PLAATSELIJK NIEUWS GEMEENTERAAD. RECHTZAKEN. KERK EN SCHOOL Zie zoo vrindjes, dat i3 weer gebeurd, 't Was een berg van brieven met aardige tee- keningen en vertellingen, maar de berg is toch klein gekregen met het resultaat hier boven. De prijzen zijn zooals U kunt zien weer mooier, meerder en degelijker zoodat ze zijn gelijk wij beloofden. Voor het derde prijs raadsel, wat hieronder volgt hebben we weer prijzen die niet in vergelijk kunnen komen met de nu gereedjliggende en daarom vrindjes weer met lust aan den arbeid. Ziehier No. 3. 4, 5, 2, in den zomer gezocht; 4, 2, 3, 4 is een keukengewrocht: 1, 7, 6. 5 is een stilstaande plas; 1, 7, 5, 4 sla nooit te ras, Want óf te ras óf stilgestaan, Uw dierb'ren zien 't met zorge aan De zeven letters zijn de naam Eens mans, bekend ter goeder faam, Wiens graf pas onlangs wierd gegraven, Wien millioenen eere gaven. Oplossingen worden ingewacht vóór of op 23 Februari a.s. Die hunne prijzen wenschen toegezonden, gelieve ons dit te melden met bijvoeging van 15 Cent in postzegels of postwissel. Oplossingen worden ingewacht (zonder bij voeging van orders of mededeelingen die haast hebben) met vermelding van het woord RAADSEL-REDACTEUR. SOMMELSDIJK. In het inschrijvingsregister der Militie, lichting 1918 zijn alhier 30 per sonen ingeschreven. Tegen C. S. is proces-verbaal opge maakt wegens overtreding van devisscherij- wet. Naqr 'wij vernemen is door deVereeni- ging van Burgemeesters en Secretarissen op dit eiland tot den Minister van landbouw, Nijverheid en Handel het verzoek gericht, te willen overwegen de uitvoering van toekom stige tijdroovende regeeringsmaatregelen aan anderen dan aan de gemeentebesturen op te dragen; dit met hef oog op de overlading met werkzaamheden, waaronder thans de ge meentesecretarissen gebukt gaan, terwij! al thans ten plattenlande nieuwe geschoolde hulp met den besten wil niet is te verkrijgen. De vereeniging heeft voorts in overweging gegeven te bevorderen dat de broodkaarten voor militairen met tijdelijk verlof door de commandanten bij het vertrek aan de mili tairen zullen worden uitgereikt. Ijsvermaak. Uitslag wedstrijd schaatsen rijden op jl. Vrijdag. Aantal deelnemers 48. Prijzen waren 10 paar schaatsen, eenige por- temonnaies en overige kleinigheden. Uitslag wedstrijd op de prikslede op jl. Woensdag. Aantal deelnemers 143. Ie groep. Ie prijs J. Peekstok 1 allen 2e P. v. d. Sluis (eenpaar 3e W Holleman i schaat- 4e A. Vroegindeweij sen 2e groep le pr. J. Vogelaar i Een paar 2e pr. D. v. d. Vlugt schaat- 3e pr. C. Hanenberg t sen. 4e pr. M. Buskop een priksl. compl. 3e groep le pr. J. Troost Jbz. i Een paar pr. C. 2e Vis Jz. schaat- 3e pr. J. Nelis sen. 4e pr. J. Kasteleijn een priksl. compl. De woningen van dhr. C. Korteweg staande ten Z. van de Binnenweg zijn on derhands aangekocht door de Heeren Mijs en Koert alhier. MIDDELHARNIS. Terwijl den heer L. Gous- waard per schaatsen naar Stellendam zou rijden had hij 't ongeluk te vallen en zijn pols te breken. Bij den landbouwer M. G. B. zijn eenige kippen dood gebeten waarschijnlijk door een hond. Door den heer J. v. d. Meide is het woonhuis staande aan de stationsweg onder hands gekocht van den heer P. de Mooij. Gisteren had op de vliegers de aange kondigde wedstrijd plaats van de levensmidde len door een milden gever aan de IJsclub voor dit doel geschonken. Er waren 133 deelnemers. De prijsnummers waren, le Prijs L. Kattestaart Sommelsdijk. 2e H. v. d. Kooij Middelharnis. 3e C. Verbiest 4e F. v. d. Sluijs Sommelsdijk. 5e C. de Waard Middelharnis. 6e J. Essenbaggers 7e J. v. d. Slik 8e „I. Koote 9e M. Onderdelinde 10e *M. Nieuwenhuize lie S. v. d. Sluijs Sohimelsdijk. 12e M. Buth Middelharnis. 13e A. Verhage 14e J. Buth 15e P. Blok Sommelsdijk. 16e *J. Blok Middelharnis. De twee met een geteekende namen behaalden bovendien nog eenjjextra prijs van f 2.50. DEN BOMMEL. In deze gemeente is door de vorst gebrek aan een en ander, wegens het niet varen der boot en beurtschepen be gint het aan veel te haperen, en is er geen petroleum meer, en dat nu, nu het gaslicht begint te staken, of slecht brand. Door B. en W. is aan P. J. Bruggeman alhier, vergunning verleend tot het oprichten van een schilderswerkplaats. Herinnerd wordt dat op straffe derdis- tributiewet ter secretarie aangifte moet ge schieden van de hoeveelheden aardappelen, bruine boonen,' bak- en braadvet, rijst en gort die men op 3 Februari in voorraad heeft en niet bestemd is om voor eigen gezin te gebruiken. Op straffe der politieverordening moe ten alle bewoners een bijt 1,5 Meter in 't vierkant voor of achter hunne woningen heb ben met het oog op blusschen bij brand. De nieuwe broodkaarten zijn aan de bakkers ter uitdeeling gebracht. OOLTGENSPLAAT. Voor de militielichting 1918 zijn de volgende 32 personen ingeschre ven J. E. Boets, L. J. Bol, K. L. Bom, J. Braber, A. Bus cop, C. J. Camphens, C. v. Dam, L. A. v. Dam, J. Dorsman, R. v. Eek. H. de Geus, J. Hokke, W. C. v. d. Houten, A.Jacobs, C. P. Jacobs, P. C.Jacobs, L. Kas- lander, C. Koppenaal, J. H. Korteweg, J. Kor teweg, F. Kreeft, R. v. d. Meij, L. Lijdens, J. v. Nimwegen, G. M. v. Oorschot, P. Pie- terse, L. Ras, J. J. v. Ree, M. Stam, B. de Vos, W. de Vos, M. v. d. Wende. Uitslag wedstrijd Woensdag j.l. Schaat- schen rijden met hindernissen, le prijs A. Dullemond f.6, 2e prijs M. v. d. Wende f4, 3e prijs L. Kloet f 3, 4e prijs H. v. Niewaal f 2, 5de prijs A. Hotting f 1, 6e prijs J. v. d. Welle f 1. Uitslag wedstrijd, sleden met hinder nissen, le prijs L. Hokke Cz. f 5, 2e prijs H. v. Nieuwaai f 2.50,3eprijsJ.de Vos f 1.50. Bij den landbouwer W. J. D. S. doet zich het zeldzame geval voor dat 5 Kalf vaar zen (allen natuurlijk voor de eerste maal) een vaars hebben geworpen. De alphabetisch naamlijst der eigenaars van paarden welke opgevorderd kunnen wor den of gekeurd, ligt gedurende de maand Februari op het gemeentehuis ter inzage. De oudste inwoner dhr. G. D. Landheer die na het overlijden van Mej. de Rooij ver leden week de oudste was, is in den ouder dom van 93 jaar overleden. NIEUWE TONGE. Een nooit voorgekomen indrukwekkende plechtigheid had heden in deze gemeente plaats n.l. x In dato 2 September 1916 heeft iemand, die voorloopig onbekend wenschte te blijven, aan de gemeente Nieuwe Tonge, een geschenk aangeboden, bestaande in eene Lijkkoets met toebehooren en eene som van duizend gulden. Dat een en ander is heden voormiddag door i den gever van het geschenk aan den Ede! Achtb. Heer Burgemeester met de wet houders en de leden van den Raad, in het openbare afgedragen, in tegenwoordigheid eener groote schare ingezetenen. Toen de Lijkwagen bij het gemeentehuis was vóórgereden en de aankondiging daar van aan de vergadering van den Raad der gemeenten was gedaan, begaven de Heeren met den Burgemeester in ambtsgewaad zich naar buiten, en trad de Burgemeester den gever van het geschenk, de Heer B. Verweij alhier, tegemoet, waarop laatstgenoemdéden Burgemeester aansprak met de volgende woorden Geachte Heer Burgemeester! Ofschoon door mij van een huiselijken feestdag als deze geen sprake meer kan zijn, ben ik toch met innige dankbaarheid vervuld, je gens Hem, die ons leven in zijne hand heeft, dat ik op heden mijn 80ste verjaar dag mag herdenken. Die dankbaarheid wordt nog verhoogd, nu het mij vergund zij op dezen dag den sluier op te heffen, welke reeds 5 maanden heeft gehangen over den open brief gericht aan Burgemeester en Wethouders der ge meente Nieuwe Tonge en afgedrukt in een onzer plaatselijke bladen, waarin de schrij ver eene offerte bestaande in een Lijkkoets met toebehooren en eene som van f 1000, om uit de rente daarvan de exploitatie kosten te betalen en alzoo die koets gratis af te staan aan hen die zulks verlangen. Welnu de persoon die dat geschenk als toen heeft aangeboden staat thans voor u en draag op dit moment een en ander aan U EdelAchib. als Hoofd dezer gemeente over. De Koets staat ddar en noodig u met de Wethouders en Raadsleden beleefdelijk uit dezelve te willen bezichtigen, zoowel van onder tot boven als van binnen en buiten, om te constateeren of zij aan de door mij gedane belofte beantwoord, waarop ik straks gaarne uw antwoordt zal vernemen. Hierop bracht de Burgemeester in welge kozen woorden den gever den dank over van de gemeente. Van het onderzoek teruggekeerd zijnde was het weer door sneeuw en koude zoo danig geworden, dat verder spreken in de buitenlucht niet doenlijk was en gingen daar om de Raadzaal binnen, waarna de heer Verweij zijn verdere rede vervolgde met deze woorden Verheugd als ik ben, dat de Koets U aller goedkeuring is ten deel gevallen over handig ik U EdelAchtb. de beloofde f 1000 met de bede het den Almachtige moge behagen, het sterfte cijfer niet moge stij gen, boven het normale van het laatste 10-jarig tijdvak, zoodat de kosten van be spanning en koetsier uit de rente kunnen worden bestreden. Moge het ons blijken, dat de ingezete nen der gemeente onze samenwerking in deze op prijs weten te stellen, door er voor hunne geliefde dooden er gebruik van te maken, en, moe3t 't zijn dat enkelen dat niet verlangen, 'tzij uit aanhankelijkheid aan een reeds lang verouderde sleur of om andere redenen, welnu laten wij die met kalmte hun weg laten bewandelen, dan blijft toch voor ons over, wij een steentje hebben aangedragen op den goeden weg, die leiden moet naar algemeene beschaving. Beschaving heeft in ons kleine vaderland, reeds voet aan wal gezet waardoor instel lingen, als Roode en Groene Kruis zijn verrezen tot leniging der smart aan onge lukkige mederaenschen. Zij is ook de oor zaak van het uitzenden en ter hulp te snel len met ambulance's naar de oorlogsvelden om het vreeselijk lijden der gewonden te verzachten en zoo mogelijk te genezen, waarvoor niet alleen groote geldelijke offers geëischt worden, maar personen van bei der Secte hunne gezondheid en leven in de waagschaal stellen. Algemeene beschaving gevestigd en on derhouder op den waarachtigen grondslag des Christendoms, moet naast God, de oorzaak worden, dat Oorlogvoeren met kanonnen, duikboot en andere moordtuigen van de aarde verdwijnen, om plaats te maken voor beschaafde redevoeringen en scheidsgerechten, bij eventueele geschillen tusschen Vorsten en.Koningsrijken, maar dan moet eerst voorafgaan, dat wij niet meer te hooren of te lezen krijgen, bij het leveren der veldslagen dat er zoo of zoo veel zijn „in de pan gehakt" of „in het zand bijten", zoo ook bloedige zeegevech ten, dat dit of dat schip „met man en muis is naar den kelder gegaan". Alle die af- grijsselijke onbeschaafde uitdrukkingen, moeten door beschaving worden te niet gedaan. En, wie onzer zal durven ontken nen, dat bij het begraven onzer dierbare afgestorvenen, de beschaving in ruime mate behoort te geschieden en het rijden op boerenwagens of het gezeul over on gelijke gladde of vuile straten, behoort te worden afgeschaft. Ten slotte: moest het zijn, dat er ge vonden worden, die aan het helpen bevor deren niet-willen mede werken, laten die als dan worden afgewezen met de woor den van Gen. 22 5. Blijft gij hier met den Ezel Ik heb gezegd. (Part. Corresp.) DIRKSLAND. Donderdag morgen is de arbeider H. L. bij het boomenrooien, onder een vallende boom geraakt, met het nood lottig gevolg de man zijn been brak, en andere ernstige kneuzingen bekwam. Hij werd per as naar zijn woning vervoerd. Naar wij vernemen tracht men hier eén vereeniging op te richten teneinde een gei tenfokkerij tot stand te brengen. Volgende week Dinsdag wil men daartoe bijeen ver gaderen. Donderdag is hier met paard en arslede op het ijs gereden iets wat in geen jaren is voorgevallen. STELLENDAM. Uitslag van de j.l. Donder dag gehouden ringrijderij J. Melissant, le prijs, een zilveren horloge, M. v. Dam 2e prijs, W. Grootenboer 3e prijs, joh. Slis 4e prijs, P. v. Soest 5e prijs, de 2e, 3e, 4e en 5e prijs bestaande uit sigaren. Er waren 33 deelnemers. Donderdag kwam een boom, die men aan het rooien was, terecht op het huis van den heer J. v. Seters, waardoor het aak ern stig werd beschadigd. Tot bestuurslid van de vereeniging van bakkers op Goeree en Overflakkee is benoemd dé heer P. D. Hoileman, alhier. GOEDEREEDE. Het Kohier No. 1 der Grond belasting is invorderbaar verklaart en aan den heer Ontvanger ter invordering ter hand gesteld. 1-der daarop voorkomende belastingschul dige is verplicht zijnen aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen. Door B. en W. is benoemd tot nacht waker en lantaarnopsteker, K. v. d. Wende Pzn. tegen een salaris van f 400. OUDDORP.* De tuinier D. Voortman viel Zaterdag van een ladder. Hij verwondde zich ernstig en verloor 't' bewustzijn. Geneeskun dige hulp was noodzakelijk. Naar men ons mededeelde, had de ci- choreifabriek „de Eendracht" bij het invallen van den vorst nog voor 14 dagen werk, en bij „Ceres" nog wel zes weken. In de „Voor uitgang" werken een 60-tal meisjes aan het drogen van uien, knolrapen enz. Het voornemen is om dit jaar nog een vijfde cichorei-drogerij te zetten. De oude meestoot „de Onverwacht" zal daarvoor wor den afgebroken. De personen, die ver van het dorp wonen kunnen daar dan gemakke lijker komen. Twee jeugdige kinderen van den schil der G. Spee hebben zich deerlijk gebrand, toen zij vielen en daardoor een ketel kokend water over zich heen kregen. De liefhebbeis van het schaatsenrijden genieten volop. Dag in, dag uit is er veel bezoek. Alleen op den Zondag bleef deze ge meente de goede gewoonte getrouw om op dien dag de schaatseii niet aan te binden. Een enkele geïnterneerde Belg maakte dien dag gebruik van het ijs, en verder niemand. Goed zoo 1 Een paar malen heeft de IJsclub om prijzen laten rijden. Ook Donderdag is dit weer gebeurd, doch toen ten voordeele van arme menschen. Ruim 200 zijn bijeen verzameld, om daaivan een uitdeeling van koren, spek en brandstoffen te kunnen houden. Het hier bestaande Mannenkoor, is van plan om deze maand een uitvoering te geven. BRIELLE. De vereeniging „Dorcas" heid in het kerkgebouw der Geref. Kerk Woensdag avond haar jaarvergadering, uit het verslag der secretaresse bleek dat het ledental het verloopen jaar met 1 klom zoodat thans 24 leden aangesloten waren, terwijl de pennig- meesteresse inhoud deed dat er was uitge geven f 84,483 doch neittegenstaande deze hooge som kon de vereen, haar boeken met een batig saldo van f 10,71 sluiten. Er waren dit jaar uitgegeven 118 kleeding- stukken uitgereikt aan 34 gezinnen. De vergadering die door Mevr. Gravendijk werd geleid en door Ds. Gravendijk werd gesloten had een heel gezellig verloop. De verschillende verslagen en voordrachten wer den door samenspraken enz. afgewisseld. Verslag van het jaarfeest op 26 Januari 1917 van de C'nr. Knapenver. „Excel sior" te Brielie in 't eigen gebouw der vereeniging. De vergadering werd geopend met 't zin gen van Gez. 7 1. 4. Hierna sprak de hoofd leider dhr. A. v. d. Meer 't gebed uit en riep hij de ouders der leden en de ieden een har telijk welkom toe. Na dit welkomswoord las hij joh. 2 1 11 voor en gaf over dit ge deelte een korte verklaring, waaruit bleek dat wij ook Jezus Christus dezen avond moe ten noodigen en niet alleen dezen avond maar de Heiland moet ons geheele leven onzen huisvriend zijn, want zonder Hem bestaat er geen ware vreugde en blijdschap. Na aan sluiting van dit schriftgedeelte werd gezon gen 17 1. Daarna werden de leden getracteerd en nadat de leider H. Sjouke Cz. en 't lid T. Engelmoer een voordracht ter opluistering hadden gegeven werd er overgegaan tot 't houden van een wedstrijd in 't voordragen, waaraan een 10 tal leden deelnamen. De prijzen werden behaald door: lste prijs door 't lid PI. v. Neutigem. 2de A. Verhage. 3de L. v. Adrichem Johz 4de B. v. Dijk. 5de T. Engelmoer. Hierna volgden nog vele vooordrachten en liederen door de leiders en leden gezongen. Daarna werd de welgeslaagde feestavond door Ds Bremer met een toepasselijk woord waarin hij de ouders der leden aller mede- werd verzocht en met een woord van dank aan de leiders en het zingen van een psalm vers werd de vergadering met dankgebed gesloten. HELLEVOETSLUIS. De machinist der Kon. Marine J. A. Steernberg, dienende bij het es kader in Oost-Indië wordt 5 Febr. 1917 ge plaatst a/b van H.M.'s Schorpioen alhier. Verslag der vergadering op 30 Januari 1917 des avonds 8 ure in „Casino" te HELLEVOETSLUIS, belegd namens de Centr. Ant. Kiesv. in het district Brielie. Spreker de WelEd. Heer J. Schouten, lid van den Gemeentraad te Rotterdam. De weinige belangstelling in het politieke leven, is door deze vergadering weer duide lijk aan het licht getreden. De opkomst was gering, de laksheid onzer mannen is te laken, zoowel van Hellevoetsluis, als van Nieuw- Helvoet. Dhr. Prins opent op gebruikelijke wijze de vergadering, spreekt een kort openings woord en verleent het woord aan den Heer Schouten. Deze begint met er op te wijzen, dat de politieke belangstelling niet toenehiende is, toch interesseert ons volk zich wel voor de Sociale maatregelen. Ai is de strijd door de buitengewone tijden opgeschorst, de begin selen moeten worden onderzocht en vastge houden. Hij zal tot onderwerp hebben „Antirevo lutionaire politiek" en kan dit vanzelf slechts in vogelvlucht bespreken. Hij wijst er op, dat na de Fransche revolutie, twee groote mannen, Thorbecke en Groen van Prinsterer naar voren zijn getreden, vaders van twee richtingen in ons volksleven. Door het wer ken dezer mannen is duidelijk aan het licht getreden, dat het Staatkundig teven onderge schikt is aan de beginselen. Van deze begin selen zijn de grondslagen „het Gezag" en „het Recht". De Ant. laat deze belichten door Gods Woord, de linkerzijde door de men- schelijke rede. De menschelijke rede leidt gezag af, uit de Volkssouvereiniteit, die door Rousseau werd geleerd, óf ook door de later opgekomen leer der Staatssouvereiniteit. Beide stelsels zijn geen waarborg voor den grond slag van het gezag, evenmin als van het recht. Spr. maakt dit met verscheidene voorbeel den duidelijk. De Antir. echter leidt alles af uit Gods Woord, dat de lijnen bevat voor elk levensterrein. Door het oud-liberale stel sel „elk kent zijn eigen belang het best, is de Sociale politiek schrikkelijk verwaarloosd. Na 1848 hebben de liberalen 55 jaar, de Rechterzijde 13 jaar geregeerd, het is begrij pelijk dat in die 13 jaar niet in orde kan gemaakt, wat in de andere jaren ongedaan is gebleven. Toen in 1874 een onzer mannen sprak over een wetboek van den arbeid, werd hij met hoongelach door de Kamer ontvan gen. De Antirev. staatkunde voldoet aan de behoefte van het volk, is een nationale po litiek. Zij gaat evenzeer in tegen de leer van klassenstrijd en brengt geen verdeeling van het volk, zooals die leer predikt. Spr. zet een en ander breedvoerig uiteen, op glas heldere wijze en voor iedereen begrijpelijk. Dhr. v. d. Velde (S. D. A. P) van Nieuw- Helvoet komt in debat, deze doet het genoe gen, dat Spr. de Soc. dem. betreffende de Schoolkwestie heeft geprezen, en verschilt van meening over den klassenstrijd, deze is ons afgedrongen. De grooten zooals Koningin en Ministers krijgen loonsverhooging, de kleine man als het gevraagd wordt niet,jv..d. Velde citeert daartoe een stukje uit „De Standaard". Dhr. Donner (S. D. A. P.) van Nieuw Hel voet zegt, dat volgens spr. de lib. 55 jaar en de Antirev. 13 jaar hebben geregeerd, laat nu de Soc. Dem. ook eens een beurt krijgen. Dhr. Schouten beantwoordt beide heeren in een vrije lange rede, zet verschillende zaken door hen scheef opgezet, voldoende recht, met verwijzing naar wat de kopstukken hunner partij over een en ander hebben ge zegd, en wijst op de groote meeningverschil- len, die in de S. D. A. P. bestaan en die van veel grooter omvang zijn dan bij de Rechterzijde. Vooral zijne belichting van den Schoolstrijd was prachtig en wijst op het verschil in de rede van dhr. Gerhard in de Kamer in le instantie en 2e instantie. Spr. hoopt op verwezenlijking van den School strijd, maar vreest zeer. Verschillende uit spraken worden gegeven van lib. en Soc. dem. zijde en spr. bespreekt kortelijk de Gro ninger motie. Dat enkel het stoffelijke voldoening kan schenken, ontkent spr. zij moeten onderge schikt gemaakt aan de geestelijke. Met eenige voorbeelden uit het dagelijksche leven wordt dit (duidelijk gemaakt. De Soc. dem. hebben den volkswil nooit begrepen, bij het uitbre ken der mobilisatie moest Troelstra zelf er kennen, de ondergrondse he stroomingen bij ons volk te hebben onderschat. De klassen strijd is propagindsche waar voor deSoc.-dem. daarvoor wordt zij benut en daarom wordt zij telkens door hen voorop geschoven. Het wordt nader aangetoond door plaatsgehad hebbende feiten en noemt o.a. de behandeling van het werklieden-reglement, de zeelieden staking en de kölenstaking te Rotterdam. Dhr. Donner wordt geantwoord, dat de Antirev. nimmer hebben geregeerd, maar wel in Coalitie met andere partijen. Wat betreft de Soc.-dem. zeide Spr. dat deze de keus hebben gehad, maar zij hebben niet gewild. Zij durfden de verantwoordelijkheid niet aan, maar in de toekomst zullen zij zich niet kun nen onttrekken en de practijk zal bewijzen dat de soc.-dem. dan water in hun wijn zul len moeten doen. De rechtsche Ministeries hebben voor de ambtenaren in Rijksdienst nog het meest ge daan voor loonsverhooging, dat zegt een pas verschenen rapport door lib. saamgesteld. De menschelijke zelfzucht is de groote oor zaak van de groote wanverhoudingen in de maatschappij. Terug naar Gods Woord en Wet, dat is de weg die ons volk zal moeten gaan, zal er gezonde welvaart heerschen. Dhr. Prins dankt spreker voor zijne schoone uiteenzetting en ook de debatters, dat zij den goeden toon wisten te bewaren en sluit hierna de vergadering. NIEUWENHOORN. Gisteren werd er druk op het Voornsche kanaal geredenook geard wat sedert 1906 niet meer was geschied. Ook werd er een ringrijderij op schaatsen gehou den. De prijswinners waren: lste prijs K. Markus, schipper te Gouderak; 2de prijs A. C. v. d. Hoek, te Nieuwenhoorn; 3de prijs H. Meinderts van Rhoon 4de prijs Johs Vis- kil, te Nieuwenhoorn5de prijs H. Stolk, te Hekelingen. SP1JKENISSE. Onze dorpsgenoot B. M. in garnizoen te Vierpolders kwam met eene oefe ning op schaatsen zoodanig te vallen, dat hij bewusteloos werd opgenomen en naar het hospitaal overgebracht. Zijn toestand is nog niet buiten gevaar. Mej. C. Boer- van Gent alhier, behaalde Maandag j.l. den tweeden prijs schoonrijden op schaatsen te Dordrecht. Met haar reed de heer Jb. Vos, eveneens alhier. De heer S. C. Geldhelder slaagde Dins dag te Leiden voor het doctoraal examen in de Rechten, le gedeelte. VIERPOLDERS. Woensdagavond 24 Jan. is alhier eene Knapenvereeniging opgericht in 't Evangelisatiegebouw. Zij telt op 't oogen- blik 22 leden. De belangstelling is groot. 1 Vergadering van den Raad der gemeen te OOLTGENSPLAAT op Woensdag 24 Januari ten 3 uur. Voorz. EdelAchtbare heer J. G. v. Putten. Present alle leden. De voorz. opent de vergadering wenscht de leden en hun gezinnen het beste voor 1917, gezondheid werkkracht, en lust om voor de gemeente te arbeiden zoo veel als mogelijk is het goede zoeken, en vraagt hunne medewerking om hem in deze moeilijke om standigheden welke nog zwaarder gaan druk ken, minder te laten drukken, en niet minder op financieel gebied hem die hulp niet te ont houden. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd vastgesteld. Af- en overschrijving over 1916 wordt goedgekeurd. Mededeeling door den voorz. de legaten wijlen Mr. van Weel bestemd voor de ge meente en de bewaarschool zijn ontvangen en geplaatst. Komt aan de orde vaststelling salaris Di recteur levensmiddelen bureau, na toelichting door den voorz. welke op den omvang der werkzaamheden wijst, wordt besloten een ambtenaar aan te stellen op f 50 per maand op een vraag van dhr. W. J. Donkersloot over de benoeming van een Directeur ant woord de voorz. dat de benoeming is opge dragen aan B. en W. volgens de Distributie- wet. De voorz. zag gaarne een ambtenaar er voor benoemd, iemand die met administratie bekend is. Verslag van toestand der kas en boeken van den gemeente ontvanger, op 14 Dec. in kas bleek toen te zijn f 1038,15'/'a. Schrijven van H.H. Ged. Staten over de regeling der gasbesparing met de opmerking dat de uitvoering alleen aan de voorz. wordt opgedragen, en niet aan B. en W. benevens eenige kleine wijzigingen. Schrijven van H.H. Ged. Staten aangaande de verkrijgbaar stelling van levensmiddelen, hieraan zullen door de gemeente nogeenigé artikelen toegevoegd worden. Schrijven B. en W. van den Bommel, naar aanleiding hiervan neemt de Raad een be sluit waardoor zij uitspreekt het gedeelte in Achthuizen in onderhoud te geven voor f60 aan den Bommel, zijn ze niet bereid dit te doen, dan is onze gemeente genegen het gedeelte van den Bommel te onderhouden voor f 60. Verzoek van de voorz. en Secretaris der Christelijke Militaire vereeniging, om een gebouwtje te mogen plaatsen op de Gedempte brandvaart, groot 40 vierkante Mr., hetwelk met algemeene stemmen wordt toegestaan. Schrijven van dhr. A. Buis te Achthuizen om beter politie toezicht, daar dit volgens zijn met redenen omkleed schrijven noodig is. De voorz. zegt dat hier in de plaat ook wel iets plaats heeft maar dat de politie toch hier niet overal gelijk aanwezig kan zijn. Dhr. W. J. Donkersloot tracht ook dit ver zoek te verdedigen, ook dhr. Jacobs toont voor de zooveelste maal de noodzakelijkheid aan zulks met feiten aantoonende, de voorz. zegt als er iets buitengewoon te doen is, hij altijd bereid is hulp te zenden, maar voor vast zijn vele bezwaren aan verbonden, dhr. Jacobs is niet te vreden en komt later op het politie toezicht in Achthuizen en Lang straat terug. Verzcek van A. van den Tol om verhoo ging van zijn salaris daar het dit jaar veel te weinig heeft bedragen, een geheel jaar is verbonden en op een andere manier meer kan verdienen tevens verzoekende de uren van openstelling te wijzigen en een plaats vervanger aan te stellen, alle leden zijn van meening dat het salaris te weinig is, en zal op 40% gebracht worden, de uren zullen ook eenigzins gewijzigd worden. Schrijven van H.H. Ged. Staten dat het uit te keeren bedrag over 4 Kwartaal aan deze gemeente zal bedragen f 878,20. Schrijven van H.H. Ged. Staten waarbij de gemeente begrooting voor 1917 is goedge keurd. Door dhr. Waling wordt gevraagd of het waar is dat de Dijkring de dijken 1 Mr. wil ophoogen, daar dit vele bezwaren zou te weeg brengen, de voorz. kan verklaren dat in Februari de Dijkring vergaderd maar van die plannen zijn hem niets bekend, en ieder geval kunnen we er niet op vooruit- T loopen. Dhr. Joh. Donkersloot vraagt het woord naar aanleiding de benoeming van A. Paasse, de voorz. verklaarde in geheime zitting over te gaan, na heropening niemand het woord meer verlangend sluit de voorz. de verga dering. Arrondlssements Rechtbank te Rotterdam Zitting van Dinsdag 30 Januari. A. v. d. B., 34 jaren, groentenhandelaar te Brielie, wegens het verkoopen van waren tegen hoogeren prijs dan door den minister van landbouw, nijverheid en handel is vast gesteld en toegelaten, tot f 20 boete, subs. 10 dagen hechtenis. J. W., 20 jaar, arbeider te Rockanje, wegens diefstal van zes faizanten, tot één maand ge vangenisstraf. A. de B., 18 jaar, arbeider te Rockanje, wegens heling, tot één maand, gevangenisstraf. 1 J. v. G., 44 jaar, arbeider te Middelharnis, negens mishandeling, tot f 10 boete, subs 10 hechtenis. De niet-verschenen bekl. K. G. had op 4 November twist gehad met zijn broer, een landbouwer te Herkingen, en zou toen een ruit van diens woning opzettelijk hebben stukgeslagen. Eisch ter zake van vernieling, tien dagen gevangenisstraf. Tegen den 32-jarigen B. S. v. D., koopman in vee te Oud-Beierland, die op 30 Juli te Zuidland den veehonder J. Levie voor inbre ker zou hebben uitgescholden wat bekl. ontkende werd na verhoor van twee ge tuigen f 3 boete, subs, drie dagen hechtenis geëischt. De niet-verschenen bekl. A. V. zou op 24 November, te Middelharnis, den veldwachter P. Vermeulen hebben toegevoegd: je bent een vent van niets, je bent een koeienwachter. De veldwachter had zich daardoor beiee- digd gevoeld. Ter zake van eenvoudige beleediging van een ambtenaar werd f 10 boete, subs. 10 da gen hechtenis geëischt. Officieel Gedeelte. GODSDIENSTOEFENINGEN. Predikbeurten op Zondag 4 Febr. 1917. Ned Hervormde Kerk. Sommelsdijk, v.m. 9.30 en 'sav. 6 uur Ds. Westrik Middelharnis, 9.30 en 's av. 6 uur Ds. Pop. Stad aan 't Haringvliet v.m. 9 en n.m. 5.30 Ds. VerriJ van Hellevoetsluis. Den Bommel, v.m. y.30 en n.m. 2 uur (Bed. H. A.) Ds. Langhout. Ooltgenpiaai, v.m. 9.30 en n.m. 6 uur Ds. Lans. Oude Tonge, Nieuwe Tonge 9.30 (Doop) 6 uur Ds. Kruijt. Herkingen, Dirksland, n.m. 2 uur Ds. Dekker van Melissant. Mellssant, v.m. Ds. de Bruijn. Stellendam, Goedereede, v.m. 9.30 en 's av. 5,30 uur Ds. F. de Gidts. Ouddorp Brielie Oostvoorne, Oostvoorne (Evangelisatie), Rockanje, v.m. 9.30 Ds. Witkop. Nieuw-Helvoet, v.m, 9.30 Ds. de Kat Angelino. Hellevoetsluis, v.m. 9.30, en 's av. 6 Ds. Timmer. Zuidland, Simonshaven Nieuwenhoorn, v.m. 9.30 Ds. de Voogd v. d. Straaten. Oudenhoorn, v.m. 9.30 Ds. Feenstra. Spijkenlsse, 9.30 en 6 uur Ds. J. J. van der Wall. Hekelingen,

Maas- en Scheldebode | 1917 | | pagina 4