f illt I! - I BINNENLAND. PLAATSELIJK NIEUWS GEMEENTERAAD. I VISSGNERIJ. POSTERIJEN. RECHTZAKEN. VERKOOPINGEN. °i UITSI IV lil i onder 2 brigade-commandanten, en 21.000 ongewonde gevangenen. Voorts aan buit, 2 vaandels en meer dan 100 moderne kononnen, waarbij zich 2 in 1913 bij de stad Ferdinand gestolen batterijen bevinden. De verliezen der Roemenlërs aan dooden en gewonden zijn ontzaglijk. Vele Roemeensche soldaten zijn bij hun panische vlucht in de Donau verdronken." Dat is het eerste krijgsbedrijf der Duit- schers en Bulgaren in de Dobroedsja. De Duitschers zijn, in tegenstelling met de Russen, niet gewend iets aan het toeval over te laten, schreef dezer dagen een blad. Wij zien dit op den Balkan opnieuw be waarheid. Meer dan een half jaar stond een groote Russische krijgsmacht op de Roemeensche grens bij de Zwarte Zee. Maar nauwelijks verklaarde Roemenië den oorlog, ofDuitsch- land stuurde een zijner bekwaamste gene raals, waarschijnlijk Mackenzenzelf, meteen uitstekend leger, dat in Hongarije was samen getrokken, naar Bulgarije. Snel als de wind wierp dit leger, met dat der Bulgaren, zich in de Dobroedsja en be streek de geheele ruimte tusschen Donau en Zwarte Zee. Want die Dobroedsja is de marschweg van het Russische leger naar Konstantinopel. Het was dus zaak, eenerzijds dat de Roemenen dezen weg openhielden en anderzijds, dat de Centralen zich daarin zoo'n positie ver schaften, dat dien weg aan het Russische leger kon worden versperd. Zie nu wat ge beurd is. De Roemenen werden slag op slag achter uit geworpen. Bulgaren en Duitschers rukten in drie legerafdeelingen op. Die langs de Zwarte Zee-kust bezette de Roemeensche havens Bacik (12 K.M. van de Bulgaarsche grens) en Kavarna (15 K.M. ten N.O, van Balcik) evenals kaap Kaliakra, die weer 15 K.M. van Kavarna ligt. De rechtervleugel staat dus 42 K.M. in Roemenië. Het centrum veroverde Dobrie op den weg naar Silistra en de linkervleugel naderde in snelle marsch de Donau vesting Tutukai, ging direct tot stormen over op zeven forten, die nog dienzelfden dag vielen en veroverden de vesting. De Centralen beheerschen nu de Donau. Zij hebben een voorsprong, want ook de Russen maken ernst met de voor hun hoogst belangrijke zaak. Deze nog vrij te krijgen om Constantinopel te naderen, is voor de Russen het groote zoo niet het eenige doel van dezen oorlog. Naar verluidt, is niemand minder dan Groot vorst Nicolaas uit den Kaukasus oponthou den, om over het Russische leger in de Do broedsja het bevel op zich te nemen. En de tot nu toe prachtig geslaagde op- marsch der Duitschers en Bulgaren is van zooveel gewicht, dat Reuter wist mede te deelen, dat Roemenië zijn veldtocht in Ze venburgen staakt om deze bedreiging af te wenden. Daardoor krijgtHongarijeluchten tijd. Maar de Inval in de Dobroedsja wordt een levenskwestie voor Roemenië. Slagen de Cen tralen hier, dan heeft Roemenië over eenigen tijd te vechten voor zijn leven. Intusschen is het machtige leger der Rus sen komen opzetten, het ontmoette het Duitsch- Bulgaarsche leger bij Dobric, ging dadelijk tot een grooten aanval over, die mislukte. Op hetzelfde oogenblik viel de vesting Tutukai. De Russische hulp kwam juist te laat. En hierbij is het niet gebleven. We noemden Roemenië's eerste verlieslijst aangevuld met de tweede, gisteravond be reikte ons de derde. Berlijn wist ons te melden dat Silistria gevallen was. De verliezen aan dooden en gewonden van de Roemeniërs en Russen blijken in de laatste gevechten zeer aanmerkelijk te zijn geweest. Gevallen, zegt Berlijn, aldus de N. R. Ct. zonder er eenige bijzonderheid aan toe te voegen. Van Tutukai werd gezegd, dat het „stormenderhand genomen" was, en er werden dadelijk bijzonderheden bij ge voegd over het aantal gevangenen en den buit aan kanonnen. Die ontbreken ditmaal. Het kan zjjn dat de vesting gevallen is in en na verbitterden strijd, of dat de Bulgaren en Duitschers haar binnen zijn getrokken, nadat de Roemeniërs, die zich er niet als in een val wilden laten opsluiten, haar al ont ruimd hadden. Wij weten het niet en dienen nadere berichten af te wachten. Kanonnen zullen de centralen er in elk geval wel buit gemaakt hebben, aangezien die uit de per manente verdedigingswerken van een vesting maar niet inderhaast mee te nemen zijn. De Bulgaren hebben dus nu ook de stad terug, waarvan de afstand aan Roemenië, bij den vrede van Boekarest, die aan den twee den Balkan-oorlog een einde maakte, hun het meest r.an het hart ging. Roemenië stond er toen op, in het belang van zijn landsver dediging, tot betere bescherming van zijn grens. Maar de Roemeniërs hebben daarvoor van de vesting weinig wil gehad. Silistria, in het Bulgaarsch Selistra, is be halve een vesting, ook een belangrijke haven aan den Donau, die hier 2»/a K.M. breed is, en telde ongeveer 15,000 inwoners. De omzet van den handel beliep er in 1902, de laatste opgaaf waarover wij beschikken, 3,377,010 frs. In vroeger tijd was het ook een belang rijke Turksche vesting. Sedert 1400 hebben de Walachen en de Turken elkaar het bezit van de stad betwist, tot omstreeks 1550 een Turksch stadhouder er zijn zetel kreeg. In 1811 bood zij slechts 5 dagen tegenstand aan de Russen. Maar in den oorlog van 1828/29 doorstond zij twee belegeringen en gaf ze zich pas na een half jaar aan generaal Lan- geron over. In 1854 belegerden de Russen Silistria vruchteloos. In 1877 sloegen de Rus sen weer het beleg om de stad en, na den wapenstilstand van Februari 1878, trokken de Turken er uit. Het tractaat van Berlijn bepaalde, dat de vestingwerken gesloopt zou den worden. Maar dit was ook een van de bepalingen van het tractaat die niet uitge voerd zijn. De linkervleugel van het invallende leger der centralen in de Dobroedsja is, na den val van Tutukai en Silistria, nu voldoende gedekt. De vraag is nu, of de Roemeniërs en Russen er in zullen slagen de lijn Boekarest— Cernavoda—Medjidia—Konstanza in handen te houden dan wel zich moeten bepalen tot de verdediging van den iinker oever van den Donau. Omtrent Griekenland en de door dit land aan te nemen houding valt thans weinig te zeggen. De vertegenwoordigers der gealli eerden doen alsof ze zich op overwonnen gebied bevinden en stellen aan de Grleksche Regeering eenvoudig de wet. In Duitschland begint men steeds meer rekening te houden met de mogelijkheid dat Griekenland zij het dan ook noodgedwongen de zijde der gealli eerden zal kiezen. Een aanwinst van beteekenis zal dit echter niet zijn, daar althans een deel van het leger onwillig is om tegen de Duitschers en Bul garen partij te kiezen. De N. R. Ct. ontving van een lezer het laatste nummer van John Bull, het weekblad van Bottomley, met het hoofdartikel, „Nederland vriend of vijand". Er is ook nog een plaat bijbij een grens paal, die links „naar Duitschland" wijst, en rechts „naar de geallieerden," loopt een Hol- landsch soldaat. John Bull, met geveld ge weer, roept hem aan: „Wie daar? Vriend of Vijand?" Het artikel is op aanmatigenden toon ge steld, gelijk Bottamley dien in zijn blad pleegt te voeren. Wij weten wie en wat hij is en John Buil niet meetelt onder de ach tenswaardige organen van Engeland. Maar wij weten ook, dat dit weekblad zijn lezers bij honderduizenden telt en op het onont wikkelde en heethoofdige deel van het En- gelsche volk invloed heeft. Het is ons even eens bekend, hoe volksbladen de Daily Mail b.v. in Engeland de openbare mee ning kunnen bewerken, en hoe die openba re meening menigmaal de regeering te machtig wordt. Om die reden, en ook om dat de Engelsche censor, die op zijn tijd straf kan zijn, dit artikel heeft doorgelaten, is het niet ondienstig van dit, om zijn in houd en schrijver minderwaardig, artikel kennis te nemen. Er zijn gelukkig Engelsche bladen, die de kwestie waar het om gaat beter verstaan, maar dat dit artikel verschijnt, nadat de aangelegenheid voorloopig geregeld scheen, is niet zonder alle beteekenis. „Het is tijd" zoo begint het „dat wij met Holland eens openhartig praten, en andere neutralen, die alleen om hun zak den ken en volstrekt niet aan de toekomst, wor den uitgenoodigd te luisteren." De schrijver is het overigens eens met den man Bo- nar Law, als hij zich niet vergist die ge zegd heeft, dat er in dezen oorlog geen neu tralen zijn, een land is met de entente of er tegen. Hij zou een openlijken vijand verkie zen boven een twijfelachtigen vriend. Wat is nu Holland? Vriend of vijand? Goed gezien is het „onvriendschappelijk". Het steunt den vijand der beschaving Holland helpt den Hun vol te houden, het doet zijn best den dag des vredes te ver schuiven en draagt er dus toe bij, de stapels dooden op te hoopen en de rivieren van bloed te verwijden. Holland voedt Duitsch land maar Holland voedt niet alleen Duitschland, het doet zijn best om ons uit te hongeren." Er is veel en buiten het Par lement over de zaak gesproken, maar de mi nisters doen niets, vindt de schrijver. „Als onze regeering Holland slechts met ware ge strengheid behandelde en haar glacé-hand schoenmanieren liet varen, konden we nog een verandering zien. Want, laat men het niet vergeten, we hebben het wapen tot onze beschikking, de vloot heeft op het oogen blik allen tijd. Bovendien zullen wij, door de Hollanders een lesje te geven, iets rneer bij dragen tot die groote en prachtige samen werking van de geallieerden, die het eind van den oorlog in zicht brengt. Wij alleen hebben de macht om het offensief ter zee te voegen bij dat te landwij zijn de opperste zeemogendheid in de wereld. Als de Hollan ders voortgaan hun zakken te vullen met aan de Duitschers te verkoopen en te weigeren aan ons te verkoopen, dan in den naam van onze heerschappij ter zee en in den naam van net gezond verstand laten wij den toevoer naar Holland aanhouden en aldus dit onzijdige land beletten Duitschland, ge lijk het doet, even afdoende te helpen als wanneer zijn troepen te velde met de strijd krachten der Hunnen samengingen." De schrijver zet dan uiteen, dat de Duit schers door den honger tot onderwerping moeten worden gebracht. „Maar," zegt hij, „zooals wij weten zijn het de onzijdigen, en Holland met name, die den vijand voeden en zoo het uur van onze zege uitstellen." Dan komt hij met een statistiek van den uitvoer van levensmiddelen naar Duitschland naar Engeland. Daarin ziet hij het antwoord op de vraag of Holland vriend of vijand is dui delijk gegeven. Geen woord natuurlijk van de bekende verklaring, dat de Duitschers wel een goeden prijs voor onze waren wilden betalen, maar de Engelschen niet. Neen, de Hollanders hebben er toe bijgedragen om de levensmiddelen in Engeland duur te maken. De Duitschers eten het spek, dat op onze tafels behoort te zijn. Wij betalen nu voor spek een prijs, die het voor den armen man onmogelijk maakt er van te proeven, omdat de Hollanders het spek, dat ze vroeger naar Engeland zenden, nu naar Duitschland zenden. Nu, Holland moet weten wat het doet, maar Engeland zal ook weten wat het doet, ver volgt de schrijver. We kunnen morgen aan den dag een eind maken aan dat vuile be drijf van neutrale schatten, gewonnen ten koste van het bloed en lijden der geallieer den. Wij kunnen, en behooren te beletten dat voedingswaren over zee in Holland ko men, d.w.z. wat het meer dan voor den oorlog krijgt. Terwijl wij toelaten, dat Hol land over zee gevoed wordt, is het in staat de levensmiddelen van zijn eigen grond naar Duitschland te zenden. Onze vloot beheerscht de zeeën; het is een kostbaar wapen van aanval en verdediging, en het kan tot geen rechtmatiger doel worden gebruikt dan om Duitschland uit te hongeren. Hoe gauwer de buik van den Hun genepen wordt, hoe beter voor iedereen, ja zelfs voor den Hun, of schoon dat mij niet kan schelen. „Laat de neutralen jammeren. Ze zouden nog wel anders gejammerd hebben, als we onze bondgenooten alleen hadden laten vech ten en de Hun overwinnaar was gebleven. Door nu te jammeren zullen zij inderdaad voor hun eigen bestwil jammeren Wij moeten voor de uithongering van Duitschland een onmeedoogende politiek volgen Na een uitval over de benoeming van Engel sche ambtenaren met Duitsch bloed, eindigt de schrijver. „Holland moet tot rede worden gebracht, herhaal ik, en we hebben de mid delen om het (e doen, en het drastisch te doen. De Hollanders kunnen zich niet bekla gen, als wij de belangen van ons zelf en van onze bondgenooten boven elke andere over weging stellen.Het is lijd, dat wii onze manter wijzigen en dat de Hollanders onder scheiden tusschen vriend en vijand, tusschen Engeland en Duitschland. Kom, Holland, be slis, wat zal het zijn. minister van marine heeft een loodsschoener, geheel uitgerust en bemand, voor dat doel beschikbaar gesteld en aan boord daarvan een officier van gezondheid van de Kon. Nederl. Marine met een verpleger der marine geplaatst. De inspectie der visscherijen heeft zorg gedragen, dat een ervaren gediplomeerd schipper ter haringvisscherij als visscherij- loods de reis meemaakt om de noodige aan wijzingen te geven, ten aanzien van de plaat sen, waar de haringvisscherij vermoedelijk zal worden uitgeoefend en voor het manoeu vreeren tusschen de vloot. Dit hospitaalschip is 5 dezer naar zee ver trokken. Hospitaalschip voor de zeevisscherlj. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft besloten tot de uitzending van een hospitaalschip voor de zeevisscherij. De BRIELLE. Voor de betrekking van directeur der gemeente-gasfabriek alhier worden solli citanten opgeroepen op een jaarwedde van f 1500 met vrij woning, vuur en licht. Heden, Maandagmorgen werd een mili taire autobestuurder, die weer zich schuldig maakte aan woest rijden door de politie aan gehouden en verbaliseerd. De Eilandenbode meldt, dat alle nering doenden te Brielle zijn overeengekomen met ingang van 1 October hun zaken 's avonds negen uur te sluiten. Een vijftal winkeliers, bij wie wij informeerden wisten hiervan niets. Wel zijn enkele winkeliers van plan het vooi- beeld der barbiers te volgen, doch van sa mengaan van allen in deze gewenschte zaak is geen sprake. HELLEVOETSLU1S. Bij Kon. Besluit is aan den heer H. van der Priem sluisknecht aan het Kanaal door Voorne een-pensioen toe gekend van f 450. Zaterdagmorgen 10 uur was boven deze gemeente een vliegmachine waar te ne men. Na een cirkelgang beschreven te hebben verdween zij in Zuidelijke richting over het Haringvliet. Naar het Volk verneemt, heeft de post op last van de militaire overheid te Helle- voetsluis geweigerd de brochures over uit zending naar de troepen, uitgegeven door het hoofdbestuur van den Bond van Zeemiliciens, te verzenden. Deze weigering wordt verge zeld van een verwijzing naar art. 3B van de wet op de staat van oorlog en beleg, welke wet in voornoemd artikel aan de militaire overheid de bevoegdheid geeft om te be schikken over de post, telegraaf en telefoon. Uitslag verkiezing. Bij de op heden plaats gehad hebbende verkiezing voor een lid van den gemeenteraad zijn nitgebracht, 4 stemmen van onwaarde. Aantal geldige stemmen 385. Daarvan verkregen de Heeren: B. Boere (S.D.A.P.). 176 stemmen. G. de Klerk (Antirev.) 209 stemmen. Zoodat gekozen is de Heer De Klerk. OUD-BEIJERLAND. De uitslag van de ver kiezing van den Gemeenteraad van Oud- Beijerland heeft de voorstanders van de Rijks H. B. S. niet ontmoedigd. Daar 80 pet. van den hoofdelijken omslag door de voorstanders wordt betaald, meende men dat er nog een poging kon worden gedaan om de benoodigde gelden uit vrijwillige bijdragen bij elkaar te krijgen en die de regeering aan te bieden. De gemeenteraden van Strijen, Nieuw- Beijerland, Piershil en Goudswaard besloten het plan finantieel te steunen. (N. v. d. D.) VLAARD1NGEN. Woensdag is verdacht van spionnage aangehouden F. J. H. H., scheeps- commissionair, voorheen stuurman van de „Franz Wilke", liggende in de Vulkaanhaven alhier. Hij is Duitscher en inwonende op de Hoogstraat. Door hem zouden gegevens om trent van den Hoek van Holland vertrekkende schepen aan Duitschland zijn verstrekt, ten gevolge waarvan ook de Batavierboot een dag later is vertrokken. MAASSLUIS. In verband inct de aanhou ding van H. te Vlaardingen, is hier in voor loopig arrest gesteld de heer J. D. SOMMELSDIJK. De door den heer Burge meester uitgekeerde vergoedingen over de maand Juli 1916 zijn door den heer Minister van Oorlog goedgekeurd tot een bedrag van f 1086.50. Het uitgekeerde en goedgekeurde bedrag beloopt thans in totaal f 26081.65. Onze 16-jarige dorpsgenoot C. J. v. D. heeft zich aangemeld tot vrijwillige dienst neming bij de landmacht. Aan belanghebbenden wordt bekend ge maakt, dat de nieuwe broodkaarten tegen in wisseling van de oude ten gemeentehuize behooren te worden afgehaald op Dinsdag 19 Sept. a.s. n.m. 6—7 uur. Zij die nog geene broodkaart hebben aan gevraagd, kunnen voor het tijdvak van 20 Sept. t/m 17 Oct. nog eene kaart bekomen, mits zij zich vóór 17 Sept. a.s. daartoe aan melden. Zij, die hunne broodkaart niet in het aan gegeven uur kunnen afhalen, kunnen voor het eerstvolgende tijdvak van 28 dagen geene broodkaart bekomen. Op de gehouden veiling is het woon- en winkelhuis op den hoek van den Binnen weg en den Oostelijken Achterweg, groot 1 Are 17 c.A. thans bewoond door C. v. d. Meijde ingezet door T. van Heemst alhier voor f 2500. Het woonhuis aan de van Aerssen- 8traat alhier, thans bewoond door dhr. P. Dorst, is onderhands verkocht aan dhr. Jb. Dijkers Mzn. Bij den slager J. Leuw, alhier, is ook lamsvleesch verkrijgbaar voor f 0.40 per pond, Maandagmorgen hebben twee van de bij den heer A. A. Mijs alhier te werk ge stelde Belgische geïnterneerden het werk ge staakt. Zij eischten meer loon. Dientenge volge werden ze onder politiegeleide naar het Interneeringskamp te Zeist gebracht. MIDDELHARNIS. Op 4 Oct. a.s. zullen te Rotterdam bij de Militie worden ingedeeld 't laatste gedeelte van de lichting 1916, na melijk 1. Mosselman, A. v. Loon, T. Noor- dijk en J. Lodder. De lijnwerker bij R. T. M. J. Noordijk, had 't ongeluk zijn hand ernstig te klemmen. Geneeskundige hulp was noodzakelijk. De grondwerkers aan de H. B. S. heb ben Maandag het werk gestaakt, om reden niet volgens contract gehandeld is. Ook eisch ten zij een dubbeltje laarzengeld per dag. Door den heer J. Tiemens is het woon huis van den heer L. de Ruiter alhier, staande aan de Voorstraat onderhands gekocht. Van den landbouwer J. D. de Gr. sloe gen in de Oostpolder een span paarden op hol, doordat de dieren schrikten van een al daar staanden woonwagen, en kwamen in de sloot terecht Nadat men paarden en wagen we der op den weg had liep dit incident me eenige materieele schade af. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De koop man K. had het ongeluk zijn hand te scha ven, waarna deze hevig begon te zwellen. Bij ingeroepen geneeskundige hulp werd bloedvergiftiging geconstateerd. Toen de jongedochter A. v. d. G., nog niet erg best thuis op de fiets, bij eenige spelende kinderen kwam, raakte ze het stuur kwijt en viel. Zij kwam er met enkele schrammen af, de kinderen bleken niet gewond, doch de fiets was deerlijk beschadigd. L. v. d. Pijl, milicien lichting 1916, moet 4 October a.s. worden ingelijfd bij de admi nistratietroepen van het 3e Regt. Inf., 3e Batt. te Bergen op Zoom in garnizoen. DEN BOMMEL. De landstormplichtigen der jaarklasse 1910, behoorende allen tot het 3c Regt. vest. Artillerie zullen worden ingelijfd tusschen 16-20 October a.s. Injdeze gemeente wordt veel regeerings-, natuurboter en margarine verkocht. Zoomede regeeringsharing. A. Wolfert van de lichting 1915, destijds vrijgesteld wegens kostwinnerschap, is thans toegewezen bij het 3. Bat. Jagers en moet 2 October a.s. worden ingelijfd. Alhier zal deze week regeeringssuiker arriveeren, bij den Burgemeester zich aan te melden, tijdens afwezigheid van den Burge meester, bij den waarnemenden Burgemeester. Terwijl Mej. Lolkus aan het Spui eenige werkzaamheden verrichtte, had deze het on geluk daar in te vallen. Door B. M. geluk kig bemerkt werd zij spoedig op den vas ten wal gebracht. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente zijn bouwvergunningen afge geven aan de heeren J. Koert, J.Smeets, P.J. Bruggeman en L. Osseweijer tot het bouweii van vier woningen. Het wegruimen van peeaarde en ander kaaivuil is voor dit najaar gegund aan den Iaagsten inschrijver W. de Graaff, alhier. De levering van brandstoffen voor de openbare scholen in dezen winter is gegund aan dhr. L. Raap, alhier. OOLTGENSPLAAT. Heeren bietenagenten worden uitgenoodigd voor of op 13 Sept. a.s. ten gemeentehuize opgaaf te doen van het aantal Heet. door ieder hunner gecon tracteerd, waarna zij een plaats worden aan gewezen. De Burgemeester dezer gemeente maakt bekend dat de laatste termijn van de Hoof delijken Omslag en Hondenbelasting is ver schenen en noodigd hen die aan hun ver plichting nog niet hebben voldaan zich voor 25 Sept. a.s. ten kantore van den gemeente ontvanger te vervoegen. STELLENDAM. Jl. Vrijdagmorgen werd al hier een vliegmachine waargenomen op groote hoogte, gaande O.-W. Het 13-jarige zoontje van A. C. de La ter was Vrijdag bezig met het malen van vischafval. Bij dit werk had hij 't ongeluk met de wijsvinger van zijn rechterhand tus schen de machine te komen, waardoor de top van den vinger werd afgesneden. Vrijdagavond viel de 62-jarige A. Freen van Moerdijk van den steilen havenkant in een roeiboot waarin men zout aan 't Iaden was. Bewusteloos werd hij aan den wal ge bracht en bij den heer M. Jansen binnenge dragen. Daar werd hij vrij spoedig tot bewust zijn gebracht. Tot ieders verwondering had hij totaal geen letsel bekomen. Vrijdag viel een os van den landbou wer I. Kievit aan den dijk neer en was spoe dig daarna dood. Van den landbouwer M. v. Seters is in een sloot op het gors een vaarsje verdronken. Maandag sloeg het paard bespannen voor den petrolcumwagen van de „Automaat" op den dijk op hol en rende in flinke vaarl door het dorp. Nabij het station liep het paard een dreef op en kwam tot stilstaan doordat aan het eind der dreef eenige varkenshokken den weg afsloten. Aan den wagen was geen schade. Maandag viel een koe van J. M. van den dijk, met het gevolg dat het dier een poot brak. Door de garnalenpellers is Vrijdag aan de pellerijen voorgesteld het pelloon te bren gen van 20 op 25 cent per K.G. Anders zou den ze onmiddelijk staken. De garnalenhan- delaars hebben hierop huneisch ingewilligd. De polderwerker C. R. alhier bemerkte dat zijn arm begon op te zetten, en riep ge neeskundige hulp in. De geneesheer consta teerde bloedvergiftiging. GOEDEREEDE. De visscher R. viel Zater dag zoodanig op de plecht van het vaartuig, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Maandagnamiddag werden we opge schrikt, doordat een paard met wagen ach ter zich door de gemeente holde. Het geheele tuigage kwam op de Barakken op een bleek veld terecht, waar nog al schade aan de wasch van P. H. werd aangebracht. OUDDORP. J.i. Vrijdag had den timmer man L. van Uude Tonge, het ongeluk van een 3 meter hooge stelling te vallen in de in aanbouw zijnde cichoreifabriek. Hij kwam op zijn beenen terecht en bekwam wonder boven wonder geen letsel. OPENBARE vergadering van den Raad der Gemeente BRIELLE op Donder dag 7 September des nam. 2 ure ten Raadhuize. Aanwezig alle leden. De Voorz. de heer Lette opent de verga dering en verzoekt de Secretaris de notulen van de vorige vergadering voor te lezen welke onveranderd worden goedgekeurd. Naar aanleiding van de notulen zegt de voorz. dat de heer van Rees gevraagd heeft of het Departement van Oorlog de haven tusschen de Roode en Kadebrug op diepte moet houden. Spr. kan mededeelen dat er een contract is opgemaakt tusschen de Gemeente en het Departement van Oorlog en dat het Depar tement van [oorlog kan laten baggeren als genoemd Departement dat wil. Maar spr. zegt verder dat B. en W. heeft laten peilen en dat de uitslag is dat de diepte varieert van 2.60-2.70-2.80. De heer van Rees zegt, dat bij toch heeft gezien dat bij de Roode Brug 2 schepen hebben vastgezeten. De Voorz. zegt dat de diepte bij de brug 2.60 en ouder de brug 2.70 is. Dan X ebben de schepen, zegt de heer van Rees die geul weer op diepte gebracht. Hierna wo.di door de voorz. besloten om te vergaderen in ge heime zitting. Na heropening der openbare vergadering deelt de voorz. mede, dat er een verzoek is ingekomen van den heer Leignes Bakhoven om ontslag als directeur der gemeente-gas fabriek naar aanleiding van zijne aanneming als directeur der Licht- en Wateibedrijven te Vlaardingen. De voorz. steil namens B. en VV. voordat ontslag eervol te verleenen onder dankbetui ging voor zijne diensten bewezen aan de Gemeente en het ontslag te doen ingaan over 3 maanden of eerder als een andere directeur is benoemd. Wordt met algemeene stemmen goedgevon den. Van dezelfde heer een verzoek om ont slag als leeraar van de Burger-avondschool tegen 1 October a.s. De heer v. d. Knoop vraagt, of er dan al een plaatsvervanger zal wezen. De voorz. zegt dat de heer Bakhoven het doet in belang van het onderwijs, omdat dan de nieuw te benoemen leeraar met het begin der lessen er zal zijn. Na eenige discussie wordt besloten den heer Bakhoven over 2 maanden, dus 1 Nov. a.s. of eerder wanneer er een andere leeraar is benoemd, eervol ontslag zal krijgen. Wordt goedgevonden. De voorz. stelt nu voor met het oog op deze dure tijdsomstandigheden een duurte- toeslag te geven aan de hierna te noemen gemeenteambtenaren van f 25 per jaar aan hen die minder dan f 400 en f 50 per jaar aan hen die meer dan f 400 tractement heb ben en deze duurtetoeslag te doen ingaan 1 Juli 1916. Van deze duurteioeslag zullen dan profiteeren het personeel der Lagere Scholen, Bewaarschool, Gemeente-architect, Politiepersoneel, Congierge en bode, School- schoonhoudsters, Havenmeester, Brugwach ters en de Gemeentewerkman. Met algemeene stemmen wordt goedgevonden deze duurte toeslag toe te staan. De Voorz. biedt namens B. en W. de Ge- meentebegrooting 1917 den Raad aan in ontvangst en uitgaven ten bedrage van f 90.960,19. De begrooting Burg. Armbeat. in ontvangst van f 5.767,72 en uilgaaf f5087,83. Saldo f 679.99. Deze begroetingen zullen onderzocht worden door 2 seclies. Ie Sectie bestaande uit de 11 H. C. Mol, H. C. Veenen- bos, D. van Rees, J. K. Overbeeke en Mr. Egter van Wissekerke. 2e Sectie Mr. Hermans, K. v. d. Knoop, J. de Snoo, M. Zaaijer en P. F. v. d. Wallen. De Gemeenterekening en die van het Burgerlijk Armbestuur beide over 1915, zijn door een commissie nagezien en deze advi seert tot goedkeuring der beide rekeningen Alzoo wordt besloten. Herbenoeming Gascommissie de h.h. Mr. Egter van Wissekerke, P. F. van der Wallen en M. L. Veenenbos worden weer herkozen. Herbenoeming Waagmeester op voorstel van den voorz. wordt de heer W. Rademaker als zoodanig herbenoemd. Vleeschkeuringsverordening dezer gemeen te wordt met algemeene stemmen aangeno men zooals die door B. en W. ter tafel wordt gebracht. De heer van Rees wijst er op dat de ver lichting in de Rozemarijnstraat veel te wen- schen overlaat. De heer Veenenbos, lid der Gascommissie zegt, dat hij met den Directeur heeft vastge steld dat als er geen volle maan is er in September 80 lantaarns zuilen branden, en dat er rond zal gegaan worden waar en hoe ze hranden, dus dat zal wel veranderd wor den. De heer Zaaijer zegt ook nog dat de ver lichting hier treurig is. Want jl. Zondag kwam hij uit Schiedam en daar brandden alle lantaarns en toen hij in den Briel kwam liep spr. in de duisternis, want er brandden maar 4 lantaarns op zijn route. Na eenige discussie over de verlichting, sluit de Voorzitter de Vergadering. STELLENDAM. Door de garnaienvisschers werd in de afgeloopen week van 300—500 K.G. garnalen aangevoerd welke tegen 14 cent per K.G. aan de pellerijen werden geleverd. In de laatste weken wordt gedeeltelijk te kort van garnalen voor de pellerijen vooi zien door aanvoer uit Ouddorp. MIDDELHARNIS. Van de visscherij is te IJmuiden binnengekomen de vischsloep „Theo- dora Emmerentia" st. Abr. Jongejan f4400 DEN BOMMEL. Gedurende de maand Aug. werden alhier op het telegraafkantoor ver zonden en ontvangen 138 telegrammen, 280 gesprekken en 25 telefoonoproepbericliler). Faillissementen in Nederland. Volgens mededeelingvanVANDER GRAAF Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week In Nederland uilgespro ken 15 faillissementen tegen 22 faillissementen In dezelfde week van het vorige jaar. Over het gansche kalenderjaar deze week Inbegrepen, 762 tegenover 957 in denzelfden tijd van het vorige jaar. I Op Donderdag 14 Sept. 1916, des nam. 3 uur in het Hotel Spee te Sommelsdijk: Afslag vande Bouwhoeve met landerijen aan den Oudelandschen dijk in den polder het Oudeland te Mlddelharnis, groot 32.30.70 hectaren (70 gem. 105 roeden V. M.) thans bewoond door den Heer H. v. Es Kz. In diverse perceelen en combinatiën te aanvaarden blootschoof 1916. Notaris VAN BUUREN. Donderdag 14 September verhuring bij in schrijving naar de beneficie van 72 aren 27 centiaren of 1 Gemet 172 R. V. M. bouwland onder Stellendam, zijnde drie meeden in ka vel 4 van den Adrianapolder, strekkende van den Ooievaarsdijs tot aan den Kruisweg In één perceel, voor vijf jaren, ingaande dadelijk, ten verzoeke van den heer Jan Troost Ja- cobszoon te Stellendam. De pacht bedraagt f 50 per Gemet. Inschrij vingsbiljetten moeten worden ingeleverd voor of op Donderdag 14 September 1916 ten kan tore van Notaris VAN DEN BERG te Goe- dereede, Op Doiidi uur in' het C Hevering ve Boonen, uit blauwe pooi Notaris L. Vrijdag 1 Afslag van: hoek van de Achterweg nummer 197 vaarden 1 Ten verzc Notaris Vj Vrijdag, 1 aan de Ka. Timmerhoul Notaris V Op Maant 6 uur (nie Oude Tongi zoeke van Oude Tongi Op Woen Op Woet| dagen des van den hei' verkooplng huis, daarr aan den Nieuw-Helv 881 te sam^ Notaris Jl sluis. Op Vrijdi Op Vrijd; dagen des huis „de van een ifl huis met Zwartewaaf perceelen Notaris Op Vrije 7 uur, te den Doel Op Vrijt 7 uur te Bruin afsls Een tuin; durende er land aan he| grond, kac 08 Aren heer P. vl SLUYS. Op Vrij; 3 uur (nie man te Ni Op Vrij 3 uur (nie man te Ni a. 5.65.£ Bouwland den polde Sectie B b. 5.42.0 Bouwland 346; c. 3.24.6 uw- en jL en me ceelen en Tezameij Heer M. Notaris Op Ma<l middags te Brielle koop 2 de Oostv, meente 0| Koop 0-79-06 Hi wegje nalj Koop 0-98-10 aan den Notaris Op W< voorm. hg Kortleve van de Tl ming onq de Nieuv 20-43-4 en onde; schillendq Notaris Op Vrij te Dirkslf Veiling: Op Vrl te Dlrksi Afslag Grond, twee Artj land, aar 1075, ïo: centiaren verzoeke de Wed. Notarid Op Vr Op Vr dagen van Roe On roeren Een Hui landsche een Schi Notarij Op di hoeve H. van Koop Een ni men aar De cc oogenblil »gt, her

Maas- en Scheldebode | 1916 | | pagina 2