Woensdag 6 September 1916 81sts Jaargang N°. 2218. voor de Zuidhollandselie en Zeeuw§elie Eilanden. De Oorlog. Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES Nog eensde Beestenboel op Oost-Voorne. BUITENLAND. Deze Courant versohijnt eiken Woensdag en Zaterdag* Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. 50 Cent bij vooruitbetaling. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. W* BOEKHOVEN, SOMMELSDIJK. treïefoo® IctercoMH. No. S. Advertentiën 10 Cent per regel en */s arnaal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en </8 maal. Biensta&nvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. AIBe stukken voor de Meetaetie tiestemd, AdvertentSën e» verdere Administratie franco toe te zenden aan den ïi'itirever. UITGKYEB Van ds. Poldervaart ontvingen we een Ingez. stuk. In de Gooische Krant fChr. Hist.) en in De Ploeg (S. D. A. P.) wordt er over geschreven. Het Inz. stuk luidt aldus: Oostvoorne 31 Aug. '16. Aan de Redactie v/d Maas- e n Scheldebode. „In hoe signo vinces." M. H. Eerst heden kwamen mij de nummers van 12 en 19 Aug. j.l. van uw blad in handen en met verwondering en veront waardiging nam ik kennis van den inhoud van 2 artikelen over Oostvoorne, aan u w. s. toegezonden, maar door u opgenomen. Onbegrijpelik is 't mij, dat dergelik, minder waardig geschrijf in 'n blad, dat zich Christelik noemt wordt aanvaard. Heef de Redactie wel van te voren ken nis genomen van de inhoud dezer artike len, of zich de moeite getroost de toestan den te O. te onderzoeken, voordat zij der- gelike beschuldigingen door haar verant- woordelikheid dekte. Zeer zeker veel is er te O. vooral in 't sei zoen, waaraan ieder weldenkend mens aan stoot zal nemen, maar is de redactie zo on wetend, dat 't hen onbekend is, dat niet de inwoners van O. maar de talrijke bezoekers, de z.g. dagjesmenschen uit Rotterdam en Brielle hoofdzakelik, hier die door uw me dewerker zoogenoemde „beestenboel" ver oorzaken. Bedektelik wordt de schuld van alles ge geven aan de vrijzinnigen te O. en de schrijver meende, dat 'n kern moest op staan die o.a. de predikant eens de gecs- like nood op 'l hart zou binden. Daardoor wordt indirekt de predikant verweten daar nog geen oog voor te heb ben en wat de beschuldiging aan 't adres der vrijzinnige betreft, deze is al te onge rijmd, om er in er ernst diep op in te gaan. leder eerlik mens voelt de onwaarheid, die er in opgesloten ligt. Handelden wij even laag als nu de onbekende schrijver, dan stelden wij tegenover die beschuldiging 't feit, dat 't grootst aantal bezoekers juist uit plaatsen komen, waar derechtzinnigen verre overwegend zijn, of wij wezen op andere badplaatsen. Maar wij gevoelen, dat dit valsch zou zijn en deze wapens rekenen wij niet tot de onze. Maar wij zullen verder kort zijn. Dit echter, wensen wij de Redactie nog te herinneren, dat ondergeteekende 12 dagen predikant te O. was, toen uw nummer van 19 Aug. verscheen. Toch durfde men de vraag te stellen, kan Ds. Poldervaart, dit voor zijn Qod verantwoorden, dat 't daar in zijn gemeente zo naar toe gaat." Dit wil ik zelfs niet nader kwalificeren. Ieder uwer zal toch bij enig nadenken 't lage van 'n dergelike insinuatie inzien. Dat is verdachtmaking van de ergste soort, en wanneer de Redactie dit in haar courant niet herstelt, dan geef ik haar de raad eerst de eigen was eens te doen en de hand in eigen boezem te steken en zich zelf te vragen, of zij wellicht zouden behoord heb ben tot de 10 rechtvaardigen te Sodom waarop de schrijver dezer lasterlike stukjes zinspeelt. Deze onbekende schrijver zal ons wel steeds onbekend blijven, en 't is misschien ook in overstemming met zulk geschrijf in 't duister te werken. Eindigen willen wij met de vraag, waar om uw courant wel bij zeer vele te O. verspreid is, maar hoewel er zulk een persoonlijke aantijging in stond, de pre dikant te O. er geen ontvangen heeft. Ook dit is niet de schoonste wijze van handelen. Wij zullen afwachten wat de Redactie verder als Christenen menen te moeten doen. J. P. C. POLDERVAART, Ned. Herv. predikant te Oostvoorne. De «Gooische Courant* schrijft: Oostvoorne op Zondag. Met instemming las ik eenige weken ge leden het door U uit de „Maas- en Schelde bode" overgenomen stukje over bovenge noemd onderwerp. Inderdaad is er niet te veel gezegd, het is een beestenboel, 'k Wil niet oordeelen, doch het komt mij voor, dat het schuim van Rotterdam door boot en tram dan hierheen wordt overgebracht om het mooie Oostvoorne te verpesten, om leelijk te maken, wat God zoo mooi maakte. Het ge joel van straatliederen weerklinkt dan alom en men haalt eerst weer ruimer adem als die „feestvierende'' menigte weer ia vertrokken. Doch dit is niet het doel van mijn schrijven. Dit is veeleer U op een tegenstelling te wijzen. In het donker schitteren de sterren. Als het donker wordt, doordat Satan de zijnen verleid tot de ruwste uitbarsting der zonde, schittert het licht van Gods genade. Ook in Oostvoorne. Niet overal heerscht daar de zonde. Op Zondag kan men er zich ergeren, maar Gode zij dank ook gesticht worden. Helaas in de Kerk niet. Het Kerkje is mooi, schilderachtig, doch de waarheid wordt er niet in verkondigd. Maar er is een kleine Evangelisatie. Een heerlijk werk wordt daar verricht. De heer Van Drunen gaat daar voor en predikt er met jeugdig vuur. Het is eene Evangelisatie, die uitgaat van de Confessioneele Vereeniging. „In en voor de Ned. Herv. Kerk is de leus." Haar vurigste wensch is, dat zij overbodig mag worden en weer in de Kerk de waarheid worden ge bouwd. Zal dat doel ooit worden bereikt God weet het, maar voorzoover wij het kunnen beoordeelen, is men er nog ver van af. Oostvoorne telt 2400 inwoners, bijna allen Hervormd en in de Evangelisatie komen er des zomers 40 a 50. Des winters denk ik minder. Doch dat maakt het er zoo huiselijk, zoo echt gezellig, men voelt zich broeders en zusters in de verstrooiing. En als men el kander in de loop der week tegenkomt, onwillekeurig groet men elkaar en fluistert „weer iemand uit de Evangelisatie". Zij het mij vergund mede uit dank baarheid voor wat daar werd genoten op deze keerzijde der medaille te wijzen. Ook in Oostvoorne kan men des Zondags een goed woord hooren en als men dan des middags ver van het rumoer der me nigte in de stilte van bosch of duin het ge hoorde nog eens overdenkt, dan mag men het Jacob nazeggen: „De Heere was aan deze plaats." W. v. RAALTEN Oostvoorne, 29 Aug. 1916. De Ploeg schrijft: Beestenboel te Oostvoorne is het op schrift van een artikeltje in de „Raas- en Scheidbode" van 12 Aug. jl. Wij moeten eerlijk zijn en volmondig erkennen, dat 't hier wel eens schandelijk toegaat. De schuld daarvan ligt evenwel niet bij de badgasten noch bij de inwoners, doch moet gezocht worden bij het daagjes- publiek, dat overdag aan het strand den boel opschept en waartegen de politie on machtig staat, wijl ze zich op geen enkele degelijke politie-verordening kan beroepen, om de doodeenvoudige reden, dat na 1800 zooveel 1850) geen verordening meer is gemaakt, een der vele staaltjes van de flinke werkkracht des burgervaders en het dag-bestuur onzer gemeente. Wat echter aangaat de concerten, die door de hotelhouders worden gegeven en de feestjes, aan de kinderen bereid in het feestgebouw, verschillen wij met 't ge noemde blad van meening. Ja, de' menschen gaan nu eenmaal niet allen Zondags ter Kerk. Er zijn er zelfs die liever een stukje muziek hooren, dan het gepreek van dominé. Die vrijheid, o „anti revolutionair orgaan", zult ge een zeker deel van 't menschdom moeten latenGij, die moord en brand schreeuwt over „ge wetensvrijheid", tast dan ook die van anderen niet aan. Overigens is het zeer verklaarbaar o.i., dat de menschen niet naar de kerk meer gaan. De invloed van een twintigeeuwsch christendom bleek te zwak zelfs om de beestenboel aan de fron ten te voorkomen of te doen ophouden Daarbij vergeleken valt de Oostvoornsche „beestenboel" geheel weg Wij begrijpen inderdaad niet, hoe dat slag van lui zich met andermans zaken durft te bemoeien, waar ze toch in de allereerste plaats hun eigen tuintje dienen schoon te houden. Waar tot op heden nog veel aan mankeert. V* Al deze bovenstaande stukken leggen getuigenis af, dat we in onze artikelen over Beestenboel niets te veel hebben geschreven, 't Is er Zondags een schan daal. Een »verpesting" schrijft de heer W. v. Raalten. «Schandelijk" zegt de Ploeg. En de schuld ligt em bij de «dag jesmenschen", zegt ds. P.niet bij de badgasten, noch bij de inwoners, maar bij 't «daagjespubliekc, dat overdag aan 't strand «de boel opschept", beweert de Ploeg, En dan wijst de Ploeg op een poli tieverordening van 't jaar 1850, die niets waard is. De heer van Raalten ziet een vonkske licht in de Evange lisatie van den heer van Drunen. En ds. Poldervaart deelt ons mee, dat hij nog maar 12 dagen predikant was en dus totaal onschuldig aan de rommel zoo. -* *k Ds. Poldervaart trekt 't zich met pijn aan, dat le geen krant gestuurd is, en 2e dat de vrijzinnigheid, en hij, die er pas 12 dagen was, de schuld krijgen. Laten we onze meening zeggen over den inhoud van zijn Ing. Stuk. En die is ongunstig. «Verontwaardigd" heeft hij naar de pen gegrepen en is daar door geheel onnoodig bitter geworden. Want noch in ons artikel van 12 Aug. noch in dat van 19 Aug. is er ook maar 't minste aanleiding om zoo te schrij ven als hij doet. Niemand in Nederland is zoo dwaas, om van een prediker te eischen", dat hij in 12 dagen de droeve toestanden op een badplaats zal ver anderen en we zeggen 't hier zeer duidelijku, predikerging in dezen vrij uit! In geen 12 dagen kunt u door middel van Burg. en Weth.doormid del van de publieke opiniedoor mid del van Stoombootmaatschappijen en Tramdirectiede treurige toestanden door die dagjesmenschen veroorzaakt, veranderen. Niemand heeft u dat ge vraagd niemand heeft u eenig verwijt gedaan in dezenmaar wel.ïs en wordt u nog gebedenoch, zoek gemeenschap met alle moderne en orthodoxe men schen met ieder, die zoo'n toestand haatom een eind. te krijgen aan zoo'n beestenboel. Is dat te veel van u ge vraagd, als prediker van Oostvoorne En als u zegtze komen uit Brielle en Rotterdam, uit orthodoxe plaatsen dan moeten ds. Bremer en ds. Erdman die schoen maar aantrekken als die hen past, maar dat raakt ons niet Hoofdzaak is en blijft, daj; er saam werking kome tusschen allerlei Oost voornsche en Brielsche menschen om paal en perk te stellen aan de baccha- naliën. Brielsche en Oostvoornsche gees telijke arbeid met de macht eener krach tige politieverordening kan ontzaglijk veel nut stichtenen waar 't badsei zoen aanstonds sluit; dan de winter komt, is er in die 6 of 7 maanden tijd te over om saam te beraadslagen, wat te doen. In hoe signo vinces zegt ds. Polder vaart. Ja, in 't teeken van't Kruis van Golgotha. In dat Kruis door den Christ- geloovige aanvaard als drager van een Lijdenden Middelaar; drager van den Christus Triumfator en ConsolatorOver winnaar ook van de pestige lucht aan Oostvoorne's strandTrooster ook, wan neer de moeilijkheden in zwaren strijd moeten worden overwonnen. Ook Con solator voor een modern prediker. En daaromIn hoe signo vinces, d.i. In dit teeken zult ge overwinnenDoch óók voor u, dominee Nil desperandum Deo daceWanhoopt niet, want de Heere leidt. DE TOESTAND. Het groote Fransch-Engelsch offensief weer begonnen ziedaar het belangrijkste en voornaamste nieuws van het Westfront. Na een betrekkelijke stilstand aan de Som- me en het offensief met aanvankelijk succes hervat. Ziehier de berichten die ons be reikten. Parijs zegt: „De Engelschen en Franschen hebben ten N. van de Som me een overweldigenden aan val ondernomen en de Duitsche stellingen over een front van 6 K.M. tusschen Maure- pas en de rivier vermeesterd. Zij liepen den vijand onder den voet en namen de dorpen Le Forest en Clery en ook belangrijke loop graven. Een tegenaanval van de Duitschers zakte met zeer zware verliezen in elkaar. De vij and kon, ofschoon hij zeer sterk in getal was den stormloop der geallieerden niet weer staan, die aile doelen, die zij zich gesteld hadden bereikten. Wij vermeesterden ten N. van het dorp Le Forest alle Duitsche loopgraven langs den Weg van Le Forest naar Combles tot aan de buitenwijken van deze laatste stad. Eveneens vermeesterden wij alle vijandelijke stellingen tusschen Le Fores en Clery en overschreden ook op tal van punten den weg iusschen deze twee plaatsen. De Duitschers werden bij hun met groote strijdkrachten tegen de stellingen ten Z. van Le Forest ondernomen tegenaanvallen door ons vuur aangetast en in wanorde terugge slagen. Tal 'van dooden bleven op het veld achter en 2000 gevangenen in onze handen. De totdusver getelde buit omvat 12 kanon nen en 50 machine-geweren. De Duitschers hebben bij Verdun onze stellingen bij Vaux en Chapitre hevig aan gevallen. Zij werden herhaaldelijk terugge slagen maar kregen ten slotte voet in een uitspringend gedeelte van de stelling waar de verwoede gevechten voortduren. De Franschen vielen de Duitschers ten O. en ten N.W. van Fleury aan en namen ver scheidene loopgraven en een gedeelte van den hoogterug die van Fleury naar Thiau- mont loopt." Ook Berlijn erkent hier zijn nederlaag als de Duitsche staf seint De gisterenochtend begonnen aanvallen van de Engelschen en dc Franschen in het Som- me-gebied leidden lol een slag van groote uitgestrektheid en verbittering. Ten N. van de Somme speelden zij zich af op een bij benadering 30 K.M. breed front van Bauniont tot aan de Somme. Ondanks herhaalde stormloopcn van den vijand aan weerszijden van de Ancre en vooral op Thiep- val en ten N.W. van Poziéres, behielden onze wakkere troepen, onder bevel van generaal von Stein en Marschall, hunne stellingen en heroverden door een snellen tegenaanval hèt tijdelijk verloren terrein bij de hoeve Mouquet, ten N.W. van Poziéres, en voegden den vij and zeer zware verliezen toe. Meer naar het Oosten hield onze sterke artillerie den vijand in de stormstellingen. Pas 's nachts gelukte het hem, in hetbosch van Fourreaux voort te rukken. Hij werd te ruggeslagen. Na een voorbereidingsvuur, dat alle muni- tieverbruik totdusver overtrof, ontbrandde de strijdtusschen Ginchy en de Sommeen woedde daar voort tot in de late uren van den nacht. In heldhaftigen tegenstand hebben de dap pere troepen van de generaals v. Kirchbach en v. Fassbender aan den in de volkomen stukgeschoten eerst stelling binnengedrongen vijand eiken voet gronds betwist en in hun tweede verdedigingslinie den stoot tot stil stand gebracht. Guillemont en Forest zijn in de handen van den vijand. Ten Z. van de Somme gelukte het, daar gelaten het vak ten Z.W. van Barleux, onze artillerie de aanvallen van de Franschen te gen te houden. Bij Barleux ten aanval samen gebrachte troepen werden bloedig afgeslagen. Rechts van de Maas mislukten pogingen van de Franschen om het werk van Thiau- mont en ten Z.O. van Fleury aan te vallen. Bij de kloof van Sonville is na zorgvuldige voorbereiding een in onze linie uitspringende hoek van de Fransche stelling van den vij and gezuiverd, 11 officieren en 490 man wer den gevangen genomen. Herhaalde tegenaan vallen zijn afgeslagen. In den nacht van 3 September hebben lucht schepen van leger en marine met zichtbaar goed succus dc vesting Londen aangevallen. Een van onze schepen viel in het vijandelijke vuur. In een luchtgevecht zijn op 2 en 3 Sep tember in het Sommegebied 13, in Champagne en bij de Maas 2 vijandelijke vliegers neer geschoten. Kapitein Bochlcke, die zijn 20sten tegenstander buiten geveeht stelde, de luite nants Leffers, Fahlbusch en Rosenkranz heb ben aan die successen een groot aandeel. Door verdedigingsvuur zijn Sedert 1 Sept. in het Somme en Maasgebied 4 vijandelijke vliegtuigen naar beneden gehaald. Op 2 September richtten aanvallen van Fransche vliegers in het gebied van de ves ting Metz onbeduidende schade aan. Door verscheidene bommen zijn 5 menschen ge kwetst en is aan eenige gebouwen schade berokkend. Het tweede belangrijke nieuws is dat de Bulgaarsche en Duitsche troepen, terwijl de Rumeenen in Zevenbergen opereeren, de Roe- tneensche grens, in de nabijheid van de Zwarte Zee zijn overtrokken. De richting van hun opmarsch staat lood recht op de lijn Silistria—Baltsjik, en hun aanval geldt dus in de eerste plaats het vroe gere Bulgaarsche gebied, dat zij na den Bal kanoorlog bij den vrede van Boekarest aan de Roemeniërs hadden moeten afstaan. Ter wijl de Bulgaren den steun van Duitsche troepen hebben, zullen de Roemeniërs op dit operatietooneel de hulp van de Russen, die van Reni uit de Dobroedzja waren inge trokken, krijgen. Daar zullen dus de Russen en de Bulgaren voor het eerst slaags geraken. Ook valt nog te vermelden, als gebeurte nis van bijkomstige militaire beteekenis een toch van Zeppelins naar Londen, waarbij ter voldoening der Engelschen, het hen eindelijk gelukt is, een Zeppelin neer te schieten. Het avontuur, dat Londen gisternacht heeft meegemaakt aldus Londen is onverge telijk, hoewel alles in twintig minuten voor bij was. De nadering van de aanvallers was stelselmatig aangekondigd. De lucht werd met zoeklichten afgezocht toen er in de verte een gedreun als van donder werd waargenomen. Een afzonderlijk koersende Zeppelin werd weldra onder zoeklicht genomen en toen volgde er een uitbarsting van kanonnen van ver en dichtbij. De Zeppelin stortte voor be schutting op de dichstbijzijnde wolk aan en toen volgde er enkele oogenblikken van dra matische spanning. Geheel Londen scheen voor vijf seconden te baden in het licht van een schitterende zonsondergang. Iedere toren, schoorsteen, telegraafpaal stond voor een oogenblik duidelijk afgeteekend. Daarna pikzwarte duisternis. De Zeppelin werd van dichtbij gevolgd door vliegtuigen, waarvan men de spokige vormen kon onder scheiden in het licht van de zoeklichten. Een ooggetuige in de onmiddelijke buurt van de plaats waar het vliegtuig neerstortte, geeft een levendige beschrijving. Dc Zeppelin viel met den neus voorover, met verschrikkelijk gekraak. De hitte van de vlammen was ge weldig. Het wrak brandde fel gedurende vier- en-een half uur, terwijl de patronen van de machine-geweren voortdurend ontploften. De omstanders stortten massa's water over het wrak uit en zochten naar menschelijke over blijfselen. Het eerste wat zij vonden, liggen de naast een machinegeweer was een stuk goud passement, dat op ijzingwekkende wijze vast zat aan een verkoold stuk menschelijk vleesch. Het waren de overblijfselen van den gezagvoerder. Alle stukken van menschelijke lichamen, hoofden, rompen, ledematen zijn zorgvuldig verzameld en in een hoek van het veld onder een dekkleed nedergelegd. Griekenland heeft de eischen van de En tente in hun geheel aangenomen. De con trole van de Entente over het post- en tele- graafverkeer is Zondag begonnen. De ellende der Russische soldaten. Een soldaat van het 37ste Siberische re giment schreef aan zijn kameraad een brief, die in Duitsche handen is gevallen en inte ressante onthullingen doet over het lijden en de stemming onder het Russische leger. Wij ontleenen het volgende er aan Aan den Narotsch namen wij 1200 Duitschers gevangen, maar verloren zelf 12.000 man. De loopgraven zijn bij ons zoo gebouwd, dat wij, zoolang er sneeuw was, koude leden, doordat de schuilplaatsen geheel te kort schotennu, bij de intrede van het natte weder, staan wij tot aan de knie in de modder, men kan liggen nog staan. Over de verplegingjschrijft men liever niet, dunne kou de soep en twee pond zuur brood, dat is ons menu voor 24 uur. Ik fantazeer slechts welk een ontberingen, lijden en ziekten aan één stuk door, en sterven zou men toch niet gaar ne. Nu begint in den mensch het instinct van zelfbehoud op te komen. De geneeskun dige hulp bestaat uit heel minieme middelen kinine, rizinus-olie en jodium, dat is de ge- heele apotheek. De zieke mensch loopt zoo lang, tot hij neervaltMenigmaal brengt het iemand tot vertwijfeling, vooral wanneer men den geheelen nacht tot aan de kniën in de modder op post heeft moeten staan. Men trappelt te vergeefs voordurend, om zich te verwarmen. De stemming hier in het leger is onverschillig Iedereen, hoe het ook komen moet wil slechts in leven blijven, om het resultaat van dezen grooten oorlog te zien. Niemand schuwt gevangenschap of verwon ding, om naar huis te komen. Het blijft ieder hetzelfde, of de Duitschers Narwa en het geheele district bezetten of dat de Rus sen het houden. Ik persoonlijk koester den zelfden wensch. Die heldenmoed en die geest,

Maas- en Scheldebode | 1916 | | pagina 1