RECHTZAKEN. VERK0QPINGEN. UITSLAG VERK00PINGEN. GEMENGD NIEUWS. B0EKBE0GRDEELING. BURGERLIJKE STAND. KERK EN SCHOOL. PLAATSELIJK NIEUWS al kan dat natuurlijk niet in de puntjes ge beuren. Ingekomen is een schrijven van de Vos en Remus met verzoek dat de beleedigingen hun aangedaan hersteld zullen worden, de op zichter Hartman zal zulks wel willen doen en verzoekt zich te mogen verdedigen. De werklieden verklaren ook niet meer voor de gemeente te willen werken. B. en W. stellen voor met 1 Jan. a.s. A. Paasse vast aan te stellen en alle werkzaam heden voor de gemeente te laten verrichten, ai zal dan ook wel hulp noodig zijn. Dhr. Jacobs wil voorloopig 1 jaar probeeren. Dhr. W. J. Donkersloot vindt het te onver wacht om hier een oordeel over uit te spre ken, derhalve wordt besloten, eerst een proef te nemen, alvorens men tot een vaste aan stelling overgaat, hierna worden de notulen vast gesteld. Komt aan de orde de rekening van het Doctershuis over 1916, welke wordt in han den gesteld van de H.H. Jacobs en W. J. Donkersloot, na eenige op en aanmerkingen over het schilderwerk aan de achtergevel wordt de rekening in ontvangsten vastge steld f 300, uitgaven f 223,60goed slot 76,39l/j hetgeen aan de rechthebbenden wordt uitgekeerd. Van H.H. Qed. Staten is terug ontvangen de Gemeentebegrooting 1917, met een kleine toelichting, verders dat de vergoeding voor het onderwijs f 81 minder zal bedragen, en de geraamde f 4000 voor de Distributiewet niet als geldleening geplaatst mogen worden, doch Vio voor de gemeente op de gewone uitgaven, waarvoor de Hoofdelijke omslag verhoogd moet worden, en het overige be drag als kasgeld moet geleend worden. Dhr. Jacobs wil hiervoor een tijdelijke belasting. Dhr. W. J. Donkersloot, zegt alle menschen hebben geen oorlogswinst doch velen oor logsschade. Dhr. Jacobs verklaart niet allen te willen aanslaan, doch met uitsluitingen. De Voorz. zegt dit moeilijk gaan zal, doch we hoeven daar nu voorloopig niet over te beslissen. Thans komt aan de orde maatregelen ter besparing van gas, hoewel de voorz. nog kort geleden verklaarde dat het gas niet duur der zou worden, kwam onverwacht een schrij ven van den Minister de gasprijzen te ver- hoogen, om het vele verbruik tegen te gaan, daar anders de steenkolen geweigerd woiden. B. en W. stellen daarom voor de winkels, werkplaatsen, magazijnen enz. om 8 uur te sluiten, des Zaterdags 10 uur, op voorstel van W. J. Donkersloot wordt Zaterdag om 9 uur reeds gesloten dit kan gemakkelijk, als het dan om gasbesparing te doen is, ook zou het wel gewenscht dat iemand die in meerdere kamers en gangen licht brand zich ook moest beperken, de café's zullen 10 uur gesloten worden en zullen voor reizigers niet langer lichten mogen branden, om mis verstand te voorkomen zij opgemerkt dat de winkels na 8 uur wel petroleum mogen bran den, doch geen gas- en ten slotte iemand die gewoon is drie pitten^ip gijn etelage te branden slechts een pit te geiijk mag branden. Verzoek van D. Mooiaart om afschrijving voor een hond wordt toegestaan. Ingekomen van H.H. Ged. Staten de goed keuring der begrooting 1917 der bewaarschool. Af- en overschrijving over 1916. Ingekomen een verzoek van A. v. d. Tol, om verhooging van salaris en wijziging van zijn instructie, een en ander met nader ont vouwde reden, welk verzoek terug gaat naar B. en W. om in een volgende vergadering te beslissen. Een schrijven aan den voorz. van de Bur gemeester van den Bommel, omdat door hem de vergadering wegens familie omstandig heden niet bijgewoond kon worden, het komt in hoofdzaak hierop neder, dat zij zich niet kunnen vereenigen met het bedrag door H.H. Ged. Staten voorgesteld ten behoeve het weggedeelte Middelharnis, de H.H. Slis, Jacobs en W. J. Donkersloot verklaren dat de weg niet slecht is en onmogelijk zooveel kan kosten, de voorz. geeft ook een becijfe ring wat 't eigenlijk maar zou kunnen kosten hetwelk een belangrijk verschil aanwijst. Niets meer te verhandelen sluit de voorz. de vergadering. SOMMELSDIJK. De beschikbaarstelling van regeeringszeep zal eerst 2 Januari a.s. een aanvang nemen. De woning van en bewoond door K. Th. Ie Comte aan het Korteweegje, alhier is on derhands verkocht aan H. van Es vanonder Middelharnis. MIDDELHARNIS. Van den landbouwer J. B. is Zondagavond een os uit nood geslacht, 't dier had waarschijnlijk een peenkop in zijn keel zitten. Men verzocht om te willen meldden dat de ouderavond der Chr. School niet 20 December maar in Jannuari a.s. op nader te bepalen dag en uur zal plaatshebben. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Den militie- plichtige Abr. Wagner is wegens lichaams gebreken, ontslag verleend uit den militairen dienst. Inplaats van volgende week Maandag zal de uitkeering der vergoeding plaatsheb ben a.s. Zaterdagavond tusschen 6-7 ure. "toen de paarden van den landbouwer A. uitgespannen zouden worden, zakte een der paarden ineen en was onmiddelijk dood wat ook wel een schadepost genoemd mag worden. De voorraad kleiaardappelen bedroeg bij de jongste opname. Bravo's 159 H.L. Eigenheimers 3271 H.L. Roode Star 494 H.L. Frisia's 50 H.L. Naar aanleiding van een ingekomen schrij ven heeft het z.g.n. loonbakken weer plaats. DEN BOMMEL. De landstormplichtigen der jaarklasse 1917 hebben bericht ontvangen dat zij 23 Dec. a.s. zich te Ooltgensplaat aan een keuring kunnen onderwerpen. De keuringsraad te Ooltgensplaat heeft 8 landstormplichtigen der jaarklasse 1908 ge schikt en 4 ongeschikt bevonden voor den militairen dienst. OOLTGENSPLAAT. Vrijdag a.s. zullen alle straten, pleinen goten enz. geschuurd moe ten worden, ieder is verplicht het gedeelte voor zijn woning gelegen behoorlijk schoon te maken. De keuring voor den landstorm jaar klasse 1917 zal plaats hebben Donderdag 28 Dec. a.s. des morgens IQ uur in de Openb. School. NIEUWE TONGE. Vrijdag 22 December zal alhier de algemeene straatschuring plaats hebben. Met de gehouden veiling ten verzoeke van Mej. de Wed. C. Overdorp van 2 per- ceelen bouwland werd het eerste perceel groot 1 gem. 181 r. ingezet door S7 van der Sluis op f 1440 per gemet en het tweede perceel ook grcot 1 gem. 181 r. door C. Pape op f 1460 per gemet. DIRKSLAND. De Keuringsraad voor den landstorm Jaarkl. 1917 zal zitting houden op Vrijdag 29 Dec. v.m. 10 ure in de Op. school. HERKINGEN. Van Zondag op Maandagnacht werd door den stalvisscher D. alhier een bui tengewone vangst haring gevangen wat in een volgend getij hem nogmaals te beurt viel. Tegen een verminderde prijs konden zoowel in naburige gemeenten als te dezer plaatse velen daarvan profiteeren. Van den landbouwer A. de B. alhier stierf Maandag 1.1. een rund aan miltvuur. Onder politie toezicht is het denzelfden dag door een groote hoeveelheid turf verbrand geworden. Zeer zeker maatregelen wettelijk voorschreven die echter bij hoegenaamd alle ingezetenen een ongenamen indruk opleverde. Mede ook nog hierom de brandstoffen in dezen tijd bespaard dienen te worden. STELLENDAM. Hoewel dit jaar het aan tal met suikerbieten bezaaide, H. A. land grooter was dan vorige jaren, werd aan de haven alhier toch 25 minder bieten aan gevoerd. Wel een bewijs hoe klein de op brengst was. GOEDEREEDE. In de plaats van den heer Kloprogge, klerk aan het postkantoor alhier, is benoemd den heer Meijer van Gouda. De prijs der garnalen is van 50 tot 40 cent per Kilo gedaald. ROCKANJE. J.l. Woensdag is er nogmaals een propaganüa-avond voor de Coöperatie alhier gehouden. De heer van Kalmthoutuit Rotterdam heeft op een aangename wijze door woord en beeld de groote beteekenis der Coöperatie doen zien en haar stoffelijke en zedelijke voordeelen ons geschetst. Hij stond achtereenvolgens stil bijbillijke .prijs goede kwaliteitgoede maat en gewicht dividend uitkeering; maatschappelijke en zedelijke verbetering. Aan 't eind der verga dering werd besloten dat 't Register tot 26 December ter teekening bij den heer P. Monster lag en na dien datum zou men bij de leden langs gaan. De onderwijzer der Openbare School, de heer V. is gelukkig thans bij zijn ouders te Goes. In den loop dezer week zal door enkele dames een collecte langs de huizen gehou den worden, ten bate van 't Chr. Militair Tehuis. Daar dit Tehuis o.a. nog een orgel mist, zal een ieder der burgers onze mili tairen in dezen wel een weinig willen helpen. HELLEVOETSLUIS. Op de ontvangkanto ren der Dir. Belastingen is van 2 tot en met 4 Januari 1917 de gelegenheid open gesteld tot inschrijving op de Nederlandsche Staats- leening van 125 millioen, ad 4% 's jaars. Pros pectussen zijn vanaf 21 December 1916 aan die kantoren verkrijgbaar. De Gemengde Zangvereeniging „Vol harding" alhier, is voornemens op 26 Dec. 1916 (2e Kerstdag) des avonds 7 ure eene uitvoering te geven in de Gereformeerde Kerk. SPIJKENISSE. Bij de j.l. Vrijdag plaats ge had hebbende keuring der landstormplichti gen lichting 1908 zijn uit onze plaats alleen een drietal afgekeurd n.l. L. Dekker, G. Lieve en C. Luijten. De betonwerker J. Reusink geraakte met het vervoeren van zware stukken beton zoodanig in de knel dat beide schouders ont wricht werden en ongeschikt was voorloo pig zijn arbeid voort te zetten. Vrijdagavond trad in de Geref. Kerk op Ds. van Sand te Hoorn in 't belang der ver. voor Chr. Verzorging van krankzinni gen. Doel van Spr. was meerdere steun te ontvangen gezien de steeds groeiende jaar lij ksche tekorten. De vergadering was zeer slecht bezocht. SIMONSHAVEN. De broodbakker H. M. had Zaterdag het ongeluk met paard en wa gen in de sloot terecht te komen. Enkel met een weinig materieele schade en wat nat brood iiep het ongeval verder goed af. VIERPOLDERS. Denkende met een zak mais thuis te komen, vond M. Mosterdijk Vrijdagavond alleen maar den zak. De mais lag verspreid op den Tusschenweg. Zeker een gat in den zak. Vrijdagavond is 't 2-jarig bestaan van 't Christelijk Mil. Tehuis feestelijk herdacht. De geheele Comp. en alle officieren waren aanwezig. Na 't zingen van een Psalm werd door den voorz. Luitenant P. Mak geopend. Behalve een wedstrijd in't voordragen waar voor 4 prijzen beschikbaar waren gesteld, gaf een dubbel kwartet v. d. Chr. zangv. te Zuidland een tiental zangstukken ten beste. Een en ander schijnt goed geslaagd te zijn. De aanwezigen werden onthaald op choco lade, thee en sigaren. Met dankzegging werd gesloten. Arrondissements Rechtbank te Rotterdam Strafzitting. De 37-jarige vleeschhouwer I. R., te Mid delharnis, had op 25 Januari een aangifte biljet voor de personeele belasting inge leverd en daarbij twee haardsteden aange geven, terwijl hij drie haardsteden in gebruik zou hebben gehad. Bekl. verklaarde dat een der drie haardsteden niet in gebruik was ge weest; hem werd opgemerkt, dat hij den kachel dan had moeten doen verwijderen alleen ingeval de haardstede niet kon ge bruikt worden, behoefde zij niet te worden aangegeven. De rijksadvocaat requireerde een geldboete van ten hoogste f 100, te verhalen bij lijfs dwang als bij het vonnis te bepalen Het O.M. concludeerde tot toewijzing van zijn eisch aan den rijksadvocaat. Woensdag 20 December 1916 's nam. 3Vi uur, in het logement van T. H. Holleman te Nieuwe Tonge, afslag van 1 H.A. 47 A. 20 cA. of 3 gem. 62 R. V. M. land, thans weiland a/d Noordland- schendijk in het Noordland te Oude Tonge, ten verzoeke van Mejuflr. de Wed. C. Over dorp te Nieuwe Tonge, in 2 koopen. Notaris VAN ISPELEN, Woensdag 20 December, te beginnen 's mor gen acht uur te Goedereede, ,van hout op stam onder de gemeenten Goedereede en Ouddorp, ten verzoeke van diversen. Notaris VAN DEN BERG. Op Woensdag 20 Dec. 1916 's avonds 7 uur te Dirksland ter herberge van H. v. d. Doel, veiling vanEen huis met schuurtje, tuin, erf en grond te Dirksland aan den Kerkring, kad. Sectie B nommer 1305, groot 3 Aren 99 centiaren, in één perceel, ten verzoeke van den heer J. W. Witvliet te Dirksland. Notaris VAN DER SLUIJS. Verhuring bij inschrijving naar de benefi cie van diverse perceelen Bouwland aan den Molenweg en aan den Kruis- of Vroonweg in den polder het Oudeland, gemeente Mid delharnis, voor den tijd van 5 jaren, direct ingaande, tegens de jaarlijksche huurprijs van f 75,— per 0,4292 H.A. (Voornsch gemet). Alles breeder bij biljetten omschreven. Onder- teekende inschrijvingsbiljetten moeten wor den ingeleverd ten kantore van Notaris Van Buuren te Middelharnis, vóór of op 20 Dec. a.s. Ten verzoeke van den Heer D. de Haas te Middelharnis. Notaris VAN BUUREN. Op Donderdag 21 Dec. des v.m. 11.30 uur, in het hotel „De Man" te Oostvoorne open bare verkooping van 7 jarig hakhout groei ende op ongeveer 0.9107 Hectare land in Kruininger gors onder Oostvooorne, in 7 perceelen. Notaris MAAS HEIJ Brielle. Op Donderdag 21 Dec. bij afslag des voorm. half elf in het koffiehuis van den heer Roos op het dorp te Oudenhoorn open bare verkooping van een huis schuur en erf aan den Ondenhoornschen zeedijk no. 163 te Oudenhoorn kad. Sectie A. no. 756 groot 310 m4. Notaris J. V. D. KNAAP Hellevoet- sluis. Op Donderdag 21 December 1916 des na middags 3 uur in het logement van wed. G. Kanters Zn. te Oude Tonge, veilingen Donderdag 28 December 1916 des namiddags 3 uur in het logement van „wed. G Kanters 6 Zn." te Oude Tonge, Afslag van 15 H.A. 25 A. 96 c. A. best bouwland met zoet wa terput, in den Lodewijkspolder te Oude Ton ge, te huur bij den Heer G. C. van Schouwen in 8 koopen. Notaris VAN ISPELEN. Op Vrijdag 22 Dec. 1916, 's nam. 2 uur, te Dirksland ter herberge van J. Gaanderse afslag van 19-70-49 H.A. (42 Gem. 272 R. V. M.) Bouw en Weiland en watering, te Dirksland in polder Dirksland naast en tegen over de hofstede „Neerijnen" en aanhetz.g. Philipsslootje kad. Sectie B nommers 524, 526 tot en met 529, 650, 651, 652, 658, 660 tot en met 663, 666, 821, 822, 1643, 1891, 1892 en 1893 en 1894, in 19 perceelen en in combinatiën. Verhuurd tot blootschoof 1917 aan den heer M. v. Eek MCzn te Dirksland. Notaris VAN DER SLUIJS. Vrijdag 22 December inzet en Vrijdag 29 December afslag, telkens des v. m. 10Vj uur (na aankomst van de tram) in het Logement van Mej. de wed. Knops te Stellendam van A. 66 24. 20 H. A. of 144 gemeten 72 l/» Roeden V. M. Bouwland te Stellendam, zijn de Kavels 1. 3. 4. 7. 8 en 24 van den Een- drachtspolder en Kavel 15 van den Halspol der, in diverse perceelen en combinatiën, B. 2 84. 10 H. A. of 6 gemeten 56 Roeden V. M. Weiland te Stellendam, in den hoek van den Scharrezeepolder, in 2 perceelen en Combinatie. Het bouw en weiland is gedeel telijk vrij van huur en gedeeltelijk verhuurd. Het onverhuurde is dadelijk te aanvaarden. Notaris VAN DEN BERG te Goedereede. Op Zaterdag 23 Dec. 1916, 's morgens 10 uur, te Dirksland, aan den Noorddijk, op de hofstede van den heer Joh. Roodzant Jzn. van iepenboomen, meerendeels geschikt voor werkhout. Notaris VAN DER SLUYS. Op Woensdag 27 Dec. 1916, des 's avonds 7 uur, te Dirksland ter herberge van C. de Bruin, afslag vanEen huis met schuurtje, tuin, erf en grond, te Dirksland aan den Kerk ring kad. Sectie B nommer 1305, groot 3 Aren 99 centiaren in één perceel, ten ver zoeke van den Heer J. W. Witvliet te Dirks land. Notaris VAN DER SLUIJS. SOMMELSDIJK. Maandagavond j.l. werd in het Hotel Spee alhier afgeslagen den perceel tuingrond aan de Wildermanskreek, groot 9 Aren en 90 c. A. thans in huur bij wed. W. Hartensveld, f 1225, door den heer W. Boek hoven, alhier terwijl de afslag van de woning aan het Marktveld eigendom van de heeren van Oorschot en Appel welke verleden week door dhr, J. Zaajer Pzn. van Middelharnis werd geveild voor f 4925, is aangeloopen. DIRKSLAND. Uitslag van de door Notaris Van der Sluys alhier, gehouden veiling der landerijen in deze gemeente, in polder „Dirks land" aan en nabij den Phiiipshoofjesweg. Perc. Per Gem. Totaal INZETTER 1 f 1220,- f 2782,- 2 1320,- 2713,— 3 920,- 1368,— 4 1280,- 2803,— 5 „1180,- „3040,- 6 1430,- 3570,- 7 „1140,- 1864,- 8 1500,- 3232,50 9 1340,- „2287,- 10 1200,- „2284,- 11 1235,— „2919,- 12 1320,- „4277,- 13 1290,- 2997,- 14 1220,- Q444 15 „1110,- „2623,- 16 „1125,- 2887,50 17 1310,- „3681,- 18 1310,- 2227,— 19 1250,- 2767,— TOTAAL f53766,—j W. Hagens. As. Robijn. D. Mooyaart. A. Ardon Dz. P. Ruit. C. Struik Mz. J. Snijder. J. Buth G.Jz. D. Mooyaart. F. Nieuwland, J. G. B. Labeur. L. Matsinger. D. v. Driel. C. Both Pz. J. Snijder. C. Vroegindewei W. Hagens. J. C. de Bonte. G. van Alt. Droevig. Te Kampen is een treurig onge luk gebeurd. Terwijl de ongeveer 30-jarige ongehuwde vronw G. S. die niet wel bij het hootd Is, zich Maandag alleen thuis bevond wilde ze haar voeten boven een petroleumstel verwarmen. Hare kleeren geraakten hierdoor in vlam en de ongelukkige kreeg zeer ern stige brandwonden. Naar het ziekenhuis ver voerd, is ze daar aan de gevolgen overleden. Roljale O. W. Daarvan vertelt de „Onder de Streep"-schrijver in't „Hbld."'t volgende Te Amsterdam zou een buitenman, om niet te zeggen een boer, bij een der eerste goudsmeden zijn gekomen met de vraag of ze ook van die „kleine witte bolletjes" hadden die hij voor zijn vrouw wou hebben. De juwelier liet parelen zien, en dat bleek wel „dat"t Maar zoo'n dun rijtje als hij eerst toonde, bleek niet de bedoeling te zijnde man moest er meer hebben. Groote colliers kwamen nu voor den dag. Dat viel beter in den smaak. Maar ze waren nog al prijzig, zei de juwelier. Dat was geen bezwaar. En men werd het eens over een halsketting van f40,000, waarvoor de kooper wordt ver telt aanstonds veertig lapjes van f 1000 op de toonbank legde. Moordaanslag autobandieten. Eenige dagen geleden ontving de firma Groene veld te Win schoten een dreigbrief, onderteekend met „De Autobandieten" en waarin werd mede gedeeld, dat eerstdaags de kantoren der firma zouden worden geplunderd. Er werd weinig acht op geslagen, maar uit voorzorg waren eenige revolvers in het kantoor gedeponeerd. Te kwartier voor zessen kwam er werkelijk een auto, waaruit twee bandieten stapten. Een hunner was gemaskerd en droeg zwarte handschoenen. Hij drong het gebouw binnen sloeg de gaslamp in de gang stuk, had in zijn mond een vervaarlijk groot mes en in de rechterhand een geladen browning. On middellijk nadat hij het kantoor was binnen gekomen loste hij vier schoten, waarvan er drie doel troffen. De heer De Vries werd door twee schoten geraakt, een in de borst tusschen de ribben en de ander in de hart streek. Het derde schot trof den 19-jarigen bediende Terreegen in het onderlijf. Het vierde schot kwam in een muur terecht. Een der andere bedienden had de tegenwoordig heid van geest op den bandiet af te komen en hem den revolver te ontrukken. Een col lega nam een der klaargelegde revolvers en loste daaruit twee schoten, waardoor de on verlaat twee schampschoten kreeg aan het hoofd en den schouder. De indringer vluchtte in een aangrenzend vertrek en werd daar overmeesterd. Dr. Van Olm, die toevallig aanwezig was in een tegenovergelegen wo ning, kwam ijlings toegesneld en vond den heer De Vries doodsbleek in zijn stoel. Naast hem stond de getroffen klerk. Hij constateerde op beider kleeren bloedvlekken. Inmiddels kwam ook dr. Wartena. Voorloopig werden de patiënten en ook de moordenaar verbon den. De beide getroffenen werden in den loop van den avond per ziekenauto naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen ver voerd. De justitie uit Winschoten was spoedig ter plaatse en nam den dader in het gebouw der firma een verhoor af. Deze bekende en zeide het plan te hebben gehad zich later zelf te dooden. Hij is naar het huis van be waring overgebracht. De andere bandiet was intusschen met den auto gevlucht. Mooi aanbod. Te Meppel stelde iemand f 10,000 beschikbaar, indien de vereeniging „Ambachtsonderwjjs" aldaar er in mocht slagen een ambachtschool tot stand te bren gen. De rest verloren. De trein van Amster dam arriveerde Dinsdagavond met twee loco motieven er voor en drie wagens achter zich te Alkmaar. Zonder dat dit bemerkt was waren tus schen Heilo en Alkmaar acht wagens afge broken en blijven staan. Een der locomotieven keerde direct terug om deze wagens op te halen. Ongelukken hadden niet plaats gehad. De reizigers ondervonden evenwel veel vertra ging. De tram naar Bergen van 10 uur kon hierdoor pas om 11 uur vertrekken. Brand In het Rijkstelegraafkantoor. Za terdag ontstond op de boven-, de seinzaal aan de zijde van de Prinsestraat te 's Gra- venhage gelegen z.g. oude telefoonzaal in het Rijkstelegraafbureau een feilen brand. Direct sloegen de vlammen uit de 13 ven sters dier op die verdieping gelegen zaak knetterend naar buiten. De brandweer was onmiddellijk met groot materiaal ter plaatse. Rechtstreeksch van de straat af werd de in vlammen staande verdieping aangetast met vijf straleneen zijvleugel werd bestreden met 4 stralen, terwijl de linkervleugel met 4 stralen kon bereikt worden over het empla cement ter zijde van den hoofdingang van het nieuwe postkantoor aan het Kerkplein. Aan dit spoedig en krachtig aanpakken is het ongetwijfeld te danken dat de brand die te 7 uur ongeveer uitbrak, te ongeveer acht uur bedwongen was en beperkt scheen te zullen blijven tot het aangetaste gedeelte. Het politieonderzoek naar de oorzaken van den brand had het volgende resultaat: Ongeveer 7 uur was de monteur G. van E. bezig op de z.g. oude telefoonzaal met het lasschen van twee draden die tegen het plafond liepen In die zaal. Voor de monteur zijn werkzaamheden aanving had hij nog een blikken plaat bevestigd ter plaatse waar hij met zijn soldeerlamp moest werken. Aan het plafond op die zaal is n.l., met het doel de geluiden te dempen, jute afgebracht. Toch schijnt het licht van de lamp aanraking gekregen te hebben met de plafondbeklee- ding. De monteur, die weer van zijn trapladder was afgestegen om iets te halen en juist weer de trap op wilde gaan, hoorde eender aanwezige telefoonjuffrouwen schreeuwen, dat de zoldering in brand stond. De vlam, greep bliksemsnel om zich heen. Onmogelijk was het om met de aanwezige Minimax-brandblusschers wat uit te richten. ijlings werd de brandweer gewaarschuwd. Het aanneemkantoor staat geheel onder water en op de circa honderd toestellen viel het water in stroomen neer door de doorge weekte plafonds. Al spoedig evenwel waren er ambtenaren bij de hand die de toestellen losschroefden en zooveel mogelijk opborgen om zoo nog te behouden wat behouden kon worden. Voorloopig werd hedenmorgen meegedeeld dat per auto- en motorfiets de telegrammen naar Amsterdam en Rotterdam zouden wor den vervoerd. Het allereerst was de Minister van Wa terstaat Dr. Lely, aanwezig, om zich op de hoogte te stellen en die al spoedig bespre kingen kon houden met den Directeur-gene raal der Posterijen en Telegrafie, terwijl de Directeur van het Postkantoor maatregelen trof voor wat betreft het postkantoor. De burgemeester was mede een der autoriteiten die het eerst ter plaatse waren. Bij het begin van den brand waren nog niet veel menschen op de been, maar het gerucht ging met recht als een vuurtje door de ontwakende stad, zoodat van lieverlede een groote menigte kwam opdagen. De Prinsestraat werd echter aan verschil lende kanten afgezet door de politie. Het tramverkeer door de Prinsenstraat was daardoor geruimen tijd gestremd. Van lieverlede kon de politie het verkeer in de Prinsestraat herstellen, maar een cor don agenten bleef nog geruimen tijd in een wijden boog voor den gevel aan de Prinse straat post vatten, ten einde het publiek te beletten te dicht het gebouw te naderen, omdat nog steeds een zekere vrees bestond voor het nederkomen van een gedeelte van den gevel, welke vrees echter tot dusver niet werd bewaarheid. Een groot gedeelte van het personeel werd gedeeltelijk tijdelijk vrijaf gelaten, in afwach- ting van nadere instructie. Onderstaande nieuwe uitgaven zijn geregeld voorhanden in den Boekhandel van W. Boekhoven te Sommelsdijk. GOUD DAT BEPROEFD WORDT. Uit de mobilisatiedagen van 1914- 1915, door P. Keuning. Arnhem- sche Drukkerij en Uitgeverszaak f 0,75. Een mooi verhaal van een driftigen onder wijzer die alles hervormen wilde, behalve zichzelf. Ook Hannes, die mede een hoofdfiguur is, is leerzaam geschetst. De Augustus-dagen als dagen van spanning zijn heel mooi. Moge velen het lezen. STOMME ZONDEN. Eert waarschu wend woord voor onze jongelie den door Johanna Breevoort met een inleidend woord door Dr. A. Dupont. J. H. Kok Kampen f 0.60. 't Was een uitnemende gedachte van deze overbekende schrijfster om over dit onder werp te schrijven. De stroom van gemeene lectuur op sexu- eel gebied die gretig door Jongens en meis jes, de kinderschoenen ternauwernood ont groeid, buiten weten der ouders wordt aan geschaft, is oorzaak dat velen voor hun ge heele leven naar ziel en lichaam verwoest zijn. Dit werkje is beslist noodig en voorziet in een behoefte, omdat het de zonden bij hun naam noemt. Moge vele jongen en ouden dit boekje aanschaffen. Het is niet genoeg aan te raden. Van de welbekende firma Boeke en Hui dekoper te Haarlem ontvangen we een keu rige kalender voor 1917. De kalender wordt speciaal uitgegeven met het oog op het gouden jubeljaar der firma. Op 17 October n.l. zal de firma Boeke Huidekoper 50 jaren hebben bestaan en van dit feit hebben zij op het kalenderblad, waarop den datum valt, op bijzondere wijze melding gemaakt. Op den voorkant van dit blad staat o.a. een portret uit het jaar 1895 van den op richter der zaak, den Heer Jacob Boeke, toen tertijd een belangrijke persoonlijkheid op het gebied van de landbouw, van tentoonstel lingen en vergaderingen. De achterzijde van dat blad geeft een voor stelling van de uitbreiding die de zaak heeft genomen. De kalender is als 14-daagsche uitgevoerd en bevat ieder blad een afbeelding naar pen- teekeningen van Winter of Daan Hoeksema, alle betrekking hebbende op de landbouw. Leuk is de gedachte in deze kalender om het geheele jaa'r al de markten op te nemen waar de firma geregeld te spreken zal zijn. Zoolang de voorraad strekt is deze kalen der voor iederen landbouwer gratis op aan- viage te bekomen. De uitvoering is zeer net en geen kosten ontzien om iets moois te leveren. Dat ieder zich dus haas te om een brief kaart aan de firma Boeke Huidekoper te schrijven als ze iets moois willen hebben. SOMMELSDIJK. OverledenC. Kievit, 70 jaren, weduwn. van C. de Koning. DEN BOMMEL. Ondertrouwd: B. Jongeling 25 j. jm. enj. A. L. Krijger jd. 27 jr. HELLEVOETSLUIS. Bevallen A. J. C. Lafleur-van Meurs, z M. A. M. van Fessem-van Schoor, z L. Wegman-van der Wulp, d; C. Tompot-Koe- lewijn, zN. Rozenberg v. d. Heuvel, z. GehuwdF. B. Crane, j.m. 30 j. en J. Q. v. d. Berg, jd. 27 j. Overleden: A. L. Mosterdijk wed. vanj. H. v. Trotsenburg, 59 j. B. Kuiper, m. van S. van Trierum, 24 j. NIEUW HELVOET. GeborenMaria, d. v. J. Jonker en J. C. Leenbouts. Arie, z. v. A. Stolk en M. Ool- dervaart. Neeltje, d. v. I. Vermaas en A. H. Berkhoff. Hendrik, z. v. F. v. Leeuwen en A. J. Groenewoud. Bastiaan Cornells, z. v. B. C. Smit en M. Barendrecht. OverledenJohanna Christina't Gilde, 71 j. echtgenoote van Jan Lugtenburg. Angeniete Magdalena 't Hart, 43 j. echtgenoote van Aart Touw. TeunisLeendertNederveen,45j. echtgenoot van Pietertje Hennip. SOMMELSDIJK. Donderdagavond a.s. 6 uur hoopt in de Ned. Herv. Kerk op te tre den Ds. Kruit van Nieuwe Tonge. Door den kerkeraad der Herv. Kerk zijn tot ouderling en diaken herbenoemd de hee ren M. van der Stad en J. A. Slis wat door hen is aangenomen. MIDDELHARNIS. Woensdagavond 6.30 uur hoopt in de Geref. Kerk alhier op te treden Ds. v. Velzen. DEN BOMMEL. Woensdagavond 6 uur hoopt in de Ned. Herv. Kerk op te treden Ds. Lang- hout alhier. De heeren J. Melissant Mzn. gekozen tot ouderling en dhr. S. van Nieuwaal gekozen tot diaken der Ned. Herv. Kerk hebben hunne benoemingen laten welgevallen. De in de Geref. Kerk gehouden oogst- coliecte heeft opgebracht de som van f 436.84s OOLTGENSPLAAT. Donderdag a.s. des avonds 6.30 ure hoopt voor de Geref. Jonge- lingsvereen. alhier op te treden Ds. Van Lum mel van Zuidland. Onderwerp Trouwe zonen. Tot Ouderling in de Geref. Kerk is ge kozen W. van Kempen D.Wz. en tot Diaken W. J. Donkersloot Lz., welke echter hebben bedankt, en derhalve een nieuwe verkiezing moet plaats hebben.

Maas- en Scheldebode | 1916 | | pagina 2