BINNENLAND. PLAATSELIJK NIEUWS GEMEENTERAAD. VISSQHERIJ. POSTERIJEN. RECHTZAKEN. VERKOQPINGEN. UITSLAG VERKOOPiNGEN. GEMENGD NIEUWS. BURGERLIJKE STAND KERK EN SCHOOL. 4 De a.s. Deputatenvergadering. De stukken voor de op 1 Nov. a.s. te hou den Deputatenvergadering zijn aan alle aan gesloten kiesvereenigingen verzonden. Voor 1 Oct. moesten de kiesvereen. haar opgaven en opmerkingen bij het C. C. heb ben ingezonden. SOMMELSDIJK. Door de bakkers zijn de prijzen van het brood weder met één cent per Kilo opgeslagen. Vrijdag j.I. is onze dorpsgenoot L. Gouswaart verpleegd wordende in het krank zinnigengesticht „Endegeest" te Oegstgeest overleden. Wegens vertrek van A. Reevers is tot tusschenpersoon der Invaliditeitswet voor deze gemeente aangewezen H. C. Zuijdijk, ambtenaar ter Secretarie te Middelharnis. M. K. had het ongeluk zich zoodanig met een sikkel in ;zijn pols te snijden, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. MIDDELHARNIS. Sedert de maand Juni zijn alhier geen sterfgevallen voorgekomen. Dinsdagmiddag stelde een rondreizend koopman zich zoo rumoerig aan dat de politie het noodig oordeelde hem in het arrestanten lokaal op te bergen. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De kaaigast J. v. R. had het ongeluk een luik van een schip op zijn vinger te krijgen, zoodat deze schier werd afgeknepen. De paarden van den landbouwer J., be spannen voor een wagen waarop en kele arbeiders en -sters gezeten waren, gin gen ten gevolge van den schrik op hol en kwamen in den Molendijkskreek terecht. Een der medereizigsters is thuisgebracht, en na geneeskundige hulp te hebben ingeroepen, bleek dat haar been zwaar was gekwetst zoo dat rust noodzakelijk is. Benoemd tot agent van Politie te Dor drecht A. Arensman Pzn. alhier. Zaterdag n.m. 2 uur is er ten huize van den gemeentegeneesheer gelegenheid tot kos- telooze vaccinatie. DEN BOMMEL. Door den Burgemeester is een proef genomen met den verkoop van regeeringsvisch, die reeds goed geslaagd is, zoodat de rekening is iedere Dinsdagavond 6 uur visch te verkoopen aan de kaai. Zij die veraf wonen kunnen eventueele bestel lingen opgeven aan den gemeente-veldwach ter, die voor de bezorging dan wel zorg zal dragen. Waar het versche zeevisch is, die zoo van de vischmarkt te IJmuiden komt, is het ieder aan te raden. De Burgemeester geeft ieder in over weging zorg te dragen, dat hij tot in het voorjaar voorzien is van aardappelen en ver dere winterprovisie. B. en W. dezer gemeente maken be kend dat a.s. Zaterdagmiddag 2 uur ten hui ze van den gemeentegeneesheer gelegenheid zal worden gegeven tot kostelooze in- en herinenting. Deze week komt alhier weer regeerings- suiker voor 28 ct. per pond, terwijl voor de zak niets gerekend mag worden en evenmin verplicht kan worden iets bij te koopen en niet meer dan 5 pond gelijk bij een te ver koopen. Aangezien de winkeliers in de Zuid zijde met de kleine winst niet te vreden zijn, is de suiker alleen verkrijgbaar in de kom van Den Bommel en in Achthuizen. Nu de reclame-tijd voor den Hoofd- Omslag verstreken is, blijken slechts drie boeren te hebben gereclameerd, zoodat de aanslagen toch wel niet te hoog zal zijn geweest. Tegen een winkelier is procesverbaal opgemaakt wegens het overschrijden der maximumprijs. Door de orgelcommissie der Geref. Kerk is een kerkpijporgel aangekocht bij den heer Bernard Pels te Alkmaar, terwijl reeds begonnen is met het maken eener galerij voor het orgel. Naar wij vernemen, moet 't in de bedoeling liggen, zoo mogelijk binnen kort tot beroeping van een predikant over te gaan. Voorwaar gelukkige teekens van vooruitgang. De keuring voor de landstormplichtige jaarklasse 1909 voor deze gemeente, is be paald op Woensdag 11 Oct. a.s. voorm. 11 uur te Ooltgensplaat. OOLTGENSP1AAT. De militleplichtlge van j916 C. van Kempen bestemd voor de Veld. Art. is een jaar uttstel verleend. Zaterdagnacht mocht het de gemeente veldwachter L. Jordaan en de Rijksveldw. P. Spierings gelukken twee inwoners dezer gemeente aan te houden, daar zij bezig wa ren eenlge zakken uien te vervoeren, welke hun niet toebehoorden. Van een en ander is procesverbaal opgemaakt. Onze vroegere dorpsgenoot, dhr. W. Waling, thans in betrekking te 's-Gravenha- ge, behaalde deze week het diploma voor Waterbouwkundig Opzichter. Door de bewoners van de Voorstraat is een verzoek bij den Raad der gemeente ingediend, de politieverordening te wijzigen in dien zin, dat voortaan slechts om de 4 weken de straten behoeven geschrobt te worden. NIEUWE TONGE. Maandagavond werd de gemeente in opschudding gebracht, doordat een waarnemend klokluider niet goed op de hoogte was met de tijdsverandering begon hij om 7 ure de klok te luiden. DIRKSLAND. Het dochtertje van M. Knops, dat achter op de fiets staande mede reed stapte bij huis zijnde er af en struikelde daarbij, ze werd in bewustelooze toestand opgenomen en onder geneeskundige behan deling gesteld. Bij publicatie is bekend gemaakt, dat het gewenscht is dat door de ingezetenen in het vervolg nauwkeuiing aanteekenlng wordt gehouden van de iederen dag door hun afgenomen melk en dat het eveneens gewenscht is niet van melkleverancier te ver anderen. Bij Koninklijk Besluit is aan i. Pape, voorheen Gemeente-veldwachter en Nacht waker alhier met ingang van 16 Sept. 1915 een Pensioen toegekend van f 147. HERRINGEN. Door den Burgemeester de zer gemeente is bij publicatie den inwoners verzocht, aanteekeningen te houden van de door hen gekochte melk en in geen geval geraden van leverancier te veranderen. Dezer dagen 'gebeurde het dhr. Corn. H. van onder deze gemeente eene som ver diend geld groot f52 te verliezen. Geheet van streek, wat zeer natuurlijk mag worden genoemd, begaf hij zich nochthans naar het dorp om aan zijn mede rechthebbenden den werkman de helft dier som uit eigen mid delen te betalen. Wie verstaat niet de ver rassing, toen hem alhier werd meegedeeld, dat de gelden door J. R. waren gevonden en hem eerlijk allen werden ter hand gesteld. Den uitvoer van aardappelen is door den Burgemeester van uit deze gemeente verboden. Onder de genoemde soorten wor den evenwel niet genoemd de veel verbouw de „Eigenheimers", die dus schijnbaar wel verhandeld mag worden. STELLENDAM. Jl. Vrijdag moest een koe van C. L. uit nood geslacht worden. Aan den heer P. Jansen te Rotterdam is vergunning verleend tot het uitbreiden van zijn inrichting tot het drogen en koken van visch en vischafval op het perceel kad. bekend in sectie b. no. 1697. Bij de laatstgehouden beproeving bleek de brandspuit aan de eischen te voldoen. Doordat ze een kan kokend water om ver liep kreeg een dochtertje van P. v. S. een gedeelte van het water over den voet waardoor leelijke brandwonden ontstonden. Ook haar vader kreeg een gedeelte van het water over zijn voet, zoo zelfs dat hij zijn werk tijdelijk moest opgeven. GOEDEREEDE. Een perceel bouwland groot 1 G. 98 R. (V. M.) eigenaar J. Grinwis werd Zaterdag verhuurd voor den tijd van 9 jaren voor f 164 den hoop in het jaar. NIEUW HELVOET. De Burgemeester dezer gemeente heeft voor het tijdvak van 1 Oc tober 1916 31 Maart 1917 de -maximum prijs der melk op 10 ets. per L. vastgesteld. HELLEVOETSLUIS, De Directeur der Gas fabriek alhier, waarschuwt de muntgasge- bruikers, de 2'/i centstukken enkel voor het muntgas te gebruiken, daar door hem be richt is ontvangen, dat aan 's Rijks munt voorloopig geen kopergeld zal worden ge munt. Deze waarschuwing kan ook voor an dere plaatsen zijn nut hebben. Dhr. J. Filipse te Hansweert, is met ingang van 1 Oct. 1916 benoemd tot tijde lijk kommies te water op het motorrecherche- vaartuig alhier. De Burgemeester heeft den maximum prijs der melk bepaald op 11 ct. per Liter voor zwakken, zieken en onvermogenden is de prijs gebracht op 9 ct. per Literde ver hoogde prijs geldt van af 1 Oct. 1916. Ter vervanging van den sluisknecht H. v. d. Priem (die met 1 Oct. is gepensio neerd) is aangesteld B. Verschoor, die de laatste maanden als zoodanig tijdelijk fun geerde. Gemeenteraadsvergadering te STEL LENDAM op Dinsdag 26 Sept. 1916 's nam. 2 ure. Aanwezig 6 leden. Afwezig dhr. Kievit. Voorz. de Burgemeester. De Voorz. opent de vergadering, waarna de notulen worden gelezen goedgekeurd en geteekend. Alvorens tot de werkzaamheden over te gaan deelt de voorz. mede dat hem bij na der onderzoek is gebleken dat de notulen der voorlaatste vergadering wel in orde wa ren. (De vorige vergadering beweerden Hol leman en Keijzer het tegendeel). Holleman houdt dit nog vol. De Voorz. wil stemmen. Uitslag als volgt: Holleman tegen de no tulen Roon en Biemond voor, Nagtegaal en van Seters blanco. (Keijzer was nog afwezig). IngekomenProces-verbaal van de kasop name op 25 Sept. In kas was en moest zijn f 2836.41. Een schrijven van P. Kievit, inhoudende mededeeling dat hij bereidt is a 3'/, c. per stuk de lantaarns aan tc steken. Een verzoek van de Leeuw om verhooging van zijn salaris, in verband met de verbou wing van het raadhuis. Wordt verhoogd met f 10. Alsnu is aan de orde behandeling van de voorgestelde Gem. begr. De besprekingen loopen hoofdzakelijk over den post H. O. Was deze post het vorig jaar f 4200, thans wordt hij voorgesteld op f6590.50. De Voorz. deelt mede dat die post zooveel hooger is gezet om door de oude schulden heen te komen. De eenige manier om er bovenop te komen is eenige jaren flink belasting betalen. Biemond begrijpt niet waar dat bedrag vandaan moet komen. Van Seters verklaart het met Biemond eens te zijn. De Voorz. zeide daareven, er zit nipt anders op dan flink betalen, maar dat doen we alHet vorige jaar is de post H. O. ver bazend verhoogd (bijna 100%) en als dit nu weer gebeurde, waar moet dat dan heen? Er is hier geen kapitaal vervolgt v. Seters. Al gaat het nu sommige menschen door den buitengewonen toestand niet zoo bijzonder slecht na den oorlog kon het wel eens zeer slecht worden. De voorz. zegt verscheidene bezoeken in den Haag afgelegd te hebben om een andere oplossing te vinden, doch steeds zonder re sultaat. Zoolang men nog 4 a 5 percent be taalt heeft men niets in te brengen. Er is geen andere uitweg, 't Is niet pleizierig maar het moet. 't 13 maar voor een paar jaar. Van Seters meent dat velen reeds te hoog zijn aangeslagen. De Voorz.en velen te laag. Dat is in iedere gemeente. Alsnu wijst Holleman er op dat toen de begrooting in de vergadering van B. en W. werd behandeld, de voorzitter wel had ge zegd dat de post H. O. verhoogd was, doch niet dat het zoo'n groote verhooging was. Dit als reden waarom hij tegen zal stemmen. Hij begrijpt dat het voor den Burgemeester moeilijk is, om de zaak in orde te brengen. Holleman stelt echter voor het bedrag in een paar jaar naar boven te brengen, dus de post H. O. op deze begr. te verhoogen met f 1150 zijnde de helft van het voorgestelde. De voorz. stemt toe dat het een groote sprong is, doch zoo blijft men in 't moeras. Na een paar jaar flink betalen zou men een normale toestand krijgen. Het voorstel van den Voorz.in stemming gebracht, wordt hierna verworpen met algemeene stemmen. Over het voorstel van Holleman staken de stemmen. Vóór: Biemond, Holleman,Keijzer.Tegen: Roon, Nagtegaal en van Seters. Daarna wordt de begrooting van het Burg. Armbestuur goedgekeurd. In ontvangsten f 1011.50 en in uitgaven f 1412.50. Daarna wordt de nieuwe regeling voor het verstrekken van het regeeringsbrood. Volgens de nieuwe regeiiug moet de gemeente 10 van de bijslag betalen. Voor deze gemeente 25 gld. per maand. Wordt besloten voor loopig voor 3 maanden gewoon door te gaan met het verstrekken van regeeringsbrood. Op een vraag van Roon hoe het met de brandspuit gesteld is antwoord devoorz.dat die spoedig beproefd zal worden. Niets meer te behandelen zijnde sluit de voorz. de vergadering. MIDDELHARNIS. Van de visscherij is te Vlaardingen binnengekomen de vischsloep „Oranje Nassau" st. D. Koster met 19 last haring. STELLENDAM. 10500 K.G. garnalen wer den alhier in de afgeloopen week aangevoerd, welke tegen 14 cent per K.G. aan de pelle rijen zijn geleverd. STELLENDAM. In de afgeloopen week werd door de Stellendamsche visschersvloot alhier aangebracht 10.500 K.G. die aan de pellerijen werden geleverd a 14 ets per K.G. GOEDEREEDE. Door den Noordzeevisch- ser C. Lokker werd de vorige week voor ongeveer f4oo aan versche visch gevangen. NIEUWE TONGE. Op het hulptelegraaf kantoor zijn gedurende de maand September behandeld, Telegrammen 110, Telefoonge sprekken 598, Telefoonoproepings 17, totaal 725. STELLENDAM. Over September werden aan het Telegr. en Telefoonkantoor alhier behandeld: 168 Telegrammen, binnenland, 33 Telegrammen, buitenland, 226 Gesprekken, 9 Telefoonoproepberichten. In verband met den winterdienst zul len de tijdstippen van vertrek der posten zijn als volgt7.44 9.50 v.m. 2.20 4.17 8 ure n.m. van het postkantoor. De op 1 Oct. j.I. ingegane verhoogde tarieven van telegraaf en telefoon zijn: tele grammen 5 c. per stuk duurder, dringende telegrammen 3 X het gewone, telefoon be richten 5 c. per stuk duurder, dringende f 1. Postbladen. Zij, die weinig brieven te schrij ven hebben, beschikken in den regel niet over „postgerei". Vooral de kleine man be taalt, als hij te schrijven heeft, naar verhou ding een te groot bedrag voor de benoodigd- heden. In een buurtwinkeltje haalt hij een velletje papier,'een enveloppe en, laat ons zeggen, een 5-cents postzegel. Hij betaalt dan te zamen 1 1 5'/i 7*/2 cent. Het is alweer niet algemeen bekend, dat hij het met 5'/i cent af zou kunnen door het koopen van een postbladeen dubbel te vouwen, van geperforeerde, gegomde rand jes voorzien papier met een 5-cents postze gel bedrukt. Dat is dus eigelijk een combi natie van papier, enveloppe en postzegel. Nadat het beschreven is, wordt het' met de gegomde strookjes dicht geplakt en van adres voorzien. Dan is het voor de verzen ding gereed en de ontvanger (geadresseerde) heeft eenvoudig langs de perforatie de ge gomde strookjes, te verwijderen. Ook voor zakenmenschen zijn postbladen zeer wel als z.g. memo's (memorandums) te gebruiken, daar ze ongeveer denzelfden vorm (zonder klep) hebben. De postbladen zijn verkrijgbaar in 3 soor ten, n.l. van 3'/i cent (met 3-cents postzegel), van 5V2 cent (met 5-cents postzegel) en van 13 cent (met 1272-cents postzegel). Kennismaking met de postbladen is zeer aan te bevelen. Arrondissements Rechtbank te Rotterdam Zitting van Zaterdag 30 September. STRAFZITTING. Op 26 Mei had de vrouw van den 40-jari- gen werkman N. J. te Hellevoetsluis twist gekregen met een buurvrouwde aanleiding was als gewoonlijk geweest, dat een kind kattekwaad had uitgehaald. Toen S. van zijn werk was thuisgekomen, was hij buurvrouw eens even gaan bezoeken, zijn huishouden met rust te latenhij had dat zoo beleefd mogelijk gedaan. De bnurvrouw evenwel, zou dadelijk tegen hem zijn uitgevaren, wat tengevolge had gehad, dat J. een paar geba ren misschien wel een dreigend gebaar had gemaakt, 't Was mogelijk, dat hij de juf frouw daatbij met den vuist aan den kin had geraakt, ofschoon hij 't betwijfelde, want als het gebeurd was, had hij 't immers moe ten voelen. Hoe het zij, er was plotseling bloed uit den mond van de juffrouw geko men J. veronderstelde, dat de juffrouw zich op den tong zou hebben gebeten. Maar de juffrouw had uitgeroepennou heb ik je, waar ik je hebben wil I Zij had hem er van beschuldigd, dat hij haar tegen den kin zou hebben gestompt en onmiddelijk „getuigen genomen". De verklaring van de buurvrouw luidde anders. Zij zou heelemaal niet uitgevaren zijn, integendeel, het was juist J. die haar had uitgescholden en leelijk ook. Ten over vloede zou bekl. haar toen nog een vuistslag tegen den kin gegeven hebben, zoodat het bloed haar uit den mond was gekomen. Van de getuigen, die de juffrouw „geno men" had, was er slechts één gedagvaard. Deze had bekl. niet zien stompen, wel had hij gezien, dat bekl. in dreigende houding vóór de juffrouw stond en dat deze later bloedde. Ter zake van mishandeling werd tegen J. een week gevangenisstraf geëischt. De niet-verschenen bekl. L. R. had op 27 Mei te Middelharnis den burgemeester van Oude Tonge, den J. C. Bauman, eenige scheld woorden toegevoegd. Hij had gemeend dezen iets te verwijten te hebben, 's Avonds was de man aan des burgemeesters woonhuis ge komen de heer Bauman woont te Middel harnis en had het toen nog eens dunne tjes over gedaan. Ter zake van eenvoudige beleediging eischte het O. M. drie weken gevangenisstraf. Bekl. werd reeds herhaaldelijk veroordeeld Faillissementen in Nederland. Volgens mededeelingvanVANDER GRAAF Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week in Nederland uitgespro ken 16 faillissementen tegen 27 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Over het gansche kalenderjaar deze week inbegrepen, 809 tegenover 1459 in denzelfdea tijd van het vorige jaar. Openbare Verkooping bij 's Rijks Werf te Hellevoetsluis op Woensdag 4 Oct. 1916 v.m. 11.30, gedeeltelijk bij inschrijving, gedeeltelijk bij afslag van Onbrulkbre goederenOud gegoten en ge smeed ijzer, oude gereedschappen, machine kamerbehoeften, ankers, kettingen, zeildoek- sche voorwerpen, afval van touwwerk, scheur- pagier, kommaliegoederen, meubilair, kuip en blokwerk, wagens, sloepen, twee oude loodskotters en een loodsschokker, stoomke tels van sl#epen enz. Bezichtiging op Dinsdag 26 Sept., Dinsdag 3 Oct. van 9—11,30 uur v.m. en van 2—5 uur n.m. en op den dan dag der verkooping van 8.30—10,30 v.m. Op Woensdag 4 Oct. 1916 des voorm. 10 uur voor het woonhuis aan de kade ten ver zoeke van de Erven Rodenburg in het open baar verkooping in contant geld eenig goed onderhouden meubilair en verderen inboedel. Notaris K. P. j. G. BEL, te Heenvliet. Op Donderdag 5 October des voorm. 9.3° uur zal voor den heer C. Herweijer te Zwar' tewaal publiek worden verkocht: 7 werk* paarden, 7 kalfkoeien, 12 melkkoeien, voorts Barouchette, Tilburry enz. enz. benevens eenig huisraad. Notaris C. LOEFF, Zuidland. Op Donderdag 12 October 1916 des voorm. 10 uur ten huize van den heer Jb. de Vries Az. aan de Cappelle weg, te Abbenbroek, openbare verkooping van 1 zes-jarige Veu len-merrie, 1 vare Koe, 2 Graskalveren, ver der eenige landbouwgereedschappen. Notaris L. P. v. d. Blink, Brielle. Zaterdag 14 October des avonds 6 uur te Ouddorp in het Logement van Akershoek, verhuring bij inschrijving: a. voor hat seizoen 1917 van twee perc. bouwland te Ouddorp in den polder het Oude-Nieuwland aan den Westerweg, ten verzoeke van den heer Jan Hoek Jzn. te Oud dorp. b. voor den tijd van tien jaar, ingaande gedeeltelijk dadelijk en gedeeltelijk bloot- schoof 1916, van: 1. een perc. bouwland te Goedereede in den polder Nieuw-Westerloo in Schelhoek2, een perc. bouwland te Oud dorp in den Zuidhoek van den polder het West-Nieuwlanden 3. een perc. bouwland te Ouddorp, in den polder het Oudeland aan Kommersweg. ten verzoeke van den heer W. Akershoek Pzn. te Ouddorp. c. voor den tijd van tien jaar, ingaande 11 November 1917, van een perc. bouwland te Goedereede in den Plaspolder, ten ver zoeke van den heer P. Troost Lzn. te Goe dereede. d. voor den tijd van tien jaar, ingaande gedeeltelijk dadelijk en gedeeltelijk 11 Nov. 1916, van1. een perc. bouwland op de Einden, aan de Middelduinen onder Ouddorp 2. een perc. oude weide, om te scheuren, te Ouddorp in den polder het Oude-Nieuw land, aan den Oude-Nieuwlandschen weg; 3. een perceel oude lucerne weide, om te scheuren, te Ouddorp in den polder het Oude Nieuwland, langs den langendijk; 4. een perc. bouwland te Ouddorp, in den pol der het Oude-Nieuwland, langs den Langen dijk, ten verzoeke van dhr. Human Kommer Hameeteman te Ouddorp. e. voor den tijd van twaalf jaar ingaande dadelijk, een perc. berkenbosch te Ouddorp, geschikt voor stalhout of weervisscherij, om driemaal te hakken (in 1918, 1923 en 1928) ten verzoeke van den heer Human Kommer Hameeteman te Ouddorp. Notaris VAN DEN BERG. Op Vrijdag 6 October 1916 des voormid dags 11 uur bij Afslag in het Café van Roos te Oudenhoorn, van de op 21 Sept. geveilde Onroerende Goederen te Oudenhoorn, als Een Huis en gevolgen met Erf aan de Hol- landscheweg nabij de trambaan en Schuur met Weiland, .(Dorp) staande in veiling als Koop 1 f 2350 en Koop II f 2430. Notaris HEIJ, Brielle. Op Woensdag 18 October 1916 des voorm. halftwaaf, aan de bouwhoeve van dhr. K. Dirkzwager aan een StrUitschen Zeedijk te Hellevoetsluis openbare verkooping van 4 jonge paarden, 37 stuks Rundvee, waaronder 23 uitmuntende Stamboekkoeien, 13 dito Schotten (waaronder 5 volbloed), één meer malen bekroonde 2% jarige volbloed Pre miestier en een 1-jarige volbloed Stier. Notaris L. P. v. d. BLINK te Brielle. Op Vrijdag 20 October 1916, des namid dags 2 uur, in het Logement Mooijaart te Den Bommel, Inzet, en Op Vrijdag 27 October 1916, des namid dags 2 uur, in het café van Mej. Wed. Lok ker te Den Bommel; Afslag van: Een mo dern, naar de eischen des tijds ingerichte ka pitale Bouwwoning met landerijen, voorzien van brongasverlichting in den polder „den Bommel, gemeente den Bommel, kad. Sectie B nrs. 231-237,240-253,259-261,347-353 en 431, samen groot 48.55.28 hectaren. Direct te aanvaarden. In diverse perceelen en combinatiën. Ten verzoeke van den heer Jan Koert te Den Bommel. Notaris VAN BUUREN. NIEUWE TONGE. Afslag der landerijen van den WelEdele Heer Dr. T. Breesnee. Koop 1 tot en met 5 gem. sloor E. Brees nee op f 1106 p. Gem. totaal f 13630. Koop 6 tot en met 9 gem. door J. A. Breesnee op f 1020 totaal f 8192. Koop 10 en 11 A. v. Alphen Hz. op f 1052 totaal f 3992. Koop 12 en 13 H. Sneep op f 1137 totaal f4475. Koop 14 aangeloopen P. Sneep f 1140 totaal f 1902. Koop 15 aangeloopen A. Huizer f 1225 tot- taal 2009. Totaal f 34000. Smokkelen. Onder het opschrift„Zeer breekbaar! tegels" kwamen aan het station te Dieren elf kisten aan welke bij visitatie wer kelijk tegels bleken te bevatten doch van plantenvet. 't Geslacht ter Spill. Een lezer van de „Ned." schrijft 't volgende aan dit blad Dezer dagen deed ik als diaken der Neder- duitsch Hervormde Gemeente mijn gewone jaarlijksche rondgang in de wijk mij toebe deeld om de Winterinschrijving in ontvangst te nemen. Hierbij helpen mij twee weesjon gens ieder gewapend met ,een collectebus. Toen op onzen rondgang een der jongens aan een woning had aangebeld en open ge daan was door de bewoner, geide hij, zooals overal „Mijnheer, Wiuterlnschrijviag voor de Nederdultsch Hervormde Diaconie. Zoo dra had echter de jongen zijn aankondiging niet uitgesproken of de man barst in ver ontwaardiging uit en zegt: „Bah ik moet niets van de Duitschers hebben ga maar gauw weg". En of ik de man al aan het verstand trachtte te brengen dat wij Nederduitschers waren en dat het voor onze armen en weezen was het hielp niet, hij moest niets van de Duit schers hebben en dus hadden de Duitschers ook niets van hem te wachten. Dieren doen zoo iets niet. Wegens bede larij werden door de politie te Utrecht aan gehouden een 32 jarige man en een 32 jarige vrouw. Het medelijden der voorbijgangers en der menschen, bij >ie ze aanbelden, trach ten zij op te wekken door een luid huilend kind te vertoonen, dat de moeder in een doek op den arm droeg. Teneinde de kleine aan het schreeuwen te krijgen, vertelt 't Utr. Dagbi. werd het zoo nu en dan eens geslagen en mishan deld. Op het politiebureau bleek het, ,dat vader en moeder onder den invloed van sterken drank verkeerden en nog van vol doende geldmiddelen voorzien waren. Hun intrek hadden ze genomen in een bedelaars logement hier in de stad. Dubbele moord. Een dubbele moord had Vrijdagmiddag te Hasselt plaats. Een aakschipper werd door zijn knecht Van den Heuvel doodgeschoten, waarna deze zichzelf van het leven beroofde. Men meldt nader: Het drama te Hasselt heeft nog een vree- selijk vervolg gehad. De veldwachter Van den Berg nam het wapen mede naar het gemeentehuis. Bij het nazien van de revolver ging een schot af en trof den arbeider R. Hoogenkamp, 65 jaar in de borst. De man viel dood neer.! Er Is maar een schrede. Zaterdagmorgen is de 15-jarige telegrambesteller G. |K. M. uit Rotterdam met zijn fiets gevallen voor een vrachtautomobiel van de firma R. S. Stokvis Zonen. Een voorwiel van de auto ging hem over den hals, kort daarna is hij overleden. Verdronken. Zaterdag is den Nieuwen Waterweg binnengekomen de logger V. L. 133 waarvan ;de stuurman J van der Swam in de Noordzee overboord is gevallen en verdronken. Strafvervolging. Op last van den officier van justitie wordt een strafvervolging wegens beleediging van Prins Hendrik ingesteld tegen Henriëtte Rolant Holst, W. van Ravenstein, en D. J. Wijnkoop, vormende de redactie van het revolutionaire-socialistisch dagblad .de Tribune", de heer Wijnkoop is reeds ge hoord. (Tel.) Spionnage. De inspecteur der rivierpolitie de heer J. Rietdijk heeft met den agent- majoor A. van Woerkom aangehouden en naar het bureau van de rivierpolitie in de Parkhaven te Rotterdam overgebracht den heer E. P. V. een gewezen gezagvoerder van de Hamburg-Amerikalijn, thans redacteur van het Hamburger Fremdenblatt, en diens bediende K. P. E. F. belden Duitscher en woonachtig in de Claes de Vrieselaan Rot terdam. Zij worden verdacht van spionnage en het in gevaar brengen van de onzijdigheid van ons land. Verder zijn aangehouden de gebroeders H. van A. en C. J. van A. op den Schiedam- schendijk en in de Schoonderloostraat woon achtig, H. E. de B. uit de Baan, enH. W. A. van den B. var den Schiedamschendijk, als verdacht van medeplichtigheid. Dit in scheep vaartkringen bekende viertal bracht geregeld berichten omtrent door neutrale, ook Neder- landsche schepen ingenomen en voor Enge land bestemde lading, alsmede berichten omtrent beweging en handelingen van oor logsschepen van Duitschlands vijanden aan het adres van de beide Duitschers in de Claes de Vrieselaan. Nadat de aandacht der rivierpolitie op dit adres gevestigd was, werd avond op avond de omgeving daar afgezet en zijn de handelingen der verdachten nagegaan. Ten huize van den gewezen gezagvoerder E. P. V. zijn bij huiszoeking verschillende bescheiden gevonden, waaruit zijn schuld en die van zijn bediende blijken. De aangehou denen worden ter beschikking van de justitie gesteld en naar het ihuis van bewaring te Rotterdam overgebracht (N. R. Ct.) SOMMELSDIJK. GeborenKrijn, z. van Jacobus Groenen dijk en Cornelia Anna van Gelder. Ondertrouwd: Jan Kootte, 20 j. en Klaar- tje Troost 19 j. Overleden: Maria Wielard, 3 weken, d.v. Adrianus Wielard en Jacoba Schellius. Te Oegstgeest Leendert Gouswaart, 25 jaren. SOMMELSDIJK. Onderstaande personen zijn op de voordracht gesteld voor hoofd onderwijzeres aan de bewaarschool en on derwijzeres in de nuttige handwerken aan de O. L. School: N. van den Adel te Beesd. D. Dorst te Groningen. T. G. C. Okel te Wolvega. Voor het genieten van herhalingsonder- wijs aan de Openbare Lagere school alhier hebben zich 8 jongens en 4 meisjes opgege ven. MjDDELHARNIS. Door Ds. Pop is aan zijn gemeente medegedeeld, dat de catechisatie's Woensdag 4 Oct. een aanvang zullen nemen als volgt: Jongens schoolgaande voorm. 10 uur. Meisjes 11 uur. Meisjes van 13 tot 16 jaar nam. van 3 tot 4 uur; Jongens van 13 tot 16 jaar van 6tot 7 uur; Meisjes van 16 jaar en daarboven van 4 tot 5 uur. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Zij die wenschen gebruik te maken van het dezen winter te geven herhallngsonderwijs moeten zich daartoe aanmelden bij het Hoofd der O. L. School alhier voor 22 October. De op 17 September j. I. gehouden col lecte in de Ned. Herv. kerk alhier voor de Evangelisatie op Voorne en Putten heeft op gebracht de som van f 14.80. HERKINGEN. Zij die dezen komenden win ter voor hunne kinderen kosteloos onderwijs op de O. L. School begeeren, wordende hier mede ook bedoeld de reeds schoolgaande kinderen en die mogelijk voor herhalingson-

Maas- en Scheldebode | 1916 | | pagina 2