MS-£3 Tweede Blad. Ito Oorlog. Twee Bladen Zaterdag 6 Januari 1017 No. 2248 UIT DE PERS. BINNENLAND. --**« «ren nu BUITERUND. Kleermakersknecht RECHTZAKEN. GEMEENTERAAD. ÏËRK00PINÜEI. INHOCSIGNOWSES Dit nummer bestaat uu - OFFICIEEL 8EDEELTE. gevraagd bij J. v.KEMPKN, landbou-de£ va" duitschiand. inic wer onder Herkingen, Woningen bj^aan, even v00r fjjm jgjg in de „eeuwige de hoeve. llllJarchieven" werd opgeborgen, was een han Januari '17 een flink 11108 Zii wezen het voorstel van Duitschiand af. INRICHTINGEN, welke gevaar, schade of hinder kunnen ver ooi zaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sommelsdijk brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie ter inzage list een verzoek met bijlagen van M. van Driel, wagenmaker, alhier om vergunning tot het oprichten van een zagerij en het in verband daarmede plaatsen van een gasmo tor van 2'/j P. K. in zijne werkplaats aan de Oranjestraat kadastraal bekend in Sectie B. no. 423. Op Donderdag 11 Januari a.s. des voor middags 11 uur zal ten gemeentehuize gele eenheid bestaan om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toeiehch- ten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, voor het bovengemelde tijdstip, ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Sommelsdijk 28 December 1916. Wethouders voornoemd, Burgemeester en De Secretaris, lz. GEELHOED. De Burgemeester, BOUMAN. Het Algemeen Kiesrecht (het stembiljet). Over dat stembiljet schrijft 't blad 't vol gende Eenmaal in de 4 jaar mag elke staats burger op dat biljet den man zijner keuze aanwijzen. En men zal trachten, dat ook de vrouw dat voorrecht erlangt. Is dat alles? Maar neen er is meer. Er is de bevestiging van de waarheid van het historisch materialisme. Eens be leed ons volk, dat de Almachtige Schep per des hemels en der aarde ook ons leven leidt naar zijn voorzienig besteldat de mensch een wezen is, niet slechts voor den tijd, maar voor de eeuwigheid ge schapen, dat zijn eeuwig heil meer is, dan stoffelijk bestaan en dat de ziel ver in de waarde uitgaat boven het lichaam, de geest boven de stof. Maar dat wordt nu anders. Mr. Troelstra kondigde de zege aan van een andere leer. Niet God regeert, maar de mensch. Niet de geest is de beweegkracht in de historie, maar de stof. Eerst eten, dan gelooven en denken. Eerst de maatschappelijke ontwik keling en dan de geestelijke verandering. Eerst de macht en dan het recht. Niet langer geknield dus voor den Chris tus Gods, maar voor den mensch, die stof is en tot stof zal wederkeeren en voor zijn wijsheid en wetenschap, die met den hemel en met de voorzienigheid Gods en met het eeuwig oordeel en met de eeuwige toekomst heeft afgerekend. De revolutie heeft overwonnen. Wilt ge 't bewijs? Ziedaar het stembiljet. De vrijzinnigen wagen nog een enkele tegenwerping, 't Is de evolutie, zeggen zij. Maar zij missen de kracht, om Mr. Troel stra's profetie flink te weerspreken. Eens heerschte de bourgeoisienu komt de arbeidersklasse, die de leiding zal over nemen. Mannen en vrouwen grijpen naar de vrucht van Mr. Troelstra's strijd, om dat de nederlaag van 't kapitalisme in zicht kwam en 't einde der uitbuiting. En een liberaal journalist verzuchtte't kan wel eens zoo worden. Dat is misschien de weg der evolutie. Maar na de arbeidersklasse zal een andere klasse opstaan, die dan zal vragen om recht en straks om heerschappij. Altijd vooruitgang. Waarheen Naar een betere wereld, zonder onderdrukking, zon der zonde en gebrek. Dit alles ligt in het stembiljet als een be lofte, welker rijkdom onuitputtelijk schijnt. Maar is 't niet, wanneer zulk een profetie in ons Parlement wordt gehoord, of ons luisterend oor het gerommel opvangt van kanongebulder en den somberen naklank van schril wraakgeschreeuw in verband met de ernstige tijdsomstan digheden schrijft het blad Is 't niet alsof de lucht gekleurd is met rooden gloed, alsof een wereldbrand ons kleine land bedreigde? Europa's volken bekampen elkander ten doode. (Ook van de nu voorgestelde vrede zal wel niet veel komen). De mannen der cultuur en der beschaving staan met het sombere masker voor 't Wat toeft gij Weet gij dan niet, hoe uw woord den moeder kracht zal geven, het doffe oog zal doen schitteren van ge luk Zegt het hun, zeg het allenmannen, broeders, nu is het nog een tijd van lij den, maar 't historisch materialisme over wint en luister nu eens goed u wacht een stembiljet. 't Algemeen stemrecht werd veroverd hier niet ver van u vandaan, u wacht eeii stembiljet, vrede, geluk, voorspoed voor allen Ach welk een teleurstelling. De moede krijgers, de verzwakte ge wonden zien u als wezenloos aan. „Kame raad" zoo steunen zij wat raaskalt gijwij hadden het reeds. Geen vrede, geluk, voorspoed voor allen door algemeen kiesrecht. Slechts gees telijke verandering, 't geloof in 't kindeke van Bethlehem, zal ons vrede met God en vrede voor ons zelf geven jgeeft ons geluk v or dit leven en in de toekomende eeuw. Konstantinopel. Terecht is opgemerkt, dat van alle Entente- mogendheden, Rusland het eerst en het krast de uitgestoken vredeshand terugstiet. En wat is Rusland's oorlogsdoel Het bezit van Konstantinopel. 't Is nog zeer onlangs door den nieuw opgetreden eersten minister uitgesproken, met de mededeeling er bij, dat Engeland en Italië, de meest belanghebbenden, bij trac- taat dit oorlogsdoel hadden goedgekeurd. Rusland i3 brutaal eerlijk. Het houdt zich niet op met vage aandui dingen, als daar zijn de vernietiging van het Pruisisch-miiitairisme e.d.g., maar het zegt ronduitKonstantinopel. Een veroveringsoorlog dus. Wat de Entente juist zegt niet te willen. Gestelt eens, dat het lukte: de Rus in Konstantinopel, daardoor meester van Klein- Azie en den Balkan, de Rus terug in Polen, wellicht meester in Galicie en de Boekowina of din Europa van het mllitairisme zou zijn „gered"? ♦Wie, die nadenkt en dat gelooft! Fr. Dgbl. Oproeping Militie en Landstorm. Minister Bosboom heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, strek kende tot vervroegde oproeping van de militie lichting 1918. Zooals men weet, worden de dienstplich tigen, die sinds Augustus 1914 onder de wapenen zijn, geleidelijk afgelost. Om met die aflossing geregeld te kunnen voortgaan, stelt de regeering nu voor, de manschappen van de lichting 1918 dat zijn dus jonge lieden van 18 en 19 jaar vervroegd onder de wapenen te roepen. Op grond van de Militiewet zou die oproeping eerst over een goed jaar kunnen geschieden, maar wanneer het ontwerp wordt aangenomen, zal daarmee reeds in Juli 1917 een begin worden gemaakt. Verder ligt het in de bedoeling van den Minister de twee oudste lichtingen landstorm, die voor aflossing beschikbaar zijn, de lich tingen 1907 en 1906 op grond van hun leef tijd niet op te roepen. De loop van zaken zal dan aldus wprden: in de eerste maanden van 1917 worden op geroepen de militieplichtigen 1917 en de land stormklassen 1908 en 1909. Deze oproeping is 1 Juni afgeloopen. In de eerste week van Juli wordt dan een aanvang gemaakt met de oproeping van de lichting 1918. Deze lichting 1918 zal, wat de sterkte be treft, zoo hoog mogelijk worden opgevoerd, ten einde veel manschappen voor de aflos sing beschikbaar te krijgen. Daarom stelt de Minister voor, de redenen van vrijstelling, die in gewone tijden bestaan (wegens broe- derdienst, wegens aanwezigheid van in het zelfde jaar geboren broeders of halfbroeders, wegens toekomstige woonplaats in de kolo niën, wegens kostwinnerschap of wegens eigen vrijwilligen dienst) te laten vervallen. ledereen zal dus moeten opkomen, behalve natuuilijk zij, die ongeschikt worden bevon den of die wegens een bijzondere reden wor den vrijgesteld. Dan is er nog iets. Art. 4 der Militiewet bepaalt, dat van iedere lichting hoogstens 600 man mogen worden ingelijfd bij de zeemilitie. De Minister stelt voor dit maximum te verhoogen (een getal wordt niet genoemd), ten einde zooveel mogelijk zeemiliciens te kunnen aflossen. Te zijner tijd zullen zoo noodig ook voor de lichting 1919 bijzondere maatregelen wor den voorgesteld. gewonden. Pas op, gij zoudi struikelen over een lijk. 't Is een en al afgrijzen, dat u vervult. Maar houdt u sterk. Uw zenu- w.?n .lebben reeds zooveel verdragen en gij zijt brenger eener blijde boodschap. Nader dien versuften krijger om hem te bemoedigen, of kniel bij dien gewonde neer om hem uw zoete troost te fluis teren in het oor. DE TOESTAND. De laatste blik op het oude jaar en op de gebeurtenissen was niet hoopvol. We zagen de geallieerden te Parijs het schemerachtig daglicht gebruiken om een antwoord op te stellen op de vredesvoorwaar- [j,,w: En de laatste daad door hen in 1916 ge- deling der Entente, die een stempel zal af- Er biedt zich aan direct of voor lödrukken op 1917. Zij wenschen nog over geen vrede te denken. net slagveld. Gij ter hand gesteld aan de vertegenwoordigers der neutrale landen, aan wie was opgedragen het voorstel van Duitschiand over te brengen. Dit antwoord komt in hoofdzaak op het vol gende neer: De verbonden regeeringen van België, Frankrijk, Groot-Brifannië, Italië, Japan Montenegro, Portugal, Roemenie, Rusland en Servië, vereend ter verdediging van de vrijheid der volken, getrouw aan de verplichting, die zij op zich hebben genomen om niet afzon derlijk de wapens neer te leggen, hebben besloten collectief te antwoorden op de zoo genaamde vredesvoorstellen, haar gedaan vanwege de vijandelijke regeeringen. Het antwoord komt eerst op tegen twee hoofd beweringen in de nota der vijanden, n.l. die waarin getracht worden de verantwoordelijk heid voor den oorlog op de geallieerden te schuiven en de overwinning der centrale mo gendheden wordt geproclameerd. Deze nota, die berust op stelselmatige mis kenning van den aard van den strijd in het verleden, het heden en de toekomst. Wat het verleden betreft ignoreert de Duitsche nota feiten, data en cijfers, uit welke blijkt dat de oorlog gewild uitgelokt en verklaard is door Duitschiand en Oostenrijk-Hongarije. Te 's-Gravenhage was het de Duitsche gedelegeerde, die in Juli 1914 elk voorstel tot ontwapening van de hand wees en het was Oostenrijk-Hongarije die na aan Servië een ultimatum zooals nooit te voren is voor gekomen, te hebben gericht, aan dit land den oorlog verklaarde, ondanks de onmiddellijk verkregen voldoening. De centrale mogend heden wezen toen alle pogingen van de En tente om aan het plaatselijk conflict een vre delievende oplossing te geven van de hand. Het aanbod van Engeland tot het houden van een conferentie, het voorstel van Frankrijk tot benoeming van een internationale com missie, het verzoek van scheidsrechterlijke behandeling door den Tsaar van Rusland aan den Duitschen keizer gedaan, de over eenkomst, die tusschen Rusland en Oosten rijk tot stand was gekomen den dag vóór het conflict uitbrak, al deze pogingen liet Duitsch iand onbeantwoord of zonder gevolg. België werd overvallen door het rijk, dat zijn neutraliteit had gewaarborgd en dat zich niet ontzag te proclameeren, dat verdragen vodjes papier zijn en dat nood wet breekt. De zoogenaam de aanbiedingen van Duitsch iand berusten op de oorlogskaart alleen in Europa en deze geeft slechts een uiterlijk, voorbijgaand beeld van den toestand en niet van de werkelijke macht der strijdende par tijen. Een vrede, die uitgaande van deze ge gevens gesloten zou worden, zou uitsluitend in het voordeel zijn van de aanvallers, die terwijl ze meenden hun doel in twee maan den te bereiken, na twee jaren bemerken, dat zij het nooit bereiken zullen. Voor de toekomst eischen de verwoestin gen, veroorzaakt door de oorlogsverklaring van Duitschiand, de ontelbare aanslagen, ge pleegd door Duitschiand en zijn bondgenoo- ten, bestraffingen, herstel en waarborgen. Duitschiand ontwijkt zoowel het een als het ander. Met volkomen besef van den ernst, maar ook van de eischen van het oogenblik weige ren de regeeringen der geallieerde Staten, on derling nauw verbonden en in volkomen over eenstemming met hun volken, de aanneming van een voorstel zonder oprechtheid en zonder strekking en verklaren zij nogmaals, dat er geen vrede mogelijk is, zoolang zij niet ver zekerd zijn van het herstel van de geschon den rechten en vrijheden en de erkenning van het beginsel der nationaliteiten en het vrije voortbestaan der kleine Staten en zoo lang het niet zeker is, dat een regeling zal worden getroffen, die van dien aard zal zijn. dat zij definitief de oorzaken zal wegnemen, die de volken zoo lang hebben bedreigd en de eenigedoeltreffende waarborgen geeft voor de veiligheid van de wereld." Ziedaar het antwoord. De lange omhaal van woorden zegt niet veel. Over het begin van den oorlog gaat het niet. De vraag was alleen kan de moord partij niet eindigen? En daarop antwoord de Entente „Neen" Koud, cynisch, zonder een woord van verontschuldiging voor het name loos lijden dat de Entente over de mensch- heid gaat brengen, smijt zij de deur dicht. Haar antwoord is opzettelijk beieedigend en grievend en zij laadt een ontzaglijke ver antwoordelijkheid op zich. Blijft nog over het voorstel van Wilson. Maar ook het antwoord daarop zal weige rend zijn, meldt Reuter hedenmorgen. Het is alsof elke nieuwe kreet tot door vechten, van Entente zijde aangeheven, de Duitsche, Oosfenrijksche en Bulgaarsche troe pen tot nieuwe aanvallen aanspoorde. Ai feller, al machtiger vallen de slagen op het Russische leger in Roemenië, dat wel verwoeden tegenstand biedt, maar overal wijken moet. Men moet, om daar een denkbeeld van te krijgen, een zestal van de laatste siagberich- ten onder elkander leggen. 25 Dec. stond het 9e-Duitsche leger nog 5 K.M. vóór Rimnicu. 29 Dec. was het er reeds 35 K.M. voorbij. 27 Dec. stond de rechtervleugel van het Oostenrijksche leger nog op de grens van Maldavië in de Karpaten. 1 Jan. had die vleugel reeds 30 K.M. en het centrum 20 K.M. de grens achter den TUg. 30 Dec. maakten de aanvallers 2800 Russen gevangen en 6 kanonnen en 19 machine ge weren. 31 Dec. maakten de Oostenrijkers 700 ge vangenen en veroverden 2 kanonnen en 7 machine geweren. De Bulgaren in de Dobroedsja namen 800 man gevangen. 1 Jan. brak het 9e leger opnieuw door de stellingen der Russen en maakte 10000 man gevangen, 4 kanonnen, 8 machine geweren en een grooten voorraad ander materiaal werd zijn buit. De Bulgaren in de Dobroedsja namen 200 man gevangen, 4 kanonnen en 5 machine geweren. 2 Januari namen de Oostenrijkers 500 Russen, het 9e leger 1300 en het Dabroedsja- leger 1200 man gevangen en voerden 4 ka nonnen en 14 machine geweren als buit mede. Dit leger staat nu vlak voor Braila aan den Donau. Het 9e leger had de geheele achterhoede der Russen overhoop geworpen en een ge weldige hoeveelheid oorlogsmateriaal buit gemaakt. Bij een blik op de kaart merkt men thans dadelijk op dat Von Falkenhayn en Macken- zen pogen, door de aanval uit de Karpathen een nieuwe omvatting van de Russische en Roemeensche troepen trachten te bewerkstel ligen. Moldavië gaat er aan, evenals Walachije en de Dobroedsja. De vesting Foscar.ië en het zeer versterkte Braile worden reeds zeer van nabij bedreigd. Ter zee gaat het er „spaansch" naar toe. Niet alleen dat er elke dag een lijst van getorpedeerde handelsschepen verschijnt doch Frankrijk verloor deze week twee groote linieschepen die door Duitsche onderzeëers gekelderd werden. Het Fransche slagschip Goulois 11300 ton met 600 man aan boord werd getorpedeerd en zonk in 30 min. Terwijl ook het linieschip „Verité" 15000 ton met 700 man aan boord werd getorpedeerd. Uit verre landen komen soms eigenaardige berichten. Zoo meldt b.v. de correspondent van de N.R.Ct. te Keulen, dat de Koelnische Volkszeitung van een goed ingelicht medewerker verno men heeft, dat heel Soedan reeds sedert twee jaren tegen de Engelschen strijd. Tachtig duizend Soedaneesche strijders nemen deel aan den heiligen oorlog en hebben de Engelsch-Egyptische troepen talrijke tegen slagen berokkend. De Engelschen bewaren over al deze gevechten diep stilzwijgen. Neutralen die met de Engelsche overheid in enge verbinding hebben gestaan en uit Egvpte teruggekomen zijn, schetsen den toestand der Engelschen in Soedan als zeer ongunstig. De expedities zijn tot dusver mislukt, van nieuwe moeten de Engelschen voorshands afzien. Aldus de Koelnische Volkszeitung. Natuurlijk is 't niet uit te maken, in hoe verre zoonanig bericht waarheid behelst. Arrondissements Rechtbank te Rotterdam. Zitting van Dinsdag 2 jannuari. De 44-jarige A. de J., huisvrouw van B., zonder beroep te Oude Ton ge, had op 23 October een paar kousen van de bekl. uit de vorige zaak ten geschenke aangenomenzij zou geweten, althans begrepen hebben, dat die kousen van diefstal afkomstig waren. Dit laatste ontkende bekl. Bij haar verhoor door de politie had bekl. pertinent ontkend, een paar kousen ten ge schenke te hebben gekregen. Thans gaf zij toe dat zij de kousen aangenomen had. Het meisje, dat bij de behandeling van haar eigen zaak reeds bekend had, de kousen te hebben gestolen, verklaarde bekl. gezegd te hebben, dat zij het paar had „weggeiangd" en waar. Ter zake van heling eischte het O. M. waargenomen door mr. Bake, tien dagen ge vangenisstraf. 7v.'eo dagen hechtenis en plaatsing in een rijkswerkinrichting voor den tijd van 2 jaar werd, terzake van landlooperij tegen den 59 jarigen bakkersknecht J. L. te Brielle, gede tineerd alhier, geëischt. Tusschen 27 October en 5 November had deze man te Brielle en in de omgeving van die gemeente rondge zworven zonder geld, onderdak en middel van bestaan. Tegen den 23 jarigen G. v. d. K., arbeider te Middelharnis, die op 21 October een rijks veldwachter een paar scheldwoorden toege voegd had, werd f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis geëischt, ter zake van eenvoudige beleediging van een ambtenaar. De rechtbank heeft heden veroordeeld: Juffr. C. M. S. te Spijkenisse, wegens mis handeling, tot f 25 boete, subs. 10 dagen hechtenis, W. J. O., wegens mishandeling van een ambtenaar, te Hellevoetsluis tot een maand gevangenisstraf. W. L. 51 jaarP. R., 34 jaarJ. 't M., 30 jaarA. R., 29 jaar, en J. L., 63 jaar, al len zeevisscher te Goedereede, wegens ver duistering, van (uit zee opgevischte) kisten margarine, ieder tot f 15 boete, subs. 10 da gen hechtenis. J. H., 59 jaar commissionair te Goedereede wegens heeling van kisten margarine, tot twee weken gevangenisstraf. NIEUWENHOORN. A. M. van Veen, Wed. L. van Lien, vroeger het Metselaarsbedrijf uitoefenende, thans zonder beroep wonende te Nieuwenhoorn. Rechter-commissaris Mr. W. Lunsingh Tonckens. Curator Mr. H. P. Hermans te Brielle. Openbare vergadering van den Raad der gemeente BRIELLE op Donderdag 28 Dec. 1916, 's avond 8V2 uur. Aanwezig 10 leden afwezig de heer Vee- nenbos. Agenda MededeelingenGoedkeuring aanbesteding en houtverkooping. Benoeming havenmeester schoonhouder Plantage en begraafplaats. Le vering armengeneesmiddelen. De Voorz., dhr. N. J. C. S. H. Lekke opent de vergadering en verzoekt de secretaris de notulen der vorige vergadering voor te lezen welke onveranderd worden goedgekeurd. De Voorz. deelt mede dat er een request is ingekomen van de Chr. Hist. Kiesvereni ging om een levensmiddelen commissie te benoemen en om brandstoffen beschikbaar te stellen evenals goedkoope melk voor zwakken, zieken en zuigelingen. De Voorz. deelt mede dat B. en W. voor stellen afwijzend te beschikken om een levens middelencommissie op te richten daar het dislributiebureau alles in het werk stelt om alle regeeringsartikelen te verkrijgen wat't beschikbaar stellen van brandstoffen betreft dat zal te veel geld kosten. Ook goedkoope melk Is niet noodig daar hier een vereni ging „Hulpbetoon" is die deze melk aan Zieken en zwakken verstrekt. De heer van Reus zegt dat te Spijkenisse en Hekelingen aiies voorradig is. De Voorz. begrijpt niet waar die gemeen ten het vandaan halen. De heer v. Rees zegt dat er ook geen rundvet is. De Voorz. antwoord dat de regeering geen rundvet heeft. De heer van Rees zegt dat het verkrijgen voor menschen van mais te wenschen over laat. Spr. zegt dat iemand hem heeft gezegd dat toen hij om mais kwam bij den winkelier dhr. Zaaijer, deze hem weer naar de heeren Trouw of van der Knoop verwees, daar eerst genoemde geen mais had. De heer Zaaijer zegt dat als iemand niet ingeschreven heeft voor mais deze ook niets krijgt. De heer v. d. Knoop antwoord in dien zelfden geest en zegt nog verder dat er iemand bij hem geweest was om mais, maar die had hij niet en toen wilde hij daarvoor inplaats gerst geven en die wilde bedoelde persoon niet hebben. De heer van Rees zegt wat de verstrekking van melk be treft dan zal het Groot Armbestuur de Ver- eeniging „Hulpbetoon" een subsidie moeten geven daar anders het bedrag ontoereikend is. De heer Mol zegt dat de commissie van het armbestuur de volgende week over deze zaak zal moeten spreken. De heer De Snoo zegt nog, dat de zuige lingen hier veel moedermelk krijgen en wan neer „Hulpbetoon" geen geld meer heeft dat er dan maar weer een lijst gecirculeerd moet worden. Na deze discussie wordt besloten afwijzend op 't request van de Chr. Hist. Kiesvereeniging te beschikken. Goedkeuring aanbesteding. De Voorz. stelt namens B. en W. voor om de Gemeentewerken aan de laagste inschrij vers te gunnen. Alzoo wordt besloien, even eens wordt goedgekeurd de houtverkooping van de boomen aan 't Slagveld voor f80 aan de hoogste inschrijver de heer Roskam. De levering van leesboeken en school- en schrijfbehoeften voor 1917 wordt respectie velijk gegund aan den heer D. Moerman met 2 korting op de bruto prijs en van den heer Kluit met 56 verhooging op de inschrijvingsprijs zooals die bij bestek zijn vastgesteld. Benoeming Havenmeester. De Voorz. deeld mede dat er bij de vorige vergadering besproken is om de politie tot havenmeester te benoemen, en dat B. en W. daar geen bezwaar tegen hebben. De heer de S1100 vraagt welke belooning de politie daarvoor krijgt. De Voorz. zegt het vastgestelde salaris van den havenmeester. De heer van Rees zegt dat wanneer de politie het Havenmeesterschap in handen heeft, dat dit moeielijkheden zal kunnen opleveren. Daar het 2e lid van artikel 72 der politieverordening onduidelijk is. Dat wanneer de politie de schippers een plaats aanwijst, deze de plaats kunnen laten pijlen. Spr. stelt daarom voor dat artikel te wij zigen. De Voorz. deelt mede dat B. en W. die wijziging niet aan kunnen brengen maar dit zullen overleggen met de commissie van de strafverordening. Met algemeene stemmen wordt de politie voor een jaar als haven meester benoemd.op de bestaande jaarwedde. De Voorz. deelt mede dat B. en W. voor stellen het schoonhouden van de plantage weder voor een jaar op te dragen aan den heer A. Moerman en het schoonhouden van de begraafplaats aan den heer v. d. Burg. Levering armengeneesmiddelen. De Voorz. zegt het contract is opgezegd en B. en W. stellen voor om in overleg met het Armbestuur de levering dezer ge neesmiddelen tot wederopzeggens toe volgens Armentaxe voor Huizebosch-Hofman. Hiertoe wordt besloten. Goedgevonden wordt de af- en overschrij ving begrooting 1916 ten behoeve gratificatie politie. Benoeming leden commissie fonds Brielle- Eliemeet. Benoemd worden de heeren C. Mol Joh. Moerman, Laurence en Zaaijer en als lid plaatsvervanger K. v. d. Knoop. De Voorz. zegt daar dit de laatste verga dering is in dit jaar en wenscht de leden en jhun gezin een goed einde en in het nieuwe een voorspoedig en gelukkig jaar toe. De heer Overbeeke als oudste raadslid wenscht mede namens de overige leden den Voorz. en zijn gezin 't zelfde toe en hoopt dat de Voorz. in het nieuwe jaar in het genot van dezelfde gezondheid en opgewekt heid met de leden van den raad moge sa menwerken in het belang van de gemeente. Hierna sluiting. Gemeenteraad te NIEUW-HELVOET op Donderdag 28 Dec. 1916 n. m. 2u re. Voorz. de Burgemeester. Alle leden aan wezig, behalve dhr. van Hartingsveldt. De notulen zullen in een volgende verga dering worden gelezen. De begrooting 1917 is nogmaals vanGed. Staten terugontvangen met opmerking de verhooging der Salarissen daarin op te ne men bij weigering zullen Ged. Staten vol gens art. 212 der Gemeentewet zelf de pos ten aanwijzen tot dekking der verhooging. Dhr. Kramer verwacht resultaat van een commissie uit den Raad, die mondelinge toe lichting aan Ged. Staten zal geven, wellicht dat dit college dan tot een ander inzicht komt. De Voorz. acht dit onnoodig, schriftelijk is de kwestie reeds voldoende toegelicht. Hooger beroep Staat nog open dat is de eeni- ge weg. Met aig. stemmen wordt besloten de be grooting ongewijzigd terug te zenden en la ter naar bevind van zaken handelen. Benoe ming onderwijzeres leO.L. School uit 14 Sol licitanten. Voordracht bestaat uit de dames Bongers, Koornneef, Breesnee, Jonker, Donk en Sauer. De raad gaat na mededeeling der voordracht in comité n5 heropening wordt met alg. stem men Mej. Donk alhier benoemd. Een verzoek van E. J. Benthem om ont heffing Hoofd. Omslag over 2 mnd. wordt toegestaan. Verzoek van Wilhelmina, en de Ver. Ned. Werkliedenverbond om de loon grens voor goedkoopere kolen op f 1200 te stellen. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken, alzoo wordt besloten, nadat de thans geldende regeling de gemeente f 200 kost, in de 14 dagen. Ingekomen is een schrij ven van den Directeur der Gasfabriek, naar aanleiding van een circulaire van den Minis ter van Landbouw ter besparing van kolen; en daarom de gasprijs zou willen verhoo gen boven 70 gasverbruik met bepaling dat een verbruik van 16 M3 en minder, niet onder de verhooging valt. De Voorz. zegt dat B. en W. zooveel mo gelijk willen medewerken tot vermindering van gasverbruik maar of het wel raadzaam is op de voorwaarde van den Directeur in te gaan is een vraag die wel overwogen dient te worden. De moeilijkheid zit in het con tract dat de Naaml. Venn, met de gemeen ten heeft hieruit kunnen verwikkelingen ont staan. Na langdurige bespreking wordt het ter zijde gelegd en besloten een nader schrij ven af te wachten. Een adres van verschillende ingezetene om aansluiting aan het telephoonnet wordt in handen gesteld van B. en W. Na rondvraag wordt de vergadering geslo ten. Dinsdag 9 januari, 's middags 2 uur te Goedereede, aan de Achterstraat, van een groote partij afbraak, om contant' geld, ten verzoeke van de dames Zaaijer te Goedereede. Notaris VAN DEN BERG. Donderdag 11 Januari 1917 des avonds 7 uur in het Logement van Wed. G. Kanters Zn. te Oude Tonge, Afslag van een huis met open grond te Oude Tonge, groot on geveer 1 A. 66 c.A. kad. Sectie C no 2173 gedeeltelijk in gebruik geweest bij dhr. A. van der Helden. Notaris VAN ISPELEN.

Maas- en Scheldebode | 1917 | | pagina 3