w it >1 GEMEENTERAAD. VERK00PINGEN. GEMENGD NIEUWS. BURGERLIJKE STAND. KERK EN SCHOOL. PLAATSELIJK NIEUWS Bevroren tarwe. Nu de dooi Is ingetreden il'/S I 'is MR life ■Sit I schepen was daarvoor waren reeds bewij zen in banden geenszins juist. Men zou goed doen dergelijke opsommin gen, die door de vijanden slechts daartoe benut worden om er mede te ageeren en groote successen van den duikbootoorlog te verkleinen en te verbergen, liever achterwege te laten tot de officieele mededeeiingen ont vangen zijn. Spreker kon, ofschoon een reeks duikboo- ten, ten gevolge van haar groote straal van actie en de haar gegeven bevelen nog niet in uitrustingshavens was teruggekeerd, reeds thans verzekeren, dat het resultaat de door 't departement van Marine gekoesterde ver wachtingen overtrof. De staatssecretaris van Binnenlandsche Zaken wees op de groote vermindering in de verzorging van Engeland met de onont beerlijke behoeften. De achteruitgang van de kolenverzorging der geallieerden en neutra len door Engeland in December 1916, verge leken met December 1915, is veel grooter dan de gemiddelde achteruitgang van het geheele jaar 1916, vergeleken met 1915. De cijfers bewijzen, dat Engeland, wat zijn verzorging betreft een gevaarlijk punt is genaderd. Ook op economisch gebied kan zeker op een vol komen vervulling van alle aan den duikboot oorlog geknoopte verwachtingen gerekend worden. Zoo staan de zaken, volgens officieele me dedeeiingen. Wat er eigenlijk op zee gebeurt vernemen we evenwel niet, omdat Engeland de publicatie verhindert, teneinde de onge rustheid niet te vergrooten en Duitschland zwijgt tot het volledige gegevens heeft. Duidelijk is evenwel, dat Duitschland de voorbereiding, de aanvulling en voorziening van het leger in Frankrijk in de war denkt to sturen. Zonder twijfel kan dit, als het ge lukt, ernstige gevolgen hebben tijdens het komend offensief. Lloyd George heeft in November de om trekken geteekend van het groote aanvalsplan der Entente. Maar ook Duitschland werkt aan een plan van reusachtige afmetingen. Van dat plan i> de duikboot-oorlog een on derdeel. Corso Rosalie Perseus Skogland Tecidijn Sol braken Ellavora Maojavd Wathleld tnverestild Belgicr Monacich Energy Messagerles Grenadier Trajan Prince Nort Western Ineboppen Nanaminghan St. Sauveus Iser Falcon Beneficent Getorpedeerde schepen. Ingeland Zweden Engeland Noorwegen Engeland Frankrijk Engeland Killer Noorwegen Zweden Frankrijk Engeland 1778 ton. 4243 0 6728 n 2003 0 0 3470 0 0 0 3012 0 1416 4588 0 0 1004 0 3196 0 6504 3000 0 0 0 0 0 SOMMELSDIJk. Door den Raad dezer ge meente is in zijne vergadering van j.l. Vrij dag eene verordening vastgesteld betreffende drankgebruik door jeugdige personen. J. Hdienstbode bij A. v. d. M. had bet eageluk zich zoodanig met een mes in haar hand te snijden, dat geneeskundige hulp noodsakeiljk was. Tegen IC. G. alhier, is proces-verbaal opgemaakt wegens heling van gestolen haver. DE4 BOMMEL. Hadden wij verleden week gerekend een groote hoeveelheid groene zeep te krijgen, thans deelde de door de regee ring aangewezen firma mede, dat zij wegens gebrek aan olie niet in staat was aan de le vering te voldoen, waarom weer een andere irma moet aangewezen worden en dit weer tot vertraging aanleiding geeft. Donderdagavond trad voor een talrijk publiek op de HoogEdelgestrenge Heer H. De Wilde, lid van Gedeputeerde Staten en afgevaardigde voor dit district in de Staten voor hot houden oener politieke rede. Na de «orxakei on de ellende des oorlogs geschetst te hebben, besprak hij hoe het ministerie ai «tl ondanks de hoogst ernstige landszaken «toer den oorlog zich ging bezighouden met ie politieke vraagstukken en wel met de grondwetsherziening, die daarin komen, stond uitvoerig stil bij algemeen stemrecht, stem- dwang en vrouwenkiesrecht en besprak ook de gevolgen der evenredige vertegenwoordi- ëng. Omtrent de onderwijskwestie was Z. niet al te gerust en zal het veel afhangen welke meerderheid wij krijgen, ter wij finan- cieele gelijkstelling toch wel zonder grond wetsherziening zou kunnen komen en daar voor niet het vrouwen kiesrecht behoefde te worden geslikt. OOLTÖENSPLAAT. Dinsdag 6 Maart a.s. zal het Chr. Mil. Tehuis geopend worden als sprekers hopen op te treden Ds. van Lum mel, Ds. Lans, Ds. Dekker. Omdat de te verwachten schare dit gebouw niet plaatsen kan zal de opening plaats hebben in de Herv. of Geref. Kerk. 22 JAARVERSLAG van de Vereeniging „Schoolfonds voor Schipperskinderen in Zuid-Holland", gevestigd te OUDE TONÖE, op 23 Febr. 1917. In den loop van 1916 zijn weder 16 kin deren tot het ontvangen van onderwijs in staat gesteld. Op het einde van 1915 ondersteunde de vereeniging 48 kinderen; in den loop van 1916 zijn 15 kinderen van de lijst afgeschre ven, zoodat op het einde van 1916 de ver eeniging had ts voorzien in de ondersteuning van 49 kinderen. Deze gaan ter school: 10 te Oude Tonge 3 te Nieuwe Tonge, 4 te Den Bommel, 6 te Stad aan 't Haringvliet, 1 te Ooltgensplaat, 1 te Goedereede, 3 te Brielle, 3 te Rotterdam, 2 te Sliedrecht, 2 te Papendrecht, 4 te Ouds hoorn, 1 te Bodegraven, 1 te Nieuwenhoorn, 1 te Leiden, 1 te Zwammerdam, 2 te Dor drecht, 1 te Puttershoek, 2 te Bruinisse (do micilie Dordrecht) 1 te Wemeldinge (domi cilie Papendrecht en 1 te Zlerikzee (domicilie Dordrecht). Deze kinderen zijn 29 jongens en 20 meis jes, waarvan 27 kinderen de Openbare en 22 de Bijzondere School bezoeken. Over het algemeen mag men over de on dersteunde kinderen tevreden zijn, getuige de lapporten, welke bij het Bestuur zijn in gekomen. De vereeniging telt thans 87 leden. Uit de afgelegde Rekening en Verantwoord ding van den Penningmeester blijkt; 77.- 143.— 1696 52 50.— 2650.— 7.— 41.81= 2737.- 50.- 125.78 3498.42 6412.20 dat is ontvangen Collecten1814.155 Contributiën Bijdrage van een schipper Subsidie van den Staat der Neder landen per saldo Subsidie van de Commissie voor de Rijnvaart Uit de Rijkspostspaarbank gelicht Van een schipper restitutie onder steuning Makende met het saldo van het vo rig jaar ad Te zatnen 6479.49 terwijl is betaald: Aan ondersteuningen vast fonds kosten beheer de Rijkspostspaarbank Samen Blijft over een saldo van 67.29 De bezittingen der vereeniging bestaan uit: Voormeld saldo67.29 Op de Rijkspostspaarbank voor te doene ondersteuningen belegd 4360.733 Op de Rijkspostspaarbank voor vast fonds638 41 De Rijkpostspaarbank dient om de kasgelden rentegevend te bewaren. Tengevolge van de herbenoeming van de heeren Polée en van Ispelen is in het afge- loopen jaar in het Bestuur geene verandering gekomen, alleen is in het laatst van het jaar het Bastnurslid de Heer A. T. Waare, die dit jaar aan de beurt van aftreding was ons door den dood ontrukt. Sedert jaren was hij bestuurslid onzer ver eeniging. Wij herdenken bij deze met wee moed zijn heengaan en zijn dankbaar voor zijne gegeven adviezen en welwillende me dewerking. D1RKSLAND. De Onnibusdienst via Dirks- land—Middelharnis, voorheen uitgevoerd door den Heer H. Brooshoofd alhier is dezer da gen overgegaan in handen van den heer A. J. van Dongen. HERKINGEN. In de gehouden Jaarverga dering der A R. Kiesv. zijn met algemeene stemmen tot leden van het bestuur herkozen J. Kalle, J. W. de Geus en J. van Kempen. Tot weger aan de fairbank der Land- bouwver. alhier is benoemd, L. Huizer. Men zij gewaarschuwd. Bij het na 't intreden van den dooi gebruikelijke schotsje- varen geraakte K. S. alhier 1.1. week kopje onder in het Spui. Geholpen door kamera den zag hij zich gelukkig tijdig gered. STELLENDAM. Jl. Vrijdag was de 15-jarige A. v. d. V. zoo onvoorzichtig over de z.g. gording langs de havenkant te loopen. De jongen verloor het evenwicht en tuimelde plotseling in de haven. Gelukkig wist zijn kameraadje G. J. hem te grijpen en op het droge te trekken. Tot Rijksveldwachter alhier is benoemd dhr. Ph. Nugteren, agent van Politie te Does burg. De vorige week werd door de vis- schersvloot slechts 2 dagen gevischt. De overige dagen was het door mist, en bij oostenwind ook door het vele ijs, onmoge lijk. Door schipper A. Spuij is onderhands aangekocht het visschersvaartuig H. S. 2. 1 Maart a.s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat de heer J. Lokker Czn. zijn ambt als gemeente ontvanger aanvaardde. BRIELLE. Tot Directeur van de Ambachts school te Harlingen is benoemd de heer A. G. H. Markus, Directeur van de Ambachts school alhier. Alhier is de kolennoodvrees tot heden geweken, daar er eenige wagons kolen aan kwamen voor de coöperatieve brandstoffen vereeniging en voor de steenkolenhandelaren. A.8. Vrijdag hoopt de vereeniging Flo- ria haar wintertentoonstelling van uitgekomen bloembollen te openen. 'tZal drie dagen ge opend zijn 2—3 en 4 Maart van 1 tot 6 uur voor niet-leden eerste dag 25 ets. 2e en 3e dag èi 10 ets. èntree. SP1JKEN1SSE. Jongens genieten altijd iets langer van 't ijs 'dan grootere menschen. Op 't Spul waren Maandagmiddag enkelen bezig met het loopen op schotsen, doch een drietal kwam er niet zonder natte broek en kousen af. HEKELINGEN. Door den WelEdelen heer Chr. W. van der Linden werd bij omroeping Let publiek uitgenoodigd des avonds 23 de zer zich bij den heer K. Monster te vervoe gen, met het doel een woningbouw vereeni ging op te richten. Dat er veel voor deze zaak werd gevoeld, bleek wel uit de talrijke opkomst naar schatting honderd personen. Nadat door Dr. van der Linden deze zaak aan het publiek was toegelicht, werd er een lijst het publiek aangeboden waarop ieder door handteekening zijn lidmaatschap te ken nen gaf. Op deze lijst werd door acht en zestig personen geteekend. Daarna ging men over tot het benoemen van twee aanwezige gemeenteraadsleden, voor het bestuur welke hun benoeming aannamen namelijk de heeren L. Troost en C. Schipper Cz. nu resten nog het kiezen van drie bestuursleden wat met stembriefjes geschied en bij eerste stemming werden gekozen de heeren Dr. van der Lin den en G. H. Moree, Metselaar, van de ove rige uitgebrachte stemmen kwamen bij niet voldoende meerderheid, in herstemming de heeren W. van Stigt en S. Wevels, waarvan laatst genoemde werd gekozen, allen namen hun benoeming aan, niets meer aan de orde werd door Dr.' van der Linden de vergade ring gesloten. Daar het plan bestaat nog deze zomer tien arbeiders woningen te bouwen zal met deze zaak groote spoed worden gemaakt. Vergadering van den Raad der Ge meente Sommelsdijk' op Vrijdag 23 Febr. 1917 des n.m. 3.30 uur. Voorz. den EdAchtb. heer Burgemeester. Tegenwoordig alle leden, behalve de H.H. Mijs, Slis en Van Beek van wien bericht van verhindering is ingekomen. De Voorz. opende de vergadering met ge bed. Daarna werden de notulen der vorige openbare vergadering door den Secr. gelezen en onveranderd goedgekeurd en geteekend. 1. Ingekomen stukken: Missive's van H.H. Ged. Staten, waarvan bericht en goedkeuring is ontvangen: a. Herinnering dat over de laatste maanden van 1916 volgens de Wet van 24 Mei 1897, is ontvangen de som van f 998. b. Kennisgeving dat de Secretaris der Ge meente, alle werkdagen met uitzondering van den Zaterdagmiddag te spreken zal zijn. c. Dat de Rijksvergoeding voor het lager onderwijs, volgens vaste regelen is uitge keerd en door de Gemeente ontvangen. d. Kohier H. Omslag en Hondenbelasting. e. Besluit tot instelling van een Grondbe drijf. Wijziging begrooting. 2. Opname boeken en kas van den Ge meenteontvanger op 24 Jan. j.l. In kas f 1227,08. 3. Bericht van dhr. M. Kooman dat hij zijn benoeming als Regent van het Burgerl. Armbestuur en Weeshuis aanneemt. Bericht van dhr. C. J. Mosterdijk, dat hij zijn benoeming als plaats vervangend lid der Gascommissie aanneemt. 4. Voorz. We hebben eenigen tijd geieden van den Minister een missive gehad, behel zende het volgende: Dat in verband met de vermoedelijk grootere verdiensten van zekere klasse tusschen de 13 en 16 jaar, het aan beveling verdiend het drankverbruik voor die minderjarigen tegen te gaan. Tevens werd in overv/eging gegeven een verordening in het leven te roepen die aari kinderen zonder geleide, de gelegenheid be neemt, om in locailteiten waarin veriof- of vergunning in sterken drank of alcoholhou denden drank anders dan sterken drank te gebruiken of zich in die localiteiten op te houden. Daarom stelien B. en W. voor, aan den wensch van den Minister tegemoet te komen, en u ook thans een concept verordening wenschen voor te leggen. Overtreding dier verordening zou gestraft worden met f 25 boete of een hechtenisstraf van 6 dagen. Na ampele bespreking werd deze verorde ning zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. 5. Voorstel van B. en W. om het Maximum van den H. Omslag te verhoogen tot f 15000. Tevens in verband met de hoogere levens standaard het bedrag dat voor levenonder- houd van het belastbaar inkomen afgetrokken wordt te verhoogen van f 300 tot f 350. Volgens deze bepaling wordt dan van ieder belastbaar inkomen in hetzelfde gezin, daar aan geëvenredigd f 350 afgetrokken. Dhr. M. Joppe. Maar indien nu twee of drie Jongens uit één gezin zelfstandig werken of land hebben wordt dit dan op dezelfde manier gedaan. Voorz. Dit vloeit voort uit de werking der Inkomstenbelasting. Vroeger sloeg men alleen het hoofd des gezins aan, maar nu door de werking der Inkomstenbelasting worden ze daar allen die een belastbaar inkomen in het gezin hebben afzonderlijk aangeslagen, waar om dan ook van de zulke ook dezelfde som voor levensonderhoud afgetrokken zou moe ten worden als nu is vastgesteld. Maar nu wordt dit massa van zoo'n gezin gedaan en het wil mij voorkomen, dat dit de billijkste weg is. Aldus goedgekeurd en vastgesteld. -6. Benoeming onderwijzer O. L. School. Voordat hiertoe overgegaan we -d, oordeelde de Voorz. het raadzaam met het oog op het voorlezen der stukken even de deuren te sluiten. Na heropening der vergadering werd met algemeene stemmen benoemd dhr. Hoek van 7. Voorz. Ik heb de vorige maal reeds gezegd dat voor het Levensmiddelenbedrijf een zekerheidsstelling van f 3000 vereischt werd. Wijl nu echter deze zekerheidsstelling niet anders dan zakelijk moest zijn, zou de Di recteur deze ook zakelijk moeten stelien. Maar wijl dit per jaar genomen meer dan de helft van zijn tractement zou bedragen en omdat over het algemeen geen groote bedragen daarvoor aanwezig zijn, daar stel len wij u voor deze van f 3000 terug te brengen op f 1000, daar deze dan ook meer persoonlijk moet wezen. 8. Jaarlijksche wijziging der begrooting 1916, in verband met de ingekomen rekenin gen der gemeente. g. Rondvraag. Dhr. Gideon vroeg of het niet mogelijk was, daar buiten de molen één lantaarn meer te laten branden. De Voorz. antwoordde daarvoor geen toe stemming kon geven, aangezien de Minister op zooveel mogelijke bezuiniging heeft aan gedrongen, en wijl er in het geheele dorp slechts 11 lantaars branden, en het daar dus ook donker is, daar zou toch indien het mo gelijk was er meer te ontsteken, dit toch in de eerste plaats in het dorp moeten geschie den. Dhr. M. Joppe. Het afsluiten van den gas- toevoer om 7 uur '3 morgens en het weer openen om 4 uur 's middags is dat een be sluit van de Gascommissie of van den Di recteur Voorz. Dit is een besluit van de Gascom missie. Dhr. M. Joppe vroeg verder of het niet mogelijk was een gedeelte der Achterstraat te rioleeren, aangezien het vuile water daar zoo maar heen loopt, zoodat het tengevolge daarvan een groote troep is. Dit begint zoo ongeveer achter de woning van Dr. Knöps en vervolgens. Voorz. Het zou altijd beter wezen, als erop eigen erf een rioleering gelegd werd, dan kon men dat voorkomen, door dit te doen uitkomen in een zinkput. B. en W. hebben dit ook al eens bekeken, of rioleering mogelijk zou zijn, maar dit is met het oog op de kosten geen kleinigheid. En met het oog op de grondstoffen een onmogelijkheid, aangezien op het oogenblik voor rioleering op Flakkee heelemaal niets te krijgen is, evenwel zal deze opmerking in gedachte gehouden worden. Nog meer klachten werden door bijna alle Raadsleden geuit, over dit of dat punt in 't dorp, dat voornamelijk bij vriezend weer een slechte afwatering heeft. Deze werden evenwel door den Voorz. in haar begin gestuit, aangezien volgens de Politieverordening, der gemeente achter iedere woning op het erf een zinkput aanwezig moest zijn, zoodat de afvoer van water daar door dan ook op verschillende punten ver beterd zou zijn. Thans niets meer te verhandelen zijnde sloot de Voorz. de vergadering. Op Donderdag 1 Maart 1917 des v.m. 10 uur ten huize van Mej. de Wed. A. Dekker, aan de Middelweg in Stuifakker, verkooping van1 paard (aftands), 1 anderhalfjarig paard, 3 melkkoeien, 3 kuishokkelingen, 1 kuiskalf, 3 loopvarkens, boerenwagen, drielingwagen, kar, Ploeg, eggen, Holsteinkarn, 2 mesthok- ken, gierkar aardappelmud enz. Notaris L. P. v. d. BLÏNK te Brielle. Op Donderdag 1 Maart 1917 des v.m. 11 uur, in het Koffiehuis van G. Kortleve aan de Nieuwesluis in ééne zitting verkoopen: 1. 3-63-30 Hectaren Wei- en Tuinland, aan de Nieuwesluis, bij het stoomgemaal in 3 perceelen en gecombineerd; 2. Het recht van onbepaalden Erfpacht op 6 Aren, 78 Centlaren grond aldaar, met de daarop staande woning. Erfpachtscanon f 0,60 's jaars. 3. Een Huis en Erf te Zwart ewaai in het Dorp, groot 1 Are 56 Centiaren. Het Tuinland, groot 25 Aren, 60 Centiaren is over 1917 verhuurd voor f 14,50. Het Weiland is tot 15 November 1923 ver huurd voor f 60 de halve Hectare. Notaris K. P. J. G. BEL te Heenviiet. Op Donderdag 1 Maart 1917, des voormid dags 10 uur: Paaiden, Hoornvee, Landbouw werktuigen en Gereedschappen en wat meer te koop zal worden aangeboden. Ten ver zoeke en op de bouwhoeve van Mej. Wed. M. C. Breesnee te Nieuwe Tonge. Notaris VAN BUUREN. Op Vrijdag 2 Maart 1917 in het Hotel Hobbel te Ooltgensplaat ten 2 uur, ten ver zoeke van Mevr. de Wed. Mr. A. H. Goe- koop-de Jongh te 's-Gravenhage, openbare verhuring voor drie jaren ingaande heden van 30-61-60 H.A. Weiland in het Weipoldersche Gors onder Ooltgensplaat. Notaris AKKERMAN. Vrijdag 2 Maart 's namiddags vijf uur te Stellendam, in het Logement van Troost ver huring bij inschrijving" voor het seizoen 1917 van verschillende perceelen hoverijland onder Stellendam in den Adriana- en Eendrachts- polder. Notaris VAN DEN BERG. Op Maandag 5 Maart bij veiling en op Maandag 12 Maart bij afslag, beide dagen des 's middags 12 uur, openbare ver kooping in het Hotel Nymph te Brielle van het perceel Dijktuin groot p.m. 30 Roeden aan den Rottcndijk te Vierpolders. Notaris L. P. VAN DEN BLiNK, Brielle. Op Maandag 5 Maart bij veiling en op Maandag 12 Maart bij afslag,'s middags 12 uur in het Hotel de Nymph te Brielle, openbare verkooping van een Bouwmans woning met Schuur, Tuin, Boomgaard en Weiland, gemeente Abbenbroek, aan den Haasdijk, groot 6-35-00 in vier perceelen. Notaris L. P. VAN DEN BLINK te Brielle. Op Woensdag 7 Maart 1917, 's voormid dags 10 uur nabij Dirksland, in polder On waard van 8 paarden, 14 stuks vee, 4 boe renwagens, veerwagen, landbouw-, schuur-, en stalgereedschappen, ten verzoeke van en op de hofstede bewoond door den Heer A. C. Lokker. Notaris VAN DER SLUIJS. Donderdag 8 Maart 1917 v.m. lO'/i uur in het hótel „Hobbel" te Ooltgensplaat vei ling, Donderdag 15 Maart 1917 v.m. IOV2 uur in het hótel „Moelker" te Ooltgensplaat af slag van Diverse onroerende goederen „ge legen onder de gemeenten Ooltgensplaat, den Bommel, Stad aan 't Haringvliet en Oude- Tonge, ten verzoeke van de Erven van wij len den WelEd. Gestr. Heer Mr. A.J.C. van Weel. Notaris VAN ISPELEN. Verhuring bij inschrijving naar de Bene ficie van eene bouwhoeve met landerijen c.s. in den polder den Quden-Oostmoer, gemeente Middelharnis, groot 33.48.82 heet. (72 gem. 276 roeden Voornsche Maat), ten verzoeke van den Heer Jaques Braber te Middelharnis voor 10 jaren direct ingaande voor f 36.— per 0.45.92 heet. of Voornsche gemet. Inschrijvingsbiljetten in te leveren ten kan tore van Notaris van Buuren te Middelharnis vóór of op 9 Maart 1917. Notaris VAN BUUREN. Vrijdag 9 Maart 1917, des v.m. 11 uur te Ouddorp aan de Oudelandsche Langeweg in den polder het Oudeland op de hofstede van Mej. de weduwe Klaas Meijer Jbz. van 5 paarden, 14 stuks hoornvee, landbouwge reedschappen enz. Notaris VAN DEN BERG. Op Woensdag 14 Maart 1917, des voor middags half tien uur aan de z.g. „Witte Schuur" op den hoek van den Krakeeistraat en den Westelijken Achterweg te Sommels- dijk, paarden, hoornvee, landbouwwerktuigen, schuurgereedschappen, hooi, stroo, mest enz. ten verzoeke van den heer M. J. van Driel te Sommelsdijk. Notaris VAN BUUREN. Op Donderdag 15 Maart 1917, bij inzet en op Donderdag 22 Maart 1917, bij afslag telkens des namiddags 12 uur ter herberge van den heer J. va i Paasschen te Nieuwe Tonge. 3.64.74 Hectaren (7 Gem., 283 Roeden Voornsche Maat) bouwland, in den polder Klinkerland gemeente Herkingen, in de on- middelijke nabijheid van Battenoord, in 5 perceelen en combinatiën, verhuurd tot blootschoof 1918. Ten verzoeke van Mej. N. M. Houtaar te Voorburg. Notaris VAN BUUREN. Vrijdag 16 Maart 1917 des voorm. 10 uur te Goedereede aan de Molenstraat, bij de landbouwschuur van dhr. T. Lodder Czn. van 8 paarden, 10 runderen, 3 boerenwagens, 2 karren, veerwagen, karos op veeren, een- paards dorschmachine, merk „Idiaal", maai- machine, wanmolen met zeven, windmolen, zaadzeil, ajuinzaadzeil, 2 wielploegen, staart- ploeg, verschillende eggen, burrierolblok, zeeuwsche sleeper, 2 mestputten, kanthooi, een groote partij geperst slaghooi, rieken, vor ken enz. ten verzoeke van dhr. T. Lodder Czn. Notarissen AKKERMAN en VAN DEN BERG. Op Woensdag 21 Maart 1917 's morgens 10 uur te Melissant, op de hofstede van en ten verzoeke van den Heer Jac. Sieling, van 8 werkpaarden, 3 jarige paarden, 30 stuks rundvee, 7 schapen met lammeren, rijtuigen, machinerieën en landbouw- en melkgereed- schappen. Notaris VAN DER SLUYS. Een moeder en haar zoon. Al3 historisch deelt de „Rott." 't volgende mede, bewijs van landelijke eenvoud: Het gebeurde op den anti-revolutionairen partijdag in de Beurs te Hoofddorp op 1.1. Vrijdag. Oud eenvoudig moedertje, Noord- Brabantsch mutsje op, bijna 80 jaren komt in gezelschap van een jonge vrouw de beurs- zaal binnen. Ze blijft eenigszins schuchter staan en vraagt aan een der aanwezigenKunt U mij ook zeggen, waar straks de spreker zal staan ik zou hem graag goed kunnen zien. Aan de oude vrouw wordt een plaatsje voor in de zaal aangewezendaar in dien catheder zal straks de spreker onze Colijn optreden. In de pauze ontpopt eenvoudig moedertje zich als moeder van een onzer grootste man nen van den oud-minister van oorlog en het Eerste Kamerlid H. Colijn. is gebleken, dat in den polder Haarlemmer meer de tarwe grootendeels is bevroren. De iaatste dagen zijn reeds honderden hektaren overgezaaid met zomertarwe, waarvan men met gunstig weer nog een matig beschot hoopt te winnen. In den Haarlemmermeer- polder wordt altijd zeer veel tarwe verbouwd. Een „fideele" gevangenis. Het speelt aan de Oostgrens: 't Horloge van een grenswachtertje vertik te net de laatste dagen zoo nu en dan. En 't gevolg was, dat de eigenaar van dit prul uurwerkje zoo af en toe op 't appél mankeerde of te laat kwam. Het wachtertje moe3t acht dagen de nor in, wat hier betee- kende: de onderste verdieping van het ge meentehuis. „Geen nood", trooste een ambt en lotgenoot, die uit ervaring kon spreken „je kunt 't er best volhouden, beter zeg ik je, dan op wacht. Onthoud, wat ik je gezesd heb." s Een paar dagen later zat ons wachtertje te brommen tusschen de dikke muren van 't gemeentehuis. Daar hoorde hij kloppen tegen een der houten jaloeziekleppen van zijn sombere woning. Hij deed een stap in die richting hij hoorde een zoet stemmetje, dat hem half fluisterend toeriep: „Zeg, Piet, til die klep van onder een weinig op. Ja,' 't kan hoor, prebeer het maar. Zie je wel! Hier heb je wat Bensdorp en Kwatta. Mor gen kom ik nog wel meer!" Den volgenden dag stond de schoone weer voor de jaloe ziekleppen, tikte en stak den steel eener Goudsche pijp door de opening. „Doe maar een trekje," De pijpekop was gevuld met cognac. Den dank van ons grenswachtertje wachtte het meisje niet af. Aldus geschiedde nog meermalen. Hbld. Goud en zilver. Bij de boerenleenbank te Bovenbergum (Fr.) kwam iemand f 2100 in leggen, bestaande uit 100 gouden tientjes en f 1100 aan rijksdaalders en guldens. Een aanslag? 15 Jan. werd in hotel Zeven Provinciën te Groningen door een ze keren heer Rooker uit Sittard een kamer ge huurd. Daarna vertrok hij, op zijn kamer een zwart kistje achterlatende. Hij kwa m echter niet terug. Eenige dagen later rook de hotel houder een sterke benzinelucht en bij onder zoek bleek, dat in die kamer 2 fleschjes ben zine stonden. Aangezien in het hotel het Engelsche Consulaat gevestigd is en de heer Prillewitz, de consul, zich ongerust maakte, werd de politie met het geval in kennis ge steld. In verband hiermede zijn te A'dam 5 per sonen gearresteerd verdacht van een poging gedaan te hebben om het consulaat in de lucht te laten vliegen. Nader wordt nog gemeld, dat het vermoe den gewettigd is, dat de aanslag niet zoo zeer tegen het Engelsche consulaat als wel tegen het hotel zelf was gericht. Beloonde liefdadigheid. Door de hout vesters en boschwachters van de Koningin zijn met het oog op de tijdsomstandigheden aan de behoeftigen van Apeldoorn kaarten uitgereikt, welke permisssie gaven tot het sprokkelen van dood hout in het Kon. Park, de Hoogsoerensche en Wieselsche bosschen, waarbij niet alleen het doode hout van den grond mocht worden opgeraapt, doch even eens de doode takken van de boomen getrok ken mochten worden. Men ging evenwel bij dat werk ongevraagd verder, schrijft de Msb., zoodat geheele doo de boomen, na met vereende krachten uit den grond te zijn gehaald, verdeeld en mee naar huis genomen werden. En tot deze middelen behoefde men zijn toevlucht niet te nemen, want de najaarsstormen, die veel schade aan het geboomte veroorzaakt hadden, hadden ook vopr een rijke r pbrengst gezorgd. En geheel overbodig was de gemaks-methode, die spoe dig werd toegepast, door met zaag of bijl zich levende takken toe te eigenen. Om aan die vrijpostigheid paal en perkte stellen, mogen thans niet anders dan op den grond liggende doode takken worden verza meld. SOMMELSDIJK. GeborenCornelis, z. v. G. Hoogzand en Fl. Vijfhuize. SOMMELSDIJK. Tot onderwijzer aan de O. L. School alhier, is benoemd de heer J. PIt. Hoek van 's-Gravenhage. OOLTGENSPLAAT. Tot onderwijzeres met Hoofdakte te Capelle aan den IJsel is benoemd mej. A. de Haas alhier. Naar men verneemt zal gedurende den tijd dat de Hervormde Kerk van binnen ge- restereerd wordt, een hulpgebouw verrijzen, en wel dat te Hellevoetsluis gebruikt is als militair tehuis. Woensdag a.s. des avonds ten 6 uur hoopt Ds. Pot van Leerbroek in de Hervorm de Kerk op te treden in het belang van het leerstoelfonds. HERKINGEN. Tot diaken der Nea. Herv. Kerk is benoemd J. v. d. Velde, tot Kerk voogd herbenoemd H. Dorst, terwijl voor Notabel niemand blijkbaar is te vinden zich daarvoor beschikbaar te stellen. MELISSANT. Op Vrijdag 2 Maart des avonds half zeven zal in de Geref. Kerk een biduur worden gehouden voor den nood der lijden door Ds. de Bruijn. STELLENDAM. Er heerscht thans alhier zulk een gebrek aan petroleum dat er geen enkele straatlantaarn meer brand. Zondag middag werd in de Geref. Kerk dienst ge houden in plaats van 's avonds, ook in ver band met de petroleumschaarste. De bediening van den H. Doop in de Ned. Herv. Kerk is één week uitgesteld en thans bepaald op Zondag 11 Maart a.s. Verslag van den op Donderdagavond 22 Februari in de Christ. School te STELLENDAM gehouden ouder avond. Nauwelijks half zeven, het tijdstip van aan vang, was het voor dezen avond speciaal in gerichte schoolgebouw met ruim honderd, in de zaak van het Chr. onderwijs belang stellenden, als: ouders, leden der schoolver- eeniging en oud-leerlingen gevuld, terwijl de leerlingen der hoogste klassen eveneens de voor hen gereserveerde plaatsen bezetten. Na het zingen van Ps. 79: 4 en lezing van Ps. 130 (onberijmd) opende de Voorzitter, de heer Jb. van Seters, dit samenzijn met gebed, en sprak vervolgens in een kort doch hartelijk woord het doel dezer samenkomst, nl. de band tusschen ouders en onderwijzers zoo mogelijk steeds hechter te doen worden, uit; terwijl hij tevens allen hartelijk welkom waarop 5 en 6. bate der den penr Na de

Maas- en Scheldebode | 1917 | | pagina 2