Jm m UIT DE PERS. VÊ 2. liïl ife OFFICIÉÉL GEDEELTE. PLAATSELIJK NIEUWS Jfl f I lira IWI tSlMljli:!; Bekl. voerde aan, niet te hebben geweten dat de matrozen de kistjes margarine niet hadden mogen verkoopen. Hij zou eigenlijk gedacht hebben, dat zij verkochten namens den commandant. Het bleek evenwel en bekl. gaf dit toe dat hij de kistjes marga rine had laten vervoeren, verborgen onder een paardendeken. En daarenboven, aldus verklaarde één der matrozen had bekl. toch wel genoeg „snap-vermogen" om te kunnen begrijpen, dat zij er niet eerlijk aan gekomen waren. Dat heb ik zeker, zei bekl. gestreeld. Terzake van heling eischte het O. M. twee weken gevangenisstraf. In den nacht van 31 Oct. op 1 Nov. zou de niet verschenen bekl. J. de H. twee ramen van het woonhuis van W. Kaptein te Rhoon opzettelijk vernield hebben, door ze met een bijl of een schop, althans met een hard voor werp, stuk te slaan. Van een der ramen was een luik kapot geslagen, van het andere het houten kruis en vier ruiten gebroken. De vrouw van Kaptein had den dag tevo ren getuigenis afgelegd in een strafzaak te gen bekl. Hij zou daarover niet gesticht zijn; zijn gewelddadig optreden kon als een wraak oefening worden beschoud. De huiseigenaar, de veehouder L. A. v. d. Heuvel te Rhoon diende een vordering tot schadevergoeding in tot een bedrag van f 25. Het O. M. eischte wegens verneiling drie weken gevangenisstraf. Openstelling Oemeentehuis. Burgemeester en Wethouders van Dirksland maken bekend, dat in verband met de drukke werkzaamheden, vanaf Woensdag 7 Februari a.s. het Gemeentehuis voor het publiek ge opend zal zijn alleen des middags vanaf twee uur, behalve des Donderdags, waarop het ook geopend zal zijn des voormiddags van negen tot twaalf uur. Aanvragen om broodkaarten door militaren zullen kunnen geschieden des morgens pre cies om negen uur en des namiddags precies om half vijf. Dirksland, den 5 Februari 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, C. ZAA1JER. De Secretaris, J. ROOIJ. Kón zoo niet blijven. Wij lazen in de „Rotterd." Door de Walcher3che afd. van de Ver. van Chr. Onderwijzers en van de Unie van Chr. Onderw. is aan de besturen van alle Chr. Scholen in Walcheren een circulaire gericht waarin zij den financiëelen nood van het per soneel bloot leggen. Den Schoolbesturen wordt daarin aangeraden eens ernstig te overwegen of wat de salarissen aangaat zij inder daad aan de uiterste grens van het bereik bare gekomen zijn, terwijl hen op een zeer bescheiden wijze gewezen wordt op verschil lende middelen, die de financiën der Scholen kunnen versterken. Vinde dit vriendelijke woord weerklank in de harten der besturen, opdat verbetering kome in de meer dan treurige positie, waar in het onderwijzend personeel onzer Chr. Scholen, vooral in Zeeland, verkeert. Waar een wil is, daar wordt ook wel een weg ge vonden. Wat voor Zeeland goed is, mag ook el ders gelezen worden. Dese onderwijzers zijn op den rechten weg, waar zij zich eerst tot de besturen wenden. Maar onze besturen, vereenigingen enz. moe ten de zaak publiek aanhangig maken. 't Wordt steeds meer 'n noodstand. En onze arme scholen worden er 't eerst de dupe vanZoodra er weer gebrek aan leer krachten komt, kunnen zij geen man of vrouw meer krijgen, terwijl de openbare school maar grijpt uit de groote beurs. Dat kón zoo niet blijven! (Fr. Dagbl.) Merkwaardig getuigenis. In de jaarvergadering van de liberale Kies- vereeniging te 's Gravenhage werd dooreen daarvoor aangewezen commissie bestaande uit een vijftal liberale heeren, een rapport uitgebracht over ambtenaarstoestanden. Aan dit rapport is het volgende ontleend. „De commissie is eenstemmig van oordeel dat de zeer onvoldoende loonregeling eene reehtmatige grief vormt, betreurt, dat de vrij zinnige voormannen niet doordrongen blij ken te zijn van het feit, dat in het algemeen de loonen der rijksambtenaren te laag zijn en komt tot de conclusie, dat de organen en leiders van rechts en van de uiterste lin kerzijde voor de verbeteringen derloonstan- den meer gevoelen, dan die van de Liberale Unie. In dit vet band laat de commissie niet on- vermeidde bij de ambtenaren heerschende meening, dat de meeste partuele verbeteringen bij den loontoestand te danken zijn aan mi nisteries van rechts." Dat is ongetwijfeld een merkwaardig ge tuigenis. Een liberale commissie komt hier in een liberale Kiesvereeniging verklaren, dat de or ganen en leiders van rechts voor de verbe tering der loontoestanden meer gevoelen, dan die van de Liberale. Om nota van te nemen. Men kan nooit weten, hoe 't zelfs in 1918 nog tepas kan komen. De Vr. Westfr. Met volle medestemming nemen wij het volgende uit de Getuige over: Ijs-antithese. We waren schier aan echte winters ont wend. Maar dit jaar kon men weer naar harte lust de ijssport beoefenen. We kunnen wel zeggen, dat alle Friezen de Friezinnen inbegrepen liefhebbers van deze sport zijn. En dan toch spreken van een ijs-antithese Ja. En deze antithese Is al zeer oud. Van oudsher zijn onze christen-Friezen uit beginsel tegen hardrijderij geweest. En van oudsher hebben christen-Friezen het rijden op Zondag ten minste het rij den voor uitspanning gerekend tot de ver boden dingen. Geen christen-ouder laat zijn kinderen op den Dag des Heeren zich op het ijs verma ken. Dat is zeker wel sinds eeuwen het ge voelen der christen-Friezen geweest, hoe sterk hun liefde voor deze gezonde ijssport ook is. Hier is een tegenstelling, welke diep in het Friesche leven insnijdt. Dat nu H. M. de Koningin belangstelling toonde in deze Friesche sport, waardeeren we. Het spijt ons dat onze geliefde Lands vorstinne het hart van onze christen-Friezen heeft bedroefd, door dit bezoek te brengen op den Dag des Heeren. Geestelijke actie voorop. Niet 't historisch materialisme, maar God regeert geen verbetering in de voortbren gingswijze, maar~de geestelijke actie gaat in ailes voorop. Eerst de geest, daarna de stof eerst de ziel en dan 't lichaam. In verband hiermee is opmerkelijk hetgeen in 't jongste Philologencongres is geschied. Op dit con gres heeft prof. Bavinck een lezing gehouden, waarin hij de overwinning der ziel konpro- clameeren. „De Standaard" schrijft hierover onder 't opschrift van Zegebulletin. „Het stond tusschen óók ziel of enket materie. En thans, zoo kon hij op't Philo logencongres getuigen,is de ziel herwonnen. Ze was ondergedoken. De materialistische geest was er in geslaagd, haar bestaan eerst in twijfel te trekken, en niet lang daarna te ontkennen. Wat men dusver ziel ge noemd en voor een eigen geestelijk iets aangezien had, was bij nader onderzoek gebleken niet veel anders dan een samen voeging van technisch-materieele trekkingen en bewegingen te zijn geweest. Men was de dupe van éen doorloopende totale ver gissing geworden. We verschilden veel minder van de dieren, dan we ons hadden ingebeeld. Prooi waren we van zelfbedrog, uit zucht om ons zelf te verheffen. Doch aan al dezen waan was nu eens voor goed een einde gemaakt. Vooral de physische wetenschappen hadden het pleit beslecht. Een ziel als een eigen iets was er niet. En hoe 't ons ook aan 't hart ging, we hadden er van te scheiden. Maar juist in dezen stand van zaken, zoo toont nu Dr. Bavinck aan, is thans almeer een rechtsomkeert gekomen. Zelfs de bru taalste materialisten deinzen al meer voor de consequentie van hun eigen theorie terug. En van alle zijden duikt er weer een neiging op, om het pure en brute materia lisme vaarwel te zeggen, en weer naar het geestelijke te grijpen als naar iets wezen lijks. Men bleef in de materialistische worste ling geheel onbevredigd omdolen en zag uit naar een geestelijke oase. Men had geen vrede met het product van zijn eigen ver zinning. Er moet toch iets hoogers, iets ons ik meer verheffend zijn. En zoo is het gebeurd, dat is die afgedoolde, aan alle geloof gespeende kringen, allengs weer een dorst naar iets meer duurzaams, iets meer bezielends begon te spreken. Zoo ontstond er een psychisch proces, dat zich in onderscheiding van het physische allengs baan brak. En toen natuurlijk was het slechts een quaestie van tijd, of de er kentenis van een ziel in ons, als van onze physische verschijning onderscheiden, bood zich zelf weer aan. Ja, zoo verre was deze keer reeds voort geschreden, dat zelfs in het anders vaak zoo botte philologen-congres, het zegebul letin van de overwinning der ziel kon ge proclameerd worden. Om niet te kwetsen, liet Dr. Bavinck 't hierbij. Toch moet straks op dit eerste bulletin wel een tweede en derde volgen. Daagt de ziel weer in de ongeloovige kringen op, dan doet straks vanzelf ook de gemeene grarie haar intrede, en zal de belijdenis van een Eeuwig Wezen ongemerkt volgen moeten. Paulus op den Areopagus komt dan vanzelf. En zijn we eens zoo ver, dan volgt van zelf ook het derde stadium is het roepen om wie ons verzoenen en zaligen kan. De ziel eerst, dan de Almachtige God, en ten slotte de Middelaar, die de ziel met des oneindige en Heilige verzoent." Geestelijke actie op elk terrein. In vele dingen gaat de natuur nog al eens boven de leer. Dat is bovenal in deze materie 't geval. Terwijl in vorige eeuwen werd ge bogen voor de macht van den overwinnaar, of de bekoring uitging van den worstelaar in 't strijdperk of van den eenzamen celbe woner, is nu de wetenschap in haar profes soren de afgod dezer eeuw en dat in den tijd van 't materialisme, dat de stof alles is en de ziel niet zou bestaan. De Professor, de afgod in een tijd van 't materialisme; grooter tegenstelling is niet denkbaar. Gelukkig, de wetenschap moet hoog blij ven staan boven 't werk van b.v. een polder gast en ze moet voorgaan en haar licht verspreiden over alle terrein. Eerst op geestelijk-zedelijk terrein en op 't gebied der kunst; maar daarna ook op maatschappelijk terrein. Want onze arbeidende stand moet vooruit. Niet alleen dat ze natuurlijk coöpereeren, zooals de Friesche afdeeling van Patrimonium heeft besloten en over geheel Friesland één groote coöperatie willen brengen met zijn onderafdeelingen in de verschillende plaatsen, maar ook de vakorganisatie moet van alle vakgenooten in orde komen. Hierover schrijft „de Standaard" in een artikelt herleven van een doodgedrukt or gaan. Met dit doodgedrukt orgaan wordt bedoeld hetgeen 't Gildewezen voor den arbeidenden stand bood. „Wat in 't Gildewezen door schuldig verzuim, zoo van de zijde der patroons als van den kant der arbeiders, te loor ging moet uit dien hoofde thans in het corpo ratieve samenleven, mits onder de macht van de wet,,worden teruggevonden." De wet moet ten deze de aanwijzing geven, hoe, in elk gegeven geval, de rege ling der verstandhouding uit 't leven zelf moet opkomen. En bij alle partijen is uiteraard groote overeenstemming, waar 't verbetering der sociale verhoudingen aanbelangt; b.v. zorg voor de persoonlijke veiligheid in fabrieken. Het zijn vraagstukken, die op politiek gebied geen strijd uitlokken. „Op zich zelf liet het zich dan ook ver staan, indien met name de Vakorganisatie alle onderscheiden karakter varen liet, en ze gemeenschappelijk eenerzijds alle pa troons en anderzijds alle arbeiders in één zelfde organisatorische actie vereenigde. Patroons en arbeiders zouden zich daar om, als mannen van doorzicht en karakter, wat het Staatsbeleid betrof, wel is politieke partijen deelen, maar de vakorganisatie zou geen aanleiding tot politiek verschil ople veren. Daarin zouden immers over en weer zoo de patroons als de arbeiders van alle onderscheiden richtingen kunnen samen gaan, Steeds is dan ook van Links beweerd, dat dit kon, en dat het, om te meerder kracht te kunnen oefenen, dan ook moest. En maar al te lang is op zulk geroep ook door patroons en arbeiders van Christe- lijken huize in zulk een geheel algemeene samenwerking heil gezocht. Het voorbeeld van het Buitenland vond ten deze navolging. Van een sociale actie van Christelijken huize afzonderlijk was in de meeste landen bijna geen sprake. Maurice zon er op en Stöcker zette ze in Duitschland door. En ook van Roomsche zijde werd ze schier allerwegen beproefd. Maar voor 't overige bleef het een zeer algemeene so ciale actie. Het is dan ook opmerkelijk, hoe met name de Engelsche en Fransche litteratuur over het sociale vraagstuk schier zonder eenig verschil verloopen is. In ons land is dat anders gegaan onder de leiding van Groen van Prinstererin de samenleving en in 't Staatkundig leven hebben zich twee onderscheiden stroomin gen zich afgeteekend. Dit nu leidde er vanzelf toe, dat ten onzent ook in wat de sociale actie betrof, schier van meet af de behoefte en de drang gevoeld werd, om in Christelijke actie en als Christelijke groep afzonderlijk op te treden en zich tegen de neutraal zich noe mende, maar feitelijk revoluionaire bewe ging over te stellen. Dit nu ging óók door toen de zoo in teressante beweging voor vakorganisatie opkwam. Ook toen kon het niet bevredi gen, dat onze Christelijke patroons en Chr. arbeiders, zonder nadere keur, met de neutralen meeliepen. Eerst dacht men wel, dat dit doenlijk zou zijn. Maar al spoedig bleek toch hoe ondoenlijk 't was. En de Antirev. partij voelde reeds eer het Socialisme bij dit aan de markt kwam, dat de verhouding op sociaal terrein tus schen patroons en arbeiders van de poli tiek niet was af te scheiden. Al spoedig diende zij zich zelf als Christelijk-Demo- cratisch aan. Er was nog te onderscheiden tusschen een meer doortastende en een meer con servatieve groep. Zoodoende was de eene groep de sociale actie minder gezind, ter wijl de andere groep soms de neiging vertoonde, om heel onze politiek in de sociale actie te doen opgaan. Hierin schuilt natuurlijk een gevaar.. De sociale actie, gelijk zij in de arbeiders kringen om beter loon, om korter duur van den arbeid en om profijtelijker positie ge dreven wordt, concentreert zich geheel om 't stoffelijk middelpunt van het maatschap pelijk leven. Ging nu hierin alle actie van de zijde van de arbeiders op, zoo zou 't hun stand verlagen en op een loslaten en prijsgeven van de hooger en heiliger be langen neerkomen. De arbeider staat evenals de patroon te hoog, om schier geheel zijn levensbeschou wing en zijn levenstaak op zijn bedrijf, zijn loon en zijn arberdsduur saam te trek ken. Ook hem gaan zijn land en volk ter harte. Ook hem boezemde de groote poli tieke vraagstukken levendige belangstel ling in. Ook bij hem gaan de geestelijke belan gen voor de materiëele. Ook zijn politieke blik omvat geheel het samenstel van ons nationale leven. En ook voor hem is al wat op een vakactie doelt, een enkel stuk (al zij het een belangrijk stuk) van 't geheel. En wil men dat belangrijk stuk in orde brengen dan moeten de politieke partijen meewerken. Geen man van gerijpt doorzicht en reëele ervaring zag het ooit anders in, noch kon 'tin anderen zin bepleiten. We komen er niet, of de Wet moet straks recht zetten, wat zich helaas maar al te scheef wrong. Omzetting door de Wet nu is een politieke actie. De sociale beweging kan daarom, ook van Christelijke zijde, nimmer met volle kracht opleven, of ze moet als parel schitteren in het Christelijk politieke snoer. Wat in 't Gildewezen, door zondig ver zuim, te loor ging, moet in de 20e eeuw door een gelukkige inwerking van de sociale op de politieke actie, met Gods hulpe in rijker vorm herwonnen worden. In verband met het besluit van de (jascommissie om te beginnen met he den Woensdag geen gas meer te leve ren vanaf voormiddags 7 tot namiddag 4 uur, berichten we onze eliëntele dat spoedorders van grooten omvang moei lijk meer kunnen worden uitgevoerd, daar onze persen alleeae snachts kunnen werken. Ook de lezers van ons blad gelieve hiermede rekening te houden daar bij de belemmering van het verkeer nu nog deze moeilijkheid komt en daarom een »op tijde verschijnen is buiten gesloten. W. BOEKHOVEN Zonen Sommelsdijk, 6 Februari 1917. SOMMELSDIJK. Houders van niet meer dan 50 stuks pluimvee, die tevens geen ander vee houden worden maandelijks in gelegen heid gesteld mais en of gerst van de Re geering te betrekken. Zij die voor de maand Maart 1917 van die gelegenheid gebruik wenschen te maken ge lieven zich tot het verkrijgen van een bon geldig voor Maart 1917 vóór of op 12Febr. a.s. te richten tot het Gemeentebestuur on der schriftelijke opgave volgens ter gemeente Secretarie verkrijgbaar formulier van het aan tal stuks piuimvee, dat in hun bezit is. Mej. L. P. had het ongeluk op het ijs te vallen en haar pols te breken. Uitslag van de gehouden keuring voor de landstormpiichtigen der jaarklassen 1907 en 1906. Jaarklasse 1907. Ardon C. Beket A. Comte le J. Korte de J. Mastenbroek J. Meijer H. J. A. Roon de J. Vroegindeweij K. Wekke van der A. Ongeschikt. Geschikt. Ongeschikt, Jaarlclasse 1906. Buskop J. Ongeschikt. Heemst van D. Geschikt. Knape J. Nelis C. Ongeschikt. H. Nieuwland en H. van der Meide zijn niet voor den keuringsraad verschenen. L. v. d. B. had het ongeluk met zijn vinger bekneld te raken tusschen een der machines in de groentedrogerij, waardoor de top van zijn vinger werd afgesneden. Genees kundige hulp was noodzakelijk. Door de Gascommissie is in hare ver gadering op Maandag besloten vanaf heden Woensdag overdag geen gas meer te leveren. Daarom zal v.m. 7 uur de hoofdkraan worden afgesloten en om 4 uur n.m. weder worden geopend. Onze lezers, dienen hier rekening mede te houden. Met ingang van heden mag geen z.g. mekbrood meer worden gebakken. M1DDELHARNIS. Vanwege de ijsclubMid- delharnis-Sommelsdijk had Zaterdag de aan gekondigde wedstrijd op de Vliegers plaats De uitslag in afd. schoonrijden aantal deel nemers 4 paren. le prijs een Sacon met gouden knop aan A. J. Dijkers en echtgenoote Middelharnis 2e prijs een zilveren serviesring aan Mej. G. Busink van Middelharnis met de heer G. Joppe van Sommelsdijk. Afd. Hardrijden aandeelnemers 18. le pr. de medaille van H. M. de Koningin benevens een paar schaatsen aan I. van Bock- hove van den Bommel 2e prijs een paaron- ingetuigde schaatsen aan N. J. v. Donge van Stellendam 3e pr. een zilvere horlogeketting aan A. Meijer van Middelharnis 4e pr. een kistje sigaren aan W. Blok eveneens alhier STAD AAN 'T HARINGVLIET. Donderdag avond zou voor de A. R. Kiesvereeniging te Stad aan 't Haringvliet optreden de heer de Wilde van 's Gravenhage. Z.H.E.G. was ech ter door lichte ongesteldheid verhinderd. Gelukkig verklaarde de Heer Bouman bur gemeester van Sommelsdijk zich Woensdag bereid om Donderdag reeds in ons midden het woord te voeren. Z.E.A. heeft ons in hooge mate voldaan. Voor een zestigtal opgekomenen heeft de geachte redenaar het nieuwe kiesstelsel uit eengezet. Na eene korte inleiding over de algemeene politiek onder het tegenwoordige kabinet, volgde eene historische beschouwing over kiesrechtwetgeving, waarna de eigenlijke uit eenzetting volgde van den toekomstigen toe stand op electoraal gebied. Gedurende anderhalf uur wist de heer Bou man zijn gehoor te boelen door zijn leven dige voordracht en zijn heldere uiteenzetting. Een drietal vragen werden nog door Z.E.A. welwillend beantwoord. Dankbaar en voldaan gingen de hoorders huiswaarts. De vergadering werd op de gebruikelijke wijze geopend en gesloten. Donderdag 15 dezer hopen we nu op de rede van den Heer De Wilde over „Sociale Wetgeving." S. De burgemeester der gemeente Stad aan 't Haringvliet maakt bekend, dat het kohier der grondbelasting over het dienstjaar 1917, invorderbaar verklaard en aan den ontvanger ter invordering ter hand gesteld. Ieder daarop voorkomende belastingschuldige is verplicht zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. A. C. K. had het ongeluk, door het hout hakken een splinter in zijn oog te krijgen, geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. C. W. had het ongeluk, zoodanig te val len doordat hij met zijn schaats in een scheur kwam, dat geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen, waarbij bleek dat zijn pols zwaar gekneusd was. Ook vrouw A. zou eens schaatsen gaan rijden, toen zij om een hoek van een sloot moest, kwam in tegenoverge stelde richting een ander aanrijden, die met zulk een kracht tegen haar aanreed, dat ze viel en haar pols brak. DEN BOMMEL. Bij de gehouden hardrijderij te Middelharnis heeft dhr. I. van Bochove de eerste prijs behaald, n.l. een gouden me- daile van H.M. de Koningin en een paar ingetuigde schaatsen ter waarde van f 10. Wegens ijsgang heeft de HoogEdelge- strenge hr.H. de Wilde, Lid der Ged. Staten, het houden vah een politieke rede tor nader bericht uitgesteld. OOLTGENSPLAAT. Zaterdag j.l. maakte de Muziekvereeniging „Uitspanning door Inspan ning" een marsch door het dorp, en bracht verder de deelnemers voor de wedstrijden, naar de grachten van het fort „Prins Frederik." Uitslag schoonrijden, (12 paren). le prijs Mej. J. v. Gent en dhr. Knoppert, Flacon met gouden stop. 2e prijs Mej. M. Metaal en dhr. C. Metaal, Zilveren armband. 3e prijs Mej. Stolk en dhr. Smit, Theeservies. 4e prijs Mej. P. v. Gurp en dhr. Heijmensen, Handtasch. Respectievelijk met 5955'/s 52V5 en 522/s punten. Uitslag ringsteken, (26 paren). le prijs Mej. N. Paasse en dhr. A. Broos- hoofd, goud broche. 2e prijs Mej. J. Bom en dhr. J. v. Kempen, Handtasch. 3e prijs Mej. C. Korteweg en dhr. C. C. v. Gent, Zilveren armband. 4e prijs Mej. N. Dorsman en dhr. J. Dorsman, zilveren armband. 5e prijs Mej. A. Dorsman en dhr. A. Korteweg Jz., Chineese naaidoos. 6e prijs Mej. E. v. Kempen en dhr. C. v. Kempen, een goud doosje. Tot bestuursleden der A. R. Kiesver eeniging werden herkozen de H.H. W.J. Don kersloot Lz. Joh. Donkersloot Sr. en C. J. Oostdijk. Dhr. K. Kieviet is gekozen tot lid van de Vereeniging de Kerkelijke Kas alhier. Woensdagmiddag a.s. zal wederom een wedstrijd op schaatsen plaats hebben voor heeren en dames. Mooie prijzen worden we der uitgeloofd. De wijze waarop de wedstrijd zal plaats hebben, was bij het opzenden van dit bericht nog niet bekend. De IJsclub „Voorwaarts" verleden week opgericht met aanvankelijk 43 leden, is thans gestegen tot 120 leden. Mej. C. Mooiaart kwam op het Ijs zoo danig te vallen, dat de arm gekneusd werd en geneeskundige hulp moest worden inge roepen. Ook het dochtertje van dhr. Moelker kwam op het ijs te vallen waardoor het beentje zwaar gekwetst werd. NIEUWE TOnGE. Met de gehouden keu ring van de jaarklasse 1906 en 9 zijn ervan de acht een afgekeurd, Indien niet spoedig wordt voorzien in den kolennood te dezer plaatse, zal men tot sluiting der O. L. School moeten overgaan. DIRKSLAND. De Burgemeester van Dirks land, Melissant en Herkingen maakt bekend dat door hem in het vervolg geen vergun ning meer zal worden gegeven tot het ver voer buiten die gemeenten of invoer in die gemeenten van gestorven vee naar de af- slachtsplaats. De tramdienst is dezer dagen ai weer gewijzigd. Reizigers die nu naar Rotterdam willen moeten rekening houden dat de Expres tram naar de richting Ouddorp niet meer stopt. Derhalve is men genoodzaakt met de ge wone tram, eerst de reis naar Middelharnis mede te maken. Begunstigd door een zonnige dag, heeft Zaterdagmiddag, de groot opgezette wed strijd, uitgeschreven do^r de IJsclub alhier, plaats gehad. Deze wedstrijd heeft een enorm groot pu bliek van alle deelen van het eiland naar „De Vlakte" getrokken, nog nimmer waren daar zooveel belangstellenden bijeen Voor het publiek was een op- en een af gaande baan aangelegd, ieder ter lengte van o.g. 600 M. bij een gemiddelde breedte van 10 M. Voegt men hierbij dat het ijs uitste kend was, dan begrijpt men, dat het schaat senrijdend publiek tevreden was. Naar een globale schatting hebben Zaterdag o.g. 3000 personen, van die banen geprofiteerd. Voor het „Hardrijden" was een afzonder lijke baan ter lengte van 450 M. aangelegd. Voor 't eerst werd op tijd gereden, wat door allen werd gesteld boven het gelijk afrijden. Voor het „Schoonrijden" werd de stroom van het publiek tijdelijk over de baan van het Hardrijden geleid, waardoor een deel van de publieke baan vrij kwam. Het aangekondigde „Hardrijden voor Ar ren", was door 't Bestuur veranderd in „Ringrijden voor Arren", waarvoor rondom de banen, ruime gelegenheid was. Het bestuur had de algemeene leiding be houden, doch voor „Schoonrijden" was een jury benoemt, bestaande uit de heerenM. Kooman, F. Nieuwland, J. Tanis en de Eere Voorz. der IJsclub dhr. Binkhorst. De uitslag der wedstrijd was: A. Hardrijden over o.g. 450 M. Deelnemers 23. lste prijs A. v. d. Hoek in 52 sec. Gouden horloge. 2de prijs J. Poortvliet Cz. in 54 sec. Zil veren horloge met doublé ketting. 3de prijs Z. Poortvliet Gz. in 56 sec. Een paar ingetuigde schaatsen. 4de prijs H. Knöps in 57 sec. Een paar ingetuigde schaatsen. B. Schoonrijden (Paren). lste prijs Mej. en Dhr. P. Grootenboer— Diepenhorst. 2de prijs Mej. N. Braber en Dhr. H. den Hollander. 3de prijs Mej. G. Overbeek—Gestel en Dhr. M. de Roon. De prijzen waren: lste prijs Zilveren Dames polshorloge. 2de prijs Zes zilveren lepeltjes in etui. 3de prijs Een reis etisóre. C. Ringrijden met arren. 18 deelnemers. lste prijs Mej. S. Warnaer—Kooman.Twaalf zilveren lepeltjes in etui en suikerschepje. 2de prijs Mej. A. Walraven. Thee servies. 3de prijs Mej. G. Grootenboer—Tanis. Drie bloemvazen met zilveren voet. Om vijf uur werd door de Voorz. der IJsclub met een toepasselijk woord, de wel verdiende prijzen uitgereikt. Een woord van dank mag niet onthouden worden aan de deelnemers en het publiek, voor de wijze waarop ze hebben mede ge werkt de wedstrijd te doen slagen. Niet de minste ontevredenheid of wanklank werd gehoord. Groot was de opzet van de wedstrijd. Gespannen de verwachting van allen. Grootsch was de uitslag van het „Ijsfeest." HERKINGEN. Nog strenger gaan winteren Alhier zijn 1.1. Zaterdag eenige wilde zwanen of z.g.n. deenvogels overgekomen. Bij het prijsrijden op schaatsen op de vlakte onder deze gemeente werd den Heer A. van Rumpht prijswinner van een vette gans. Bij de hevige koude doet ook alhier het gebrek aan steenkolen enz. zich geducht gevoelen. Overal ziet men allerlei hout op zamelen om te vermengen met Limburgsche kolen die zeer slecht moeten zijn en bijkans niet meer te verkrijgen. Door daartoe gerechtigden worden al hier nog al veel ganzen geschoten die blijk baar van honger zich meer dan voorheen op het vaste land vertoonen en het den bout schieter gemakkelijker valt hen te verrassen. Ook alhier begint gebrek te ontstaan aan zeep en meer huishoudelijke artikelen, vandaar dat naast de voeding ook voor an dere benoodigheden menig huismoeder de toekomst donker inziet. BRIELLE. Voor de militielichting 1918 zijn alhier 38 jongelieden ingeschreven. Den 5 dezer vertrokken met de eerste tram 't 2de gedeelte van de militielichting 1917 naar Gouda om ingelijft te worden bij de Genietroepen. Onze vroegere stadsgenoot J. Knape thans commies 2de klasse der Post en Tele grafie te Rotterdam is bij Koninklijk besluit van 10 Januari j.l. en met ingang van 16 Febr. a.s. benoemd tot Directeur van 't Post- en Telegraafkantoor te Venray. Door den WelEd. heer J. H. Been boek houder der zieken-en begrajenisbus onder de zinspreuk „Eendracht en Vlijt" te Brielle (op gericht 1 Oct. 1827) werd aan heeren direc teuren en commissarissen op 15 Januari 1917 rekening en verantwoording gedaan. Deze re kening werd den 5 Lebr. 1.1. door den bode tran genoemde bus per extract aan deleden uitgegeven. De ontvangsten en uitgaven be droegen Ontvangsten, Batig slot over 1915 Inleggelden Contributie Inkomsten der bezitttingen Aflossing eener hypotheek f 74,84'/, 20,50 3274,89 858,05 400,- Ontvangst f 4628,28'/, Uitgaven. Leverantie, drukloon enz. Doodengelden Docter Apotheker Verbandmiddelen Bode Boekhouder Rente van dien borgtocht Idem voor opgenomen gelden Saldo op de volgende jaarrek. ledental bedroeg op f 70,92'/, 130,- 1764,— 1761.— 193,90 145,62 100,— l 21,25 20,- 421,59_ f 4628,28'/» 1 Januari 1917 Het 583. HELLEVOETSLUIS. Benoemd met ingang van 1 Febr. 1917 tot tijdelijk kommies te water 2e klasse aan boord „Zeehond" alhier. p# A. de sing van F' ter 2e klasse sluis. SPIJKENIS zijn benoemc Oude en b graaf J. F heemraad Woensdag 14 Februari 3 uur te Gouden Leei met mestpu Molenstraat groot 8 are met grond van de havi 70 centiaren, verzoeke vai Notarissen BERG. Woensdag uur te Go, Gouden Lee voor den tiji ten verzoek 8.44.50 H.A, land in de Goedereede G. 248 R. ten Zuiderpc 0.68.50 H. land in Sch terloo onde H.A. of 4 den Piaspol I.84.00 H. in den pold in 3 perc., Weiland in Ouddorp, 37 R. V. Ouden Oos en 0.99.00 1 land in Ka Stellendam het bouwl naar de be voor tien ja De pacht per gemet weiland ge pacht per Notarisse BERG. Op Vrijd' te Dirkslan afslag; van 16-16-70 sche Maat) te Melissan tende vana den heer van polder 140 tot en J547, 648 imbinatiëi' [otaris VA Woensda ten verzoel dhr. D. der Tonge, ver ken, kippei Notaris VA Op Dond middags IC vee, 5 loop tuigen en jespeen, e aangebode( Ten ve de Gebr. Notaris Vrijdag te Goeder landbouws van 8 paai 2 karren, paards do machine, zaadzeil, a X nloeg, ver zeeuwsche rieken, voi dhr. T. Lo Notariss BERG. Woensd F. H. Holl Woensd J. v. Paasi De perc Klinkerlan nos. 347, 89 A. 20 verzoeke v Notaris Op Din Op Din namiddag: herberge 1 met erf ei Molendijk gemeente mevrouw Notaris Op Wo middags Hengsten Rijtuigen, schappen 8 Paards bruikt) St Hooi, Sti den aanj bouwhoei den Zand Notaris Donder ten 9'/, bouwwon P. van S Tonge. V gens ia, roerende Notaris J Op Di, dags 10 2 loopvar en Geree houten en wat Ten den Heei Notari; Op w< middags bouwwei meer te verzoeke H. van delhami3 Notari:

Maas- en Scheldebode | 1917 | | pagina 2