WSES De Burgemeester en Wethouders van Som- melsdijk doen te weten dat door den Raad dier gemeente in zijn vergadering van 20 April 1917 is vastgesteld de volgende ver-* ordening Verordening betreffende drankgebruik door jeugdige personen in de ge meente Sommelsdijk. Artikel 1. Het is verboden in een voor het publiek toegankelijke localiteit, waarvoor ver lof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank, is verleend personen beneden den leeftijd van 16 jaar anders dan in gezelschap van een meerder jarige toe te laten. Art. 2. Het is verboden in een voor het publiek toegankelijke localiteit waarvoor ver gunning voor den verkoop van sterken drank in het klein, of veriof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank is verleend, of op een voor het publiek toegankelijke plaats aan personen beneden den leeftijd van 16 jaar alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank te verkoo- pen, te koop aan te bieden, af te leveren toe te dienen of te verstrekken, den houder van de vergunning of het verlof of deszelfs vervanger. Art, 3. Het is verboden in eene voor het publiek toegankelijke localiteit, waarvoor ver gunning voor den verkoop van sterken drank in het klein of verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan ster ken drank, is verleend of op een voor het publiek toegankelijke plaats, het drinken van sterken drank of van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, door personen beneden den leeftijd van 16 jaar toe te laten. Art. 4. Overtreding van eenige bepaling dezer verordening wordt gestraft met hech tenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden. Zijnde deze verordening aan de Qedepu teerde Staten van Zuid-Holland volgens hun bericht van den 30 April/2 Mei 1917 in af schrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 9 Mei 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, Iz. GEELHOED. BOUMAN. LANDWEER. Schorsing van onbepaald (klein) verlof. De Burgemeester van Sommelsdijk brengt het navolgende ter algemeene kennis. Het onbepaald (klein) verlof der landweer lichtingen 1907, 1908, 1909, 1910, 1911, 1912 en 1913 zal in den loop van dit jaar voor den tijd van 1 tot 4 dagen worden geschorst. Voor de landweerplichtigen der landweer lichtingen 1909, 1910, 1911, 1912 en 1913, die behooren tot de infanterie, de hospitaalsol daten en de ziekendragers en deel uitmaken van de bataljons en reservebataljons land- weerinfanterie, zal die schorsing plaats heb ben voor den tijd van vier dagen heen- „n terugreis van en naar de woonplaatsen inbegrepen terwijl hun tijdelijk verblijf onder de wapenen zal geschieden in de tijd perken en op de standplaatsen vermeld in onderstaanden staat. Voor die staat zie men het aanplakbord, Sommelsdijk, Mei 1917. De Burgemeester van Sommelsdijkv oornoemd, BOUMAN. DE TOESTAND. De groote reusachtige slagen van het Westfront, zoeken een beslissing te brengen in den verwoeden kamp, die nu al bijna 3 jaar duurt. Wat daar aan krachtinspanning en bloed vergieten te zien gegeven wordt, spot met elke voorstelling en overtreft al het andere uit dezen oorlog. Zoo zwaar gewapend ston den nog geen volken tegenover elkander en zelden zal met zooveel haat en verbittering, maar ook met zooveel moed en doodsver achting gestreden zijn, als nu in den slag op het Westfront. Welke ontzaglijke verliezen ook aan we derzij geleden worden, geen van beide mach tige tegenstanders geeft een oogenblik kamp. Hoe hevig en verwoed de strijd is kan bij benadering worden beseft, wanneer men na gaat, dat een paar millioen strijders nu al dagen lang elkaar omvat houden op een streep van een tot twee kilomeier breedte. Het strategisch doel hebben wij nog onlangs uiteengezet. Nu is het ons voornamelijk om het verloop van de worsteling te doen. De Engelschen willen met alle geweld, waarvoor tien duizenden munitiefabrieken en hun mil- hoenen jonge soldaten hun de beschikking geven, het front Lens-Groiselles indrukken. Zij staan, naar zij zeggen, vlak voor en hier en daar in de Hindenburg-linie. Vier groote aanvallen hebben zij binnen den maand tijds daarop gewaagd en immer weer zijn zij met bebloede koppen afgewezen, want als ettelijke honderdduizenden dagen jang om een molen vechten, die tot achtmaal andere handen overging, dan kan toch moeilijk van een opmarsch worden gesproken. L)e jongste groote operatie werd door de ranschen, gesteund door talrijke Engelsche nJlmenl?n' uitgevoerd tusschen Soissonsen t ®8, Evenals de Engelschen op den lin- W strijden de Franschen nu ook op v®", ?ntJfan 30 K.M. Staan de Engelschen 0 de hindenburg-linie, de Franschen be stormen de Siegfried-stelling. En naarHavas Maandag-morgen berichtte, veroverden de Franschen het plateau van Craonne. Maar zij hebben te vroeg gejuicht. Des middags van dien dag lagen ze er al weer af en hielden de Duitschers den noor delijken rand bezet, de Franschen den zui delijken en lag het plateau als een „niemands land" tusschen beide legers. De strijd is ongewoon hevig geweest en wordt geschetst als de zwaarste en meest bloedige worsteling uit den geheelen oorlog. Ongewoon hevig. Hoevelen zullen daar wel zijn gesneuveld. Doch lees wat de En gelsche correspondent Gibbs zei „Het gevecht droeg een bijzonder onaan genaam karakter, wegens de buitengewone moeilijkheid van het terrein, dat tot hooge plaatsen oploopt, waar zich versterkte Duit sche mitrailleurs-opstellingen bevonden, van waaruit de Engelsche bataljonsaan flankvuar waren blootgesteld." Men behoeft niet eens tusschen de regels te kunnen lezen, om te begrijpen, hoe zware verliezen hier zijn geleden. In deze slagen hebben de mitrailleurs, de „duivelsgieters" van den oorlog, duizenden bij duizenden dooden op hun stalen geweten. Dit is het merkwaardige en behoort bij het beeld van den tegenwoordigen slag. Zooals de Duitschers de kleine duikboot stelden tegen de machtige Engelsche dreadnoughts, hebben ze in den veldslag het machine-geweer geplaatst tegen de overmacht van zware ka nonnen. Beide moordende wapenen, vallen de En gelschen en Franschen met groote macht aan, de Duitschers verdedigen zich niet minder heldhaftig. Zoo, dat het, na alles wat zij reeds hebben gedaan, bewondering af dwingt. Men vergete niet, da.t het geheele Fransch-Engelsche leger, met talrijke ge kleurde en andere hulptroepen hier staat te genover een deel slechts van het Duitsche leger, zonder één bondgenoot. En hoe voor zichtig en afdoende de taktiek van Von Hindenburg is geweest, toen hij het leger van de Somme terug deed trekken, blijkt nu. In de „woestijn" wordt niet gevochten. Daar is geen plaats voor groote operaties. De Engelschen, de Franschen, moeten, geschei den, elk tegen een vleugel stormen. En niet dan met de uiterste krachtsinspanning houdt het Duitsche leger het uit, onder, ook voor hem zeer zware offers. Ten tweede wilden wij naar Rusland ver wijzen. Ook daar gaat het de Entente niet naar den zin. Voorzoover de berichten toelaten er over te oordeelen, gaat het in St. Petersburg den zelfden weg op als voorheen in Parijs. De orde is ontbonden, de wanorde neemt aldoor grooter afmetingen aan. De voorloopige re geering is het gezag kwijt en soldaten en arbeidersgroepen dwingen de regeering in een richting, die zij het liefst willen. Maar dat is tegen den weg der Entente. En dit lijkt ons op het oogenblik het belangrijkst in de verwarde situatie. De Engelsche gezant heeft de regeering gedwongen te verklaren, dat Rusland nooit een afzonderlijken vrede zal sluiten, maar de bondgenooten zoo krach tig mogelijk zal steunen. Deze verklaring verscheen geteekend door Miljoekof. Maar toen brak de storm los. Leu- vin verscheen aan het hoofd van 4000 ge wapende medestanders op straat er werd ge schoten en gevochteneen massa volk sloot zich bij de bende aan, de kazernes liepen leeg en 's avonds stonden 15000 soldaten voor het gebouw der regeering. „Vrede weg met den oorlogI weg met de regeering! af treden 1" werd geschreeuwd. De toestand was critiek. En alleen door de schuld op Miljoekof te werpen en direct het bijeenroepen der Doema te bevelen, red de de regeering voor het oogenblik den toe stand. Voor hoelang? En het heeft er allen schijn van, dat de Entente het spel in Rusland verloren heeft. Zou .deze ernstige toestand geen oorzaak zijn van de Parijsche confe rentie VERSPREIDE BERICHTEN. Een ooggetuige over den jongsten aanval der Franschen. De correspondent van de Köln. Ztg. op het Westelijk oorlogstooneel seint aan zijn blad eene bijzonder levendige beschrijving van den aanval der Fransche troepen op 4 Mei jl., waaraan het navolgende ontleend wordt „Het verlangen om een der brandpunten van den slag bij Reims namelijk den heuvel rug van Moronvilliers eens wat meer van nabij te bezien, alsook de wensch om uit den mond der soldaten nadere bijzonderhe den omtrent den strijd van 30 April jl. te vernemen, dreef ons gisteren in het avond uur naar den voet van den „Hoogen berg". Wij luisterden juist met veel aandacht naar een boeiend verhaal, dat een of ficier ons met veel verve vertelde, toen een hevig vijandelijk artillerievuur over den heuvelrug en het achter er.ein losbrak. Uren lang trilde de rotsbodem van de schuilplaats waar wij ons ophielden, onder de doffe stooten der in de omgeving neersuizende granaten van het zwaarste kaliber. In korten tijd werd het uitzicht geheel belemmerd door groote krijtwolken, die door de projectielen werden opgejaagd, en ons waarnemings vermogen alleen tot de onmid dellijke nabijheid beperkten. Toen kwam het bericht, dat de vijand ten Westen van den berg Dugisland den heuvelkam opnieuw met eene sterke troepenmacht had aangeval len, en onze linies binnendrong. Het was eeir oogenblik van de grootste spanning! Geen moment verloor het commando echter zijne kalmte. Nu waren maatregelen getrof fen om den aanzwellende vloed in te dam men, tegenaanvallen werden ingeleid, reser ves gerequireerd, terwijl ook de beschutte stelling waarin wij ons bevonden aan het gevecht ging deelnemen. Tegelijkertijd braak ten onze omliggende batterijen een hevige vernietigings- en spervuur uit. Nooit ben ik in zoo'n hel geweest 1 Tegen negen uur ver minderde het geweld eenigzins, om een uur later met hernieuwde kracht voort te gaan. In de bosschen rondom ons lichtten dé vuurschichten van het geschut als bliksem stralen op, terwijl over den heuvelkam een onheilspellend roode gloed door den stofne vel gloorde. Een volledige overzicht van het gebeuren kon men gedurende den nacht niet verkrijgen. Eerst heden ochtend kon worden vastgesteld, dat de vijand eene nieuwe krach tige poging had gewaagd om de heuvels van Morinvilliers in bezit te nemen. De Engelsche vllegdienst. Onder het opschrift: Eene verschrikkelijke erkentenis" schrijft de Pall Mail Gazette van 27 Aprii jl. r „De gisteren vanwege het De partement voor de Luchtvaart afgelegde ver klaring, kén niet dan met gemengde gevoe lens worden begroet. Het is eene verschrik kelijke bekentenis, dat, het aantal eerste klas se vliegmachines in verhouding zoo gering is, dat onze menschen zich veelal met ver ouderde vliegtuigen moeten behelpen. Of schoon weliswaar eenige tijd benoodigd is voor de aanschaffing en constructie vaneen voldoend aantal vliegmachines van nieuwste vinding, zijn wij niettemin van meening, dat de door majoor Baird gemaakte opmerkingen onze, oogenblikkelijke minderwaardig heid op luchtvaart gebied niet voldoende verontschuldigt." Stegemann aan 't woord! De militaire criticus (Stegemann) van het Zwitsersche dagblad „Der Bund" schrijft on der den titel„Een maand van Fransch-En- gelschen offensief" het navolgende over den toestand aan het Westelijk front: „De eind uitslag ligt nog in het duister. Doch de er varing bij vroegere offensieven opgedaan, zoomede de ontwikkeling der eerste phase van dit groote Fransch-Engelsche offensief, wijzen er beiden op, dat de aanvallers ook in het gunstigste geval, geen door slaand succes zullen behalen. Het is trouwens eenvoudig niet aan te* nemen, dat dit of fensief over een front, dat meer dan honderd Kilometer diepte heeft, tot een zegevierend einde zou kunnen worden doorgezet, aan gezien het voordien reeds geheel verbloed zou zijn. Men moet evenwel het Fransch- Engelsche offensief niet beschouwen als eene onderneming om den vijand door het uitoe fenen van een aanhoudenden druk in het nauw te drijven, aangezien de aanvallen wel degelijk als eene doorbraakspoging waren bedoeld. Zeis bij eene meest voorzichtige beoordeeling van den toestand, moet men tot de slotsom komen, dat het offensief mis lukt is. Naar „Sociaaldemocraten" mededeelt, heeft Camille Huysmans de reis van Rotterdam naar Zweden tot het bijwonen van het vre descongres te Stockholm gemaakt als kelner aan boord van een Nederlandsche kolenboot. Graangebrek in Rusland. Het Russische dagblad „Hjetsch" ziet in het broodgebrek, dat zich thans bij het leger aan het front openbaart het begin van een algemeenen hongersnood. Terwijl voorheen minstens honderd waggons graan per week naar het front werden gezonden komen thans hoogstens tachtig aan. Het oordeel van Overste EgU, De bekende Zwitsersche militaire deskundi ge O verste Eglischrijftinde „Basler Nachrich- ten" het navolgende over den algemeenen toestand op het Westelijk oorlogstooneel: „Het zeer bloedige vierde offensief, moet evenals zijne voorgangers als mislukt wor den beschouwd. De tot dusver verkregen uitkomsten bewijzen, dat het aan de Duit schers is gelukt, den Engelsch-Franschen stormloop het hoofd te bieden. Bovendien zijn zij er iil geslaagd, zij het dan ook ten koste van eenige offers, den tegenstander met groote verliezen af te slaan. In dit ver band zijn de berichten uit Parijs omtrent interpellaties in de Kamer en plotseling nood zakelijk gebleken wijziging in de opperste legerleiding even welsprekend als de gerin ge terreinwinst, die de jongste groote Fran sch-Engelsche aanvallen hebben opgeleverd. Dat het bij den strijd om meer gaat, dan om de verovering van eenige hoogten en dorpen, blijkt duidelijk uit den bekenden dag orden van generaal Nivelle. Van Engelsche zijde heeft men getracht de beteekenis en den omvang van den op zet van het offensief te verkleinen, door dit aan de verkiegen uitkomsten aan te passen. Het valt echter niet goed te ontkennen.dat dit voorjaarsoffensief eene deventieve bes is- sing beoogde, misschien moest beoogen ten einde de ter zee drijgende gevaren door eene overwinning te land de spits af te bij ten. Davrij vertelt in zijn werk: „L'oeuvre et le prestige de Lord Kitchener", dat men zijne bekende meening over den langen duur van den oorlog voor eene illusie hield, waarop hij eens verklaard moet hebben: „de Duitschers zullen mis schien tot Parijs komen, doch het zal ditmaal niet zöö zijn als in 1870. Indien men tot het einde voort wil gaan, zullen wij de overwin ning behalen. Wanneer de Duitschers Parijs bezetten, zullen wij met de Franschen tot op de Loire terugtrekken, doch binnen twee jaren zullen wij in Engeland het laatste mil lioen strijders in de waagschaal werpen, en wij zullen overwinnen." De twee jaren zijn om. Engeland heeft zijn laatste millioen soldalen opgeleid, en thans zou dus het oogenblik gekomen kunnen zijn, om hen in het vuur te brengen. Sedert 3 Mei heeft weder een grooten aanval een aan vang genomen, doch de winst bestond uit niet meer dan enkele dorpen en loopgraven, die allen bovendien nog vöör en geenszins in de Hindenburgsche linie liggen." La Victolre over den bomaanslag op Zierikzee. Hoe slecht sommigen hier te lande ver blijf houdende buitenlandsche journalisten hunne lezers vaak inlichten, blijkt op wel sprekende wijze uit een telegram van den Amsterdamschen corresp. van La Victoire over den bomaanslag op Zierikzee. De tekst getrouwe vertaling van het betreffende draad- bericht, dat in La Victoire van 2 Mei jl. te vinden is, luidt aldus. Een vliegtuig heeft giste rennacht boven Middelburg (ProvincieZeeland in het centrum van het eiland Walcheren) gevlogen, en een aantal bommen op de stad geworpen. Alle huizen eener aanzienlijke straat van Middelburg zijn verwoest. De paniek, die zich van de bevolking meester maakte is onuitsprekelijk. De nationaliteit van het vliegtuig kent men niet, doch men brengt deze strooptocht in verband met twee Duitsche vliegmachines, die enkele uren te voren boven het stadje Sas van Gent hadden gevlogen, en zich vervolgens in Zuid-Oostelijke richting hadden begeven. I Bovendien werden eveneens in de nacht, op Zierikzee (eiland Schouwen) bommen geworpen. Eene geheele familie, vader, moe der en kind. werd gedood. De schade is aanzienlijk. Dit telegram draagt in vette letters het opschrift„De Boches tegen de neutralen." Duitsche vliegmachines boven Holland. De piraten der lucht werpen bommen op Mid delburg en Zierikzee. Eene geheele familie is gedood. Het behoeft wel geen betoog, dat eene dergelijke bewust valsche voorstelling der feiten, aanleiding kan zijn tot hoogst betreu renswaardige misverstanden. De vraag dringt zich dan ook op, of de correspondent van La Victoire zelf schuldig is aan bovenver melde fantastische wedergave der gebeurte nissen, dan wel dat de redactie van het Fran sche blad een duim heeft van abnormale afmetingen. Het zou de moeite loonen dit eens vast te stellen NEDERLAND EN DE OORLOG. Een Zeppelin. Uit Deventer meldt men Hedennacht even voor twaalven is hier een Zeppelin waargenomen. Het luchtschip werkte met zoeklichten. De militaire posten beschoten het met geweervuur. Daarna ver dween het over den IJssel in de richting van Zutphen. De Zeppelin dreef zoo laag, dat het geraas der motoren het voeren vati gesprek ken bemoeilijkte. In het heldere maanlicht was het gevaarte duidelijk zichtbaar. De Zeppelin kwam uit Oostelijke richting. De bomaanslag op Zierikzee. (Officieel.) Nadab uit het door het militair gezag ingestelde onderzoek overtuigend was gebleken, dat de op 30 April uit een vlieg tuig op de stad Zierikzee neergekomen bom men van Britsch maaksel waren, hetgeen ook door den Britschen marine-attaché werd erkend, heeft de Nederlandsehe regeering door den gezant te Londen mededeeling laten doen van het gebeurde en van den uitslag van het onderzoek, en de vraag laten stellen, of het vliegtuig tot de Britsche strijd krachten behoorde. Uit een voorloopige mededeeling, door den gezant ter zake ontvangen, is gebleken, dat de Britsche regeering de rapporten van haar marine-attaché niet genoegzaam afdoende had geacht om te erkennen, dat de bommen, hoewel van Britsch maaksel, uit een Britsch vliegtuig waren geworpen. Het door haar bevolen grondig onderzoek wordt met de grootste voortvarendheid voortgezethet wordt vergemakkelijkt door het feit, dat geen Britsch legervliegtuig, doch slechts een ma rinevliegtuig op het genoemde tijdstip boven Zierikzee kan zijn geweest. Aan den gezant werd onverwijlde mede deeling van den uitslag van het onderzoek toegezegd. Ministercrisis aan oorlog. De Tweede Kamer heeft gisteravond met 44 tegen 26 stemmen de motie-Marchant in zake de oproeping van de landstorm-jaarklasse 1908 aangenomen, nadat de minister verklaard had, dat zij, als de Kamer de motie aannam, ten volle begreep, dat de Kamer geen prijs meer stelt op verdere samenwerking. Schoener tot zinken gebracht. Naar wij vernemen is de motor-schoener Cruno, van de firma Van Krieken te Rotter dam, in de Noordzee door een Duitsche duik boot tot zinken gebracht en is de bemanning gisteren aangebracht op het lichtschip Noord Hinder. Arrondissements Rechtbank te Rotterdam. Zitting van Dinsdag 8 Mei. Op 29 Maart had de 34-jarige arbeider T. H., te Oude Tonge, aldaar eenig wilgenhout weggenomen, ten nadeele van de heerlijkheid Rijsoord. Bekl. verklaarde, dat hij het hout gekapt gevonden had. Een rijksveldwachter, die hem had aangehouden, deelde evenwel mede, dat hij den indruk gekregen had, dat'bekl. het hout zelf zou hebben gekapt. Ter zake van strooperij eischte het O. M. f 10 boete, subs. 10 dagen hechtenis. De 29-jarige W. v. L. de 30-jarige B. v. d. R., en de 18-jarige J. K., allen arbeider te Stellendam, bekenden op 5 Maart eenige perkoenpalen weggenomen te hebben, eigen dom van den Woutrina-polder, onder de gemeente Stellendam. Beklaagden waren daartoe gekomen door gebrek aan brandstof. Ter zake van diefstal werd tegen ieder hunner f 10 boete, subs. 10 dagen hechtenis geëischt. De arbeiders A. T., 33 jaar, en C. Q,, 32 jaar, belden te Stellendam, hadden op den zelfden dag, om dezelfde reden, hetzelfde gedaan. Ook tegen hen werd ter zaken van diefstal f 10 boete, subs. 10 dagen hechtenis geëischt. De rechtbank heeft heden veroordeeld N. V., huisvrouw van A. D., winkelierster te Den Bommel, ter zake alsvoren, tot f 25 boete, subs. 10 dagen hechtenis. SOMMELSDIJK.* Door H. B. alhier is een postduif gevangen welke aan de eene poot een zilver ringetje droeg gemerkt 281 1915, aan het andere pootje bevond zich een gummi ringetje. MIDDELHARNIS. De heer G. v. d. Valk heeft een woonhuis staande op den Oostdijk ondershands gekocht van den heer Kolff. STAD AAN 'T HARINGVLIET. A. j. had de onvoorzichtigheid met een niet al te groo te vaart" tegen een dijkje op te rijden zoodat hij halfverwege gekomen achteruit ging, en in de sloot terecht kwam. Door spoedig toegeschoten hulp wist men hem al spoedig op het droge te brengen. Voor of op 12 Mei kan ieder belanheb- bende aangifte doen van de hoeveelheid hon denbrood, die gemiddeld per week noodig is, [alsmede', of en zoo ja hoeveel kaarsen klompen enz. men wenscht te betrekken, onder opgaaf der soort. W. v. R. het ongeluk toen hij over een sloot wou springen zijn pols te breken, zoo dat geneeskundige hulp moest worden in geroepen. OOLTGENSPLAAT. De landstormplichtige S. v. d. Mast van de Jaarklasse 1908 zal 4 Juni a.s. bij de III Infantrie brigade te 's Gra- venhage worden ingedeeld. Onze vroegere dorpsgenoot dhr I. J, de Vos, eerste schrijver bij de Staatspooris benoemd tot Bureel ambtenaar bij den dienst der exploitatie. NIEUWE CONGÉ. De arbeiderswoning van dhr. Jb. Maije is ondershands verkocht aan W. v. d. Veer alhier. OUDE TONGE. Op Zondag 6 Mei 1.1. is door den Heer Arie Hoek aan den Stations weg alhier een koralen armband gevonden met goud slotje. DIRKSLAND. Bij publicatie is bekend ge maakt dat sollicitanten worden opgeroepen voor de betrekking van helpster aan de Be waarschool en bij het onderwijs in de nuttige handwerken. Van Maandag 14 tot en met Donderdag 17 Mei des v.m. 8—12, n.m. 2—4 en van 6—8 uur wordt in het Hotel van den Doel, door de Brandstoffencommissie gelegenhe.'d gege ven opgave te doen voor brandstoffen. Ieder diene alsdan op te geven hoeveel brandstoffen van elke soort vanaf 1 April 1916 tot 1 April 1917 door hem is verbruikt. HERKINGEN. Tijdens het spelen tuimelde Donderdag 1.1. een zoontje van H. Dorst in de voor de woning gelegen diepe sloot. Bijna er uit gleed hij andermaal terug thans kopje onder waarna hij gelukkig en ook zelfstandig zich slaagde te redden. Alhier worden door gebrek en duurte aan voeder vele jonge varkens geslacht. Somtijds evenals in den slachttijd gebeurt het van wel 6 per dag. Sedert een week is de melk in prijs gebracht van 10 op 13 cent per liter. Ter plaatse waar zulks behoort is een herziene lijst van inkwartiering voor paarden en manschappen aangeplakt en mede ter inzage ter secretarie neergelegd, zoodat een elk zich kan verzekeren wat bij eventueele werkelijkheid hem is toegewezen. Alhier is reeds de voorlaatste Vrijdag per b„eurtschuit een lading turf aangekomen voor de Landbouw-vereeniging. Op heden is deze lading nog onaangeroerd, doordat nog geen zekerheid is verkregen deze turf te doen af tej, laten distribueeren ja dan neen. Wij hopen dat overeenstemming zal worden verkregen en de lading spoedig zal worden verleend. STELLENDAM. Maandag kwam de tram die 4.27 ure n.m. alhier moest arriveeren met groote vertraging aan, en kon door een defect, aan de machine niet verder. Dienten gevolge konden de passagiers voor Goederee de en Ouddorp alhier wachten op de volgende tram (8.22) of loopen. Ook de tram van 6.20 moest vervallen. H Vanafheden beginnen beide scholen al hier 's middags een half uur later. Bij den heer L. Nijland ontstond een begin van schoorsteenbrand, welke met eenige moeite door de huisgenooten kon worden gebluscht. De schade die nog al aan zienlijk is wordt door assurantie gedekt. Bij het passeeren van een wagen, kwam de Heer W. v. d. R. alhier met zijn moter rijwiel te vallen en bezeerde zich daarbij zoo danig dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. GOEDEREEDE. Nog maar een paar dagen gaat het vee naar de uitterwaarden langs de haven, en Dinsdag moesten er al iwee met menschenkracht worden uitgehaald. Behalve dat de pooten wat waren ontveld, kwamen de beesten er nog al goed af, BRIELLE. De Centrale keuken alhier tot verstrekking van warm voedsel, heeft moe ten staken om reden nogal een omvangrijke reperatie aan de grpote ketel in de stadSKeu- ken hiervan de oorzaak is. Zoodra dit hersteld is zal de commissie hare taak weder met lust en ijver aanvangen. ROCKANJE. De Coöperatieve zaak is alhier gevestigd. Het personeel bestaat uitJ. Riet dijk, bakker; A. v. d. Berg, rijknecht; K. Kraaijenbrink, winkelhouder. HELLEVOETSLUIS. Bevorderd tot teekenaar le kl. bij 's Rijks werf alhier, P. C. Huisken en G. H. Muis en benoemd tot bouwkundig opzichter, de opzichter van de maritieme werken M. W. Smijtink. B. en W. hebben uitvoering gegeven aan het raadsbesluit tot het aanstellen van een eerste ambtenaar ter Secretarie. Als zoo danig is benoemd dhr. C. J. v. d. Ban thans werkzaam te Capelle a/d IJsel. Debencende is in 't bezit van diploma Gemeente-Secretaris. ZUIDLAND. Hooge prijzen. Verleden week werd bij inschrijving alhier weiland verhuurd voor den kolossalen prijs van 130 gulden de halve H.A. De landbouwer A. Oosthoek alhier ver kocht gisteren zijn vos rijpaard, voor den prijs van 450 gulden. Het paard was 29, zegga negen en twintig jaar oud. Door gebrek aan vee- en kippen- voeder ruimen verschillende ingezetenen hun varkens en kippen thans op. De beurtschipper van der Wal alhier kreeg deze week bericht van het distributie- bureau voor de petroleum, dat hem geen pe troleum werd toegewezen. Een fraai voor uitzicht voor de particulieren voor het a.s. winterseizoen. De copie van Ingezonden Stukken, die niet ge plaatst zijn, wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers. Mijnheer de Redacteur! Verzoeke voor een enkele maal een plaatsje in uw veelgelezen blad, bij voorbaatmijn dank. Ofschoon geen krantenschrijver van beroep, acht ik het voor belanghebbenden hoogst noodzakelijk langs dezen weg hun te wijzen op de toekomstige zorgen van hunneneven- tueelen ouden dag, immers, hoe dikwijls is door ieder arbeider reeds uitgezien om op hun ouden dag een pensioentje te hebben, en eindelijk is daar door onze hooge autori teiten in voorzien, met een alzoo wekelijks bedrag van f 2 zegge twee gulden per week, wat dat zeggen wil kan ieder genieter daar van het best getuigen, en dan eerst wanneer zij den leeftijd hebben bereikt van minstens 70 jaar, eerst dan pas komen zij daarvoor in aanmerking, en stellen we nu de vraag, of schoon onze regeering daarvoor dankend, kunnen alle arbeiders het werken volhouden

Maas- en Scheldebode | 1917 | | pagina 3