N - mf Tweede Blad. II© Oorlog. nen Zaterdag 14 October 1916. No.2224 Twee Bladen, officieel gedeelte. T 6SELS ^JZ- SDIJK" at 28 0AfV3s UIT DE PERS. PEffNEKRASSEN. Marnes Mededeeiingen. BINNENLAND. POSTERIJEN HARNIS. Se«S3e >p tegea a terug- g, Dins- ag van and van en The- irdam 1). Dit numuiar bestaat ait Hotel geves- 92, RAAT. gvanaf ontbijt 10595. ACHTIGH 9789 JERPIJN- Overal te, >en in alle 9534 JAM. CTUREN ureerende 10595 zVOLEN. ES en 9535 innenweg UK). ■nz, van arnts, len tegen It 'sjaars, rden aan- t bestuur. Zaterdag- 87.% slaiuj, :d. Door bedden in i van een deken ca- j 0 en 500 ens vanaf ippengaas v ad per M. ken, Paar- arkbascu- ïkiemmen, TN HOCSIGrNO WSES Distrlbutieregeling van Aardappelen. De Burgemeester van Sommelsdijk maakt bekend, dat de Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel, bij beschikking van 30 September 1916, ingevolge de artikelen 6 en 8 der Distributiewet 1916, voor zoover van toepassing, het navolgende heeft bepaald A. Verboden is het vervoer van de vol gend op kleigrond geteelde soorten aardap pelen, anders dan naar de opslagplaats van den verbouwer en met uitzondering van de partijen, die op den dag der afkondiging van bedoelde beschikking (zijnde 30 September 1916) reeds in schepen of spoorwegwagons waren geladen, te wetenBravo's, Blauwen, Bonte Blauwen, Roode Star, Frisia's, de Wet ten en Industries. Het vervoer van poters der genoemde soorten of van door bederf aangetaste aard appelen (i) zal worden toegestaan op ver- voerbiljet, aan te vragen bij de Rijkscom missie van Toezicht op de Aardappèlver- eeniging. Aan houders van bovengenoemde soorten aardappelen zal bij aankoop een loonende prijs worden betaald, vermeerderd met het gebruikelijke bestop- en bewaarloon. Ook zal desgewenscht aan deze houders een voor schot tot een bedrag van f 1.50 per H.L. worden gegeven, op aanvrage, gericht tot Aardappelvereeniging, over welk bedrag 5 pet. rente zal worden berekend. B. Het vermalen of verwerken van geel- vleezige aardappelen is op grond van de be schikking van den Minister van Landbouw Nijverheid en Handel van 13 September 1916 Afdeeling Handel No. 74001, verboden. Slechts die partijen, welke door de vanwege de Aardappelvereeniging aangewezen contro leurs ongeschikt voor consumptie worden verklaard, mogen worden vermalen. C. Aan gemeentebesturen, welke gevolg gaven aan het in de circulaire van den Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Handel No. 72235, Afdeeling Handel alinea 2, be paalde, zullenj prima gladde gezonde con sumptieaardappelen worden geleverd, te we ten Eigenheimers of andere daarmede de zerzijds gelijk gestelde soorten van zand- of veengrond, tegen den prijs van f 515, per 10000 K.G., franco geleverd laatste spoor wegstation of scheepwater. De aanvragen tot levering worden inge diend bij het Rijks Centraal administratie kantoor voor de distributie van levensmid delen, voor de eerste maal vóór of op 6 Oc tober en vervolgens naar behoefte. Met de levering wordt 9 October begonnen. De aardappelen worden door den afzender aan de gemeente berekend tegen den prijs van f 357.50 per 10000 K.ü. De betaling dezer bedragen zal geschieden binnen drie maal 24 uur na aankomst der aardappelen aan het bij de bespreking vermelde adres. Bij eventucele geschillen over gewicht of kwaliteit legt het gemeentebestuur zich met afstand van recht op hooger beroep of welke andere voorziening ook, neer bij de uitspraak der door den Minister aan te wijzen deskun digen. Het is den leveranciers dezer aardappe len verboden aan den producent-verkoop een lageren inkoopprijs dan f 3, per H.L. van 70 K.G. te betalen (II). Sommelsdijk 12 October 1916. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. Een leider beslist noodlg. Alleen 't woord van onzen grooten Groen, „waar geen leiding is, daar is de verleiding", zegt in dezen genoeg. De Standaard zegt hiervan: Met het weer opborrelend conservatisme komt vanzelf de aloude bitterheid tegen de leiders weer door de reten gluren. Reeds op zichzelf loopt elke oorlog van ernstige beteekenis op conservatieven te rugtred uiten vooral ditmaal, nu we staan voor een oorlog, die geheel Europa's 'toe komst aangreep, is zulks in hooge mate te duchten. „Geldelijk raakten ook wij door dezen oorlog op hoogst gevoelige wijze in de knel. Op dit oogenblik voelt men dit nog minder. We teren nu op ons kapitaal. Onze Staatsschuld zet zich zonder schroom uit. We spelen nu letterlijk met de tientallen van mlllioenen, alsof ze voor het grijpen lagen. De oorlogstoestand zelf biedt aan niet weinigen kans om zich in het goud te zetten. En voor wat de nood der bevol king betreft, gaat deur na deur van de staatskas open, en op een manier zooals in vredestijd nimmer gezien was. Men weet thans van geen tekort. Wat er nog niet is, toovert men. Voor 't leger, voor de vloot, voor de armen, voor de beamb ten, voor de gedrukten uit allerlei stand. „Maar natuurlijk zegt de Standaard straks komt hier een einde aan. 'Is eenmaal de vrede in Europa hersteld, en keert ook voor ons land de normale verhouding we der, dan zal er weer geld bij de visch moeten zijn, dan mag er over geen halve ton meer worden heengegleden, en dan houdenalle verstrekkingen van steuncomite's vereenigingen Gemeentebesturen en Rijks betaalmeester weer op. Een, twee jaren misschien zal er dan een opfleuring van scheepvaart en handel over zee volgen en hierdoor nieuw leven in de brouwerij komen, maar, bij de ge heel nieuwe verhoudingen, die te wachten is, zal dit spoedig ophouden. Het leven neemt dan een zuiniger plooi. Dit maakt dan van zelf Conservatief. Men zal weder inbinden. Zuinigheid zal de huishouders gaan beheerschen. Te meer nog za! dat Conservatisme heer- schende geestesrichting worden, omdat er zooveel nieuwe uitgaven op til staan en dan neemt de St. verhooging van rente en aflos sing; 12 15 nrillioen 's jaars voor Art. 192 Talma's wetten positieverbetering der onder wijzers en ambtenaren't leger en de vloot hier en in Indië; en Denk maar terug aan 't eerste 10-tal jaren van de Napoleontische ontreddering. We hopen van harte, dat 't zulk een vaart niet moge loopen, maar gerust op wat te komen staat, is niemand. Zulk een periode in 't volksleven droeg altoos een Conservatief karakter. Onder Willem 1 en na 1870. Een 10 k 20 jaar bleef 't niet zelden boos spoken. En de A. R. partij, die 't meest voor de „kleyne iuyden" opkomt, mag hier wel 't meest om denken. Het zijn toch deze lieden van lagere sociale conditie, die van zulk een schrale periode, die bijna altoos op eiken oorlog volgt, het eerst de dupe worden. Er wordt minder verbruikt, minder verteerd, minder gebouwd. Er komt werkeloosheid. En waar minder is om af te schuiven wordt meer gevergd. Daardoor ontsluit de hand zich minder voor de geestelijke belangen, zoo dat het hoogere levensdoel allicht in dis- erediet geraakt, 't Kerkelijk leven, de zen ding, de opvoeding, de geestelijke litter atuur, ja, zelfs de bezieling voor hetgeen de eere Gods vraagt, gaat lijden. We hebben een periode te wachten, dat niet weinigen die tot dusver met ons gin gen, dan thuis zullen blijvendat wie trouw blijft, teruggedrongen zal worden een periode, waarin 't op veel teederder en inniger toewijding aan 't heilige zal aankomen. Het zal er maar op aankomen wat er aan geesteskracht in onze kringen beschikbaar zal wezen. En juist daarom moet voor den verleider die in 't conser vatism e vanzelf schuilt, opnieuw helder 't oog geopend hebben. Dat Conservatisme leeft en spreekt van zuinigheid en gierigheidmaakt van de gods dienst een geldzaakjevoelt niets voor ver beteringen, omdat 't geld kostwil zelf baas zijn, omdat 't anders geld kostwil dan ook van geen leider hooren omdat die menschen geld kostenze eischen te veel van hen ze houden hen voor dat men God en den Mammon niet te gelijk kan dienen en dan worden ze een oogenblik verschrikt wakker om later weer te vaster in te dommelen. Zuike leiders op welk terrein ook zijn voor hen nachtmerries. Wanneer men de eer heeft onder boeren of boertjes in de dorpen te mogen werken weet men er alles van, vooral als er dan geen leider of predikant ooit ge weest is. Datzelfde is ook zoo op staalkundig terrein. Elk onzer toch heugt 't nog, zegt de St. alsof 't gisteren pas door 't land ging, met wat stroom van verachting en vinnige vij andschap Groen van Prinsterer tientallen van jaren van Conservatieve zijde beschimpt en gehoond is. En zulks juist om diteene onduldbaar gedoe van dezen genialen geest dal hij 't aandorst om als partijleider zich aan te dietien. Oi eigenlijk, Groen van Prinsterer, deed nog erger. Verbeeld u, Groen van Prins terer sprak niet eens van leider maar van 't als veldheer ten strijde voeren, onder al 't verband, dat een saam optrekken 'tegen den vijand met zich brengt. Vond nu Groen van Prinsterer in onze stemdistricten althans enkele mannen, die hem bij dit leiderschap steunden, en als partijleiders van de eene of andere provin cie optraden, dan vonden de conservatieve heeren dit inpertinent en onbetamelijk. Zij immers zouden in hun district wel het commando laten uitgaan. En die alles aan durvende partijleiders konden thuis blijven. En toen Groen van Prinsterer nog verder ging, en niet zoolang voor zijn dood, zelfs van een opvolger spreken dorst, en zich niet ontzag om met naam en plaats ook dezen aan te wijzen, toen kende de toorn tegen den veldheer ten slotte geen grenzen meer. Toen toch strekte Groens aanwijzing tot niet anders dan om al de fiolen van Conservatieven toorn op die slippedragers van Groen uit te gieten. De jongeren weten hier niet meer vait maar onder de ouderen van dagen zijn er toch nog enkelen, die ze gelezen hebben die booze artikelen, die dag in dag uit in de Pers verschenen, om althans die nieuwe vordering van Groen van Prinsterer voor altoos onmogelijk te maken. In geen land ter wereld heeft men 't zoo aangedurfd. In elk land elders is steeds die staatkundige partij er het beste aan toe, die terdege goede partijleiders vinden kan. Men benijd ze er aan elkaar. Als 't kan, poogt men ze aan eikaar te ontstelen. Maar van een afgeven op partijleiders als hier te lande was nergens sprake. Dit kinderachtige spel was alleen ons land beschoren. En dit kwam hier te lande op uit de aloude republiek, toen de heeren zouden wijzen, opdat 's lands lieden het zouden; prijzen. Onze actie verliep daardoor in ellende. Vandaar bij ons een Conservatisme, dat nooit aflaat pp tweeërlei onraad te schim pen. Het eerste onraad was de Pers. Zoo'n Courant, of liever zoo'n krantwas de uit roep van de Conservatieven, die alleen in de Haarlemmer heil zochten. En ook na de krant, kwamen dus de leiders aan de beurt. Rustverstoorders en Volksbedervers wa- 'en de gereede schimpwoorden, die uit den Conservatieven hoek tegen hen geslingerd werden. Ook nu, men merkt het reeds, gaat 't opnieuw die booze partijleiders in. Een vast merkteeken, dat 't ongeneeslijk Conservatisme uit de 18e eeuw ook nu weer onder ons opleeft. 't Conservatisme strijdt en leeft voor de geldzak. Een rechtgeaard A. R. voor j zijn God eu is dankbaar voor den leider die God hein geschonken heeft. v Gij zult niet echtbreken Het staat er zoo simpel, in vier woordjes Gij zult niet echtbreken We weten het allen maar al te goed, wat een vérstrekkende beteekenis dat zevende gebod heeft. Het is niet alleen het feit echtbreken in den zin, zoo als bedoeld wordt in der menschenmond, maar we weten alien uit onzen Catechismus dat we aiien, niet één uitgezonderd, allen, groot en, klein, jong en oud, dagelijks ons bezondigen aan dat gebod. We weten allen, dat we op het punt van het zevende gebod verdoemlijk zijn in Gods oog Maar gelukkig weten we ook allen, we be- hooren het tenminste te-weten, dat er voor die zonde is vergeving te verkrijgen Als we er maar met oprecht hart om bidden De Nederlaiidsche Middernachtzending-Ver- eenigiug heeft te Arnhem haar zilveren jubi leum gevierd. Vandaar dat deze „Pennekrassen" handelen daarover. Vijf- en twintig jaar heeft die Vereeniging bestaan. Velen weten niet, met welke moei lijkheden ze te kampen heeft gehad, ik heb wel menschen ontmoet, die totaal niets afwisten van haar bestaan Hard gewerkt heeft zij in die 25 jaar. Zij heeft geijverd tegen de vreeselijke straat- zonde in de groote steden, die niet nader behoeft omschreven fe worden Met voldoening eu dank aan God mag zij op haar arbeid terugzien. iedere vereeniging, die jubileum viert komt met een terugblik. Weet ge, hoe die Terugblik dezer Vereeni ging getiteld is Ze heet: „Van strijd en overwinning'" Het lijkt sterk, maar toch heeft ze, met al haar strijd, metal haar moeite overwonnen. „De Standaard" driestart dit er van; „Wie tegen zoo diep ingekankerd kwaad den strijd mag aanbinden, en dan reeds na het vierde eener eeuw de overwinning ach ter zich heeft, kan bijna van een wonder spre ken, dat zijn streven bezegeld heeft. Wie de toestand, gelijk die thans ten on zent bestaat, vergelijkt met wat in Frankrijk en Berlijn nog steeds voortwoekert, verklaart het zich nauwelijks, hoe we in Nederland met zoo zeldzaam succes dien strijd konden aan binden en doorzetten". Dat is een getuigenis dat boekdeelen spreekt. Terecht mag ze de Vereeniging Midder nachtzending, sprekenVan strijd en Over winning. Wil dat zeggen, dat de volkomen zegepraal is behaald O, neen, in de verste verte niet Dat haalt „De Standaard" even verder in den driestar ook nog aan, als ze spreekt over de rapporten van de Syphilis-besmetting, rap porten, die schreien, als ze spreekt over de hospitalen, die in de mobilisatie vol zijn Waarover we reeds vroeger in „Pennekras sen" een woordje hebben gewisseld Nu, de reinheid is er nog nietDe onrein heid tiert nog welig voort! Misschien zoekt ge het alleen in de grQote steden. Maar dan vergist ge u. O, die mobilisatie ze heeft al wat teweeg gebracht. Kom in de dorpen, waar bataljons waar compagniën militairen zijn ingekwartierd en dan weet ge er alles van. Schrijver dezes is zelf onder de wapenen. Verzekeren kan ik u, dat ik in die 25 maan den mobilisatie heel wat heb gezien en mee gemaakt, ook op dat terrein Daarvoor moet men onder de militairen zijn 't Eene dorp is erger dan het audere. Maar er zijn er, waar het ontzettend is! Waar het lijkt of er geen schaamte is. De predikant op den kansel heb ik er te gen hooren toornenHet is ook ontzettend en ten hemel schreiend En wat ge ziet Dat liet de jeugd is meisjes, nauw de kin derschoenen ontwassen, die zich overgeven aan hier-niel-nader te noemen kwaad Ge weet alles niet. Als ge alles eens wist't is maar geluk kig dat we het niet weten. Er is al genoeg kwaad onder de zon Schande voor die militairen, die er aanlei ding toe geven, waaronder zoo dikwijls, he laas helaas! nieer dan ge vermoedt! gehuwden zich bevinden Dat is wel het allerergste. Zeg niet, dat het niet waar is; ik ken er verscheidene voorbeelden van Hoe zuidelijker men in ons land komt, hoe erger het wordt. Althans, die gedachten heb ik er van. Ik weet niet, of het waar is. Maar 'k meen het te hebben opgemerkt. Dat alles wil niet zeggen, dat we het werk der Middernachtzending willen verkleinen O, neen, integendeel Met dank aan God mag geconstateerd, dat er overwonnen is! Dat heeft de Terugblik be wezen, die spreekt van strijd, niaar ook van overwinning Moedig zullen ze, vertrouwen we, gesteund door ons christenvolk, dat de zonden tegen het zevende gebod verafschuwt van ganscher harte, voorwaarts gaan op het ingeslagen pad Het 50-jarig jubileum tegemoet Weer 25 jaar van strijd Maar des te glorierijker overwinning B. H. K. DE TOESTAND. Het valt Roemenië nog niet mee in den oorlog. Hoe voorspoedig het hem ook ging in den beginne, liet is voor hem thans alles misere, de slag bij Hermanstadt en de neder laag bij Kronstad zullen hun lang heugen. Koning Ferdinand van Roemenië heeft, alle verdragen ten spijt, ondanks de waarschuwing van zijn vader op diens sterfbed, ondanks de ernstige tegenkanting van oude, vertrouw de staatslieden, op de meest verraderlijke wijze zijn vroegere bondgenooten aangevallen en in het wereldgeding de zijde der Entente gekozen. Verlokt door aanbiedingen en be loften, aangezet door landhonger. Steunende op de toezegging der Entente, wijs gemaakt dat Duitschlaiid óp was en Oostenrijk den ondergang nabij liet het de hoofdmacht zijner legers Zevenburgen inruk ken, Hermannstadt, Kronstadt en drie vierden der begeerde provincie bezetten. Wanneer iemand den koning toen had ge zegd evenals de trouwelooze Macbeth in Shake-Speare's dramawanneer gij het Gees tenwoud ziet leven en als 't ware op Roe menië zich aanbewegen, loopt het mis met uw rijk, zou ook deze koning het hoold heb ben geschud en geantwoord: „Malligheid, dat i3 niet mogelijk". Eu tocli is, nauwelijks een maand na de oorlogsverklaring dit „onmogelijke" werke lijkheid. Het Geestenwoud wemelt van vijandelijke krijgslieden, slag op slag werd de hoofd macht der Roemenen bloedig geslagen. Eerst bij Hermann3tadt, waar het centrum omsin geld werd en geheel vernietigd. De nu in gekomen berichten over dat slagveld spreken" voor zichzelf. Het tooneel van dit slagveld, zegt een berichtgever, behoort tot het verschrikkelijk ste, wat de oorlog tot nu getoond heeft. „Het slagveld, dat onmiddelijk Zuidelijk van Hermannstadt begint is bedekt met lij ken. Twee Roemeensche vliegtuigen liggen stukgeschoten voor onze infanterie. De toe gangswegen tot den pas liggen vol in den steek gelaten bagage van den Roemeensche troepen. Enorme hoeveelheden ammunitie, levensmiddelen en ziekenmateriaal liggen daar opgestapeld. De pasweg is bijna onbe gaanbaar. In rijen staan de in den steek ge laten Roemeensche colonnes, ten deele in het water van de Alt-rivier, die de vijand in de verwarring trachtte over te steken. Honderden Roemeensche paarden en talrijke kudden vee, die de vijand niet meer kon meenemen, loopen in den vol gepropten pas. De brug aan de Kontumatsj ziet er verschrik kelijk uit. Drie dagen lang hebben hier de uit hel Westen ïlankeerend aangestormde Beieren de Roemeniërs onder vuur gehouden. Doode menschen, paarden, runderen, stukge schoten wagens met het in Zevenburgsche dorpen geplunderde goed stapelen zich op tot een gruwelijke barricade". In snelle marschen wendde Von Falken- hayn zich naar het Oosten, wierp de voor hoeden van het 2e Roemeensche leger terug en dwong kort daarop, ook dit tot den slag. Bij Kronstadt kwam het tot een treffen het derde, nog N. O. staande leger, trachtte een cataslrophe te verhinderen, maar niets baatte, lu het Geestenwoud leden de Roe menen andermaal een nederlaag en de over blijfselen ervan vluchten over de grenzen. Het Duitsche legerbericht meldt Een weerszijden van Kroonstadt werden de geslagen Roemenen door de zegevierenden troepen scherp vervolgd. Tot dusver zijn in den 3-daagschen siag van Kroonstadt binnen gebracht 1175 gevangenen, 25 kanonnen, waaronder 13 van zwaar kaliber, talrijke munitiewagens en wapens, buitendien werden 2 loconiotiefen en meer dan 800, meest niet verplegingsbenoodigdheden gevulde wagons, veroverd. Ten westen van den Vulkanpas werd de grensberg Negruli genomen. En het Oostenrijksche deelt nog mede: „De troepen der bondgenooten hebben den vijand bij Törczvar (Törzburg) teruggeslagen en Brasso (Kronstadt) in verbitterde straat gevechten van vijanden gezuiverd. Uit Har- omszek toegesnelde versterkingen door den vijand werden ten zuidoosten^van Földvar (Mariënburg) tot staan gebracht en versla gen. De Roemenen ontruimen overal het slagveld. De nieuwe duikbooten-actie daar op de Amerikaansche kust heeft al heel wat pen nen in beweging gebracht. Ontzaglijke opwinding hebben de gebeur tenissen, na het vertrek van de U 53 uit de haven van New-Port, in Amerika en Enge land te weeg gebracht. Zooals men weet verscheen plotseling een zwaar bewapende Duitsche onderzeeër van het grootste en nieuwste type in een der Amerikaansche havens. Na slechts 2 uur oponthoud vertrok de boot weer. Reuter en de Engelsche pers wa ren 't er dadelijk over eens, dat de duikboot een smeekschrift om vredesbemiddeling naar Amerika had gebracht en riepen als om strijd zie je wel hoe zwak Duitschland staat Binnen vier en twintig uur is de juichtoon verstomd. Het eene telegram na het andere uit Ame rika liep in, het #!C al onheilspellender dan het andere. De Engelsche oceaanstoonicrs de West- point, de SIrathdene, de Stefano, de King ston, en de Christian Knudsen, ze. zonken de eene na de andere, vlak voor New-York, buiten de Amerikaansche wateren. Negen groote schepen, waaronder een Noorsch en een Nederlandsch schip, zonken op één dag. Meerdere duikbooten werden in de oceaan gemeld. Een schip werd door drie duikbooten te gelijk aangehouden. We kunnen ons de ontsteltenis der Engel sche dagbladredacties voorstellen, want zij zien evengoed als ieder ander het doelde Transatlantische vaart, de verbinding tus- schen Engeland en Amerika is bedreigd. Oorlogs-contrabande en levensmiddelen gaan voor millioenen naar de visschen. En in hun woede schrijven de Engelsche journalisten de dolste dingen, grijpt Reuter naar het giftige wapen van verdachtmaking en laster en doet het onmogelijke om de aandacht van het werkelijk doel af te leiden en ons de meening bij te brengen, dat deze nieuwe duikbootoorlog en bedreiging voor Amerika is. Doch zoover is het nog niet. T.oen Duitschland de vroegere duikboot- oorlog staakte, deed het dit onder beding, dat Amerika zou zorgen, dat Engeland le vensmiddelen voor Duitschland doorliet. Wanneer Amerika daarin niet slaagde, be hield Duitschland zich het recht voor den onderzee-oorlog tegen Engeland te hervatten. Wij gelooven, dat dit oogenblik nu is aan gebroken, vandaar ook de haast panische schrik op de Engelsche bureaux. Van twee kanten wordt hun oceaanvaart nu bedreigd. Op de kust van Amerika en in de IJszee. Daar is een geheele vloot onderzeeërs aan het werk, die alle schepen van Noorwegen op Engeland en van Amerika en Noorwegen op Rusland aanhouden, en vernielen. VERSPREIDE BERICHTEN. De koning van Montenegero. Men hoort niets meer van Nikita, den koning van Mon tenegro. Hoopt hij weldra terug te keeren naar zijn onderdanen in de „Zwarte Bergen", of hebben die hem reeds vergeten Het dag blad Az. Est weel mede te deelen, dat hij gevangene is van de Frausche regeering. En toch is hij de schoonvader van den koning van ItaliëWaar is Nikita De neergeschoten Zeppelin mocht in Engeland door sommigen journalisten beke ken worden, die er het volgende van vertel len Deze Zeppelin is de L 33, een van de groot ste, die er in den laatsten tijd gebouwd is. Wij hebben de vier gondels tot in onder deden kunnen bekijken. Zij bevatten zes nter- ccdcs-tuacliines, van elk 240 paardekrachteti, die 1500 omwentelingen in dc minuut doen. Er is een gondel met drie machines, de drie overige gondels hebben er elk eep. Er zijn vijf schroeven. Men.berekent dat het lucht schip tweeduizend gallons benzine aan boord had in verschillende tanks en dat het kolos sale omhulsel twee millioen kubieken voet gas bevatte. Het luchtschip is uitgerust met zestig bommenwerpers het heeft een kamer voor de dradelooze telegrafie, met gecapiton neerde wanden, opdat het er zoo stil moge lijk zal zijn. Het schip is 580 voet lang en het gewicht met de bemanning van twee en twintig officieren en manschappen bedraagt ongeveer vijftig ton. Men veronderstelt dat er een jaar aan het luchtschip gebouwd is en dat het tusschen een kwart en een half miilioen pond gekost zal hebben. Het lucht schip voerde zeven of acht kanonnen waar onder vijf gewone. De overige zijn iets zwaar der. 20 cent per Regel. wordt door 21.000 Srïsen erkend als het beste versterkingsmiddel voor Zenuwen en Lichaam. De nieuwe Duitsehe duikboot-actie. Naar de Tijd uit een Duitsche bron, die haar reeds meer berichten verschafte, welker juistheid later werd bevestigd, verneemt, be rust de Duitsche duikbootactie in de zee wegen naar Amerikaansche havens op een nieuw stelsel van bevoorrading. Behalve groo te duikbooten van een geheel nieuw type en die haai eigen voorraden kunnen mee nemen, voor weken lange reizen, kun nen ook duikbooten vait het oude type ver van hare basis opereeren, dank zij het ge bruik, dat thans van onderzeesche bevoorra- dingsvaarluigen (gebouwd in den vorm van handelsduikbooten) wordt gemaakt, die op afgesproken plaatsen en uren midden op zee de opereerende booten van al het noodige voorzien. De nieuw ingetreden actie is een gevolg van een compromis, hetwelk de Duit sche rijkskanselier heeft getroffen met de hem bestrijdende partijen in 't binnenland. Er was reeds eerder toe besloten en hierop zinspeel de ook de heftige uitlating tegen Engeland in de jongste rede van den Rijkskanselier. Men verwacht in Duitschland veel van aan vallen op Amerikaansche munitie-versche pingen. Naar aanleiding van de verschijning der Duitsche duikboot U 53 in de Amerikaansche wateren schrijft de Neue Freie Presse o.m. „De tocht van de U 53 heeft aan de Ameri kanen bewezen, dat zij in geval van nood ook op Duitsche hulp kunnen rekenen, zelfs dan, wanneer de Duitsche havens door de blokkade zijn versperd." Acht schepen, waaronder één.passagiers boot. zijn volgens den New-Yorksche corres pondent van de Times, door de U 53 getor pedeerd, nadat deze Zaterdag uit Newport Harbourg was vertrokken. Voor zoover bekend, zijn er geen men- schenlevens verloren gegaan. Het lot der be manning van een der schepen is nog onbe kend. De correspondent geeft de lijst der sche pen in volgorde van hun ondergang, met de beknopte bijzonderheden er achteraldus Strathdene (4321 ton), Engelsche vracht vaarder, New-York, naar Bordeaux, aange vallen 6 uur 's morgens bemanning in de booten, bereikte Nantacket, lichtschip, later opgenomen .door torpedojager. West Point (3847 ton), Engelsche vracht vaarder, Londen naar Newport News, be manning in de booten door jager opgepikt. Siephano (3442 ton), Engelsche Roode Kruis-boot, Halifax (St. John) naar New- York, nog drijvende; 79 passagiers en 75 bemanning in booten gezel en door jagers opgepikt. Kingston Engelsche vrachtboot, be stemming onbekend. Bemanning vermist. Blommersdijk (4800 ton), Nederlandsche vrachtvaarder, New-York naar Rotterdam. Bemaning in booten door jagers opgepikt. Christian Knudsen (3878 ton), Noorsche vrachtvaarder, New-York naar Londen. Be manning in booten opgepikt door jagers. Van twee andere schepen ontbreken de bijzonderheden. Van de U 53 was bekend dat ze ten min ste 8 torpedo's aan boord had. Nadat ze Zaterdag de Amerikaansche haven had ver laten, heeft ze zich begeven, naar een punt, enkele mijlen beoosten het Nantucketlieht- schip. De geheele torpedo-jager flottielje van Newport, een zeventien-tal, is op het eerste draadlooze „S. O. S." bericht van de West- Point uitgevaren om hulp te bieden. De „Blommersdijk" getorpedeerd. Het Ned. s.s. Blommersdijk, op weg van New-York naar Rotterdam is getorpedeerd bij de kust van Massachusette. Het s.s. had graan aanboord voor de Nederl. Regeering. (De Blommersdijk (ex-Blötberg) mat 4835 ton bruto, en kon ongeveer 7500 ton lading vervoeren. Zij was geladen met ruim 6000 ton graan, geconsigneerd aan de Ned. Re geering, en had verder stukgoederen in, die aan de N.O.T. waren geconsigneerd.) Naar de N. R. Ct. meldt wordt de waarde van de Blommersdijk op 2'/i millioen ge schat, waarvan ongeveer de helft tegen mo lest was verzekerd. De graanlading van de Regeering was niet verzekerd. Nieuwe tarieven, geldende van 160ct. 1916af. Briefkaarten 'binnenland, port 3 ct. p. kaart, lokaal verkeer 2 et, p. kaait, Formulieren kosteloos. (Bij het publiek nog voorradige onge schonden Rijksbriefkaarten met zegelopdruk van 1 Vj en 2cent kunnen zonder bijbe taling tegen briefkaarten met zegelopdruk van 2, resp, 3 cent worden ingewisseld. Desgewenscht kunnen de bestaande brief kaarten worden opgebruikt met bijplakking van een frankeerzegel van een 1/a cent. Ge schiedt dit niet dan worden de kaarten belast met het port der ontoereikend gefrankeerde briefkaarten.

Maas- en Scheldebode | 1916 | | pagina 3