Tweede Blad. II© Oorlog. officieel gedeelte. uit de pers. buitenland. Zaterdag 5 Mei 1917 No. 2282 Twee Bladen. RECHTZAKEN. PLAATSELIJK NIEUWS Dit nummer bestaat ait BINNENLAND. INHOC-SMOWSES TOELATING TOT DE OPENBARE LAGERE SCHOOL. Burgemeester en Wethouders van de ge meente Sommelsdijk brengen ter kennis van ouders, voogden of andere yerzorgers, die voor hunne kinderen of pupillen op 1 juni a.s. toelating tot de openbare school verlan- ge,i: le dat zij zich onder overlegging van de vaccinebewijzen ter secretarie kunnen aan melden van 10 tot en met 23 Mei a.s. des voormiddags van 9 tot 12 uur 2e dat alleen worden toegelaten kinderen die den leeftijd van 6 jaren hebben bereikt of dien zullen bereiken binnen 6 maanden na den dag van toelating. Met nadruk wordt er op gewezen dat na 23 Mei a.s. geene aanmelding meer kan ge schieden. Sommelsdijk 2 Mei 1917. Burgemeester en Welhoudeis voornoemd. Secretaris, Burgemeester, Iz. GEELHOED. BOUMAN. BEKENDMAKING. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders der gemeente Sommelsdijk brengen, ingevolge artikel 14 vierde lid der Drankwet, ter openbare ken nis, dat in deze gemeente beschikbaar is: eene vergunning, voor den verkoop vanster- ken drank in het klein. Sommelsdijk, den 1 Mei 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, jz. GEELHOED. BOUMAN. V 1 S C H. De Burgemeester van Sommelsdijk deelt op verzoek van de Rijks-Commissie van Toezicht op de Zeevischvereeniging mede, dat tot de daarin aangegeven maximum prij zen moeten worden verkocht alle onderge- noemde vischsoorten wkar deze ook vandaan komen alle Schellevisch tot de lengte van 37 c.M. (z. g. Kleine Schelvisch) 14 cent per pond, alle Géél tot de lengte van 55 c.M. 14 cent per pond, alle Wijting (van iedere groote) 13'/2 cent per pond, alle Poon (z. g. Kleine Poon, niet de Roode Poon, 13 cent per pond, alle Schol van de lengte van 20 tot 35 c.M. (z. g. Kleine Schol) 14 cent per pond, alle Engelsche Bokking 5 cent per stuk, alle Pe kelharing 4 cent per stuk, alle Gemarineerde Haring 6 cent per stuk, alle Zuiderzee Bok king (zacht) zonder staartvin 2 cent per stuk, alle Zuiderzeebokking (hard) zonder staart vin 2V> cent per stuk, alle Spiering 11 cent per pond. Sommelsdijk, 28 April 1917. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. Dure Tabak. Minister Treub deelde enkele dagen ge leden in de Eerste Kamer mede dat uit de verhoogdebieraccijns een meerdere opbrengst wordt verwacht van vier millioen gulden. En van den tabaksaccijns, die binnenkort in de afdeelingen van de Tweede Kamer zal worden behandeld, wordt met het in voerrecht dat er bij moet komen, ongeveer 7 4 8 milloen verwacht. Men herinnert zich ongetwijfeld nog le vendig wat in 1913 van de voorgestelde tariefverhooging waardoor ook de tabak eenlgszins zwaarder zou worden belast ge zegd werd. Welk een storm stak er niet op tegen die booze rechterzijde, die zelfs het pijpje en de pruim van den arbeider niet spaarde. Thans komt evenwel de vrijzinnige min. Treub en klopt er maar even 7 a 8 millioen gulden uit. En het merkwaardige is dat dezelfde lin kerzijde die in 1913 zoo fel bewogen was over het droeve lot van de arme arbeiders, thans in alle talen zwijgt. Van de gevaren van indirecte belastingen toen zoo breed uitgemeten wordt nu niet meer gerept. Het gaat er mee als met het z.g. ouder domspensioen. Bij de verkiezingen boden vrijz. en soc. tegen elkaar op en voor vele goedgeloovige kiezers stond het als een paal boven water dat als de rechterz. in de minderheid kwam een roijaal oudendagpensioen zich niet zou laten wachten. Tot nu toe werden die mooie beloften evenwel niet vervult. Noch de vrijz. noch de soc. waren bereid, wat zij beloof den ook te geven. 't Eenige wat men wist te bereiken wa3, dat de wet Inzake de verzekering van in valide arbeiders niet werd uitgevoerd. De arbeiders die zich in 1913 lieten ver leiden links te stemmen, het wordt steeds duidelijker, hebben een duur pijpje gerookt. Vrije Westfries, Het Doktersmonopolie. Nu Mr. Cort van der Linden aan het artsen-monopolie een einde zal trachten te maken, verheugt De Standaard zich en schrijft «Reeds meer dan 50 jaren was men in den kring onzer artsen er op bedacht, om de medische wijsheid in pacht te hebben. ging van de medische hoogleeraren uit. Deze alleen toch wisten wat den kran» ken of gewonden mensch weer op normale kracht kon brengen. En wat men van an- uere zijde beproefde, om aan kwalen een einde te maken werd steeds als kwakzal verij veroordeeld en met de macht van de wet bestreden. Nu laat zich dit op zichzelf wel begrijpen. Minder in ons eigen land, dan te Parijs en elders, heerschte metterdaad een medisch misbruik, dat stuitend was. Reeds met de kaartlegsters begon dit. Dat kwaad althans heeft men nu van onze erve pogen te bannen, en gezegd mag, dat men hierin, ten deele althans, geslaagd is. En in de tweede plaats lag het voor de hand, dat men aan de Universiteit tel kens nieuwe vondsten aanbeval en er prijs op stelde deze ingang te doen vinden. Het hinderlijke hierbij was alleen, dat men zelf in een tweede decennium (tiental jaren) afkeurde en veroordeelde, wat men in een vroegere periode zelf geloofde en aanbevolen had. Dit brak het vertrouwen, en de invloed van den telkens zich ver anderenden dokter nam daardoor af. Dan kwam daarbij, dat inrichtingen als van Lahman te Weisserhirsch (en van Dr. Ntno de Alimondo te Sagraido) genazen, wat men hier niet ondervangen kan, en dat voorts nieuwe methoden van genezing ingaqg vonden, waar hier te lande onze dokters niet aan wilden. Dit alles saam nu heeft er van liever lede toe geleid, dat men zelfs in dokters kringen toch begon in te zien, hoe men^. tyranniek met onze kranken omsprong. Het monopolie was niet langer vol te houden. Zie maar het prachtig krankenhuis dat voor kort geopend werd, om de geheel af wijkende methode van genezing der Ho- moeöpathie practisch toe te passen. Toch nam dit alles niet weg, dat de rechter het oude artsen-monopolie drastisch bleef steunen. De éétie afwijker voor, de andere na, werd aangeklaagd en beboet. Doch nu schijnt men dan eindelijk toch aan dezen onwetenschappelijken misstand een einde te willen maken. Commissoriaal zal nu onderzocht worden, hoe men de vrije wetenschappelijkheid ook op medisch gebied in eere zou kunnen brengen, altoos zoo echter, dat de niets ontziende kwak zalver geen vrijbrief ontving. We verheugen ons in dit pogen, dat nu ministerieel werd, ten zeerste. Er zal, slaagt het, een onwetenschappelijk onrecht door worden geknakt en uitgebannen. Kerk- en Schoolschapen. Da4r had de Kerknieuwsredacteur van een blad als de „N.R.C." nog nooit van gehoord 1 't Wa3 hem een verrassende ontdekking. Hij is er achter gekomen door een annonce in de „Purm. Cour." om schapen ten behoeve der R. K. Kerk en zegt er dan van Wij hadden van een dergelijke herderlijke functie van de kerk nog niet eerder ge hoord, ofschoon deze in de betrokken streek zelfs een interconfessioneel verschijnsel blijkt te zijn. Bij onderzoek is ons gebleken, dat het hier een merkwaardig middel tot ver meerdering van kerkelijke inkomsten be treft. De kerk koopt n.l. in den tijd der jonge lammeren een aantal stuks van dit klein vee, en stuurt haar jeugdige pleegkinderen in den kost bij gemeenteleden, die zich kosteloos met de opvoeding dezer bestede lingen belasten. De boeren laten deze kerk- schapen, hetzij tusschen hun eigen vee, hetzij afzonderlijk op een vergeten plekje grazen, en wanneer de schapen volwassen zijn, worden ze door de kerk teruggenomen en bij opbod verkocht. Het verschil tusschen den inkoops- en den i'erkoopsprijs van zoo,n zestigtal „kerk- schapen brengt een aardig stuivertje in de kerkeka3, en de wijze waarop deze ver meerdering van inkomsten wordt verkregen, verschaft de kerk en haar dienaren weinig zorg en den gemeenteleden weinig opoffe ring. Het bovenomschreven gebruik schijnt voornamelijk in Zuid-Holland inheemsch te zijn, en veelvuldig voor te komen bij de Gereformeerden. Ook werden buiten het genoemde gewest meermalen „schoolscha pen" gefokt ten bate van bizondere scholen in gereformeerden geest. Véél kennis van ons intiemer kerkelijk en vereenigingsleven heeft men aan de overzijde niet. Wij kunnen het middel recommandeeren. Als de vrijzinnigen 't es navolgden? Voor hun schrale predikantstraktementen? Voor het Nut; voorden schouwburgvoor Volksonderwijs en zoo al meer? 't Geeft soms verrassende resultaten. (Frlesch Dagblad.) DE TOESTAND. Er is van het front weer weinig noodza kelijk nieuws en als vanzelf vervalt men in bijzonderheden. Daaronder is wel in de allereerste plaat3 te noemen de stijgende ongerustheid in Engeland als gevolg van de zoo wreed doorgezette duikboot-oorlog. Ondanks alle officieele geruststellingen groeiden de scheepvaartverliezen bij de week, en daarbij kwam het, voor de Engelsche vloot, pijnlijke feit, dat telkens weer Duit- sche oorlogsschepen tot den uiterst belang rijken verbindingsweg Dover—Calais wisten door te dringen. Wie de eerbiedige liefde kent, welke ieder Engelschman, voor zijn marine in het hart draagt, beseft den wrevel, door dit feit op gewekt. Ook aan den Britschen luchtdienst schijnt altijd nog veel te haperen en de debatten daarover zijn vinniger geworden sinds den Duitschen terugtocht in Noord-Frankrijk, waarbij de luchtverkenning den Engelschen in de steek schijnt te hebben gelaten. Engeland had dus wel een bemoedigend woord noodig. En Lloyd George heeft gesproken, met al de wegsleepende, overtuigende kracht waar over hij beschikt. Maar zijn rede was meer handig dan waar en de rangschikking der feiten was in hooge mate misleidend. Spre kend over den grooten slag zei de nieuwe eereburger o.m.: „Ziet eens, zoo gij wilt, het verschil tus schen de Somme-slag en den laatsten groo ten strijd om de Vimy-hoogte. De Vimy- hoogte heeft den Franschen enorme verliezen gekost. Ondanks hunne onvergelijke dapperheid konden zij er slechts een gedeelte van ver overen. Het is geheel en al te danken aan het feit dat wij beter uitgerust zijn dan de vijand, dat wij de geheele Vimy-hoogte heb ben genomen, en bovendien 200 kanonnen hebben veroverd, met ongeveer een vijfde der verliezen die het Fransche leger, met minder goede uitrusting, heeft geleden bij den aanval, die niet tot verovering der hoogte leidde." Deze voorstelling moet wel indruk maken, maar ze is niet juist. De Engelsche verliezen bedragen ongeveer ,/s van die der Fransche in 1915, zegt Lloyd George. De Franschen verloren toen een 70.000 man, zoodat de aanval den Engelschen ruim 14000 man moet hebben gekost, volgens de verklaring van den minister. Maarde Franschen storm den dagende Engelschen slechts l'/j dag. De Fransche terreinwinst was niet ge ringer dan die der Engelschen, want.zij stormden nooit tegen de Vimy-hoogte. Zij veroverden de streek tusschen A.x. Noilette- Ablam-Souchez-Neuville-St. Vaart en daar onder de hoogten van Notre dame de Loutte. Vlak voor de hoogten van Vimy bleven ze staanzooals de Engelschen nu staan vlak 4chter de hoogten. Telt men nu de ontzettende verliezen in den tweeden en derden siag geleden bij die van den eersten aanval, dan is het zeer de vraag of de Engelsche verliezen in zes da gen, die der Franschen in niet al be langrijk overtreffen. Pakkend, maar vaag zijn ook de ministe- rieele verklaringen omtrent de duikboot- oorlog. Lloyd George erkent den moeilijken toestand en zeide o. m.„Ik geloof dat de Duitschers de kracht van hun duikbootwapen niet hebben gekend, anders zouden ze dit veel sneller hebben uitgehaald. In dit stadium van den krijg geloof ik niet, dat het kans van slagen heeft." Alsof Duitschland het duikbootwapen niet heeft ingehouden ter wille van Amerika, die Engeland beletten zou den hongeroorlog verder te voeren. De Duitsche toegeeflijkheid heeft dus alleen tengevolge gehad, dat Engeland door Ame rika een voorsprong kreeg. Maar die schade wordt nu ingehaald. Want wel verklaarde de Engelsche premier ten slotte, dat hij ver trouwde, dat men een oplossing zou vinden, maar gevonden is die nog niet. En het pu bliek in Guildhal en verder in Engeland, heeft zich tevreden moeten stellen met eenige mooie zetten en vage toezeggingen, maar men zit dan toch met een tekort aan levens middelen. VERSPREIDE BERICHTEN. De Engelsche verliezen. Het te Ziirich verschijnende „Todesanzei- ger" wijst op het geweldige aantal menschen- levens, dat niettegenstaande eene zorgvuldige artilleristische voorbereiding, met een modern offensief gemoeid is. Volgens de Engelsche verlieslijsten van 16 tot 21 April, aldus in den aanvang van den slag bij Arras, werden twee duizend officieren buiten gevecht ge steld, waaronder zeven honderd gesneuvelden. Op grond van bij vroegere offensieven opge dane ervaringen, kan gezegd worden dat in die dagen minstens zestig of zeventig duizend manschappen gedood of gewond moeten zijn. Deze cijfers nemen nog in beteekenis toe, indien men bedenkt, dat de Engelsche leger leiding, hare veriiezen in den slag bij Arrad zeer gering noemde. Onwillekeurig is men geneigd zich af te vragen, welke ontzettende verliezen, dan wel bij het Fransche offensief en bij de jongste aanvallen moeten zijn ge leden, aangezien deze toch van een veel forscheren opzet waren dan het aanvanke lijke offensief. De duikbootoorlog. De Manchester Guardian bespreekt in een hoofdartikel de mogelijkheid, dat de oorlog nog in den loop van dit jaar tot een beslis send einde komt, in verband met den duik boot-oorlog. „De grootste dienst, dien onze nieuwe bondgenoot, de Vereenigde Staten, ons be wijzen kan, schrijft het Engelsche blad is het treffen van zoodanige maatregelen, dat een regelmatig verkeer over den Atlan- tischen Oceaan verzekerd wordt. Tengevolge van het gebrek aan scheepsruimte zijn wij niet in de gelegenheid onze macht ter zee ten volle te ontplooien. Wij voeren den strijd tegen Turkije met land-expedities, terwijl bij eene voldoende scheepsruimte de Turken door eene landing aan de Syrische kust, ge makkelijk zouden kunnen worden verslagen. Het is werkelijk een raadsel, waarom in de eerste jaren van den oorlog, toen er nog geen sprake was, van een tekort aan schepen, niet een punt aan de Syrische kust, bij voor beeld Alexandrid of Haifa door ons bezet werd. De verbitterde strijd, dien wij bij Gaza om het bezit van de zeeroute naar Palestina moeten voeren, levert een interessant com mentaar op de omstandigheden, waaronder wij ons prestige ter zee hoog moeten houden. Wij bezitten de macht ter zee, doch beschik ken niet over voldoende scheepsmateriaal om hiervan militair voordeel te kunnen trekken. Dit geldt evenzeer voor Mesopetamië. Indien men met behulp der zeemacht Alexandrid had kunnen bezetten, zou een betrekkelijk kleine, van deze basis opereerende legermacht, in staat zijn gebleken den Turkschen tegen stand spoedig te overwinnen, aangezien als dan de verbinding met Europa voor de Turken zou zijn afgesneden. Thans wordt de strijd gevoerd met zuiver militaire middelen, doch indien wij over eene onbegrensde hoeveel heid scheepsruimte te beschikken hadden, zou onze taak aanmerkelijk lichter zijn; Het militaire defensief der Turken is zeer moei lijk te breken." Aan de Gazette de Hollande is het navol gende ontleend: Het jongste weekbericht der Britsche ad miraliteit betreffende den duikboot-oorlog wijst eene plotselinge en ernstige stijging aan van het aantal bij het verlaten en bin- nenloopen der Engelsche havens tot zinken gebrachte schepen. Tegelijkertijd heeft in Engeland eene groote campagne ten gunste van een spaarzaam gebruik van levensmid delen een aanvang genomen. Gedurende zes weken beproeft men het thans met eene vrij willige rantsoeneering, doch indien de uit komsten hiervan niet in voldoende mate bevredigend zijn, zal tot dwang moeten worden overgegaan. Het levensmiddelen vraagstuk, dat Engeland onder de oogen heeft te zien, is evenais trouwens in ieder land een ernstig probleem. Met het drukken van broodkaarten is dan ook bereids een aanvang gemaakt, en binnen kort zullen deze aan de verschillende auto riteiten worden toegezonden, voor het geval de vrijwillige rantsoeneering geene voldoende besparing blijkt te geven. De Manchester Guardian weet overigens te vertellen, dat in gezaghebbende kringen spoedig eene ge dwongen beperking van het voedselgebruik wordt tegemoet gezien. NEDERLAND EN DE OORLOG. De scheepvaart. Van de gisteren, onder Duitschen waar borg voor een veilige vaart behoudens mijn- gevaar, van Engeland vertrokken Nederland- sche schepenf geladen met graan, veevoeder en kunstmeststoffen, zijn reeds de volgende vijftien hier te lande aangekomen te Amsterdamde Alkaid, Kambangan, Kennemerland en Ambon; te Rotterdam: de Sommelsdijk, Gorredijk, Procyon, Jopshaven, Rijswijk, Alcor, IJssel- haven, Waalhaven, Bellatrix, Merak en Win terswijk Naar wij vernemen, houden deze schepen de volgende ladingen in de Alkaid, van Van Nlevelt Goudriaan Co., herkomstig uit New-York, bevat gerst; de Ambon en de Kambangan, van de Mij. Nederland, komen uit Indië met een gemeng de landing; de Kennemerland, van den Kon. Holl. Lloyd, voert uit Zuid-Amerika maïs, wol en diverse andere goederen aan. Deze schepen zijn te Amsterdam aangekomen. Wat de te Rotterdam binnengeloopen sche pen betreft, houden de Bellatrix, van Van Nievelt Goudriaan <S Co., resp. haver en gerst in, welke zij te New-York hadden geladen; de Gorredijk, van de Holland-Amerikalijn, is aangekomen met tarwe, lijnkoeken en rogge uit Baltimorede Jobshaven, van Gebr. van Uden, komt met haver uit New-York; de Merak en de Procyon, van Nievelt Goudri aan Co., zijn geladen resp. met maïs en gerst uit New-Yorkde Rijswijk, van Erhardt Dekkers, brengt lijnkoeken aan uit Balti more de Sommelsdijk, van de Holland-Ame rikalijn, heeft tarwe en lijnkoeken aangevoerd uit New-York; de Waalhaven, van Gebr. van Uden, is bevracht met gerst, die te New- York is ingenomende Winterswijk, van Erhardt Dekkers, komt met maïs uit Bal- timore; de IJsselhaven, van Gebr. van Uden is herkomstig van New-York en voert een lading gerst. De lading van de Merak heeft eenigzins geledende overige ladingen, van welke de meeste zich reeds gedurende ongeveer vier maanden in schepen bevonden, verkeeren alle in gezonden toestand. De bomaanslag op Zierikzee. Het aantal min of meer beschadigde hui zen te Zierikzee is ongeveer 300, dus niet 50 of 60 zooals eerst was opgegeven. Arrondissement! Rechtbank te Rotterdam. Zitting van Dinsdag 1 Mei. J. J. L., 41 jaar, losse werkman te Helle- voctsluis, wegens mishandeling tot f 15 boete, subs. 10 dagen hechtenis. J. P. B., 28 jaar, landbouwer te Ouddorp, wegens mishandeling, tot f 20 boete, subs. 20 dagen hechtenis. H. B., 48 jaar, koopman en winkelier te Dirksland, wegens overtreding van dedistri- butiewet, tot 20 boete, subs. 10 dagen hech tenis. j J. v. P., 39 jaar, arbeider en winkelier te Dirksland, wegens overtreding van dedistrl- butiewet tot f 25 boete, subs. 10 dagen hech tenis. J. G. V., 25 jaar, huisvrouw van J. v. D., zonder beroep te Hellevoetsluis, wegens overtreding van de distributiewet, tot f 3 boete, sub3. 2 dagen hechtenis. J. V. 27 jaar, huisvrouw van A. L., zonder beroep te Hellevoetsluis, wegens overtreding van de distributiewet tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis. De winkelierster N. V., huisvrouw van A. D., te Den Bommel, zou op 21 Maart aan een ambtenaar ter secretarie harer gemeente een half pond zout verkocht hebben tegen vier cents, althans voor meer dan 2V2 cent, terwijl haar bekend zou zijn geweest, althans bekend had kunnen zijn, dat de maximum prijs voor den kleinhandel in zout was vast gesteld op 10 cent per kilo. Bekl. verklaarde, dat zij het zout eigenlijk voor 2'/i cents verkocht had, doch één cent voor de zak had gerekend. De kooper had dus 3'/2 cent moeten betalen, doch vier cent gegeven, daar hij het bedrag niet had kunnen passen en de winkelierster geen halve cent voor hem terug had gehad. Later had zij hem een halve cent terugge geven. Ter zake van overtreding van de Distri butiewet eischte het O. M. f 15 boete, subs. 5 dagen hechtenis. De 30-jarige slagersknecht Ch. V. te Utrecht zou in de eerste week van Maart te Dirks land 6'/j kilogram rund- en kalfsvleesch weg genomen hebben ten nadeele van zijn toen- maligen patroon, voor wien hij het onder zijn beheer en toezicht had gehad. Bekl. bekende. Het O. M. eischte wegens verduistering in dienstbetrekking twee weken gevangenisstraf. Mr. Rosenveld, advocaat en procureur te Utrecht, trad als verdediger op, voerde ver zachtende omstandigheden aan en verzocht bekl. een voorwaardelijke straf op te leggen. SOMMELSDIJK. De over de maanden Dec. 1916 en Januari 1917 uitgekeerde vergoedin gen, zijn door dhr. Minister van Oorlog goed gekeurd resp. tot een bedrag van f 1075,29 en f 815,785. Naar wij vernemen kwamen de vlieg tuigen welke jl. Maandagnacht aan onze ge meente een bezoek hebben gabracht uit W. richting beschreven eerst een cirkel over de hofstede „de halve maan" hebben toen de trambaan gevolgd tot aan de groentedrogerij van den heer De Gast, hebben ook daarover een cirkel gemaakt en zijn toen in W. rich ting verdwenen. Gedurende deze vlucht werden met lichten seinen aan elkaar gegeven, MiDDELHARNIS.* Jl. Maandag werd in de Ambachtsschool alhier het einddiploma uit gereikt aan hen die de 3-jarige cursus had den bijgewoond. De Voorz. de Heer U. J. Mijs begon met een toepasselijk woord aan de vertrekkende leerlingen, hen opwekkende om niet te den ken dat ze nu klaar waren maar meer dat ze nu met de opgedane kennis moeten woe keren en te beginnen deze om te zetten in daden. Vooral trouw hun best doen en oppassen wat een eerste vereischte moet zijn. Z.Ed. stelde daaarbij als voorbeeld de leer ling Roodzant van Dirksland, die ook drie jaar de Ambachtsschool had bezocht en nu wegging, zonder ééne keer straf te hebben gehad en ook nimmer had verzuimd. Voor deze plichtsbetrachting werd hem nevens zijn diploma de eereprijs aangeboden zijnde een zilveren horloge met inscriptie. Verder werd het diploma uitgereikt aan N. v. d. NieuwendijkStellendamvoortimmeren P. Nagtegaal Middelhamls M. C. Weber S. van Eek W. H. Oldert P. Hoogstraten voor Smeden. J. de Waard P. O. van Tilburg Oude Tonge v. Schilderen. Door den heer D. de Haas is een woon huis staande aan de Voorstraat onderhands verkocht aan dhr. J. Officier. Dinsdag werd een varken van A. Auperle zoo ernstig door een hond gebeten dat het beest afgemaakt moest worden, 't welk een schadepost zal zijn voor den eige naar van den hond. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Het laatste houten schip is deze week verkocht en ver vangen door een ijzeren. Moge het den eige naar S. v. 't H. de Wachter wél gaan. Alhier is met ingang van 1 Mei de melkprijs met 2 centen verhoogd en vastge steld voorloopig op 12 cent. DEN BOMMEL. Op voorstel van het raads lid Rosmolen is door den Voorz. bij rond schrijven den raadsleden verzocht te willen melden of zij er voor waren den nieuwen tijd te volgen waaruit bleek dat alleen de heeren Rosmolen Mijs er voor waren den ouden tijd te houden. Thans echter is op verzoek van verschillende adressanten uit de Zuidzijde en omgeving besloten de school tijden in de Zuidzijde een uur later te stellen. Ook heeft de landbouwvereeniging besloten er met kracht op aan te dringen, dat de schooltijden een uur worden verzet en ook de klok een uur later luidt Dit verzoek is ingewilligd zoodat a.s. Maandag de school tijden een uur later aanvangen en eindigen en ook de klok om 9 en 1 uur zal luiden. Ook de bijz. school en die in Achthuizen zullen ouden tijd houden. Een winkelier ontving proces-verbaal wegens verkoop van boter boven den maxi mumprijs waarop deze de huur voor zijne dochter opzegde die diende naast iemand, die hem verklapt had tenzij de huisheer be sloot de huur op te zeggen aan den ver klikker. Dezelfde verbaliseerde sloeg de huur op van iemand die in een andere winkel iets gekocht had in plaat3 van bij hem. En dat niet in Rusland maar in den Bommel. Naar verluidt wordt in deze gemeente meer gezaaid dan de vergunningsbewijzen luidden en wel op kunst- en klaverweiden, wat tegen de bedoeling van den minister in gaat. NIEUWE TONGE. Heden is weer verkrijg baar regeerings-havermout en gort en nog groene erwten en bruine boonen. DIRKSLAND. Zaterdagmiddag a.s. n.m. 2 ure worden aan den Onwaardschen en an dere omliggende dijken de daaraan staande knotwilgen publiek verkocht 4 contant geld. MELISSANT. De landstormplichtigen jaarkl. 1908, W. Doornhein en J. Keur zullen op 4 Juni a.s. in werkelijken dienst worden gesteld. Op 1 Mei j.l. zijn tot de openbare school 17 nieuwe leerlingen toegelaten. STELLENDAM. Door schipper C. Slis zijn 3 vaten opgevischt. Bij opening bleken deze gevuld te zijn met water. Door schipper A. Roon is een zalm gevangen van 38 pond. Een buitenkansje. Door schipper Hn. Brinkman zijn bij den strandvonder alhier aangebracht 3 oks hoofden wijn, door hem opgevischt. Binnengekomen visschers deelen mede in zee veel lijken te hebben gezien. In het vischtuig van den blazer S.L. 40 werd Woensdag een mijn opgehaald. De bemanning wist de mijn er uit te kri|genen weer in zee te werpen. Door de bakkers is besloten het bakloon te verhoogen met 1 ct. per brood en den prijs der beschuit te brengen op 2 ct. per stuk. Alhier is een Kolencommissie benoemd, bestaande uit de heerenP. v. d. Broek, P. Roon, A. Verhoeve. Naar wij vernemen is de garnalenpel- lerij van de Gebrs. van der Vlis onderhands verkocht aan de firma C. Jansen alhier. Ten einde hun bedrijf te kunnen voort zetten wordt aan de visschers alhier kolen verstrekt uitsluitend voor hun beroep. GOEDEREEDE. Door de Noordzeevisschers werden alhier ruim 30 vaten sterken drank en olie aangebracht, dat in de Noordzee is opgevischt. Donderdagochtend sloegen twee span paarden van den landbouwer D. L. op hol, door het schrikken van diens auto. Een van de vier kwam met zijn voorpooten tusschen de havenkade en stootbalk terecht die er door vereende krachten van tusschen moest worden geholpen en anderen kwamen op 't bleekveld van A. van H. tot stilstand. On- geiukken kwamen niet voor, doch wel wat materieele schade. De smid F. v. d. W. kreeg bij het uit oefenen van zijn bedrijf een stukje ijzer In het oog dat door den geneesheer moest wor den verwijderd. De 6-jarige A. v. H. zou eens meerijden op een rolblok, had het ongeluk er af te val len en een zijner beentjes zwaar te kneuzen zoodat geneeskindige hulp noodzakelijk was. Woensdag is alhier wederom voor elke ingezetene een half kilo groene regeerings- zeep aangekomen. HELLEVOETSLUIS. Dhr. P. Stapel vroeger commissaris van politie alhier, thans te Hoorn is bij Kon. Besluit in gelijke betrekking be noemd te Leiden. Een torpedoboot heeft alhier aange bracht de uit een blazer overgenomen equi page, bestaande uit vier man, onder wie de kapitein van het Nederlandsche tjalkschip Noordzee, kapt. Visser van Rotterdam, met bussen melk naar Havre bestemd, welk scheepje op de Noordzee zonder waarschu wing door een duikboot werd beschoten en verder door bommen dot zinken gebracht.

Maas- en Scheldebode | 1917 | | pagina 3