ms-n SCHEME Tweede Blad. lie Oorlog. Fa. Wei, Lil IIEÜ&IHBO Zaterdag 24 Maart 1817. No. 2270 Drie Bladen. OP DEN UITKIJK. BINNENLAND. B0E1BE00RDEELING. BUITENLAND. Reclames ledeteiïiigan. Voorstraat - DIRKSLAND. VOORMARS- m Schoonmaak-Artikelen. NTergens srooter cocos GEMEENTERAAD. PLAATSELIJK NIEUWS IN HOCSIGRO WSES Dit nummer bestaat uit II SorteerinK- Sn jaar Zoo wij zéér sterk zijn tachtig Dat is zeker wel een der uitspraken van GodsWoord, die gemeen-goed geworden zijn, ook buiten den eigenlijken kring der geloo- vigen. Er zijn meer dan veertig eeuwen verloopen, sinds de man Gods, die zelf met nog veertig jaar de grens die hij hier trok, overschrij den mocht, deze woorden neerschreef. Ze bleven al die eeuwen door waar. Er is ook in den levensduur der menschen een wondere leiding Gods op te merken. Eerst, tot den zondvloed toe, blijven het leeftijden van tegen de duizend jaren aan. Er was toen niet anders dan de monde linge overlevering. Van een directe openba ring Gods lezen we slechts sporadisch. Zou dus de kennisse Gods en van den weg des heils, in de paradijs-beloften geopend, niet al te zeer uitslijten, dan was het noodig, dat de geslachten, die deze kennis moesten dra gen en verbreiden, elkander slechts zeer lang zaam opvolgden, zoodat b.v. Noach 't verhaal van het paradijs en den val nog hebben kon uit den mond van een zijner vaderen, die zelf Adam nog had gekend. Na den zondvloed neemt de leeftijd snel af. Maar toch kan Abraham de zonen van Noach nog gekend hebben en dén wordt de bizondere openbaring rijker, terwijl na enkele eeuwen in Mozes de man opstaat, die begint de heilige historiën te boek te stellen voor de alle volgende geslachten. En in zijn tijd reeds is het leven der men sehen op het niveau gekomen, waarop het nu al zooveel eeuwen staat, zeventig of als wij zeer sterk zijn 80 jaar. Ook die grens is niet willekeurig. En ook van haar moeten we, als we 't goed indenken, zeggen dat God alle dingen ■'■ijnet wijsheid heeft gemaakt en verordineerd. Ge kunt het u anders voorstellen. Zelfs naar tweeërlei kant. Ge kunt u voorstellen, dat ook na Mozes door voortdurende verzwakking van het men- schelijk geslacht, die leeftijd steeds méér ware ingekrompen, b.v. tot 20 a 25 jaren toe. 't Zou niet zoo vreemd zijn geweest 1 De zonde werkt verwoestend in op het menschelijk organisme en we kunnen er ons eiken dag om ons heen van overtuigen, dat deze verwoestende werking ook in de ge slachten zich voortvreet. Zijn er niet natiën te noemen, eens in de geschiedenis met roem en eere bekend, die zich in letterlijken zin doodgezondigd hebben! Maar stél eens, dat de maximum-leeftijd tot 20 25 jaar ware ingekrompen, waarvan dan de laatste vijf jaar als „ouderdom" moes ten gelden wat zou er dan van ons menschelijk leven en van de ontwikkeling en vooruitgang van ons menschelijk geslacht terecht gekomen zijn hoe zou dan ooit in de „voleinding" de „eere en de heerlijk heid der volkeren" kunnen binnengedragen worden in 't nieuwe Jeruzalem Als de trot- sche eik van vorige eeuwen inkromp tot den dwergboom der poolstreken? Doch stel 't nu ook eens andersom. Dat de gemiddelde leeftijd des menschen, die in de laatste eeuw weer iets gerezen is door betere hygiënische toestanden en groo- ten medische vooruitgang, weer eens ware opgeloopen tot honderden jaren toe. Wat zou dat een bang leven geven Want er is een groeien, óók in de boos heid, zie het aan de wereld vóór den zondvloed. En neem nu die millioenen geweldenaars in de zonde, op allerlei gebied. Stel u voor, dat zij met de tegenwoordige hulpmiddelen, óók der boosheid, honderden jaren zich kun nen perfectioneeren in de zonde 't zou een hel worden, zelfs zonder oorlog Nü sterven ze gelukkig binnen afzienbaren tijd weg. En nieuwe booswichten moeten weer jaren leven, eer ze zoo geraffineerd in 't kwaad geworden zijn. Niet alleen gauwdieven en moordenaars heb ik op 't oog, maar de ha ters Gods. Stel eens, dat een Voltaire nü nóg dóórleefde, tot wat verschrikkelijke laste ringen tegen den Heiligen Gods zou hij dan niet gekomen zijn Maar ook Gods kinderen zou een leeftijd van eeuwen zwaar vallen! Nü reeds, met elk jaar méér, verlangen ze om ontbonden te zijn. Is 't geen genade, dat in een wereld van ongerechtigheid, het tijd stip der ontbinding, als zij zéér sterk zijn, slechts tachtig en geen achthonderd jaren treft Ons Christenvolk kende tot nu toe vóór enkele dagen drie van die „tachtigers"stoere, oude, knoestige eiken, die stormen hebben doorstaan en er de litteekenen van dragen, maar die hadden stand gehouden, volk en vaderland ten zegen. Kuijper, Rutgers, Lohman. 'n Drietal, dat we zoo graag als één drie voudig snoer hadden verbonden gezien, wat niet zoo heeft mogen zijn. Verbonden, zoo als ze met hun drieën, naar Kuiper's kleuri ge, meesterlijke beschrijving in het, 't jong ste geslacht helaasslechts bij name bekende „Conflict gekomen", opgingen naar de Kos terij van Amsterdam's kathedraal, om er in de veelbewogen dagen van '86 het „Vrij beheer" der gemeente te handhaven. 't Jaar '94 bracht de scheiding. In geestelijken zin tusschen Kuijper en Lohman; straks in aardrijkskundigen zin tusschen Kuijper en „Rut", als de studenten zeiden. Op den Deputaten-dag te Utrecht in 't „Gebouw" gingen in beginsel de wegen dezer drie uiteen. Lohman's weg leidde naar een eigen partijdie van Kuijper naar het Parlement en straks naar het Touwtje;Rut gers alleen zou levenslang blijven waar hij was en wat hij was; wat ook zijn hoogste eeretitel voerde„prof." aan de „Vrije". 'k Zie hem nóg staan, wat achter in de zaal. En van die héél enkele heeren, geloof ik, toen Rutgers zich zóó met de politiek heeft ingelaten, dat1 het groote publiek dit merkte. Hoe ver de „stille kracht", die van hem uitging, in die vroegere jaren ook op politiek gebied Kuijper beïnvloed heeft, is moeilijk te zeggen. Aan te nemen is niet, dat twee collega's en vrienden, die samen aan één taak arbeid'den, die gloeiden van ijver om tot des Heeren eer de weder opleving van het calvinisme in deze landen te leiden en te bevorderen, twee ambtgenooten, die elkaar dagelijks noodig hadden en gedachtig aan het „ijzer scherpt men met ijzer" in eikaars gezelschap wel behagen móésten scheppen, dat zij zouden gezwégen hebben over de ook in die jaren zoo beroeringswekkende politiek. Lohman oordeelde wel anders Toen hij het van de „Standaard" in een politiek debat over Calvijn en calvinisme eens niet winnen kon, wees hij er in door zichtige termen op, dat ook niet ieder het voorrecht had een zoo kundig en in de his torie van het calvinisme doorkneed hooglee raar „achter de hand" te hebben, als de hoofdredacteur van de „Standaard" Maar ik keer naar Utrecht terug, anno 1894 't Debat was er op zijn hoogst en op zijn felst gehouden. Lohman zat daar rechts van tafel van 't Centr. Comité, te midden der Mackaay's, Van Wassenaars en anderen met bekende en ge liefde namen, doch die thans mee het „ma nifest* geteekend hadden, dat de bieuk on vermijdelijk maakte. Scherp had hij Kuyper's taktiek inzake Tak's kieswet aangevallen eer de voorgestelde motie hoewel voorzichtig in Groeniaansche termen gesteld, beslist verworpen. Uit de vergadering was hij aangevallen, óók scherp soms, zelfs ging het toen Seret sprak, op 't persoon lijke af. Onbeweeglijk als een marmeren beeld had Kuyper alles aangehoord. Tenslotte stond hij langzaam op en hield aan één stuk door, eerst beangstigend kalm, straks met steeds stijgende passie een rede, die hoe men ook over den inhoud denke, als een meesterstuk van klassieke welsprekenheid zou worden geloofd .éls de stenograaf er geweest ware, die ze uit zijn mond had kunnen op- teekenen. Toen, in 't moment der hoogste spanning, trad Rutgers op hém 't zijn, nóg als vredestichter. Hij stond aan Kuyper's zij, maar hij wou Lohman niet verliezen. En zoo echt teeder deed hij dezen uitweg aan de hand, dat Lohman zich voor korten tijd uit het politieke leven zou terugtrekken, ziende dat de partij niet met hem ging en hij in de kiesrechtkwestie niet met de partij kon gaan. Immers, deze storm zou overwaaien en dan hadden we vóór allen Lohman weer noodig en de eenheid bleeef bewaard Het heeft zoo niet mogen zijn. En ik zie nu wel in, dat iemand als Lohman op dat moment zoo min zich terugtrekken kon, als b.v. Oldenbarneveld gratie kon vragen. 's Avonds van dienzelfden dag, aan 't diner, kwam wéér Rutgers naar voren. Van alle kanten hield men er bij Kuijper op aan, dat hij in de Kamer zou terugkeeren en deze begon te weifelen. En Rutgers zag dit „gevaar" en hield een welsprekend plei dooi voor de „Vrije", waarvan men Kuyper niet vervreemden mochtdüür was zijn werk en zijn plaats Ook dit optreden had geen maars. En de Utrechtsche Députatendag heeft in beginsel Lohmanvanhemvervreemden Kuijper van hem verwijderd. Hij bleef op zijn post. Met eereEven vast en recht als de lijn der beginselen, trok hij ook de lijn zijns levens door. Tot den einde toe Thans is hij in de heerlijkheid De Élia's gaan heen, mogen de Eliza's maar gevonden worden, die elk met zijn eigen talent, hün arbeid voortzetten wij hebben er hehoefte aan in der tijden nood! UITKIJK. De schade vergoed. Naar de „Tel." verneemt zouden deDuitsche verzekerings-Mij. zich bereid bebben ver klaard dë assurantiesom der zeven getorpe deerde Nederl. schepen uit te betalen. De nlet-versperde zone. De N. R. Ct. bespreekt nog eens het be schieten der beide relief-schepen, de Hallen en de Tunisie, door Duitsche duikbooten in het niet versperde gebied, nadat de absolute veiligheid daarvan was ingetreden. Het blad betwijfelt of de Duitsche marine autoriteiten wel alles hebben gedaan om te verkrijgen dat de gegeven bevelen worden opgevolgd. Als oorzaak, dat zulks vermoede lijk niet steeds geschiedt, wordt gewezen op de jeugd van vele duikbootcommandanten. Aan hen is een taak opgedragen, veel te zwaar en te verantwoordelijk voor hun leeftijd. Zij worden in een kwaad oogenblik de dupe van hun jeugd en doen daarvan anderen slacht offer worden. Hoe men deze handelwijze ook beziet, zij kan niet anders dan afgekeurd worden. Een paar schoone fotogravures werden ons toegezonden. Een „Vitello" foto en een „Sana Planten boter" foto. Herfst en winter voorstellende. Wat deze maatschappijen niet toegeven aan hun Clienten is ongelooflijk, en de meeste keeren zaken die in 't dagelijks leven goed gebruikt kunnen worden, maar deze foto's een paar uit twintig munten zoo uit door fijne uitvoering, dat ze in de modernst ingerichte kamer in 't geheel niet misplaatst zijn. DE TOESTAND. De Duitschers blijven nog steeds terug trekken en de geallieerden volgen; maar voorzichtig aan, want ook zij vertrouwen de toestand feitelijk niet. Het in verband voorwaarts rukken met millioenen legers over zoo'n groot front en over stelselmatig verwoeste wegen en ter reinen is een uiterst moeilijke operatie. Hier, tegenover een tegenstander als Von Hinden burg, is het vooral noodig, dat met alles re kening worde gehouden. En zoo noemen nu ook de militaire medewerkers der Entente bladen het een daad van wijs beleid, dat de Fransch-Engelsche legers omzichtig voor waarts rukken en met pijnlijke zorg voor hun onderling verband waken. Wat de terugtocht der Duitschers betreft wordt thans het vermoeden uitgesproken dat ook geheel Artois zal worden ontruimd. Ook zouden volgens de Engelsche berichten, ook hier de Duitschers aanstalten maken om te vertrekken, daar vliegers hebben geconsta teerd, dat de Duitsche stellingen achtereen volgens worden opgeblazen en de burgers worden weggevoerd. Mogelijk zal dan de Duitsche terugtocht zich tot Valencienes uitstrekken. Hindenburg zal antwoorden zeggen de Duit sche bladen aan het volk, nu de spanning over het terugtrekken in het Westen steeds ster ker wordt. Tot hoever en hoelang de voor- waartsche beweging der entente-troepen zal doorgaan, ligt niet in óe kracht van de legers der geallieerden, maar alleen aan het initia tief van den grooten opperbevelhebber. Evenals indertijd Oost-Pruisen beveiligd is door de Russen vooruit te lokken, zoo zal ook de positie in het Westen gered worden door de Franschen en Engelschen in het open veld te trekken en daar slag te leveren. En van wantrouwen in deze taktiek is nog niets te bespeuren. Heel de pers in het Keizerrijk wacht met vertrouwen den loop der gebeur tenissen af. En toch is de terreinwinst der geallieerden van groote afmetingen. Nu weer rapporteert de Britsche opperbe velhebber dat de vervolging van den vijand werd voortgezet. „Onze ruiterij en vooruit geschoven afdeelingen dreven de vijandelijke achterhoede terug. Het gewonnen terrein wisselt in diepte van 2 tot 8 mijl en meer dan 40 dorpen vielen in onze handen." Het Parijsche communique geeft voorts nog de volgende resultaten voor het Fransche frontdeel „Gedurende den dag rukten de Franschen op tot voorbij Ham en Chaulnes. De geheele opmarsch geschiedde tot een diepte van 35 K.M. In den loop van den dag werden 20 dor pen en steden bevrijd." Op dit uitgestrekte terrein dat tusschen de oude linie der Duitschers en de nieuwe frontlijn der geallieerden ligt, zal nu volgens de Duitsche voorstelling de groote slag plaats vinden. Zoo althans is de gedachte bij het volk. De werkelijke reden van den terugtocht en de bedoelingen die de generale staf heeft, zijn nog niet geheel bekend. Is het alleen bedoeld als een verkorting van de frontlijn om krachtiger te staan tegenover de aanval len of, zooals boven werd aangeduid, om den stellingoorlog te verwisselen voor den bewegingskrijg Het laatste ligt het meest voor de hand en wordt dan ook door de militaire deskundigen der Duitsche bladen als de bedoeling aangegeven. Trouwens ook de Engelsche en Fransehe jubelkreten over den „zegevierenden opmarch" zijn vermengd met opmerkingen waaruit blijkt, dat men nog niets gerust is over de nederlaag van den tegenstander. Reuter's correspondent in het Britsche hoofd kwartier seint dan ook dat elke beweging van den vijand met katachtige waakzaam heid werd beloerd en de Engelschen langs het geheele front in den stikdonkeren nacht op alles voorbeld waren. Men vertrouwt het niet erg, dat de Duit sche hoofdmacht den strijd maar steeds wei gert. In Rusland gaat het ook niet naar de wensch van Engeland. Berichten uit Stockholm aan Duitsche bla den maken gewag van een beginnende tegen beweging ten platten lande. In de gouver nementen Koersk, Poltawa en Orel hebben de boeren den veldarbeid gestaaktzij trek ken door de' dorpen onder het zingen van het keizerlied en hoera geroep voor tsaar Nikolaas. De gouverneurs van Kaloega, Pol tawa en Bessarabië hebben zich reeds tegen de omwenteling verklaard. Ook Koeropatkin, de gouverneur van Tur kestan heeft een dergelijke verklaring afge legd en aan het uitvoerend comité geseind, dat hij, zijn troepen en de bevolking van Turkestan het nieuwe bewind niet erkennen. De burgemeesters van Odessa en Rostof, hebben het comité verwittigd, dat in hun districten een „dreigende republikeinsche strooming" veld wint. En dat nog niet alleen. De oproeping van de Russchische socialis tische revolutionairen, die zich in de scherp ste bewoordingen richt tegen het voorloopige bewind, luidt naar de Lokalanzeiger uit Stockholm verneemd: „Arbeiders, gij zijt de dragers van de Rus sische omwenteling. Gij wilt brood, vrijheid, vrede. Vertrouwt niet op de beloften van de bourgeoisie. Gij hebt de belangrijkste oorlogs- industrieëen in handen. Houdt u gereed voor de bevelen, die het arbeiderscomité tot u zal richten. Wij eischen de onmiddelijke opening van vredesonderhandelingen." Naar luid van een bericht aan de Vossiche Ztg. uit Stockholm, bevat de oproep der Rus sische sociaal-democratische fractie den eisch om vrede in de volgende bewoordingen „Het Russische volk heeft geen belang bij den tegenwoordige bloeidlgen wereldoorlog. Het snakt naar den vrede en eischt de on middelijke opening van vredesonderhandelin gen." Om nu op dit alles de kroon te zetten, meld naast dit Duitsche bericht, een Engelsch over- genome uit de Times: Tot nog toe is het nieuws van het front niet verontrustend. Er zijn krachtige maatre gelen genomen om betreurenswaardige besmet ting te voorkomen. De Zwarte Zee-vloot is in uitnemende conditie. Amiraal Koltsjak heeft Sebastopol geisoleerd, tot hij in staat was zijn mannen te verzamelen en hundebetee- kenis van hetgeen was gebeurd, uit te leg gen. De ergste tafereelen speelden zich af te Kronstadt, waar het nieuws door opruiers werd aangebracht. Kornilof, de nieuwe be velhebber in St. Petersburg, heeft maatrege len genomen om de tucht onder de regimen ten te herstellen. Leden van de Doema heb ben de kazernes bezocht, om den soldaten de noodzakelijkheid voor te houden, alle aan dacht aan den oorlog te wijden. Deordeloo- ze soldaten zijn de grootste reden van zorg, maar zij verstrooien zich nu. Die bom schijnt daar voor de Entente ver keerd te springen. Zijner Majesteits hulpkruiser Möwe, aldus een bericht uit Berlijn, commandant burg graaf Dohna Schlodien, is van zijn tweeden kruistocht van verscheidene maanden inden Atlantischen Oceaan na een haven in het vaderland teruggekeerd. Het schip heeft 22 stoomschepen, 5 zeil schepen met 123,100 bruto registerton w.o. 21 vijandelijke stoomschepen waarvan er 8 gewapend en 5 in dienst van de Engelsche admiraliteit voeren, en 4 vijandelijke zeil schepen opgebracht. De hulpkruiser Möwe bracht 593 gevangenen mee. GETORPEDEERDE SCHEPEN. Rouald Noorwegen 3221 ton Solferino V 1155 li Alfred tt Orion n 1950 1 - Expedit n 680 Collingwood n Jules Gommes Frankrijk Tenay Lodge Engeland 3223 li Ohio Frankrijk 8917 if Kaldergrove Engeland 4327 ft Zeura Maroe Japan 994 a F. M. Toro Engeland (verbr.) Gladijs (verg.) Culo de Perris Italië Avantie (verm.) Linwood Engeland Mausuri Maryland Amerika Theveso Horu Duitschland (verg.) Michail Frankrijk (verm.) f Narcis België 3490 if 20 cent per Regel. LINNEN- en VITRAGE ZEILEN GORDIJNEN. TAFELLEER VITRAGE en TAFEL- TULLE KLEEDEN GLAS- en KAR OVER PETTEN GORDIJNEN. LOOPERS Vergadering van den Raad der ge meente OOLTGENSPLAAT op Woens dag 21 Maart ten 3 uur. Voorzitter Edelachtbare heer J. G. van Putten. PresentWagner, Slis, Hobbel, J. Donker sloot, Waling, Jacobs en W. J. Donkersloot. De voorzitter opend de vergadering. De Notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken: 1. De voorzitter deelt mede dat de goed keuring is ontvangen dat de gemeente en het Armbestuur de legaten wijlen Mr. Van Weel mag ontvangen, dat deze zoo voordeeiig mogelijk zijn belegd en bij de Nederlandsche in bewaring zullen worden gegeven. 2. Ingekomen de rekening van het Groene Kruis over 1916. 3. Van den Dijkring Flakkee dat toestem ming wordt verleend om den Maria-dijk bij de Sluische haven te mogen hooien en met jongvee te beweiden. 4. Schrijven van de Gezondheidscommissie te Middelharnis waarbij de gemeente wordt herinnerd aan de wettelijke bepalingen of verplichtingen en deze goed uit te voeren. 5. Komt in behandeling een schrijven van H.H, Ged. Staten omtrent de grintweg Mid delharnis— Ooltgensplaat welke in hoofdzaak hierop neer komt deze gemeente noch zal moeten betalen f 843,31 Va aan óen gemeen- schappelijken onderhoud. De voorzitter kan zijn goedkeuring hier niet aan geven, en wordt uitvoerig door hem bestreden, dhr. Wagner toont ook met gegevens aan het onbillijke van deze regeling, dhr. W. J. Don kersloot worden ook nog eenige toelichtingen gegeven en vervolgens verklaren alle leden zich niet te kunnen vereenigen met het schrij ven van H.H. Ged. Staten, en blijven bij hun besluit van 12 Dec., wat h.i. de billijkste regeling was en zullen andermaal met H.H. Ged. Staten hierover in onderhandeling treden. dhr. Wagner stelt ook nog voor de voor zitter de weg nog eens in oogenschouw zal nemen, om dan later, als het noodig blijkt, nog betere gegevens te kunnen aanbieden. 6. Komt in behandeling ontslagaanvrage van Mej A. de Haas als 1ste onderwijzeres aan de Openbare School met 1 Mei a.s. het welk eervol wordt verleend. De voorzitter vraagt ook de goedkeuring om een tijdelijke onderwijzeres te benoemen Na eenige opmerkingen wordt hiertoe be sloten. 7. De voorzitter deeld mede dat tuinen aan de Weespad voor de gemeente zijn aan gekocht voor een som nan ongeveer f 10.150 alle onkosten hierbij gerekend. Wat betreft de plannen welke voor die grond bestaan, acht de voorzitter het wenschelijk in geheime zitting over te gaan. Na een langdurige zitting wordt de open bare vergadering heropend, en daar niemand het woord meer verlangd wordt deze gesloten. SOMMELSDIJK. Het verbod tot het bakken van z.g. melkbrood is vanaf heden opgehe ven. Donderdag 29 Maart a.s. 's avonds 6 uur zal in het hotel Spee in een openbare vergadering als spreker optreden, Dr. Bakker Rijksveeteeltconsulent te Atkmaar, met het onderwerp„Geitenfokkerij". Geitenhouders en belangstellenden, worden dringen uitge- noodigd deze vergadering te bezoeken. MIDDELHARNIS. Bij de politie alhier is een gevonden horloge gedeponeerd. Diegene die flakkeesche eigenheimers wenschen te betrekken van de gemeente te gen 6 cent per kilo, doen daarvan opgaaf Zaterdag tusschen 2 en 4 uur, in de concert zaal van den heer Meijer. STAD AAN T HARINGVLIET.* Door den heer Commissaris der Koningin i/d provincie Zuid Holland is aan onze vroegeren dorps genoot, de heer P. Keijzer dienstpl. der lich ting 1918, thans Ajd. Commies ter Secretarie van Almelo, vergunning verleend, om zich voor den Militairen dienst te Almelo te laten keuren, alwaar hij is geschikt bevonden. Doordat H. uitgleed viel hij in de sloot doch door spoedig toegeschoten hulp wist men hem al spoedig op het droge te brengen, zoodat hij er met den schrik en een nat pak af kwam. De van de gemeentewege aanbestede grond is gegund aan de firma Keijzer Ghij- sels voor f 3.05 de M3. Aan den Gemeentegeneesheer alhier, is andermaal een verlof verleend van vier maan den. Van gemeentewege zijn alhier de z.g.n. tuintjes gekocht uit de nalatenschap van Mr. A. J. C. v. Weel teneinde deze voor bouw grond te bestemmen. B. had het ongeluk van de plank te val len, toen hij zich naar zijn schip wou bege ven waardoor hij ernstige kwetsuren opliep aan zijn hoofd. DEN BOMMEL. B. en W. dezer gemeente maken bekend dat Zaterdag 31 Maart a.s. tusschen 2 en 4 uur ten huize van den ge meentegeneesheer gelegenheid zal bestaan tot kostelooze in- en herinenting. OOLTGENSPLAAT. Het 3-jarig zoontje van C. D. B. viel Woensdag in een pot met soep, en werd zoodanig aan hoofd en handen ge wond, dat geneeskundige hulp van Dr. Hers en zuster de jonge noodig bleek. NIEUWE TONGE. De militie 1918 zal op Donderdag 12 April a.s. in de O. L. S. No. 1 gekeurd worden te Ooltgensplaat. DIRKSLAND. Door B. en W. is bekend ge maakt dat de gewijzigde kiezerslijst van 23 Maart tot en met 21- April voor een ieder ter secretarie ter visie ligt terwijl verbetering kan worden gevraagd voor den 15 April a.s. Bij publicatie is bekend gemaakt dat aanvragen om jacht- en vischakten zooveel mogelijk voor den 2 April a.s. bij den bur gemeester behooren te worden ingediend. Op de Alg. Verg. der IJsclub „Dirks- land" op Donderdag 15 Maart, werd door de Secr. en Penn. verslag gedaan der werk zaamheden gedurende deze winter. Uit het verslag der Secr. bleek dat deze winter werden gehouden, negen Bestuurs vergaderingen, die drie Algemeene vergade ringen. Gedurende ruim vier weken waren voor de leden en 't publiek uitstekende banen ter beschikking. Ook werden gehouden vier Wedstrijden, waar van de uitslag steeds in dit blad is medegedeeld. Van de Wedstrijd van 8 Febr. werd op last van het Bestuur een fotografische op name gedaan, inzonderheid van de deelne mende arren, en werd aan die deelnemers, die volgens een door het Bestuur gestelde regel, hiervoor in aanmerking kwamen, een foto daarvan toegezonden. Veel succes is verkregen door het aan schaffen van een eigen tent, tot het opber gen van kleedingstukken, het aanbinden of herstellen van schaatsen, doch inzonderheid als plaats van aanmelding voor leden en deelnemers aan de Wedstrijden. Door de draagkracht van het ijs, kwamen geen ongelukken voor, van de reddingstou- wen behoefde geen gebruik te worden ge maakt, ook niet van de verbandmiddelen. Dat iemand de laagheid begon, zich een der red- dingstouwen toe te eigen, verdient aller ver achting. Door deze welgeslaagde winter is de IJs club in bekendheid en in ledental zeer toe genomen, begon deze winter met 54 leden, nu op het einde bedraagt dit 27 damesleden en 225 heeren leden. Het Bestuur, steld de groote medewerking, die zij deze winter verkreeg, ten zeerste op prijs. De groote uitgaven die noodig waren tot het onderhoud der banen werden voor een groot deel verligt door de welwillendheid van dhr. J. Buth; welke voor het opruimen der sneeuw, gratis een paard beschikbaar stelde. Dhr. W. Knöps gaf gratis dit paard winterbeslag. Behalve deze heeren brengt het Bestuur hartelijk dank aan de heeren, die de jury voor het Schoonrijden hebben gevormd, en aan die leden, die bij de Wedstrijden gehol pen hebben voor een goede orde. Zij, die de IJslub financieel gesteund heb ben, zonder welke het niet mogeiijk geweest zou zijn, uit te voeren wat nu geschied is, ook onzen hartelijken dank, inzonderheid dhr. C. den Hollander, die op zich nam, de ver schillende lijsten aan te bieden, waarmee hij veel succes verkreeg. De rekening der Penn. wijst aan ONTVANGSTEN Batig saldo 1913—1914 120,19 Contributie 252 leden 126,50 Vrijwillige bijdrage voor Wed strijd 27 Jan. 7,50 Inleg Ringrijden 27 Jan. 5,50 Gecollecteerd op „De Vlakte" 16,65 Lijst voor Wedstrijd 3 Febr. 109,75 Lijst voor Wedstrijd 8 Febr. 137,-/- Lijst voor Wedstrijd 10 Febr. 114,50 Giften niet op de lijsten voorko mende 28,— Onvoorziene ontvangsten 9,17 Totaal 674,76 UITGAVEN Betaald werkloon onderhoud der banen van 21 Jan. tot 27 Jan. 46,81 29 Jan. tot 3 Febr. 85,40 5 Febr. tot 10 Febr. 54,79

Maas- en Scheldebode | 1917 | | pagina 3