PLAATSELIJK NIEUWS GEMEENTERAAD. POSTERIJEN. VERK00PINGEN. UITSLAG VERK00PIN8EH. BURGERLIJKE STAND. Qlenaen 3227 Benevens de kleine vlsscherscheepjes William Martyn. Guard, Pencear, Cariew, R 62, R 253, L T 1132, R M 349, R 125, L T 667, L T 962, R 52. Alleen van Engeland. Leontine Frankrijk Rhodère Etoile polaire Augola Portugal 4297 Skrelgen Noorwegen Augol Attika ii Laly Gazant C. Sundt Pollux Egenüs Susanna Blomvaag Brede en Kong Hugin Russia Denemarken 16.17 2442,43 40,- 32,09 SOMMELSDIJK.* Bij de gehouden eindles aan den landbouwcursus alhier werd een getuigschrift uitgereikt aan de leerlingen W. Groenendijk, J. Born, KI. Groenendijk, B. Vis Jz., M. Hanenberg te Sommelsdijk; D. Roodzant en K. den Hollander te Dirksland D. van Es te Nieuwe Tonge en K. C. van Loon te Middelharnis. Aan de leeraren van den cursus, de heeren L. Pen en A. J. van Hemert werd door de leerlingen als herin nering een vulpen en een barnsteenen siga renpijpje aangeboden. Burgemeester Bouman, lid van de Commissie van Toezicht, sloot wet een toepasselijk woord dezen cursus. Heden arriveerde in deze< gemeente re- geerings-erwten. De land3tormplichtigen der jaarklasse 1900 M. v. d. Sluis en St. Zaaijer zullen op 3 Mei a.s. te Rotterdam in werkelijken dienst worden. MIDDELHARNIS. De schoenmakers van Middelharnis en Sommelsdijk hebben (wegens de hooge prijzen van het leder) 't reparatie werk weder moeten verhoogen en wel als volgt manswerk halve zolen en achterlappen f 2.80, vrouwenwerk halve zolen en achter lappen f2 10. De suikerbieten worden alhier gecon tracteerd voor f 27 de 1000 K. G. Door het bestuur van den kolenbond zijn tot leden van 't dagelijks bestuur geko zen den heer J. Vroegendeweij voorzitter, J. Timmers Vicevoorzitter C. Alblas secretaris L. Vroegindeweij 2e secretaris, J. v. d. Mei- de algemeene plaatsvervanger. Bij de her stemming is Joh. Mosselman, gekozen tot le den van de Commissie van toezicht zijn ge kozen M. v. d. Slik, A. Kerkhoven M. v. Ek P. Grootenboer, C. v. d. Vlucht. De politie agent P. Vermeulen heeft het plan om met 't begin van den zomer zfjn ontslag aan te vragen. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Tegen W. V. is proces-verbaal opgemaakt wegens ont vreemding van goederen uit het veilingsge- bouw te Middelharnis. Onze vroegere dorpsgenoot A. Ooster ling heeft een vrijwillige verbintenis aange gaan, bij de Koninklijke Maréchaussee. Bij S. ontstond een begin van brand in den schoorsteen, die door spoedig toege schoten hulp gelukkig spoedig gebluscht wsrd. De landbouwer Joh. Koert nabij deze gemeente wonende, verloor dezer dagen bf| het werpen van een veulen een prachtig paard wat voor seker een groote schadepost is. OOLTGENSPLAAT. De Burgemeester de zer gemeente maakt bekend dat eene opgave van de uitkomsten der meting en schatting van gebouwde en ongebouwde eigendommen ia deze gemeente gelegen gedurende 20 da gen van 3 April tot 3 Mei ter gemeente secretarie voor een ieder ter inzage ligt. B. en W. maken bekend dat door het aankoopen van grond 2 straten gebouwd kunnen worden ongeveer 36 woningen. Aan de Weespadzijde zullen woningen gebouwd kunnen worden met werkplaats of winkel er aan voor 11 April kan men zich aanmelden om een stuk te koopen en daarop een huis te bouwen. Zö die aan het onderzoek betreffende voorgeoefendheid bij de militie, welke zal plaats hebben in juni, willen deel nemen, hunnen zich voor 1 Mei bij den Burgemees ter dezer gemeente aanmelden. Dijkgraaf en gezworen van de polders het Oudeland, Gatathee, Mariapolder, Wei polder, Alteklein en Rietveld onder Ooltgens- plaat e* Den Bommel en den Nieuwenblok en Krammer onder Den Bommel, maken be kend dat de lijst van stemgerechtigde inge landen 31 Maart is vastgesteld. Tusschen 6 en 19 April is ieder stemgerechtigde bevoegd bezwaren tegen deze lijsten in te brengen. De Burgemeester dezer gemeente maakt bekend dat de Directeur van het levensmid delen bedrijf zitting houd ten gemeentehuize Maandag van 9—12 en van 2—4 uur, Dins dag van 9—12, Donderdag van 9—12 en van dag tot 7'/}. Vergadering der Coöperatieve Boeren leenbank te Ooltgensplaat op Donder dag 29 Maart des avonds 5 uur in 't Hotel Hobbel. 1. Teekenen der presentielijst welke 98 na men bevat. 2. De voorz. dhr. Wagner heet mede namens het bestuur de leden welkom, gedenkt het jaar dat achter ons ligt, en hoewel het een benarde toestand is op velerlei gebied, voor de Bank was die nog al bevredigend en zul len dankbaar zijn, indien die niet erger wordt en gezien het reuzenaantal leden, ontvielen ons slechts weinige leden met den wensch dat we dit jaar in gezondheid tegen gaan, opende deze vergadering. 3. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en onveranderd vastgesteld. 4. De commissie belast geweest met het nazien der rekening over 1916 brengt bij monde van dhr. S. de Ruiter verslag uit en verklaart alles In de beste orde te hebben bevonden. De Voorzitter brengt zijn dank aan de commissie voor hun arbeid. 5. De penningmeester doet rekening over 1916 als volgt: ONTVANGSTEN. Inhoud der kas op 31 December vorig jaar 11196,69 Ontvangen spaargelden 108137,19 Terugbetaalde voorschotten 37617,— Ontvangen in loop. rek. van de Centrale Bank 72735,18 Ontvangen in loop. rek. van me deleden 170C0,— Afschrijving op brandkast 10,— Op de reserve gebrachte winst 350,45 Ontvangen rente van voorschot ten ii 2957,68 Ontvangen rente In loopende re kening Ontvangen provisie en kosten in loop. rekening Buitengewone ontvangsten Totaal UITGAVEN. Terugbetaalde spaargelden Gegeven voorschotten Uitgaven in loop. rek, van de Centr. Bank Uitgaven in loop. rek. aan me deleden Aangekochte waarden Uitgegeven rente voor spaargelden,, Uitgegeven aan provisie en kos ten loop. rek. Salaris van den Kassier Buitengewone uitgaven Op de reserve gebrachte winst Inhoud der kas op 31 December van dit jaar Totaal DE BALANS. ACTIEF OF VORDERINGEN. De inhoud der kas sp 31 De cember van dit jaar 8666,98s Uitstaande voorschotten 63704,— Te goed in loop. rek. van de Centr. Bank 82343,17s Te goed in loop rek. van mede leden 15204,22 Waardepapieren 505,— Aandeelen van de Centr. Bank 60,— Meubilair 50,— Het saldo of verlies van dit jaar,, 122,76s Totaal 170656,14s PASSIEF OF SCHULDEN. 252518,71 71426,38 30980,- 102790,71 32204,28 505,- 4674,13 35,18 250,- 635,65s 350,45 8666,985 252518,71 De saldo's der spaargelden Rescrvef®nds 165891,83 4764,31s Totaal 170656,14s Daar niemand het woord hier over ver langd wordt deze vastgesteld, onder dank aan dhr. van Rossum voor zijn ijver en goede administratie. 6. Dhr. L. Korteweg Az., Secretaris van den Raad van Toezicht, doet verslag waaruit blijkt dat 9 leden zijn toegetreden, 5 uitge treden waarvan 3 vrijwillig en 2 wegens overlijden. Het getal leden bedraagt thans 162. 46 Nieuwe spaarboekjes werden uitge geven, 16 geheel terugbetaald, zoodat thans 382 boekjes in omloop zijn. Het kleinste boekje bedraagt f 0.71, het grootste f 6828.18. Totaal der ingelegde spaargelden f 108.137.19. Terug betaald f71.426.38. Totaal der gedeponeerde gelden op 31 Decemb.erf 165.891.83.19 Nieuwe voorschotten werden verstrekt en 11 afge lost. In omloop 97 boekjes, het kleinste f 35, het grootste f5100. Totale ontvangsten 375267,35, totale uitgaven f366.600.37. Er is een verlies van f122 76 tengevolge een uitgaaf van f400 ten behoeve de water snood. Er werden 33 vergaderinges gehouden, te weten, 1 algemeene, 2 buitengewone, 6 door het bestuur, 21 gecombineerd en 3 door den Raad van Toezicht tot het nazien der kas en boeken, welke altijd in orde werden be vonden en ondanks den grooten wereldbrand hopen we ook steeds weder te werken tot bloei en vooruitgang van onze bank en mo gen we dit dan doen door te vertrouwen op Hem die boven lucht en wolken woont, tot in lengte van dagen. 7. Dhr. J. A. Slis, aftredend bestuurslid wordt herkozen met 76 van de 98 uitge brachte stemmen. 8. Dhr. L. Korteweg Az., aftredend als lid van de Raad van Toezicht wordt herkozen met 82 van de 98 stammen. 9. Het Bestuur heeft gemeend de rente voor te beleggen te brengen 3'/,, of 3 omdat er een oyerschot aan geld is aan de Bank. Dhr. W. J. Donkersloot, zou hoewel h$ er geen voorstel van maakt de rente van de te leenen geiden terugwillen brengen van 4'/i lo °P 4 o/°> daar dan misschien meer ge leend zal worden. De Voorzitter meent van niet. Dan moeten we ook er mede rekenen, dat de reservekas niet bizonder groot is, waar we door de inspectie op gewezen zijn. Met het opzenden naar de bank gaat ook renteverlies gepaard, dus laten voor de ta beleggen geiden 3 °/o vast stellen voor de te leenen gelden handhaven 41/* Aldus be sloten. 10. Door dhr. Slis wordt het Stenografisch verslag gelezen van de Algemeene vergade ring te Utrecht daar de sprekers in het ge bouw in Utrecht moeilijk verstaanbaar waren. 11. Eveneens wordt door dhr. Slis gelezen het verslag van de inspectie onzer plaatse lijke bank, waarin de inspecteur verklaarde dat alles in de orde was bevonden. 12. Het salaris van den Kassier wordt we der vastgesteld op {250 nadat de voorzitter verklaard, de boekhouding steeds in orde was, de financieele toestand niet toelaat om te verhoogen. 13. De Voorzitter benoemd tot het nazien der rekening voor 1917 de H.H. C. van de Capelle Gz., H. C. de Ruiter en W. J. Buth, en tot plaatsvervanger dhr. L. van Gent. Aangezien bij de rondvraag niemand het woord verlangd, dankt de Voorzitter de leden voor de stichtelijke orde, hoopt dat de bank dit jaar weder in staat zal zijn hulp te ver- leenen waar dat noodig is, en eindigd met den wensch dat een volgende mail we elkan der allen terug mogen zien. NiEUWE TONGE. Het zoontje van L. v. A., sloeg, terwijl hij aan het houthakken was, zoodanig in zijn vinger dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Heden Woensdag is alhier regeerings- spek gearriveerd. DIRKSLAND. Zij die verandering van brood kaarten wenschen kunnen dat op het gemeen tehuis opgegeven op Donderdag, 12 April a.s. des avonds van 6-8 uur. Bij gebrek aan Petroleum zitten thans gezinnen die niet aan het gas zijn aangeslo ten des avonds in het donker. Ook het rantsoen steenkolen is vermin derd tot een halve Heet. per week voor elk gezin. STELLENDAM. Een opgave van de uitkom sten der meting en schatting van gebouwde eigendommen in dezen gemeente gelegen, ligt gedurende 30 dagen van 3 April tot en met 2 Mei ter gemeentesecretarie ter inzage Het kohier der Personeele Belasting No. 5, belastingjaar 1916 is invorderbaar verklaard en aan den Ontvanger ter hand gesteld. De lijst van stemgerechtigde Ingelanden dienstj. 1917 voor den polder Wouterina en van de Generale Dijkagie van Stellendam, ligt gedurende 14 dagen n.l. van 3-16 April voor de Ingelanden ter inzage ten kantore van den secretaris den heer F. C. Goekoop. Door den Heer D. C. Birkhoff is zijne smederij en winkel staande aan den Ach terweg, onderhands overgegeven aan den Heer D, F, Oosters te Qoltgejisplaat, J.l. ©onderdag moesten in verband met de te houden schietoefeningen, de, in eert afgezet gebied van den Eendrachfspolder gelegen, woningen worden ontruimd, ter wijl tevens al het vee in veiligheid moest worden gebracht. Voor de betrokken perso nen een groot ongerief. GOEDEREEDE. De jeugdige D. H. kreeg Maandag een luik van een juinren op zijn hoofd. Ongelukkig had hij zijn tong tusschen de tanden, zoodat de laatste zoodanig in zijn tong beet, dat geneeskundige hulp noodza kelijk was. De Noordzeevisscher J. Tams was Woensdag nog maar even aan het visschen toen hij een nieuw zwaard verloor Een scha depost van ongeveer f 70. OUDDORP* Bij de gehouden eindles aan den tuinbouwcursus alhier werd een getuig schrift uitgereikt aan de leerlingenEwit Grinwis Pz., Job Tanis Jz., Klaas Bosland Pz., Adrianus Vlietland Jz., Mozes Aleman, Willem Witte Mz. en Klaas Tanis Kz. De heer Rijkstuinbouwleeraar voor Zuid-Holland richtte een woord van dank aan't Gemeente bestuur van Ouddorp, aan de commissie van toezicht en aan de onderwijzers de heeren L. Pen, C. Vis en L. C. Schoenmaker. De jongelui werden aangespoord op het geleerde verder voort te bouwen en de hoop werd uitgeeproken, dat zich voor een volgende cursus nieuwe leerlingen zouden aanmelden BRIELLE. Naar ons wordt medege deeld, is de heer C. B. v. Rij, alhier bezig een tentoonstelling te organiseeren van zijn munten, penningen en verdere oudheden, welke dan eenige weken te bezichtigen zul len zgn, oru daarna met 't oog op zijn hoo- gen leeftijd publiek te worden verkocht in dien althans de tijdsomstandigheden zulks toelaat. Alhier had ten overstaan van Notaris He$ den 5 April 1.1. een publieke veiling plaats in 't Hotel de Nymph van een Woon huis staande in de Voorstraat grcot 1 A. 66 c A. Hoogste bieder daar van was de heer I. K. Deur voor f2200. ROCKANJE. De Paaschvacantie is in bei de scholen, inplaats van Donderdag reeds Dinsdagmiddag begonnen. Oorzaak kolenge- brek. Onze dorpsgenoot P. H. Korne heeft 30 Maart het einddiploma behaald aan de Rijks- laadbouwwinterschool te Dordrecht. HELLEVOETSLUIS. De adelborst le. kl. der Kon. Marine Reserve J. Schoehuizen is over geplaatst in de rol van H. M.'s Wachtschip, alhier. De door den Minister van Landbouw geëischte commissie voor de distributie van brandstoffen, bestaat voor deze gemeente uit de hh. J. Vermaes, J. Bruch, D. de Boo, B. H. M. Flander, en J. v. Engelen. De Batavier IV is Woensdagmorgen van Rotterdam alhier aangekomen, alwaar proeven zullen worden genomen met het toe stel voor het knippen van mijnen, uitvinding van den schout bij nacht, G. L. Goedhart. Deze proeven zijn kort geleden te Vlissingen gedaan, zoodat hier dus eene voortzetting zal plaats heben. Door den Directeur der Di recte belastingen te Rotterdam is voor dit speciale geval de Batavter IV van uit-en in klaring vrijgesteld. SPIJKENISSE. Onze dorpsgenoot G. v. Gen- deren Gzn. haalde j.l. Woensdag het einddi ploma (4-jarig# cursus) der vakteekenschool te Rotterdam. Door esn commissie uit de leden der vereeniging tot oprichting van een coöpera tieven winkel, is een poging gedaan tot aan koop van het kapitale woonhuis van den oud-burgemeester de heer de Lint, staande in de Voorstaat. Door den Burgemeester is telegrafisch aan den Minister gevraagd om de vier vaten petroleum op welke vorige weekbeslag ifjgelegd en beboerende aan de automaat onder de inwoners te distrïbueeren. TINTE. Door den hevigen sneeuwstorm, weike Dinsdagmorgen woedde, waaide de postbode van Tinte, van de weg af de wa tering in met fiets en ai. Bij dhr. C/de Man kon hij zich van zijn natte kleeren ontdoen, en de reis naar Tinte voortzetten, alwaar de hulppost het verder bezorgen der natte brie ven en couranten moest op zieh nemen. Verslag van het verhandelde in de Openbare Raadsvergadering der Ge meente HERK1NGEN, gehouden op Vrijdag 1.1. 30 Maart 1917, des v.m. 10 ure. Afwezig den heer Man3. Voorz. M. C. Zaaier. Na gebruikelijke opening worden de notulen der vorige verg. gelezen, onveranderd goed gekeurd en geteekend. Vervolgens zegt de voorz. zich gaarne te houden aan een aloude traditie en met de eerste verg. in het nieuwe jaar zijn beste wenschen uit te spreken zoo voor de leden persoonlijk als ook voor hunne gezinnen. Daarbenevens ook bij vernieuwing de belan gen der gemeente hen aanbevelend, niet twijfelend of zij zullen zooveel mogelijk hun krachten willen blijven verleenen, voor haar het goede te zoeken in deze moeieiijke tijden. Dankbaar zegt hij met den Raad te mogen constateeren, in vergelijk met naburige lan den zoowel den boer als den arbeider geen bijzondere reden tot klagen hebben al is het dan ook eveneens, waar sommige artikelen hetzij geheel of ten deele onverkrijgbaar zijn en moeielijkheden in het leven hebben ge roepen. In de hoop dat ons Vaderland voor meerdere rampen moge gespaard blijven ein digt de voorz. en gaat over tot de mededee- ling Ingekomen stukken le. Een schrijven van den heer A.W. Kor- vink dat hij zijn benoeming tot teiephoniste aanneemt. 2e. Idem een schrijven van de zuster van voornoemde, mej. A. Korvink, dat zij haar benoeming tot plaatsvervangend teleponiste aanneemt. 3e. Idem eene van den heer Rijnberg aan nemende zijn benoeming tot onderwijzer aan de O. L. School alhier. 4e. Een nader berichtvan genoemde onder wijzer dat hij met 1 April wordt ontslagen uit zijn vorige betrekking. Naar aanleiding daarvan wordt bepaald ook alhier zijn in dienst treden te doen in gaan met 1 April a.s. 5e. Missive van H.H. Ged. Staten meldende de ontvangst der verordening tot wering van drankmisbruik bij eventueele demobilisatie. 6e. Idem eene van voornoemd college toe zendende een staat van verrekening met de gemeente waardoor blijkt dat over het jaar 1914 f 33,33 Is te weinig ontvangen wat na dien zal worden bijgepast. 7e. Proces-verbaal van boeken cn kasop name gedaan door B. en W. bijgestaan door den Secr. ten huize van den Gem. Ontvan ger Witvliet waarbij ben is gebleken alles .in de beste orde verkeerde en in kas aan wezig was de som van f 1379.88. In de Ar menkas die tegelijk werd opgenomen was aanwezig f 1495.73s en in die van het Levens- middelenbedrijf f 350.53. 8. Versiag van den toestand van het on derwijs over 1916. 9e. Verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim over 1916. 10e. Verslag van B. en W. inzake de wo ningwet over 1916 wat met de voorgaande verslagen wordt voorgelezen en voor kennis geving aangenomen. Voorts wordt door periodiek aftreden van de heeren Witvliet en Noordijk als leden der commissie tot W. van Schoolverzuim met algemeene stemmen daartoe de genoemde heeren herbenoemd. Dan wordt met algemeene stemmen liet stembureau voor de e.v. verkiezing in 1917 saamgesteld bestaande uit pi. verv. voorz. den Boer, le, 2e, en 4e of buitengewoon lid de Heeren Lokker, v. Kempen env. d. Velde. Wordt op aanvrage van J. v. Putten deze eervol verslag verleend uit zijn betrekking van nachtwaker en lantaarnopsteker met 1 April en na gehouden stemming tot zijn op volger met algemeene stemmen benoemd tot lantaarnopsteker den heer Jacob Melissant. De Voorz deelt mede dafook hij genoemde alsdan tot nachtwacht zal aanstellen. De be noeming wordt geacht in te gaan 1 April op een salaris van f 120. Verder wordt ter tafel gebracht de regeling duurtetoeslag Gem. Ambtenaren met uitzon dering van die der onderwijzers, daar ook thans het Rijk zich daarmede bezig houdt. Op voorstel van Weth. den Boer worden ook van Rumpt, karreman en doodgraver en Munters secretaris bij de personen gevoegd die in 1916 10 pet. duurtetoeslag hebben ge noten en wordt dit hun over 1917 eveneens toegekend. Ten laatste worden ook de begrootingen 1916 1917 eenigzins gewijzigd en daarvan eenige overschrijvingen gedaan. Ook wordt op voorstel van B. en W. de Bouwverordening dermate gewijzigd dat met het oog op durè materialen toch eenigszins goedkooper kan worden gebouwd. Eindelijk wordt ook in bespreking gebracht de reparatie of vernieuwing der bazaltkade nabij ligplaats beurtschipper. Resultaten daar van zijn de verbetering algemeen wordt ge acht noodig te zijn en aangezien steen reeds gekocht en aanwezig is wordt goedgevonden in een volgende vergadering begrooting te doen van aanleg, o.m. wanneer cement verkrijgbaar zal zijn met dit wérk eens spoed te maken. Bij de rondvraag bespreekt v. d. Velde nog de foutieve werking der Distributie vooral inzake yerschaffing van erwten en boonen. Sommigen hebben dubbel en weer anderen niet enkel. Dhr. den Boer dient van antwoord en zegt van dezelfde gevoelens te zijn en stelt voor het bonnenstelsel in te voeren waarmede de heer Lokker ten plelziere der gemeente zich zou belasten. De voorz. zal een 'en ander overwegen en trachten daarin verandering te brengen hoewel hij ook daarvan de inoeie- lijkheid niet over het hoofd wil doen zien. Niets meer te verhandelen zijnde sluit de Voorz. de vergadering. Gemeenteraad te NIEUW HELVOET op Vrijdag 30 Maart 1917 des voormid dags te 9'/i «ra. Voorzitter de Burgemeester. Aanwezig alle leden, behalve de h.h. Lan- gerveld en van Hartingsveldt. De netulen der vorige vergadering worden gelezen en aldus vastgesteld. De Voorzitter deelt mede, dat kasopname bij den gemeente-ontvanger heeft plaats ge had, alles was in orde bevonden, in kas was de som van f 4754,25. Ingekomen een missive van Ged. Staten, inhoudende goedkeuring van de regeling voor de salarissen van het onderwijzerspersoneel alsmede dat het Reglement vae orde voor den Raad is goedgekeurd. De Instructie voor den gemeente-ontvanger is met eenige opmerkingen van Ged. Staten terugontvangen. Op voorstel van het Dag. Bestuur besloot men met algemeene stemmen de gevraagde verandering aan te brengen. Eveneens is terugontvangen de verordening op het gasverbruik. Ged. Staten merken op dat in de verordening is opgenomen, dat B. en W. ontheffing kunnen verleenen voor café's, sociëteiten en openbare vermakelijkhedenzij geven te kennen dat dit alleen berusten kan in handen van den Burgemeester en verzoe ken dit artikel alzoo te wijzigen. Dit wordt met algemeene stemmen aangenomen. Naar aanleiding van de verordening op het gasverbruik is een schrijven ingekomen van den Directeur der Gasfabriek, waarin hij den Raad mede verantwoordelijk stelt, zoo de gasfabriek geen kolen meer ontvangt, omdat er niet genoegzame besparing is. De Voorzitter zegt dat volgens zijn mee ning hier niet meer bezuinigd kan worden hij vindt het een onbillijke eisch om een ie der (zoo het recht daartoe bestaat) te dwin gen nog vroeger het licht te doovenpetro leum is er ook niet voldoende. Hij denkt dat in de maand Maart wel genoegzaam bespaard zal zijn, vooral is er bespaard bij de Marine en op de Werf, die beiden groote verbrui kers zijn. Er wordt voorts nog opgemerkt, dat men in dezen een beteren tijd tegemoet gaat, daar binnenkort de vervroegde zomertijd intreed zoodat men het geen noodzaak vindt er ver der over te spreken. Nu komt aan de orde Onderhoud Mori- aansche weg en de Dorpsweg. De Voorzitter deelt mee dat het polderbestuur heeft ver klaard, dat het gewoon onderhoud van bo vengenoemde wegen heeft gekost f315,35 en verlangt nu van de gemeente voor de bui tengewone onderhouding boven andere pol derwegen een jaarlijksche subsidie van f 700. De Raad vindt deze som te hoog, het Dag. Bestuur stelt voor dat de polder de bedoelde wegen gewoon onderhoud, maar schaffe voor het meerdere onderhoud grint aan, besteed dit uit en brengt deze kosten aan de ge meente in rekening. De h.h. v. d. Linde, Kramer en v. d. Ban voeren hierover het woord, het voorstel van het Dag. Bestuur wordt ten slotte aangeno men. B. ten W. zullen nu trachten op die wijze eene overeenkomst met het polderbestuur te treffen. Op voorstel van B. en W. wordt be sloten de verstrekking van goedkoopere brandstoffen met 1 April te beëindigen. Se dert 5 Maart zijn daarvoor geen bons meer uitgegeven, omdat er geen kolen voorradig waren. De kosten van goedkoopere brand stoffen bedroegen voor de gemeente in 1916 f476 en In 1917 f1200. Nu brengt de Voorzitter nog In bespreking de kosten voor de distributieregelingzooals bekend is, is er voor 1916 eene commissie benoemd, om voor alle gemeenten van Voorne en Putten het nadeelig verschil onderling te bekosti gen, berekend naar het zielental van elke gemeente. Het is echter gebleken dat ver scheidene gemeenten daardoor in een zeer nadeelige conditie kwamen, dit geldt vooral het varkensvleesch en het brood. Daarom is voor 1917 nog geene oplossing gevonden. Dit punt werd breedvoerig besproken, tot eene oplossing kwam men niet, men besloot alsnog het voorstel van bovengenoemde com missie af te wachten, die zal trachten een uitweg te vinden. De raad gaat hierna over in geheime zitting ter behandeling reclames Hoofdelijken Omslag. Na heropening blijkt dat er niets meer te behandelen is, waarna de Voorzitter de ver gadering sluit. STELLENDAM. Over de afgeloopen maand weiden aan het Telegraaf- en Telefoonkan toor alhier behandeld: Telegrammen 152, Gesprekken 272, Oproepberichten 23. Op Woensdag 25 April 1917 des vm. 10 uur voor de landbouwschuur van den heer Joh. Crezee te Ooltgensplaat aan den Kerkring, publieke verkooping van4 paarden, 7 stuks hoornvee, 4 varkens, 2 boerenwagens, klikkar, een nieuwe wledploeg, een portugat ploeg, rolblok, Zeeuwsche sleeper, vijfbalks eg, zes- balks eg, achtbalks eg en verdere landbouw- artikelen, Jkarntonnen en verdere melkerij-in- ventaris, voorts kiaverhooi en stroo, mest put en eenige meubilaire goederen. Betaal- dag op 1 Nov. 1917. Notaris AKKERMAN 30MMELSDIJK. Uitslag van de op Woensdag in het Hotel Spee alhier gehouden afslag van de z.g. Witte schuur op den hoek van den Weste lijken Achterweg en Krakeeistraat, met mest putplaats, kippenhok en steenen afdak. Ingezet door C. Lodder voor f 3600,— (aangeloopen). Uitslag afslag 5 huizen met erven aan den Oudenlandschen dijk. Woning bewoond door M. Kievit, ingezet door J. Schellevis Hzn. voor f 1275,—, ge mijnd door A. Roetman voor f 1320,—. Woning bewoond door M. Groenendijk, ingezet door C. Lodder f 1220,— (aangeloo pen). Overgenomen door C. Hoogzand. Woning bewoond door Wed. J. Knape, in gezet door K. Kievit voor f 1300,— gemijnd door K. Korteweg voor f 1420,—. Woningen bewoond door C. Hoogzand en L. Korteweg respectievelijk ingezet door A. Hoogzand voor f 1030,— en f 1010,—, geza- menlijk gemijnd door Kr. Kievit voor f 2100, SOMMELSDIJK. Geboren: Sara d. v. I. Leuw en C. W. Horneman. Francijntje d. v. J. Volwerk en K. Hameete. Maatje, d. v. C. Breeman en M. AppelMarinus Izak, z. v. D. Joppe en L. Moelker. OndertrouwdG. Tanis 43 j. (van Oud dorp) en Q. v. d. Velde, 45 j. Gehuwd: H. Dubbeld, 26 j. (Goedereede) ea J. Roetman 23 j. OverledenJ. Hartman, 83 j. weduwnaar van K. Meerman. T. H. Schoonejongen Jd. 2 jaren. M, Akershoek 70 j., weduwe van D. Buth. STAD AAN 'T HARINGVLIET. GetrouwdJ. Korteweg 23 j. en J. M. v. Paasse 22 j. OOLTGENSPLAAT. GeborenMaria Pieternella, d.v. A. Hokke en M. de Vos. Maria, d.v. W. C. van Kem pen en L. M. C. de Bruin. Cornells z.v. A. Remus en P. Hokke. Johannis z.v. C. van Dam en C. Kamp. Leentje d.v. L. de Vos en M. C. de Vos. Anthonia Adriana d.v. A. van Kouteren en J. C. de Waal. Antje Maria, d.v. H. C. de Ruiter en A. Wagner. Gerardus Petrus z.v. P. M. van de Capelle «n M. C. Jacobs. Ondertrouwd C. de Wit 31 j. en M. Don kersloot 24 j. M. Pieterse 24 j. en J. v. Dam 22 j. W. van Waal 24 j. en J. M. Houthul zen 22 j. CehuwdG. A. Vermaat 30 j. en B. M. de Baere. L. Heijmans 22 j. en L. A. Paasse 19 j. OverledenA. Langerak 59 j. echtg. van A. van Dam. P. van Nieuwaal 48 j. weduwn. van S. Donkersloot. Jacoba Ribbens 77 j. ongehuwd. Gardina 2 maanden, d.v. L. J. van Dis en M. C. de Ruiter. Maatje Kamp 52 j. echtg. van W. Kaslander. NIEUWE TONGE. GeborenLeentje d. v. 1. Hoogmoed en A. C. van den Bosch. Elizabeth, d. v. W. Berk en P. Volaart. Geert uida Johanna d.v. P. M. Schipper en L. C. Nuchteren. GehuwdG. Verweij j.m. 23 j. en W. D, van der Vliet j.d. 23 j. J. L. van Prooijen. j.m. 37 j. en A. Nuchteren j.d. 27 j. OverledenP. Koppenaal oud 26 j. STELLENDAM. GeborenHuibrecht, z. v. G. v. d. Wal en A. KlinkNeeltje d. v. B. v. Ree en J. v. Dam, Arend. z. v. H. Brinkman en C. Spui; Pieter, z. v. C. Grootenboer en A. v. Seters Aagje d. v. A. de Jager en J. v. Gelder. Ondertrouwd Leendert Johannis Stofberg 25 jaar en Maartje Jansen 23 jaar. Willem van Eek 29 jaar en Leentje Visser 36 jaar. Getrouwd P. v. d. Ree 28 j. en M. E. v. Oostende 20 j.M. Schaaff 24 j. en M. Troost 24 j.P. Troost 20 j. en T. v. Rossum, 20 j. Overleden: Baaltje Klink, oud 66 j. echtg. van A. v. d. Vlugt. OUDENHOORN. GeborenJan Lamberthus, z. v. W. Troost en P. LooijArija Klaasje, d. v. R. Looij en J. Arkenbout. OndertrouwdDirk Sluimer van Vierpol- ders en N. Kap. OverledenArlj de Baan oud 68 jaren, Echtgenoot van J. v. WalbeekJacomijntje den Ouden 86 jaren, Wed. van B. Voogt; Arie Rietdijk 5'/i jaar, z. v. A, Rietdijk en L. M. Kap. VIERPOLDERS. GeborenJan, i. v. M. Briggeman en M. Vrij. Willem, z. v. W. Verhoef en J. Bijl, Mar- tijntje, d, v. M. Steul en J. Bravenboer, Leen-

Maas- en Scheldebode | 1917 | | pagina 4