L 141. !EF paar s Woensdag 15 November 1916 318t® Jaargang N*. foor de Zuidhollandsclie en Zeeawiche Eilanden. fuut Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES ieksn, eg tos- hen. Helvoet 3. W. BOEKHOVEN. De twee uitersten. LAND- Ei TUINBOUW. PUTTEN® een goede assstellesi Sn, Franco 10697 lïgeii. rstraat 38, 10142 gen van 10594 dag van MEIJDE. ^bonneasantspr^e per iris taaamdss fr. p. p. 5® fes,! bij voorwïtbetaling. initeffilaiid bij vooniltbetaliffig f 4S50 pos par Afzonderlijk© auamers 5 Ceat. 10852 gesorteerde t waaronder n den oogst fituurtaarten m van smaak spoedige en i of met de mbevelend. 30 cents ij Ij Ere imtoor, ffecten. ïgatiën. n gelden t te stellen. öese Gouiant verschijnt ®lk©a WOQïisdstg m Is&teïdag. STTQ1T1B SOMMELSD1JK. Veleflwm lat©*®®»*». 3!®. IAdv©rtest!§i I© «sant per wgai en 3/a nul. Beelaaes 10 pes regel. Beétauukmilglig 1 Cteni p©r rqpl m 4/g snaai, j Biesataafflwagea en BieKstaafiMefiiagesa 50 Gaat per plaatóBg. @soot© letters en vignetten worden berekend naas de plaatsruimte die ag beslaan 1 Advertentiën worden ingewaoht tot Dinsdag- en Vrgdagiaorgen 10 aar. Alle stnfefeen wam' «2© l&eelffiefJe bestemd, Ad ver ftentlên eis verdere Administratie franse® fo>© te asegadegis »»bi den gJit^eveir. Behalve bij alle Boekhandelaars heb ben de volgende Heeren zich gaarne als agenten voor dit Blad willen belas ten met het aannemen van abonne menten en advertenties >k. Hellevoetsluis Nieuw-Helvoet Nieuwenhoorn Oudenhoorn Zuidland Simonshaven Spijkenisse Hekelingen Geervliet Abbenbroek Zwartewaal Vierpoldeis Brielle Rockanje Tinte J. v. d. Ham Jz,, Hellevoetsluis A. Tuk. S. de Hoog. W. v. d. Linden. C. Mol Gz. G. H. Moree, Metselaar Moreé, Metselaar. P. Visser. B. Voogt. W. Stiirm, Achterdijk. H. de Vos Cz. D. Rijpstra, P. Boutkan. Bij wien men eventueele bestellingen op Drukwerken, Visite- en Ondertrouw- kaarten, enz. of veranderingen van adressen kan opgeven. De prangende duurte allerlei artike len in ons Vaderland en niet bet minst de Landbouwproducten brengt sinds den Oorlog in bijzondere mate naar voren bet Individualisme der Oude en het Collectivisme der Nieuwe, Socia listische School. Het Liberalisme is van huis uit de meening toegedaan geweest, dat een Staatsbemoeiing de levenskrin gen in bun sociale actie doodt en dat bet 't beste ware de maatschappelijke werkzaamheden geheel aan het individu over te laten, omdat elk individu, veel beter dan de Staat, zijn eigen plicht begrijpt, zijn eigen doel heeft, zijn eigen belangen kan verzorgen. Ieder mensch weet zelf 't beste wat hem past en met welke wapenen hij den strijd des levens strijden moet om in dat groote tournooi (steekspel) de zege weg te dragen. In dat beginsel ligt een machtige waarheidhet is een feit, dat elk schep sel zijn eigen energie dan't best exploi teert als geen dwangbepalingen, geen wettelijke remtoestellen hem beletten tot volle ontplooiing over te gaaneen rem verlamt eigen kracht en eigen ini tiatief maar hoe lofwaardig het Selfbelp ook is er is belaas door de zonde der zelfzucht een lijklucht over die Waarheid heen gestreken en dat mooie beginsel van „uit eigen kracht naar hoven" is door de zonde der zelf zucht geworden een wegstooten, een wegtrappen van wat zwak is en steun niet ontberen kon. Om zelf te rijzen, moet een ander dalen. Hoe lager loon, hoe langer dag taak voor den werkman, des te meer winst of te minder verlies voor den patroon; en zoo kreeg men het stelsel der uitbuiterij, van vrouwen en kinder arbeid, van moderne slavernij in de fabrieken. Erkennende en zelfs huldigend de mooie gedachte, die aan dat individu alisme, aan die persoonlijke sociale vrij- heid, aan dat Help-je-zelf, ten grond slag lag, moest anderzijds dat stelsel fiasco maken toen de stoom en nieuwe machinerien haar glorieuze entree deden in onze groote stedende Werkman werd machinedeel en de concurrentie hield de machine blank, maar maakte den arbeider zwart van armoe en grauw van haat. Toen trad het Collectivisme op met zijn blijde boodschap: alle goederen ge meen met de oorlogsverklaring aan het Privaat bezit en het Kapitaal, de werk man voortaan geen verlengstuk van de machine, maar medebezitter, bedrijfs- genoot, niet de machine zou hem voe den, maar hij zou door napluizing hoe veel er jaarlijks mocht geproduceerd worden, de machine voeden. Nog worstelen deze twee stelsels van Individualisme en Collectivisme om den voorrang en in deze oorlogsdagen zien en hooren we het gekletter der economi sche wapenen. De Staat en de Distribu tie voeg die twee gedachten bijeen, en ge ziet den Socialist, die m aar roept om Vader Staat, dat hij toch ingrijpe, beter ingrijpe om voor kommer en honger te vrijwaren; daartegenover duizenden anderen, die al die Staatscirculairen over grauwe erwten en bruine boonen uitspotten en de Staatsmachine onmach tig en onbekwaam verklaren om 6 millioen menschen te verzorgen zonder in zeer groote mate de hulp van den Boer en Middenstand in te roepen. Op den Boer zelf, op den Middenstander zelf vestigt men het oog en deze (want overal is zonde der eigenbaat) onder controle van den Staat. De producenten, de voortbrengers klagen over den dwang. En toch, zonder productie geen voedsel. Geen wonder daarom, dat men zich nu wel onder werpt, omdat het moet, maar men met de plannen rond loopt, om, als de oorlog maar voorbij is, zich te vereenigen. De boeren dingen naar een agrarische partij en landbouwspecialiteiten wil men in de Kamers, de Middenstand wil zijn Kamerleden, de arbeiders zoeken meer kracht en macht te krijgen in de Volks vertegenwoordiginghet Collectivisme, Vader Staat, verliest krediet, en het is of ieder in het individualisme weer heul zal zoeken, men gaat zich zelf worden. En tochnoch het oude stelsel, noch het nieuwe zal baten, noch nu noch in de toekomst. Het eenige goede stelsel is het antirevolutionaire, dat Staat en Maatschappij en IndividuStaat en Overheid en Onderdaan op de juiste plaats zet en een eigen terrein aanwijst. Het antirev. standpunt mijdt de twee uitersten. Van het individu wacht zij veel, maar vraagt voor den zwakke Staatsbescherming. Van den Staat eischt zij geen Vaderlijk toezicht, maar con trole, waar het kwaad kan uitbreken. Van de Maatschappij vraagt zij krach tige organisatie om daardoor èn het Individu ten hand en ten voet te zijn, maar ook den Staat een instrument te wezen om zijn wetten te helpen vor men en uitvoeren. Noch het Individualisme, noch het Socialisme is ons stelsel, maar weder- keerig hulpbetoon van Staat enlndividu, van Individu en Maatschappij, van Maat schappij en Staat. Ook hierDraagt elkanders lasten Het Afdeelirigsonderzoek. Als den groote, generals verkiesing na dert, Eooals in 1917,,is'teen vaste gewoonte om de balans van 't Kabinet op te maken. Vanself is er thans, sinds 1914 de oorlog uitbrak, een seer bijsondere toestand inge treden, zoodat 't Kabinet niet in alle op zichten zoo'n kritiek mag erlangen, als in gewone omstandigheden geoefend zou wor den. Toch mag beoordeeling niet uitblijven en in 't Voorl. Verslag is dan ook een en ander te lezen over de wijze waarop men 't Regeeringswerk in den laatsten tijd heeft te zien gekregen. Algemeen werd de Buitenlandsche poli tiek der Regeering geprezen en men waar- <Jee? de het ten zeerste, dat zij tegenover de oorlogvoerende Mogendheden onse rechten en belangen met kracht en waardigheid had verdedigd; maar tegen het Binnenlandsch beleid van 't Kabinet werden verschillende grieven ingebracht. Welke grieven waren er dan? Ze zijn: Het Kabinet had zich aangediend als een extra-parlementair Kabinet, maar in wer kelijkheid gedraagt het zich naar de wen- schen van de groepen der Linkerzijde. Na 't uitbraken van den oorlog had men ook vertegenwoordigers van de Rechterzijde in in 't Kabinet moeten opnemen, waardoor dit 't karakter van een Nationaal Ministe rie sou hebben gekregen en de eenheid des Volks zou zijn versterkt. Hoewel extra-parlementair heeft 't Ka binet toch ter hand genomen eene Grond wetsherziening met hare wijziging van ar tikelen 80 en 192, te meer on voor sichtig nu de internationale positie van ons Vaderland met den dag ernstiger wordt en men Diet verstandig handelt de fundamenten van zijn huis te verbeteren op 't oogenblik dateene overstrooming dreigt. Eet wa3 in de eerste plaats de taak der Regesricg geweest te zorgen voor de Defensief, voorde Volksvoe ding en ds Pinantien; daarnevens had sij kunnen werken aan de Laerplicht- en Wo ningwet; bij al deze zaken had sij de me dewerking van beide Kamers kunnen er langen maar zoo trad de Regeering nist op ze voerde uit 't vrijzinnige program van 1913 en verloor daarmee den naam van extra-parlemeatairZe werd nu een dood gewoon strijdkabinet, dat zich tegen de Rechterzijde plaatste. Hoe had dit kabinet de wetten-Talma bejegend? Ze voerde se niet uit en bleek een rem te rijn voor wetten, die reeds in 't Staatsblad staan, wat gansch niet getuigt voor eerbied eener we'. Ook met de Begrafeniswet wordt op on behoorlijke wijs de hand gelicht, getuigde de Lijkverbranding, die toegelaten wordt tegen de strekking en bedoeling der Wet op 't Begraven, in. Niet krachtig genoeg treedt de Regeering op tegen 't vloeken en 't uitvloeken in 't leger, aanstoot heeft ze gegeven door geen Bededag te willen uitschrijven; ontstem ming was geboren over de beslissin gen van de Ministers van Binneal. Zaken en van Waterstaat omtrent de gehuwde ambtenaressen, die in functie blijven; ge- ergerd had men zich aan de beslissing van den Minister van Oorlog, die vergoeding geeft aan personen welke in concubinaat leven (vrije tiefde, hokken). Men betwijfelde of de Regoering wel ge noeg deed voor de doode strijdkrachtener was een idee of met name de artillerie niet ten achter was; en men vroeg met groote belangstelling hoe 't stond met den aanmaak van ammunitie en de aanschaf fing van geschut; ook hoe 't nu stond met de verdediging van Indie en wat er van 't Indische vlootplan kou of zou terechtkomen. Tegenover de Vakbonden hadden de Mi nisters van Oorlog en Marine een seer ver schillende houdiDg aangenomen; de eerste stond mild en vrijgevig er tegenover, maar de laatste en ook de Opperbevelhebber volg den tegenover den Bond van minder Mari nepersoneel en dien van Zeeaiüiciens een gansch ongeoorloofde methode. Van verlichting van den druk der mobi lisatie is wel in de Troonrede gewag ge maakt, maar tot heden merkt men er nog niets vanen als de oorlogstoestanden bui ten ons van dien aard zijn dat de-mobili satie niet kan plaats hebben of ook niet meer verloven kunnen worden uitgereikt: waarom dan in de troonrede zulke niets zeggende, hoewel blijmakende regelen in gevoegd. Gaarne zag men dan ook wat meer openhartigheid aangaande 's Lands toestanden bij 't Kabinet; of de gevaren nu werkelijk nog van zoo'n beangstigende beteekenis zijn. Ook over de Distributie en 't groot aan tal daarover handelende circulaires aan de Burgemeesters werd geklaagd; hoe ze zoo vaak gewijzigd worden en soms verwarring stichtenover deze Distributie, de Commis sies, de iedea, de Minister enz. werden vaak bittere op- eu aanmerkingen gemaakt; wer kelijk te veel om se hier in egn korte plaats ruimte op te nemen. Trouwens, wie heeft onder onze burgers den moed om met alles in te stemmen, wat de Distributieactie tot stand brengt. Maar men vergete ook niet; 't is een reuzenarbeid! En voegen we als slot er nog aan toe, dat ook 't Finantiewezen over de tong ging. Beta len, Sijmenis een hard gelag. De hoenderfokkerij voor den Landbouwer. De bekende heer R. J. Mansholt, bekend vooral door de op zijn boerderij toegepaste veredeling van landbouwgewassen, deelt in het November-numtner der V. P. N. zijn voornaamste ervaringen mee op het gebied der hoenderfokkerij. Door de vele natuurlijke voordeelen, welke een boerderij aanbiedt, kunnen de eieren nergens goedkooper gepro duceerd worden. Evenwel stelle men zich geen winsten voor, als wel worde voorge spiegeld, van 2 a 3 gulden per stuk. Voor kleine toornen, bij zorgvuldige verpleging, mag dit een enkele maal het geval wezen maar houdt men er een grooter getal, 100 of meer, en houdt men rekening met uitgaven voor hokken, werkloon en rente van bedrijfs kapitaal, dan komt men tot andere cijfers. Toch kan men, meent de schr. ook bij too rnen van 200 a 300 losloopende kippen, bij rationeele behandeling, op een jaarlijksche zuivere winst vati f 1.— A. f 1,50 rekenen. Door goede verpleging moet men dan echter zor gen ook eieren te hebben in herfst en winter en de voordeel en welke een boerderij aan biedt zooveel mogelijk benutten. Reeds een kleine 20 jaar geleden toen de heer Mansholt wat meer aandacht "aan de kippen ging schenken en een kleine boek houding aanlegde, had hij er een 100-tal van 1 tot 3 jaar. Ze werden betrekkelijk goed en geregeld gevoerd, echter alleen met heel graan. Ze gaven gemiddeld per stuk even over de 100 eieren, niet al te groot van stuk het voordeel per kip bedroeg ongeveer f 0,70 De broedeieren werden zoo maar uit de ande ren, genomen, alleen moesten ze greot zijn en goed gevormd. Er werden ook nogal kuikens geboren waarvan de moeder zichzelf gezet had. Over het geheel werden 't voorjaar en den zomer genoeg eieren verkregen, maar in den herfst en 's winters te weinig. Broedschheid bij de kippen kwam, vooral in den zomer, veel voor; besmettelijke ziekten echter nimmer. Later werden des voorjaars de beste hennen welke in 't jaar te voren reeds gemerkt waren, afzonderlijk gehouden, om de broedeieren te leveren. Elk jaar werden ook eenige stellen raszuivere broedeieren aangekocht van rassen welke als nuthoenders werden opgegeven, teneinde fokhanen te verkrijgen bij de eigen kippen en tevens deze rassen te leeren kennen en met de eigene te vergelijken. Levende dieren werden nadat hiermede eenmaal zeer slechte ervaringen werden opgedaan, nimmer aangekocht, met het oog op hei binnenhalen van besmettelijke ziekten. De heer Mansholt houdt nu drie jaargan gen, elk van plus minus 70 stuks, in den herfst worden de oudste jaargang verkocht terwijl in Maart en April een 150 kuikens uitgebroed worden, waarvan de helft als be staande uit hennen, ervoor in de plaats treed De overtollige jonge haantjes worden verkocht als ze ongeveer een kilo zwaar zijn. In den herfst en 's winters worden hier ook betrek kelijk veel eieren verkregen, in't geheel wor den 25 26,000 geraapt, per kip 120 a 140. Door de langjarige verbetering van het ras zijn ze1 zeer groot van stuk geworden ge middeld (van geheele hoenderstapel weegt een ei tegenwoordig 63 gram, of 16 op 1 kilo De eieren worden geregeld aan een melk inrichting geleverd en brengen 10 pet. meer op dan op de markt; (Bestond er te Groningen gelegenheid tot verkoop bij gewicht waar aan dringend behoefte is dan zou het verschil nog grooter wezen). De kippen worden uitsluitend op eierpro- ductie gefoktals zoodanig mogen ze nimmer broedsch worden. Daar echter de kuikens geheel door kippen uitgebroed worden wordt een gedeelte speciaal als „broedkip" gefokt. Vroeg in 't voorjaar worden de foktoomen uitgezocht en gaan elk afzonderlijk in een vervoerbaar hok, het vrije veld in. De eieren zijn op deze wijze steeds zeer goed bevrucht. De eerste 2 a 3 weken kan men ze echter niet gebruiken Wijl te voren meerdere soorten hanen bü den troep liepen. Het benoodigde voer wordt geheel uit de boerderij genomen; alleen wordt 's winters watmais en vleeschmeel aangekocht en des voorjaars wat rijst voor de kuikens. In 't geheel wordt pl.m. 120 H.L. graan vervoerd, meest tarwe en haver, verder gerst en wat erwten. Of nu eiken landbouwer is aan te raden, zoo'n getal hoenders, te houden? Volstrekt niet. Ook de pluimveehouderij vereischt al tijd een zekere mate van kennis en ervaring. Waar deze kennis aanwezig is en de voor waarden eenigszins gunstig zijn (watbosch- en groen land om het huis, de mesthoop op een niet al te winderige plaats,geen last van de burendaar breide men gerust zijn fokkerij uit. De nachtverblijven laten over 't algemeen alles te wenschen over, zelfs, dat op vele boerderijen de kippen er niet eens opwillen, maar 's nachts haar toevlucht zoeken op landbouwwerktuigen, in de hanebalken (de naam wijst het reeds aanmet 't gevolg dat ze alles bevuilen en natuurlijk tot me nige krachtige verwensching aanleiding ge ven. Dit alles is niet noodig. Als het hok goed is, niet te donker, vol doende ruim en vrij van ongediertegevoe len de dieren zich behagelijk en denken er niet aan een andere plaats op te zoeken. De stokken moeten alle op dezelfde hoogte lig gen (anders willen ze alle op de hoogste plaats zitten), op plm. 40 c.M. van elkaar en los, niet vastgespijkerd. Ze moeten niet te smal wezen, daar dan het borstbeen inge deukt wordt't beste zijn z.g. reeplaten, de scherpe hoeken er een weinig afgenomen. Nog goedkooper is ze te zagen uit een hal ven duimsplank. Het houtwerk bestrijke men met carbolineum steenen muren moeten ge- gekalkt worden; daardoor krijgt het hok een lichter en vroolijker aanzien. Carbolineum, dat ook overigens in de boerderij nogveel te weinig gebruikt wordt, is in de hoender fokkerij van zeer groote waarde, doordat het ongedierte, mijten en vlooien niet opkomen laat. De intensieve reuk hindert de kippen zeer weinig. Een goed nachthok alleen is echter niet vol doende en nu komen we aan een punt dat op de meeste boerderijen alles te wenschen overlaat, n.l. een ruimte waar de dieren bij slecht weer kunnen worden gevoerd en voor al, waar ze 's winters bij aanhoudende vorst ongestoord kunnen rondscharrelen en bewe ging nemen. Vóór alles moet men zorgen ook eieren te hebben in herfst en winter, en met een dergelijke ruimte kan men bij goede verpleging ook met bijna wiskunsti ge zekerheid er op rekenen, maar wanneer niets aanwezig is, dan een ondoelmatig nacht hok, waar langs steeds heen en weer geloop van personen en vaak openstaande deuren, blijft eierleggen feitelijk een geheel tegen natuurlijk iets in den winter natuurlijk achterwege. In zoo'n loopruimte brenge men in den winter een flinke laag kaf en strooie hierin een paar keer per dag wat graan. Ook kan men den dieren geheele graan schoven voorleggen, spoedig zullen ze de laatste korrel eruit hebben. Het kaf, of wat dan ook, moet natuurlijk soms vernieuwd worden. Versch drinkwater, groenvoer en fijne of gebroken zeeschelpen mogen niet ontbreken ook fijn grind, wanneer de kippen langen tijd moeten worden opgesloten, is be slist noodzakelijk. Zoo eenigszins mogelijk brenge men ook in een hoek, achter een paar planken een hoop droge aarde aan, om als zandbad te gebruiken. Nu is, bij de tegenwoordige bouworde der boerderijen, jammer genoeg een en ander niet altijd gemakkelijk aan te brengen. Wel zou er bij het daarstellen van nieuwe ge bouwen om gedacht kunnen worden, maar hoe zelden ziet men dat! Waar echter, zooals hier, door opoffering van een paar varkenshokken of zoo iets, een geschikte ruimte verkregen kan worden, late men dit niet na. Waar ook dit niet kan, zou de heer M. er de voorkeur aan geven, op het erf of tegen de schuur aan, een afzon derlijk en doelmatig gebouw voor de kippen te plaatsen, Zoo'n gebouw kan zeer goed van hout worden opgetrokken, het gedeelte dat als slaapplaats gebruikt wordt, kan van dubbele wanden worden voorzien of wel met riet worden bekleed. Ook bij de strengste vorst is dit voldoende om de temperatuur boven het vriespunt te houden. Het voer en het voederen. Voor den land bouwer is het aan te raden steeds zooveel mogelijk zelfverbouwde producten te voeren, men is dan steeds verzekerd van goede kwa liteit en bespaart de dubbele vracht. Het voeren van heel graan alleen, zooals men nog vaak ziet, is niet voldoende, tenminste niet in het winter-halfjaar. Men moet dan één keer per dag en wel 's morgens voeren in den vorm van aangemengd meel, zoogen. weekvoer. Door het ontbreken van wormen en insecten moet dan ook het eiwitgehalte

Maas- en Scheldebode | 1916 | | pagina 1