BINNENLAND. OFFICIÉÉL GEDEELTE. PLAATSELIJK NIEUWS GEMEENTERAAD. ViSSCHERU. POSTERIJEN. VERKOOPINGEN. Rusland mogen laten. Duitschland's veiligheid elscht voor de toekomst, dat niet uit een Polen, dat 13 ingericht als een militaire uit- val3poort, Russische legers het Duitsche rijk binnen kunnen breken, op een wijze, waar door zij Silezië van Oost- en West-Pruisen kunnen scheiden.' Niet steeds zal een geluk kige beschikking des lots ons een Hinden burg ter beschikking stellen, om, niettegen staande die ongunstige grenzen, den vloed der Russen in te dijken. Met drie miljoen groeit jaarlijks de bevol king van het reusachtige rijk in het Oosten aan. Kortere, sterk beschermde grenzen zul len den vasten grondslag vormen van een rustiger verhouding tot onzen Russischen buurman. Wij zullen het als eene groote winst hebben te beschouwen, als wij bij de ontwikkeling en de taak, die ons de a.s. jaren van vrede zullen brengen, de Polen aan onze zijde hebben. Naar beschaving, godsdienst en geschiedenis behooren de Polen tot het Westen en moeten ook yoor de toekomst daartoe behooren. Wij bieden den Polen, die van de heer schappij der Russen zijn bevrijd, de moge lijkheid in een eigen staat aansluiting te zoeken bij de middenrijken. (Sich an mithel- maechte an zu lehnen) en in een vaste samen hang met dezen, hun politiek, oeconomisch en beschavingsleven vrij te (leven. Daarbij zullen de Polen voor den eersten tijd in hooge mate aanspraak moeten maken op onze hulp. De N.R.Ct. zegt „De centralen hebben hun stap met energie voorbereid. Zij hebben door allerlei maatre gelen dat gevoel en die sluimerende krachten bij de Polen weer trachten op te wekken. Het Poolsche legioen werd een paar weken geleden al grooter zelfstandigheid verleend. Het zal de kern ^vormen van het Poolsche leger, want dat wordt onverwijld gevormd. Men kan nu dat Poolsche leger als kanonnen- voer voor de Duitschers beschouwen. Maar dat is de zaak toch van één kant bezien. In dat Poolsche leger schuilt voornamelijk de beteekenis van de onafhankelijkheidsverkla ring voor dit oogenblik en ongetwijfeld willen de centralen hun strijdkrachten met die Pool sche lichtingen aanvullen. Maar aan den anderen kant is die onverwijlde vorming van een Poolsch leger voor de Polen toch de beste waarborg, dien zij voorshands kunnen krijgen voor de werkelijke uitvoering van de beloften. Ditmaal zal het Poolsche leger (an ders dan in Congres-Polen) zelfstandig zijn, gelijk ook de dynastie. Reeds staat trouwens een Pool aan het hoofd van het legioen. Het radicale besluit der twee Keizers geeft ook gewis meer, dat op een grondslag van een duurzame oplossing van de yPoolsche kwestie en daarmee van een duurzamen vrede in Oost-Europa gelijkt, dan een herhaling van de derde Poolsche deeling. De entente als geheel heeft het herstel van Polen niet in haar program geschreven, maar Rusland neigde er toch reeds toe Polen een zekere graad van zelfstandigheid te geven. Laten wij niet door de vele steenen op den voorgrond blind zijn voor het verschiet, dat zich hier opdoet. Door den oorlog; wordt hier misschien het tempo van een ontwikke lingsproces tienvoudig versneld. Laten wij blijven zien wat in deze daad, die voor het oogenblik nog een oorlogsdaad is, aan kie men verscholen ligt voor een toekomst van vrede en hopen dat Polen zich van lijdelijk stootkussen tot een waarlijk onafhankelijken en bloeienden staat moge ontwikkelen". Van de fronten weinig nieuws. Alleen op het Westfront ontbrandde de strijd weer. „In den langdurigen slag aan de Somme was 5 Nov. een dag van groote gevechten van den eersten rang. De Engelschen en Franschen ondernamen met zeer aanmerke lijke strijdkrachten en met inzet van hun ge- heele vuurkracht van hun artillerie een ge weldigen aanval tegen het front van 't leger van Below", zegt het Berlijnsche bericht. De onder de bevelen van de generaals baron v. Marschail, von Deimling en von Carnier staande troepen van verschillende Duitsche stammen hielden onwrikbaar stand en be reidden den vijand een zware nederlaag. Gedeelten van het Straatsburgsche corps, Saksische en Badensche contingenten, Ber- lijners en Hanseaten, en het Meiningsche regiment infanterie onderscheidden zich bij zonder. Op het geheele bijna 20 K.M. breede aan valsfront van de Sars tot Bore-Chavesnes leden de verbonden vijanden de grootste ver liezen aan dooden en gewonden en, plaatse lijke winst aan het Noordelijke gedeelte van het bosch van St. Pierre Vaast daargelaten, bereikten zij niets. Daar waar de vijand tot in onze linies vooruit kon dringen, werd hij er dadelijk weer uit geworpen. 10 officieren en 310 man zijn aan buit in onze handen gebleven. Ten N.O. van Le Sars zijn alleen ruim 70 ge vangenen en 11 machine-geweren binnenge bracht. Bij Soissons is een aanval van een zwakke Fransche afdeeling afgeslagen. Een Duitsche duikboot is 's nachts bij Harböre aan de westkust van Jutland ge strand. In de nabijheid liggende torpedoboo ten trachtten de duikboot te helpen. Om half één heeft de bemanning de duikboot in de lucht laten vliegen. De overige oorlogsschepen hebben met de geredde bemanning de plaats der stranding verlaten. De reddingsboot van Liliöre bood hulp aan, die echter niet aan vaard werd. De bemanning van de duikboot gaf geen enkele inlichting. Den 23en October heeft een der Duitsche duikbooten ten Westen van Ierland een kleine Eng. kruiser met twee schoorsteenen in den grond geboord. De kruiser was van een oud type. Mr. M. Tydetnau Jr. f Uit Breda komt het schokkende bericht, dat mr. M. Tydeman Jr., het vrij-liberale Kamerlid voor het district Tiel, Zaterdag op jacht zijnde, onder Hilvarenbeek plotseling is overleden. Te heer Tydeman was te Hilvarenbeek op jacht en is bij het schieten op een fazant door een plotselinge ongesteldheid getroffen en onmiddelijk daarna overleden. INRICHTINGEN, welke gevaar schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Gemeen te Sommelsdijk brengen ter openbare ken nis, dat het verzoek van J. C. de Gast kas sier alhier, om op het perceel kadastraal be kend in Sectie B. No. 2073 eene groentedro gerij te mogen oprichten door hen is toege staan. Sommelsdijk, den 4 November 1910. De Burgemeester en wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, Iz. GEELHOED.BOUMAN. SOMMELSDIJK. Dezer dagen is door G. v. d. L. een knol gedolven, wegende ruim 14 pond. Door den .heer Commissaris der Konin gin is aan P. de Graaf, alhier, vergunning verleend tot het schieten van ganzen op zijn gronden onder deze gemeente. M1DDELHARN1S. Van den landbouwer M. v. d. Slik is door den slager J. Wielaard j.l. Vrijdag een koe uit nood geslacht. Tegen een persoon uit deze gemeente is door de politie proces-verbaal opgemaakt wegens diefstal van aardappelen. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Tegen Woensdag 8 Nov. a.s. des nam. 1,30 uur is een Openbare Raadsvergadering belegd. Het huis van dhr. J. C. Elvé is bij on- derhandschen verkoop in eigendom overge geven aan dht. St. Wesdijk, alhier. Verleden week zijn alhier de z.g. gorzen ook weer ontruimd geworden, zoodat al het vee weer naar de stallen is teruggekeerd. Voor den landstorm, jaarklasse 1908, zijn alhier vijf personen ingeschreven. DEN BOMMEL. Voor de landstorm jaar klasse 1908 staan alhier ingeschreven de volgende personenP. Bakelaar, A. Hamee- teman, W. Hameeteman, J. van 't Hooff, J. de Jong, A. Lokker, H. C. Mosselman, A. de Ruiter, A. Tiggelman, J. D. van der Welle H. Wolfert en J. van der Zande. De bouwhoeve van den heer Jan Koert is bij publieke verkooping, doch later onder hands gekocht door mej. wed. J. v. d.Meide alhier. De bouwhoeve bewoond door mej. v. d. Meide is verkocht aan den heer W. Vrijenhoek van Rotterdam. OOLTGENSPLAAT. De Raad dezer ge meente hoopt Woensdag 8 Nov. a.s. 's nam. 2,30 uur in het openbaar te vergaderen. NIEUWE TONGE. De vorige week is een paard van den landbouwer K. v. d. H. afge maakt moeten worden. Vooral in dentegen- woordigen tijd een groote schadepost! In twee gezinnen komt weder besmet telijke ziekte voor van Dipheritus. DIRKSLAND. Tegen den slager A. L. is proces-verbaal opgemaakt wegens overtre ding van Art. 12 der Distributiewet (Maxi mumprijs). CORRIGENDUM. Ia 't verslag over de bijeenkomst in 't Koor der N. H. Kerk te Dirksland op 31 Oct. j.l. is verzuimd mee te deelen, dat ook de heer v. d. Berg (onderw.) heeft gespro ken en feiiciteerend zijn patroon, maar ook op wekkende tot nieuwen Schoolbouw en actie der jongelui totjongelings-en Jongedochters- vereeniging. (We herstellen hierbij dit onwillekeurig ver zuim. De Verslagg. STELLENDAM. Een noodkreetZaterdag morgen was het een hevige ontsteltenis in ons dorp. Aller oogen richtten zich vol schrik en afschuw naar een lantaarnpaal op de Voorstraat. Immers, daar had zich een drama afgespeeld, want daar had zich, of was een biggetje opgehangen. Tusschen devoor- pooten droeg het diertje, dat er zeer armoe dig uitzag, een bordje met de verschrikke lijke woordenNoodkreetGeeft ons regee- ringsmais! In den bek had het biggetje nog een vischje, aldus getuigend tegen het slechte varkensvoedsel. 's Middags is het diertje, onder groote belangstelling, door de politie van den paal verwijderd. j.l. Zaterdag duikelde de visscherskuecht W. door het uitschieten van een haak, voorover in de haven. Door het toesteken van een haak werd hij weer aan boord ge bracht. OUDDORP. De landstormpliclitige J Pijl Jz. alhier, jaarklassc 1909 is voorloopig uit stel verleend voor den dienst. BR1ELLE. Vrijdagavond half acht hoopt in de bovenzaal van den heer Lugtenburg op te treden in een vergadering voor geestver wanten voor de antirev. kiesvereeniging de heer Medema van Pernis met het onderwerp „Christelijke Democratie, „Stemrecht en Stem plicht" of „sturen in democratische richting." Het stedelijk museum alhier werd in de maand October bezocht door 77 personen. Tragisch. Alhier wonen drie gebr. W. Verleden week Donderdag werd de vrouw van de eenen broeder overvallen door een slaapberoerte. Toen dit bij een van zijn twee broers werd medegedeeld, schrikte diens vrouw zoo, dat ze een bloedspuwing kreeg en stierf, iater op den dag stierf ook de vrouw van den eersten. De vrouw van den derden broeder leed gelijk aan een zeer ernstig geval van bloedvergiftiging. Haar toestand is op het oogenblik nog al bevredigend. Woensdagmiddag ten 2 ure komt de Raad in openbare vergadering bijeen op het stadhuis. De voordracht voor directeur der Gem. gasfabriek bevat de H.H. H. Oosterbaan te Rijssen R. C. Besselman te Zevènbergen en J. A. Teunissen te Zierikzee. Maandagmiddag omstreeks 4 uur sloe gen de paarden voor de waterwagen, die de kampementen der militairen langs den straat weg voorziet op hol, doordat het lemoen van het eene paard brak en gedurig tegen de poo- ten van het andere sloeg. De cavalerist die op het eene paard zat wist er af te springen en kwam zonder ongelukken op den grond. De wagen met een tweetal militairen op den bok slingerde nu verder een paar honderd meter achter de hollende paarden aan, tot dat het eindelijk gelukte bij de Kemphanen de paarden tot staan te brengen. Persoon lijke ongelukken kwanten niet voor. Zaterdag 18 Nov. a.s. 's middags twee uur wordt, door de samenwerkende onder wijzersorganisaties een salaris-betooging ge organiseerd in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's Gravenhage. Als spre kers treden op de H.H. Mr. D. Fock, G. Hulle, Mr. M. W. F. Trettb, Dr. J. Th. de Visser en Mr. A. J. M. baron van Wijnbergen. HELLEVOETSLU1S. Dhr. Schlosser, propa gandist der S. D. A. P. wordt door het par tijbestuur verplaatst naar een ander gedeelte van Zuid Holland. Plaats van vestiging is nog niet bekend. Daardoor zal binnenkort een vacature in den Raad ontstaan. ZUIDLANP. Dinsdag 13 Nov. a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat onze nachtwaker in het huv/elijk trad. Kort na zijn huv/elijk v/erd hij in zijns vader3 plaats tot nachtwaker en geweentereiniger aangesteld. Waar zijn ar beid voor de gemeente veelvuldig en velerlei is en steeds inet nauwgezette plichtsbetrach ting voor de veiligheid der gemeente gewaakt heeft ook tegen een niet zoo schitterend weekloon van f 9,— waar de minste arbeider tegenwoordig van f 2,— tot f 4,— per dag verdiend, plus een extraatje^ van een stukje land hier of daar, daar hopen we dat dien dag én door den gemeenteraad én door de burgers niet voor hem onvergetelijk zal voorbijgaan. SIMONSHAVEN. De heer A. Kranendonk Az. alhier slaagde Vrijdag j.l. voor de acte vrije- en ordeoefeningen. 3PIJKENISSE. Onze dorpsgenoot de heer D. Verhagen zal 17 Maart 1917 ais missionair arts naar indië vertrekken. Bij onderling overleg zijn de bakkers overeengekomen vanaf Maandag j.l. de 9 uur sluiting voor hunne winkels in te voeren. Vanaf Maandag j.l. is bij de bakkers bericht ingekomen dat het ook voor landbou wers verboden is zelf meel te geven voor 't bakken van brood. Voor de betrekking van nachtwaker waarvoor de sollicitatie openstond tot Zater dag 4 Nov. heeft zich geen enkele gegadigde opgegeven. ABBENBROEK. Naar we uit betrouwbare bron vernemen zal de poging om alhier een publieke telefoon te krijgen, met succes wor den bekroond. De aanleg naar Nieuwesluis zal niet veel moeite geven, daar de palen var. de vroegere telefoon tusschen Nieuwesluis en Zuidland nog aanwezig zijn. VIERPOLDERS. Tot veldprediker van de stelling van de monden van de Maas en het Haringvliet is aangesteld {Joor de Regeering Ds. B. C. Koolhaas van Zuidland. In 13 plaat sen zal hij optreden. Eens in de 14 dagen krijgt ieder kantonnement een bezoek, 't Pre diken geschiedt onder diensttijd. De predikant zal in uniform verschijnen. VERGADERING van den Gemeenteraad van DEN BOMMEL op Vrijdag 3 No vember 1916 n.m. 3 uur. Afwezig de heer Van Weel wegens ziekte. Na opening met gebed heet de Voorzitter (de Ed.Achtb.H. L. de Winter Burgemeester- Secretaris) de leden hartelijk welkom in deze eerste vergadering in het verbouwde gemeen tehuis en wel in de vroegere raadzaal, welke thans meer aan de deftigheid van den Raad voldoet, dan de tijdelijk in gebruik genomen kamer, wijst op de verbeteringen aan het ge bouw aangebracht, welke in verband met het vroeger slechte gebouw zullen blijken ook op financieel gebied eer voordeel dan nadeel zullen blijken te zijn, hoopt dat het den Raad gegeven moge zijn, nog tal van jaren in de beste eensgezindheid in het waarachtig be lang der gemeente Den Bommel moge ver- gadeien en spreekt ook de beste wenschen voor net herstel van het afwezige lid toe, (welke woorden met applaus worden beant woord). Na voorlezing en onveranderde goedkeu ring der notulen van de vorige vergadering worden voor kennisgeving aangenomen de volgende ingekomen stukken. a. van den Commissaris der Koningin mededeelende de redenen van niet herbe noeming van de als no. 1 voorgedragene F. J. Knoop als lid van het college van zetters. b. van Ged. Staten, houdende vaststelling der gemeenterekening 1915. c. van Ged. Staten tot goedkeuring bij Kon. besluit tot verhooging van het maximum bedrag der te treffen Hoofd. O. over 1916. d. van het comité ter bevordering van ge neeskundig onderzoek vóór het huwelijk en vóór de verloving tot verspreiding van eene propaganda brochure. Herhalingsonderwijs. Na mededeeling, dal zich van de Zuidzijde 8 jongens en van de kom 6 jongens voor het herhalingsonderwijs hebben aangemeld,wordt zonder discussie en zonder hoofd, stemming besloten zoowel in hel dorp als in de Zuid zijde herhalingsonderwijs te doen geven res pectievelijk door de heeren bisschop en Stolk. Eveneens wordt zonder discussie en zonder hoofd, stemming besloten geen herhalings onderwijs aart de meisjes te doen geven bij de te geringe tijdige aanmelding, de Voor zitter herinnert hoe de Districts- en Arron- dissetnents-schoolopziener ten onrechte Ged. Staten ten sterkste hebben afgeraden de wij ziging om het verplichte getal (lO)leerlingen in de Zuidzijde te schrappen aan te nemen en hoe nu nadat Ged. Staten de verandering toch goedgekeurd ook gebleken is, dat de Raad juist in de Zuidzijde herhalingsonder wijs wilde, ook al was het getal beneden 10, wat vroeger niet mocht en dus toen een verkeerde bedoeling werd toegedacht. Schoolbouw. Uit een schrijven van Ged. Staten blijkt, dat van de raming in 1914 om de verbou wing der beide scholen met vernieuwing van meubilair van f 22652.47, het Rijk ten hoogste f 12800.— wenscht bij te dragen waar nog bij komt de gewone wettelijke subsidie, zoo dat ten nadeele der gemeente blijft f4736,— (welk cijfer reeds in 1914 $idus was bepaald). Waar de raming nu door de stijging der bouwmaterialen misschien wel f 30.000 zal worden is den Voorzitter aan het ministerie gebleken, dat het Rijk in verhouding in het meerdere tegemoet komt en eveneens na vermindering der aannemingssom door be- snoeing in evenredigheid minder subsidie ver leend. Na uitvoerige gedachtenwisseling, waaraan alle leden deelnamen, wordt zonder hoofd, stemming besloten den architect Mou- lijn te verzoeken het plan zooveel mogelijk te besnoeien, opdat de kosten voor de ge meente dragelijk worden. Af- en Overschrijving. Zonder discussie en zonder hoofd, stemm. wordt besloten tot eene af- en overschrijving op den dienst 1916. Wegenbureau. Voorgelezen wordt een schrijven van de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten tot oprichting van een Technisch Wegen bureau met het oog op toezicht bij den aan leg van straatwegen, keuren van steenen, ge meenschappelijk aankoopen van steenen enz., waarop zonder hoofd, stemming besloten wordt voorloopig daarop nog niet in te gaan. Weegbruggenconcessie. De Voorzitter deelt mede, dat de concessie voor de beide weegbruggen eindigt in het voorjaar 1920, dat de tweede fairbank hin derlijk is voor het verkeer op de kaai, dat het een gemeentebelang is dezen tak van publieken dienst in handen der gemeente te doen overgaan en stelt voor reeds nu te be sluiten lot opzegging der concessie na i919, opdat de tegenwoordige eigenaren bijtijds hunne maatregelen kunnen doen nemen. Waar de concessie alleen staat ten name der aan vragers, die reeds lang overleden zijn en niet ten name van hunne rechtverkrijgenden kan feitelijk de concessie direct vervallen ver klaard worden,hoewel zulks misschien eenigs- zins hard zou zijn. De gelegenheid had ont broken deze zaak in de vergadering van Burgemeester en Wethouders te bespreken, zoodat deze zaak alleen van den Voorzitter uitgaat. Na zeer uitvoerige discussie, waaraan alle raadsleden deelnamen en waaruit blijkt dat ongeveer alle raadsleden aandeelhouders in een of beide fairbanken zijn, welke een zoet winstje schijnen af te werpen, wordt met 3 tegen 2 stemmen en 1 ontbinding besloten tot niet verlenging der concessie van de beide weegbruggen na afloop in 1920. Voor de heeren jongeling', Jacobs en Borgdorff, tegen de heeren Rosmolen eu Mijs, terwijl de heer Knoop blanco stemde. In verband met dit besluit wordt door alle leden breedvoerig besproken om indien de eigenaren zulks wenschen de fairbanken nog voor of in 1917 tegen nader te bepalen prijs over te nemen, wat in hun belang zal zijn, waar de beide banken einde 1919 geheel waardeloos zullen zijn, behoudens eenige sloopwaarde, ook om beide weegbruegen ge lijk te behandelen en niet de eene boven de andere voor te trekken, waarop met alge- meene stemmen besloten werd de eigenaren der beide weegbruggen aan te schrijven, dat zij aan de gemeente een bod kunnen doen om die werktuigen aldus voor of in 1917 aan de gemeente in eigendom over te dragen. Gasleiding. De Voorz. stelt voor te besluiten tot den aanleg der gasleiding in de nieuwe straat tusschen de woningen van Van Niettwaal, Borgdorff enz., waarvoor de materialen reeds aangevoerd zijn. De heer Jongeling zegt dat de eigenaren naar aanleiding van het proces verbaal tegen Van Nieuwaal de nteening verkondigen dat die straat hun eigendom is en zou daarom willen, dat zoolang zij die meening deelen, de gemeente zich onthoude van eenige bemoeiing met dat gedeelte. De Voorz. meent, dat al mogen privaat rechtelijk zij eigenaren zijn, de gemeente pu bliekrechtelijk daar zeggenschap heeft, doch wil de uitspraak van den kantonrechter af wachten. Na nog eenige gedachtenwisseling wordt zonder hoofdelijke stemming besloten in bedoelden weg geen gasleiding aan te leggen, geen grintpad of straat te leggen tot dat de kwestie is opgelost en evenmin ook met het oog op de hooge kosten daar de sloot te dempen. Het distributie-bureau te Den Bommel be sloot tot het weer verkoopen van schol of zoo die niet voldoende aangevoerd wordt, schelvisch, zoomede tot bestelling van rijst, havermout en gort, tot het zoo mogelijk ver koopen van goedkoope klompen, tot het des gevraagd verkoopen van Drentsche veenaard- appelen en tot het doen aanvoeren van een schip met steen- en eierkolen. Rondvraag. Dhr. Borgdorff klaagt over het gevaar bij avond of nacht voor rijtuigen van een dorschmachine voor de smederij van A. v. d. Sluijs met uitstekende as, waarop de Voorz. zegt het te zullen beletten. Dhr. Jacobs spreekt over verandering van lantaarns voor de aangebouwde buurt in Achthuizen en over de ongelijke verlichting, welk punt de Voorz. met B. en W. zegt te zullen behandelen. Dhr. Mijs bespreekt de afvoer van regen water van het gemeentehuis op straat, waarop de Voorz. zegt, dat dit gedaan is ter bespa ring van kosten, dat de straat bij regen toch nat is en dat men er bij droogte geen last van heeft. Hierop wordt de vergadering gesloten. Gemeenteraad te HELLEVOETSLUIS op 31 October 1916 des avonds half 8. Tengevolge op het in het vorige nummer reeds vermelde nog het volgende Voorzitter de Burgemeester. Alle raadsleden aanwezig. Bij de benoeming van Mej. A. v. d. Wiele tot onderwijzeres vestigt ohr. Schlosser er de aandacht op, dat de Raad niet van alle sollicitatiestukken had kunnen kennisnemen en vraagt of Mej. v. d. Wiele acte yrije- en ordeoefeningen had. Op dit laatste geeft de Voorz. een bevestigend antwoord, voor het eerste zal voortaan worden gezorgd. Een verzoek is ingekomen van werklieden der Marinewerf, die buiten wonen, om een loongrens te stellen voor een eerlang te hef fen forenzenbelasting, adressanten wijzen er op dat zij verplicht zijn buiten de gemeente te wonen. De Voorzitter zegt, dat hierop geene be slissing behoeft gënomen te worden, dhr. Schlosser verwijst naar het desbetreffende artikel der Gemeentewet. De aankoop van den grond in den Molshoek is door Ged. Staten goedgekeurd. De Voorz. wijst op de uitbreiding van het Levensmiddelenbedrijf. B. en W. stellen in overleg met de Levens middelencommissie voor een tweeden Direc teur te benoemen met ingang van 1 Oct. en de Comm. v. Politie N. Cornelisse ais zoo danig aan te wijzen. De jaarwedde van de Directeuren te bepalen op f350. Dhr. de Boo wenscht de tegenwoordige Directeur dhr. P. v. d. Does te dégradeeren tot adjunct-directeur en dhr. N. Cornelisse als Directeur te doen optreden, de salarissen wil hij gesteld zien op f500 en f400. Dhr. Schlosser wijst op verschillende arbeid n.l. leiding en administratie, zoo elk zijn deel, dhr. Cornelisse de leiding en dhr. v. d. Does de financien op zich neemt, is deze onder scheiding onnoodig. Na langdurige bespre king wijzigt dhr. de Boo zijn voorstel, door het salaris voor elk op f500 te bepalen. Op een vraag van dhr. de Klerk antwoord de Voorz. dat er nog meer verhoogingen in uitzicht zijn. Het voorstel de Boo wordt ver worpen, dat van B. en W. aangenomen, met terugwerkende kracht tot 15 Juli. De Voorz. stelt voor, om het verschil van inkoop- en verkoopsprijs met de gemeen ten van Voorne en Putten onderling te dra gen, te berekenen naar het aantal inwoners, voor 1916. Dhr. Schlosser wijst op de cir culaire van den Minister van 21 Oct. ook het belang der winkeliers mag niet uit het oog verloren. De Voorz. heeft een andere mee ning hieromtrent. Het voorstel wordt aange nomen. Over de brandstoffenvoorziening wordt langdurig en breedvoerig gesproken, het was cokes voor en na. Het resultaat is, dat aan allen cokes kan verstrekt worden tegen f 0.75 per H.L. Het voorgestelde maximum door B. en W. van 4 H.L. per maand wordt aan genomen. De weistandsgrens voor het ver krijgen van goedkoopere melk wordt ten slotte bepaald op f 1300. Hierna sluiting. Gemeenteraadsvergadering te NIEUW- HELVOET op Maandag 6 Nov. 1916 des voormiddags 9 ure. Voorzitter de Burgemeester. Alle leden tegenwoordig behalve dhr. A. v. d. Lintie. De Voorz. zegt dat door afwezigheid van deri Secretaris geen notulen zullen worden gelezen. ingekomen een Missieve van Gedeputeerde Staten omtrent pensioenregeling der gemeen teambtenaren, eveneens dat zij de voorge stelde verhoogingen van den Secretaris-Ge meente-Ontvanger en Wethouders handhaven. De Voorz. zegt, dat bij weigering Ged. Sta ten zelf de uitgaven vaststellen en ook tot dekking der kosten de posten zullen aan wijzen. Beroep op de Koningin staat dan evenwel nog open. Dhr. Kramer herinnert, dat eenige jaren geleden bij de verhooging van de tractemen- ten der onderwijzers ook overgangsbepalin gen zijn gemaakt, die toen door Ged. Staten zijn goedgekeurd. Hij stelt voor om de eerste periodieke ver hooging van den Secretaris-Ontvanger in te doen gaan op 1 Januari 1917 en het tracte- ment te bepaien op f 1050 f 75 verhooging f 1125 voor Secretaris en f 550 -f f 50 verhooging f 600 voor Gemeente-Ontvan ger. De meerdere kosten te vinden uit den Hoofdelijken Omslag. Dit voorstel wordt aangenomen. De Voorz. stelt voor om de verhooging voor de Wethouders aan Ced. Staten toe te geven, omdat ook hij erkent, dat het bedrag, bij de meerdere werkzaamheden die geëischt worden, niet te hoog is. Dhr. Kramer (Wet houder) vindt het beter dat het geld voor andere doeleinden besteed wordt, daar in dezen tijd zooveel gevraagd wordt, wil hij^ en zijn collega geen veifiooging op dien' post goedkeuren. De Voorz. brengt op voorstel van Kramer dit in stemming, hetwelk met algemeene siemmen wordt aangenomen. De Voorz. merkt op, dat reeds in de vorige vergadering is toegestaan het salaris van bode Risseeuwte brengen van f 110 op f 150, maar door een verzuim niet op de begrooting geplaatst is. Besloten wordt de begrooting, daarmee in overeenstemming te brengen. Daarop komt ook voor f 50 voor schrijfloonen, de Voorz. is tegen deze post. Dhr. van Hartingsveldt vraagt waarin dit werk bestaat, waarop de Voorz. antwoordt in het schrijven van de kiezerslijsten en meer andere dingen. Dhr. van Hartingsveld was van gedachte dat de schrijfloonen toegekend werden aan andere personen dan het gewone personeel. Dhr. Kramer stemt toe, dat zulks vroeger wel eens plaats had. De Voorz. is er niet op te gen, dat deze post op de begrooting blijft, maar met de bepaling dat men niet persé verplicht is dit bedrag uit te geven. Alzoo wordt besloten. Ingekomen een schrijven van Imand Kap, dat hij de benoeming tot lid der Levensmid delen commissie aanneemt, van W. Vink, dat hij bedankt en namens de Vereeniging „Wilhelmina" aanbeveelt dhr. E. Baaij en A. P. van der Velde, dat hij eveneens be dankt en namens de afd. vau het Alg. Ned. Werkliedenverbond dhr. Wielemaker aanbe veelt. De aanbevolenen worden benoemd. Een adres van J. de Raave om een gedeelte van de weigrond, die hij in pacht heeft, om te zetten in tuingrond, met verplichtingen in in het laatste huurjaar weer op te leveren als weigrond. Afwijzend beschikt. Een adres van het Ned. Onderwijzers-Ge nootschap om salarisverbetering wordt ge voegd bij de vorige adressen, die in handen van B. en W. zijn gesteld om advies. Dhr. van Hartingsveldt vraagt of de ver hoogingen geen bezwaar opleveren voor de begrooting, waarop de Voorz. antwoordt, dat dit meer van administratieven aard is, op een later tijdstip levert dit meer moeilijkhe den op. Ingekomen ontslagaanvrage van Mej. v. d. Wiele, onderwijzeres aan de le O. L. School tegen 1 Nov. Met alg. stemmen wordt be sloten haar volgens instructie met 3 innd. eervol ontslag te verleenen of zooveel vroe ger als in de vacature is voorzien. De Voorz. brengt ter sprake of het beter is in de vacature, door hei benoemen van een onderwijzer te voorzien. Besloten wordt dit aan B. en W. over te laten. Bij de gewone rondvraag, vraagt dhr. van Hartingsveldt of de Voorz. al bericht of in lichtingen heeft gevraagd betreffende het toe voegen van cokes en steenkolen aan de lijst van artikelen door den Minister vastgesteld. De Voorz. antwoordt ontkennend, doch zal deze zaak met den grootst mogelijken spoed behandelen. Hierna sluiting. STELLENDAM. De afgeloopen week wer den hier aangebracht 9000 K.G. garnalen, die aan de pellerijen zijn afgeleverd k 20 cents per K.G. OUDDORP. In de afgeloopen maand wer den aan het telefoonkantoor alhier 393 tele grammen behandeld, terwijl 732 gesprekken werden gevoerd. Op Woensdag 15 Nov. bij VEILING en op Woensdag 22 Nov. 1916 bij AFSLAG telkens des v.rn. 11 uur, in het Cafe „Het wapen van Rhoon" te Rhoon publieke verkooping van de gunstig gelegen Boerderij genaamd„Land- Bouw- en Veelust" en gevolgen met 75-81-89 Hectaren uitmuntend Wei- en Bouwland on der Geervliet thans verhuurd aan dhr. A. Barendreght bouw- en weiland tot 1 Jan. 1921, de gebouwen tot 1 Mei 1921 voor f 5000 per jaar. Te verleenen 31 perceelen verschillende combinatiën en in generale massa. Notaris W. St. VAN BILDERBEEK te Dor drecht. Woensdag 15 November, des v.rn. 10'/» uur (na aankomst van de tram) te Ouddorp, bij de bouwschuur van den heer Johannes Breen Pauluszoon, van divers hoornvee, en een merrieveulen, ten verzoeke van genoem den heer Johs. Breen Pz. Notaris VAN DEN BERG. Op Woensdag 15 November 1916 's nam. half 5 uur te Melissant, ter herberge van A. van der Werf veiling; en Op Woensdag 22 November 1916 's nam half 5 uur, te Melissant ter herberge van A. Both afslag van 6-83-90 Heet. (14 Gem. 268 Roeden V. maat) bouwland, te Melissant, in

Maas- en Scheldebode | 1916 | | pagina 2