lie Oorlog* officieel gedeelte. plaatselijk nieuws BUITENLAND. BINNENLAND. VISSCHER1J. RECHTZAKEN. VERKGOPINGEN. GEMENGD NIEUWS. KERK EN SCHOOL. verhoogd worden en wel door eiwit van dier lijke afkomst: vleeschmeel, gebroken beenen, gedroogde garnalen, enz. In 't algemeen kan in de boerderij slechts vleesch- of vischmeel in adumerking komengedroogde garnalen zijn geen handelsartikelen en gemalen beenen kunnen slechts een paar dagen bewaard worden, langer bewaard worden ze niet meer met graagte opgenomen, zooals de schr. uit ervaring gebleken is. Het z.g. ochtendvoer uit den handel geeft wel gemak, maar men kan goedkooper zelf fabriceeren. Wanneer men b.v. een mengsel van tarwe en zware haver, waarbij nog een vijfde erwten, laat malen, en dit aanmengt met ondermelk, en per kip 5 a 10 gram vleeschmeel toevoegt, krijgt men een voer, dat bij een hoog eiwit- en vetgehalte met graagte opgenomen wordt. Vooral ook dit laatste is van veel belang. Teneinde de sma kelijkheid te bevorderen, kan men ook broe ien met kokend water, maar aan ondermelk geeft de heer M. de voorkeur: dit is op zich zelf ai een voedermeel en het broeien bena deelt de verteerbaarheid, 't Mengsel moet eenigszins zul blijven. Men voere op gere gelde tijden; twee keer per dag is voldoende. Ongeveer een uur vóór 't op stok gaan, geve men heel graan. Bij slecht weer voedere men binnenshuis. Een vat met drinkwater, dat eiken dag vernieuwd wordt moet steeds op dezelfde plaats gereed staan. 's Winters geve men groenvoer, b.v. sluit- kool. Men hangt de kooien op: 200 kippen kunnen per dag gemakkelijk 4 a 5 dikke kooien aan. Ook fijngehakt klaverhooi of klaverblad kan men, met het weekvoer ver mengd, toedienen. C. B. DE TOESTAND. Er komt de laatste dagen weinig nieuws. Op het Westfront ging het dorp Saily Sai- lissel dat ongeveer tusschen Bapaume en Peronne inligt in twee dagen tijds viermaal in andere handen over. Een bewijs, dat tot nog toe de strijdende partijen daar tegen elkaar opwegen. Op het Oostelijk gevechtsterrein hebben de centralen hun plaatselijke aanvallen op verschillende punten voortgezet, onder andere aan de Narajofk'a in Galicië. en in de Kar- pathen. Aan de Noordoostelijke grens van Zeven burgen zetten zij hun offensief voort, zonder dat groote veranderingen zijn ingetreden. Aan de Roemeensche zijde van de Zuid grens van Zevenburgen woedt de strijd met onverminderde hevigheid voort. De Roeme- niërs brengen krachtige tegenaanvallen ten uitvoer. Evenwel maken de centralen, hoewel zeer langzaam, toch telkens nog nieuwen vooruitgang, terwijl zij mede hun offensief ook in de breedte verdere uitbreiding geven. Alleen in de Dobroedsja heerscht een eigen aardige toestand. Nadat de vereenigde Russische en Roe meensche troepen vóór de linie Cernavoda- Constanza de nederlaag hadden geleden, al dus de N. R. Ct., en die linie hadden moeten prijsgeven, waren zij met buitengewonen spoed naar het Noorden getrokken. Zooals achteraf duidelijk is geworden, hebben de centralen hen echter niet verder dan Babadag met de cavalerie vervolgd. Hun hoofdmacht is niet ver van zooeven genoemde linie blij ven staan. Blijkbaar achtten de centralen het niet in hun belang hun vijanden naar een terrein te volgen, waar een slag zou moeten aanvaard ver van hun eigen basis en met slechte achterwaartsche verbindingen en dichtbij de plaatsen van overgang over den Donau, waar de vijand voortdurend nieuwe strijdkrachten kon aanvoeren. Nu de leger macht van Russen en Roemeniërs in het uiterste Noorden is hersteld en aangevuld, ontwijken de centralen een slag en beproe ven deze legermacht daar te krijgen, waar zoo'n slag voor hen in betere omstandig heden zou kunnen aanvaard, te weten dicht bij hun nieuwe basis Cernavoda-Constanza, waar de achterwaartsche verbinding van deri vijand lang en bezwaarlijk wezen moet. Deze gaat dan ook langzaam en aarzelend vooruit. En hiermede is dan ook het voornaamste van de gevechtsterreinen weergegeven. Het schijnt thans zeker te zijn, voorzoover men de Reuter-telegrammen mag gelooven, dat Wilson tot 1921 in het Wittehuis te Was hington zijn functie zal blijven vervullen. Wilson dus gekozen; hoewel er nog ver scheiden dagen kunnen voorbijgaan voor de officieele telling is afgeloopen. Het schijnt dat er een geschil is ontstaan betreffende een defecte stembus, die aanlei ding was geweest, dat inLes Angelos (Ca- lifornië) 2000 stemmen van Hughes verkeer delijk waren toegekend aan Wilson, hetgeen tengevolge zou hebben gehad, dat Wilson er in Californië met een meerderheid van 345 stemmen is gekozen. Het blad de Boston Travoller, een der cou ranten die voor Hughes zijn, geeft toe, dat Wilson is gekozen, NEDERLAND EN DE OORLOG. De Batavier VI. Het stoomschip Batavier VI, van de Bata- vierlijn, is naar Zeebrugge opgebracht. Dit is gerapporteerd door het hier aangekomen stoomschip Batavier IV, dat het bericht ge kregen heeft van het stoomschip Rijn, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag kort na de Batavier VI den Nieuwen Waterweg uitliep. De Batavier VI heeft geen passagiers aan boord en ook geen levensmiddelen. De ge- heele lading bestaat uit stukgoed. Wolff seint uit Berlijn Voor den mond van de Theems is op 12 dezer het Nederlandsche stoomschip Bata vier VI met een vrij grooten voorraad con- trabanda aan boord door onze Vlaamsche zeestrijdkrachten aangehouden en in de ha ven gebracht. De Import. Het stoomschip Import, firma Ch. Cornel- der Zonen, is op de thuisreis van Londen naar hier, door een Duitsche duikboot aan gehouden. Ingevolge lastgeving had de be manning het stoomschip reeds verlaten en zich in de booten begeven, toen men op de duikboot vermoedelijk onraad bespeurd heeft. Althans de duikboot verdween plotseling. De bemanning heeft zich daarop weder aan boord begeven en is Zondag met de Import behouden alhier aangekomen. KOHItvR VAN HET SCHOOLGELD VOOR HET LAGER ONDERWIJS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sommelsdijk maken bekend, dat een afschrift van het kohier van het school geld vooi het lager onderwijs over het 4e kwartaal 1916, gedurende vijf maanden, van 13 November 1916 tot en met 12 April 1917 ter gemeente-secretarie voor een ieder ter lezing ligt. Sommelsdijk, 11 November 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BOUMAN. Burgemeester. Iz. GEELHOED, Secretaris. OPENBARE KENNISGEVING. Rijks directe belastingen. De Burgemeester van Sommelsdijk; Gelet op de beschikking van den Directeur der di recte belastingen, invoerrechten en accijnzen te Rotterdam, d.d. 9 dezer, afd. Directie be lastingen, no 7823; Maakt bekend, dat vanaf 1 Januari 1917 door den Ontvanger der directe belastingen te Middelharnis in deze gemeente voor ontvangst, dier belastin gen zitting zal worden gehouden op den der den Woensdag van elke maand, behalve in de maanden Januari, Februari, Augustus en December, van des voormiddags 9 tot 12 uur. Sommelsdijk, 10 November 1916. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. SOMMELSDIJK. De Wagenmaker M. J. v. D. had het ongeluk een puistje op den neus open te krabben, waardoor dat lichaamsdeel zoodanig opzwol, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Bij Kon. Besluit van 9 dezer zijn aan Mej. E. v. d. Vlies, alhier, de volgende pen sioenen verleend. Als hoofdonderwijzeres van de Bewaarschool f 327.— Als onderwijzeres in de nutt. handw. aan de O. L. School f 178. 1. v. d. M. kantoorbediende bij de fa. M. de Gast alhier had het ongeluk van een fiets te vallen en zijn been te breken. Schuttevaer. Het weekblad van de Schippers-vereeni- ging Schuttevaer meldt: Inzake het verzoek: langzaam varen van de tramwegbooten in de haven van Middel harnis, werd van de Rotterdamsche Tram weg-Mij. de mededeeling ontvangen, dat on der de meeste omstandigheden de felle stroo men voor de haven van Middelharnis eischen, dat met het oog op een veilige navigatie de haven met een behoorlijke snelheid wordt in- en uitgeloopen. Bij laag water is de ver houding van het natte profiel van den haven mond en dat van het schip zoo ongunstig, dat reeds bij geringe snelheid een aanmerke lijke zuiging ontstaat. Gelet op het boven staande doen de gezagvoerders alles om het bedoelde euvel tot een minimum te beperken. De directie geeft in overweging, „de kla gende leden er opmerkzaam te maken, dat zij meer maatregelen kunnen nemen om de voor hen nadeelige gevolgen van dit euvel te voorkomenzij zijn hierin maar al te zeer nalatig." Inzake het verzoek: geen goedkeuring te verleenen aan de nieuwe octrooigeldregeiing te Ooltgensplaat, werd van het provinciaal bestuur van Zuid-Holland de mededeeling ontvangen, dat het nieuwe octrooigelü tariet, behoudens eenige geringe wijzigingen, gelijk luidend is aan het reeds thans bestaande en dat er om die reden geen termen bestaan om de verordening niet ter goedkeuring veor te dragen. MIDDELHARNIS.* Bij Kon. Besl. wordt aan deze gemeente een voorschot verleend van ten hoogste f 8635, teneinde haar in staat te stellen tot voldoening van de koopsom van het perceel, bedoeld in het Raadsbesluit van 25 Mei. De matroos J. de Koning is aangesteld als schipper op de vischsloep „Theodora Emmerentia" welke sloep verkocht is onlangs en thans zal varen van Maassluis. Terwijl den heer L v. d. Meide per fiets over de kaai aan kwam rijden had hij 't on geluk le vallen waardoor hij zijn been brak. De zoon van P. Boeter welke van een wagen af wilde stappen had 't ongeluk er af te glijden waardoor een der wielen over zijn voet reed en dit lichaamsdeel ernstig gekneusd werd geneeskundige hulp was noodzakelijk. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Voor de onderstaande personen zijn de achter hun namen vermelde plaatsen aangewezen als garnizoen. F. Trommel corps wielr. Breda, W. Goemare Pont. Dordrecht, J. de Wachter inf. Bergen op Zoom. P. Kornet inf. Bergen op Zoom. DEN BOMMEL. De militieplichtigen der lichting 1917 zijn toegewezen als volgt: K. Bakker, N. Hameeteman en H. Houthuizen 3 Cie. 1 Bat. 3 Reg. Infie.. Bergen op Zoom. J. van Delft korps Pontonniers te Dordrecht A. L. Houthuijzen en N. Jacobs 1 en 2 Cie 11. Bat. 4 Reg. vest. art. Willemstad. A. Lokker zeemilitie, L. Melissant en J. Westdijk 4 Bat. 1 Reg. Vest. Art. Gorinchem. OOLTGENSPLAAT. Belanghebbenden word herinnerd dat de gelegenheid tot toetreding als lid der Varkensvereeniging de Voorzorg is opengesteld vanaf heden tot 1 Maart a.s. aanmelding bij dhr. W. J. Donkersloot Lz. OUDE TONGE.* Onze vroegere plaatsge noot dhr. J. van Ballegooij Jr. thans 2e amb tenaar ter secretarie van Winterswijk is benoemd tot le ambtenaar ter secretarie van Alblasserdam. D1RKSLAND. Tegen M. de R. is proces verbaal opgemaakt wegens het te kort aan rijden van het fietspad aan den Gelderschen- dijk. Onze vorige dorpsgenoot J. van Ouden aren kommies (ferificateur) te Deventer wordt verplaatst naar Rotterdam. De schipper J. M. had Maandag het ongeluk met de lier zijn beide handen te verwonden. Geneeskundige hulp bleek nood zakelijk. HERKINGEN. Belanghebbenden worden bekend gemaakt dat de Christelijke bibliotheek op de oude bekende voorwaarden voor een ieder wederom is opengesteld en zal zijn geopend eiken Zaterdagavond van 7 tot 8 uur in de consistoriekamer der N. H. Kerk De militieplichtigen der lichtingen 1917 uit deze gemeente zijn meegedeeld op nader te bepalen datum te zullen worden ingedeeld bij de navolgende RegimentenM. J. E. Eel- derink bij het Reg. Jagers te 's-Gravenhage F. Logmans, bij dat der Gren. te 's-Graven hage en A. Markus bij het 3c Regt. Inf. te Bergen op Zoom. Door den Burg. dezer gemeente is tegen Vrijdagmorgen te 11,15 eene openbare Raads vergadering belegd. STELLENDAM. Door G. Jansen Gz. alhier is op het Haringvliet een postduif gevangen met een ringetje aan den rechterpoot gemerkt R. d. m. 16 2214. Alles is geld waard f Thans worden de krabben aan de haven alhier opgekocht voor 8 ets per kilo. Van het visschersvaartuigS. L. 1 schipper A. Troost brak bij het visschen een zwaard. Door A. Roon, schipper op de blazer S. L. 29 is een groot anker opgehaald. OUDDORP. Van verschillende collecten kunnen wij het volgende mededeelen. Een collecte voor de Chr. verpleging van krank zinnigen heeft opgebracht f 36. De oogst- collecte was f 325, dat is f 40 meer dan het vorige jaar. Beide zijn gehouden in de Herv. Kerk. De najaarscollecte voor de Chr. school en de inzameling der contribution van de leden zal eerst in de volgende maand plaats heb ben. Aan verschillende ingezetenen van Oud- dorp en Goedereede wordt dezer dagen een iijst ter inteekening aangeboden ten behoeve der Zondagsschool „Oostdijk" die tegenwoor dig door 120 kinderen wordt bezocht. Laat ieder een handje helpen en de zaak komt in orde. Het welvaren in deze gemeente neemt gestadig toe. Een nieuw bedrijf bij de vele werkzaamheden is begonnen, n.l. mosselen pellen. Veel meisjes kunnen daarmede een aardig stuivertje verdienen. BRIELLE. Officieel zijn candidaat gesteld voor de Prov. Staten (vac. Korteweg) de H.H. A. Braat (lib) door een groep boeren; A. W. Heikoop (A. D. A. P.)W. v. d. Linde Jz. (A.R.) gesteund door Chr. Hist, en R. K. en A. Roodhuizen (Unie Lib.) De stemming is bepaald op Donderdag 23 Nov. Op het politiebureau zijn inlichtingen te bekomen over de volgende gevonden voor werpen 1 bont schort1 zilverbon1 ge bloemd fuweel damestaschje en een zilveren armband. Een schipper alhier had geladen drie kisten met restantjes waskaars, zooals de vrachtbrief luidde. De politie, die het zaakje verdacht vond, liet echter de kisten open maken en vond in ieder een hoeveelheid klei-aardappelen. In beslagneming en proces verbaal volgden. VERSLAG van de vergadering der Antir. Kiesv. „Nederland en Oranje" te Brielle op Vrijdag 10 Nov. 1.1. Nadat de Vergadering op de gebruikelijke wijze door den Voorz. was geopend, geeft deze na een kort openingswoord, waarin hij wees op de geringe opkomst (Brielsche ge woonte, Verslaggever) het woord aan den spreker, dhr. Medema van Pernis. Spreker zegt te zullen handelen over „stu ren in Democratische richting" en „Kiesrecht is kiesplicht". Hij begint met er op te wijzen, dat hoofd doel van zijn komst is, indien mogelijk mede te werken tot verlevendiging van de politieke actie in Den Briel. De christelijke actie op dit terrein leeft lang niet krachtig genoeg op. Er moet nog zooveel geklaagd worden over „het bij de pakken neerzitten" en het niet verstaan van de roeping mede te werken tot opbouw van het beginsel. Het is juist deze geest van „lamlendigheid", die doodend werk op het organisatieleven in het district Brielle. 1 Hieraan moet verandering komen. De Jan- Saliegeest moet noodzakelijk verdwijnen, er moet komen een politiek ontwaken. Dit moet blijken door trouw zijn plichten te betrachten tegenover de kiesvereeniging en bij de stem bus. Gewerkt moet er worden, krachtig ge werkt, opdat bij de a.s. Kamer- en Staten verkiezing de strijd met nieuw levensbloed in de aderen kan worden aanvaard. Gedacht moet worden aan de groote belangen, die op het spe) staan. De A.-R. partij is toch die partij, die de eeuwige beginselen van Gods Woord belijdt ook op het staatkundig terrein. Zich gebonden voelend aan Gods Woord werken haar lei ders in dc Volksvertegenwoordiging tot zegen en welvaart der geheele natie. Niet zooals ten onrechte vaak beweerd wordt, als zou onze partij slechts de belangen beoogen van een zekere minderheid. Neen de geheele natie deelt in de profijten, door haar verkregen. En juist daarom stuurt zij in democratische richting, opdat de politieke zaak in het par lement hoog worde gehouden. Het parlement moet zijn een zuivere vertegenwoordiging van het volk. Spreker onderscheidt: le. De tijd, die ver achter ons ligt. Daarin kon geen sprake zijn van medezeggingschap van het volk, omdat de breede volksmassa onontwikkeld was. Het gezag berustte toen bij de grootheid. 2e. Naarmate het volk zich bewust werd van zijn beteekenis, naar die mate moest het ook medezeggingschap krijgen, en zoo kreeg men een groote uitbreiding. Ook de midden stand kreeg invloed op Staatszaken. 3e. En eindelijk hoe dieper die beteekenis in het volksbesef doordrong, hoe meer de tijd rijpte voor een algeheele vertegenwoor diging in het Parlement. En in dit stadium zon we nu gekomen. Het arbeiderselement is een belangrijk deel geworden van het politiek en maatschappe lijk organisme. Daarom is uitbreiding van het kiesrecht dringend noodig. Echter geen algemeen, maar gezinshoofdenkiesrecht. 't Eerste is individualistisch, 't tweede or ganisch. De staat is niet opgebouwd uit zoo vele losse individuen naast elkaar, maar een organisch samenstel, opgebouwd uit gezinnen eu daarom aan ieder gezinshoofd, 't zij man of vrouw het kiesrecht. Als individu immers is men een doode tak in de slaafkundige en maatschappelijke organisatie. En dit verkregen recht mag niet worden verborgen in een zweetdoek, maar is een talent, waarmede gearbeid moet worden. En daarom stemplicht. Die plicht wordt echter niet opgelegd door den Staat, maar door de consciëntie. Wie deze plicht verzaakt, komt niet op voor Gods eer en handelt tegen de consciëntie. Niet de zucht naar overwinning moet de eerste plaats innemen bij de stembusactie, maar getrouwe plichtsbetrachting en heilige ernst moet altijd leidend beginsel zijn bij den kiezer. Eerst wanneer ieder zijn plicht ge trouw nakomt, kan een overwinning behaald worden. Ook in districten, waar men haast zeker weet te zullen verliezen, zooals b.v. Brielle, blijft getrouwe plichtsbetrachting noodzakelijk en eerste vereischte, omdat dit de eenige maatstaf is om voor- of achteruit' gang te conatateeren. Discussie over het onderwerp had 'niet plaats. Na spreker gedankt te hebben en na enkele huishoudelijke zaken te hebben afge handeld, weid de vergadering op de gebrui kelijke wijze gesloten door Ds. Gravendijk. HELLEVOETSLUIS. Heden Woensdag 15 November te 7.30 uur precies zal door of vanwege Het Bestuur van het Tehuis voor militairen te Hellevoetsluis, een Zangavond worden gehouden in het Tehuis voor mili tairen aldaar (bovenzaal) te geven doorde Chr. Gem. Zangver. .Volharding". De Zangnummers zullen worden afgewis seld door voordrachten enz. Zaalopening 7 uur. De toegang voor militairen is vrij. Voor burgers f 0.20. Den 16en November a.s. en zoo noo dig den 17en November d.a.v. zullen schiet oefeningen gehouden worden van de kust- batterij te Hellevoetsluis. Onveilig is het vaarwater, aan de West zijde begrensd door de verbindingslijn van den toren van Goeree en de'Ribbenplaat, aan de Noordzijde door de lijn Ribbenplaat— Westpunt Voorne en aan de Zuidzijde door de lijn lichttoren Helievoetslu.s-havenlicht Stellendam. In dit gebied is de vaart van 10 u. v.m. tot 3 u. n.m. voor alle particuliere vaartuigen verboden. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van de kus'batterij een roode vlag waaien, die 3 uren vóór het begin der oefening half stok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Bovendien zal op den avond vóór en op de dagen, dat gevuurd wordt, een waarschu wingsbord geplaatst worden op de marktte Hellevoetsluis. SPIJKENISSE. Den landbouwers is kond gedaan dat ook hier het vervoer van alle soorten klei-aardappelen, anders dan naar hunne eigen opslagplaatsen verboden is. Deze week zal een begin worden ge maakt met de distributie van spek, rijst ha vermout en gort. Andere artikelen b.v. erwten en boonen waarschijnlijk de volgende week, maar zachte zeep, die nu juist wekelijksch duurder wordt zal misschien nog wei een maand duren. Voor de betrekking van gemeenteveld wachter hebben zich 17 sollicitanten aange meld. VIERPOLDERS. Bij W. Lugtenburg is nu Regeeringsrijst a 14 cent per L. te krijgen. STELLENDAM. De afgeloopen week wer den nl. alhier aangebracht 8500 K.G. garnalen, welke tegen 20—25 cent per K.G. aan de pellerijen werden geleverd. GOEDEREEDE. Bij het uitoefenen van hun bedrijs werden door eenige visschers 70 dekens opgevischt, die alhier werden aan gebracht, gm later te worden verkocht. Door den Noordzeevisscher W. Lokker werd de vorige week in twee getijen voor f 500 aan versche visch gevangen. De garnalen worden alhier opgekocht voor 36 cent per kilo. HOOGE RAAD. De Hooge Raad heeft gisteren (Maandag) het niet door cassatiemiddelen gesteunde be roep in cassatie verworpen van': M. G„ te Oude Tonge door den kanton rechter te Sommelsdijk veroordeeld tot f 1 boete of 1 dag hecht, wegens het te Oude Tonge in strijd met de verordening op de volksgezondheid aldaar zonder vergunning van B. en W. houden van een varken op een erf. Op Woensdag 15 Nov. bij VEILING en op Woensdag 22 Nov. 1916 bij AFSLAG telkens des v.m. 11 uur, in het Cafe „De Wcerd" le Barendrecht publieke verkooping van de gunstig gelegen Boerderij genaamd,,Laud- Bouw- en Veelust" en gevolgen met 75-81-89 Hectaren uitmuntend Wei- en Bouwland on der Geervliet thans verhuurd aan dhr. A. Barendreght bouw- en weiland tot 1 Jan. 1921, de gebouwen tot 1 Mei 1921 voor f 5000 per jaar. Te verleenen 31 perceelen verschillende combinatiën en in generale massa. Notaris W. St. VAN BILDERBEEK te Dor drecht. Woensdag 15 November, des v.m. lO'/s uur (na aankomst van de tram) te Ouddorp, bij de bouwschuur van den heer Johannes Breen Pauluszoon, van divers hoornvee, en een merrieveulen; ten verzoeke van genoem den heer Johs. Breen Pz. Notaris VAN DEN BERG. Op Woensdag 15 November 1916 's nam. half 5 uur te Melissant, ter herberge van A. van der Werf veiling; en Op Woensdag 22 November 1916 's nam half 5 uur, té Melissant ter herberge van A. Both afslag van 6-83-90 Heet. (14 Gem. 268 Roeden V. maat) bouwland, te Melissant, in polder Oud- Melissant, nabij het Melissantsche Pad, kad. Sectie A. Nos. 131, 133, 134, 135 en 649, tot blootschoof 1918 in huur bij den Heer J. Sieling, in perceelen en in massa. Notarissen SCHADEE en LAMBERT te Rotterdam en Notaris VAN DER SLUYS. Op Woensdag 15 November 1916, 's nam. half 6 uur, te Melissant, ten herberge van A. van der Werf, veiling; en Op Woensdag 22 November 1916, 's nam. half 6 uur, te Melissant, ter herberge van A. Both, afslag van een Woonhuis met lanü- bonwschuur, erf en tuin, te Melissant, aan de Dorpstraat, kad. Sectie A Nos. 1035 en 1106, samen groot 6 aren, 18 centiaren; in 3 perceelen en in massaten verzoeke van Mej. A. en den Heer Johs. Nagtegaal. Notaris VAN DER SLUYS. Op Donderdag 16 November bij veiling en Op Donderdag 23 November bij afslag, beide dagen des middags 12 uur in het Café van den heer Klok aan de Turf kade te Brielle openbare verkooping van een huis met tuin aan de Zevenhuizen aldaar, Wijk 4 no. 106 groot 2 roeden, te aanvaarden 1 Febr. 1917 een huis groot 38 c.A. aan den Willerondam Wijk 6 No. 164 verhuurd aan den heer F. Stam h f 1,60 per week. Het pakhuis groot 41 c.A. daarnaast gelegen Wijk 6 no. 163. Direct te aanvaarden. Behoorende tot de na latenschap van den heer L. de Man. Een huis met erf groot 64 ellen aan de Voorstraat Wijk 3 no. 25 verhuurd aan den heer L. Vijf- vinkel a f 1,25 per week. Eigendom de heer L. J. van Adrighem Jr. Notaris L. P. VAN DEN BLINK te Brielle. Op Vrijdagen 24'November en 1 Dec. a.s. beide dagen des voormiddags 11 uur, in het koffiehuis van Gez. v. Driel te Zuidland, pu blieke verkooping van een Huis, Erf en Tuin te Zuidland aan den Zuidoordschendijk, groot 25 Aren 30 c.A. Bouwland in groot Zuid oord en 12 Aren 50 c.A. Tuinland in de 4e Raadsheerenhoek. Notaris C. LOEFF Zuidland. Bestuur der D nneinen te Brielle verkoo ping van 6 lepenboomen onder Nieuwenhoorn op den Rijksweg tusschen K.M.-palen 37,571 en 38,740. Biljetten voor 18 Nov. 's v.m. 11 uur. Op nader te tepalen dagen in December a.s. openbare verkooping van de hofstede genaamd „Het Lot", met 39.89.90 Hectaren Bouw- en Weiland in den Heerenpolder te Oude Tonge en den polder de Krammer onder den Bommel, thans in eigen gebruik bij den Heer P. van Schouwen te Oude Tonge. Aan vaarding biootschoof 1916. Notarissen P. A. VAN BUUREN te Mid delharnis en D. SUERMONDT te Rotterdam. Op nader te bepalen datums in December a.s. openbare verkooping van de hofstede, thans bewoond door Mej. de Wed. j. v. d. Meide te Den Bommel, m< t plm, 30 H.A. Bouw- en Weiland in den polder den Bommel, gemeente Den Bommel. Aanvaarding blootschoof 1916. Notarissen VAN BUUREN te Middelharnis en VER LINDEN te Rotterdam. Zeldzaam. Drie vrienden traden in Haar lem op 21 November 1866 in liet huwelijk. Is een huwelijk van drie vrienden op één dag al een merkwaardigheid, nog grooter wordt die, nu zij alle drie en hun echtge- nooten zijn gespaard gebleven, zoodat zij op 21 dezer hun gouden bruiloft vieren. H.D. Doodslag. De rivierpolitie heeft Zondag aan boord van het stoomschip Ambon van de Stoomvaart Maatschappij Nederland, uit Ned. Indië te Rotterdam aangekomen, den matroos P. uit Viissingen, aangehouden. Toen de Ambon j.l. Donderdag te Kirkwall lag, kregen de matrozen onderling kwestie over de verdeeling van de wachturen. Bij die gelegenheid heeft matroos P. een ijzeren staaf opgenomen en daarmede, in zijn drift, den matroos N. uit Holm op Ameland, een slag op het hoofd gegeven. N. zakte bewusteloos ineen en is Donderdagavond aan boord over leden. Zijn lijk, dat met de Ambon hierheen gebracht is, is voor de gerechtelijke schou wing naar het ziekenhuis vervoerd. De aangehouden matroos P. is ter beschik king der justitie naar het huis van bewaring overgebracht. N.R.Ct. Een Inbreker. Zaterdagnacht is naar het N. v. d. D. meldt, een inbreker binnenge drongen in het kantoor van den boekhandel der firma N. P. van Kampen, Singel 330 te Amsterdam. Het slot van de brandkast werd er eenvoudig geheel uitgehaald, en de plek waar eens dat slot was, zag er uit als een opengehaald sardine-blikje. Uit de brandkast werden meegenomen een bedrag van pl.m. f 800 aan geld en eenige effecten. Den vol genden ochtend vond het personeel het raam aan de voorzijde openstaan. Volgens de Tel. vertegenwoordigen de ge stolen effecten een waarde van f 30.000 a f 40,000. Te Balloo is in den nacht van 3 September de 20-jarige Oostenbrink met een mes ge stoken en eenige oogenblikken daarna over leden. Als verdacht daarvan bevindt zich sinds dien tijd te Assen in arrest A. K. Deze heeft gisteren zijn schuld bekend. Over de grens gekomen. Te Winterswijk zijn gisteren 4 Engelsche, 1 Fransch en 3 Russische krijgsgevangenen over de grens gekomen. Ze waren uit het kamp Munster II ontvlucht. Een snedig antwoord. Men schrijft van militaire zijde aan het Bat. Nbld. Een onzer militaire kopstukken werd bij een officieele gelegenheid, niet lang geleden in het moederland voorgesteld aan H. M. dc Koningin. H. M. informeerde, belangstellend naar verschillende militaire aangelegenheden en eindigde de audiëntie met de woorden „Welnu, mijnheerik hoop, dat u bij aankomst in Indië een aangename plaatsing zult krijgen". „Majesteit", zoo luiddehetsnedigeantwoord „ik ben U ten hoogste erkentelijk, ik zal niet in gebreke blijven dezen wensch bij aan komst in Ned.-Indië over te brengen aan Zijn Excellentie den commandant van het leger". H. M. dankte met Haar waaier en draaide zich even omde omstanders hadden moeite om in de plooi te blijven. Levende Kunsthanden. In de Deutsche medicinische Wochenschrift wordt een nieu we uitvinding behandeld van den militairen chef arts van het reserve-lazaret te Stuttgart, Dr. Walcher. Dezen is het gelukt, om kunst matig een levende kunsthand te vervaardigen. Hij ging daaruit van het standpunt, dat iedere kunstmatige hand slechts iets werkelijk vol komens kan leveren, wanneer men rekening houdt met de samenwerking van facto ren, n.l. van het gevoels- en het bewegings vermogen. Aan iemand, die zijn rechterhand verloren had, werd een nieuwe hand gegeven, door dat uit het onder-arm been een nieuw lid gevormd werd. Voor dit doel werd de huid vanaf den pols tot aan den elleboog tezamen met de daarin liggende weeke deelen tot op het bot opengesneden, en dan van het bot naar buiten afgeschild. Van dit bot werd dan 5 jt tot 6 centimeter afgezaagd. Aan dit af gezaagde gedeelte worden de vijf vingerpezen bevestigd, en op het punt waar het stuk werd afgezaagd, wordt een nieuw gewricht ge vormd. Daarop wordt de afgeschilde huid met de weeke deelen weer om den onderarm en om het losse bot gelegd en toegenaaid. Op deze wijze heeft de geamputeerde op de plaats, waar de hand afgenomen werd, een nieuw gewricht en een nieuw lid gekregen, om zoo te zeggen een grooten kunstmatigen duim. Deze kan op natuurlijke wijze wille keurig gestrekt en gebogen worden, en wel met een groote kracht, omdat de 5 vinger pezen hem bewegen. Deze duim nu wordt verbonden met 4 kunstmatige, uit dood ma teriaal vervaardigde vingers, die onder den druk van den duim zich openen en sluiten kunnen. De patiënt heeft daardoor een hand gekregen, waarmede hij alles kan aanvatten en vasthouden op veel natuurlijker wijze, dan dit tot nu toe het geval was met doode kunst handen. SOMMELSDIJK. De heer de Jonge, benoemd

Maas- en Scheldebode | 1916 | | pagina 2