Zaterdag 24 Maart 1917. 32* Jaargang N2270 A' voor de Znidhollandsclie en Zeeuwselte Eilanden. An threw® Orgaan erk IN HOC SIGNO VINCES jam, Rusland in opstand. „HIT GOUDEN HEM" R. C. F. y. i LEE-Moonen PENNEKRASSEN. LAND- EU TUINBOUW. 9741 iddijk. dijk f 0 93. :terdam aur. Deze Ooaraat verschgnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs po? drie maanden fr. p. p. 50 öeat by vooruitbetaling. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent,. telefoon Iatereoaua. No. 9. 6 Advertenties morden ingawaaht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Gedempte Boerensteller 63A, 6313 Direct uaS)$J da Hoofdatees, DINERS 60 cent an hoog er. LOGIES MET ONTBIJT f 1.25, f 1.50 en f 1.75 Tel. No. 1532 Aanbevelend. Met door ieder aanbevolen «dm, |öiB 8E2, 6, 7 'en 12228 LNIS. 55 B.S. 12221 verleiden, in zal-je geen :m voorspeld I niet erg voor verloren dan Was tochfei- an weer dacht 3or op bezoek handeling ge- geweest, zoo ras ook zoo'n :t helpen. Een ijven, beleefd 'oelen, dat ze 1 moesten blij- eel goed voor ets heel goed ord op papier, mijn spijt ten vader zooveel van dien aard ils ge u recht- had gewend, hting, ÏONDERVAN. g", zei hij tot voortaan wel r, moest er wel en andere ma komen. En dat it vervolgd.) i v, UITGEVERS: 1 Advertontiësi 10 Cent per regal en s/s maai. Eed»,mes SO per rageï. W finPVHnVPN J& Boekaankondiging 5 Cent per regel ©n maal. W. BUÜAIlUVJilN zonen, BieHstaanvragea ®n JMenstaanbiedingen 50 Cent psr plaatsing. SOMMELSDÏJK. ©roote letters en vignetten morden berekend naar de plaatsruimte die sö beslaan, Alle gtuKfceii voor «Ie Hedactle 6>estem«S, Ativertentfiën esa ver«lere Adutlnlitrftüe franco toe ie ssestiiiesa mnm «Ie iJifgreveïs Zou het Russische Rijk liggen in de hevige barensweeën van een nieuwe Staatsorde Zal de tot heden toe nog onbloedige worsteling tusschen 't oude regime èn 't opgewekte, doorbrekende Westersche leven van vooruitgang en democratie eindigen in een Républiek of in elk geval in een Staatsorde, die aan de Westersche Rijken sinds 1848 reeds in ruimere of beperkter mate reeds bestaat? Niemand, die nog een antwoord ge ven durft. Alles wordt nog bekeken door den oorlogsbiil of dien van vrede, en 't eenige, dat ge goed beluisteren %Uunt is deze vraag slechts: Zal door - uien opstand, door de aftreding van den buidigen Czaar en de optreding van een anderenzal door 't nieuwe regee- ringsprogram, radicaal in den wortel, of de oorlog dan wel de vrede versterkt worden, dan wel verzwakt. Niemand is er blind voo» dat de uitgebroken revolutie, in Engeland is bekonkeld en door Engelscbe diploma ten is voorbereid; voorbereid om een mogelijken afzonderlijken vrede met Duitschland te beletten en in Rusland tot een krachtiger oorlogspartij te kun nen komen om 't welzijn der Entente, waarvan Engeland de leider is, alzoo te bevorderen. In 1905 was er opstand tengevolge van den Russisch-Japanschen oorlog maar voor 't democratische opleven der 160 millioen inwoners beeft die revo lutie weinig gebaat; en thans in 1917 -is 't weer een revolutie tengevolge van een oorlog, maar nu door Buitenlanders opgestookt uit eigen belang, al geven we toe, dat de Russische nederlagen en de zeer gebrekkige distributie en voedselvoorziening ook een vruchtbaren bodem opleverden, waarin de Entente haar zaad van opstokerij en verdacht making tegen den Czaar en'tCzarisme en de Regeering zeer gemakkelijk en met succes uitwerpen kou. Ware deze revolutie werkelijk gebo ren uit een bartedrang van 't Russische Boerenvolk, na jaren van degelijke en voorzichtige politieke opvoedingwe zouden aan den opstand grooter waarde hechten dan nu; maar bij is zóó niet ontstaan, 'tls teleurgestelde hoop over den uitslag van den oorlogmaar geen vernieuwd en verfrischt inzicht dat Rusland alleen bij een Westerschen Staatsvorm tot nieuwen vooruitgang en oplaaiende ontwikkeling komen kan. Heel 't nieuwe radikale program met zijn direkt en algemeen kiesrecht mag op de stedelingen in de fabrieken eeni- gen indruk maken; maar de minstens 100 millioen boeren in 't Binnenland staan er anders tegenover. Zij bebben geen politieke opvoeding genoten en 't komt ons voor, dat wat nu in de groote steden is afgespeeld wel den schijn voor zich heeft, alsof er een zeer groote ver andering heeft plaats gegrepen in 't Staatsleven, maar dat de toekomst er toch wel een beetje anders zal gaan uitzien dan de leiders in de steden zich bij dezen eersten stoot tegen't Czarisme zich inbeelden. Een nieuw politiek program, èn ra dicaal, èn dat voor Ruslands al een eeuw lang onontwikkeld volk't is goud blad plakken op een stuk steenen 't dunkt ons zeer verstandig af te wach ten wat de revolutie brengen zal, tot dat de oorlog voorbij is, en dit nu met zooveel fierheid uitgeroepen algemeen kiesrecht eens, óók onder de Boeren bevolking, aan 't werk is. We zien tegemoet een nieuwen strijdeen reac tionaire beweging vóór den Czaar, en een tegemoetkoming van diens zijde aan de vroegere tekortkomingen, die er ook in zijn Regeering werkelijk waren. Op 't oogenblik kan de opstand door werken. Heel 't Europeesche leven is in de war en dan kan er in zoo'n.ziels - positie heel wat gezegd en gedaan wor den overal is wrevel en die zoekt een uitweg, hoe dan ook. En vooral in Rus land. Maar laat 't eerst eens vrede zijn. Laat de reusachtige menschenmassa in Rusland eerst eens wat tot rust geko men zijn; maar dan, we herhalen 't, zien we weer een Czaar, en gaat 't weer den conservatieven weg opmet wat verbeteringen in 't regeeringsstel- sel. Heel dat direkte, algemeen© gehei me en gelijke kiesrecht iseen groot woord! maar in Rusland brengt 't de reaktie aan 't roer, d.i, een ver zacht Czarisme; maar geen Westersch leven en geen Westerschen Staatsvorm met Constitutie en afgepaalde rechten en plichten. Het volk in 't Binnenland hangt nog aan den Czaar. De econo mische en sociale wélvaart is voor den Rus de hoofdfactorniet de politieke. En als 't algemeen kiesrecht de ge- ëischte welvaart niet geeftdan heeft de Rus aan dat kiesrecht maling. Eerst etendat is de Russisehe leus in 't Binnenland onder de millioenen Boerenen 't is juist dit sociale leven, dat door 't Stembiljet zoo ontzaglijk moeilijk verbeterd wordt. Bracht de nieuwe Regeering door haar nieuwe kiesrecht en nieuwe volks vertegenwoordiging ook nieuwe sociale toestanden in 't Binnenland: we zou den aan herstel gelooven van hinder lijke toestanden. Doch nu twijfelen we aan den uitslag. Aan een bestendige verbetering, gevolg van deze revolutie, gélooven we niet. We vreezen voor reaktionaire bewegingen, omdat 't Rus sische volk eerst om eten vraagt!Wie dat belooft, heeft ze. De oude regeeringsklasse is niet dood. 't Nieuwe politieke stelsel geeft geen enkelen waarborg tegen een groote volks beweging, die den Czaar en de dynas tie tot middelpunt heeft, 'tls maar een oorlogsrevolutie. En die zijn ran een bijzondere soort. EJke oorlog heeft een revolutie in zijn schoot, omdat door den oorlog de rotte plekken in den Staat voor den dag komenomdat er slachtoffers val len niet alleen op 't slagveld, maar op alle terreinenen die slachtofferij maakt propaganda tegen den toestand des Land; daaruit ontwikkelt zich dan de opstand. Doch is de oorlog voorbij, dan komt weer de bezinning en met haar den wensch terug naar veel, dat oud en eerbiedwaardig was. Eilieve, in 1905 was er ook opstand. Wat is er van berecht gekomen. Let terlijk niets. Ieder lacht om de Doema en kent 't getob met en in die Volks vertegenwoordiging. Ze is een bespot ting, nu nog na 12 algemeen kiesrecht brengen In 1862 was er geen opstand; en toen is juist een horvorming tot stand gebracht, dis- nu nog nawerkt n.l,op heffing der lijfeigenschap en do grond vesting van vrije boerengemeanten met grondbezit. Dat was een sociale en economische maatregel, die de opkomst der Boeren in zijn staart droeg, tot op heden en dit politieke gevolg had, dat de Zeinstvoo werd ingesteld d.i. een provinciale volksvertegenwoordiging. In 1862 begon men met sociale ver betering en toen volgde de politfeke. Nu begint men met de politiek njtaar jaar. En zal nu 't daar verbetering filoSel fi&estasirant Sletteirdaaa. wat verandert daarmee 't sociale leven der Boeren? In de eerste zooveel jaren zeker niets. Daardoor ontwaakt de re actie. 't Loonsysteem deugt niet. Dezer dagen werd een groote vergade ring belegd, waar Duya e.a. optraden om te spreken over 't Overheidsloou aan haar ambtenaren en. de duurtetoeslagen. Eén opmerking vooral viel daar in goede aarde, nl. deze, dat heel het loonsysteem der Overheid en ook der particuliere werkge vers niet deugt, Hoe is dat systeem?Zoo: mes geeft een minimumsalarisxegt toe periodieke verhoogingen om de zooveel jaar, om dan op 45 of 50 jarigen leeftijd't maximum te bereiken. Dat maximum is 't stuk worst, dat „den honden" wordt voorgehouden; als se dat maar bereiken, dan sijn de loontrekkers er bovenop. Maar, zoo betoogde de spreker, dan krijgt men sijn maximum als men haast uit zijn kleine kinders is, en de grooteren al wat gaan meevordienen. Hij wilde: een flink minimum met vlugge verhoogingen om 't jaar of om de 2 jaar en dan het maximum op je 35 a 40 jari gen leeftijd, als 't huisgezin door je kin deren 't meeste kost. Natuurlijk sou dit loonsysteem aan dea Werkgever veelmeer kosten; want of je je maximum al krijgt op je 404e dan wel op je 50 Te jaar, scheelt al 10 jaar van verhoogde uitgaven; en zoo is 't ook met de periodieke ver hoogingen; cf je om da 2 jaar er f 50 bij krijgt dan wel om de 4 of 5 scheelt voor den werkgever met groot dienstpersoneel duizenden en nog eens duizenden. Van 't standpunt van den arbeider is er dus alles vóór om, tijdens 't bezit en de ontvangst van nieuwe wereldburgertjes, zoo'n hcog mogelijk loon te ontvangen met vlugge verhoogingen en vlug bereikt maxi mum, maar voor dea werkgever is 't een nadeel en kost 't em zijn beur3 in geduchte mate. Dat geldt 't Rijk; de Provincie; de Gemeente zooveel als de particuliere werk gevers. Maar ontkend kan niet, dat eraan 't huidige syateem fouten kleven; men zit in zijn kleine kinderen, doch kan ze niet voldoende onderhouden; se houden je als ambtenaar, arm, en heb je je maximum, dan zijn de kinderen of zelfstandig of ge trouwd en buiten de deur; of ze verdienen mee. De gtoote vraag zal ook bier blijven Wat kan 't particulier bedrijf dragen En hoe klimmen daarmee de belastingen voor de Rijkskas enz. Ook die factoren wegen swaar. „Kleine dingen worden groot". We schrijven 19 Maart 1917. Dat is een datum, om even stil te staan. Ik wed, dat ge verwonderd kijkt op deze uitlating. En tóch is het een belangrijke datum. Want we denken terug, al was het dan vóór onzen tijd, aan 19 Maart 1877. 't Is dan 40 jaar geleden, dat „Patrimonium" werd op gericht. D'r wordt geen feestgevierd, d'r wordt geen groote vergadering met feestredenaars gehouden. Niets van dat alles. Daar zijn de tijdsomstandigheden niet naar. Maar daarom mogen we er toch wel over schrijven, neen, we móéten er over schrijven. En daarom moeten „Pennekrassen" het ook ontgelden De oude veteranen; zij zijn niet meeront vallen zijn ze ons: Klaas Kater, Hovy, Poe- siat. Maar wij, jongeren, moeten hun taak overnemen, die zij in Januari 1876 hebben aanvaard. Je merkt op, dat de datum niet uitkomt. En je hebt gelijk. Sommigen reke nen „Patrimonium" te bestaan van 6 Janu ari 1876, omdat toen ten huize Beeremans te Amsterdam de Vereeniging werd opge richt. Maar officieel, d.w.z. dat de Statuten Koninklijk werden goedgekeurd, was 19 Maart 1877 dus terwijl we dit schrijven 40jaar geleden is. in die 40 jaar is heel wat gebeurd Hoe klein zijn ze niet begonnen, dat lut tele aantal mannetjes, met hun krachtigen wil, sterk in hun God. Eerst werd vergaderd in de groote zaal van de Brouwerij van den heer Hovy, die onlangs is gestorven. Die werd te klein. Daarom ging men andere localiteiten zoeken, welke ook werden gevonden. Daar heeft zich wat afgespeeldWant het waren openbare vergaderingen met debat! Dabaters o.a.Domela Nieuwenhuis Heet ging het er toe. Dikwijls moest de politie tusschenbeide komen. Tenslotte ging men inzien, dat het zoo niet langer ging. Dat is ook een goede leer voor sommigen onder ons, die meenen dat van openbare ver gaderingen met debat kracht uitgaatMaar dat gebeurt niet! De gemoederen opwinden doen ze; van beide zijden vallen er maar al te dik wijls woorden,die men niet kan verantwoorden. Zoo ging het ook in de eerste dagen van „Patrimoniums" bestaan. Men ging begrijpen, dat men er niet kwam met woorden, maar met daden. Daarom werd een andere weg ingeslagen, n.l. door oprichting van een Volks koffiehuis, om de drankbestrijding krachtig aan te vatten. Want dat was noodig in de hoofdstad, waar Patrimonium het eerst werkte. En die drankbestrijding is nog noodig. Niet alleen in Amsterdam, maar ook op het plat teland. En het is, helaashelaaszoo jam mer, dat zoovelen onzer niet mee doen aan die bestrijding; dat zij dagelijks bidden „Uw Koninkrijk korne", maar dat ze met Satan meewerken om de komst van het Qodsrijk te verstoren, want de drank is een machtig middel in Satans hand. Vergeef me, dat ik afdwaal. Dat moest mij even van het hart. Behalve dat volkskoffiehuis werd een win kel opgericht. De eerste stap, hoewel nog zeer onvolmaakt, tot coöperatie Beide inrichtingen konden geen stand hou den. Inmiddels was een Zondagsschool op gericht. Je ziet, men probeerde van alles! Weer een voorbeeld voor ons, dat God ons het werk niet toe laatkomen. We moeten er naar zoeken. Dus een Zondagsschool „Patri monium", 't vaderlijk erfdeel moest toch gewezen worden op Hem, op den Christus. Be doelde school is later door de Gereformeerde Zondagssc'nool-vereeniging overgenomen. Maar Patrimonium had de school gegeven. Een Jongelingsvereeniging, opgericht door Kater en Poesiat, verving de Zondagsschool. Maar inmiddels was de eerste vakvereeniging opgericht, die weldra gevolgd werd door meerdere. Hierin had „Patrimonium" en heeft ze nóg, haar kracht. Veertig jaren zijn sinds de oprichting ver- loopen. En gelukkig! Goddank! Kleine dingen worden grootWant Patrimonium is nu een vakverbond, dat er zijn magHet bleef niet tusschen Amsterdamsmuren. Het trok vleu gelen aanhet breidde zfch uit over heel ons land. Op tal van plaatsen zijn er afdeelingen met een respectabel aantal leden. Het heeft een flink blad, dat staat onder leiding van een flink, wel-voor-zijn-taak-berekend redac teur De heer Smeenk hierbij onze hulde Natuurlijk zijn er nog geen afdeelingen genoeg. D'r kunnen d'r veel meer bijD'r zijn d'r nog zoo ontzaggelijk veel, die een heel verkeerde voorstelling van de zaak heb ben, die het bijvoegelijk naamwoord „sociaal" vervangen door socialistisch, rood en weet ik wat meer. Hoe vergissen zij zich! „Patrimonium" neemt het woord, het on- vervalsche woord van God aan als richtsnoer op haar vereenigings weg. Kan men daarmede verkeerd uitkomen? Neen immers? Patrimonium ijvert voor betere sociale toestanden door adressen te zenden aan de Regeering, aan Provinciale besturen, aan Gemeenteradenzij steunt de drankbestrijding met woord en daad; zij voorziet in de woningnood door woning stichtingen op te richten, ook „Patrimonium" genaamd. Gebrek aan kennis, hoe zij werkt, is, wel, dat moet ook gezegd, star-conversatisme, de oorzaak dat „Patrimonium" nog niet genoeg wordt gewaardeerd, sterker: met scheeve oogen wordt aangezien. D.w.z. d'r zijn er nog. Maar gelukkig niet heel veel meer. Toch kan „Patrimonium" nog vooruit. Geluk wenschen wij haar met haar jubilé Wij bidden haar sterkte toe D'r moet nog heel wat gebeuren, willen de sociale toestanden anders zijn. Nog werk genoeg aan de winkel. Maar de God van Hovy, van Kater, van Poesiat, zal, al zijn de oud-strijders overge gaan naar betere gewesten, hun opvolgers, de jongere krachten, sterker en aangorden tot den strijd Z. H. K. Wilt gij bedrogen zijn Vóór ons ligt de brochure van de Directie van den Landbouw„Vervalschingen in Vee voederen Meststoffen". Het is een Verslag betreffende de opsporing van vervalschingen in voeder- en meststoffen in het gebied van het ^Proefstation Goes, over het tijdvak van 1 Juni 1915 tot en met 31 Mei 1917. De aan hef luidt aldus „Met bijzondere voldoening kan ditmaal op het werk van den opsporingsdienst wor den teruggezien, claar het gelukt is eenige bronnen van ergeiijke, oneerlijke practijken te ontdekken en ter algemeene kennis te brengen." Inderdaad, dat is zoo, gelijk hieronder zal blijken. Terecht wordt er in het Verslag op gewezen, dat de kooper zelf ten deele schuld had aan het bedrog: bij vele landbouwers toch bestond de zucht om tegen den ouden prijs te willen koopen, zij waren te zeer „op de penning". De zuinigheid bedroog hier dus de wijsheid. Verder is het voornamelijk de kleine man, die bedrogen wordt, omdat hij niet bij een coöperatie is aangesloten. Ook de; kleine wederverkopers of agenten worden meermalen de dupe van hun onkun de en goed vertrouwen. Gelukkig dus, dat er controleurs den boer op gaan, om bij die kleine luiden en anderen monsters te nemen. In 't geheel werden in genoemd tijdvak 193 monsters genomen, n.l.: 140 m. voederstof fen, 37 m. meststoffen, 14 m. veepoeders, 1 m. kopervitriool en 1 m. klaverzaad. Van het resultaat van het onderzoek laten we een en ander volgen: Van de 28 monsters gerstenmeel bleken niet minder dan 11 vervalscht; van de 22 lijnmeel 10, terwijl er 7 zand bevattenvan de 11 lijnkoek 3 schromelijk vervalscht, 1 be vatte tarwemeel; van de 7 tarwegries3,ver valscht; 7 gemengd voer bevatten waarde- looze producten, alsgrondnotendoppen, kof fie, haver, rijsdoppen, enz. Bedorven of be schadigde partijen, die als zoodanig geen koo- pers vinden, kunnen in dergelijke mengels nog met voordeel van de hand worden ge daan. Wordt men nooit wijs vraagt men de verslaggever. Geen der 6 monsters gerste en maismeel voldeed aan de gestelde eischen, hetzelfde moest gezegd worden van de 4 monsters, vleeschmeel. Een monster roomvervangers bestaande in hoodzaak uit lijnmeel, maismeel bloedmeel en een weinig raapkoek, werd voor f 25.—per 100 K. G. verkocht: zeker f 10.— te duurt Een monster vischmeel was geen vischmeel, doch diermeel; grintmeel bevat te o.m. veel levende mijten idem gemalen lijnzaad afvalveevoeder, waarin voort wel een vierde deel zand-en aardachtige bestand- deelen. Een monsters van 't bekende Blatchford's kalverenmeel bevatte naast goede bestand- deelen tamelijk veel waardelooze cacaodop- pen. Een goede koop(!) voermeel bestond uit koolzure kalkprijs f 5.per 75 K. G. Samenvattend, kunnen we zeggen: van de 140 monsters voeder stoffen bleken er 68 of bijna 50 pet. van onvoldoende zuiverheid te zijn, of waardelooze bestanddeelen te bevat ten. Er werden 14 monsters Veepoeders, van verschillenden aard, onderzocht. Een persoon te Arnhem woonachtig, reizende voor een fabriek van verpakte veegeneesmiddelen „Hol land" te Arnhem, kwam in Brabant, bij voor keur bq weduwen, alleenwonende vrouwen of bij oude mannen, en haalde hen door een aaneenrijging van verdichtselen over om een stukje te teekenen ter verkrijging van een depót, welk stuk natuurlijk later bleek een koopcontrect te zijn. Door tusschenkomst van den controleur en het proefstation is ge red wat nog te redden was. Ook hier kan men zeggen: „Door schade en schande wordt men wijs." Men dacht er over de zaak te publibceeren, maar dit was onnoodig.omda het ondertusschen door „De Veldbode" ge schiedde. Ook in onze provincie (Geld.) wordt door iemand te Arnhem getracht depots van „vee geneesmiddelen" te vestigen; we willen ho pen met weinig succes. Is dit misschien door denzelfden persoon of „fabriek" als boven bedoeld Wie weet hiervan wat nadere me de te deelen Wat wij hiervan vernamen, is niet erg geschikt om vertrouwen in te boe zemen. We komen misschien op deze zaak nog terug. Intusschen geven we de waarschu wing aan de winkeliers en de veehouders; weest voorzichtig; past op uw dubbeltjes I t ij ..Mf

Maas- en Scheldebode | 1917 | | pagina 1