PLAATSELIJK NIEUWS BINNENLAND. INGEZONDEN STOKKEN. VISSCHERIJ. VERK00PINGEN. UiTSLAB VERK00PINBEN. GEMENGD NIEUWS, reserve's in het vuur te brengen. Het motto moet zijn„Uit verlies winst", bezien met het oog op de financiën, cn doe daarom een beroep op de raadsleden voor deze ern stige zaak. Dhr. de Klerk verklaart het standpunt van dhr. Prins eveneens het zijne te achten en stelt zich allereerst op het standpunt van den Christen. De kermis Is een godonteerend en onheilig feest, met diabolische vreugde. Het geldt hier verouderde begrippen en vöor- oorcjeelen en wijst op het in gedrang komen van openbare orde, zedelijkheid en gezond heid. Hij wil medewerken om het oude fort der kermis te doen capituleeren en vergelijkt de liberalen bij oude fortwachters. De ver gelijking is leelijk, is ze daarom minder juist? Hij wijst hen op het Liberaal Gemeentepro gram dat andere dingen spreekt, dan het conservatisme dat zij aanhangen. Met klem en kracht roept spr. tot de liberalenkom over en helpt ons. Hij vraagt den voorz. de stemming in tweeën te splitsen. Ie stemmen voor principieele afschaffing der kermis en zoo noodig 2e stemmen voor een te houden referendum in onze gemeente. Dhr. Schlosser is evenzeer van meening, dat de kermis iets is uit de grijze oudheid, behoort te verdwijnen. Hij is voor afschaf fing, omdat hij voorstander is van volksont wikkeling en niet van volksverdomming. Hij beveelt eveneens 2 stemmingen aan, zoo dit noodig is. Tegenargumenten worden door de h.h. Kerbert, Smit, de Boo en Bruch niet geleverd, het was de oude bewering van een vrijwel onschuldig vermaak en meer derge lijke afgezaagde beweringen. Dhr. Kerbert komt er tegen op dat dhr. de Klerk zich als Christen aandient en de andere leden buiten sluit en meent dat allen hier als Christenen te rekenen zijn. Dhr. de Klerk antwoordt hierop, dat het niet zijne bedoeling is geweest de andere raadsleden uit te sluiten, hij meent echter een hoogere maatstaf aan te leggen dan de liberalen, waartoe dhr. Kerbert behoort. Spr. zegt verder steekhoudende argumenten te hebben aangevoerd en geen argumenten die steken. De Voorz. zegt beslist geen stemming te willen houden over een referendum. Het voor stel tot afschaffing wordt verworpen met 8 tegen 3 stemmen. (Vóór de hh. Prins, de Klerk en Schlössei.) Een der sectre's vraagt reorganisatie Her- halingsonderwijs door het geven van les in stenografie, kook- en huishoudkunst, namens de sectie wordt dit verdedigt door dhr. Schlösser. Na eenige bespreking zegt de Voorz. de kosten van een cursus en kook- en huis houdkunst te doen onderzoeken, reorganisa tie Herhalingsonderwijs is te kostbaar. Een progessieve hondenbelasting zal door B. en W. worden verworpen. Verbouwing M. U. L. O. school moet vol gens schoolopziener plaats hebben. Goedgevonden wordt voor den verbouw eene buitengewone subsidie aan te vragen, boven de 25% die het Rijk betaald. De H. O. wordt bepaald op f 23000, dat is f 7250 méér dan in 1916. De begrootingen van het gesticht van lief dadigheid en Burgerl. Armbestuur worden vastgesteld op f 1583 en f 3606. Dhr. Schlosser bepleit instelling van een Armen commissie. Voorloopig nog zonder resultaat. Aan boekhouder Burg. Armbestuur en Directeur Liefdadigheidsgesticht wordt over 1916 elk f 25 gratificatie verleend. Be grooting waterleiding. De Voorz. zegt in 't bijzonder getroffen te zijn door het rapport der commissie, hij acht de samenstelling een werk van dhr. Schlosser, gevoelde zich wrevelig na het gelezen te hebben en spreekt zijn afkeuring uit over publicatie in de couranten. Dhr. Kerbert zal trachten dhr. Schlösser te overtuigen en wijst op 4 zaken nl. Directeurs- tractement, de boekhouding, de afschrijvingen en het vernieuwingsfonds zegt verder dat zuivere commercieele boekhouding door de art. 34, 35 en 39 der verordening op de Wa terleiding onmogelijk zijn, doordat de Com missie van beheer aan de cijfers in de be grooting gebonden is, wij moeten ons hou den aan de bindende bepalingen volgens de verordening, die van prof. Folmer is. De afschrijvingen zijn reusachtig naar voren ge bracht, toch heeft onze accountant zich nooit verzet, evenmin de accountant van Ged. Staten. Dhr. Schlosser en de mede onderteekenaars hebben de afschrijving door kapitaalvorming over het hoofd gezien en dat bedraagt in al die jaren ruim f 14000,s en is ruim f 8000 meer afgeschreven, dan noodzakelijk was. Verder dient gelet op de waterproductie en het bedrag der leeningen. Dat was in 1906, 1910 en 1915 resp. 57090, 75895 en 116044 M3 waterverbruik en het bedrag der leeningen 72000, 68000 en 78500 gulden. Het bedrijf is dus niet verarmd doch voordurend gunstiger geworden. Het vernieuwingsfonds wordt telkens leeggemaakt bij het sluiten van eene leening, waardoor de leening. kleiner kan zijn, d.i. eene gezonde manier van boek houden. Spr. zegt toe, dat voortaan de kostprijs in het jaarverslag zal worden opgenomen. De heer Schlosser zegt, dat het werken met cijfers eene gemakkelijke methode van de heer Kerbert is, hij kan echter op het oogen- blik deze cijfers niet verwerken, hij moet erkennen dat de heer Kerbert met meer ken nis van boekhouden gesproken heeft, dan hij bij hem vermoed had. Spr. is nog niet over tuigd, en vraagt een paar dagen uitstel tot onderzoek. De heer Kerbert zegt, dat de heerSchtos- ser al de cijfers gehad heeft in de balansen, de kwestie is alleen, dat de heer Schlosser geen balans kan lezen. De Voorz. wil de discussie sluiten. De heer Schlosser verzet zich, waarna eene motie van den Voorz. wordt aange nomen De Raad gezien het rapport en gelet op de besprekingen van de Waterleidingsbe- grooting gaat ovet tot de orde van den dag. Het voorstel tot verhooging van het Direc- teurstractement wordt met 8 tegen 3 stemmen verworpen. De gemeentebegrooting wordt met 10 tegen 1 stem aangenomen. De heer Schlosser had zijne stem tegen de begrooting gemotiveerd, nl. omdat een post van f 10,000 daarop voorkomt als winst uit de Waterleiding en hij in het algemeen tegen stander is van winst uit gemeentebedrijven. Tegen het middernachtelijk uur sluit de Voorzitter de vergadering en bepaald de volgende zitting op Dinsdagavond te 7,30 ure. plannen gemaakt om ie komen tot uitgave van een blad voor de Christelijke Vrouw. Het uitbreken van den wereldoorlog bracht echter ook hier stoornis. Thans zijn de plan nen zoover gevorderd, dat met 1 Januari a.s. het eerste nummer van het maanschrift „Christelijk Vrouwenleven" kan worden te gemoet gezien. De uitgever E. J. Bosch Jbzn. te Nijverdal vond de damesAnthonia Mar- garetlia, Jonkvrouwe F. Bare van der Borch van Verwolde, Johanna Breevoort, A. C. Die- penhorst-de Gaay Fortman, M. M. Haveiaar- van Beeck Calkoen, A. van Hoogstra<en- Schoch en W. Klinkert bereid in de redactie zitting te nemen, terwijl meerdere bekende Christelijke vrouwen vaste medewerking heb ben toegezegd. De bedoeling is een positief Christelijk (geen politiek) blad te stellen tegenover de vele z.g.n. „neutrale" Vrouwenbladen. CHRISTELIJK VROUWENLEVEN. Reeds in het voorjaar van 1914 werden SOMMELSDJJK. Door de Rijkspolitie is proces-verbaal opgemaakt tegen P. v. d. H. te Middelharnis, wegens overtreding der ar beidswet. MIDDELHARNIS. Van den landbouwer J. B. is een koe uit nood geslacht daar dit dier een peenkop in zijn slokdarm had zitten wat den dood tengevolge zou hebben gehad. In het kantoor van den heer J. M. v. P. had een begin van brand plaats hetwelk spoedig door hem zelf werd gebluscht zoo dat erger voorkomen werd. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Heden is goedgekeurd terug ontvangen het 2e kohier van den Hoofdelijken Omslag, alsmede het suppletoire kohier. Tot 2e ambtenaar ter secretarie te Balk is benoemd, onze vroegere dorpsgenoot C. Braber, thans als zoodanig werkzaam te Odoorn. Tegen B. is procesverbaal opgemaakt, wegens diefstal van lood. OOLTGENSPLAAT. De raad dezer ge meente zal Woensdagmiddag 21/» uur in het openbaar vergaderen. De keuring voor den landstormplichti- gen der jaarklasse 1908 zal plaats hebben Maandag 11 Dec. a.s. des v.m. 10 uur in de Openbare School No 1 alhier. DIRKSLAND. De keuring voor den land storm jaarklasse 1908 zal plaats hebben op Woensdag 13 December v.m. 10 ure in de Openbare School. In den tuin van Mijnheer Z. werden Zaterdag j.l. nog eenige rijpe frambozen ge plukt. HERRINGEN. Vanwege de peulvruchten commissie is bekend gemaakt en worden door dit bericht alle belanghebbenden daar naar verwezen, dat vervoer van groene erw ten en stamboonen verboden is. Door het Bestuur dezer gemeente is thans de gemeentepomp staande aan den Molendijk verwijderd geworden endelooden buizen bij publieke inschrijving verkocht voor de som van f 40 aan smid J. Nieuwland. De keuring voor de Landstorm lichting 1908 zal plaats hebben te Dirksland, voor deze gemeente aldaar des voorm. 11 uur. Hoewel nog niet officieel bekend mag toch als hoegenaamd zeker worden bericht dat tot Brievengaarder is? of zal worden benoemd A. W. Korvink alhier. STELLENDAM. De vorige week werd een paard van den heer Goedkoop te Goedereede alhier door een beroerte getroffen. Het dier werd bij een landbouwer alhier op stal ge bracht. Donderdag is het tjalkschip „Maria" van Amsterdam groot 246 ton, schipper A. Stoter, op weg van Stellendam naar Oudenbosch met een lading suikerbietén, in het Aardap pelgat aan den grond gevaren. Maandagmor gen is men begonnen met de lading in eën ander vaartuig over te laden. Volgens mededeelingen van binnenge komen visscher8 brandde Maandagmorgen en ook Maandagavond de gasboei no. 4 van het Noord-Pampus niet. Men lette dus hierop f Hedenochtend sloegen door het ruwe weder een tjalkje en het visschcrsvaartuig GO 10 op het strand beoosten de haven van Goedereede. Pogingen van de sleepboot Tran- sito 2 om de vaartuigen vlot te brengen mis lukten. Ook de sloep van de sleepboot werd op strand geslagen. Later op den dag gelukte het eenige Goc- reesche visschers, bijgestaan door het bewa kingsvaartuig Albatros, de vaartuigen vlot te brengen en ook de sloep op te pikken. De GO 10 werd te Goedereede binnengebracht, de tjalk vertrok in de richting Stellendam. GOEDEREEDE. Bij het op de haven komen geraakte schipper W. T. zoodanig met zijn vaartuig in de klem, dat het roer uitpikte en in de diepte verdween. Met behulp van vele visschers werd het vaartuig in de haven ge- rokken. Door enkele Noardzeevisschers is met dit bedrijf voor dit seizoen een einde gemaakt en zal men beginnen met de garnalen vis- scherij. De z.g.n. bolk, een minderwaardige visch wordt alhier opgekocht voor f 50 per vat. Door eenige visschers zijn bij den strandvonder aangebracht ruim 70 door hen Bpgevischte dekens. Alhier is bij oe visschers het plan ge vormd een coöperatieve garnalenpellerij op te richten. OUDDORP. Naar wij uit goede bron ver nemen ligt het in het voornemen een 8ste lokaal bij te bouwen aan de Chr. School alhier. Alhier wordt een lijst ter inteekening aangeboden tot steun van de Zondagschool in den Oostdijk. In deze gemeente worden thans de mosselen gekookt en gepeld in vaten ver zonden, wat een groote drukte te weeg brengt. BRIELLE. Aan het bureau van politie zijn inlichtingen te bekomen omtrent de volgende gevonden voorwerpeneen gedeukte gladde gouden ring; een damesparapluie, en arm band en een heerenhorloge. De heer H. Oosterbaan te Rijssen die ook een benoeming ontving als directeur der gasfabriek te Breda, heeft voor deze laatste benoeming bedankt en aangenomen voor Brielle. HELLE V OETSLUIS, Verslag omtrent de Woensdag 15 Nov. 1916 gehouden Zangavond, gegeven door de Christelijke Gemengde Zang vereeniging „Volharding" te Helle- voetsluis. (Directeur de heer J. van Hartingsveldt). De rechterbovenzaal van het Militaire Te huis was goed bezet, toen bij den aanvang der Zangavond de heer C. Moerman opgaf te zingen Ps. 103 1. Na gebed werd door hem Psalm 150, de laatste der onberijmde psalmen voorgelezen, waarna hij In zijn ope ningswoord zich richtte tot de aanwezigen. Hij besprak het feit, dat de beide predi kanten, respectievelijk door dienst en drukke werkzaamheden verhinderd waren ter plaatse aanwezig te zijn, waarom hij zich geroepen achtte leiding te geven. Hij heete allen, zoo wel burgers als militairen hartelijk welkom, hoopte, dat het samenzijn tot aller genoegen zal voorbijgaan, maar wenschte bovenal.dat de strekking ervan zal zijn tot de glorie on- zes Gods. De Zangvereeniging werd voor gesteld en uitgenoodigd hare nummers te doen hooren. De indruk, die we van muziek en zang verkregen hebben, kon niet anders, dan zeer gunstig worden genoemd. Deege voorberei ding en gestadige studie kan alleen zooiets voortbrengen. indrukwekkend was het eerste vers uit Ps. 68„De Heer zal opstaan tol den strijd" vriendelijk, ernstvol klonk het zendingslied van Snoeck Henkemans, 't was alsof we daarin beluisterden, het verlangen van het diepge zonken Heidendom, naar de fonteinen des heils; eveneens kwam mooi uit het oude en toch altijd weer nieuwe lied„Eete zij God", verheffend en biddend klonken de ver zen „Heilig" en „Hoor ons Almachtge" Voor de noodige variatie was ook uitste kend gezorgd. Afwisselend met de zangnum mers werd orgelmuziek gehoord en gaven twee dames eenige liederen ten beste, waar van vooral het „Friesche Viaggelied aardig uitkwam. Het. proza stukje van den Voor zitter der Zangvereeniging was getiteld „Generaals inspectie" en bevatte een zeer humoristische schets uit het soldatenleven. In de twintig minuten lange pauze werden allen verrast door een gratisuitdeeling, be staande uit chocolademelk. Voorts werd op verzoek staande aangeheven het Oude Wil helmus. Het verdere van den avond was minstens even gezellig als het voorafgaande. Met geestdrift werden gezongen de Vader- landsche liederen„Bergen op Zoom"„Zij zullen het niet hebben" en „Nederland en Oranje". De heer J. K. Rietdijk vergastte ons nog op een voordracht „Het Pauwenveerke" Het verhaalde van een wedren tusschen twee boerende winnaar moest echter zijn zege praal betalen met den dood van zijn'eenigen zoon het tragisch einde van onbezonnen hoogmoed. De blijdschap weike heerschte kwam tot uiting in woorden van dank. Aller eerst voerde de Vesting Commandant het woord. Z. H. E. G. wees op de groote gave door God in christelijke muziek en zang ge legd, daarin was, ook dezen avond, beluisterd niet alleen aanhankelijkheid voor Vaderland en Vorstenhuis, maar bovenal liefde voor dtn Heer der Heeren. Nog anderen brengen woor den van dank. De zeer genoeglijke avond, die lang in onze dankbare herinnering zai blijven voort leven en in alle opzichten aan het gestelde doel heeft beautwooid, werd besloten met gemeenschappelijk zingen van het bekende versje uit Psalm 72, „Zijn Naam moet eeuwig eer ontvangen" enz. en dankgebed. MIEUWENHOORN. In de laatst gehouden raadsvergadering werd met algeineene stem men besloten de kermis af te schaffen. De raad bestaat enkel uit liberalen, dus treft het te meer, dat men toch tot afschaffing besloot. Een vergelijking met de liberale raadsleden te Hellevoetsluis, is voor de laatste zeker niet gunstig, waai zij eenparig tegen een der gelijk voorstel stemden. Ver-conservatief is hier wei het juiste woord. SPlJKENISSE. Door de plotselinge gladheid van Zaterdagavond hadden enkele ongeluk ken plaats die goed afliepen. De bakker De Bloeme met hit en kar on derweg zijnde moest dikwijls einden loopen en tot tweemalen toe viel het dier op den grond zonder zich te verwonden evenwel en ook geen materieele schade ontstond. De lantaarnopsteker op den ladder staande viel doordat deze uitgleed van 4 M. hoogte doch kon na eenige rust 's anderen daags den arbeid weer hervatten. ^VIER130LDERS. Dofiderdagnamiddag sloeg bij A. Lobs een wagen niet bieten onderst boven. De 2 jongens konden er nog bijtijds afspringen. De wagen had geen letsel. Zaterdag moest de onnibusdienst „Brielle- Hellevoetsluis" den dienst slaken. Onder deze gemeente aan den Straatweg werd 't paard uitgespannen en konden de reizigers terug- keeren. Ook bode Schordijk heeft bij J. Lan- gestraat zijn paard uitgespannen en gestald. Maandagmorgen is op den Brielschen Straatweg bij Den Briel een wielrijder uit Rockanje door den locomotief van den tram gegrepen. De persoon kwam aan de eene, de fiets aan de andere zijde van de trambaan te liggen. De fiets was stuk maar de wiel rijder kwam er met den schrik af. De cople van Ingezonden Stukken, die niet ge plaatst zijn, wordt niet teruggegeven. Builen verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgever. Uitvoerverbod Koolrapen en Paardepeen. Zoo er één branche is, welke door de te genwoordige regeeringsmaatregelen zwaar getroffen wordt, dan is het zeker wel de branche, wier bedrijf in den exporthandel van onverwerkte Groenten bestaat. Dag aan dag blijkt, dat onze minister van landbouw aan de belangen van hen, die bij dit bedrijf betrokken zijn, nu niet juist groote waarde toekent, terwijl zij het toch zijn, die een ge- regelden en gunstigen afzet aanzienlijk be vorderen, daardoor den land- en tuinbouw enorm steunen en helpen ontwikkelen en al dus op 's lands welvaart een veelbeteeke- nenden invloed ten goede uitoefenen. Een overdreven eisch is het dus niet, als zij ver langen, dat huune belangen bij onze regee ring een goede verzorging vinden en een overdreven billijkheidsgevoel is het evenmin als de minister uit economisch oogpunt zou meenen, dat groentenexportbranche en daar mede het land-en tuinbouwbedrijf bijzondere bescherming verdienen. Doch in plaats van beschermd, wordt zij telkens meer en meer in het nauw gebracht door maatregelen, welke niet slechts de uitoefening van haar bedrijf, maar ook het bereiken van winst (geen oor logswinst) tot een bijna algeheele onmoge lijkheid maken. Zij is als het ware tot een aambeeld vervormd waarop eenige enkelin gen hun ijzer mogen smeden. Zulks blijkt zonneklaaar nu de minister goedgevonden heeft te bepalen dat voor den uitvoer van Koolrapen en Paardepeen absoluut geen ver gunning zal worden gegeven, aangezien het noodig is, dat de geheele oogst dezer ge wassen in het binnenland wordt verbruikt. Juister .gezegd ware het geweest, indien de redactie dezer mededeeling had geluid „de restee/ende oogsl" inplaais van de geheeie oogst". Of ié het onwaar, dat enorme hoe veelheden Koolrapen en Paardepeen door en kelen drogerijen met toestemming van den minister werden opgekocht en verwerkt voor exportdoeleinde Om mij slechts even tot het artikel Koolrapen te bepalennaar mij ter oore kwam werden door een firma, welke ruim 40 drooginrichtingen exploiteert, niet minder dan tweeduizend waggons aangekocht om in gedroogden toestand te worden ge ëxporteerd. De groote rij van exporteurs, die dit artikel in verschen toestand uitvoeren, werden echter geheel en al door den minis ter uitgeschakeld. Helaas dient geconstateerd dat het stelsel van bevoorrechting van den enkeling ten koste van het geheel ook in ons land vrije toepassing vindt en het behoeft geen betoog, dat daardoor een storm van verontwaardiging in de betrokken kringen opsteekt, eene verontwaardiging, welke alles zins gemotiveerd is. Te verwonderen is het niet, al3 straks de benadeelden door onrecht vaardige achteruitzetting tot verzet geprik keld zich recht zullen trachten te verschaf fen door ontduiking der regeeringsvoorschrif- ten. En dan zal niet gevraagd worden, of de wetgever misschien meer schuld draagt aan de overtreding dan de overtreder, doch schuldig of niet schuldig wordt kort en be slist het schuldig over den laatste uitgespro ken en Barbertje moet hangen. Jammer, dat er in eigen boezem zooveel verdeeldheid heerscht, jammer dat hier het gemeenschap pelijk belang aan het individueele wordt ten offer gebracht; veel zou immers langs orga- nisatorischen weg te bereiken zijn. Berusting is thans zeifbenadeelingprotesten en inter pellaties kunnen thans leiden tot gezondere toestanden. Eisch is het dat exporteurs en landbouwers de noodige samenwerking zoe ken en er bij onze Kamerleden in het bij zonder bij hen, die door de betrokken land bouwdistricten werden afgevaardigd, op aan dringen, dat dezen voor de belangën der eersten opkomen. Van dezen zullen zij en mogen zij medewerking tot handhaving van recht en billijkheid verwachten. Worden zij in die verwachting niet teleurgesteld. Rotterdam, 15 Nov. 1916. JOH. HAKBIJL Jzn. STELLENDAM. De vorige week werden door de garnalenvisschers van 200 -400 K.G. garnalen per vaartuig gevangen, welke ge deeltelijk aan de pellerijen werden geleverd 25 cents per K.G. en gedeeltelijk voor rechtstreeksche verzending a 40 cents per K.G. Ook werd er een groote hoeveelheid schar aangebracht en geleverd tegen 15 cents per Kilogram. GOEDEREEDE. Door den Noordzeevisscher C. Lokker werd voor ruim f 500 aan versche visch besomd. Op Donderdag 21 December 1916 des na middags 3 uur in het logement van wed, G. Kanters Zn. te Oude Tonge, veilingen Donderdag 28 December 1916 des namiddags 3 uur in het logement van „wed. G Kanters Zn." te Oude Tonge, Afslag van 15 H.A. 25 A. 96 c. A. best bouwland met zoet wa terput, in den Lode wij kspolder te Oude Ton ge, te huur bij den Heer G. C. van Schouwen in 8 koopen. Notaris VAN 1 SPELEN. Vrijdag 22 December inzet en Vrijdag 29 December afslag, telkens des v. m. 10 Va "ur (na aankomst van de tram) in het Logement van Mej. de wed. Krtops te Stellendam van A. 66 24. 20 H. A. of 144 gemeten 72 V> Roeden V. M. Bouwland te Stellendam, zijn de Kavels 1. 3. 4. 7. 8 en 24 van den Een- drachtspolder en Kavel 15 van den Halspol der, in diverse perceelen en combinatiën, B. 2 84. 10 H. A. of 6 gemeten 56 Roeden V. M. Weiland te Stellendam, in den hoek van den Scharrezeepolder, in 2 perceelen en Combinatie. Het bouw en weiland is gedeel telijk vrij van huur en gedeeltelijk verhuurd. Het onverhuurde is dadelijk te aanvaarden. Notaris VAN DEN BERG te Goedereede. Woensdag 22 November 1916 bij AFSLAG des v.m. 11 uur, in het Cafe „De Weerd" te Barendrecht publieke verkooping van de gunstig gelegen Boerderij genaamd,,Land- Bouw- cn Veelust" en gevolgen net 75-81-89 Hectaren uitmuntend Wei- en Bouwland on der Geervliet thans verhuurd aan dhr. A. Barendreght bouw- en weiland tot 1 Jan. 1921, de gebouwen tot 1 Mei 1921 voor f 5000 per jaar. Te verleenen 31 perceelen verschillende combinatiën en in generale massa. Notaris W. St. VAN BILDERBEEK te Dor drecht. Op Woensdag 22 November 1916 's nam half 5 uur, te Melissant ter herberge van A. Both afslag van 6-83-90 Heet. (14 Gem. 268 Roeden V. maat) bouwland, te Melissant, in polder Oud- Melissant, nabij het Melissantsche Pad, kad. Sectie A. Nos. 131, 133, 134, 135 en 649, tot blootschoof 1918 in huur bij den Heer J. Sieling, in perceelen en in massa. Notarissen SCHADEE en LAMBERT te Rotterdam en Notaris VAN DER SLUYS. Op Woensdag 22 November 1916, 's nam. half 6 uur, te Mellssant, ter herberge van A. Both, afslag van een Woonhuis met Iand- bouwschuur, erf en tuin, te Melissant, aan de Dorpstraat, kad. Sectie A Nos. 1035 en 1106, samen groot 6 aren, 18 centiarenin 3 perceelen en in massa; ten verzoeke van Mej. A. en den Heer Johs. Nagtegaal. Notaris VAN DER SLUYS. Op Donderdag 23 November bij afslag, des middags 12 uur in het Café van den heer Klok aan de Turfkade te Brielle openbare verkooping van een huis met tuin aan de Zevenhuizen aldaar, Wijk 4 no. 106 groot 2 roeden, te aanvaarden 1 Febr. 1917 een huis groot 38 c.A. aan den Willerondam Wijk 6 No. 164 verhuurd aan den heer F. Stam k f 1,60 per week. Het pakhuis groot 41 c.A. daarnaast gelegen Wijk 6 no. 163. Direct te aanvaarden. Behoorende tot de na latenschap van den heer L. de Man. Een huis met erf groot 64 ellen aan de Voorstraat Wijk 3 no. 25 verhuurd aan den heer L. Vijf vin kei 'd f 1,25 per week. Eigendom de heer L. J. van Adrighem Jr. Notaris L. P. VAN DEN BLINK te Brielle. Op Vrijdagen 24 November en 1 Dec. a.s beide dagen des voormiddags 11 uur, in het koffiehuis van Gez. v. Driel te Zuidland, pu blieke verkooping van een Huis, Erf en Tuin te Zuidland aan den Zuidoordschendijk, groot 25 Aren 30 c.A. Bouwland in groot Zuid oord en 12 Aren 50 c.A. Tuinland in de 4e Raadsheerenhoek. Notaris C. LOEFF Zuidland. Op Woensdag 6 December bij veiling e« op Woensdag 13 Desember bij afslag beide dagen des voorm. 11 uur in het hotel „de Nymph" te Briele openbare verkooping van 45 bund. 35 roeden 77 ellen uitmuntend Wei en Bouwlanden onder Nieuwenhoorn en Vier- polders en wel gemeente Nieuwenhoorn 17- 58-20 Bouwland en 6-27-50 weiland aan el kander gelegen in de Klapmutshoek langs den Penscherdijk vanaf den Groenenweg tot de woning van dhr. A. H. van der Poel Pol der Nieuwe Goote. Verhuurd tot over 1917 aan den heer L. Blok Wz. 6-91-30 Bouwland in den Sluishoek en 5-76-90 weiland in den Werfhoek tegenover elkander gelegen aan de Groeneweg 1-55-40 weiland aan het Zwar- tewegje in den Steenhoek alles verhuurd tot over 1917 aan dhr. A. v. d. Hoede Cz. 3-49 70 weiland in Kouwenoord aan den'Mooldijk verhuurd aan dhr. C. Roeloffs tot over 1917. Polder Nieuwenhoorn. In de gemeente Oudenhoorn 2-32-30 Bouw land aan den Voorweg tot over 1917 verhuurd aan den heer H. Noordermeer Jz. Gemeente Vier- polders 1-57-37 Bouwland in den Tusschen- weg verhuurd tot over 1923 aan dhr. van der Lugt Melsert. Notarissen M. N. BEET, Haarlem en L. P. VAN DER BLINK te Brielle. Op nader te bepalen datums in December 1916 van18. 70. 74 H. A (40 Gem. 220 Roeden V. M.) Bouwland, te Dirksland aan den Fhilipshoofdjesweg, naast en tegen over hofstede Neerijnen, en aan' het z. g. Philipsslootjetot blootschoof 1917 verhuurd aan M. van Eek M. Cz. Notaris VAN DER SLUIS. MELISSANT. Uitslag der veiling op 15 Nov. van 6.89.05 H.A. Bouwland In den pol der Oud Melissant. Koop 1 J. A. Struijk Meliss. f 1130 p. Gem. 2 A. E. Struijk „3 f 1140 4 M. Both f 1100 5 J. A. Struijk f 1080 G M. Both f 1080 7 J. A. Struijk f 1080 8 C. Struijk S'dijk f 1180 Totaal f 16796 Uitslag der veiling op 15 Nov. vaneen huis een schuur en tuingrond aan de dorp straat te Melissant. Koop 1 huis L. Stolk Dirksland f 1660. 2 schuur f 1200. 3 tuingrond f 500. Totaal f 3360. Deserteur. Door een niet alledaagsch ge val is een gedeelte van de stad Groningen een tijdje in hevige beroering gebracht. Een patrouille militairen had opdracht een soldaat, die zich zonder verlof van zijn garnizoen had verwijderd, op te halen en naar de kazerne terug te brengen. De man was gewillig mee gegaan tot aan den Heereweg, waar hij eens klaps een café binnenhoide en verdween. Hij werd achtervolgd en in een naastliggende straat, waar hij eensklaps weer te voorschijn kwam, onder schot genomen. De man liet zich door dit dreigement echter niet tot staan brengen. Hij verdween, en is tot nu toe niet weer te voorschijn gekomen. Er worden nog steeds nasporingen gedaan om den deserteur op te vangen. Afschuwelijke dood. In den nacht van Zaterdag j.l. is nabij het Belgische dorp Bouchaute een Duitsche grenswacht door den electrischen draad gedood. De man wilde een pakje met zeep aannemen, maar viel met het aangezicht' op den draad. De ongelukkige was vader van zeven kinderen. Spoorwegongeluk. Zaterdag is bij Rahns- dorf, vlak bij Berlijn een afschuwelijk spoor wegongeluk gebeurd. Een ploeg van 6 mannen en 26 meisjes was op den spoorweg aan den arbeid, toen een trein met soldaten passeerde, Zondagsluiting -- Met ingang van 1 Jan uari 1917 zullen de kapperszaken te Eind hoven op alle Zon-en feestdagen gesloten zijn. Misdadiger uitgeleverd. Aan de Prui sische grens bij Etten is door de Holland- schc politie aan de Duitsche uitgeleverd een Zigeuner, die in Duitschland tal van moor den had bedreven. Het laatste had hij een jachtopziener met zijn vrouw vermoord en was toen naar Holland gevlucht waar de po litie hem gevangen nam een van de vele transporttreinen die telkens voorbijkomen. De leider van de ploeg gaf het gebruikelijke hoornsignaal en de arbei ders staakten hun arbeid aan de rails en traden terzijde om den trein te laten pasaee- ren. Zij gingen echter niet. allen van den spoorwegdam af, de meisjes bleven tusschen de rails van het sneltrein spoor Berlijn— Erkner staan, om den soldaten in den voor bijrijdenden trein toe te wuiven. Op dal oogenblik naderde van den anderen kant de Balkan trein met een snelheid van meer dan 80 K.M. De waarschuwingskreten werden overstemd door het geraas van den mililairen trein, de meisjes hoorden den naderenden trein niet en zagen hem niet door de stof wolken van den transporttrein. Met het vree- selijke gevolg dat de Balkantrein door een groep arbeidsters heenreed en 19 meisjes, allen jonge, vrooiijke kinderen uit Berlijn, verpletterde. Op drie na werden zij onher kenbaar vermorzeld. Een der geredde meisjes heeft kort na het ongeluk, ofschoon nog geheel van streek, een verhaal van het gebeurde gedaan. Wij waren allen heel vroolijk, zeide zij, in het vooruitzicht van den naderenden Zondag bespraken juist plannen voor uitstapjes en de vele treinen met soldaten die voorbij kwamen leidden onze aandacht meer dan anders af. Juist reed weer een trein voorbij. Mijn vriendin en ik wuifden met onze zakdoeken, riepen luide groeten tot de soldaten die met grapjes beantwoord werden en zoo doende was er vrij veel geschreeuw en lawaai. Plotseling hoorde ik een luiden kreet. Van wie hij kwam weet ik niet. ik keek op zij en zag tot mijn ontzetting, als door een nevel, de locomotief van een trein vlak bij mij. Ik liet mij instictmatig achterover vallen en rolde van den spoor wegdam af. Terwijl ik viel hoorde ik een hartverscheurend ge^il, dat ik mijn heele leven niet vergeten zal. Daarna werd het akelig stil. Toen ik opgestaan was, zag ik de bloedige lichamen van mijn vriendinnen op de rails en op den spoorwegdam liggen. Het was een ontzettend gezicht. In de verte verdween de rook van deri Balkantrein, die met onverminderde snelheid voortreed. Een verrassende ontmoeting. Aan het station te Apeldoorn arriveerde Vrijdag-

Maas- en Scheldebode | 1916 | | pagina 2