Tweede Blad. IN HOC SIGNO WSES Zaterdag 21 October 1916. No.2221! Twee Bladen. UIT DE PERS. BINNENLAND. ttUITEMLAftü. Reclames Mededeelingen. PLAATSELIJK NIEUWS i)is uummtsr besta it ait Niet conservatief. Elk A R. dient zijn God en is dankbaar aan God voor de leiders op elk terrein en zoo ook voor onzen, eminente leider op po litiek gebied. Elke wascheclite A. R. kant zich tegen 't Conservatisme. De NieuweHaagschecourantschrijftervan: Schier op eik punt van Staatsbeleid blijkt het, dat veeier onze tegenstanders zich kanten tegen nieuwighedenen dat de stuwkracht telkens van ons moet uitgaan. Hetg meest springt dit wel in het oog op het gebied van het volksonderwijs, een terrein van de grootste beteekenis voor heel het nationale leven. Jaren lang hebben liberalen en socialisten daar den vooruit- gang met geweld pogen tegen te houden. Voor de vrijheid van de ouders en de daarmede noodzakelijk gaande vrijheid van onderwijs, voelden zij niets. Met hart en ziel hadden zij zich overgegeven aan de neutrale staatsschool, de eene en onge deelde, waar een allen bevredigend onder wijs aan de jeugd gegeven werd. Eerst na langen strijd heeft men ter lin kerzijde het conservatieve standpunt los gelaten en uit het werk der verzoenings commissie (hoe men er verder over öenke) blijkt ten duidelijkste, dat het dezerzijds bepleite stelsel langzamerhand eenige ge nade gevonden heeft in der vrijzinnigen en socialisten oogen. Het Conservatisme der linkerzijde springt niet minder sterk in het oog op het punt van 's lands verdediging. Dezelfde slappe geest, die in den ouden regententijd reeds zooveel kwaad gesticht had, was nog altijd te bespeuren. Geen weloverdacht stelsel werd gevolgd. Zelfs de anders zoo wakkere Torbecke was met heel z'n aanhang, zoo dikwijls het over de landsverdediging liep, de slapheid zelve. Totdat in 1914 de oogen open gingen, en men zijns ondanks erkennen moest, dat de antirevolutionaire partij het ook hier bij het rechte eind had gehad. Onze defensie, onze nationale verdediging, mag niet ver waarloosd worden. Aan eenen aanval of het spelen van eene beteekenisvolle rol op het gebied der internationale politiek denkt geen enkel verstandig mensch. Maar levend te midden van groote mogendheden, die onder veel hoffelijke woorden en schoone voornemens het op eigen grootheid en elkanders ondergang voorzien hadden, v/as het de onafwijsbare taak van onze kleine natie, dat zifzich steeds op alle conflicten, waardoor zij zelf in het gedrang kan komen, voorbereid hield. Ten aanzien van het belastingstelsel staat het niet andersen wat het kiesrecht en de sociale quaestie aanbelangt, merkt het blad op. Men zwoer eenmaal trouw aan het indivi dualistische kiesrecht cu jneent nu al heel vooruitstrevend te zijn, indien men dit algemeen maakt. Maar ieder voelt dat dit, zoowel bij de socialisten als bij de liberalen, niets anders is dan een quaestie van op portuniteit. Aan een nieuw stelsel, het organisch kiesrecht, wil men niet. Dat is te nieuw. Liever zet men heel de Ontwikkeling van het kiesrecht op het doode spoor, dan dat men het vruchtbaar beginsel van het or ganisch kiesrecht zou durven invoeren. Nog sterker komt het Conservatisme uit op sociaaal gebied. Men heeft zich nu ver slingerd aan het Staatspensioen, wat niet anders is dan een uitbreiding van de ai- oude armenzorg van de bedeeling. Men weet het maar al te goed, dat invoering van Staatspensioen, of te wel Staalsbedee- ling, de ware sociaie wetgeving tegenhoudt. De goede, inderdaad vooruitstrevende richting op sociaal gebied, is die, welke met de organische ontwikkeling der maat schappelijke verhoudingen en de nieuwere gegevens der wetenschap rekening houdt. Men moet zich dan ook niet verwonde ren, dat de conservatieve elementen links tegenwoordig met het Staatspensioen nog harder wegloopen, dan de z.g. democra tische. Geeft den menschen die fooi toch, zoo is hun gedachtengang. Dan zijt ge voor- loopig van 't gezeur af, en voor al den rompslomp der sociale wetten is er dan toch geen geld meer. Waarlijk de linkerzijde behoeft er zich niet op te beroemen dat zij in den gezonden zin des woords vooruitstrevend is. Natuurlijk schuilen merkt het biad op, ook ter Rechterzijde conservatieve elementen, die wij hebben te weerstaan. Wat ons als onze taak op politiek en maat schappelijk gebied voor oogen behoort te staan is deze Een geopend oog te hebben voor de ont wikkeling der verhoudingen, en voor de nieuwe behoeften, die in den boezem des volks openbaar worden. Daardoor Ieeren wij kennen de problemen van den tegen- woordigen tijd en op ons rust dan de plicht om naar den eisch van ons begin sel een oplossing te zoeken voor die pro blemen, en de eenmaal gevonden oplossing met alle kracht te propageeren. Wij moeten daarbij ons niet door aller lei onbillijk verwijt uit ons spoor laten drin gen. Een eigen weg, zoo besluit het artikel, heb ben wij te betreden, waarop wij zoeken naar de beste harmonie in de maatschappelijke verhoudingen; en wat wij eenmaal in onze programma's als een eisch der gerechtigheid hebben geformuleerd, behooren wij met volle toewijding tot stand te brengen zooveel in ons vermogen is. Berichten over ons land. „Svenska Dagbiadet" (een groot Stok- holmsch blad) heeit van particuliere zijde bericht gekregen van een ernstige botsing die onlangs te Rotterdam zou heboen plaats gehad, tusschen politie en soldaten, die eenige wegens dronkenschap in hechtenis genomen kameraden wilden bevrijden. Er heerschte onder de soldaten volslagen muiterij, en daar geen andere middelen hielpen, zag men zich verplicht de school, waarin de soldaten wa ren ondergebracht, met kanonnen te beschie ten. Een granaat trof een nabijgelegen bier brouwerij, waar ze in koolvuurflesschen belandde, die ontploften en een vreeselijke verwoesting aanrichten. Een tweede sciiot trof den munitievoorraad in de schooi, in de geheele wijk sprongen de ruiten en van de school is slechts een puinhoop over. De enkele soldaten die er het leven afbrachten zagen zich na de aangerichte verwoesting genoopt, zich over te geven. Aan beide zijden waren de verliezen aan dooden en gewonden zeer groot. Vier politieagenten werden gedood en tien ernstig gewond. Naar de „N.Ct." vertelt heeft het blad in zijn nummer van 13 October zelfs een repro ductie naar een toto met het opschrift„Van de militaire onlusten in Rotterdam. Een foto van de verwoeste straat". We zien daarop inderdaad eenige huizen in puin, doch hebben een sterk vermoeden, dat het hoekje aan een van de oorlogstronten is genomen en niet in de vreedzame omgeving van de Kuyper- school te Rotterdam. Wat er al niet wordt opgedischt in buiten- landsche bladen. MILITIE. Ingediend is een wetsontwerp tot het langer in dienst houden van ingelijfden bij de militie. De dienstplichtigen, op wie dit wetsvoorstel betrekking heeft zijn hoofdzakelijk zij, die behooren: t bij de bereden korpsen tot de lichtingen 1906, 1907 en 1908; bij de korpsen pantserfort-artillerie en tor- pedisten tot de lichtingen 1906, 1907 1908 en 1909; bij de zeemilitie tot de lichtingen 1909 19)0 en 1911. Indien de heerschende buitengewone om standigheden na 31 December voortduren is het noodig, dat deze groepen van dienstplich tigen langer van de militie deel blijven uit maken. Landweer. ingediend is, een wetsontwerp tot liet langer in dienst houden van dienstplichtigen bij de landweer. Dit wetsontwerp heeft betrekking op de dienstplichtigen van de landweerlich- tingen 1907, 1908, 1909 en 1910 (militielich tingen 1899, 1900, 1901 en 1902.) Landstorm. Ingediend is een wetsontwerp tot verlen ging van den duur van den dienstplicht bij den landstorm. De personen, te wier aanzien nadere ver lenging van den dienstplicht bij den landstorm wordt voorgesteld, zijn de landstormplichti- gen, die in het loopende jaar het 40ste levens jaar volbrengen ot hebben volbracht. Het zijn voornamelijk personen, die landstormplichtig zijn geworden krachtens de wet van 11 Juni 1915 en in 19il ais dienstplichtige van de landweerlichting 1904 (militielichting 1896) uit den dienst zijn ontslagen. DE TOESTAND. Er is. in de toestand weer weinig veran dering: Het slechte weer der laatste dagen belemmert haast overal het krijgsbedrijf. Op het Westfront breidden ae Franschen hun vooruitgang nog iets uit. Doch verder slechts loopgraafgevechten. In het Oosten nog eenige afgeslagen aan vallen der Russen, iets minder krachtiger dan de vorige en een kleine plaatselijke te genbeweging der Centralen. In Zevenburgen schijnt het wel of het den kant opgaat van een positieoorlog. De passen van Roemenië daar komt het opaan. Daar gaat in de eerstvolgende dagen den strijd om. De legers der Roemenen zijn nu tot aan en in die passen teruggedrongen en de strijd wordt nu zoo belangwekkend, dat wij in het bizonder er de aandacht op ves tigen. Allereerst zal nu weldra duidelijk wor den, wat het doel der Centrale bevelhebbers is. Is het alleen de ontruiming van Zeven burgen, dan zullen de Duitsche en Hongaar- sche legers zich tevreden stellen, met de verovering van de bergpassen. Ligt hun doel verder namelijk in de ternederwerping van Roemenië, dan zuilen ze trachten er dóór te gaan. Nu lijkt ons het eerstgenoemde doel niet waarschijnlijk zegt O. Ct. en wel om twee redenen. Het bezit van de passen van Roe- menie's bergland vormt geen voldoende af sluiting en -waarborg tegen overval. Toen in Augustus Roemenië den oorlog verklaarde, trokken onmiddellijk de zwakke Oostenrijksche troepen terug en als verkla ring werd opgegeven, dat de passen niet zonder een groote legermacht te verdedigen waren, omdat de bezettingen gemakkelijk om singeld konden worden. Van Engelsche zijde is evenwel de voor stelling gegeven, alsof de passen een soort trechteis vormden in overigens ontoeganke lijke bergketens. Men vermeldde dit met nadruk, om te doen uitkomen, hoe gering de Oostenrijksche weermacht wel moest zijn daar toch een hand vol flinke mannen de passen wekenlang met succes hadden kunnen verdedigen. Dat de Gasten rljksche lezing dcjulstc was is later bewezen bij den Rooden-Torenpas waar hel eerste Roemecnsche leger nagenoeg geheel omsingeld werd door een Beiersche divisie, die over de „ontoegankelijke" bergen in den rug van de Roemenen wist te komen Het bezit van die passen zegt dus wei iets maar de Centralen zouden dan ook een ge ducht leger langs de Roeineensche grenzen moetan opstellen om een mogelijken inval b.v. van Roemenen en Russen, te kunnen keereri. En vervolgens ligt het gansch.niet in den aard der aanvallers, om bij halfweg te blijven staan, wanneer zij .zich sterk ge noeg achten om door te tasten. Nu bleek in de laatste dagen en uit de mededeelingen van de Roemenen én uit be richten in de Times, dat Von Falkenhayn aaar niet met een zwakke troep opereert. Herhaaldelijk werd uit Boekarest gemeld, dat de Roemeensche legers voor overmach tige aanvallen terugweken en de Times wist te melden, dat de Duitschers van allen kant zware versterkingen zonden. Wij nemen dus aan, zooals de geallieerde» ook doen, dat de centralen een consentrischen aanval op Roemenië voor hebben, met het einddoel, het Balkanplan der geallieerden te fnuiken. Daarvoor is alles te zeggen en eeti blik op de kaart kan daarvan overtuigen. Het aanvalsplan der geallieerden was oor spronkelijk een inval der Roemeenen in Ze venburgen, gesteund door een inval Jder Russen door de Karpathen in Hongarije eenerzijds en een geiijktijdigeu aanval der Russen door de Dobroedsja in Bulgarije met een opmarsch van Sarrail uit Saloniki. Men weet hoe dat plan is verijdeld. Nu tracht Sarraii wel op te rukken, inaar Mackenzen verspert de Dobroedsja. De Russen komen niet over de Karpathen en laten nog op zich wachten in Roemenië en de Roemenen zeif werden uit Zevenbur gen teruggejaagd. Maar daarmede is het Entente-spel nog niet verlorenmeerdere kansen blijven open en de strijd gaat nu eerst belangwekkend worden. De Bulgaren houden in het Zuiden de geallieerden tegen op het Macedonisch front en de Russen zijn nog niet in Roemenië. Von Falkenhayn staat op de grens van Roemenië, de Bulgaren legeren zich aan den Donau en hebben daarin een paar eilanden bezet. De ijzeren poort is nog in handen der Roemenen, evenals de passen rechts van den Rooden-torenpas. Deze en de Vulkaanpas zijn door de centralen bezet. Het is nu de vraag, waar de Duitschers een doorbraak zullen probeeren. Om het passen-centrum gaat nu den strijd. Boekarest meldt, dat dag en nacht bitter ge vochten wordt om den Predeal-pas ten Zui den van Kronstadt. Die pas ligt recht boven Boekarest. Wanneer de Duitschers, die den Roode- Toren-pas in bezit hebben, ook de Predeal- pas veroveren, kan hun centrum doorbreken en het zou ons niet verwonderen, wanneer dan ook beweging kwam in het Bulgaarsche leger aan den Donau. Een doorbreken van de Duitschers bij den Predeal-pas, zou be langrijke gevolgen kunnen hebben. Zooals men zien kan, liggen daarnaast nog twee kleinere passen en over die vier bergwegen kan zich een groote troepenmacht in Roe menië begeven. Maar het kan ook anders loopen. De Duitschers kunnen zich, terwijl een deel der troepen de passen blijft bestormen ook naar het Noorden wenden en trachten Roemenie van Rusland te scheiden. Wanneer de Russen niet tijdig met een groote macht ingrijpen, bestaat de mogelijk heid, dat Von Falkenhayn en Mackenzen hun het samenwerken met de geallieerden te Sa loniki voor altijd onmogelijk maakt en Sar rail vrijwel doelloos in Griekenland komt te zitten. Maar zoover is het nog niet. Wij vestigen alleen de aandacht op mogelijkheden. De groote strijd begint pas en Lloyd George heeft gezegd, dat de geallieerden het moge lijke doen om Roemenië te redden van het lot, dat Servië trof. Wachten wij dus af, sf dat iets meer dan woorden beteekent. 20 cent per Regel. SOMMELSDIJK. Aan den landstormplich- tigen der jaarklasse 1910 B. van den Nieu- wendijk is voorloopige vrijstelling verleend aan de verplichting om te voldoen aan de oproeping tot opkomst in werkelijken dienst. In December a.s. zal hij zich hebben aan te melden bij den Provincialen Adjudant, om in werkelijken dienst te worden gesteld. MIDDELHARNIS. A. de Bloeme had 't on geluk zijn hand zoo ernstig te klemmen dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Terwijl de riethakker A. Verolme met al zijn gereedschap zwaar geladen zich op de fiets begaf om naar zijn werk te rijden reed hij in een volle sloot, zoodat hij zich druipnat huiswaarts kon begeven om zich van droge kleederen te voorzien. De indeeling van de landstorm jaarklasse 1910 bij het leger zal als volgt plaats heb ben voor de volgende manschappen alhier: J. Vroegimdewei, 'Abr. Verweij, D. Oosterling, C. J. Noordijk, J. C. van Loo,J. H. Homburg, L. v. d. Nieuwendijk, B. Driesse, 9 Nov. P. Klink 10 Nov. J. Tamboer, W. van Gelder, P. Verburg 15 Nov. *Voor het examen vrije en orde-oefe ningen der gymnastiek slaagde de dames A. v. d. Tol en H. Rietmulder. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Doordat de paarden van den landbouwer A. v. d. T. schrokken, sloegen ze op hol, doch werden al spoedig gegrepen door enkele arbeiders, zoodat dit ongeluk nog al goed afliep. De schipper G. had het ongelijk dat bij den jongsten storm zijn zeil totaal in stuk ken werd gescheurd, wat ook wel een scha- depostje te noemen is. A. Goumare, thuisbehoorende alhier, kapitein op den schoener genaamd Jeanne Marie van de reederij Muller is dezer dagen tengevolge van den storm op een reis naar Christiania met het schip verongelukt. De óptfarenden zijn evenwel allen gered door dc stoomtrawler Anna JosSna IJm. 169, die op dc hulpsigrialea van den schoener aan kwam stoomen. Ü3. Esselink alhier is tengevolge eener ernstige ongesteldheid genoodzaakt volstrekte rust te nemen. Nu hoopt Ds. v. Veizen Zon dagavond bij een dankuur voor het gewas voor te gaan. DEN BOMMEL. Door het Burgeiijk Arm bestuur te dezer plaatse is aan de algemee- ne vergadering van den Boedel Bigge het volgende voorstel ingediend. „Waar in de laatste algemeene vergadering van den boedel Bigge het idee om het Be stuur uit te breiden van meer dan eene zij de met sijmpathie werd begroet, hebben wij de eer u voor te stellen het aantal bestuurs leden met 3 uit te breiden en te brengen op 6. Volgens het testament moet den boedel worden geadministreerd door 3 personen, gekozen door den Magistraat van Ooltgens- piaat (deze kan beschouwd worden als ver tegenwoordiger van het Burgeiijk Armbe stuur), den Kerkeraad van Oolgensplaat en den Kerkeraad van den Bommel, terwijl als erfgenamen zijn aangewezen diaconie te Oolt- gensplaat en den Bommel, de Kerk van Oolt- gensplaat en den Bommel en het Burgerlijk Armbestuur van St. Adolphsland, onder wel ke laatste thans begrepen wordt het Bur geiijk Armbestuur van Oolgensplaat en van den Bommel. De billijkheid brengt mede, dat alle be langhebbende corporaties in het bestuui ver tegenwoordigd v/orden, zoodat wij voorstel len nog in het bestuur op te nemen een ver tegenwoordiger van de Ned. Herv. diaconie te Ooltgensplaat, van de Ned. Herv. diacoie te den Bommel en een van het Burgeiijk Armbestuur van den Bommel. Mocht de ver gadering van oordeel zijn, dat met het oog op staking van stemmen een onevengetal de voorkeur verdient, dan zou bepaald kunnen worden, dat die 6 personen een zevende per soon kiezen, die om de 3 of 4 jaren aftreedt. Wil men aannemen, dat de heer Bigge be schouwd heeft, dat de diaconie van Ooltgens plaat en den Bommel voldoende vertegen woordigd zijn door een afgevaardigde van beide kerken, dan blijft nog de onbillijkheid, dat nu de splitsing van St. Adolphsland het Burgerlijk Armbestuur van den Bommel niet alleen geen directe maar ook zelfs geen zij- delingsche vertegenwoordiging heeft, zoodat de billijkheid toch zeker een afgevaardigde van laatstgemeide corporatie eischt. Strijd met den letter van het testament kunnen wij niet ontdekken, vooral niet als de in het testament aangewezen 3 personen beschouwd worden als administreerend uit voerend bestuur. Vootrs hebben zich wij de eer u voor te stellen, te bepalen, te bepalen dat iedere be langhebbende corporatie slecht door 3 stem gerechtigde leden (bestuursleden inbegrepen) op de algemeene vergadering worde verte genwoordigd, zoodat het aantal uit te bren gen stemmen hoogstens 18 bedraagt, terwijl alle verdere aanwezige leden der belang heb bende corporaties een advizeerende stem ver krijgen, zulks ter vermijding van plaatselijk overwicht." De vergaderingen van B. en W. worden niet meer Woensdag of Zaterdagmorgen ge houden, maar op ongeregelde tijden des middags. Den landstormplichtige C. Bakker, is voorloopige vrijstelling verleend van den dienst. Als een zeldzaamheid kan worden ver meld dat bij dhr. J. M. nog en appeelboom in vollen bloei staat. In de algemeene vergadering der afd. van het Groene Kruis gehouden onder voorzit tersschap van den EdelAchtb. Heer L. de Winter werden de aftredende bestuursleden. P. G. Jacobs, J. V. Hoileman en C. van Vliet herkozen. Tot afgevaardigde naar de verga dering ker afd. Zuid-Holland werd gekozen de heer S. P. Nicolai en tot plaatsvervanger de heer R. de Winter, terwijl met het oog op de waarschijnlijk, dat beide personen, die vergadering niet zullen kunnen bijwonen, goedgevonden werd het bestuur te machti gen in dat geval een ander persoon ais af gevaardigde aan te wijzen. De agenda voor de algemeene vergadering der aid. Zuid- Holland werd behandeld, vervolgens dc bc- grooting 1917, die bij afwezigheid van den Penningmeester door den secretaris werd voorgedragen. Tijdens dc vergadering gaven zich enkele personen als lid op als gevolg der door het bestuur verzonden circulaires, waardoor het getal leden steeds toeneemt. Aan het eind der vergadering hield de heer p. Bisschop eene lezing over de geschiede nis der suiker, het ontstaan der suiker, wat hij aanschouwenderwijs met verschillende producten toelichtte en het nut der suiker, welke lezing zeer in den smaak viel. OOLTGENSPLAAT. Maandag 23 Oct. a.s. des middags 2 uur zal ten gemeentehuize inenting en herinenting plaats hebben voor hen die zich daartoe aanmelden. De landstormplichtige Joh. van Hassent is uit den dienst ontslagen en ongeschikt verklaard. Woensdag 25 Oct. a.s. zai de Afdeeling Ooltgensplaat van de Zuid-Hollandsche Ver- eeniging het Groene Kruis in café J. Vrees wijk een vergadering houden. O.a. zal ook plaats hebben een verkiezing van de drie aftredende leden de H.H. Dr. J. A. Hers, J. Jacobs Jz. en S. de Ruiter. Woensdag j.l. werden alle Iandstorm- plichtigen uit deze gemeente jaarklasse 1910 ingedeeld bij het 4e Regement Vesting Ar tillerie, Depot Klaaswaal. Naar wij vernemen is ook nog door wijlen Mr. A. J. C. van Weel gelegateerd, aan het Groot of Algemeen Armbestuur f 1000 en aan het Fonds der Openbare Bewaarschool f 4000. Donderdagavond bracht de Muziekver- eeniging Uitspanning door Inspanning een serenade bij de echtelieden G. Kornet|en D. de Ruiter ter gelegenheid van hun gouden huwelijksfeest. We vernielden hier nog dat dit het derde huwelijk van dhr. Kornet is. OUDE TONGE. Bij Kon. besluit van 18 dezer is, met ingang van 27 dezer, benoemd tot burgemeester der gemeente Woubrugge, J. C. Baumann, met toekenning van gelijk tijdig eervol ontslag als burgemeester dezer gemeente. HERRINGEN. Dinsdag Li. geraakte op een onbeheerd oogenblik hit en kar van bode J. Witvliet door achteruitioopen van den dijk bij C. D. Gebuis in de kloot. Met een span paarden, inmiddels ter hulp geroepen werd zoo dier als kar tijdig daaruit getrokken. De Heeren L. v. d. Velde Lz. Jr. en H. Noordijk herbenoemd tot Zetters bij 's Rijks Directe Belastingen hebben deze benoeming aangenomen. STELLENDAM. Door den havenmeester isi proces-verbaal opgemaakt tegen J. de Biok en J. Kalle, wegens overtreding van het Ha venreglement. Door dc visscljcrsvereenlglng „Eensge zindheid" alhier zal een verzoek worden ver zonden aan zijne Excellentie den Minister van Financien, om vrijheid voor de garnalenkor op het geheele Haringvliet en het Vuile Gat. Als bestuurslid van de afd. Stellendam van het Groene Kruis is herkozen Ds. P. j. Mulder; in de vacature ontstaan door het vertrek van den Heer J. L. Bosschieter werd benoemd de heer K. A. van Wageningen. Voor het Herhalingsonderwijs aan de O. L. School alhier hebben zich aangemeld 10 jongens en 1 meisje. De cursus vangt aan 30 Oct. a.s. A.s. Zondag zal in de Ned. Herv. Kerk dankuur worden gehouden voor Landbouw en Visscherij. GOEDEREEDE. Winterboden Door eenige arbeiders werd deze week een troep wilde zwanen gezien. Het kohier No 4 der directe Belasting is invorderbaar verklaard en aan den heer Ontvanger ter invordering ter hand gesteld. In de plaats van wijlen den heer P. Overbeeke is benoemd tot brievenbesteller, den heer W. C. Overbeeke. OUDDORP. Tegen 4 November zijn van deze gemeente 3 personen opgeroepen om te worden ingelijfd bij het Regiment Husaren. T. G. werkzaam aan de cichoreifabriek Certis alhier, had het ongeluk één dezer da gen een stuk ijzer op zijn hoofd te krijgen Geneeskundige hulp bleek noodzakelijk. Voor de landstorm 1910 zullen van deze gemeente weer 10 personen in werkelijken dienst worden geroepen. 10 November 8 en 15 November 2 personen. BR1ELLE. Voor de jaarklasse 1909, Land storm, zijn alhier 4 personen afgekeurd. De liberale kiesvereeniging te Heen- vliet heeft voor de Provinciale Staten (vaca ture-S. C. Korteweg) candidaat gesteld den heer J. M. Korteweg, candidaat-notaris te Heenvliet. ROCKANJE. De heer J. Hoogvliet, alhier, won een voerbiet van 17 pond. Dit moet een buitengewoon gewicht zijn. De boeren zijn hier druk met puiprijden bezig. De suiker zal dus wel spoedig weer in voorraad zijn. Zoo'n wagen is zeker nog al zwaar. Een wagen bijna te water gereden bij den heer J. v. d. Velde, Boomweg, werd met moeite door 4 paarden weder op den weg gehaald. Aangaande de stoffelijke zaken vraagt de A. R. Kiesvereeniging art. 6. Bevordering van den bloei der gemeente door steun aan land- en tuinbouw (en nijverheid)aanleg der tram en verbetering der wegen. Bestra ting en verfraaiing van het dorp en betere verlichting. Bij uitbreiding zorg voor solidi teit. Vergadering van de Levensmiddelen commissie op 16 October 1916 te HEL- LEVOETSLU1S. Te 7,30 ure opent de Voorz. de vergade ring, alle leden waren aanwezig, behalve de hh. D. Reijntjes en G. Gebraad, dieevenwel later nog verschijnen. De Voorz. vangt aan met eenige mede deelingen, betrekking hebbende op een be zoek gedaan aan het Algemeen Distributie bureau te 's Gravenhage, deelt de Commissie mee, dat de besprekingen in besloten ver gadering zullen plaats hebben, doch dat van alle besluiten mededeeling in de plaatselijke pers en die der omgeving zal plaatshebben. De commissie hier tegen gecne bezwaren inbrengende, komt punt 2 iin bespreking. Eea der leden doet de opmerking, dat hij van een aandringen bij de Regeering om de vast gestelde maximumprijzen te verlagen tot de prijzen .van vóór den oorlog, weinig succes verwacht. Meerdere leden zijn van hetzelfde gevoelen. De Voorz. beantwoord desprekers en vestigt de aandacht op het doel, om ge zamenlijk met de andere gemeenten bij de Regeering aan te dringen op 't verlagen der maximumprijzen. Om te voorspellen, dat ons werk succes zal opleveren, kan hij niet, doch verwacht als de aandrang bij de Regeering sterk genoeg is men wel cenig succes mag verwachten. Als zoodanig wenscht hij dit voorste! behandeld te zien en mag als een eerste stap in deze richting beschouwd wor den, ie meer, daar hem bekend is, dat meer dere gemeenten in die jichting werken of zullen werken. Punt 2 wordt met algemeene stemmen aangenomen. Punt 3. Omtrent de varkens vleeschprijzen is men algemeen van oordeel, dat die veel te hoog zijn en wordt het voorstel der Com missie aangenomen nl. a carbonade 50 ct. b vette lappen 45 ct. c doorregen lappen 50 ct. d magere lappen 55 ct. e versch spek 45 ct. Alles per ij% KG. Zeevisch. In afwijking der agenda stelt een der leden voor, in plaats van de 20J" winstmarge, die de Commissie voldoende acht voor visch in ijs verpakt of verzon den 250I° te lezen en voor andere visch, zooals gerookte haring, makreel enz. 200/u te stellen. Na stemming met algemeene stem men aangenomen. Punt 4. Uitbreiding der lijst van artikelen waarvoor maximumprijzen gelden met ver schillende andere goederen wordt algemeen goedgevonden. Punt 5. De voorz. geeft een uiteenzetting omtrent de strafbepalingen, welke voorkomen in de Distributiewet en bepleit daarnaast eenige van de noodzakelijkste strafbepalingen die de gemeente gerechtigd is te maken in verband met het naleven der maximumprij zen. Het Dag. Besteder Comm. ontyangt op dracht dergelijke bepalingen te ontwerpen, deze bepalingen aan de Comm. ter goed keuring vsor te leggen en dan uit naam van de geheele Comm. aan B. en w. voor te stellen. Punt 6 en 7. Aangezien de Comm. tot overtuiging komt dat er in de werkwijze van het Levensmiddelenbedrijf veel mankeert en beslist verbetering behoeft, wordt goedge vonden dat het Dag. Best. der Comm. eene Conferentie zal houden met B. en W. Deze besprekingen te houden in overeenstemming met de toelichting op punt 6 en 7 in de Agenda gegeven. Eveneens wordt goedge vonden als 't noodig blijkt een pakhuis te huren. Punt 8. Na langdurige bespreking zal aan B. eu W. geadviseerd worden de brandstof- fenvoorzieng (alleen cokes) in deze gemeen te te doen plaats hebben van 1 Nov. 1916 —31 Maart 1917 met 5 H.L. als maximum per maand en gezin, afgescheiden van eenige weistandsgrens. In het voorstel van het Dag. Best. verval len de woorden „De Distributie geschiedt als het vorige jaar met dien verstande dat zij die voorraad hebben niet eerder zullen kunnen betrekken dan nadat deze voorraad is opgebruikt". Wordt met op één na alge meene stemmen aangenomen. Punt. 9. In afwijking van het voorstel Dag. Best. wordt door dhr. de Gans het voorgtel gedaan om bij de melkverstrekking vooren en minvermogenden, zieken, zwakken en kin.

Maas- en Scheldebode | 1916 | | pagina 3