Zaterdag 25 November 1916 1 Sl8te Jaargang N®. 2286, voor lie SKaidlaollandfselie en 9üeeaw§che Eilanden. „HIT GOUDEN HUT". Antirevolutionair Orgaan Eerste Blad. IN HOC SIGNO 'VINCES W„ BOEKHOVEN, De Worsteling dar Klassen. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. 50 Cant by' vooruitbetaling. Buitenland bij voornitbetaling f4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. %8le «sukken voor «le «edaetle bestemd, ^dverfesitséis ws verdere jkdmlniaSrasttle gratsseo toe ie gteBasleaa aaMi den fjl&erev ij die zich nu abonneerea, ont vangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. Het parlement zal volgens hen niet een Arbeidersparlement worden, zooals Siatterdaifc. DINERS 80 cent m hooger. LOGIES MET ONTBIJT' 1 proprlair R. C. F. t. lee-Mooaea 0? OEI UITKIJK» Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Saterdag, besotÏS SOMMELSDÏJK. ■ffefiefuoa MHÉevcomsa, Adverteïitiën 10 Cent psr regel en s/a saaai. Sesfemes 80 per ragel. Boekaankondiging S 0®at per regel en maal. Blenstaanvrage® ea Hienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. ©route latte m vignetten worden berekend naar d® plaatarni®te die afj beslaan. Adverteatiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 nar. **g Z Het Algemeen Kiesrecht zal zijn in- irede doen in ons Staatsleven, en door eer dan één is reeds de horoscoop getrokken, wat toch deze groote ver meerdering van kiezers voor den Staat en 't Maatschappij leven brengen zal. Er zijn er, die een scherpen strijd zien ontbranden tusschen 't Kapitaal en den Arbeid, waarbij deze laatste luidkeels om een Volksparlement roepen zal. De Evenredige Vertegenwoordigingde Stemplicht; 't ontbrekend Vrouwen kiesrecht zullen als drie machten en krachten werken om 't Parlement tot een Arbeiders-Parlement te forceeren. Wel zijn er nog duizenden, nooit ter stembus geweest, doch nu toegelaten, die eerst wat huiverig zullen zijn bij de bepaling hunner stem in 't stemlo- ket en wat wankelmoedig nu eens vóór 't Kapitaal, dan weer vóór den Arbeid zullen stemmenmaar eenmaal politiek geschoold en na een tiental jaren po- iek opgevoed en politiek bewust, zul len ze vol animo en liefde 't Kapitaal v j I den rug toekeeren en den Arbeid de zege helpen bevechten. Nu reeds, onder 't, nog wat beperkte kiesrecht is reeds in 't Parlement een andere geest ge varen en beeft de Bourgeoisie voor de Vuist van den Arbeid. Nu reeds heeft er een democratiseering van de beide Kamers plaats gehad, bij vroeger ver geleken. En hoe zal alles nog veel meer veranderenen hoe zal 't Rose vuur rood worden, als over een jaar of tien de volle menschenzee bij de stembus bruist en de Arbeid ruimte, veel meer ruimte vraagt voor zijn belangen en rechten, die hij dan zal eischen en af dwingen, al ware 't met geweld. Dan, bij de volle en gloedvolle actie van 't Alg. Kiesr. zullen de idealen van den Arbeid triomfeeren en de tot volle ontwikkeling en ontplooiing ge komen Arbeidersklasse zal dan zelfs maaien, waar ze niet eens gezaaid heeft. Dan is de strijd om 't Parlement ont-j brand en het Proletariaat neemt bezit van de vesting. Zoo'n Utopia zien wij nog niet. Er zijn er, die een anderen kijk op de Toekomst hebben. Jaren lang hebben deze de antithese verwenschtjaren lang hebben ze haar, terwijl ze springlevend ook de krach tigste levensteekenen vertoonde, on danks dat leven, doch telkenmale dood verklaard Doch nu, door 't Alg. Kies recht en de Evenred. Vertegenw. zijn ze vol hoop voor de Toekomst. Nu zal de Coalitie sterven. Ook de concentra tie. En de scheidslijn zal niet meer loopen tusschen Rechts en Links als vertolkend de »Openbaring« tegen de »Rede«, maar zal voortaan getrokken worden tusschen Conservatieven en De mocraten. En de oplossing van den Schoolstrijd zal daar meer dan één handje aan helpen. Dan zullen Rechtsche en Linkse he democraten samengaan, zoo niet bij de stembus, dan gewis in 't Parlement; en tegenover hen zullen staan de Rechtsche en Linksche Con servatieven. de vurigste Socialisten dat najagen, maar wel een parlement, waarin de hoofdtoon door de Democratie zal wor den gezongen en waarin zelfs de So ciaal-Democratie zich zal ontpoppen als een doodmakke burgerlijke partij, die in haar jprogram wel zal eischen, maar in de Kamer de idealen opbergt en als een dood gewone vooruitstre-j vende partij zal optreden, zelfs nu en dan met volle ambitie opkomend voor 't Kapitaal, 't Zal volgens die toekomst voorspellers koek en ei worden tusschen alle Democraten en 't Parlement zal een lieflijk beeld geven van hartelijke eensgezindheidwant de scherpe, gods dienstige, altijd grimmige Antithese van Geloof en Ongeloof is vermorzeld; 't gif is uit haar wreeden beken daarbij zelfs de Conservatieven zuilen onder den drang der tijden 't oor te luisteren liggen aan 't sleutelgat der deur, waar achter de clubs der Democraten haar vergaderingen beleggen. 't Algemeen Kiesrecht zal pais en vrede brengen in Parlement en Maat schappij in Provinciale Staten en Ge meenteraden. Er komt verzoeningtoe nadering tusschen de standen en in geen geval een grootere verwijdering. Tot die Lofzingers der Toekomst be- hooren wij niet. Wat we dan verwachten Gem Ar beiders Parlement met eenzijdige be handeling der staatkundige en maat- sshappeiijke vraagstukken. Ook geen Parlement, waarin de worsteling der Klassen met glimlachen enhandgedruk en omarmingen zal eindigenen Kapi taal met Arbeid op één bank als voor taan trouwe vrinden zullen plaats ne men; geen Parlement der Verzoening. We verwachtten een Pariement dat nog meer dan 't huidige voor niemand één stap naar de stembus waard zal zijn. Pas is er een relletje geweest in de Kamer door 't geen de heer Niertras zeide over 't Pariement en den Minis ter. Niet daarom deed deze heer dom dat hij zóó iets zeimaar dat hij 't dêdr, te midden der Kamerleden zei hij had 't daar slechts moeten denhen, maar niet zeggen; in 't huis van den gehangene spreekt een verstandig mensch nooit van den strop. Nierstras, deed dom, omdat hij daar, op die plaats, hardop dacht, wat heel Nederland al jaren lang in de doppen heeft en wat door de meer ontwikkel den genoemd wordt 't failliet van 't Parlementaire stelseldoch door den eenvoudige berijmd wordt met dat be kende versje op den Boerenstand, dat spreekt van »een plas* en »'t bleef, zooals 't was.< Onzes inziens zal 't Alg. Kiesrecht bij de worsteling der Klassen niets ten kwadenoch iets ten goede uit richten. En waarom niet? Omdat geen beperkt, geen algemeen, geen meervou dig, of hoe dan ook genaamdomdat geen enkel stemrecht in staat is door wetten 't leven der Maatschappij om te buigenen als een wet dat nog doet, duurt 't jaren en jaren. En van daar ook de immerlijke teleurtellingen Elk nieuw Kabinet brengt nieuwe hoop en elk nieuw Kabinet moet bij de mooiste programmataai altijd en altijd weer rekening houden met 't volle, workelijke leven maar dat leven is zoo fijn; is zoo'n saamgesteldnetwerk, dat 't tornen aan één. twee draden het ganscbe net losrafelt. Daarom is men in 't Parlement zoo voorzichtig; daar, in dat Parlement, is 't graf voor de idealen bij de stembus, 't Parlement is de begraafplaats van alle meeting- Hesteer©®! Meapte üoeresisteige? 68A, 03® Direct asbij de Hoofdsieeg, f 1,25, f 1.50 en f 1.75 Tel. No. 1532. Aanbevelend, Het dour ieder santevoleai adres. beloftende doodenakker, waarvoor men 't Rust in Vrede beitelen kan. Rust in vredeO zoete begeerten der partijen En wie gaat er graag naar den akker des doods? Daaromde wreede teleurstellingen zullen blijven, dat 't raderwerk der Wetgeving zoo stroef is! En die teleur stellingen zullen 't stemman maken tot een hatelijk werk, te meer nu er door stemplicht dwang geoefend wordt. Men moet èn men wil niet. Voor ons is 'tA, K. van zeer weinig belang, als 't voorgesteld wordt als een herschepper van de sociale en politieke toestanden. In de Maatschappij, maar niet bij de stembus èn niet in 't Parlement wordt de worsteling der klassen uitgevochten op den akkerin de fabriekop 't schipin de schoolenz. dé,ar leeft 't levenen daar worstelt 't en daar schuimt èn bruist hot en jaren daarna pas vraagt men in 't Parlement wat was dat voor een strijd En 't Parlement komt ter beslech ting als naar gewoonte te laat't heeft slechts te boeken wie toen en toen de overwinnaar was; en dat noemt de onnoozele mensch nu een nieuwe Wet. De >nieuwe« sociale Wetten kwamen in 't Staatsblad, toen Domela Nieuwenhuis met zijn actie al reeds klaar was. De Leerplichtwet kwam, toen 't schoolverzuim al zeer aan het minderen was langs natuurlijken weg. De Verzekeringswettten ikwamen pas in 't Staatsblad, toen ieder arbeider zijn meubelen, geit en klompen al veras- tereerd* had altijd en altijd kwam 't Parlement achteraan sukkelen en wat 't dan nog deed, was half werkvoor den een te veel en voor den ander te weinig! Een Parlement boekt pas, als de Maatschappij reeds met haar credit en debet klaar is. En zal 't A. K. dat verbeteren 't Zal blijvenallesbij 't oudeVeel idealen, en nog meer beloften, maar weinig praktische vooruitgang door de Wet. De finantieele positie der Ambtenaren In 't orgaan van den Algemeenen Ned. Christen Ambtenaasrsbond wordt droef ge klaagd, en terecht over de finaatieele po sitie der ambter.areD. Het artikel is te lang om 't in zijn geheel op te nemen, Slechts 't begin dan: DE FINANCIEELE POSITIE DER AMBTENAREN. Reeds meermalen weten wij op den onhoudbaren financieale» toestand der ambtenaren, In de sen stand toch wordt meer ge leden dan men zeggen wil en wij maken ons géenssins aan overdrijving schuldig, wanneer wij schrijven, dat het voora voor de laagst beioldigden is een voort durend tekort, en een gevaar voor on dervoeding, als gevolg van ontoereikende loonen en salarissen. Sinds is de toestand er niet beter op geworden. Vele van de allernoodzakelijk ste levensbehoeften zijn nog meer in prijs gestegen en in de gezinnen der ambte naren doen zich steeds zwaarder de economische gevolgen gevoelen vaa de ontzettende nog geen einde nabij zijnde, worsteling tusschen een groot deel van Europa's volken, en ook voor deze cate gorieën van financieel reeds lang mis- deelden, wordt het gebrek steeds nij pender. Zijn er onder de particuliere werkge vers velen, die hun personeel een bij- zonderen toeslag geven, waardoor in de gezinnen der betrokken personen de financieels nooden ook al iets worden verlicht onttoereikecd is wat tot dusver door Rijk en Gemeenten voor hun per soneel gedaan is of nog wordt. De tot heden verleende toeslagen zijn vrijwel onvoldoende ea van een algemeene ver laging der prijzen voor de allarnoodsake- lijk'te levensmiddelen door een goed werkende Distributiewet, komt nog maar weinig. Eieren en verschillende versterbende middelen zijn voor tal van ambtenaren niet te bekostigen; vruchten zijn luxa; en duizenden ambtenaren spreken van een Koningsmaal'wanneer lij ook al eens een enkelen Zondag een stukje vleesch op huu tafel zien. De Eieesten zijn wat voeding betreft aangebeten op meelspijzen met zoo nu en dan wat vet, weinig groenten, en bij dit eenzijdig on voldoende voedsel, sijn tal van ambte naarsvrouwen sedert lang genoodzaakt meerdere en zwaardere werkzaamheden te verrichten, daar in vele gezinnen, als allernoodzakelijkste bezuiniging, de werk ster reeds lang is weggedaan en de wasch in stilte door moeder de vrouw wordt behandeld, omdat de financieele toestand vaa dien aard is, dat men een voudig genoodzaakt is, op alles, waarop bezuiniging mogelijk is, te bezuinigen. Nu worden zij in den regel gelukkig genoemd die in Staats - of Gemeentedienst werkzaam zijn, omdat, voor zoover zij Diet opgeroepen sijn voor de militairen dienst hun salarissen of loonen hebben behouden en dus een zekere bestaansze kerheid hebben. Wij zullen de laatste sijn om dit te ontkennen of ook maar eonigo waarde trachten te ontnemen aan de zoo dikwijls geponeerde stelling van de vastheid der ambtelijke positie. Maar van het idiëele der ambtelijke positie kan men nu eenmaal niet leven; geen groentenboer is er. die er ook zelfs maar êen K.G. regeeringsaardappelen voorgeeft. Tot zoover, ter inlichting. Waarlijkde klacht is reer gegrond. Er wordt door de duurte geleden in tal van gezinnen van onderwijzers, predikanten en ambtenaren. De koopkracht is met 40 per cent gedaald; 1000 gld, rijn maar 600 waard bij vroeger vergeleken. Moge toch de Staat ing rijpen. Er zou geen honger geleden wor den! zei mr. TreuV», toen hij pas Minister werd. Maar er wordt gebrek ge'.eden; nut in de Boerenwereldmet in de arbeiden- wereld, maar in den kring der ambt-maren. Een aeer ernstige roeping heeft de Staat om sijn arbeiders te helpen opdat zij niet met de swaren kommer hun dagtaak ver vullen kunnen. Keizer Frans Jozef gestorven. Hoe tragisch En toch wie zal zeggen hoe welkom zelfs dezen 86-jarige de dood was. Paleismuren hebben geen ooren en maar weinig lekt er uit wat zielslijden binnen die wanden wordt doorges'aan. Vooral nu, in deze oorlog jaren, waarin de oude Frans $oo duizendmaal het »Sei des Todes eingedenkd.i. gedenk ta sterven, op rijn lippen kon nurnen èa voor zich èn voor sijn getrouwe Hongaren, die ieder oogen- blik op 't oorlogsterrein in stervensgevaar verkeerden. In dit klein bestek is de lange regeaiiagsgesehiedenis van dezen Keizer niet ta schetsen maar dat staat vast, dat na den moord door de Serviers gepleegd waardoor de aanleiding tot den Europae- schen oorlog ontstond in 't paleis te Wem en zeer veel is geleden in dien droeven fami liekring. Dat dit sterfgeval invloed op den oorlog zal uitoefenen, gelooven we niet. Het zwarts kanon, beeld des Doods en der Rouwe zwijgt nooit zelfs niet als de klokken klep pen 't gebulder gaat voortverderf en ellende moet 't braken dat is aijn genot, zijn lust en sijn laven. Ea geen Mogend heid. geen keizer of koning, geen president of Ciaar laat zich door een dooden Keizer van Oostenrijk bewegen om hun volken den zoo verlangden vrede terug te geven. Waar reeds millioenen jonge mannen geofferd zijn, en nog geen schaamte des aangesichts bij eenig hoofd der regeering te bespeuren is, zou daar de dood van één Man den vrede naderbij brengen Aanstonds is 't Kerstfeest, ook in Oosten rijk en dan klinkt t Weihnachtslied. (Kerst lied). Ja laszt die Glocken klingeD, Dasz wie der Engel singen, Sie rufen laut und klar »Gott in der Hijh' soil werden Der Ruhm und Fried auf Erden Und Wohlgefailen immerdar 1* JaVrede op Aardezoo zullen de klokken jubelen Maar Keizer Josef is niet meerEa de duizendmaal duizenden jonge levens zijn afgesneden en nog bulderen de kanonnen ook op Kerstsnismorgen. Dat is der Fried auf Erden Zoo is het leven 1 't nare met wolken omfloerste leven. Toch sal bij 't gosicht des doods van hun dooden Frans menig ernstig Oostenrij ker klagen en wij met hen >o Gott der Gaade sehe dio Tranen der Mütter und den Schuiers der Vater. Wij staan op het oogenblik alléén. En ik kan me begrijpen, dat menig jong antirevolutionair daar vreemd van opkijkt en zich van dezen toestand niet behoorlijk reken schap geven kan. 't Laatst, dat we alléén stonden was in 1897. Maar toen kwam er al gauw in de Kamer zekere samenwerking tot stand, die vooral aan het licht kwam in de onderwijs-motie Kuyper-Lohman-De Visser en waaruit in 1907 de stembus-coalitie als vanzelf tevoorschijn kwam. Een kleine twintig jaar hebben we dus coalitie-gewijs, geiééfd, gesproken en gedacht; we hebben samen getafeld en gespelevaard, nu jawe hadden ruzietjes, maar in welk huishouden gebeurt dit nietals de nood kreet schalde: Coalitie I de Filistijnen over udan v/as alle verschil vergeten, we namen eenmoediglijk een ieder onzen weversboom en sloegen op den gemeenschappelijken vijand los. Dat is nu voor het oogenblik uit. En alle man beneden de vijfendertig onder ons kijkt vreemd op, want dht is 'm nu in zijn politieke leven nog nooit overkomen Hij gelooft het eigenlijk niet recht. Hij voelt zich min of meer onwennig. In vóórtijden, ja! dht weet hij uit de ge schiedenis, was het wel vaak het lot der Socinianen om alleen te staan. Hij weet, hoe er zelfs een moment is geweest, dat Groen niet slechts tegenover alle andere partijen front maken moest, maar dat ook zijn eigen vendel den verkeerden hoek omsloeg en de veldheer zijn weinige getrouwen uitnoodigen moest op drie protest-candidaten te stemmen en op niemand anders. Maar dat is lang, lang geleden. De a.-r. partij, zoo meende men, was nu voorgoed in de groote mailboot „Coalitie" opgenomen, had er zich recht gezellig haai appartementen ingericht, voer en koerste met de twee andere partijen voor gezamenlijke rekening. En nu ineens in de eigen schuit terug Toch is het een feit, laten we het maar nuchter erkennen, dat is het veiligst. De coalitie ligt voor het oogenblik tegen de vlakte, daar is geen twijfel aan. En wat bij geens menschenziel bij de jongste stembus zou zijn opgekomen; dezelfde school kwestie, die altijd naar men zeide het cement v/as, dat haar samenhield, heeft haar nu uit elkaar geslagen. Ja, er gebeuren wondere dingen. Men kan op niets meer staat maken Wie had in 1913 kunnen gelooven, dat een deel der Linkerzijde zou meegaan met art. 192 der Grondwet, zooals het nu wordt voor gesteld Ik niet, en niemand niét 1 En ik kan er best inkomen, dat vele openbare onder wijzers sterretjes voor de oogen zien en dat zij zeggen„Nu begrijp ik van de politiek geen snars meer! Want door hun eigen vrien den wordt de O. School, naar hun meening, verraden en verkochten terzelfder tijde komen de antirevolutionaire Kamerleden en bieden hun, met een paar jaren reeds, een traktement, waar velen hunner, al zien ze het

Maas- en Scheldebode | 1916 | | pagina 1