al Zaterdag 2 Jaargang N°. 2212. UIU voor de Znidhollandsclie en Zeenw§ebe Eilnsiden. Tweede Blad. 2 Antirevolutionair Orgaan d) Cl SLUIS, èrksland. IN HOC SIGNO VINCES Twee Bladen, OONEN 1 enifoer M ddelk&ïnia, TTERDAM, ericht 1738. OONEN Ouddorp" W. BOEKHOVEN, LAND- EN TUINBOUW. BUITENLAND. BINNENLAND. GEMEENTERAAD. tegen en. dagelijks wor- der leden vaa g6en20Sept. ieuwe tijd) in k te Ouddorp. Kassier, MUGGE MARGARINE. 10456 sters en stalen. 10592 franco. ik Tflïkrgg- «larf#, n leden tegen Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. 50 Cent bij Toornitbetaling. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. SOMMELSDIJK. Alle «tukken voor de Redactie bestemd, Advertentie» en verdere Administratie iraneo toé te zeMen non de» MJSfirever. Dit nummer bestaat uit ile ®orI©üf. Nu moet men weten, dat de toestanden 1 „Het Gou- esiigd heeït AT 92, GSTRAAT. EN HOOFD" en dag vanaf reid ontbijt OON 10595. etend, ET VERKRIJ- AN VELE EIE- OEDERT MEN KIPPEN - KiMemantels Mums. Men. eu ReüKeu. RMEEL LUTENKQEKJES deor den Agent Kogelfleschjes Gemberbier Ananas en andere andere artikelen 9398 Assnramtiëit. ÖEPO&ITÖ g ®Ct. k ï1/* «et, nader overeoa Vuurden, gebitten.) TTEBDAM. dag 1—3. sndaa 9—10. 8500 GOUD- en ZIL- LOGES, KLOK- WEKKERS enz. Gouden- en Zil- urwerken tegen rende prijzen. - AN BEVOLEN. tfïTGlVKS Mvertentiën 10 Cent per regel ®n */3 saaal. Beeïamea SO per regel. Boekaankondiging 5 Cent par regel en saaal, Biensiaanvragen ®a DieutaanMedingea 50 Geut pst plaateïng. (foooto letters en vignetten worde® berekend naar de plaatsruimte die gij beslaas. iBtercomea. jsa», u. Advertentiën worden iagawacht tot Dinsdag- m. Yrgdagmorgsn 10 aur. Provinciale Bond van Rnndveefokver- eeniglngen in Zuid-Holland. Fokveedag op 13 Sept. 1916. Eindelijk ons tweede fokveedag. Beletten vorige jaren de Haagsche Tentoonstelling, de Afrikaanderdag en niet het minst het raond- en klauwzeer het bestuur van den Bond een fokveedag op touw te zetten, dit jaar zal, hopen we niets aan de totstandko ming van den grooten veedag voor Zuid- Holland in den weg staan. Van alle zijden ontving het bestuur medewerking, dé Pro vinciale Regelingscommissie steunt én mo reel én finantieel, fokvereenigingen steunden door ruime inschrijving en geldelijk, verschil lende organisatiën en particulieren schonken medailles. De ervaring met den eersten fokveedag op gedaan, de belangelooze hulp van vele me dewerkers, zal den opzet van het geheel ten goede komen. Deelneming is toegestaan zoowel aan de aangesloten fokvereenigingen, als aan die, welke door de regelingscommissie zijn er kend. Deze twee catagorieën omvatten in Zuid-Holland vijftig vereenigingen. Het uitstekend voor het doel geschikte ter rein Woudenstein is weer door het Gemeen tebestuur van Rotterdam afgestaan. Het aan tal ingeschreven dieren is groot, zoodat deze dag voor de rundveefokkerij in Zuid-Holland een zeer belangrijke belooft te worden. De catalogus zal bevatten inzendingen zoowel ©van dieren individueel als collecties, waarbij als nieuwe afdeeling de aandacht zal trek ken een koe met drie harer afstammelingen, terwijl in afwijking van den vorigen fokvee dag nu drachtig en melkend vee afzonder lijk zal worden gekeurd. Dezen keer worden geldprijzen beschik baar gesteld, medailles dienen ter aanvulling. Het Engelsche stelsel van keuring wordt gevolgd: de jury7voor alle afdeelingen be staat uit twee leden. Zijn deze het niet eens, dan wordt de hulp van een derde ingeroe pen, wiens stem dan den doorslag geeft. Wordt dus de arbiter niet ingeroepen, dan geeft dit de zekerheid, dat de keurmeesters van hetzelfde gevoelen waren. De keuring geschiedt voor de volwassen dieren met behulp van het puntenstelsel van het Nederlandsch Rundveestamboek. Daar naast worden toeslagen gegeven voor gecon troleerde afstamming en productiecijfers. Een commissie samengesteld uit leden aangewe zen door Regelingcommie, N. R. S. en Bond heeft deze toeslag als volgt bepaald 1°. Voor afstamming. a. Voor vrouwelijke dieren, 0,5 punt voor elk der ouders ingeschreven in het N. R. S.; 0,25 punt voor elk der grootouders in geschreven in het N. R. S. b. Voor mannelijke dieren 0,5 punt voor elk der ouders ingeschreven in het N. R. S. 0,3 punt voor elk der grootouders ingeschre ven in het N. R. S.0,1 punt voor elk der overgrootouders ingeschreven in het N. R. S. 2°. Voor productiecijfers: a. Voor vrouwelijke dieren: Voor elke 10 K.G. botervet boven de normaalopbrengst 0,5 punt tot een maximum van 3 punten, voor elke 10 K.G botervet beneden die nor maalopbrengst wordt 0,5 punt afgetrokken. b. Voor mannelijke dierenVoor elke 10 K.G. botervet van de moeder boven de nor maalopbrengst 0,4 punt tot een maximum van 2 punten. Voor elke 10 K.G. botervet beneden de normaalopbrengst wordt even- 66 punt afgetrokken. Abnormale lactatieperioden worden omge rekend volgens het stelsel in gebruik bij het Kijkszuivelconsulentschap Zuid-Holland. Gedeelten van 10 K.G. worden bij deze oerekening niet in aanmerking genomen. ais normaalopbrengst geldt botervet°°r vaarzen' 2 jaar oud' 80 K-°- 100ekG°°boStehOtten ^leof2e'acfatieperiode) tervet V°°r vierjarige r«nderen 120 K.G. bo- K G botervet'^3''66 e" oudere runderen 135 p,^^fslaKm"ïin« vo,gens het Friesche Rundveestamboek wordt erkend, voor zoo ver geregistreerd door het N. R. S. e®rs* 'n Zuid-Holland zal deze wjjze van toeslagberekening in Zuid-Holland worden toegepast, we zullen hopen, dat dit stelsel, na rijpe overweging door de com missie vastgesteld, in de practijk zal voldoen, d. w. z. dat de juiste manier zal getroffen zijn, om naast het exterieur ook afstamming en productie tot hun juiste waarde bij de beoordeeling te doen meespreken. Niemand zal behoeven te vragen, hoe een rund beoordeeld is, hij zal dat kunnen lezen op een carton, dat bij elk rund zal worden opgehangen en waarop zoowel de toeslag ais de punten der exterieurkeuring worden vermeld. Bij dezen moet ik dan alle belanghebben den bij en belangstellenden in de veefokkerij van Zuid-Holland opwekken, om den 13en September hun schreden te richten naar Wou denstein. Het zal het bestuur van den Bond en zijn medewerkers een groote voldoening schen ken, ais door een dikke toeloop wordt blijk gegeven, dat hun streven om de veefokkerij in Zuid-Holland vooruit te brengen, door velen wordt gewaardeerd. Dat de 13en September zal blijken te zijn de groote dag voor de veefokkerij van Zuid- Holland in 1916. V. O.-B., Aug. 1916. DE TOESTAND. Nog onder de telegrammen van het vorig nummer konden wij de Duitsche oorlogsver- klaiing aan Roemenië opnemen. Roemenië, dat al zoo verraderlijk als de derde hond van den Balkan, die met het been wil wegloopen, zich in de poel stortte, vond naast Oostenrijk zijn bondgenoot en leider, Duitschland. Roemenië trachtte verrassend en overrompelend op te treden, doch dat viel vooreerst tegen. Twee bataljons rukten in dienzelfden Zon dagnacht tegen de Oostenrijkschc grenzen op èn stieten er den kop. Ze vonden de Hongaren niet onvoorbereid en het eerste treffen liep nadeclig voor de Roemenen af. Ze deinsden en de Oostenrij kers brachten Maandagmorgen de eerste Roemeensche gevangenen binnen. Het is slechts een schermutseling, dit eerste treffen het bewijst nog niets voor het vervolg. Maar de vijandelijkheden zijn begonnen. En het plotselinge aanvallen op de Donau- monarchie, waarmede Roemenië jarenlang in de beste verstandhouding leefde, werd on middellijk door Duitschland met de volgende verklaring beantwoord BERLIJN, 28 Aug. Nadat Roemenië smade lijk de met Oostenrijk-Hongarije en Duitsch land gesloten verdragen heeft verbroken en onzen bondgenoot gisteren den oorlog ver klaarde, heeft de keizerlijke Duitsche gezant in Roemenië last gekregen zijn passen aan te vragen en aan de Roemeensche regeering te verklaren, dat Duitschland zich thans eveneens beschouwt met Roemenië in oorlog te zijn." Duitschland verklaarde zich direct solidair van zijn bondgenoot. En Hongaren èn Oos tenrijkers zijn nu eendrachtiger en meer vastberaden dan ooit. Ook Turkije volgde heden het voorbeeld van Duitschland. Wie herkent in de wijze waarop Roemenië ten oorlog kwam, niet de hand van den Fran- schen diplomaat Het is de geest van Parijs die de volken dronken maakt. En nu het ge lukt is Roemenië tot de entente over te halen, wordt algemeen de Fransche minister Briand de eer gegeven. Roemenië werkt nu voor den oorlog. 800 millioen is het oorlogscrediet, toegestaan voor dezen veldtocht470 fabrieken zijn be last met aanmaak van munitie. Het Roemeensche volk kan zijn welvaart ten offer brengen. En mèèr dan dat Over 600 K.M. nieuw front, de grens tus- schen Oostenrijk en Roemenië is de strijd ontbrand. Het tweede O.-H. legerbericht luidt niet erg moedgevend voor hen, als zij zeggen, dat ze stap voor stap volgqns het reeds voor den oorlog bestaande plan terugtrekken, en dat de Roemeen er zich op beroemen kan Kroonstad te hebben „genomen", dat zij vrij willig hebben ontruimd. Verwacht wordt dat de Russen door Roe menië zullen trekken om de Bulgaren aan te vallert. We staan pas aan het begin van de ontwikkeling van dit nieuwe Balkan-drama. Roemenië beweert, evenals Italië, voorna melijk in oorlog te zijn gegaan om de Hon- gaarsche Roemenen te „bevrijden". in Hongarije heel wat beter zijn dan in Roe menië en dat deze „verdrukten" lieelemaal niet „bevrijd" wenschen te worden. Dit weten wij dat er in Duitschland een wraak heerseht tegen Roemenië als nooit tegen een ander land. De Kölnische Zeitung schrijft over Roe menië en Italië Het oorlogsonweer heeft zich nog dichter saamgetrokkende schare onzer vijanden is met twee woordbrekers vermeerderd. Wij zouden geen menschen zijn, als ons niet iets als een siddering door het hart ging om de uitbreiding en de verlenging van het bloed bad .als ons niet iets als droefheid en weemoed vervulde over de wilde uitbarsting van de hartstochten, die als een brand in het droge bosch steeds meer om zich grijpt. Maar de nieuwe vlammenzee, die op twee plaatsen tegelijk oplaait, bedreigt ons erf en onzen haarddat doet ons afschuw en wee moed vergeten en drukt ons de wapenen van tegenweer vaster in de hand. Dat Italië en Roemenië zich aan de zijde hebben ge schaard van de veelvoudige overmacht, die wij in twee lange jaren oorlog hebben over wonnen en in wier landen wij een muur van ijzer en vuur hebben opgetrokken, waarte gen zij nog steeds te vergeefs stormloopt, zal aan den staat van zaken niet veranderen. Onze kracht zal tegenover deze nieuwe vij anden nog toenemen. De verachting, die wij koesteren voor de roofzucht, welke hen on trouw maakt aan hun bondsplichten, ten einde bij de verdeeling van de buit niet vergeten te worden, wordt nog slechts evenaard door het medelijden, dat wij gevoelen over hun politieke onmacht, welke hen tot slaven van Engeland en Rusland maakt. En zulke vijan den zouden ons vrees aanjagen Wij weten dat onze tegenstanders aan elkaar gewaagd zijn en het is een eer door hen gehaat en aangevallen te worden. Onze wapenen zijn even geducht als den eersten oorlogsdag en onze leiders hebben reeds lang de plannen gereed, om ook den nieuwen vijanden doel treffend te woord te staan. En onze moedis sterker dan ooit. Van dc slagvelden geenerlei belangrijk nieuws. Nergens is eenige beslissscnde voort gang te bespeuren en alleen aan de Somme gaan de Engelschen voort groote troepen machten in het Duitsche vuur te brengen. De strijd daar blijft ontzettend, het resul taat gelijk nul. Zou alles wachten op de nieuwe Balkan-verhouding Het heeft er allen schijn van. Groote veranderingen hebben plaats in het Duitsche opperbevel. Dinsdag het officieel uit Berlijn bericht: „Z. M. de Keizer heeft bij kabinetsorder van heden de chef van den generalen staf van het veldleger, den generaal der infan terie Von Falkenhayn, om van zijn diensten voor een and|jfc doel gebruik te maken, van dit ambt ontheven en tot chef van den ge neralen staf van het veldleger heeft Z. M. den generaal-veldmaarschalk Von Beneckendorff met bevordering tot generaal der infanterie". Hiermede doet de Duitsche staf een ge- wichtigen stap. De geniaalste officier van het geheele Duit sche leger is nu aan het hoofd van den slaf en daarmede onmiddelijk onder den Keizer met opperbevel belast. Ongetwijfeld komt aan Von Hindenburg deze plaats toe, maar zijn benoeming op dit oogenblik geeft voet aan de geruchten, die al eenige maanden liepen, over ernstig meeningsverschil tusschen Hindenburg en Falkenhayn. Hindenburg bepleitte, in den afgeloopen winter, een voortgezet offensief tegen Rus land, totdat dit geheel lamgeslagen zou zijn. Falkenhayn betoogde een vervroegd offen sief tegen Verdun, wegens de Fransch-En- gelsche plannen, die Verdun tot uitgangs punt hadden. Von Valkenhayn won, maar de gebeurte nissen na 1 Juni 1916 bewijzen, dat Von Hindenburg een scherperen blik op de oor logstoestanden had. Nu is Von Falkenhayn teruggetredenVon Hindenburg neemt nu de plaats in, die eens een Von Molkte bekleedde. En de omstandigheden zijn nu niet min der critiek dan in 1870. Ongetwijfeld worden belangrijke dingen voorbereid in het Duitsche legerkamp. Interview met den Beierschen minister president. Graaf Hertling, de Beiersche minister-pre sident, heeft - volgens de Vossische Ztg, in een onderhoud met Karl von Wiegand, vertegenwoordiger van de New-York World, overmen algemeenen oorlogstoestand gezegd dat er, niettegenetaande de oorlogsverklarin gen van Italië en Roemenië, geen reden is om verontrust te zijn. De oorlogsverklaring van Italië vormt feitelijk de consequentie van zijn trouweloos verraad aan het Drie voudig Verbond. Zij zal echter zoo goed als geen militaire uitwerking hebben. Belang rijker en ernstiger lijkt natuurlijk het ingrij pen van Roemenië in den wereldoorlog. Ik erken ronduit zei de minister dat ik er niet aan had geloofd. Niet dat ik vertrouwde op den verdragstrouw van Roe menië. Maar ik had geloofd dat het eigen belang van Roemenië het van dezen stap had teruggehouden, want stellig zal, naar zich op dit oogenblik laat voorzien, Roemenië binnenkort het tooneel van een vreeselijken strij.1 zijn. Hoe de oorlog ook moge afloopen, R jemenië zal in ieder geval onder den voet komen. Doch dit is mijn rotsvaste overtuiging deze wereldoorlog wordt niet door het in grijpen van staten als Roemenië beslist. Omtrent het vraagstuk der legerreserves zeide graaf HertlingOok dit vraagstuk baart ons geen zorg. Bij ons heeft nog geen uitbrei ding van den landstormplicht plaatsgevon den, en zij ligt, gelijk onlangs uitdrukkelijk is meegedeeld, ook niet in het voornemen. Ook hier blijkt de onuitputtelijkheid der Duit sche volkskracht. Hierna besprak Hertling den oeconomischen toestand. Het meest overtuigende bewijs voor Duitschland's gunstigen oeconomischen toe stand levert de uitkomst der tot desver uit gegeven oorlogsleeningen. Ook een nieuwe leening zou zeer bevredigende resultaten op leveren. Op het stuk der voedingskwestie ontbrak alle ervaring. Alle moeilijkheden zijn echter tot dusver overwonnen. In nog bestaan de leemten zal worden voorzien door de toe nemende verbetering der organisatie. Door den gunstigen oogst zal stellig voor het verdere deel van het jaar het uithonge- ringsplan van onze vijanden zijn verijdeld. Het Duitsche volk staat thans even krach tig als ten eersten dage van den oorlog in overweldigende meerderheid achter zijn kei zer, achter zijn vorsten, behcerscht door slechls één wil, den wil om ie overwinnen, den wil om het vaderland onafhankelijkheid en het recht tot vreedzame ontwikkeling te waarborgen. Wanneer dc vijanden rekenen op onecniglieden onder de afzonderlijke stalen zullen zij ccn diepe teleurstelling ondervinden. Duitschland vormt één ondeelbaar, door hel zwaard tot saarnhoorigheid gebracht volk, dat geen vreemd zwaard meer vanèèn kan scheuren. Ter laatste bijeenkomst van de commissie voor buitenlandsche zaken uit den Bondsraad verklaarde graaf Hertling op een verdere vraag zijn alle in aanmerking komende zaken uitvoeriger besproken dan ooit. Hier door verkrijgt ook het feit, dat alle ministe- rieele leiders der in de commissie vertegen woordigde regeeringen zich hebben uitgespro ken voor de door den Rijkskanselier gevoer de politiek, een zeer bizondere beteekenis. Van een hervatting van den niets ontzien- den duikbootoorlog, had Hertling tot dusver niets vernomen. Hij meende, dat hij er wel van verwittigd zou zijn, wanneer iets derge lijks in overweging ware genomen. Op een vraag naar Duitschland's oorlogs doel, antwoordde de graaf o.m.Duitschland's oorlogsdoeleinden zijn Duitschland's bestaan, de onafhankelijkheid van het Duitsche volk de waarborg, dat liet Duitsche volk zich in oeconomischen, industrieëlen en politieken zin vreedzaam kan ontwikkelen. Ziedaar, wat het Duitsche volk verdedigt. Daarvoor offert Duitschland zijn beste bloed, daarvoor strij den wij. Wij wenschen geen enkel volk te vernieti gen of weike natie ook te verpletteren. Ook verlangen we er niet naar, den koning van Engeland, den president van Frankrijk of den tsaar geboeid naar Berlijn te brengen. Wij laten dergelijke openlijk erkende ooriogsoog- merken aan onze vijanden over. Wij moeten en zullen door vechten zoolang Engeland het onbewimpeld geuite doel nastreeft, om het Duitsche volk te vernietigen en ons als dictator voor te schrijven, hoe ons volk moet worden geregeerd. Op een vraag naar de Duitsche vredesvoor waarden, verwees graaf Hertling naar de redevoeringen van den rijkskanselier, waarin op grond van den toenmaligen militairen toe stand is omschreven, hoe de rijkskanselier zich den vrede voorstelt. De vredesvoor waarden van Duitschland zullen zich natuur lijk richten naar den oorlogstoestand bij het sluiten van den vrede. Als met Gods hulp besloot graaf Hertling ons de zege is beschoren, dan spreekt het vanzelfs, dat wij ons voor de toekomst tegen dergelijke over vallen zullen vrijwaren. Dat is ons oorlogs doel. Volksbond tegen Drankmisbruik. Op 29 Augustus hield de Volksbond tegen drankmisbruik zijn 42e-jaarvergadering te «Amersfoort onder voorzitterschap van em. Ds. S. W. J. G. Snijder van Wissenkerke. De vergadering was bezocht door 116 afge vaardigden van 77 afdeelingen en had een recht aangenaam verloop. Tot leden van het Hoofdbestuur inplaats van de aftredende h.h. Dr. W. P. Ruysch en mr. H. Verkouteren werden gekozen mr. Tilanus uit Tiel en P. W. J. van Hassel. Aan het hoofdbestuur werd een crediet van f400 verleend voor uitbrei ding van het museum van den Volksbond inzonderheid van de afd. Algemeene Drank bestrijding, volkshuisvesting en huisvlijt. Besloten werd een commissie te benoemen tot onderzoek van de regeling van definan- tieele verhouding der afdeelingen tot de algemeene kas. Openbare vergadering van den Raad der gemeente SOMMELSDIJK op Donderdag 31 Aug. des nam. ten 3.30 ure. Voorz. de EdelAchtb. heer Burgemeester. Tegenwoordig alle leden, behalve de H.H. Mijs en Van der Meide. De Voorz. opende de vergadering met ge bed. Daarna werden de notulen der vorige vergadering door den Secr. gelezen en on veranderd vastgesteld. 1. Ingekomen Stukken. a. Proces-verbaal boeken en kas van den gemeente-ontvanger op 22 Aug. j.l. in kas f 5203,32. b. Verzoek van J. J. Visser om afschrijving van den H. O. wegens vertrek naar Fijnaart. Beslqten 4 maanden afschrijving te verlee- nen. 2. Rapport der Commissie belast mei het onderzoek der geiueentcrekening over 1915. Bij monde van dhr. Gideon werd medege deeld dat geen op- of aanmerkingen waren lc maken en geadviseerd deze vast te stel len, in gelijke cijfers als bij de aanbieding. 3. B. cn W. bieden de Raad aan de Ge- meentebegrooting voor het Dienstjaar 1917. 4. Benoeming van een weger aan de fair- bank No. 1. Voor genoemde betrekking hadden zich 3 sollicitanten aangemeld, waarvan in dien tusschentijd zich nog één teruggetrokken had. Tengevolge daarvan waren nog over de sollicitatie van Hendrik Heij en Cornelisvan Dijk. Op de vraag des Voorz. of nog iemand het woord verlangde over persoonlijke zaken, gaf dhr. Slis zijn verlangen hieromtrent te kennen, waarom de Raad overging in ge heime zitting. Na heropening der vergadering had de stemming plaats en met algemeene stemmen werd benoemd Hendrik Heij. Bij deze stemming waren dhrn. Doornbos en M. Joppe stemopnemers. Daarna vroeg dhr. M. Joppe mede in ver band met de nu benoemde weger, of er geen mogelijkheid bestaat, dat er niet zooveel publiek in de weeghuisjes wordt toegelaten voor zoover deze er niet noodig hebben, omdat daardoor den weger maar onnoodige moeite wordt aangedaan. De Voorz. antwoord, dat men hieromtrent in de fairbank wel een beetje verwend is, want er wordt uitgerekend netto gewicht, tarra, hoeveel geld enz., wijl dit toch, heele- maal niet behoort tot de taak van den weger. Evenwel werd door den Voorz. toezegging gedaan, dat hieromtrent wel instructies zou den worden gegeven. Verder werd mededeeling gedaan, dat aan de Fairbank No. 2 J. Knape Az. met ingang van 15 Sept. weer disponibel wordt geacht als weger. 5. Voorz. Verleden week is de Distributie wet (aangenomen of ingediend) waarvan officieel nog niet bekend is, omdat het Staats blad nog niet in ons bezit is. Die Distributie-wet bevat, zooals de heeren wel begrepen zullen hebben, dat de Minister zooveel mogelijk zorgt voor levensmiddelen, grondstoffen voor levensmiddelen, brand stoffen enz. Het Gemeentebestuur draagt daii verder zorg, dat de door den Minister genoemde op voldoende wijze in de gemeente aanwezig en verkrijgbaar zijn. Officieel hebben wij deze week kennis ge kregen per telegram betreffende de levens middelen, bovenbedoeld en voorzoover deze aanwezig zijn, zooals varkensvleesch als één derzelve. Volgens de distributiewet komt '/io van het tekort voor rekening der Gemeente. Nu

Maas- en Scheldebode | 1916 | | pagina 3