PLAATSELIJK NIEUWS GEMEENTERAAD. ^ees een vader voor de armen uwer ge meente, wij bevelen hen in uwe hoede aan, zoowel die welke bekend zijn en klagen, als die welke niet vragen. Wijst hen met uwe hand niet af. Wij weten dat de burgemeester als hoofd der gemeente is belast met de uitvoering der wetten en maatregelen in het algemeen be lang uitgevaardigd, ook met die welke thans ingrijpen, in het leven der bevolking. Wij verzoeken U, door een mllden geest, met de bedoeling van den wetgever, aan het geschreven woord geest en uitdrukking te geven als Burgemeester,als man der gemeente. In die woorden is uwe verantwoordelijkheid uitgedrukt. Doch wanneer uw bestuur, naar wij hopen, een leidende, zorgende en vooruit ziende moge zijn, dan zult gij in uwe ver antwoordelijkheid worden gedragen en ge steund, door den Raad uwer Gemeente en al hare ambtenaren. Wij wenschen van harte, dat gij langer zult mogen besturen, dan een uwer voorgangers, aan wien de ingezetenen de eer even als U hadden bewezen, om naar hier te worden geleid en dat U nog vele ja- re» gezond zult zijn en aan het hoofd dezer gemeente zult geplaatst wezen tot voldoening van U zelf en de ingezetenen, en tot bloei der gemeente Oude Tonge. Dat wenschen wij. De Burgemeester den heer van Ispelen be antwoordende zegt: M. de V. der feestcommissie. Met een en kel woord wil ik U mijn hartelijken dank brengen voor de woorden zooeven tot mij gesproken. Een woord van dank dat zich uitstrekt tot de gansche feestcommissie die zich zeer blijkbaar geen moeite en kosten «ntzegd heeft om mij deze buitengewone hartelijke en feestelijke ontvangst te doen ge worden. Werkelijk M. d. V. Meer dan ik opdlt oogen- blik kan uitdrukken heeft mij dat getroffen en ik ben er zeer dankbaar voor. Wat het ouder wijs aangaat dat U zooeven aanroerde, ik geef U de plechtige verzekering dat ten op zichte vau dat onderwijs mij geen moeite of iuspanuiag te veel zullen zijn, oaidat ik er aoo innig van overtuigd ben, dat een goed geschoeide jeugd de kern van de maatschap- tf der toekomst is. Jaren lang heb ik zitting gehad in de plaat selijke schoolcommissie en ben als zooda- ■ig eenigzlns met het onderwijs, hare nooden en behoeften bekend. Ik durf U hier de ver zekering geven, dat ik het onderwijs steeds als mijn troetelkind heb beschouwd en van mijnentwege zal daar geen verandering in komen. De heer Meijer penningmeester der feest commissie zegt daarop ongeveer het volgen de: M. d. B. In den laatsten tijd heeft Oude Tonge het gebrek gehad dat de vorige bur gemeester, ondanks alle verdere goede hoe danigheden, buiten de gemeente woonde. Nu hebben wij een burgemeester uit ons midden, die door alien gewenscht is, laat ik er den wensch bij mogen nitspreken, dat wij nog lange jaren van uw bestuur getuigen mogen zijn en dat de wereldvrede ten spoedigste aal mogen tot stand komen in het begin uwer regeering. De burgemeester bedankte ook den heer Mager hartelijk voor de tot hem gerichte wenschenen sluit slch gaarne aan bij diens woorden den algemeenen vrede betreffende. De heer de Winter komt daarna nog den burgemeester gelukwenschen namens de Isra- Mitische bevolking der gemeente; maar was ■iet best verstaanbaar. Nadat n« het publiek en de leden der feest commissie de raadzaal verlaten hadden, werd de bevolking gelegenheid gegeven den nieu wen burgervader hunne gelukwenschen aan te bieden, van welke gelegenheid een buiten gewoon druk gebruik werd gemaakt. Oud en jong, hoog en laag, mannen en vrouwen kwamen meer dan een uur lang den burge meester de hand drukken en hem gelukwen schen met zijne benoeming. Nadat er nauwe- Igks tijd was geweest om den inwendigen mensch wat te versterken, riepen de toonen der muziek ons reeds weer naar buiten en zagen wij de kinderen der belde scholen fees telijk uitgedost, met vlaggen gewapend en vele schilden met opschriften als anderzins 1h hun midden dragend een rondgang door het dorp doen, om zich ten slotte voor het raadhuis op te stellen, wat nog ai wat be zwaren met zich bracht, door de groote menschenmenigte, die zich daar verzameld had. Nadat het onderwijzend personeel bijgestaan door de leden der feestcommissie daar ein delijk in geslaagd was, kwam een heel ge zelschap jongens en meisjes te zamen ge steld uit leerlingen der hoogste klassen van belde scholen naar voren, om vierstemmig den Burgemeester een welkomstlied toe te zingen, gevolgd door vele andere liederen. Ben woord van hulde komt zeker de hoofden der scholen en hun verder personeel toe, voor de ontzaggelijke moeite en inspanning die het hun zeker moet gekost hebben, om in zoo korten tijd, dat alles ingestudeerd te krijgen en het op zulk een wijze te doen ten gehoore brengen. Nadat weer met muziek voorop, en onder het zingen van verschillende liederen en uitbundig gejuich der kleinen, nogmaals een rondgang was gemaakt, werden op de kaai en in de Voorstraat onder leiding van de onvermoeid schijnende sub-commis- Sies uit de feestcommissies verschillende volksspelen gehouden, die ondanks den nat ten grond en misschien dikwijls juist daar om, tot algemeene vroolljkheid aanleiding gaven. Bij het ringrijden met versierde fiet sen, was de le prijs voor versiering zeker wel verdiend, de geheel tot een rijdende zwaan herschapen fiets was dan ook prach tig. De vallende duisternis en zeker ook de jeukende maag, deed velen naar binnen gaan. Niet lang mochten wij echter van de rust genieten, want al spoedig liet de muziek zich weer hooren, en zagen wij een einde- leoa schijnenden optocht der schoolkinderen met lampions waarbij zich nog zeer velen buiten de schooljeugd hadden aangesloten, aankomen en eenige rondgangen door het dorp doen. Een zeer fraai effect maakten al die dansende lichtjes in het donker. Nadat den optocht ontbonden was, maakte al spoedig het muziekgezelschap, dat reeds zooveel gedaan had tot welslagen van dezen dag, zich op, om op de voor het gemeente huis opgerichte muziektent een concert te geven. Onderwijl hadden de Burgemeester, de leden van den raad en die der feestcom missie zich met hunne dames op het raadhuis Verzameld om onder gezellig samenzijn een uurtje naar de opwekkende muziek te luiste ren. Na het einde van het concert was de feest dag als zoodanig afgeloopen, maar begrijpelijk is het dat aan uiteengaan nog niet gedacht werd en dat in de verschillende gelegenheden dit zoo uitstekend geslaagde feest, waarop alles één was en waarop ook maar geen en kele wanklank gehoord werd, tot laat in den nacht werd voortgezet. SOMMELSDIJK. Vergadering van leden der vereeniging van Flakkeesche Handelaren op Don derdag 25 Januari 1917, in hotel Spee te Sommelsdijk. De Voorzitter de heer M. de Haas, dankt de leden voor de opkomst en opende de vergadering. En zegt het volgende Mijne Heeren. Bij deze heet ik U allen welkom in onze tweede algemeene vergadering. Hoe gaarne ik op dit oogenblik van deze plaats met luide stem had willen uitroepen, dat de vrije han del op Flakkee herboren was, helaas, tot nog toe heeft dit niet zoo mogen zijn. Toch mo gen en kunnen wij niet ophouden, om te protesteeren, omrede onze broodwinning daar van afhankelijk is. Laten wij dan denken aan de spreuk, „Een dracht maakt maakt". Opdat niet alleen wij handelaars en commissionairs van Flakkee, maar ook alle producenten, arbeiders, schip pers, enz. enz. onze wenschen kenbaar ma ken bij Z. Ex. den minister van Landbouw, Handel en Nijverheid. Als ik de handelingen van den minister tijdens den oorlog heb nagegaan, dan heb ik steeds kunnen constateeren, dat Z. Ex. er wel degelijk rekening mee heeft gehouden, om de regeling van zaken zoo te doen ge schiede», dat er zoo min mogelijk menschen in hunne zaken belemmerd worden en zij niet door anderen uit hunne zaken gedron gen worden. Ik kan U daar eenige voorbeel den van geren. Een exporteur, die in 1914 geen exporteur was, kon het, (enkele uitzon deringen "daargelaten), nu ook niet worden. Zoo was het in kaas, uien, fruit, vee enz. Ik vind dit een heele mooie zaak. Maar als wij nu geen exporteur kunnen worden, en als handelsman of commissionair hebben ze ons niet meer noodig, daar het ons verbo den is, om in de hoofdproducten, of liever bijna in alle producten handel te doen, wat moeten wij dan nu beginnen Is zijne Excellentie dan niet net zoo goed onze Minister, als van de groote handelaren Om welke réden zou dan de Minister, die toch net zoo goed Minister over Flakkee is, als over de andere gewesten van ons land, dan de andere handelaren omhoog houden en ons in het verderf willen storten Daar ik deze vraag al dikwijls overwogen heb, dan moet ik tot de conclusie komen, dat Z.Ex. over den waren toestand op Flak kee niet de juiste inlichtingen gehad heeft. Een groot voorrecht genieten wij op he den, dat de Heer Jac. van der Koogh te Mid delharnis, Voorzitter der Centrale Landbou- wersbond van Goeree en Overflakkee is, zich ook ten gunste van ons heeft uitgelaten, door op de algemeene vergadering dier Ce»trale Boerenbond, gehouden op 14 December 1916 te verklaren. Dat hij volgaarne zijn beste krachten zoude geven, om mede te werken, om den vrijen handel in landbouwproducten te herkrijgen, mits wij handelaren natuurlijk alles over de veiling laten gaan, zooals de regeering dit wenscheiljk zal achten. Ook de geheele ver gadering, die dien zelfden dag uit ettelijke honderden landbouwers bestond (producen ten) uit het geheele eiland, verklaarden een stemmig zonder een uitzondering, dat zij zeer gaarne den vrijen handel begeerden. Ook het bestuur der veilingsvereeniging te Middel- harnis liet zich ten gunste uit op de alge meene vergadering dier vereeniging, gehou den op 17 Januari over den vrijen handel. Alle kleine grondbezitters en arbeiders op dit eiland verklaarden zich voor vrijen han del, daar die zeer zeker er de meeste last en schade van alle producenten er mede ondervinden. Dus alles, wat tot de landbouw en handel behoort, is voor den vrijen handel. Als ik dan nog mag spreken over de nijver heid, vraagt het dan den schippers, vraag het den werkman. Hoeveel duizenden gul dens loon zouden er door de handelaren meer uitbetaald worden bij vrijen handel, of, zooats nu de zaken geschieden. Ik ge loof, dat ik daar niet verder over uit behoef te wijden, dat verklaren de schippers en werklieden zelf wel. Als ik nu deze verschil lende categorieën van menschen en corpo- ratien besproken heb, dan zou ik willen vra gen, kunnen er op Flakkee nu nog menschen overblijven, die niet voor vrijen handel zijn, ik zou bijna kunnen zeggen, geene. Doch hiervan zouden ook overtuigd moe ten zijn Zijne Exc. de Min. v. L. H. enNijv. en ook alie verschillende commissien en le den der kamers, wier hulp wij zoo dringend noodig hebben. Nu hebben wij uit monde van den heer v. d. Koogh kunnen hooren, dat het hem bijna gelukt zou zijn, vrijen handel te ver krijgen, als niet iemand het veiiingsbestuur bedrogen had en als er niet eene circulaire was rondgestuurd van eene landbouwver- eeniging, welke ook niet ten gunste der vei ling was. Maar gelukkig hebben wij dan toch het voorrecht, dat dit geheel buiten ons om is gegaan en niet een lid "onzer vereeni ging daaraan debet is, daar genoemde eerste persoon geen handelsman is. Geachte Heeren, ik wil eindigen met mijne inleiding, waarin ik U, zoover ik kon, den waren toestand der zaken heb kenbaar ge maakt en open ik deze vergadering met den wensch, dat, als wij allen van gedachten zullen wisselen, de discussien het daarheen mogen lijden, dat wij spoedig een goed re sultaat mogen bereiken en geef ik straks gaarne het woord aan dien gene, welke dit verlangt, doch geef het het eerst aan onzen geachten secretaris, om de notulen der vorige vergadering voor te lezen. De Heer J. C. de Gast leest daarna de notulen, welke onveranderd worden goed gekeurd en geteekend. Komt als ingekomen stukken ter tafel een telegram, met verzoek onverwijld een depu tatie te zenden, waaraan door 4 heeren is vol daan, welke door den heer Overdorp aan gezien deze het behandeld heeft wordt toe gelicht. Onze werkzaamheden in opdracht der vergadering is, dat we door de commis sie der groenten-eentrale vriendelijk zijn ont vangen maar tot nu toe tot nihil hebben geleid. Zooals uit de inleiding van den heer voorzitter blijkt, werd het doel bijna bereikt maar door een circulaire uit Stad aan 't Ha ringvliet zijn de heeren vertoornd geworden en is er tot nu toe geen resultaat voor den vrijhandel bereikt. Aangezien dit te betreuren is, is het voor ons van het hoogste belang, en om door deze circulaire welke buiten alle vereenigin- gen om verzonden schijnt te zijn, ons allen nadeel te berokkenen, gaat toch niet aan, ik stel derhalve voor nogmaals een request aan den Min. te presenteeren en een deputatie te benoemen om alsnog onze belangen ken baar te maken. Er is dunkt mij toch nog een kleine hoop, aangezien we zooala ik zeide vriendelijk werden ontvangen, hoewei zooais men mer ken kon bij de commissie der groenten-cen trale ook heeren waren welke tegen onze motie waren maar voor on» veegt net punt van vrijen handel zwa?r zoowel voor nu als later. We hebben een eerlijke zaak en als vrije Nederlanders volkomen het recht, ons recht gehandhaaft te zien. Wenschen nog een der heeren het woord. De heer Hartog. Ik wou wel eens vragen, welke argumenten in de circulaire stonden. Voorzitter. Dat is het zelfde, men moet niet vergeten, wanneer men twee partijen heeft welke tegenover elkaar staan, uit ieder puntje een andere zienswijze kan geput wor den, wat heel anders is als het in goede harmonie gaat. Ik herhaal dat wij de veiling niet uit den weg willen hebben, maar dat het onze be doeling steeds is, om te kunnen handelen zooals voorheen, onverschillig waar de vei lingen worden gehouden, wij wenschen den vrijen handel als voorheen. Om deze reden, willen we opnieuw een request inzenden en een deputatie wegzenden, het is waar de Min. niets toestaat zonder de cammissies te hooren, maar deze keer de Minister niet overslaan. De heer Overdorp. Steld voor een request te presenteeren om te verzoeken om vrijen handel, het overige is de commissies genoeg bekend; we zijn nog niet bij den Minister geweest en dan de Groenten-centrale ver zoeken aethaesie te verleenen, zoomede het bestuur der veiling, we kunnen hopen en onze plicht doen. Voorzitter. Heeren vindt u het goed aan het Bestuur over te laten en zooveel moge lijk met spoed zulks in te richten, we zullen ons best doen, het blijft op Flakkee een te veel onder onsje, het blijft te veel in eigen kring, vandaar de pers hier vertegenwoor digd, ons eiland is vruchtbaar en het is klein, ze willen ons tot nu toe niet hooren maar er zal hierin wel een verandering komen, het moet even gaan als daar ik lid ben ge worden der vereeniging van veehandelaren wat hier begonnen is in Zuid-Holland met een kleine vereeniging en nu gegroeit is tot een bond waarvan veel zeggingsschap uit gaat, deze vereeniging moet verder uitge strekt worden tot buiten het eiland, vandaar dat men meer publiciteit moeten verleenen, de regeering wil wel een lichaam hooren maar niet een enkei persoon, ik hoop dat het request aller goedkeuring zal wegdragen.de vraag is of de heeren het request en benoe ming van een deputatie aan het bestuur wil len overlaten. De heer Hartog verzoekt of alles niet zoo spoeding mogelijk in orde zal kunnen wor den gemaakt. De heer Mookhoek zou het aan de leden en niet aan het bestuur overlaten eene de putatie te benoemen, wat op 2 na met alge meene jstemmen wordt afgeslagen. Met algemeene stemmen wordt het opma ken van het request en benoemen van een deputatie aan het bestuur overgelaten. Voorzitter deelt vervolgens mede, wegens de drukke zaken van den Secretaris de statuten der vereeniging nog niet zijn opgemaakt maar hoopt hiermede spoedig een aanvang zal worden genomen. Daarna deelt hij mede om finantiëele aange legenheden het gewenscht zou zijn, deleden jaarlijks een contributie zouden moeten be talen, wat door het bestuur was vastgesteld op f2.50. Na hierover gehouden discussie wordt alzoo besloten. Mijne Heeren. Daar wij aan het einde onzer vergadering gekome» zijn, wil ik U allen gaarne bedan ken voor Uwe aanwezigheid en wel in het bijzonder aan die Heeren, die mij de taak als voorzitter zooveel vergemakkelijkt heb ben door de aangename manier, waarop zij hunne discussieen gehouden hebben alsook aan den WelEdelAb. Heer Bouman, die als gast hier tegenwoordig is, en weder voor de zooveelste maal blijk heeft gegeven, dat ook hjj hoofd over de handelsmannen van dit dorp is en wil ik U allen nog even aan sporen om steeds eendrachtig samen te wer ken en bedenken, dat onze vereeniging be staat naast de Boerenbond en niet tegen de boerenbond en niet tegen, doch naast de velling, als zij onze belangen niet vertreden, opdat op ons het spreekwoord, wat ik in mijne inleiding ophaalde, toepasselijk is Eendacht maakt macht. Laten wij reëeie handelaars blijven, steeds elkander helpen verhoogen en nooit verne deren. Zoodra wij onze plichten vervullen, willen en moeten wij onze rechten ontvangen. Wij kunnen en zullen dit eischen. Met den innigen wensch, dat onze geachte Minister ons naast onze plichten, ons onze rechten zal wedergeven, sluit ik deze ver gadering met de spreuk aan welke Z.Ex. ook wel zal denken Waar een wil is, is een weg. Doch waar de wil weg is, is de weg weg. M1DDELHARNIS. Door den heer H. van Beek is het woonhuis staande in de Raad huisstraat onderhands verkocht aan den heer J. Vroegindeweij (Zandpad). De vrouw van den heer L. Voordijk had het ongeluk van den zolder te vallen waardoor zij zich zoo ernstig bezeerde dat geneesknnnige hulp noodzakelijk was. Voor het perceel tuingrond van het Onderling Begrafenisfonds, waar voor de pacht hoogste inschrijver was J. Veroime, f72,15, aan wien het is gegund. Bij enkele candidaatstelling is tot be stuurslid van het Onderling Begrafenisfonds herkozen de heer A. Struik Jr. en tot com missaris de heer J. van Strien. In de maand Februari zal door bovenge meld fonds een buitengewone vergadering plaats hebben. Reglementsherziening betref fende contributie en bodebenoeming. De stoomboot „Middelharnis" heeft vanaf Woensdag, door het ijs genoodzaakt, den dienst gestaakt. Vanaf heden Vrijdagmiddag 3 uur is de Tramboot verplicht zijn route over Mid delharnis op te geven en deze te nemen over Stellendam. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Donderdag 1 Februari a.s. hoopt voor de antirevolutio naire kiesvereeniging op te treden .het lid van Ged. Staten tevens afgevaardigde voor ons district de HoogEedeiGestrenge Heer H. de Wilde te 's-Gravenhage tot het houden eener politieke rede. Toen C. W. de dikte van het ijs eens wilde onderzoeken, zakte hij er door, doch kwam hoe weinig aantrekkelijk het overigens ook is, om in deze koude een waterbad te nemén, met den schrik en een nat pak vrij. DEN BOMMEL» Door den Heer Commis saris der Koningin is aan J. L. Jacobs ver- gunning verleend tol het dragen van een re- volver. Aangezien de broodkaarten ioopen tot einde dezer maand en de nieuwe broodrege ling 5 Februari in werking treedt, mogen de bakkers op de broodkaarten voor 4 dagen brood bijleveren, zoodat voor die dagen geen verwisseling behoeft plaats te grijpen. Vanaf Woensdag ligt onze boot te prij ken in de haven aangezien het vele ijs hem belet naar Rotterdam te varen, terwijl ook de tramboot soms de laatste reis niet doet wegens de vorst, zoodat we thans mooi ge- isoleerd liggen. NIEUWE TONGE. De uitslag der gehouden herstemming voor een lid van de gemeente raad. Uitgebrachte stemmen 233, van onwaar de 5. A. J. Voordijk 115. C. de Haas van Dorsser 113, zoodat A. J. Voordijk is gekozen. DIRKSLAND. Het Bestuur der Christelijke School is door aankoop eigenaar geworden van de bouwschuur met woning van den landbouwer Labeur aan de Tuinstraat waar door in de behoefte zal voorzien worden, van bouwterrein, tot vergrooting van het schoolgebouw. Voor de jaren 1917, 1918,1919, is de in schrijving geopend naar de visscherij in de binnenhaven. Gegadigden kunnen dit doen per jaarlijksche pachtsom aan het adres van de Gemeene Uitwatering, tot 31 Januari a.s. HERRINGEN. Door den burgemeester dezer gemeente is strengelijk verboden mèel en bioém te koopen of te verkoopen met uit zondering van hen die zulks in hun bedrijf behoeven. Dit verbod is geldende tot aan de inwerking treden der Distributiewet wat be treft de broodverdeeling. Zij die eiders voor Rijks Directe Be lasting zijn aangeslagen dienen daartoe aan gifte te doen voor 15 Maart a.s. ter secreta rie hunner gemeente in verband met de hoogst aangeslagenen tot verkiesbaarheid tot leden der Eerste Kamer. Den landbouwers is door onzen burge meester alhier gepubliceerd van den Min. v. Landbouw ook eene beperking is te ver wachten voor den verbouw, o.a. van peeën (paarde- of koep.en) en cichorei. Zij dienen alzoo in hun bouwplannen hiermede rekening te houden. Gedurende de maand Februari ligt ter secretarie ter inzage eene lijst van zoo noo dig aan te bieden paarden waartoe houders en beheerders van paarden zooals reeds is gebleken kunnen worden verplicht. STELLENDAM. Donderdagmiddag zakte een zoontje van den heer P. T. Slager in de tramput door het ijs. Gelukkig waren er men schen in de nabijheid die het ventje redden Woensdag liep schipper M. v. D. over het ijs in de haven en had het ongeluk in een groot gat te stappen zoodat hij plotse ling in het koude water verdween. Gelukkig wist hij spoedig weer op het ijs te klauteren zoodat dit nog bijzonder goed afliep. Tot voorzitter van de ijsclub alhier is herkozen de heer P. D. Holleman, tot secre taris de heer N. J. van Dongen. Wegens het vele ijs op de rivier is de invoering van de nieuwe bootdienst Stellen dam—Rotterdam v. v. tot nader order uitge steld. Door de Generale Dijkage van Stellen dam is deze week aanbesteed hetkrooswerk zulks in twee perceelen. Laagste inschrijver was de heer C. v. d. Ree, n.l. perceel I te gen 35 en perceel II tegen 34 cent per strek kende roede. GOEDEREEDE. Donderdagnamiddag had alhier een ringrijderij op schaatsen plaats, waaraan paren deelnamen. De eerste prijzen vielen ten deel aan J. v. Kerkhoven en J. Tanis, de tweede aan H. Renaud en W. K. v. d. Wende, en de derde aan P. Soeteman en J. Grinwis. Woensdagavond reed J. v. H. met de slede, vlak voor de sluis, op de achterhaven kopje onder het ijs. Een frisch bad laat op den dag. De woning van A. J. Hobbel aan de Pieterstraat is onderhands verkocht aan M. Dubbeld te Middelharnis. De bakkers hebben de prijzen van het brood verhoogd als volgt: wittebrood met 2 cent en tarwebrood met 1 cent per kilo. OUDDORP. Dinsdagavond hield onze zang ver. Hallelujah voor een talrijk publiek haar gewone jaarlijksche uitvoering. Dat was de derde maal dat we haar hoorden en we kun nen niet anders getuigen, dan dat Hallelujah met haar directeur den heer v. Eijk er mag zijn. Zoowel de zangnummers ais desamen- spraken en voordrachten werden boven alle lof meesterlijk uitgevoerd. De Soio „Moederke alleen" vond algemeene bijval, getuigge het luide applaus, terwijl „Sneeuwklokjes", een stuk, waaraan naar onze meening zeer veel studie geweest was, onverbeterlijk ten ge hoore werd gebracht. Van de Vaderlandsche liederen „Vlaggelied" „Volkslied" en „Tri omf" kan eveneens niet anders dan een gun stig getuigenis worden afgelegd. Ook de voordrachten liepen uitstekend van stapei en vielen bij het publiek zeer in den smaak. „De Zwarte Geus" leverde een epi sode uit den Geuzentijd. Iedere speler gaf blijk zijn rol meester te zijn. Met aandacht werd deze samenspraak tot het einde ge volgd. In „Een gevaarlijke klant" toonde het zoon tje van den directeur op uitnemende wijze het barbiersvak te verstaan, waardoor de lachlust van het publiek werd opgewekt. Ook de overige samenspraken waren onberispelijk. Met het meeste genoegen hebben we Hal- leluah tot het einde van het lange program gehoord en het speet ons dat de directeur bij zijn slotwoord er niet op aandrong dat meer dere jongelui zich als lid zouden opgeven. Toch gelooven we wel dat daartoe gelegen heid bestaat ëb daarom geven we allen die zich aan de zangkunst willen wijden den raad zich bij deze vereeniging aan te sluiten, 't Is haar directeui best toevertrouwd. Als slot kuunen we nog mededeelen, dat de collecte als naar gewoonte gehouden, heeft opgebracht f 15.75 welk bedrag aan diakonie der Herv. Kerk zal worden afgedragen. ROCKANJE. Het varken van den HeerJ. R raakte toen het uit de sloot wilde drinken te water, en werd dood er uitgehaald. De schade bedraagt ruim f 100. Verleden week Is er hier in de rich ting Z. O» zeer duidelijk een vliegmachine ge zien 's avonds te bijna middernacht. Waar schijnlijk waren er nog meer in de buurt, doch dat was niet helder te zien. Tegenwoordig heerscht hier algemeen een ziekte onder de jonge paarden, vermoe delijk veroorzaakt door slechte haver. De Ghr. zang-, jongel.- en jongedoch- tervereeniging hield verleden week in de Ghr. School een gezellig avondje, ter vervanging van het jaarfeest van 's avonds half 7 tot middernacht waren zij echt gezellig bijeen, Goede voordrachten en samenspraken afge wisseld met zang en vioolspel deden den avond omvliegen. Ten slotte zijn er plannen gevormd tot het oprichten eener reciteerclub. Ijs. Reeds Zondag reed men op het meertje „de Waal", doch dat bekwam een zekere S. minder prettig want hij zakte er halverwege in. Gelukkig niet ernstig. Toch moei men voorzichtig zijn, daar er veel wakken in liggen. HELLEVOETSLUIS. De heer J. Schouten, lid van den Gemeenteraad te Rotterdam zal op Dinsdag 30 Januari a.s. optreden alhiir, in de zaai van dhr. v. d. Berg des avonds ten acht ure namens de Centr. Antir. Kiesv District Brielle. Onderwerp: Antir. politiek. Entree 5 cent, debat gewenscht. Dringend wordt een ieder tot bijwoning uitgenoodigd om dezen bekwamen spreker te komen hoo ren. De miliciensoldaat van het Roode Kruis in garnizoen te Hellevoetsluis, heeft Maan dagmiddag met onverschrokkenheid uit het Lischwater achter den Bergweg te Rotter dam gered den sergeant bij de Genie S. Ne- derhof wonende Insulindestraat aldaar die reeds bewusteloos was. Bedoelde sergeant, was bij het schaatsenrijden onder het ijs ge schoten. Algemeene vergadering van het Comité van het Nederlandsche Roode Kruis voor VOORNE en PUTTEN op Woensdag 24 Januari 1917 des avonds 7 ure in „Casino" te HELLEVOET- SLUIS. De vergadering werd door ongesteldheid van den Voorzitter P. Gallas, gepresideerd door dhr. Boers, burgemeester van Heenvliet. Na -lezing der notulen, deed de Secretaris zijn jaarverslag hooren en de Penningmees ter maakte den toestand der financiën bekend. De aftredende bestuursleden Dr. de Snoo van Brielle en Mevr. van der Minne van Geer vliet werden herkozen. In de vacature Dr. v. d. Sluis werd gekozen Dr. Both van Spij- kenisse. Tot afgev. naar de Algemeene R. K. vergadering te 's Gravenhage te houden werden benoemd Dr. Wesselink van Helle voetsluis en dhr. Boers van Heenvliet, als plaatsvervangende afgev. Dr. de Snoo en dhr. Kruijne, beiden van Brielle. Na rondvraag Sluiting. P. GALLAS, f Onzen Burgemeester dhr. Gallas is j.l. Donderdagnacht te 11 uur op 77-jarigen leef tijd overleden. SPIJKENISSE. De bakker C. J. v. P. is op nieuw geschorst voor de levering van brood na een heftig dispuut met den burgemeester. De verstandhouding tusschen deze twee buren is niet van dien aard dat het spreek woord van toepassing is „beter een dichte buur, dan een verre vriend." Woensdagavond geraakten een drietal meisjes in het z.g.n. „Nauwe van Oostrijk" door het ijs, een zelfs kopje onder. Andere rijders bevrijden hen uit hun benarde positie, zoodat dit ongeval gelukkig verliep. Verslag van het verhandelde in den raad der gemeente MIDDELHARNIS, ge houden op Donderdag 25 Januari 1917, des nam. 2.30 uur. Aanwezig 9 leden. Afwezig dhr. Zaaljer. De Voorzitter opend de vergadering en wijde eenige woorden ter nagedachtenis aan den Heer T. Schilperoord, welke 6 weken geleden nog gezond en wel de vergadering bijwoonde en nu reeds overleden is. De over ledene is 10 jaar lid van den raad geweest terwijl bij hem de belangen van de gemeente steeds nauw lagen. Het is voor de kinderen een groot verlies daar hij voor hen een lief derijk en zorgvolle vader was. Ook voor den raad is hij een groot verlies, en zal hjj steeds voor ons in dankbare herinnering blijven. Daarna verzoekt de Voorzitter de Secre taris de notulen voor te lezen, waarna de zelfde, na een kleine opmerking door den Heer Slis, wordt goedgekeurd. Daarna is aan de orde ingekomen stukken. a. Procesverbaal van de boeken en kas van den Gemeente-Ontvanger op Dec. b. Een schrijven van B. en W. van Som melsdijk dat de heeren J. C. de Gast en C. Mosterdijk herbenoemd zijn als leden van de Gascommissie. c. Brieven van J. van der Slik dat hg zijn benoeming als lid van de Gascommissie heeft aangenomen, van de heeren Van der Plaat en Van Dorsser dat zij hun benoeming als regent van het Weeshuis hebben aangenomen. d. Van Ged. Staten goedgekeurd terug ontvangen de Gemeente-Begrooting 1915. Hierna deeit de Voorzitter mede, dat van Ged. Staten bericht was ontvangen dat zij niet besluiten konden om de gewijzigde begroo ting 1917 goed te keuren en hebben B. en W. toen verzocht om Ged. Staten dit per soonlijk toe te mogen lichten, 't welk is toegestaan, wat ten gevolge heeft gehad, dat Ged. Staten er in zullen berusten om de bui tengewone subsidie van f 7000 toe te staan. Ten tweede, dat van de distributie voor het Vio van de geheele uitgaaf voor de ge meente komt. Dus reken dan f 4000, dan mag er f 3600 geleend worden en f 400 uit de gewone uitgaaf. B. en W. stellen voor deze f 400 af te voeren van den post straten. Ten derde, dat door Ged. Staten besloten is, dat de gemeente Stad aan 't Haringvliet aan Middelharnis een bedrag zal uitkeeren om de grintweg in voldoende toestand te brengen, doch dat later gebleken is dat Stad aan 't Haringvliet dat niet wil, hetwelk op nieuw een Koninklijk besluit brengt om f 3000 op de begrooting te plaatsen, waartegen B. en W. bezwaar hebben om een post van ontvangst te plaatsen, 't welk zij nog niet hebben. Na nog eenige toelichting stelt de Voorzitter den raad voor om alsnog haar goedkeuring daar aan te weigeren, waartoe wordt besloten. Vervolgens deelt de Voorz. mede dat in gevolge de wet op het Middelbaar Onderwijs en, daar hier een Hoogere Burgerschool komt, de raad eene Commissie daarvoor moet be noemen. Er is door B. en W. eene verorde ning daarvoor gemaakt, hetwelk op verzoek van den Voorzitter door den Secretaris wordt voorgelezen en bestaat uit 7 artikelen. Den Heer Born vraagt of die leden voor durend daarin zitting zullen houden. De Voorz. zegt, dat dit met de gewone Schoolcommissie ook zoo is. Den Heer Born is hier op tegen. Den Heer Vroegindeweij stelt voor om ze om de drie of vier jaar af te doen treden. De Voorz. brengt dit in rondvraag en wordt na gehouden rondvraag alsnog besloten deze leden om de 6 jaar te doen aftreden te be ginnen met Januari 1919, wordt alzoo de verordening vastgesteld. De voordracht bestond uit de heeren, no. X

Maas- en Scheldebode | 1917 | | pagina 4