rJ Zaterdag 7 April 1917 82sie Jaargang N°. 2274, Firma illi k SFEL J Antirevolutionair - Tweede Blad, IN HOC SIGNO VINCES 'Drie Bladen, officieel gedeelte. IraliORi Isdijk voor de Zuidhollandiche en Zeevwiche Eilanden. O BINNENLAND. SHiTBgLAüD» lil Marnes Mededealingan. Japonnen, Massteicostisums en Mantels litrii-Cistüiis. Vitrages In verschillende breedten en prijzen. Fa. M L. Cotes Zli -1 Dexe Conrant verschgat eiken Woensdag en Zaterdag. gs? dsis maanden ts, g, p. §0 CfMt bij vooruitbetaling. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 ges jaar AffconderlJj&e nusasaers 5 Ceaft WITGEVERS W. BOEKHOVEN Zonen, SOMMF.Ï iSDUJËL. ®©£®£®@s Iiitereott». H®, S. Advertestiën 1® sent ges ?sgel en s/% «aal, Reciaaea SO per regel. B®ob;assb®sSfgïsg 5 ösat pa? regel m 4/'s Messtaesvffeges sa ©ienstsanbiodingea 50 Gaat per plaatsing, j Create letters m vignetten vorden berekend naar de plaatsruimte dis s§ feaslsaa Advertentiën garden iats^raeht tot Dinsdag- «n Vrijdagmorgen 10 tsnr, £jie MnSifcen tow «ie Redactie bestemd, Ad verf entlêa en Teerdere Adisiiaissrstie franco fee te «enden» «Se fcJStgeves? s. Dit nummer bestaat uit si Hiermede berichten wij den ont vangst van een prachtige sorteering VOOR in al!e prijzen en qualiteiten. BEKWAAM DAMESKHSEBMAKG» ten dienste. Alsmede een ruime sorteering stof fen voor Groote voo-raad in B«inee, Meis jes ea Kit'derschorten, JSaeirëgtonnen, liümdi's, Pantalons, Witte en Ge kleurde rokken, Kinderjurken, en Combination. GEKLEURDE HE EREN* DASSEN EN -SOKKEN. Beleefd aanbevelend, Voorstraat - DIRKSLAND, cur- 11 BELASTBARE OPBRENGST der gebouwde en ongebouwde eigendommen. De Burgemeester-der gemeente Sommels- dijk maakt bekend, dat eene opgave van de uitkomsten der meting en schatting van ge bouwde en ongebouwde eigendommen, in deze gemeente gelegen, gedurende dertig dagen, van 4 April tot en met den 3 Mei aanstaande, ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage ligt. Sommelsdijk, 3 April 1917. De Burgemeester, BOUMAN. OPENBARE KENNISGEVING. Landstorm. De Burgemeester van Sommelsdijk Gelet op eene circulaire van den heer Com missaris der Koningin in de provincie Zuid- Holland dd. 4 April 1917 A no. 1413 (2de afd.) Maakt bekend: dat de opkomst in werkelijken dienst van de landstormplichtigen der jaarklasse 1909, toegewezen aan het Depót van het 4e Regi ment Vesting Artillerie te Zwartewaal, voor de provincie Zuid-Holland, is bepaald op Donderdag 3 Mei a.s. Aan iederen landstormplichtige zal, voor zoover diens adres bij den Burgemeester be kend is, een oproepingsbrief worden bezorgd, uitgereikt of toegezonden. Sommelsdijk, 5 April 1917. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. OPENBARE KENNISGEVING. Benzine. De Burgemeester van Sommelsdijk, brengt ter kennis van belangstellenden de volgende beschikking van den heer Minister van land bouw, Nijverheid en Handel, waarnaar men zich ter voorkoming van strafrechtelijke ver volging gelieve te gedragen. Sommelsdijk, 5 April 1917. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, Gezien art. 8 der Distributiewet 1916; Heeft goed gevonden te bepalen 1. Het is verboden benzine te vervoeren, te verkoopen of af te leveren, tenzij door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel daartoe vergunning is verleend. 2. De voorwaarden, onder weike vergun ning zal worden verleend, zullen nader wor den vastgesteld. 's-Gravenhage, 3 April 1917. De Minister voornoemd, POSTHUMA. Verkrijgbaarstelling legeeringsgoederen. De BURGEMEESTER van Sommelsdijk maakt bekend, dat in den loop van de vol gende week van 10 tot 14 April 1917 verkrijg baar zal zijn Op bon no. 7 Bruine boonen of Groene erwten tot een gewicht van K.G. Op bon no. 8 Zeep (zachte, groene of gele) tot een gewicht van Vi K.G. Sommelsdijk, 6 April 1917. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. Tweede Kamerverkiezing Amsterdam IV. Bij de gisteren gehouden verkiezing voor de vacature-wijlen prof. mr. G. A. van Ha mei werden uitgebracht op de heeren:prof. mr. J. A. van Hamel, u.-l., 1343Jos. Loop- uit, s.d.a.p., 924; D. Wijnkoop, s.d.p., 74 st., Gekozen de heer Van Hamel unie-lib. Prof. mr. J. A. v. Hamel, werd 8 Oct. 1880 te A'dam geboren. Hij doorliep de le H. B. S. met 5-j. cursus en studeerde daarna aan de Gem. Universiteit. Na zijn promotie ves tigde hij zich als advocaat te R'dam, daarna ie A'dam. Hij was te dezer teyens secr. van den Voogdijraad. Sedert 7 September 1910 is de heer Van Hamel hoogleeraar in het strafrecht aan de Universiteit van A'dam. Sedert Dec. 1914 is hij hoofdredacteur van „De (groene) Amster dammer". Statenverkiezing. Bij de verkiezing van een lid der Prov.- Staten in district IV A'dam (vac.-Van Hamel) is gekozen de heer A. Asschers (U.L.) met 1572 stemmen; de heer P. Voogd (S. D. A. P.) had 778 en D. Wijnkoop 93 stemmen. NEDERLAND EN DE OORLOG. Huiden en leer. De Minister van Landbouw heeft aan de gemeentebesturen doen toekomen een afdruk van een distributieregeling voor huiden en leder, waarvan de datum van inwerkingtre ding zal worden vastgesteld, zoodra de nog vereischte voorbereidende werkzaamheden zullen zijn afgeloopen. Er wordt opgericht een Rijks-distributie kantoor voor huiden en leder, te vestigen te 's Gravenhage, Kneuterdijk 8. Bepaling zijn vastgesteld voer den handel in huiden. Ter beschikking van gemeentebesturen kan op hun verzoek worden gesteld een beperk te hoeveelheid crouponleder, aan hetwelk uitsluitend de bestemming mag worden ge geven van reparatieleder. De hoeveelheid reparatieleder, welke hoog stens per 1000 inwoners beschikbaar kan worden gesteld, wordt voor iedere gemeen te door den Minister vastgesteld. De gemeentebesturen dragen zorg voor de distributie van het reparatieleder, met inacht neming van de volgende bepalingen en on verminderd de bevoegdheid der gemeen tebesturen ter zake aanvullende uitgemeente- besturen ter zake aanvullende uitvoerings voorschriften vast te stellen. Reparatieleder wordt niet verstrekt aan hem, die, naast het repareeren van schoenen ook schoenen vervaardigd, behoudens dispen satie, onder daarbij te stellen voorwaadren, van het R. D. H. L. Voor het repareeren van schoenen worden van gemeentewege op naam gestelde bons uit gereikt, aan wie daarvoor in de eerste plaats in aanmerking komen. Bij het, tot het gemeentebestuur te richten verzoek om uitreiking van een bon, vermeldt verzoeker den naam van den schoenlapper, bij wien hij, zoodra dit mogelijk zal zijn, zijn schoenen zal wenschen te doen herstel len. Het gemeentebestuur zal dien naam op den bon vermelden, of den naam van een an deren schoenlapper, indien omstandigheden dit noodzakelijk maken. Bij het verstrekken van reparatieleder aan een schoenlapper houdt het gemeentebestuur rekening met het aantal reparaties dat hem, blijkens de afgegeven bons, zal worden op gedragen. Degenen, wien reparatieleder ter beschik king wordt gesteld, zijn verplicht het repara tieleder slechts te gebruiken voor herstellin gen ten behoeve van hem, die in het bezit is van een te zijnen name gestelden bon, en tegen afgifte van dien bon die reparaties te verrichten tegen ten hoog ste daarvoor door den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel vast te stellen prijzen de ontvangen bons op tijdstippen te be palen door het gemeentebestuur in te leve ren en zorg te dragen door middel van de ingeleverde bons te zamen met het nog in hnn bezit zijnde reparatieleder, steeds te kunnen verantwoorden de totale hoeveelheid van het te hunner beschikking gestelde re paratieleder. Onregelmatigheden in de verantwoording, bovenbedoeld zal onverminderd de straf, wel ke de Distributiewet 1916 stelt op overtre ding van distributieregelingen, onmiddelijk uitsluiting van de ontvangst van reparatie leder ten gevolge hebben. DE TOESTAND. Zoo is dan de oorlog tusschen Duitschland en Amerika onvermijdelijk, en daarmede no- teeren we de 33ste oorlogsverklaring. De groote dag voor de Amerikaansche Unie brak aanMaandag kwam het congres bijeen voor de groote aller kwesties, waar voor de Republiek ooit is geplaatst gewor den oorlog of niet Alle berichten wezen er vooraf al op, dat President Wilson op oorlog zou aansturen. Dat is het fatale in deze groote gebeurtenis, dat de man, die zijn leven heeft bezield met hooge idealen, die den wereldvrede wenschte te bevorderen met al de kracht die een pre sident van de Vereenigde Staten van Ame rika verleend is, nu gedwongen wordt „het juk van het pacifisme" af te werpen, zooals Reuter het triumfantelijk seint. En zoover had het, menscheiijkerwijs ge sproken, niet behoeven te komen. Wanneer Wilson van het begin af een onzijdige hou ding had aangenomen, zou hij nu niet voor den oorlog hebben gestemd. Amerika ver diende aan den oorlog en eischte van Enge land niet de vrije vaart over zee, zooals het had mogen en had moeten doen. Het zag van Engeland door de vingers, wat het van anderen niet zou dulden. De dollar speeide de hoofdrol in alle be slissingen en nu beleeft Amerika zijn crisi3. Wilson wil nu eenmaal oorlog. De president heeft 's avonds aan het Con gres gevraagd te verklaren, dat er oorlog is tusschen de Vereenigde Staten en Duitschland. Ik beveel U aan, zegt Wilson, stappen te doen om Duitschland tot toegeven te nood zaken. Hij zal de grootst mogelijke samenwerking met de geallieerden vragen, om den oorlog ten einde te brengen. Wilson verklaarde, dat de samenwerking met de regeeringen, die nu met Duitschland in oorlog zijn, mee zou brengen het verlee- nen van milde credieten. Wilson vroeg om 500.000 man op de been te brengen door middel van aigemeenen dienstplicht. Hij zette duidelijk uiteen, dat de Ver. Sta ten zoude optreden niet tegen Oostenrijk en de andere met Duitschland verbonden mogendheden. En het Congres heeft gesproken. En ook de Amerikaansche Senaat heeft gisteravond het voorstel om den staat van oorlog met Duitschland te proclameeren al aangenomen en het lijdt geen twijfel of het Huis van Afgevaardigden zal vandaag dat voorbeeld volgen. Van dat oogenblik zal de oorlog tusschen Amerika en Duitschland een feit zijn. Ook nu Amerika Ja het moest welzoo. En nu juist, terwijl 't Congres was bijeen gekomen, de tijding kwam van de torpedee ring van 't Amerikaansche schip „Aztec", door een Duitsche duikboot, waarbij men vreest dat 28 man zijn omgekomen, zal wel niets het intreden van den oorlogstoestand kunnen tegenhouden. Wilson heeft zijn rede gehouden, 'n Uiteenzetting gegeven van den toestand. En zijn conclusie dus geformuleerd „Zonder aarzeling gehoorzamend aan het geen ik beschouw als mijn constitutionneelen plicht, geef ik het Congres den raad te ver klaren, dat het jongste optreden der Duitsche regeering inderdaad niets anders is, dan een oorlog tegen regeering en volk der Vereenig de Staten, en formeel den oorlogstoestand af te kondigen, die Amerika is opgelegd en onmiddelijk maatregelen te nemen, niet al leen tot het brengen van het land in staat van volkomen verdediging, maar ook om al zijn hulpmiddelen te gebruiken, om Duitsch land te brengen tot het beëindigen van den oorlog." Als middelen geeft hij aan 't Verleenen van ruime credieten aar. de Entente-landenvolkomen uitrusting der Marinebestrijding der duikbootenvermeer dering van het leger met 'n half miilioen man enz. enz. En tenslotte merkte hij nog op: „Wij hebben geen geschil met het Duit sche volk. H«t was niet op het drijven van het volk, dat zijn regeering den oorlog be gon, noch had het daarvan voorwetenschap of keurde het dien goed. Het waren zijn re geerders, die er toe besloten en hem uitlok ten en begonnen in het belang van dynastieën en kleine groepen eerzuchtigen, gewoon hun medemenschen ais werktuigen te gebruiken. Wij Amerikanen gevoelen, dat onze hoop op wereldvrede nieuw voedsel heeft gekregen door de wonderbaarlijke moedgevende dingen, die thans in Rusland gebeuren. Dat is een geschikte bondgenoot voor den eerebond. Wij staan thans op 't punt den strijd aan te binden met den natuurlijken vijand der vrij heid en zullen zoo noodig de geheele kracht der natie gebruiken om zijn aanspraken in te toornen en tot zwijgen te brengen. Wij verlangen geen veroveringen of grondgebied, wij zijn slechts de kampioen der rechten van den mensch en zullen tevreden zijn, als die rechten verzekerd zijn." „Vereenzaamd Duitschland", zouden we haast zeggen. Bovendien weten we zeer wel, dat wie alléén staat in zijn geschil, niet daarom reeds op alle punten ongelijk heeft. Maar toch gaat hst wel lijben, alsof de Entente evenveel onbloedige overwinningen heeft behaald, als Duitschland er in militair opzicht bevochten heeft. Maar van den vrede raken wè zoo verder af dan ooithoewe! tenslotte de tijd zóó zwanger blijkt van verrassende gebeur tenissen, dat er niets meer te voorspellen valt. 20 cent per Regel. MAGAZIJN van Gemaakte COSTUUMS DEMïESAISONS WINTERJASSEN ULSTERS REGENJASSEN PANTALONS KINDERPAKJES KINDERJASJES - ZICHTZENDINGEN FRANCO De hongersnood In Griekenland. De honger, die Engeland en Frankrijk, door gedurende vier maanden de blokkade te hand haven aan Griekenland hebben opgelegd, gaat voort verwoestingen aan ie richten. Op ver schillende plaatsen van 't land zijn nu reeds bij medisch proces-verbaal 80 gevallen vast gesteld van dood door uitputting bij gebrek aan voedsel. Drie zulke gevallen zijn onlangs voorgekomen te Messenie, vier in Flidus, een op Euboea, twee in Kephalonia, een te Leu- kas, vier te Ithaka en vijf te Preveza. Zui gelingen sterven aan de borst van hun moe der, die door ondervoeding geen melk meer hebben. Ongeveer 600 boeren zijn uit den omtrek te Trikala aangekomen. Daar is hun een beetje rijst en mais verstrekt. Zij aten het, uitgehongerd als zij waren, rauw op. Een groot aantal visschersbooten en barken zyn door de geallieerden gereque3teerd of door kanonschoten in den grond geboord!. Een Fransche kanonneerboot hupft vijf kanonschoten afgevuurd op visschersbooten, die de Golf van Korinthe oversteken. Een granaat schoot een roeier de armen af. Bij zulke wreede methodes om het volk er toe te brengen zijn nationaal geweten te verloochenen, bewaart dit een trotsche houding. Dat bewijst de volgende gebeur tenis. Een Fransch schip met revolutionairen aan boord ankerde bij St. Maure. De kapitein noodlgde de bewoners uit aan boord mais te komen koopen, waarvan het schip een la ding in had. Maar dezen, niettegenstaande zij den vreeselijksten honger leden, verklaar den, dat zij niet anders zouden eten, dan wat zij van de regeering ontvingen en nie mand begaf zich aan boord van het Fransche schip. Een schip met graan voor België getorpedeerd. Men meldt ons uit IJmuiden: Te IJmuiden zijn twee loggers binnenge komen met, volgens rapport, 25 gewonden, waaronder zwaar gekwetsten. De Roode Kruis- dienst is gemobiliseerd. Nader meldt men ons: Van de twee loggers is er een te IJmuiden binnengekomen, met 11 schipbreukelingen van het Belgische stoomschip Trévier, van New York naar Rotterdam, met graan voor de Belgium Relief Commission. Van deze elf menschen zijn er 2 zwaar en 2 licht gewond. Aan boord van den anderen logger zijn 13 geredden, waaronder 4 zwaar gewonden. De bemanning bestond uit 24 man, zoodat er geen menschen zijn omgekomen. De Trévier is zonder waarschuwing beschoten, zelfs de boo ten, die te water werden gelaten, werden nog beschoten. Van andere zijde meldt men ons: Donderdagnacht zijn met logger K.W. 177 te IJmuiden binnengekomen elf man van het Belgische stoomschip Trévier, van New York naar Rotterdam, met graan voor de Relief- comihission. Het stoomschip is Woensdag morgen om tien uur ter hoogte van Scheve- ningen, zonder waarschuwing door een duik boot getorpedeerd. In het geheel zijn er zes gewonden, waaronder vier ernstig. De rest der bemanning, waaronder de kapitein, die ook gewond is, bevindt zich op de KAV. 173. Het Roode Kruis verzorgde de gekwetsen. Omtrent de poging van een Duitsche duik boot om het Belgische stoomschip Trévier tot zinken te brengen, deelt onze correspon dent te IJmuiden nog mede, dat er bij het te water laten van een reddingboot een granaat op het schip werd afgeschoten, die bij de ontploffing 8 der opvarenden kwestste, waar van 6 zwaar en 2 licht. De zwaargewonden zijn de kapitein, de eerste stuurman, de eerste machinist, de donkeyman, een stoker en de kok. Het schip was geladen met 4200 ton graan. De bemanning was zeer gemengd en bestond uit Nederlanders, Noren, Engelschen, Kanadeezen en Belgen. Nadat de bemanning in de sloep het nog drijvende schip had ver laten, loste de duikboot een granaat op het schip, dat het achterschip trof, doch het schip zelf niet tot zinken bracht. De geredden zijn te IJmuiden aangebracht door de logger Noordzee 7 K.W. 177 en de Admiraal de Ruyter K.W. 73. De gekwetsten zijn in de Roode Kruisinrichting te IJmuiden opgenomen, verpleegd en verbonden, waar voor inmiddels alle beschikbare militaire en burger-artsen waren bijeengekomen en de ge heele Roode-Kruisdienst was gemobiliseerd, omdat het eerste bericht luidde dat alle sche lingen zwaar gewond waren, wat gelukkig gebleken is niet het geval te zijn. GETORPEDEERDE SCHEPEN, Dumbarmoor Braij Head Narraganset Norma Pratt Forag Lodge Rosalie Winneboga Inverladge T. Crouwley Mediterraniam Jules Gommes Pera Alma Eduard Grieg Storstad Spartan Silvas Algouquin Euterpe Covanda Pola Trevese Alnwick Castle Frinton Antony Clan Mac Mlllan Anchiile Adam Exchange Rio Sorocaba Engeland Frankrijk Rusland 99 Noorwegen Amerika Engeland 3652 ton. 3077 9196 4416 3223 4237 4666 2847 959 1737 983 6028 2287 750 2833 3540 2733 3061 3112 5900 4194 6446 4525 460 279 4307

Maas- en Scheldebode | 1917 | | pagina 3