Woensdag 22 November 1916 Bl8le Jaargang N\ 2235 de Zuidhollandüclie en Zeeuwsehe Eilanden. 11© Oorlog. Antirevo Orgaan IN HOC SIGNO VINCES W. BOEKHOVEN. Art. 80 aangekomen. LAND* EN TUINBOUW. GEMEENTERAAD. Oese Courant verschijnt eiken Woensdag en S&terdsg Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p, 50 CeMt bij vooruitbetaling^ Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar Wonderlijke summers 5 Cent. SOMMELSD1JK. MetutaaamgeB es ©IsusÊsanfeisdingen 50 ösnt per plaatsing. ]$soote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte dis «ij hee^n Advertentiën worden insftwanht tot ninsda»- V.ij'in.rifi--' ij die zich nu abonneer en, ont vangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. De strijd om Art. 80, het kiesrecht artikel is beslecht; zonder hoofdelijke- stemming is 't na een korte verklaring der Antirev. partij, dat ze met dit in dividualistisch kiesrecht niet mee mag gaan, aanvaard. Zoo is er dan in de toekomst1. algemeen mannenkiesrecht. 2. evenredige vertegenwoordiging. 3. .stemplicht. 4. de deur open voor Vrou wenkiesrecht. De voornaamste wegbereider voor 't A. K. is geweest, niet mr. Troelstra, maar mr. v. Houten, die door zijn wet het aantal kiezers zóó onmetelijk uitbreidde, dat 't Alg. K. niet meer tegen te hou den was. Hij, die oud-minister, gaf daar bij nog zooveel vervelende kenmerken, dat de lust in alle kiesvereenigingen, die in de Januari- en Februari-maand aan 't kiezerswerven warende ver zuchting slaakten: geef toch asjeblief een ander kiesstelsel, want al die pa pieren modellen voor die allerlei soor ten kiezers, stuiten ons tegen de borst. Hoe meer kiezers er na van Hou tens ministerschap bijkwamen (en ze kwamen in legio), des te meer rijpte in alle partijen en in alle lagen der bevolking 4© wensch, om maar zoo vlug mogelijk de wet- van Houten aan jjant te zetten en door een ander stel sel te vervangen. Dat er dus door de S. D. A. P. een reeds geopende deur is opengebroken, staat een ieder, die de historie sinds 1896 heeft nagegaan, vast. De S. D. A. P. heeft, en dat moet er kend, de zaak van 't Ieders-kiesrecht warm gehouden, ze heeft er door mo ties in de Kamer, door propaganda in meetings en op straat en plein meer kracht achtergezet, meer haast. Maar dit wist ieder: Het A. K. was toch niet meer te keeren, ook zonder de S. D. A. P. zou door de ontwikkeling der Maatschappij en door de krenterige bepalingen die Van Houten gaf, dat Alleman-Kiezer toch in de Grondwet gekomen zijn. De geschiedenis van 't Kiesrecht nu nog na te gaan sinds 1848 zou een boekdeel vormen; alleen dit moet ge constateerd, dat in den loop der jaren bij alle partijen een opschuiving heeft plaats gehad. De Vrij-Liberalen deins den voor 't A. K. terug, tenzij de Eer ste Kamer een hechter bolwerk werd tegen den stormaanval der zich uit breidende Democratie. De ÜDieliberalen in hun bekend Kiesrechtrapport, een lijvig boekdeol, wilden geen bedeelden als kiezers opnemen; de Vrijz. Democ ten wilden uitsluiten de doorloopend bedeelden. In één woord: velerlei be zwaren werden in allerlei partijen te berde gebracht, die toen gegrond waren maar nu zijn losgelaten door de voort gaande ontwikkeling der democratische gedachte. Zoo ook met 't Vrouwenkies recht Lees de oude kiesrechtgeschriften maar aan 't Vrouwenkiesrecht werd weinig aandacht geschonken dan door de S D. A. P. maar in de laatste ja ren, ook onder den invloed der Buiten- landsche Vrouwenkiesrechtbeweging, is er in Nederland bij de Linkerzijde een anderen kijk op deze zaak gekomen ®n de Minister, daarmee rekeninghou dende heeft nu zijn „indien en voor zoover" in de Grondwet gekregen d.i. 't Vrouwenkiesrecht kan tot stand komen indien» en >voor zoo verre* fa nieuw® wetgever fat zeil zal belie ven, de deur staat dus eventjes open en de toekomstige Minister mag en moet 't geven onder voorwaarden, die hij zelf stelt; maar geen kenteekenen van maatschappelijken welstand mogen worden ter wet gesteld. De Antir. partij kan met dit nieuwe art. 80 maar half blij zijn Ze heeft steeds geijverd voor Evenred. Verte- genw. en die komt. Maar stemplicht komt óók, en daar heeft ze zich steeds tegen verzet. En in art. 80 ligt niet 't Huismanskiesrecht, maar 't atomis tische beginsel, dat ons altijd tegen de horst stuitte. Het meervoudig kiesrecht, waarvoor in ons Program een lans gebroken is sinds 1878, is ook van de baan. Het Vrouwenkiesrecht dat ons als aanhangsel van 't Algemeen Kiesrecht, vijandig te gen stond, komt. Zoo is er dus voor de Antir partij weinig te roemen dan alleen in de Evenredige Vertegenwoor diging, waarnaar we steeds, uit gevoel van recht en billijkheid bij 't verdoelen en bezetten der zeiels, hebben verlangd. Die Winste mag met blijheid ge boekt. Nu kan elke partij haar recht vaardige portie zetels krijgen en het allertreurigste miskennen der minder heden heeft gelukkig uit; iedere kie zer kan zich in zijn stemwensch open haren en iedere stem heeft nu waarde, waar vroeger de helft min één alle in vloed kwijt wasdeze ging stemmen met de zekerheid, dat ze 't niet voor succes deed, maar alleen ïtprotest te gen 't vijandige beginsel; en had de stembus gesproken, dan had men, ja, wezen stemmen, maar nutteloos, dan alleen dat men door zijn actie weer wat meer politieke opvoeding had be tracht en zijn beginselen weer had publiek gemaakt. Nu echter is dat gansch anders. En door den stemplicht zal ook veel veranderen Dat jachtmaken op kie zers is uit! Voortaan moet men naar de stembus; alleen men kan blanco stemmen; maar wie doet dat heden nog Art. 80 ligt dus vast. Wat zal Art. 192 brengen Ook tegenvallers voorde Rechterzijde Zal bij dit onderwijsartikel de grootste winst hij Links zijn, zooals dit onge twijfeld bij art. 80 't geval is Ons huis manskiesrecht ligt tegen den grond; zal nu ook de Vrije school worden dood gezwegen en de Op. school nog de school blijven? Afwachten! Maar we zijn wei nig hoopvol gestemd. Het nieuwe artikel, luidt nu aldus: 1. »De leden der Tweede Kamer worden rechtstreeks gekozen door de mannelijke ingezetenen, tevens Neder landers of door de wet als Nederland- sche onderdanen erkend, die den door de wet te bepalen leeftijd welke niet beneden 23 jaren mag zijn, hebben be reikt en door de vrouwelijke ingezetenen die aan gelijke voorwaarden voldoen, indien en voor zoover de wet haar niet uit hoofde van aan het bezit van maatschappelijken welstand ontleende redenen, kiesbevoegd verklaard. Iedere kiezer brengt slechts ééne stem uit. 2. De wet bepaalt in hoeverre de uitoefening van het kiesrecht wordt ge schorst voor de militairen bij de zee- en de landmacht voor den tijd gedu rende welken zij zich onder de wape nen bevinden» 3 Van de uitoefening van het kies recht zijn uitgesloten zij wien dat recht bij onherroepelijke rechterlijke uitspraak is ontzegdzij die rechtens van hunne vrijheid zijn beroofd en zij die krach tens onherroepelijke rechterlijke uit spraak wegens krankzinnigheid of zwak heid van vermogens, de beschikking of het beheer over hunne goederen heb ben verloren, of van de ouderlijke macht of de voogdij over een of meer hunner kinderen ontzet zijn. Aan onherroepe lijke veroordeeling tot eene vrijheids straf van meer dan een jaar of wegens bedelarij of landlooperij, zoomede aan meer dan twee, binnen een door de wet te bepalen tijdperk vallende, onherroe pelijke rechterlijke uitspraken openb. dronkenschap vaststellende, verbindt de wet tijdelijk of blijvend verlies van het kiesrecht. 4. De uitoefening van het kiesrecht is verplicht volgens regels door de wet te stellen.* SÜiTEHLAND. V UIXeSYXB Vik««sS«KMI 3*t®T«©K)SS«. 19®. j Adverteatiëa 10 sent per segsi en s/3 maal, Msslaasei 26 1 Boekaankondiging I Cleat per regel en 4/g *®al. .18«* «luMteis vtsor sa*- «tr»s.<riM«* e,«sw«j'.re.«i!e8«.B«-"«.(. rr«iierr tswr &m** «Jet*» 4ui*« z R Wichelroede, bodemonderzoek en kippenfokkerij. Onze lezers hebben misschien in de laatste jaren wel eens gelezen van z.g. „waterzoekers" die met behulp van een wichelroede een gaffelvormige wilgentak of dito staaf van aluminium of ander metaal water, ook metalen wisten op te sporen. In „De Veldbode" weet iemand te vertellen dat de wichelroede ook van nut moet zijn in de fokkerij, dat men b.v. daarmee kan nagaan of er uit een ei een haan of een hen zal komen. Hij zegt namelijk: „Een tweede vermogen van het werktuig is, dat het zich tegenover al wat vrouw is, zoowel tegenover den vrouwelijken mensch als tegenover den vrouwelijken vogel anders gedraagd dan te genover de mannelijke individuen. Wil men nu weten, welke kipeieren hennetjes en welke haantjes zullen leveren, dan heeft men de eieren slechts één voor een met de roede te naderen. Het spreekt vanzelf, dat dit ook op eendeeieren en op drachtige paarden, koeien en schapen van toepassing moet zijn. Naar aanleiding van dit bericht, kunnen wij mededeelen, dat we vóór een paar jaar kennis maakten met Mejuffrouw Stein, ook bekend als roedeloopster. We vernamen van haar, hoe zij onder controle van wetenschap pelijke mannen in het buitenland met behulp van haar roede metalen en wateraders had gevonden, en zij heeft ook in onze woonplaats haar „gave" vertoond, d.w.z. op een zekere plek zagen we duidelijk hoe de roede in haar hand „werkte" en dit telkens deed, als zij die plaats naderde. D&tr zou dan volgens haar een waterader zijn. Velen van ons ge zelschap namen ook de roede in de hand, maar deze bieef dan werkeloos. Mejuffrouw Stein nam toen in onze woonplaats naar we vernemen ook proeven bij menschen de roede vertoonde bij mannelijke personen een andere werking dan bij vrouwelijke. Na den oorlog vertrekt deze roedeloopster waar schijnlijk met een regeeringsopdracht naar Indië. In „De Veldbode" van 4 November ver haalt een ander (N. F. Snel te'Almelo): „Het jaar 1911 gaf mij aanleiding eenige aandacht te wijden aan de verbetering van den drinkwatertoestand op mijn boerderij „Hermanshoeve". In dat zéér droge jaar wa ren de slooten uitgedroogd, de pompen gaven geen water meer. Het water door diep graven verkregen, was in troebel en werd allengs onreiner. Ik las toen iets over wichelroede- proeven, vernam dat er iemand te Apeldoorn woonde K. R. Graber, Bloemheuvellaan 40 die het vermogen bezat de plaats aan te wijzen, waar diep in den bodem een waterader aanwezig was en dat hij zelfs voelen kon aan zijn zenuwen of dat goed dan wel slecht water was. Bij zijn komst op mijn boerderij waren ongeveer 30 belangstellenden aanwezig. Hij verlangde eenige vrije ruimte om zich heen teneinde niet afgeleid te worden en ging van uit het boerenhuis op stap. Na ongeveer een kwartier gezocht te hebben, vond hij een punt, waarop de wichelroede omboog daarna overtuigde hij zich, hoe de onder- gronds-strooming liep en verklaarde zeker te zijn, dat op dat punt te allen tijde vol doende en goed water zou te vinden zijn. Hij meende, dat de bron ongeveer 30 a 40 meter diep lag. Natuurlijk wilde daarna ieder aanwezige, waaronder ook dames waren, beproeven, of die gave ook hem of haar toebedeeld was, maar tevergeefs. Daarna mocht iedereen hem en de wichelroede nagaan, hem vast houden en de vrije beweging van hefwerk tuig nauwkeurig volgen, zoodat tenslotte niemand meer twijfelde aan des onderzoekers eerlijkheid» Het pulsen der buizen heeft later plaats gehad en op 20 meter diepte werd goed drinkwater gevonden. Toen werd er een pomp opgezet en eenige dagen lang gepompt, zonder dat de watervoorraad verminderde. Naar waarheid kan ik verklaren, dat de bo venstaande heer Graber een ernstigen indruk maakt. Hij is geen opsnijder, geen afzetter, geen vertooningmaker. Zijn declaratie was zéér gematigd en zijn succes volkomen. De wichelroede heeft al een heele geschie denis ook in de allerlaatste jaren. In verschil lende landen zijn onder betrouwbare controle proeven met roedeloopers genomen, waaruit het bestaan der „gave" onbetwistbaar moet zijn gebleken. Het bezit daarvan schijnt ech ter niet voldoende te zijn, om ze praktisch te kunnen benutten. Daartoe moet „oefening" noodig wezen. C. B. DE TOESTAND. Er begint voor het volk van de met bloed bevlekten troon lucht te komen. De Serviërs zijn weer in Servië. Na bijna een jaar lang buiten hun vader land te hebben moeten strijden is het hun thans gelukt de geboortegrond weer te be treden. De Duitsche staf meldt: „Nadat het den vijand gelukt was bij hoogte 1212 ten noordoosten van Cegel vorderingen te maken, namen de Duitsche en Bulgaarsche troepen een stelling ten noorden van Monastir in. Monastir is derhalve opgegeven. En het legerbericht der geallieerden deelt mede, dat het Balkanleger gisterochtend Monastir binnengerukt is. Het werd tijd dat Sarrail eenig succes van beteekenis van zijn troepenmacht kon melden aan zijn lastgevers. Deze eerste vooruitgang van het leger der geallieerden is voornamelijk te danken aan de Servische legerflank. Deze zijn de oud- Grieksche stad, tegenwoordig de belangrijk ste plaats in het deel van Servië dat tegen Griekenland ligt, binnengetrokken. Of de Servische regeering reeds haar zetel op eigen gebied kan vestigen, is nog zeer de vraag, daar de herovering van deze stad nog maar beteekent herwinnen van een klein deel van het Servische gebied. Deze overwinning is slechts van politieken aard, zegt de N.R.Ct. Van militaire beteekenis zijn al deze ge vechten alleen in zoover als zij strijdkrachten van de centralen binden en afhouden van andere gevechtsterreinen. Want dit offensief om Monastir is geen offensief tot afsnijding van de groote Balkanverbinding der centrale rijken met Konsiantinopel, het werkt slechts zeer indirekt samen met de (mislukte) po gingen van de Russen om door de Dobroedzja heen op de Turksche hoofdstad aan te trekken. Want juist in de richting van Monastir is de legermacht van Sarrail het verst van die zoo- evengenoemde verbinding verwijderd. Daarbij komt, dat, al hebben de gevechten InMace-, donië ook al troepen der centralen in beslag genomen, dat toch blijkbaar niet genoeg het geval is geweest, om aanmerkelijke verlich ting in Roemenië teweeg te brengen. Zoo gelukkig de Serviërs, zoo ongelukkig de Roemeniërs. Het gaat voor hun daar de verkeerde kant op. De terreinwinst daar door de centralen be haald is volgens het overzicht van den Duit- schen staf nog al van beteekenis. Berlijn meldt „De operaties aan het Zevenburgsche zuid front hebben het verwachte verloop gehad. De uitgang uit de bergengten in de Wala- chijsche vlakte is, niettegenstaande den hard- nekkigen tegenstand der Roemenen, door de Duitsche en O.-H. troepen geforceerd. Sterke Roemeensche afdeelingen zijn tus- schen de Jiul en Gilort, in den slag van Targu Jiu uiteengeslagen en met buitenge wone zware bloedige verliezen verslagen. Pogingen van den vijand om met nieuw aangevoerde troepen de Duitschers van het Oosten uit te omvatten zijn mislukt. De Roemenen achterna trekkend bereikten de Duitsche troepen de lijn Orsova-Craiova. Ten zuiden van den Rooden Toorenpasis de weg Calimunest-Siuci overschreden. In het geheel werden van 1 tot 18 Nov. 189 officieren en 19.338 man gevangengeno men en 26 stuks geschut, 17 munitiewagens en 72 mitrailleurs buitgemaakt". inderdaad is hiermee de moeilijkste operatie geschied. De sterkste verdedigingslinie bezat Roemenië toch in den bergketen, die slechts door enkele passen wordt doorsneden. De uitgangen uit het gebergte zijn nu in het bezit van Duitschers en Oostenrijkers, Op het Westfront niets van belang. in de buurt van Sarny schoten de Russen een Zeppelin naar beneden, maakten daarbij •ongeveer 300 K.G. bommen, twee kanonnen en twee mitrailleurs buit en namen 26 man, die de bemanning van het luchtschip vorm den, gevangen. Bij het uitvaren uit de haven van New- Londen is de onderzeëer „Deutschland" in aanvaring geweest met een haar begeleidende sleepboot. Deze laatste is gezonken waardoor 7 menschen omkwamen. De Deutschland is daarop weder terugge keerd naar haar vertrekpunt teneinde her stellingen te ondergaan. De deurwaarder heeft aan de eigenaren van de Deutschland zoo meldt Reuter een eisch beteekend tot betaling van een schadeloosstelling tgn bedrage van 2.500 p. st. per ton voor de door de Deutschland ge ramde sleepboot. De Deutschland ligt thans op de ankerplaats, vanwaar ze is vertrokken, met een gat aan weerszijden van den boeg. Door het federale gerecht wordt een onder zoek ingesteld naar hetgeen Donderdagnacht is gebeurd. Men weet dat de Deutschland overwachts was vertrokken. Kapitein König en de bemanning werden uit een bioscoop te New-Londen gehaaid om naar boord te gaan, daar de scheepsagent was komen mee- deelen dat het oogenblik van vertrek was gekomen. Het publiek wist niet beter of de Deutschland zou nog een week blijven. Bij de aanvaring met de sleepboot scheen de maan. Zoolang het onderzoek duurt weigeren de opvarenden iets mee te deelen. Zij zijn allen als getuigen opgeroepen. Daarom is eenon- middelijk vertrek niet te wachten. Een iid van de bemanning vertelde over de botsing, dat de sleepboot onverwachts voor de duikboot kwam en door deze toen van achteren werd getroffen. De ketels ontploften en de sleepboot zonk. Alleen kapitein Hirsch van de Duitsche stoom boot Neckar, die in Amerika is opgelegd, werd van de opvarenden gered. Hirsch greep een reddingboei die van de duikboot werd afgeworpen. Gemeenteraadsvergadering te HELLE- VOETSLUIS, op Vrijdag 17 Novem ber 1916 des avonds 7'/s ure. Voorzitter de Burgemeester. Alle raadsle den aanwezig. Het aanvangsalaris van de hoofden der Openb. Lagere School, wordt na eenige dis- sussie vastgesteld op f 1400, met 4—5 jaar- lijksche verhoogingen van f50, maximum f 1600. Het in het adres van het N. O. G. gevraagde salaris voor het personeel derM. U. L. O. School, wordt na inlichtingen van den Voorz., waaruit blijkt, dat de onder wijzers bij verhooging toch hun persoonlijke toelage zullen blijven behouden, met alge meen goedvinden van de hand gewezen. Aan de orde wordt gesteld, bespreking van de Inkomsten op de begrooting 1917 gebracht. En der sectie's wenscht de markt- gelden met f 1000 te verminderen, afschaf fing der kermis en daarvoor In de plaats te stellen het houden van volksspelen, met ver bod van drankverkoop. De Voorz. moet namens B. en W. zich hier tegen verklaren, niet om te pleiten voorbe houd der kermis, maar uit financieel oog punt, de gemeentekas kan het bedrag van f1000 niet missen. Dhr. Schlosser wijst er op, dat het nu reeds 2 jaar gemist wordt en vermoedelijk ook voor 1917, toch moest de Hoofdelijken Om slag niet worden verhoogd. Dhr. Prins zegt, dat ontwrichting der be grooting door het verdwijnen van dezen post niet zal plaats hebben. De publieke meening is in deze gemeente wel eenigszins geken terd, waar vroeger de stelling hier werd ver kondigd, dat zij die voor afschaffing waren, in den Raad niet thuis hoorden. Er zijn an dere gevoelens gekomen ook bij andere par tijen, dan waartoe Spr. behoort: Uit het oog punt van het gebruik van sterken drank zou het alleen al bestreden moeten worden. Na afloop der kermis, ondervindt menig gezin de financieele schade, de neringdoenden niet minder. Om de kermis te laten verloopen en haar eigen dood te doen sterven, is op zijn zachtst genomen een voorstelling zonder eenige zekerheid. Spr. wijst op gevaar voor besmetting, ker mispret met een snijpartij, zooals het zich hier heeft afgespeeld. Van deze plaats moe ten wij niet alleen de materieele, doch ook de geestelijke zijde bezien. (Dhr. Schlosser. Volkomen juist.) 7 Ver» eenigingen zouden ons verzoek willen steu nen» doch wij achten het niet noodig deze

Maas- en Scheldebode | 1916 | | pagina 1