BK1ELSCHE PLAATSELIJK NIEUWS VERK00PINGEN. B0EKBE00RDEELING. BURGERLIJKE STARD. KERK EN SCHOOL. Groenten enFruit veiling- van VRIJDAG 29 December 1916. De volgende prezen vrerden besteed: y r Volgt mededeellng Ingekomen Stukken. Missieve van H.H. Qed. Staten goedgekeurd terugzendende de vastgestelde verordening op het gemeentelijk levensmiddelen-bedrijf. Idem een van vermeld College terugzen dend de Begr.1917 met eenige opmerkingen en verzoek dat te veranderen waartoe krach tens machtiging van den Raad door B. en W. is gevolg gegeven en daarna goedgekeurd is ontvangen Vervolgens stellen B. en W. voor hoewel niet op de agenda voorkomende, wat echter door den Raad wordt toegelaten, tot hulpte- lephoonhouder te benoemen den heer A. W. Korvink die reeds tot brievengaarder is be noemd en wat in het belang der gemeente bijeen behoort. Op eenzelfde salaris n.l. f 135 per jaar wordt daarna met gesloten briefjes met algemeene stemmen de heer Korvink benoemd. De Voorz. deelt daarmee in ver band nog meede de helft der cel die aange bracht zal moeten worden wat betreft de kosten door de benoemde zal worden gedra gen terwijl het aan en overbrengen der tele- phoon voor rekening der gemeente zal zijn. Voorts wordt op voorstel "van B. en W. de heer C. Witvliet eervol ontslag verleend als telephonist en zijn pensioen op het salaris van f 135 geregeld. Wordt nog een verordening vastgesteld en ook voorgelezen ter bestrijding van drankmisbruik op dagen van demobili satiedie naar wij hoopen zeer spoedig mochten intreden waarbij alsdan alle herbergen zullen zijn gesloten. Ten slotte wordt aan B. en W.|machtiging verleend tot het doen van af- en overschrij ving op de begr. 1916 uit den post onvoor ziene ter bestrijding der gemaakte kosten bij de gehouden proeflessen voor de te benoemen onderwijzer. Verder wordt besloten te wachten met het benoemen eener onderwijzer totdat ook no. 3 zal zijn gearriveerd en proefles zal hebben gegeven. Daartoe ook te wachten met bespreking der ingekomen informatie's van allen tot wanneer de proefles .zal ten einde zijn. Geen der leden iets meer op of aan te merken wordt de verg. gesloten. SOMMELSDIJK. Op de jl. Woensdag ge houden keuring voor de landstormplichtigen der jaarklasse 1917 heeft de keuringsraad de volgende uitspraken gedaan: Boom van der Cornelis Ongeschikt Brenr Willem Geschikt Doel van den Gerrit Dubbeld Jacob Huizer Stoffel Ongeschikt Looij Johannes Geschikt Veer van der Arend Wessels Jan C. Ongeschikt Witvliet Mattheus M. Geschikt. Van Zondag op Maandagnacht heeft een koe van Gebr. Vis-van |Heemst alhier zich door worging om het leven gebracht. Het vleesch is voor de consumptie goed gekeurd. ,ae - MIDDELHARN1S. Woensdag heeft de keu ring plaats gehad van de iandstorm jaarklas se 1917. Van de 19 jongelingen zijn er 9 af- gekenrd. Bij den Burgemeester is eene portemai- né met eenig geld erin gedeponeerd welke ge vonden was. Onze vroegere dorpsgenoot den heer A. Reevers is met ingang van 1 Jan. 1917 benoemd tot klerk le klasse ten gemeente Secretarie te Dordrecht waar hij thans werk zaam is als klerk 2e klasse. Dinsdagavond is bij den bakker H.van Beek een groote spiegelruit stuk gegooid de dader(s) is of zijn onbekend. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Den om roeper Abr. Keijzer is op zijn des betreffend verzoek eervol ontslag verleend als omroeper. De storm heeft ook hier zijn invloed doen gelden, daar van de O. L. School al hier een groot stuk zink, van het dak is ge waaid, zonder evenwel, meerdere schade aan naburige erven te veroorzaken Alle houders van broodkaarten worden er voor zooveel noodig aan herinnerd dat Zaterdag a.s. de inwisseling van broodkaar ten moet plaats hebben, nieuwe kunnen te gelijkertijd worden aangevraagd. DEN BOMMEL. De inwisseling van brood kaarten over de maand Januari zal plaats hebben op Dinsdag 2 Januari a.s. en wel die van bakker J. A. Snijder van 9 tot 10 uur W. van Nierop 10 11 Hollemanen van overige brood bakkers van 11 tot 12 uur. Tegen E. J. Smits, J. van Zanten, J. Both, C. van der Sluijs en W. Lokker is Proces-verbaal opgemaakt wegens het maken van burengerucht na 10 uur n.m. Door P. J. Bruggeman is een verzoek gericht aan B. en W. tot het oprichten eener schilderswerkplaats. P. Jacobs te Ooltgensplaat heeft aan B. en W. vergunning gevraagd tot het ver- koopen van sterken drank in het klein, in de bestaande gelagkamer, bewoond door A. Dekkers. OOLTGENSPLAAT. Bij de heden gehouden keuring voor den landstorm jaarklasse 1917 zijn allen goedgekeurd. NIEUWE TONGE. Waarschijnlijk zal Za terdag het drogen der Cichorei klaar komen alhier. DIRKSLAND. De Burgemeester van Dirks- land Melissant en Herkingen vestigd er de aandacht van belanghebbenden op dat de tarwe en haver voor zoover die niet voor •igen gebruik mag worden behouden, dade lijk nadat zij gedorscht zijn, ter aflevering moeten worden aangegeven. Van den landbouwer L. W. loopen se dert eenige weken een tweetal runderen in het wild rond. Alle pogingen zijn aangewend de beesten te bemachtigen. Een flinke som geld is uitgeloofd aan degenen welke ze hem levend zou overleveren, doch tot heden Is dit niemand moge gelukken. Naar men verneemt heeft hij de beesten thans verkocht. HERKINGEN. Tot directeur van het alhier in een der vorige raadsvergaderingen inge stelde levensmiddelenbedrijf, is benoemd de heer A. Munters Gemeentesecretaris. Donderdagmorgen werd de stalvisscher Doornhein alhier opnieuw verrast door een bijzondere vangst haring welke in een oogen- blik tijds k 16 stuks voor 10 cent werd ver kocht. Van het bestuur dezer gemeente is kennis gegeven dat alhier van Regeeringswege ook zal verkrijgbaar worden gesteld, rijst, zeep, suiker, havermout, gort, bruine boonen en groene erwten. Door den storm die Zaterdag woedde werd o.m. ook van den heer Buijsse van Middelharnis de geheele kap van zijn kar afgenomen. Geruimen tijd rennen van L. Warnaer landbouwer alhier een tweetal koebeestjes door het eiland. Alle moeite is aangewend deze te vangen doch zonder resultaat. Thans zijn ze verkocht geworden aan Mijnders van Melissant die nu zal trachten ze in zijn be zit te krijgen. Zoo water ats vuur. Teneinde zich van het indringende hemelwater te ontlasten gebruikte de vrouw van C. H. alhier een lampje dat daarbij kwam te vallen zoodat de brandende petroleum door den hevigen wind zeker grooter onheilen zou hebben tengevolge gehad indien niet terstond met het indringende water de brand was ge- bluscht geworden. GOEDEREEDE. Tijdens den storm van Zaterdag j.l. woei bij J. T. een schoorsteen om. Van den landbouwer D. L. lag een jong paard dood in den stal. Tengevolge van het uitvoerverbod wor den aan het havenhoofd alhier geen schar ren meer opgekocht, wat voor de garnalen- visschers een leelijk schadepostje is. Bij den sterken wind van Zaterdag en ook Maandag, stond het water in de haven van dijk tot dijk. BRIELLE. Tot secretaris van het Hoogheem raadschap van Koome en Putten is benoemd de heer A. P. v. d. Blink, burgemeester van Vierpolders. Onze vroege stadsgenoot de heer A. P. Vreugdenhil slaagde te 's-Gravenhage voor het examen 3e stuurman Groote Vaart. Bij gelegenheid van het Kerstfeest zijn door de Geref. Jonge Dochtersver. Dorcas" 123 kleedingstukken uitgereikt in 34 gezinnen. Bij de inschrijving voor den veikoop van aan de gemeente toebehoorende note- boomen zijn ingeleverd vier biljetten n.l. van J. van Heijzen f38, W. Wilmes f51, P. v. Adrighem f51,30 en C. Roskam f80. De heer T. K. alhier verloor een por tefeuille inhoudende f835. Deze werd door een vrouw gevonden, die ze den heer K. weer ter hand stelde. Ze werd beloond met een rijksdaalder. ROCKANJE. Paardengehol. Woensdagmid dag sloegen 4 paarden vlak bij de dokters woning op hol. Eerst rukte het eene paar zich los van de wagen en holde het andere voorbij, waardoor dit span ook mee ging doen. Een der paarden holde het dorp door de Vleerdamsche dijk op en werd toen bij Walestein door den wakkeren militair G. die het dier achterna was gefietstgegrepen.Het liet zich toen zonder eenig geweld naar zijn baas leiden. Het bloed stond evenwel in zijn bek. Gelukkig zijn er geen ongelukken uit voortgekomen. TINTE. Vrijdag 1.1. wilde de arbeider Joh. Roskam, aan het dorschen bij den landbou wer W. v. d. L. het paard van de tree halen. Doordat de klep van de treede niet gesloten was, ging de treede aan den gang, zoodra het paard losgemaakt was, waardoor paard en arbeider kwamen te vallen. Deze laatste bezeerde zijn been zoodanig, dat geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. De docter constateerde beenbreuk en heeft een gipsver band gelegd. HELLEVOETSLUIS. De adelborst le kl. Kon. Ned. Marine-reserve W. C. Schimmel wordt 15 Januari 1917 geplaatst in de rol van H. M. 's Wachtschip, alhier. Verslag van de Zanguitvoering gegeven op den 2den Kerstdag door de Chris telijke Gemengde Zangvereeniging „Volharding" te Hellevoetsluis. Directeur dhr. J. van Hartingsveldt. Voor de tweede maal in deze wintercam- pagne kreeg het Zangkoor „Volharding" ge legenheid voor ons op te treden. Ditmaal is de Gereformeerde Kerk te Hellevoetsluis de aangewezen plaats, waar vele belangstellen den zijn samengekomen. In gemeenschappe lijk gezang van Ps. 95 1 en gebéd wordt aangevangen, waarna de Voorz. der Zang vereeniging zich uitspreekt, hij brengt in herinnering de gansch heerlijke beduidenis van het Kerstfeest blijde jubel past op elks lippen bij het aanschouwen van Gods oneindige liefde in de schenking van Zijnen Zoon. Ook voor ons als organisatie, aldus de Voorz. is deze dag beteekenisvol. Wij toch herdenken op heden, hoe de Heere het scheepje der Vereeniging elf jaren heeft ge leid en bestuurd en ons met Zijne goedheid heeft omringd. Wel vaak hebben 's levens stormen gewoed, wel moesten klippen wor den voorbijgestevend en moeilijkheden wor den overwonnen, doch in Gods kracht staan we tot op deze stonde, en mogen we ons verblijden in de daden des Heeren. De Zangvereeniging krijgt daarna gelegen heid hare nummers te doen hooren. Op verheffende wijze wordt Gods groot heid bezongen in Ps. 68 „De Heere opstaande tot den strijd om de macht des vijands te verbreken" Niet minder indrukwekkend is Ps. 93, waarin de kracht en de heerlijkheid van het Koninkrijk van Christus wordt ver heven. Vooral komt mooi uit de comperatie, welke wordt getroffen tusschen de macht der woedende golven en de majesteitjdes Heeren de waterstroomen verheffen hun bruischen en hunne golven, doch Jehovah is nog veel grooter in de ontplooiing zijner macht. De opwekking tot lofverheffing en aanbidding Gods wordt van den Psalmist overgenomen en uitnoodigend klinkt het: „Laat ons den Heere vroolijk zingen, laat ons juichen den rotssteen onzes heils Ook voor poëzie was een plaatsje op het programma toegestaan, wat de uitvoering van het geheel ten goede kwam en ons aan genaam stemde. De eerste voordracht was getiteld: „De Paradijsroos", zij sprak ons van eene Chris- tinne, die haar geloof met den dood moest bezegelen, maar toch het middel in Gods hand was, tot behoud van één harer belagers Een volgend gedicht schetst ons het beeld van „Salome", de dochter van Herodias, die op aanraden van hare moeder vraagt om het hoofd van den boetprediker Johannes de Dooper. Mede in verband met het Kerstfeest wor den de liederen gezongen: „De lofzang van Zacherias" en dan dat wonderschoone lied, éénmaal aangeheven door een hemelsch koor in de schoone kathedraal der schepping „Eere zij Godl en vrede op aarde, in menschen een welbehagen 1" Het slotwoord wordt uitgesproken door D. Verrij, Gereformeerd predikant. Zijn Wei- Eerwaarde wijst op het zingen als gave Gods er wordt veel te weinig gezongen, zingen moeten we ten allen tijde, niet enkel in blijd- sehap, maar ook In tijden van druk en zor gen. De Waldenzen hebben gezongen in de Sneeuwvalleien van Piemout; de Christenen onder druk en vervolging in de catacomben van Rome de stoere Watergeuzen op de onstuimige wateren der Noordzee. Ook in Gods Woord is een eereplaats verleend voor zang en muziek. Denk slechts aan de Psal men van David. Toen de wereld werd ge formeerd, waren het de morgensterren, die vroolijk zongen en de kinderen Gods, die juichten. Op den drempel van het Nieuwe Testa ment waren het de Engelen in Bethehem's dreven, die in schoone accoorden den lof des Heeren verkondigden, ook in het he melsch Jeruzalem zal eenmaal het gezang weerklinken. „Deze perzik smaakt naar meer", zingt vader van Alphen in één van zijn kinder gedichten, dit herhalen ook wij en spre ken den wensch uit, dat de zangvereeniging „Volharding" moge groeien en bloeien en door 's Heeren zegen nog dikwijls in de gelegenheid mag worden gesteld voor ons op te treden. Met het zingen van Ps. 7211 en dank gebed wordt het zeer genoegelijk samenzijn besloten. SPIJKENISSE. Op den avond van den len Kerstdag werden door baldadigen bij een tweetal ingezetenen de ruiten ingegooid en ook enkele straatlantaarns werden verbrijzeld. ZWARTEWAAL. De landstormplichtige A. Brobbel voor lichting 1908 is goedgekeurd, de andere landstormplichtige is wegens on gesteldheid niet gekeurd. Donderdag 4 Januari 1917 des avonds 7 uur, in het logement van Wed. G. Kanters Zn. te Oude Tonge veiling; en Donderdag 11 Januari 1917 des avonds 7 uur in het Logement van Wed. G. Kanters Zn. te Oude Tonge, Afslag van een huis met open grond te Oude Tonge, groot on geveer 1 A. 66 c.A. kad. Sectie C no 2173 gedeeltelijk in gebruik geweest bij dhr. A. van der Heiden. Notaris VAN ISPELEN. Op Donderdag 4 Januari 1917 des voor middags 10 uur aan de Voorstraat te Stad aan 't Haringvliet van een volledigen inboe del om contant geld. Ten verzoeke van de erven van Mej. de Wed. de Jong—Raap. No taris VAN BUUREN. Op Donderdag 18 Januari 1917 in het Lo gement Mooijaard te Den Bommel, Inzet, en op Donderdag 25 Januari 1917 in het Café van Mej. de Wede. Lokker te Den Bommel, afslag van: De hofstede thans bewoond door Mej. de Wed. Jan van der Meide te Den Bommel met 29.08.17 H, A. bouw- en weiland in den polder Den Bommel, gemeente Den Bommel, in diverse perceelen en combinatiën. Direct te aanvaarden. Notarissen VAN BUUREN te Middelharnis en VERLINDEN te Rotterdam. Onderstaande nieuwe uitgaven zijn geregeld voorhanden in den Boekhandel van W. Boekhoven te Sommelsdijk. In het Granaatvuur. Een verhaal uit den Poolschen veldtocht 1914—1915 door L. PENNING. N. V. Arnh. Boek- en Han delsdrukkerij Arnhem. Gekart. f 1.50. Een mooi, zeer mooi boek, zooals Pen ning dat alleen schrijven kan. Machtig mooi wordt daarin die Zigeuner hoofdman Bihary geteekend. Jammer voor het boek dat de band en binden niet wat beter is. SOMMELSDIJK. GeborenMachiel z. v. M. de Ruiter en M. van Gelder, Adriaantje d. v. D. Born A. v. Wezel. Arie, z. v. C. Lodder en A. van den Broek. Jannetje, d. v. J. Uijl en M. Goe- degebuur. Getrouwd: J. Jordaan, 25 j. (van 's Gra- venzande) en N. J. v. d. Sluis, 23 j., M. van Delft 36 j. (van Middelharnis) en C. v. d. Doel, 29 jaren. OverledenJan Knape, 58 j. gehuwd met A. v. Antwerpen. Annetje van Groningen, 71 j. gehuwd met P. Verbiest. Teunis Langejan 82 j. weduwnaar van E. C. Adriaana. DEN BOMMEL. GehuwdB. C. Jongeling j. m. 25 jr. met J. L. Krijgs, j. d. oud 27 jr. Officieel Gedeelte. GODSDIENSTOEFENINGEN. Predikbeurten op Zondag 31 Dec1916 en Maandag 1 Januari 1917. Ned Hervormde Kerk. Sommelsdijk, v.m,9.30 en s'av. 6 uur en Maandag 9.30 Ds. Westrik. Middelharnis, v.m 9.30 en 's av. 6 uur en Maan dag 9.30 Ds. Pop. Stad aan 't Haringvliet 's v.m. 9 en nam. 2 uur Ds. Polhuijs. Den Bommel, 9.30 en 6 en Maandag 9.30 uurDs. Langhout. Ooltgenplaat, 9.30 en 6 en Maandag 9.30 Ds. Lans. Oude Tonge, Nieuwe Tonge, 9.30 en 6 en Maandag 9.30 uur Ds. Kruijt. Herkingen, Dirksland, v.m. 9 's av. 6 uur Ds. Bokma van Schiedam, nam. 2 uur Ds. Dekker van Me- lissant. Melissant, Stellendam, Goedereede. 9.30 en 5.30 en Maandag 9.30 Ds. F. de Gidts. Ouddorp, Brielle, Oostvoorne, Oostvoorne (Evangelisatie), 1 Rockanje, Maandag 9.30 Ds. Witkop. Nieu w-Hel voet, Hellevoetsluis, 9.30, 6 en Maandag 9.30 Ds. Tim mer. Zuidland, Simonshaven, Nieuwenhoorn, Oudenhoorn, Spijkenisse, 9.30 en 6 uurjjDs, J. J. van der Wall. Maandag geen opgaaf. Hekelingen, Geervliet, 9.30, 6 uur en Maandag 9.30 Ds. J. IJzerman. Heenvliet, Abbenbroek, Zwartewaal, v.m. 9.30 Ds. Baar. VieroolderSj v.m. 9.30 Ds. J. Borger. Vierpolders (Evang.) v.m 9.30 en 's jav. 6.30 uur en Maandag 9.30 Leesdienst. Nieuwesluls, (Evang.) v.m. 9.30 's av. 6 uur en Maandag de heer Schalekamp. Gereformeerde Kerk Middelharnis, v.m. 9.30 en 'sav.6utiren Maandag 9.30 Ds. G. van Velzen. Stad aan :'t Haringvliet, v.m. 9.30 en av. 5.30 uur Maandag 9.30 Leesdienst. Den Bommel, Ooltgensplaat, v.m. 9 en 'sav. 6 uur Maandag 9 en 2 uur Ds. Dekker. Melissant, v.m. 9.30 en 'sav. 6 uur Ds.DeBruijn. Stellendam, Ouddorp, v.m. 9 30 en 's av. 5.30 en Maandag v.m. 9 uur de heer Punt van Middelburg. Brielle, 10 en 5 Maandag 10 Ds. Gravendijk. Rockanje, 9.30 en 2.30 Leesdienst. Tinte, 930 en 2 uur Ds. Gravendijk en Maandag 9.30 Leesdienst. Nleuw-Helvoet v.m. 9.30, Maandag 9.30 Gemeen schappelijke dienst Ds. Verrij. Hellevoetsluis, v.m. 9.30 Leesdienst 5 (Gem. dienst) Ds. Verrij. Zuidland, Spijkenisse, 9.30 6 Ds. G. H. de Jonge Abbenbroek, Zwartewaal, Gereformeerde. Gemeente Dirksland. v.m. 9 en 'sn.m. 2 en 'sav. 6 uur Leesdienst. Doopsgezinde Kerk. Ouddorp, Ds. K. W. Rossing. STAD AAN 'T HARINGVLIET. In de Geref. Kerk alhier is tot ouderling gekozen de heer J. van Gurp Hzn. en als diaken her kozen de Heer W. v. Sprang. De heeren C. J. v. Nierop en Abr. Keij zer hebben hun benoeming als Kerkvoogd aangenomen. OOLGENSPIAAT. Dinsdag werd met de kinderen der Hervormde Kerk het Kerstfeest gevierd verschillende feestredenaars traden op door eenige dames werden liederen gezon gen, begeleid door het orgel, waar na de kin deren werden onthaald en met een mooi Kerstgeschenk voldaan huiswaarts keerden, ook werd in de Gereformeerde Kerk het fees- gevierd en werd ook de kinderen na afloop een stoffelijk aandenken aangeboden. Tot Ouderlingen zijn thans in de Gere formeerde Kerk gekozen L. Donkersloot Jz. en J. van Drongelen en tot Diakenen N. Bra- ber en W. van Kempen D. Wz. Dhr J. de Dreu tijdelijk onderwijzer al hier is b.enoemd aan de Christelijke School te Maasdijk. DIRKSLAND. De gehouden Collecte voor den Gereformeerden Zendingsbond in deHerv. kerk heeft opgebracht f 54,83. Die voor Nood lijdende kerken en Personen f 12,33. Bij de Geref. Gemeente is beroep en Ds. G. van Reenen van Gouda. HERKINGEN. Het herhalings-onderwijs voor meisjes is alhier thans opgeheven tot wanneer daartoe weer opnieuw aanvrage wordt gedaan. Aangevangen met 2 leerlingen hadden ook dezen daarvoor bedankt. Tot diaken bij de N. H. Kerk werd alhier 1.1. week benoemd de Heer J. v. d. Velde die e venwel voor die benoeming heeft bedankt Van de 3 sollicitanten die I.I. Vrijdag proefles hebben gegeven In de O. L. School alhier ter benoeming van een onderwijzer is met algemeene stemmen daartoe benoemd den heer J. A. Rijnberg thans in gelijke be trekking te Sluiskil bij Ter Neuzen. Het feestje ook dit jaar op 2den Kerst dag door leerlingen der Zondagsschool geno ten had als altijd de gewone belangstelling terwijl de kinderen zeer voldaan huiswaarts keerden om aldaar verder te onderzoeken welke verrassing hun nog was medegegeven. GOEDEREEDE. Zij die Zondag a.s. hunne kinderen willen laten doopen, moeten daar van kennis geven, Zaterdagavond e.k. 7.30 uur bij den Predikant. OUDDORP.* Naar aanleiding van de be zwaren, die ingebracht zijn tegen de verkie zing van notabelen bij de Herv. kerk is ons verzocht mede te deelen, dat ook dit be zwaar was ingebracht, dat twee stembrief jes in plaats van één, behoorden uitgereikt te worden; doch dit bezwaar is door de kerkvoogdij niet erkend, vandaaar dat ook voor de nieuwe verkiezing slechts één briefje is uitgereikt. Het bestuur der Chr. School heeft Ds. Remme van Oud-Beierland uitgenoodigd een rede te komen houden in het belang van het Chr. Onderwijs alhier. Den juisten datum waarop dit gebeuren zal, kan nog niet op gegeven worden. Thans kan iets meer worden medege deeld omtrent den onlangs door ons aange geven ouderavond. Vrijdag 5 Jan. a.s. des avonds te zes uren worden alle ouders van de kinderen der Chr. School, en alle belang stellenden in den bloei dier school, en allen die iets meer willen weten van ons Chr. On derwijs, die allen worden uitgenoodigd te komen in de oude Chr. School. Het zij hier nadrukkelijk vermeld, die ouderavond is geen avond voor kinderen, het is een avond voor volwassen personen, mannen en vrouwen, vaders en moeders, en ook voor jongelingen en jonge dochtersdus niet voor kinderen, die worden niet toegelaten. Verschillende personen hopen dien avond te spreken, ter wijl de leiding is opgedragen aan het be stuurslid ds. Rössing. De heer Mackaaij wil spreken over „Huisgezin en School"de heer v. d. Kemp hoopt het te hebben over een kijkje in de geheele school", terwijl de heer van der Velde een bijbelles (als op school) denkt te geven. Laat nu niemand zeggen „Van zoo'n ouderavond heb ik nooit gehoord dus ik blijf thuis", integendeel laten nu eens zeer velen zeggen„Daar hoop ik bij leven en welzijn beslist heen te gaan." De viering van het Kerstfeest met de kinderen der Zondagsschool „Oostdijk" met ouders en belangstellenden is uitstekend ge slaagd. Op beide avonden heeft een stipte orde geheerscht; met blijdschap en groote voldoening kan dit hier getuigd worden. De sprekers werden met stilte en groote aan dacht gevolgd. Dank zij de hulp van vele welgestelden, in Goeree en Ouddorp en van de ouders en vele vrienden niet te vergeten werden de kinderen rijkelijk onthaald en gin gen zij met een mooi boek of boekje zeer tevreden huiswaarts. Was het bezoek op Za terdagavond, tengevolg van den storm, niet groot, op den avond van den le Kerstdag, waren de twee lokalen van de school in de Oostdijk, prop- en propvol. De collecte op de twee avonden bracht ruim dertien gulden op. Ook een mooi bedrag 1 BRIELLE. De Kerstcollecte voor de Dia» conie der N. H. Kerk heeft opgebracht f 200. In den brievenbus bij Ds. Erdman werd een gift van f 2 gevonden met het bijschrift „voor de motorboot van zendeling Bout". Kerstfeestviering van de Zondagschool der Ned. Herv. Kerk te Brielle. Onder zeer veel belangstelling van ouders en vrienden mocht de Zondagschool met haar leerlingen op Tweeden Kerstdag in de kleine of St. Jacobskerk Kerstfeest vieren met de leerlingen. Te ongeveer 6 uur opende Ds. S. W. Erdmans de bijeenkomst met het laten zingen van een gezang, waarna hij voorging in het gebed. Hierna zongen de kinderen: „is dan niet ras de nacht ten eind" en „Den Heer zij eere tot in den Hooge", terwijl de kinderen tusschen deze twee liederen werden getrac- teerd. Nadat zingen vertelde Ds. Erdmans op zeer boeiende wijze de altijd nieuwe en voor kinderen zoo bijzonder aantrekkelijke Kerst geschiedenis, waarna de kinderen zongen „Lieve Jezus, trouwe Heiland" en het wer kend personeel ons op zeer schoone wijze deed hooren „Laat ons den Heere, met roem en eere, met blijde klanken, zeer vurig dan ken". Gemeenschappelijk gezang met collecte volgde, waarna Ds. I. G. Knottnerus ee zeer boeiend verhaal vertelde van „Baa Klaas" een man, die een boekje kocht, en tot de ontdekking kwam, dat dit boekje een Bijbel was, welke Bijbel zijn behoud werd. Nu zong Mevrouw Erdman met een mooi stemgeluid en gevoel enkele Kerstliedjes o.a. „De Herdertjes lagen bij nacht", 't Was een genot in de over volle kerk de klankrijke stem van Mevrouw E. te hooren. Nadat nu door de kinderen nog enkele lie deren werden gezongen waartusschen door chocolade en sinaasappelen werden uitgedeeld naderde het glanspunt van den avond, voor onze kleinen n. 1. de uitdeeling van boekjes en kleederen. Ieder aanvaarde dankbaar het hem of haar toegedachte, 't Was leuk de blijdschap te lezen op de gezichten van dat zoo tal gelukkige kinderen. Na sluiting door Ds. Erdman gingen dan ook oud en jong wel voldaan huiswaarts. SPIJKENISSE. Tweeden Kerstavond werd met verschillende belangstellenden het 50 ja rig bestaan der Geref. Zondagschool herdacht. Ds. de Jonge sprak een openingsrede. Ver schillende personen voerden het woord ter waardering van den arbeid op dit terrein verricht. Een zangkoor bracht een vers ten- gehoore betrekking hebbende op het ontstaan en duur der Zondagschool verdienstelijk sa mengesteld door Mej. L. Morie Keizerwaard. Ook werden versnaperingen aangeboden. Te ruim 11 ure ging de gezellige vergadering uiteen. In de vacature de Groot (vrijzinnig) is tot kerkvoogd der Herv. Kerk gekozen de heer Jb. Mol zoodat ook dit college nu geheel rechts is. In de Geref. Kerk werden de aftreden de ouderling H. Killeruis in de diaken G. Mooldijk herkozen en gekozen in de vaca ture Biesheuvel T. Doolaar. VIERPOLDERS. De begrooting 1917 is goedgekeurd van Ged. Staten teruggekomen. De duurtetoeslag van Hoofd der School en onderwijzers resp. f 120 en f 50 is dus ver zekerd. In 't Chr. Mil. Tehuis mocht de Zon dagsschool van de Evangeliesatie Dinsdag avond van 5 8 uur haar Kerstfeest vie ren. Met aandacht en genoegen werd een en ander gevolgd en genoten door de kin deren en de talrijke aanwezigen. NED. HERV. KERK. ZestalTe Zutphen, J. Henzei te Sappe- meer, D. Klein Wassink te Eelde, W. G. Planten te Goor F. W. J. van de Poel te Enkhuizen, W. Pothoven te Leeuwarden en K. J. Quast te Siddeburen. Drietal: Te Kruiningen, J. H. Buinink te 's HeerenhoekJ. G. Steenbeek Jr. te Lutje- gast en dr. Th. Wieten te Zwaagwesteinde. Beroepen: Te Sleen, C. Brinkerink cand. te Lelden(toez.) te IJmuiden (2e pred. pl.) M. J. A. de Vrijer te Odijk. AangenomenNaar Eenum (Gr.) J. C. v. d. Hoeven, oud-Ind. predikant te Utrecht. Naar Jelsum T. Bolt, te Nieuwe Schans. Naar Weer- selo, J. Petri, cand. te Haarlem. Naar Numans- dorp, als hulpprediker, P. v. d. Sluys, cand. te Enkhuizen. Bedankt: Voor Hasselt (O.), J. Bus, te Enter; voor Krommeniedijk,G.v.Duyl,cand. te Utrecht. GEREF. KERKEN. BeroepenTe Wormerveer, D. van Dijk, te Knijpe; te Oldeötibrn, U. Ubbens, te Enu- matilte Nigtevecht, W. de Jonge, te Heeg. Te Skeen, A. Scheele te Veere. Aangenomen: Naar Marken, W. H. den Houting Jr. cand. te Rotterdam. Naar Pur- merend Dr. C. N. Impeta te Avereest. Bedankt: Voor Oude-Pekela Dr. C. N.Im peta te Avereest. Voor Tholen, C. A. van Nood te Lopik. Voor Haastrecht en voor Oude- en Nieuwe-Bildtzijl. M. Post te Gees. Voor Heerjansdam en 's-Gravenmeer, W. H. den Houting Jr., cand. te Rotterdam. Beroepen: Te Sleen, A. Scheele te Utrecht. Te Apeldoorn, N. Bijdemast te Maarssen. Te Leiden (vac. Janssen), N. Bijdemast te Maarssen. Te Lisse Joh. Jansen, te Utrecht, te Apeldoorn N. Bijdemast, te Maarssen. Bedankt: Voor Harlingen A. H. Hllbers te Drachten. PER TELEGRAAF. Knolrapen Kool (roode) (witte) (savoye) Bloemkool Boerekool Keukenperen Spruiten 0,30 f 3,40 p. 100 st. 1,40 2,- 100 2,60 2,70 100 2,90 7,20 100 2,20 14,60 100 1,35 2,20 100 3,40 5,60 kin 3.- 30.70 100 K.G. EIERENVEILING „V. P. N." BRIELLE. Op de j.l. Donderdag gehouden Eieren- veiling werden aangevoerd totaal 3762 eieren. De prijzen bedroegen per 100 stuks Kippeneieren f 12.— f 12.86 Eendeneieren 12.60 Ganzeneieren Kalkoeneieren Uitbetaald werd voor Kippentieren f 12.09 en voor Eendeneieren f 12.22 per 100 stuks.

Maas- en Scheldebode | 1916 | | pagina 6