I A OU OE PERS. ÖFRCIËEL 0ËÖEELTE. PLAATSELIJK NIEUWS GEMEENTERAAD. INGEZONDEN STUKKEN. POSTERIJEN. ÜÏTSLfla VERK0QPINGEN. VERK0QPINGEN. fiEMENGD NIEUWS. V /•li? 3 -if Bommen op Zierikzee. Men meldt ons uit Zierikzee Maandagnacht omstreeks halfdrie heeft een vliegmachine met zeer korte tusschenpoozen zes b'ommen op ons stadje geworpen met het treurig gevolg, dat een huis in de St. Domiusstraat geheel verwoest werd. Het gezin Leijdekker, hetwelk dit huis be woonde en uit man, vrouw en kind bestond, is op slag gedood; de lijken zijn, geheel misvormd, op grooten afstand gevonden. Tal van huizen zijn getroffen, zoodat de materieele schade zeer groot is. In de Mo lenstraat zijn twee pakhuizen in vlammen opgegaan. De huizen van advocaat Polvliet en notaris Biermasz hebben veel geledenin den tuin van laatstgenoemde is een bom neer gekomen. Op de geheele Oude Haven is schier geen huis, of het heeft schade geleden. Groot is de ontroering en diep de versla genheid der burgerij. De militaire autoriteitenen de commissaris der Koningin zijn naar Zierikzee vertrokken. De brand, die ontstaan was, werd spoedig gebluscht. Uit alle huizen kwamen menschen aanloopen, van wie velen in nachtgewaad. Er ontstond een paniek, die gelukkig slechts van korten duur was. Men meldt ons, dat het vliegtuig, dat te Zierikzee zulke groote verwoesting heeft aangericht, ook even te voren boven Mid delburg is gehoord. De N. R. Ct. voegt er bij De tot nu toe ontvangen berichten melden niet, van welken landaard het vliegtuig is geweest, dat dit onheil over het vredige Zeeuwsche stadje heeft gebracht. Dit zal waarschijnlijk in de duisternis van den nacht aan waarneming ontsnapt zijn, doch men mag vertrouwen, dat van de zijde, waar de schuld is, daar rond voor uit zal worden gekomen. Blijkbaar is Zierikzee, immers, het slachtoffer geworden van een totaal uit den koers ge raakten vlieger, die in de meen ing heeft ver keerd, boven de kust van Vlaanderen of misschien zelfs wei van Noord-Frankrijk te verkeeren een analoog geval van dat uit het allereerste begin van den oorlog, toen een bom werd geworpen op Maastricht. Deze diep droevige gebeurtenis, nu wij opnieuw van zóó nabij ondervinding hebben opgedaan van de gruwelijke middelen, weike in dezen oorlog worden gebezigd, zal niet nalaten hier te lande groote deelneming te verwekken, en men krijgt weer eens een levendig beeld van de namelooze ellende, welke er verborgen ligt achter die, slag op slag in officieele communiqués voorkomende, kleine mededeelingen, dat „de militaire wer ken" van dit of dat piaatsje „kwistig" met bommen bestrooid zijn. Ook nu zal de vlie ger zich wel hebben verbeeld, een militair werk van den vijand aan te vallen 1 Met betrekking tot den vliegeraanval op Zierikzee, waarbij de isdentiteit van den be drijver niet kan worden vastgesteld, verdient het feit de aandacht, dat in den loop van den zelfden nacht een luchtaanval door Fran- sche en Engelsche vliegeniers op Zeebrugge plaats had, zoodat de veronderstelling voor de hand ligt, dat één dezer aviateurs, mis leid door de duisternis bommen op Zierikzee heeft laten vallen. Dit vermoeden wint aan waarschijnlijkheid, wanneer men bedenkt, dat een aanval op de Belgische Noordzeekust door Duitsche vliegeniers tot de onaanneme lijkheden behoort, aangezien hunne taak juist bestaat in de verdediging van het kustgeoied tegen vijandelijke luchtvaartuigen. Hiermede wordt dus de mogelijkheid uitgesloten, dat een verdwaald Duitscti aviateur boven Zie rikzee bommen zou hebben laten vallen. Een nader bericht luidt De bommen, die op Zierikzee geworpen zijn, zijn door autoriteiten onderzocht en bevonden van Engelsch maaksel te wezen. Wilson. Wilson is de man van de vrede- en wel vaart-politiek. Aan het feit, dat hij er in ge slaagd is om de Unie buiten den oorlog te houden heeft hij de vernieuwing van zijn mandaat te danken, doch nu de vrije vaart van Amerikaansche schepen naar de havens der Entente wordt belemmerd, voeit hij Ame rika op 't oorlogspad. Als deze schepen naar een Duitsche of Uostenrijksche haven, enkel met levensmiddelen, waren gestuurd, zouden de Geallieerden op hun achterste beenen heb ben gestaan. Wat mag de reden voor zulk eenzijdig handelen zijn? De Standaard zegt hiervan „Eerst in 1895, onder Clevelands bewind, ging de krachtige waarschuwing naar Eu ropa uit om in aiie Amerikaansche zaken de handen thuis te houden.'t Gold destijds een conflict tusschen Engeland en Venezu ela, en Albion maakte zich gereed om zijn rechten met geweld te handhaven, toen Cievelands boodschap afkwam, die aan Engeland een gebiedend „hand- off" toe riep. De Amerikaansche adelaar begon te klapwieken, 't Spande een oogenblik ge ducht. De blinde „kapelaan" in den Senaat te Washington bad reeds, dat het niet tot een broederkrijg komen mocht. Maar Salis bury-bond in, en Cleveland, die verklaard had, dat de Vereenigde Staten metierdaad souverein waren op „dit continent", triom feerde." Dat is nu eensklaps veranderd. Amerika is door den oorlog economisch en finantieel geducht vooruitgegaan. Het voordeelig saldo -der handelsbalans, alleen in 't verkeer met Engeland, Frankrijk en Rusland, bedroeg voor de Unie in 't laatste jaar voor den oorlog 295 millioen; in 't eerste oorlogsjaar 1000 millioen en in 't tweede 2000 millioen dollars. En nu wordt Amerika algemeen erkend als 't rijkste land ter wereld, de bankier voor de Geallieerden, die straks over de helft van den wereldvoorraad aan goud zal te beschik ken hebben. Het gaat zich nu tevens wape nen. Deze oorlog heeft getoond, zegt Wilson, dat het onmogelijk is om een Europeeschen krijg te localiseerenen sedert de gevolgen van zulk een oorlog zich doen gevoelen, moeten ook de beschermende maatregelen algemeen zijn. De nieuwe vlootwet geeft een beschikking, in één jaar tijds, over niet min der dan 700 millioen, en voert het totaal der uitgaven voor nieuwen aanbouw op tot 1250 millioen, terwijl er een landleger zal zijn van 400.000 man en bovendien nog een nationale garde van 125.000 man. Werpt hij zich nu als finantieel avonturier in den oorlog? In zijn boodschap verklaarde hij 't wel anders 't Was om heel de wereld met een duurza- men vrede te benedijen. De Standaard zegt: „De president betoogde, dat, om een duurzamen vrede te verkrijgen, elke gedach- j te aan een overwinning in den tegenwoor- digen strijd moet worden terzijde gesteld. Overwinning zou beteekenen een vrede, den verliezer opgedrongen; en de daardoor gewekte wrok zou een voortdurende be dreiging zijn voor de veiligheid der wereld. Dus, geen overwinnaar en geen overwon nene, maar dan ook geen verandering van grenzen, geen overdracht van volken, zon der de toestemming der burgers, geen re geering, die een doel najoeg, tegen den wil der bevolking ingaande. En voorts, er kenning der nationaliteiten, vrije toegang tot de zee voor ieder land en vrije vaart op de zee zelve, tot een verbond, rustend op zulke grondslagen, zou ook de Ameri kaansche Unie kunnen toetreden; dan heerlijk verschiet! zou een beperking der wapening tot de mogelijkheden behoo- ren, ja een noodzakelijkheid wordenter wijl ten slotte, om de duurzaamheid van zulk een regeling te waarborgen, een macht diende te worden gevormd, grooter dan die van eenig volk dat thans betrokken is in een reeds gevormd ©f voorgenomen ver bond, zoodat geen enkele natie of waar schijnlijke combinatie van natiën het zou kunnen wagen om die macht te weerstaan. Dit laatste dan in overeenstemming met 't program der „Leaque to enforce Peace", dat ook dwangmaatregelen wil invoeren tegen iederen vreaesverstoorder; gelijk trou wens de essentie van Wilson's geruchtma- makende boodschap zich aansloot aan wat tai van pacifistenen idealisten reeds lange jaren, over 't denkbeeld vaneen blijvenden vrede hebben ten beste gegeven. Met de evenwichtstheorie, waarop tot nog toe de hooge Europeesche politiek gebaseerd was, moet het uit zijn. Een enkele stoot,opeen oogenblik dat men er niet op verdacht is, kan dat evenwicht verstoren, en, naar nu gebleken is, de vreeslij kste ellende over Europa en heel de beschaafde wereld bren gen Daarvoor in plaats moet er een harte lijke samenwerking van alle Europeesche Mogendheden komen. Dan eerst, zoo hiel den allerlei philosophische vredesvrienden ons voor, is er kans op een internationaal scheidsgerecht, dat z'jn beslissingen ook erkend zou zien, dan eerst kan er ernstig sprake zijn van een inperking der krijgs toerustingen; en als er dan ook een macht geschapen werd om indien noodig de uitspraken en vonnissen van de hoogste volkenrechtbank te doen eerbiedigen, dan mocht men met blijde hope de totstand koming van een Europeesche Statenbond, straks wellicht van een wereldfederatie, begroeten, die metterdaad ons den wereld vrede verzekeren zou. Het oude ideaal van William Stead's „United States of Europe", maar nu ver groot tot een soort van Vereenigde Staten der Wereld, met ontwapening, verplichte arbitrage en een internationale politie, veel machtiger dan Prof. van Vollenhoven, ten onzent, het zich misschien ooit voorstelde, maar dan toch naar zijn opvatting en ge- dachtengang. En voor dit ideaal heeft nu president Wilson met al de klem van zijn woord en de kracht van zijn hooge positie, het welsprekende feit gevoerd". Men doet dan ook president Wilson onrecht, ais men hem, gelijk zoo menig Duitsch blad, een man met een januskop noemt; een pre sident, die 't eerie oogenblik wuift met de vredespalmen en 't andere oogenbiik dreigt met de revolver. Over dit ideaal zegt 't biad nog; „Wij vreezen eer, als het dien weg uit gaat, er niet een maatschappij van natiën zou ontstaan, die in hartelijke samenwerking in dienende liefde schier, het goede voor zich zelve en heel de wereld zoeken zou, maar een fyriannieke wereldmacht, in stand gehouden door den „ijzeien arm eens heer- schers", Uebermensch of mensch der zon de, die alle volken voor zijn wil zou doen zwichten. Een wereldrijk, misschien, maar dan gegrond op geweld en heerschappij, en zondig in uitgangspunt en eindbedoeien. En, van toenadering en verbroedering droomt hij, maar vrij zien den haat al feller oplaaien. Wie durft, zooals 't er nu bij staat, nog geloof hebben ineen menschheid die „het goede" op deze wereid voor zich zelve realiseeren zou en zich dus eer. blij venden vrede vermocht te scheppen Moet niet eer geconcludeerd, dat tenzij God de Heere nog sparend tusschenbeide treed, de verdelgingsoorlog die thans woedt, enkel met den zedelijken en economischen ondergang van Europa kan eindigen? V>. rkrijgbaarsteilirig regeerinsgoedcren. De Burgemeester van Sommeisdijk maakt bekend, dat in den loop van de volgende week van 30 April tot 5 Mei 1917 verkrijgbaar zal zijn Op bon no. 11 Rijst, tot een gewicht van V2 K.G. Sommeisdijk 28 April 1917. De Burgemeester voornoemd. BOUMAN. SOMMELSD1JK. In het huis wijk A 44, be woond door C. van Beek, heerscht de be smettelijke ziekte diphtheritis. Dezer dagen werden alhier de eerste zwaluwen gezien. Op de veiling te Middelharnis is de eerste kropsla uit de proefiuin „de Eerste ling" alhier, geveild. In de afgeloopen nacht hebben een drie tal vliegtuigen van onbekende nationaliteit boven ons dorp gevlogen. Vooral boven de Groentendrogerij, welke 's nachts geheel ver licht is, hebben zij zich lang opgehouden. Vanwaar zij gekomen zijn was niet te onder scheiden. Zij gingen naar het Z.W. MIDDELHARNIS. Den heer j. J. Nipius, heeft het Woon- en Winkelhuis, 3taande in de Nieuwstraat onderhands verkocht aan den slager j. Wielaard alhier. Van de jaarklasse 1908 worden de vol gende personen P. Kievit, N, Buth en A. Goumare 1 juni te Leiden bij 't leger inge deeld. De bakkers alhier hebben het blank brood met 1 cent per 4 ons verhoogt, nu is het 13 cent. Door de melkboeren alhier is de melk met 3 cent per liter verhoogt. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Alhier pas seerde Zondagmiddag j.l. een vliegmachine, komende uit Westelijke richting en zich be gevende over het Haringvliet in Noordelijke richting. AI spelende geraakte het zoontje van D. in de sloot; door spoedig toegeschoten hulp, mocht G. het genoegen smaken het knaapje te redden. Mej. D. had het ongeluk in een emmer kokend water te stappen, zoodat haar voet ernstig gebrand werd, geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. OOLTGENSPLAAT. Door de zoon van J. de Vos weid verleden jaar, een portemonnaie met geld verloren. Dezer dagen was hij aan het aardappelen poten, en spitte dezelve onbeschadigd met den inhoud boven. Maandag j.l. ier gelegenheid van de ver jaardag van H. K. H. Prinses Juliana, gaf de Muziekvereeniging „Uitspanning door Inspan ning", een welgeslaagde uitvoering, zeer ten genoegen van het publiek wat bleek uit de groote aandacht waarmede de nummers ge volgd werden. Op telegraphisch verzoek van den Po sitie Commandant van het fort „Prins Fre- derik" arriveerde Vrijdagmiddag aihie^ den heer Chr. F. Hossen, Directeur der Ambachts school te Middeihanii3 ais deskundige inzake onderzoek naar misdrijven met speurhond enz., teneinde een onderzoek in te stellen naar een gepleegde diefstal. De Heer Hossen vertoefde met een bloedhond geruimen tijd op het fort. Het onderzoek duurt in verband met een en ander voort. NIEUWE TON GE. Toen de knecht van M. Vreeswijk van Battenoord kwam rijden, wer den de paarden schichtig en konden bij den dain den draai niet krijgen, wat tengevolge had, dat paarden en ivagen in de sloot terecht Icwain, de knecht kwam er met de schrik en een nat pak af. Zaterdag is alhier regeeringszeep gear riveerd. Zaterdagavond, toen C. V. van Dirks- land met zijn motorfiets in vliegende vaart om den hoek van de kerkring reed, kon hij zijn motor niet inhouden en kwam in botsing met de fiets van K. G. Dz. Dit laatste rijwiel werd geheel vernield, j Zondagmiddag omstreeks 2 uur is hier een vliegmachine overgekomen. Het is ver dwenen in Noord-Oostelijke richting. Bij de 1.1. gehouden stemming van het bestuur van de Polder Klinkerland onder deze gemeente zijn benoemd in de plaats van C. Vreeswijk en D. Kardux, de heeren D. J. Breesnee en J. A. van Strieën. Maandag, arriveerde het orgel voor de Ned. Herv. Kerk. In de op 30 April j.l. gehouden verga dering van Stemgerechtigde ingelanden van den polder Battenoord onder deze gemeente, werd. tot Voorzitter van dien polder benoemd in de plaats van de Heer C. Holleman Tz., wien op zijn verzoek ontslag uit dia functie werd verleend, de Heer A. Buijs aihier, en herbenoemd als gezworen den Heer Z. Vrees wijk te Oude Tonge. De Heer C. Hoileman Tzn. werd in 1901 benoemd. D1RKSLAND. Woensdag 2 Mei des n.m. 2.15 uur zal een openbare raadsvergadering gehouden worden. Tot Secr. Penningmeester van den Steen- kolenbond is benoemd den Heer H.J.Jansen. HERRINGEN. Indien personen der lichting Nat. Mil. 1918 wenschen hebben hier of daar bijzonder te worden ingelijfd dienen zij dat kenbaar te maken voor 10 Mei bij den Bur gemeester. Indien voor zeemillitie gekozen alsdan op te geven 3—5 Sept. of 10—12 Dec. te willen worden opgeroepen. Handelaars in visch, olicën en meer an dere artikelen worden attent gemaakt dat naast de lijst der onlangs gepubliceerde, thans ook daartoe bijzondere prijzen zijn vastgesteld. Men doet goed te gaan zien de publicatie. In verband met het verzetten van tijd en mede met het oog op de ioonstandaard heeft alhier Maandagavond 1.1. een conferentie plaats gehad van boeren en voorlieden in het midden eerier Bestuursvergadering der Landbouwvereeuiging. Zondag i.i. passeerde alhier een vliegtuig (tweedekker) gaande in oostelijke richting. Vernomen het ongeluk te Zierikzee is van dergeiijke verschijningen wel de grootste belangstelling af en ziet men zulks liever niet. OUDDORP. Een onzer vroegere dorpsge- nooten, die rangeerder was bij de ESectr. Spoor, aan het Station Seheveningen, is de vorige week bij het verrichten van zijn werk jammerlijk om het leven gekomen. Hij iaat een weduwe en twee kinderen na. Het lijk is naar hier vervoerd en Zaterdag onder zeer veel deelneming begraven Er is maar één schrede tu3schen ons en den dood. Een andere onzer ingezetenen, te Wor- inerveer als metseiaar werkzaam, is met de stelling naar beneden gestort en heeft zich daardoor ernstig aan hoofd, armen en beenen bezeerd. De toestand moet niet levensge vaarlijk zijn. BRïELLE. A.s. Woensdagavond zal alhier ten half zeven de brandspuiten geprobeerd worden. De Centrale keuken aihier is voor proef open gesteld van 1 tot 5 Mei a.s. en 't menu is onder voorbehoud vastgesteld: 1 Mei Groentensoep. 2 Mei Hutspot. 3 Mei Spinazie met aardappelen (stamppot). 4 Mei Zuurkool met aardappelen (stamppot). 5 Mei Gestoofde Sla met aardappelen (stamp pot). Eik portie is vastgesteld op 12V2 et. Aan de Rijksnormaallessen te Spijke- nisse zijn met 1 Mei a.s. bevorderd onze stad- genooten van afd. a, der Voorbereidingsklasse naar afd. b, P. Groeneweg en A v. d. Voorde. Van de le klasse der normaallessen naar de 2de, P. C. v. Deijk, E. Kruijt en P. de Man, van de 2e naar de 3e klasse B. v. Sluijs en J. N. de Vries. HELLEVOETSLU1S. Bij Kon. Besluit is de Majoor der Artillerie H. C. C. Hackstrok, al hier bevorderd tot Luitenant-Kolonel. V1ERPOLDER3. De 3-jarige stier „Koos" verwierf op de keuring te Heenvliet een ex- traprijs van f 75 en 26 April op de centrale Keuring te Rotterdam een eervolle vermelding' Eigenaar P. v. d. Linde. Fokker W. Scheij- grond Azn. Openbare vergadering van den Raad der Gemeente Nieuw Helvoet op Maandag 30 April 1917 des voormiddags 9.30 ure. Voorz. de Burgemeester, alle leden aanwe zig. De notulen worden gelezen er, goedgekeurd. Ingekomen missive van Ged. Staten, be helzende goedkeuring van de verordening op het gasverbruik, benevens een verslag van de Gezondheidscommissie. In behandeling komt een verzoek van de bewoners van den Westdijk om de school een uur later te doen aanvangen. De voorz. deelt mede daarmee den Disticts- schoolopziener in kennis te hebben gesteld, die het afkeurde. Intusschen heeft de voorz. nogmaals aan den Schoolopziener geschreven naar aanleiding Van een circulaire van den Minister, die het ook toestond als de nieuwe tijdregeiing moeilijkheden te weeg bracht. Op dit schrijven heeft dc Schoolopziener het later aanvangen goedgekeurd. Ingekomen een adres onderteekend door vele ingezetenen om eene blijvende verbete ring te brengen aan de Moriaanscbe weg, die bij legentijd' ten ware moedeiweg is, alsmede een adhaesiebefuiging v^i de liberale kies- vereeniging met bovengenoemd verzoek. De voorz. stelt voor om het besluit van de vorige vergadering (om overeenstemming te verkrijgen met het polderbestuur) uit te voeren en voor dit jaar afwijzend op het adres te beschikken, gezien niet alleen de duurte maar ook orndat de nooüige materialen moei lijk verkrijgbaar zijn. Zonder hoofdelijke stem ming wordt dit aangenomen. Op de oproeping voor gemeentegeneesheer is een sollicitatie ingekomen n.l. Dr. Kerbert van Heilevoetsluis. De eerste keer was op geroepen voor f 100, waarop geen sollicitatie, de tweede keer voor f 150 met dezen uitslag. Met algemeene stemmen wordt Dr. Kerbert benoemd voor den tijd van drie jaar ingaande 1 Mei 1917. Het kohier schoolgeld le kwartaal 1917 wordt vastgesteld. Ingekomen een adres van de caféhouders om het sluitingsuur later te stellen. De heer Kramer stelt voor om nu met den zomertijd de oude verordening in werking te stellen, die bepaald om 11 uur sluiting, hij vindt het eene benadeeling van de caféhouders alhier als zij om 11 uur moeten sluiten, daar in Heilevoetsluis de cafe's open zijn tot 11 uur en li1/?, uur. Dhr. Hartir.gsveldt zegt het geldt hier niet een persoonlijk^ maar een algemeen belang. Na eene zeer lange bespreking wordt het voorstel Kramer om 11 uur sluiten in stemming gebracht en met 5 tegen 2 stem men verworpen. De voorz. deeit mede dat uit de Commis sie voor de Distributie, die in der tijd gevormd is te Spijkenisse voor Voorne en Putten, de gemeenten Heilevoetsluis, Brielle en Oost- voorne zijn uitgetreden, zoodat naar zijne meening Nieuw Helvoet ook moet volgen, omdat het op zoo een wijze niet doenlijken schadelijk zou zijn, Heilevoetsluis heeft echter te kennen gegeven eene regeling te willen treffen met Nieuw Helvoet en Nieuwenhoorn om gemeenschappelijk levensmiddelen te be trekken en den handel tusschen de drie plaat sen vrij te laten en elkander naar uitwijzing van de bons tegemoet te komen in de kosten. Door dhr. Hartingsveldt werd gewezen op een vasten grondsiag voor deze combinatie om moeilijkheden te voorkomen. De voorz. deelde mede met afgevaardigden van Heile voetsluis en Nieuwenhoorn naar 's Graven- hage naar den Directeur van het levensmid delenbureau te zijn geweest. Voornoemden Directeur zou deze combinatie goedkeuren als zij tot stand kwam. Met algemeene stern- wordt besloten uit de eerste commissie uit te treden en in beginsel aangenomen een regeling met Heilevoetsluis en Nieuwenhoorn te treffen en deze later definitief vast te stellen. Een adres is ingekomen van bewoners van den Tolweg die bemiddeling vragen om aan sluiting aan de gasleiding wegens gebrek aan olie. De voorz. leest een schrijven voor van den Directeur der Gasfabriek die op de aan vrage heeft geantwoord, dat zij aansluiting kunnen krijgen mits zij zelf de kosten van aanleg betalen. Dit zai hun ter kennis wor den gebracht. Een schrijven ontvangen van hetkolendis- tribuliebureau om zicil te wenden tot de brandstoffencommissie te Heilevoetsluis die dan voor beide plaatsen de bestellingen zal uitvoeren, de discussie hierover was zeo ver ward dal de conclusie, niet kon vastgesteld v/orden. (Verslaggever) Een verzoek van de Gezondheidscommissie om tot keuring van levensmiddelen over te gaan en een Directeur zou te stellen daar men niet genoegzaam ingelicht was, besloot men op voorstel van den voorz. dit puntaan te houden. De Voorz. brengt een voorstel van het Da- gelijksch Bestuur ter tafel om een tijdelijke hulp te benoemen voor de distributie, daar de werkzaamheden steeds meer worden, zij stel len daartoe voor den gepensioneerden Ser geant-schrijver K. Bakker, alhier op een sa laris van f 30 per maand. Met alg. stemmen aangenomen. Een Ministerieels circulaire, bepalende de melkprijs op 13 cent per Liter met ingang van 1 Meihet rijk geeft geen toeslag meer op de melk zooals voorheen. De Raad be sluit na bespreking aan B. en W. een rege ling over te laten om de minder gegoeden eenigszins tegemoet te komen. Bij de rondvraag vraagt dhr. Hartings veldt of het mogeiijk zou zijn een centrale keuken op te richten. Voorzitter zegt onderzoek toe. Hierna sluiting. (Ongecorrigeerd). De cople van Ingezonden Stukken, die niet ge plaatst zijn, wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers. Mijnheer de Redacteur Verzoeke beleefd voor onderstaand stuk een plaatsje in uw veelgelezen blad, hetwelk dóór de redactie van „de Veldpost" gewei gerd werd op te nemen. Bij voorbaat onzen oprechten dank. Aan de redactie van „de Veldpost." Mijnheer de Redacteur! Als abonnee en getrouw lezer van „de Veldpost vraagt oridergeteekende eenlge plaatsruimte in uw blad voor nevenstaande regelen waarvoor mijn oprechten dank. Met meer dan gewone belangstelling heb ik telkens de verschillende artikelen in uw blad gevolgd wanneer het artikel Normaal- mest ter sprake kwam. Het nummer van 17 Febr. jf. bevat weer een zijdelingsche beschouwing over normaal- mest, en met name het naschrift der redac tie, trok mijn bijzondere aandacht, en wel in hoofdzaak hierom, waar uwe redactie zich niet ontziet, om hen die den Normaalmest in den handel brengen te betitelen met den naam „gewetenlooze menschen en zwende laars in meststoffen". U zult reeds begrepen hebben dat ondergeteekende handelsman is, eti daaraan wil ik nog toevoegen dat reeds 3 jaren mij bezig houdt met den verkoop van bovengenoemd mest, in verbinding met andere artikelen die door mij in den handel worden gebracht. Toen ik mij in den handel heb begeven heb ik vanaf dat oogenblik mij tot taak gesteld om alle menschen met uien waarmee ik in relatie kwam door mijn han del, zoo te behandelen als ik zelf wensch behandeld te worden, en nog steeds houdt ik mij daaraan vasf, en ik heb daarmede dit mogen bereiken dat ik vele relaties heb niet tegenstaande de concurrentie, zoodat het mijn ernstig voornemen is en blijft om op den eenmaal ingeslagen weg te blijven voortgaan. Toen ik mij hef eerste jaar ging belasten met den verkoop van Normaalmest heb ik het gedaan met de meeste omzichtigheid daar ik zelf het artikel niet kende, en mij 11 ande re relaties terwilie van het artikel niet in de waagschaal wilde stellen, doch naarmaie mijn afnemers hun tevredenheid betuigden over deze meststof niet tegenstaande er enkele mis lukkingen voorkwamen, ben ik voortgegaan met den verkoop, en is het thans voor mij een handel van beteekenis geworden, en dat gebaseerd op een tijdvak van drie jaren, wijl ik er onder mijn afnemes heb die deze meststof reeds voor het derde jaar gebruiken. Afgaande op het hierboven omschrevene zult uwe redactie gevoelen dat ik mij zeer gekwetst gevoel ter wille van mijn eer en goeden naam op handelsgebied, in verband met de uitdiukkingen in het naschrift door uwe redactie gebezigd en in dit opzicht sta ik niet alleen, maar zijn er zelfs onder mijn clientele die het in uwe redactie laken dat op deze wijze eerzame burgers door u onder handen worden genomen, en waarom Mij gaarne in uwe welwillendheid aanbe velende verblijft ondergeteekende met de meeste hoogachting Uw dier.stw. dn. CORN. VERDOU. Gouda, graaf van Bleijstr. 2. NIEUWE TONGE., Aan het huiptelelegraaf en teleplioonkantoor alhier werden gedurende de maand April behandeld, 145 telegrammen, 836 telephoongesprekken, 14 tclephoonop- roepsberichten. Totaal 995 berichten. STELLENDAM. Over de afgeloopen maand werden aan het Telegraaf en Telephoonkan toor alhier behandeld, 206 telegrammen, 285 gesprekken, 35 telephoonoproepberichten. OOLTGENSPLAAT. A. Een huis en erf aan de Kruispolder aangeloopen op f 1200 D. Korteweg. B. Een huis en erf aan de Galatheesche dijk gemijnd op f 810 J. v. Ree. C. Een tuin aan den Boomgaardstraat aan geloopen op f 500 B. Dorsman. D. Een huis met schilderswinkel aangeloopen op 3410 Korteweg. E. Een huis aan de Voorstraat gemijnd op f 1350 B. Dorsman. F. Een huis aan den Kerkring gemijnd op f 2300 H. v. Rossum. G. Een landbouwschuur aan de kerkring gemijnd op f 3150 W. J. Donker sloot. A. en B. gecombineerd gemijnd op f 2050 J. v. Ree. F. en G. gecombineerd ge mijnd op_f_5490 W. J. Donkersloot. Op Woensdag 2 Mei 1917, des v.ni. om 9 uur. aan de Bouwmanswoning bewoond door de kinderen van wijlen den Heer B. Zoete- man, Izn. te Zuidlai d, aan den Dwarsweg, publiek verkoopen 15 Melkkoeien enz., 4 Boerenwagens enz. Notaris C. LOEFF te Zuidland. Op Donderdag 3 Mei 's morgens 10 uur, ten huize van den heer Aart Klok Cz., in de Tinte verkooping van 4 Paarden, 43 Melk koeien, enz. enz. Notaris L. P. VAN DEN BLINK te Brielle. Donderdag 3 Mei, des voormiddags elf uur (zomeitijd) te Ouddorp op de „Gouds- mijn" van 3 paarden, 3 tweejarige vaarzen, 4 jaarling vaarzen en 1 jaarling stier, ten verzoeke van de heeren gebroeders"4""^ is K.Pz. Notaris VAN DEN BERG. 4 Donderdag 3 Mei 1917, 'savonchrX .uur (Nieuwe tijd) in het logement van G. Kanters Zn. te Oude Tonge veiling; en Donderdag 10 Mei 1917 'savonds6uur (nieuwe tijd) in het logement van wed. G. Kanters Zn. aldaar, afslag van dertien hui zen, schuur, erven en tuinland aan de Stoof- straat in de polder Oudeland te Oude Tonge, groot ongeveer 49 aren, 3 centiaren, kad. Sectie C nos. 1464, H73, 2135, 2136, 2137, 2192, 2193. 2167. 2194, 2195,2139,2140,2141, 2142, 2143 "allen geheel en no. 2518 gedeel telijk in 19 koopen, ten verzoeke van den Heer W. J. de Mooij te 's Gravenhage. Notaris VAN ISPELEN. Op Zaterdag 5 Mei 1917, 's namiddags 2 uur (zomertijd) van alle knotwilgen, staande aan de dijken, behoorend tot de Ambachts heerlijkheid Sommeisdijk, te beginnen aan den Onwaardschendijk, om contant geld. No taris VAN DER SLUiJS. Op Maandag 7 Mei 1917 '3 morgens elf uur ten huize van den Heer Th. Van Driel aan het Maarland van eenig goed onderhou den Meubelen, waaronder kasten, stoelen, tafels, spiegels, klok, enz. Inlichtingen geven den Verkooper en No taris L. P. VAN DEN BLINK te Brielle. Op Woensdag 9 Mei 1917, 's morgens elf uur in het Café van den heer Roos te Ou denhoorn, bij veilig en afslag in één zitting vanhet Huis niet Erf, groot 1 Roede, 36 Ellen, in het Dorp Sectie A No. 728. Inlichtingen geven de Heeren Joh. Blok Pz. te Oudenhoorn en D. Bijl Jr. te Nieuwen hoorn en Notaris L. P. VAN BLINK te Brieile. Verhuring bij inschrijving naar de bene ficie van 5 58.10 H.A. of 12 G. 46 R. V. M. bouwland, zijnde Kavel 9 van den Adriana- polder onder Stellendam in 4 perceelen, voor 10 jaar, ingaande November 1917, ten ver zoeke van Mejuffrouw J. Breen te Vrijenban de pacht bedraagt f56 per gemet. Inschrij vingsbiljetten moeten Worden ingeleverd vóór of op Dinsdag 15 Mei 1917 ten kantore van Notaris VAN DEN BERG te Goedereede. Een geleerde keukenmeid. Men schrijft aan Het Centrum: Als een merkwaardigheid, wel de grootste merkwaardigheid misschien, niet alleen van Nederland, maar wellicht van Europa en wie weet wel van heel de wereld, mag zeker vermeld worden, dat in Eindhoven een keukenmeid woont, die door zelfstudie niet

Maas- en Scheldebode | 1917 | | pagina 2