1ÜS-® Derde Blad. van de „STELLA" ZAAIMACHINE en de „LIPSIA" WIEDMACHINE? LANDBOUWERS, BOEKE HUlDEKOPEfi MC. CORMICK NAAIMACHINES LANDBOUW. Zaterdag M Maart 1947. No. 2270 Advertenties Wat zeggen wij en wat zeggen onze gebruikers J. M. VAN DONGEN, Dirksland. OFFICIÉÉL GEDEELTE. UIT DE PERS. INGEZONDEN STUKKEN. BQEKE A die plan hebben een [NAAIMACHINE of WIEDMACHINE aan te schaffen, raden wij aan direct het boek met bovenstaanden titel aan te vragen bij GRONINGEN - HAARLEM - LEEUWARDEN - KAMPEN - SCHAGEN BERGEN OP ZOOM - VRIESCHELOO. - IN HOC SIGrNO WSES Maar waarlijk komt daar een eerste klas- DIRECT UIT VOORRAAD LEVERBAAR Voor Goeree en Overflakkee bij onzen vertegenwoordiger: OPENBARE KENNISGEVING. BROODVOORZIENING. Burgemeester en Wethouders van Sommels- dijk vestigen de aandacht van de inwoners met nadruk op hetgeen de Provinciale Brood commissie voor Zuid-Holland onder dagtee- kening, d.d. 16 dezer o.a. schrijft en hierna volgt. 8. Het besef, dat de broodkaartenregeling in het belang van het publiek zelf is inge voerd, blijkt weinig te zijn doorgedrongen. Zoo worden meermalen aan het einde eener week de nog aan de broodkaarten aanwezige bons aan de bakkers afgestaan, zonder dat daartegen brood wordt in ontvangst geno men. Zoowel de houder eener broodkaart, die toelaat dat de bakker bons inneemt zonder daartegen brood te leveren als de bakker, die deze bons ontvangt, begaan een strafbaar feit, waarop zeer zware straf gesteld is. De houder eener broodkaart, die bons van de broodkaart afscheurt of doet {laat) af scheuren, waarvoor niet de overeenkomstige hoeveelheid brood, tarwebloem, tarwemeel of bakkersbeschuit wordt in ontvangst genomen is, al naar gelang de handeling opzettelijk verricht wordt of aan schuld te wijten is strafbaar met een gevangenisstraf van ten hoogste 4 jaar of geldboete van ten hoogste f 10,000 resp. met hechtenis van ten hoogste 1 jaar of geldboete van ten hoogte f6000 (art. 21, sub 4o Distributieregeling van brood, enz. jctis artt. 8 en 12 der Distributiewet. Dezelfde straffen kunnen worden opgelegd aan den bakker, die opzettelijk of door schuld bons afscheurt, doet afscheuren of in ontvangst neemt, waarvoor niet de overeen komstige hoeveelheid brood, tarwebloem of bakkersbeschuit wordt afgeleverd. Niet slechts staan de houders van brood kaarten, die, om welke redenen dan ook toe laten, dat bakkers de op hun broodkaart nog aanwezige bon3 zonder daartegen biood te leveren, innemen aan eene zeer zware straf bloot, zij werken ook toe mede, dat het brood koren, waarmede in verband met de belem meringen in den overzeeschen aanvoer, met de uiterste zuinigheid moet worden omge sprongen, aan het vee wordt vervoerd. De granen, welke voor veevoedering dienen zijn immers uiterst schaarsch, zoodat voor het broodkoren dat tevens een zeer goed vee voeder is een aanzienlijk hooger prijs kan worden gemaakt, indien het voor veevoeder wordt bestemd dan indien het voor mensche- lijke consumptie wordt gebruikt. In het laatste geval gelden immers de door de Regeering vastgestelde prijzen. De bakkers kunnen op de door hen recht matig van hun klanten ingenomen bons eenen voldoenden voorraad grondstoffen bekomen om hunne klanten geregeld te kunnen be dienen. Personen, die op hun broodkaart onge bruikte broodbons aan de bakkers afstaan, werken er derhalve toe mede om broodkaarten aan de menschelijke consumptie te onttrekken. Indien ons in het vervolg bekend wordt, dat broodbons, al is het in nog zoo'n klein aantal, door een bakker wordt in ontvangst genomen zonder dat hij daartegenover een evenredige hoeveelheid brood, bloem, meel of bakkersbeschuit aflevert, zullen wij den Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del voorstellen overeenkomstig art. 20 der Distributieregeling voor brood enz. dien bak ker eenigen tijd geen grondstoffen te ver strekken. Het spreekt vanzelf dat onzerzijds in die gevallen eene strafrechterlijke vervolging én tegen den houder der broodkaart, én tegen den bakker zal worden bevorderd. Wordt eene overtreding als hiervoren be doeld ontdekt dan zal niet worden geaarzeld te bevorderen dat de overtreder zijne gerechte straf niet ontloope. Sommelsdijk, 19 Maart 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, Iz. GEELHOED. BOUMAN. MILITIE. Opleiding tot verzorger bij den Rijks- postduivendienst. De BURGEMEESTER van Sommelsdijk vestigd de aandacht van liefhebbers van post duiven behoorende tot de lichting 1918 op de mogelijkheid om te worden opgeleid en aangesteld tot verzorger bij den Rijkspost- duivendienst. Zij, die daarvoor in aanmerking wenschen te komen, moeten dit voor 15 April a.s. schrif telijk te kennen geven aan den Directeur van den Rijkspostduivendienst te 's-Gravenhage. Zij moeten zich daarbij bereid verklaren tot het aangaan van een vrijwillige verbin tenis als verzorger bij den Rijkspostduiven- ■dienst. Minderjarigen moeten voorts overleg gen een bewijs van toestemming tot het aan gaan van de verbintenis, afgegeven door hem •of haar, die de ouderlijke macht of de voogdij aiitoefent. Zie verder aanplakbord. Sommelsdijk 20 Maart 1917. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. Indeeling bij de Motorafdeeling. De BURGEMEESTER van Sommelsdijk brengt ter algemeene kennis van de militie- plichtigen der lichting 1918, die voor indee ling als milicien bij de Motorafdeeling in aan merking wenschen te komen, het verlangen daartoe vóór 15 April a.s. schriftelijk moeten mededeelen aan den Commandant van de Motorafdeeling te Delft. Het verzoekschrift behoeft niet gezegeld te zijn. In het verzoekschrift moeten worden vermeld de geslachts- en voornamen van den •dienstplichtige, voorts de gemeente, waar hij voor de militie is ingeschreven, zijn lotings nummer of, zoo hij niet heeft geloot, den datum van geboorte. Het is wenschelijk, bij het schrijven verklaringen over te leggen, waaruit de bekwaamheid in het chauffeurs vak blijkt. Sommelsdijk, 20 Maart 1917. De Burgemeester, BOUMAN. Triomfkreet. „De zaak is feitelijk deze: Wij, liberalen, zijn en blijven de nazaten van Luther, die voor de poorten van Wittenberg voor gansch de wereld voor de consciëntievrijheid mani festeerde door het gezag van Pausen en con ciliën te verwerpen, terwijl de Calvinisten ten onzent, door het socialisme verschrikt, als behoedmiddel daartegen kleine pausjes en kleine conciliën in het leven hebben geroe pen. De nieuwste omschrijving der antihesetus- schen links en rechts, zooals die na oplos sing van den schoolstrijd zal voortbestaan. Aldus uitgevonden door den HoogEd. Gestr. heer A. Roodhuyzen, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het district Brielie en bovendien hoofdredacteur van het „Vaderland" en van de „Vaderlander" in het roemrijke jaar 1917, het jaar der veel- bewierookte pacificatie op onderwijsgebied, in een zijner meest onheldere oogenblikken. Zou men den bekenden trommel van de zen „prins" maar niet op slot doen? N. H. Ct. Noord-Hollandsche zeden. Een onzer Noord-Hollandsche correspon denten schrijft ons: Terecht wordt er tegen opgekomen dat in deze benarde dagen, waarin de levensmidde len, brandstoffen en vele andere dingen zoo schaarsch zijn, maar steeds voortgegaan wordt met feest vieren. Dat O. W'ers goeden sier maken, och, we halen er onze schouders over op. Maar dat men ook in de kringen van het volk feestvergaderingen met bal na aankon digt, terwijl men overdag betoogingen tegen de duurte houdt, op zulke tegenstrijdigheden heeft De Nederlandder onlangs nog met klem gewezen. Maar wat te zeggen van het bestuur van een Vrijzinnig Hervormde Zondagsschool, dat haar (50) kinderen de vorige week voor het publiek in een Tooneelzaal laat optreden, en waar de kinderen liederen zongen in costu mes, geleverd door een tooneelfirmant? Mis schien (dit weten wij niet) onschuldige lie deren, (eenige titels luiden: „De doktersvi site", „De muizenoptocht", (met de booze kat in het midden) „De kleine gevangene", enz. Wij dachten en wisten niet beter als dat ooh het doei eener Vrijzinnige Zondagsschool was de kleinen bekend te maken met de Bijbeische geschiedenis en het Evangeiie. Wij weten althans van zulke Zondagsscholen, waar de kinderen gewoon een tekts en een psalm- of gezangvers leeren en waar zij ook het kerstfeest vieren. Maar in het verlichte Noord- Hollandsche dorp Oosthuizen (want wij willen den naam van de plaats niet verzwijgen) laat men de kinderen der Zondagsschool in een tooneelzaal vertooningen maken voor het pu bliek. Want het ergerlijkste moeten wij nog vermelden. Na de eerste uitvoering in de week, werd aangekondigd dat deze j.I. Zon dagavond in dezelfde zaal zou worden her haald. En, naar men verwachtte, „ongetwijfeld wederom voor een volle zaai".'t Schandelijke is, dat er in de annoce aangekondigd wordt dat „er gelegenheid was tot dansen". Een uitvoering van de kinderen der Zondagsschool ia, costuum en met bal na 1 Wie heeft in dezen bangen tijd sterker gehoord? En tot zulke avonden verleenden de predikanten van Oost huizen en Grosthuizen, benevens de dames- eliti der plaats hunne medewerking. (Ned.) Onder het hoofdje „Zenuwen" schrijft het Friesch Dagblad. Zooals het den een in de beenen slaat, zoo slaat het den ander in de zenuwen en met name in 't centrum des lands, waar men veel meer leeft onder den invloed der Holdert- Telegraaf-Courant-pers, dan in de omtrek- provinciën, zijn sommiger zenuwen bedenke lijk aan 't trekken gegaan, nu de heer Schroder, van genoemde pers, tof drie maanden zitten veroordeeld werd. 't Spijt ons voor hém. Hij heeft 't niet zoo kwaad bedoeld. Och als men 'n vlugge pen heeft en 'n kwieken geest en 't bloed stijgt dan wat gauw naar boven en duizenden staan op straat al gereed, om U toe te juichen als ge maar frisch en hartig scheld, dan zegt ge zoo licht een woord te veel. En dat heeft hij gedaan. Daar zal wel geen Nederlander, die z'n hoofd koel en z'n zenuwen in bedwang heeft, wat tegen kunnen zeggen 1 Zijn schrijven over een troep gewetenlooze schurken, in 't centrum van Europa, die den oorlog voor hun rekening hebben, was in crisistijd, terwijl alom dynamietstrooisel ligt, dat met één vonk ontbrand, zeer onver standig en ongepast. Of het drie maanden waard is, weet ik niet. Daarin ben ik niet deskundig. Ik hoop van niet. En 'k ben humaan genoeg om van harte te wenschen, dat de man er met een „voor waardelijke" veroordeeling afkomt als dat kan. Maar ziet nu de zenuwzwakke lieden Zij gaan te keer, of er majesteitschennis is gepleegd. In de rechtzaal was 't al dadelijk een op gewonden juffrouw, die in plaats van stil thuis haar potje te koken, kwam schreeuwen van „ploerten" en „schurken", totaal over 'r zenuwen heen. Nu is dat nog wat. Zoo'n juffrouw geeft men wat hoffman en houdt haar 'n doek met azijnethe'r onder den neus. journalist verklaren dat-ie in deze juffrouw de stem-van-het-recht had beluisterd! Een ander weet te vertellen, dat op de jongste vergadering der Haagsche journalis- ten-vereeniging het requisitoir van dien pro cureur-generaal „stapelgek" werd geheeten. En iemand, zoo hoog staande als prof. Hec tor Treub, noemt de rechters, die denTele- graaf-man veroordeelden„eenige in de juristerij versutte raadsheeren". Zóó werken daar in 's lands centra bij som migen de zenuwen. Jammer van dat „hart des lands". 't Lijd aan ziekelijke kloppingen. Trede er spoedig genezing in De copie van Ingezonden Stukken, die niet ge plaatst zijn, wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers. Aan de Redactie van de „Maas- en Schel- debode" voor plaatsing van het onderstaande met dankzegging. Mijnheer de Redacteur 't Gaat, zoo schrijft de Red. dezer Courant, in 1918 over art. 80 en 192. Het zal echter volgens onze meening in enkele districten ook gaan vóór of tégen de landbouw. Het staat volgens deze Red. niet op't pro gramma, maar wij land- en tuinbouwers, zullen 'f zelf op de agenda zetten en als 't- kon, onderstreepen. Hij, mijnheer de Red. spreekt van duur brood, is dit dan nu duur, terwijl de Ame- rikaansche tarwe 27 cent per Kilogram kost als ze in Rotterdam arriveerde. Was ons maar 25 cent beloofd dan had men minder schépen daarvoor te charteren, die konden voor an dere doeleinden gebruikt worden, dan had de helft van 't bouwland vermoedelijk met tarwe bezaaid geworden. Maar met leede oogen zou men 't geid naar den boer zenden, men kan 't beter naar Ame rika sturen. En geen Kamerlid die voor ons, en voor dit voedingsv?aagstuk, voor 't gansche Nederl. volk pleit, zeker wegens gebrek aan land- bouwkennis. Bespottelijk dat wij van dezen Red. niet mogen trachten om hierin verbetering te brengen door een groep landbouwers in de kamer te brengen. Hij wil door enkel partij mannen ieders belang dienen. Hij zal toch door de landbouw aan banden te leggen en hongerproductieprijzen te bepalen, wél de steden, niet 't platteland met zijn land- en tuinbouw dienen. Er werken toch in de land bouw niet minder duizenden dan in de in dustrie en handel die met 't wel of wéé der boeren op en neer gaan. Hij is met de thans, door onkundige ge voerde landbouwpolitiek niet 't minst op de hoogte. De productiekosten der melk b.v. en de daarvoor door de regeering ver daar be neden vastgestelden prijs. De onteigening der aardappelen verleden jaar, en de prijs die daarvoor betaald werd, was althans in deze omgeving een hongerprijs voor den producent. Hij weet niet dat de land- en tuinbouwer bijna dagelijks op zijn buik krui pend om verbetering vraagt en niet wordt gehoord. En geen Kamerlid die voor ons pleit. Hij weet zeker niet welke heeren buiten 't bedrijf of vak onze prijzen moeten bepalen, dikwijls te bespottelijk om te hooren. Thans is dit iets verbeterd maar er mogen maar 3 landb. van de 7 heeren in die Comm. zijn, (men moet met de ondeskundige baas blijven). Hij weet niet dat in Overijsel, (waar ik op verzoek van een afdeeling der Overijsel- sche Maatschappij van Landbouw geweest ben voor het door hem gevreesde doel) de rogge van die arme heiboeren daar, die zon der kunstmest niets kunnen telen, en dat was er weinig, werd opgeëischt voor f 7.40. Toen zij ze niet wilde leveren voor dat geld, kre gen zij gedaan dat ze door deskundige ge taxeerd mocht worden. Ze werd gewaardeerd op f 9.75, en toen, wel toen moesten zij ze toch leveren voor f 7.40. Geen Kamerlid die voor hun sprak, ook hun eigen afgevaardigde niet. Veel meer zou ik kunnen noemen maar de Red. zal toch wel buiten 't bedrijf staan en voor hem zijn er geen belangen, dan partij belangen art. 80 en 192, dus ik eindig. Hoe hij met die partij klaar moet spelen die alles voor de steden en niets voor het platteland willen, ben ik zeer benieuwd na. Gaat U nu Plattelanders, land- en tuinbouw- boeren enz. straks te wapen vliegen enkel voor uw partijman, of volgt U ons door te zorgen dat bij die partij hem landbouwcapi- citeiten ten dienste staan. Wij willen dat een rechts landbouwiisXtici een rechtsche en een links dito een linksche land- of tuinbouwer afvaardigd naar de Tweede Kamer der Staten- Generaal in Den Haag. Geeft Goden wat Goden, des Keizers wat des Keizers, maar ook de Landbouwers wat des Landbouwers is. Dat is hier het loon dat hem toekomt, in ruime maten verband hou dend met 't produceeren van zijn voedings middelen, dan zal elk land- of tuinbouwer zijn uiterste best doen om ons kleine land door deze moeilijke tijden heen te werken, nu moet 't met dwang. Neen collega's, niet in 1918, maar in dit jaar in 1917, over enkele maanden gaan wij Candida,ten stellen, laat de oude heeren uit gaan, pfaats makend voor nieuwe, voor ander bloed. Wel willen zij blijven zitten een jaartje nog roepen zij, maar naar ons zin zitten zij alreeds 3 jaar te lang. Zij gaan niet arm naar huis, neen, zij heb ben zich, terwijl 't gouvernement in geldnood zit, een pensioen gegeven (wat een partij, wat een staatsbelang is dat.) Een pensioen van terugwerkende kracht, ze hebben zichzelf gewaardeerd en ze zijn ruim met hun eigen voldaan, daarom geven zij zich 100 gulden pensioen voor elk gezeten zittingsjaar, gaat b.v. Roodhuizen huistoe, dan heeft hij 1600 gulden pensioen per jaar, wijl hij 16 jaar zat. De Red. schreef: „De industrie eischt goedkoopen grond stof, de handel óók, maar de landbouw heeft belang bij hoogere prijzen der arti kelen." Dus volgens hem heeft „de landbouw" géén behoefte aan goedkoope grondstof, chili van 30, zwavelz. van 40, super van 14 enz. en de industrie géén belang bij hoogere prijzen zijner voortbrengingsartikelen. Neen, zijn redeneering houdt weinigsteek. Neen, op enkel partij staat voor ons platte landers 't méné tekel, het is hari kari plegen, en zichzelf te kort doen. Laat vrij dien Red. werken op zijn kiezers, op zijn aanhang, wij zullen trachten het mundus ful dicipi decipiadum ergo op zijn lezers geen Ingang te doen vinden. A. BRAAT, Landbouwer, Hekelingen. "[Aangezien geen nieuwe gezichtspunten geopend worden, en al 't bovenstaande aan ieder krantenlezer bekend is, gaan we niet nóg eens volledige onze grieven tegen de oppositie van den heer Braat meedeelen. De uitkomst van zijn optreden zal een groote mislukking worden. De heer Braat moet in normale tijden propaganda maken voor een „agrarische" partijals hij zich tenminste eerst publiekelijk en officieel van zijn partij heeft losgemaakt. In troebel water visschen de beste stuurman op den wal te willen zijn, nu, waar alles in ongeordenden staat en stand verkeert, dunkt ons geen gelukkige visscherij en geen blijk van sociale voorzichtigheid en politieke bescheidenheid. Willen we dan stilzwijgen bij „vertrapping". Gansch niet. leder deel onzer Natie heeft ernstige klachten; maar niet één deel dan juist 't Hekellngsche groepje gaat den onge- wonen weg van nieuwe partijvorming. De rest roept tot zijn partij en partijorganisatie en die moet voor haar naar den Ministèren de Kamerleden. Deputatie's van Bonden en Vereenigingenmotie's in de Kamersde groote Pers, die invloed heeft bij de autori teiten en zooveel meer is de weg om te spreken. Doch niet is 't de weg om tegen de partij besluiten in, in 1917 landbouwcandidaten te stellen't Rijk op groote verkiezingskosten te jagen en tevens de partijkassen. De heer Braat blijve desnoods protesteeren vóór zijn belang, maar in den weg van or ganisatie. Zoo doet men in alle rangen en standen. Maar eigen candidaten stelleneen Kamerlidmaatschap zien machtig te worden buiten zijn partij omde heer Braat zal de mislukking voor zijn oogen zien. En hiermede eindigen we dit debat. RED.J i I 41

Maas- en Scheldebode | 1917 | | pagina 9