31*M Jaargang N° 2246, Toor tie SGuidhollaiidscIie en Zeeuwsclie Eilanden. Eerste Blad. Zaterdag 30 December 1916 Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES rij. W. BOEKHOVEN, „Vergset ze niet, 't is God die ze u bewees." LAND- EN TUINBOUW. „HIT GOUDEN HEMT". I Bropriütair R. C. F. i i LEE-Moqm UIT DE PERS. ■ijs '40 or r0ET i) 1. SN OUD EN NIEUW. Vergeet de weldaden uws Gods niet bij de uitvaart van 't Oude jaar. Vergeet ze niet als't Nieuwe voor U intreedt. Zekerook 1916 is voor den één geweest een tijd van voorspoed en voor den ander een tijd van zware beproeving voor den één om te lachen en voor den ander om te weenen voor den één om rijk en verrijkt te worden en voor den ander om te verarmenmaar de rijke loopt gevaar den Gever alles goeds voor bij te gaan en zijn meerdere in komsten aan 't Geluk der Tijden toe te schrijven, terwijl de arme gevaar loopt bij allen druk te ver geten, dat er nog honderden gansch verbeurde weldaden en getrou wig heden Zijns Gods geweest zijn, waarover hij roemen en prijzen en danken mag. En daaromdie lachen en die weenen„Vergeet zijn weldadig heden niet; 't is God, die ze u be wees". Zorgwekkend zijn nog de toe standen van Europazorgwekkend en kommervol de omstandigheden van voedselvoorziening in ons Vaderland en donkere wolken han gen boven Neerlands erve, als de aangeboden vrede geweigerd wordt; het jaar 1916 was vol van broodzorgen, zelfs voor hen, die bezitters worden genoemd en nog veel meer voor de duizenden, die met een beperkt en bepaald in komen hun gezin met eere willen handhaven maar nog is ons Land niet in oorlog gewikkeldde neu traliteit is nog niet geschonden en is nog geen bloed onzer zonen op ook maar een slagveld gevloeid. En daarom bij broodeloosheid zelfsbij levensnood in groote steden bij gebrek en veel te kort bij zorgwekkende toekomst en moeilijkheden Vergeet de welda digheden uws Gods nietnu niet en in de toekomst nietwant Hij en Hij alleen is 't die ze u bewees. Er zijn klachten over druk in industrie en scheepvaarter is bangheid, dat de landbouw zijn hoogtepunt in rijkdomverwerving reeds bereikt heeftdat er gewel dige neerslag komen zal in alle economische en sociale levenklach ten, die de lofliederen over ver worven schatten nu reeds over treffen maar 't Staatsleven zonk geenszinds in en met name ervoe ren de Chr. Scholen zoo groote gunste dat de blijdschap denjam- m r 1 vf V^ns overtrofeen rechts gelijkheid is verworven tusschen Jtiijz. en Openbaar onderwijs, die de harten der tienmaalduizenden hristenen verkwikte en voor de toekomst van 't Christelijk On derwijs en dies voor de geestelijke behoeften onzes Volks de schoon ste vruchten dragen kan. Daarbij uit de Kieswet een grof onrecht weggenomen en 't volk mondig verklaard door een bijna finaal Kiesrecht om voor zijn belangen bij den Troon op te komen. En daaromzij er klachte, en is er terecht voor vreeze plaats, dat de gulden tijd voorbij is en de zwarte honger dreigtKoningin en mi nisters en Parlement deden aller lei zeer nuttig werk voor de toe komstige tijden en 't was God de Heere, die ze daartoe in staat stelde en onze wetgeving verrijkte en de Schoolstrijd finantieel .oploste en ruimte aanbood voor rijkere ont wikkeling. En daaromvergeet ze niet 't is God die ze u bewees. Ons politieke leven op Flakkee sluimerde niet. Droef was 't af sterven van onzen onvergetelijken Vegtel, maar zijn plaats is inge nomen door een medestander, die naast zijn oudere collega's in de Staten de belangen van ons Eiland waardig en met kennis van zaken behartigen kan. Onze antir. pers werd ook nu weer krachtig gesteund door de partij en wel „zuchtten" de machines maar 't was van geen smart, 't Flak- keesche politieke leven aan de Rechterzijde was een leven van eenheid bij verscheidenheid, van eendracht en roijale samenwerking bij de Statenstembus. Daarom de zoo schoone overwinning en daarom ookVergeet ze niet, 't is God, die ze u bewees. Zoo dan gaan we de toekomst tegemoet met een trouw geheugen aan wat de Heere bij allerlei smart ons en de onzen en ons Volk en onze partij in 1916 heeft bewezen en met de bedeVergeet oris niet, o God Gij die de muschjes voedt, de leliën kleedt, vergeet uw men- schenkinderen nooit, die zooveel hooger staan, Geef vrede, o Ko ning des vredes En bewaar ons voor aanvallen van den vijand. Verhef onze ziel tot U. En stroome in Uwe Kerk den rijken vloed van Uw genade, die de akkers van ons burgerlijk en staatkundig leven heerlijk besproeie tot eere Uws Naams en uitbreiding Uws Konink- rijks »«tt«rdSaasi. DINERS 60 cent en hooger. LOGIES MET ONTBIJT en, en, eu- ille ee- an a '69 4NG. ver- dvrij. rden, cende prijs- Vul- >elen lie S ss 1 13 sis. wm- leel. 18a, '0 €t. Ct. reen Qs ss la 16 i- i- n. te :n [J. Déze Courant verschijnt eiken Woensdag en Saterdag. Abonnementsprijs per drie maanden is. p. p. 50 Cent by vooruitbetaling. Buitenland bij TOOmitbetaling 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. nmnTBiB SOMMFJ iSDÏJK. 'IfeSeSooa latereeran. Mo. 9. Mvertentiën 10 Cent per reget en saaal. Reclames SO per -cyan Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/8 mm.1 Menstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die as tmslaae. Advertentiën worden ingewaoht tot Dinsdag- en Vrijdagmortren 10 uur. Alle stiiRfcen voer «ie 8®e«ï&etle bestemd, Ativertensién ea» verdere Administratis© iranco t«#e ie «.enden nun dew t iijee%«->« Het Scheuren van Grasland. Het scheuren van grasland is een zaak, waarop vooral thans meer dan in normalen tijd, de aandacht der landbouwers gevestigd mag worden. De Minister vraagt een groo teren verbouw van landbouwproducten, spe ciaal van granen en peulvruchten, teneinde voor de voeding van mensch en vee zoomin mogelijk afhankelijk te zijn van het buiten land. Nu treft het wel ongelukkig, dat juist nu wij meer dan ooit op onze eigen productie aangewezen zullen zijn, minder mest dispo nibel is, lang niet voldoende zelfs voor een normalen, laat staan voor een buitengewonen oogst. Door wijziging van het bouwplan, waardoor wij met onze productie meer dan te voren zullen gaan in de richting der teelt voor eigen behoefte, moeten wij in de eerste plaats aan die mestbehoefte tegemoet komen. Maar verder kan dit ook door scheuring van grasland. Hierdoor krijgen we in rie zode Motel Mest&ur&at Gedempte Boerensteiger 63A, 63B Gireot nabij de Hoofdnteag, f 1.25, f 1.50 en f 1.75 Tel. No. 1532. Aanbevelend. Hei doer teder aanbevolen «dre«. heel wat plantenvoedsel, voornamelijk stik stof, welke in den vorm van kunstmest thans zoo duur betaald moet worden in de voor de te verbouwen producten gereed komende bouwvoor. Sommige graslanden zullen veeleer bestemd dienen te worden voor den verbouw van hakvruchten, namelijk dezulke, welke door onkruiden en minderwaardige grassen sterk bezet zijn. De te^lt van hakvruchten laat een doeltreffende bestrijding toe. Op zulke ge scheurde gronden kan men in het derde jaar haver verbouwen als dekvrucht met gras en klaver, in een doelmatig mengsel als onder gewas. Aldus heeft men dan een nieuw grasbestand verkregen van betere hoedanig heid en goeddeels vrij van onkruiden. In de „Mededeelingen" van het Centraal Bureau van het „N. L. C." No. 50 wordt ook op het nut van graslandscheuring in dezen tijd gewezende voordeelen zijn zoo als we zeiden, meer voedsel, inzonderheid voor menschelijk gebruik, en, naar evenredig heid, een geringer behoefte aan kunstmest stoffen. Landbouwers, die hun grasland niet kunnen missen, omdat zij toch reeds te weinig hooi winnen, geeft het Maandblad den raad om voor het volgende jaar eenjarig gras-en klaverland aan te leggen. Hiertoe zou b.v. een deel van het bouwland met succes ge bruikt kunnen worden. Men zaaie hiervoor onder haver, rogge, gerst of tarwe het vol gende gras en klavermengsel per H.A. 8 K.G. Italiaansch raygras, 3 Fransch raygras, 3 Beemdlangbloem en 10 Roode Brabantsche klaver. Waarom nu juist de genoemde drie grassoorten Omdat deze reeds het eerste jaar veel massa geven en tevens een hooge voedingswaarde bezitten. Waarom dit mengsel boven enkel klaver verkiezen Om de volgende redenen 1. Dit gras- en klavermengsel kan vroe ger worden gemaaid dan klaver alleen want in een gunstig voorjaar geeft dit reeds met half Mei een flinke snede hooi 2. Dit gemengd hooi is gemakkelijker droog te krijgen, heeft een hoogere voedingswaarde en wordt door het vee liever gegeten dan klaverhooi; 3. Zoo men klaver alleen zaait deze minder goed aanslaat of gedeeltelijk uitsterft, dan krijgt men op de leege plekken onkruiden of slechte grassen, waardoor de opbrengst en de kwaliteit van 't hooi zeer verminderen; 4. Bij een nat voorjaar zakt de klaver spoedig naar beneden en gaat onder rotten, waardoor de voedingswaarde van 't hooi zeer vermindert, terwijl bij genoemd mengsel dit nadeel ge ringer is, daar hier het geheele gewas beter overeind blijft; 5. De tweede snede van klaver wil wel eens minder goed gelakken, terwijl op goeden grond of bij flinke bemesting voor mislukken van bedoeld mengsel geen gevaar is; 6. Klaverhooi krijgt men moeilijker droog zelfs op ruiters en men verliest bij 't hooien veel blad, dat juist de meeste waarde heeft. Gaat men dergelijk éénjarige gras- en klaverland goed bemesten, zoo geeft het heel wat meer opbrengst dan oud hooiland. Bo vendien is dit hooi van puike kwaliteit, mits men niet te laat gaat maaien, wat overigens ook nadeelig is voor het opnieuw uitschie ten der grassen en klavers. Heeft men 's winters een kalk,- phosphorzuur- en kalibe mesting gegeven, dan is gieren na de eerste snede vooral aan te bevelen. Na vijf 4 zes weken kan men zoodoende weer opnieuw maaien, mits het weer wat meewerkt. In 't najaar gaat men 't éénjarig grasland weer scheuren. De zode levert ook hier heel wat plantenvoedsel voor een volgend gewas, hetgeen bij de duurte en schaarschte der kunstmeststoffen in den tegenwoordigen tjjd niet uit het oog mag worden verloren. C. B. Rietmeet. De schaarschte van veevoeder heeft in Duitschland vooral, maar ook hier te lande het ontstaan gegeven aan een veevoedernij verheid, waaraan men te voren niet zou heb ben gedacht. De nood maakt vindingrijk en doet vervangingsmiddelen vinden, welke bij gebleken bruikbaarheid en deugdelijkheid den veehouders natuurlijk zeer welkom kun nen zijn. 't Spreekt van zelf, dat de fabrikant zijn eigen belang op het oog heeft e« niet dat van den veehouder; daarom dient deze voorzichtig te zijn, opdat hij niet bekocht worde 't zij door de ondeugdelijkheid der waar of door te hoogen prijs. De lezer heeft wellicht al gelezen, dat we in ons land ook een „rietmeelfabricage" hebben gekregen, en zal zich misschien hebben afgevraagd, welke waarde rietmaal als veevoeder heeft. De „Veldbode" is hieromtrent aan 't snufte-' len gegaan. De Redactie vond, dat het ge middeld gehalte van Rietmeel is: 3.1 pet. ruw eiwit, 0.85 pet. rundvet 40 pet. zetmeel- achtige stoffen en 40 pet. ruwvezel. Het riet in verteerbaarheid gelijkstellende met het harde speltstroo, waarmee het zeker niet te kort wordt gedaan, berekent het blad de zetmeel waarde van rietstroo op 11.9 K. G. hoogstens. De zetmeelwaarde van middel matig hooi is 31, van klaverhooi van goede kwaliteit 32, van haverstroo 17, van winter- roggestroo 10.6, van bonenstroo 19.2, van erwtenstroo 16.2, van wintergerststroo 10.7 K. G. per 100 K. G. voeder. Dit ter verge lijking, waaruit we zien, dat het riet onge veer evenveel waard is als wintergerststroo. Mits de dieren het willen vreten en als het absoluut vrij is van schadelijke zwamsporen en moederkoren. Voedert men riet met deze zwammen, dan bestaat gevaar voor verwer pen, koliek en darmontsteking. Met rietstroo als voeder moeten de veehouders meent het blad zich het hoofd waar niet breken, en het malen daarvan moeten zij, evenals het hierbij geproduceerde meel, maar aan anderen overlaten. Van riethooi, d. w. z. van riet, gemaaid voor den bloei, is het ruw- eiwitgehalte heel wat hooger en het ruwvezel- gehalte heel wat lager dan bij rietstroo. Geen wonder: klaverhooi is ook heel wat anders dan klaverstroo. Het zou daarom misschien voor bezitters van rietwatei plassen en der gelijke, waarin riet groeit, overweging ver dienen, om den volgenden zomer dat riet af te snijden, als het nog groen is en vóór den bloei, om het dan te hooien of er wel licht persvoeder van te maken. De „ondernemende" raenschen, die nu riet hebben opgekocht en rietmeel willen gaan fapriceeren, zullen wel vertellen, dat het rietmeel meer voedingswaarde heeft dan het riet als zoodanig; ten minste als zij het riet meel als rietmeel willen plaatsen en het niet verkoopen aan menschen, die anders ook wel weg weten met gemalen grondnoten en koffledoppen. Is rietmeel gezond en even verteerbaar als stroo, en als dan de dieren het eten willen, en het geen schadelijken invloed op de spijsvertering uitoefent, is het voor hen, die doodverlegen om voeder zijn tegen den tegenwoordigen hoogen strooprijs berekend, wellicht f5— per 100 K.C. waard. We hoorden echter zegt de Redactie van de gevraagde prijzen heel andere noten krakendaaromveehouders, oogen open en handen in den zak, opdat die van anderen er uit blijven I Nader meldt het blad nog, een monstertje gezien te hebben, dat er werkelijk op 't oog blank en ook overigens niet kwaad uitzag; het voelde niet zeer scherp aan„als de dieren het vreten willen en als het onder zijn waren naam verkocht wordt tegen een prijs, die in overeenstemming is met de voederwaarde, is er natuurlijk niets tegen om het te gebruiken. Wellicht is het een goed opruimingsmateriaal voor melasse". C. B. Het Ned. Landbouw-Comité. De reorganisatie van het Ned. Landbouw Comité is nog steeds hangende, evenals die van het Centraal Bureau van dat Comité. In 't vooruitzicht is gesteld een fusie van dat Comité met de Kon. Nederl. Landbouw ver- eeniging, terecht door den heer Westerdijk (Gr.) den dubbelganger van het Comité ge noemd. Die reorganisatie en die fusie hebben heel wat voeten in de aarde. In de vergade ring van 6 Sept. j.l. heette het nog eens dat de leden spoedig zouden worden bij eengeroepen om te komen tot één nationale goed ingerichte, op democratischen leest geschoeide centrale vertegenwoordiging van den Nederl. Landbouw, 't Wordt nu rond weg erkend de Voorzitter, de heer Lint horst Homan heeft zich in dien geest al meermalen uitgelaten dat het Comité niet beantwoordt aan zijn doel, dat het niet is de vertegenwoordiging van den landbouw, dat op de vergaderingen van het Comité niet de inzichten van den Nederl. landbouw worden weergegeven. Niettemin en in dezen voor den land bouw zoo hoogst moeilijken tijd is het wel een zeer bijzonder en tevens betreurenswaar dig verschijnsel wil het „N. L. C." bij iedere gelegenheid als de vertegenwoordiging van onze landbouw optreden en wordt het ook als zoodanig door de Regeering be- «chouwd, althans erkend. Ieder zal moeten toegeven dat dit niet in den haak is, en dat de ontstemming hierover in landbouwkringen zeer rechtmatig is. Wij gaan geheel accoord met de strek king van het hoofdartikel in „De Boeren stand" van 15 Dec. waarin we o.m. het vol gende lezen: „Eén enkele organisatie is noodzakelijk, één lichaam moet den geheelen landbouw omvatten. Maar dan dient dat lichaam te bestaan uit eleftienten, die niet alleen volko men op de hoogte zijn met de toestanden, maar ook met den boer samenleven, met hen raadplegen. Geen elementen die ter vergade ring met een eigen meening komen, dikwijls geheel tegenstrijdig met die van den boer (denken wij hier aan het Afmaaksysteem). Geen elementen, die met Lodewijk XIV zeg gen, toen hij bij den vrede in 1713 over de Nederlanders sprak: „Wij handelen bij U, over en zonder U". Wij zijn ten zeerste benieuwd naar die reorganisatieplannen en wij hopen dat ze eerstens aannemelijk zijn-en tweedens, dat zij zullen leiden tot een ware vertegenwoor diging van den landbouw. Steeds is geble ken en vot ral in dezen oorlogstoestand, hoe noodig de regeering een lichaam behoeft, dat de werkelijke boeren vertegenwoordigt, een lichaam dat niet van boven af, doch van onderaf wordt samengesteld. Mocht het zeer spoedig tot stand komen, ja zoo mogelijk vóór de eerste algemeene vergadering, die naar wij vernemen in de 2e helft van Januari zal worden gehouden. Over het afmaaksysteem is beweerd, dat de helft der Nederl. veehouders er tegen en de helft er voor is. Wie hebben de uitspraak gedaan De heeren leiders van provinciale landbouwor ganisaties. Wij durven beweren, dat een overgroote meerderheid dier leiders een eigen meening hebben verkondigd, niet zijn afge daald tot den boer, was dit wel zoo, dan zouden zij een heel andere ervaring hebben opgedaan. Van den invloed, dien het Ned. L. C. heeft op de regeering, hetzij terecht of ten on rechte, moet gebruik worden gemaakt om het gehate ontwerp, waarbij wordt bepaald, dat de veehouders zelf de kosten moeten dragen, voortvloeiende uit de bestrijding van mond- en klauwzeer, weg te krijgen. Het is een groote onbillijkheid tegenover de boeren, een onhoudbare last, wanneer de minder gunstige tijden zijn aangebroken, die zeker zuilen komen. Maar bovendien is de regeering niet ver plicht tegenover een stand die met opoffering van kosten en inspanning het Nederlandsche volk zulke groote (diensten in oorlogstijd heeft bewezen Mag van zulk een stand nog meer geplukt worden, dan nu reeds is ge daan en zal worden (denk aan de belastingen en de hooge aanslagen). Die gewenschte invloed van het Ned. L. C. op de regeering zal eerst dan ten gunste van landbouw werken, wanneer het oordeel is gehoord van onder af. C. B. Mr. P. J. Troelstra en de grondwetsherziening. Aan den leider der S. D. A. P. mag de lof niet onthouden worden met al zijn ga ven en talenten de zaak van 't algemeen kiesrecht en van de onderwljsbevrediging met alle kracht gediend te hebben. De kro niekschrijver van de N. Prov. Gron. Ct. schrijft over Troelstra als triumfator en geeft daarna zijn beschouwing over de komst van 't Algemeen kiesrecht. Troelstra triumfator. Zij zien hem, zijn volgelingen, en mis schien teekenen ze hem ook wel alzoo, als een overwinnaar gezeten op een strijd wagen, die getrokken wordt door de over wonnenen Tijdeman, Borgesius, de Beau fort, Lohman, Kuijper. Ze zien hem, een modernen Adoni-Be- zek, die de 70 verslagen koningen, met afgeslagen duimen, onder zijn tafel had, oplezende de kruimpkens, die vielen van 's meesters disch. En zij roemen de bescheidenheid, waar mee hij geniet van zijn zegepraal. Hoe kalm hij was in de ure van zijn triumf. Welk een zelfbeheersching hij toonde, waar de vreugde toch spatten mocht uit

Maas- en Scheldebode | 1916 | | pagina 1