De Oorlog. BUITENLAND. BINNENLAND. PLAATSELIJK NIEUWS GEMEENTERAAD. POSTERIJEN. VISSCHERIJ. RECHTZAKEN. VERKOOPINGEN. ben, dat de groote menigte zich lot God zou bekeeren, maar er kwam van inkeer niets. Toen het einde van Israels glorie naderde, en Nebukadnezar reeds optrok, is profetisch vermaan tot Israel uitgegaan, en zou men verwacht hebben, dat het volk zich bekeerd had, maar alle bekeering bleef uit en de ballingen togen naar Baby Ion. En zoo staan we er ook nu voor. Ook nu zou men verwacht hebben, dat de schok, die in Augustus 1914 door heel Europa ging, in alle land zou hebben aan gehouden en de volken voor God den Al machtige op de knieën zou hebben ge bracht. Doch ook nu werd die verwachting schier allerwegen teleurgesteld. De kringen die toch reeds nabij God leefden, uitge zonderd, blijft 't ook nu als in Noach's dagen„Ze aten en ze dronken, ze namen ten huwelijk en werden ten huwelijk ge- gegeven," en zoo zal 't blijven, tot ook nu de stormvloed komt, en Europa straks voor Azië doet bezwijken. De Merwedebode schrijft onder het hoofdje Ontzettend Men schrijft uit Amsterdam „Zondagavond waren drie schouwburgen en elf bioscoopen uitverkocht. Verder zaten alle café's, waar muziek was, boordevol. En dan gebeurde het dat Eeden in de Am- stelstraat, met zijn 30 en 40 cents con sumptie, waar de populaire Lanvredi avond aan avond optreedt, zijn deuren sloot, en er telkens een inliet, wanneer iemand de zaal verlaten had. Zoo druk was 't er". Toen voor twee jaar de oorlog begon, heerschte er ook in ons land eenige vrees. En nualle vrees is uitgeschud, zie boren. Het kwaad zoo meent men zal ons niet genaken. Dus men lacht, springt en drinkt, maar op de ernstige roepstem wordt geen acht gesla gen. Zoo wij het niet willen verstaan, zal de toekomst het ons leeren in harde lessen. God laat zich niet bespotten. Ér wordt reel gedaan voor ons volkge tuige weder de 20 millioen, die toegestaan zijn tot leniging der nooden, maar als zoo de gelden verbrast worden, dan is toch de nood zeker niet hoog en kunnen de gelden beter besteed worden. Mooie Neutraliteit. Nederland is weer eens een Bond rijker geworden. „De Nederlandsche afdeeling van den Bond van Nuetrale landen", heet hij. Maar 't is een eigenaardig neutrale Bond. Reeds dadelijk verklaarde hij zich neutraal, doch anti-Duitsch. Hoe dat nu bestaanbaar is, begrijpen wij niet. Maar de heeren van den Bond vatten het blijkbaar wel dus moeten wij zwijgen. Nu weet ieder, hoe Engeland op 'toogen- blik heeft ingegrepen in onzen nationalcn eigendom. Het heeft een honderdtal onzer visschers- schepen in beslag genomen, ze naar Engelsche havens opgebracht en ze ontakeld. De schade, ons hierdoor berokkend, loopt nu al in de honderdduizenden. Ieder Nederlander zal dergelijke handelwij ze zeker afkeuren. Engeland kan onze haring evengoed koo- pen als Duitschlanddoch Engeland koopt ze liever niet, doch neemt ze met onze schepen tegelijk. Brittanje pleegt alzoo sluitend machtsmis bruik en jaagt onwilkeurig vele Hollanders tegen zich in 't harnas. De Nederlandsche afdeeling van den Bond van Neutrale Landen ziet de zaak echter anders. Zij heeft ook de visscherij kwestie besproken en publiseert o.a. het volgende: „dat het belang der menschheid in 't al gemeen, en dat van Nederland in 't bijzon der, een volledige en spoedige overwinning der geallieerden eischt;" „veroordeelt elke poging om het zee- visscherij-conflict uit te buiten tot het ma ken van stemming voor een vervreemding van Engeland, of een toenadering tot de Centrale Mogendheden". Ja, zoo staat het er! We moeten dus onze schepen door En geland laten inpikken, onze graantoevoer door Brittanje laten belemmeren, onze koloniale post door de Engelschen doen controleeren en dan noch hopen op, ja, bevorderen een spoedige overwinning van Engeland. Sterker nog, we moeten overal oppassen dat we niet van Engeland vervreemden. Daar behoeft Engeland niet voor te zor gen, neen, daar moeten wij voor waken We hebben een oogenblik perplex gestaan toen we dat alles zoo lazen. Wat kan veroordeel en haat den mensch toch met blindheid slaan I En dat durft zich dan nog neutraal te noe men I Dat is wel het onbeschaamdst van alles. („De N. Meerh.") DE TOESTAND. Alweer moeten wij, helaaseen uitbreiding van het oorlogvoeren melden. We hebben weer 2 oorlogsverklaringen er bij en daarbij de 28ste bereikt. Italië aan Duitschland. Roemenië aan Oostenrijk. Om dan met de eerste te beginnen, daar over loopen de meeningen niet zoover uiteen, daarvan is men niet zoozeer geschrokken, wetende dat, komt eenmaal de oorlogsver klaring het aan de toestand toch geen ver andering brengen zal. Nog sterker Duitschland neemt het verraad van den „valschen broeder" nog al kalm op en beschouwd deze oorlogsverklaring als een daad, die hun Duitschers, meer ruimte aan beweging geeft. Italië verklaarde de oorlog om voor zijn troepen bij Saloniki vrije hand te hebben te gen den Duitscher, doch nu heeft onze na buur ook het recht zijn troepen naar het Zuidfront te zenden. De Kölnische Volkszeitung schrijft: „Italië heeft zijn 'grooten oorlog' willen hebben. Het zal dien en de gevolgen daar van gewaar worden. Voor den militairen toe stand van Duitschland is de oorlogsver klaring van Italië volslagen zonder belang. Daarentegen maakt zij aan een onduidelijken diplomatieken toestand een einde, en dat is niet te betreuren. Ze is ongetwijfeld ook als een taktische manoeuvre gedacht, waardoor men op de aanstaande beslissingen op den Balkan, vooral in Roemenië, invloed hoopt te oefenen. Wij roepen den valschen vriend van vroeger een verachtelijk 'Ga weg!' toe en grijpen slechts vaster aan de sabel." Over de oorlogsverklaring van Roemenië aan Oostenrijk gingen weer pennen in be weging. Nu bleek, dat heel die munitie doorlaat door Roemenië, enkele weken geleden, niets an ders is geweest als een voorbereidend werk, eigenlijk was toen voor Roemenië de oorlog al een vaststaand feit. Roemenië behoorde tot de groep van „af wachtende neutralen" zegt de N. R. Ct. Dat zijn de neutralen, die van den aanvang af voornemens waren aan den oorlog deel te nemen om hun slag te slaan, maar die daartoe wilden wachten op het gunstigste oogenblik. Er waren twee „onbevrijde" Roemeenschs gewesten. Bessarabië, dat Rusland indertijd (als loon voor de hulp door Roemenië in den oorlog tegen Turkije betoond) had ingepalmd, en Zevenburgen. Roemenië kon dus kiezen. „Strijdend voor een verheven nationaal oogmerk," kon het zoowel tegen Rusland als tegen Hongarije van leer trekken, op het moment, dat een van beiden in zijn worsteling tegen zijn grootere vijanden niet meer in staat schijnen, den slag af te weren. Het partijkiezen moet dus niet te vroeg ge beuren. Wie aan de verliezende hand was, zou zich kunnen herstellen en zich op den kleinen meedoener kunnen wreken. Maar het moest ook niet te laat geschieden. De win nende partij zou dan aan die hulp te weinig meer hebbendie hulp zou geen groote be looning meer waard zijn. Nu is er aldoor heel weinig van Bessara bië, en heel veel van Zevenburgen sprake ge weest. Dat Roemenië zich zoo in het bizonder tot de „bevrijding" van deze volksgenooten voelde aangetrokken, is aan politieke en militaire oorzaken toe te schrijven. Men herinnert zich de rol van het land gedurende den Balkanoorlog. Zoolang de Bal- kanbond gezamenlijk tegen Turkije oorloogde, hield Roemenië zich afzijdig, maar toen de bondgenooten het onderling aan den stok kregen over de verdeeling van den buit, en Bulgarije, dat tegen de Turken de spits had moeten afbijten, door Servië, Griekenland en Turkije tegelijk in het nauw werd gebracht, viel Roemenië het in den rug en dwong het tot het vredestractaat van Boekarest, waarbij het als lotsbeschikker van den Balkan optrad. Het verzet van Oostenrijk tegen dat trac- taat vervreemdde Roemenië geheel van het drievoudig verbond; er was trouwens alte voren verkoeling ingetreden. De politiek van Roemenië ontwikkelde zich dus in de richting van een zwenking naar de Entente. De sympathie van het volk was ge rende den oorlog dan ook geheel aan die zijde. Maar ook de krijgsgebeurtenissen leidden er toe, dat het oog alleen op de verovering van Zevenburgen kon laten vallen en niet op die van Bessarabië. Immers bij herhaling wer den de Oostenrijksch-Hongaarsche legers uit de Boekowina en Galicië op de Karpathen teruggedreven. Bij herhaling -reikte Rusland Roemenië als het ware de handdoe mee, het scheelt zoo weinig, als gij meedoet zal de beslissing gauw vallen en dan krijgt ge Zevenburgen. Het is waarschijnlijk, dat de centralen hun maatregelen, zoo goed als het ging, reeds hebben genomen. Met andere woorden, dat in de Zevenburgsche bergen een leger ge reed staat, terwijl ook de Bulgaren reeds troepen aan den Donau hebben samenge trokken. Of Roemenië ten slotte in de keus van het oogenblik geheel vrij gebleven is, valt moei lijk na te gaan. Natuurlijk heeft de entente ten slotte pressie uitgeoefend. De nieuwe bondgenoot kan immers misschien op den Balkan de beslissing te haren gunste doen vallen, misschien kan Roemenië's hulp zelfs Hongarije onder de knie brengen. De Berlijnsche correspondent van de Tijd schreef voor het uitbreken van den oorlog tusschen Roemenië en Oostenrijk-Hongarije: In elk geval kan een vergissing omtrent het doel van de internationale volkenactie, welke op til staat, niet mogelijk zijn. Dat voor Roemenië het onmiddellijk doel Zeven burgen, enz. is, met al de andere voordeelen welke het door de entente zijn toegezegd, behoeft niet veel informatie. Maar de groote drijfkracht is Rusland. En ofschoon zich het Tsarenrijk moest ma tigen deze gedwongen matiging was de oorzaak van Sasonof's aftreden gaat het opnieuw een en nu wellicht een beslis- senden worp doen naar Sasonof's en aller Groot-Russen ideaal, de inbezitneming van Konstantinopel. Indien het krijgsgeluk der entente gunstig blijft, wat ik als niet-militair niet wil beoordeelen zal men in September en Oc tober dan ook van een grootsch opgezetten Balkanveldtocht hooren, die opnieuw den weg naar Konstantinopel in bezit poogt te krijgen en de centrale machten te isoleeren om ver volgens rechtstreeks tegen Konstantinopel op te rukken. Dat op deze wijze de oorlog, hoe zeer men ook heeft gemeend, dat een beslis sing uitsluitend in het westen zou vallen, snel zijn einde zou naderen te midden der uitgeputte volkeren, ligt voor de hand. Dat voor het overige ook aan het Ooste lijk front de Russen nieuwe en ontzaglijke voorbereidingen hebben getroffen om eerlang het leger van Hindenburg en den Oosten- rijkschen aartshertog achteruit te dringen, laat zich wel niets anders denken, daar Roe menië hetwelk ook op dit punt natuurlijk volstrekt zekere inlichtingen zal hebben te eischen onder Russische bescherming het lot over zijn toekomst laat werpen. Opgebrachte visscherschepen. Bij het Secretariaat der Reedersvereeniging van de Nederl. Haringvisscherij te Vlaardin- gen is telegrafisch bericht ingekomen, dat de namens die vereeniging in Londen vertoe vende commissie met het Britsche gouverne ment een overeenkomst inzake de haringvis scherij heeft getroffén. De visscherij kan wor den voortgezet, en de opgebrachte schepen van leden dier vereeniging zullen worden losgelaten. HELLEVOETSLUIS. Maandagvoormiddag was alhier een duiker werkzaam, ten einde eenige werkzaamheden te verichten aan de boot, Torpedodienst III. Vele nieuwsgierigen warengdaarbij tegenwoordig. De Officier van Administratie le klasse der Kon. Marine wordt 1 September geplaatst aan de Directie alhier. Geslaagd voor het examen boekhouden dhr. W. Schuil, adjunct-commissaris bij het loodswezen. OUDENHOORN. Verleden week bracht de landbouwer J. v. d. Berg alhier zijn koeien op het namat. Daar zulke weide een zeer smakelijk voedsel is, voor de koeien, zijn ze zeer gulzig met het eten daarvan. Nu was het gras door dauw en regen, nacht en dag nat, en dit schijnt zeer nadeelig op de maag der koeien te werken. Het gevolg was dat een der beste melkgevers ziek werd en wel zoodanig dat Zondag 1.1. de inmiddels ge roepen veearts, verklaarde, dat men tot af making moest overgaan, daar herstelling on mogelijk was. Het vleesch was dan nog goed voor de consumptie. Men heeft dan ook den raad der veearts gevolgd en de koe geslacht. Een tweede koe, die ook ziek werd zal be houden kunnen worden, daar de veearts aan raadde om hooi te voeren. Een en ander kan wel een waarschuwing zijn voor andere land bouwers. Maandagmiddag reed een onervaren boe renknechtje met een voer tarwe van een stoep, met dat gevolg, dat hij zijn stuur kwijt raakte en het voer tarwe in de sloot terecht kwam. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Alleen brak een rong van den wagen. Direct werd een andere wagen gehaald en het voer overgeladen. SPIJKENISSE. Burg. en Weth. stellen de ingezetenen der gemeente in de gelegenheid om zich op 20 Sept. a.s. om 2 uur door Dr. A. Both kosteloos te laten vaccineeren of revaccineeren. Door de ontslagaanvrage van den lan taarnopsteker C. Waleboer en den omroeper P. van 't Hof, worden door B. en W. voor deze vacatures sollicitanten opgeroepen tegen een jaarwedde van resp. f 125 en 75. V1ERPOLDERS. Vrijdagmorgen is dedienst- bode van den landbouwer W. Scheijgrond Bz., door eene duizeling bevangen, te water gevallen. Na enkele mislukte pogingen wist zij zich zelf weer op 't droge te werken. Met den schrik en een nat pak kwam ze er af. Bij W. Lugtenburg alhier is regeerings- haring verkrijgbaar tegen 4 cent. VLAARDINOEN. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen zijn de haringvischschepen, der leden v. d. Reedersvereeniging, in Enge land vrij gelaten. Binnen enkele dagen wor den zij terugverwacht. Van den grooten to ren en vele handelskantoren waait de drie kleur als teeken van vreugde. Zondag was er daardoor vroolijke drukte. Ongetwijfeld is de oplossing der kwestie nog betrekkelijk plotseling. De voorwaarden zullen nader wor den bekend gemaakt, daar deze nog niet kun nen worden gepubliceerd. Zaterdag had een aanvaring plaats op den N. Waterweg tusschen een Deensche en een Stoomloodsboot. De Deensche was aan den boeg beschadigd. De Stoomloodsboot is naar het dok gestoomd te Hellevoetsiuis, waar bleek dat zij lek was. SOMMELSDIJK. Aan den milicien Adr. Buth is ontslag verleend uit den dient, we gens lichaamsgebreken ontstaan buiten den dienst. Ten bewijze dat het ook in deze ge meente zeer schaars is met suiker blijkt wel uit het volgende. Verleden week werd alhier voor een pond suiker den kolossalen prijs geboden vanéén galden. Onze dorpsgenoot de heer A. Faasse Gzn. is bevorderd tot sergeant. Zaterdagavond viel een paard en wagen van den landbouwer A. V. van Middelharnis aan den Langeweg alhier omver. Door toegeschoten hulp werd paard en wagen weer opgeholpen en kon men den weg weder voortzetten. Aan den heer C. Vis alhier is vergun ning verleend tot plaatsing van een weeg brug aan het Tramstation te Middelharnis. Bij de voormalige Waschinrichting al hier zal een nieuwe weegbrug worden ge plaatst, voor welke uitvoering de opdracht, is verleend aan C. Vis Jzn. alhier. Onze dorpsgenoot de heer Fr. Maassen, staande in Duitschen krijgsdienst tegenover de Franschen bij Verdun, is dezer dagen ge wond aan been, arm en hoofd. Volgens een later ontvangen bericht gaat het hem op het oogenblik heel goed. Een openbare vergadering van den Raad dezer gemeente is belegd tegen Donderdag, 31 Augustus a.s., n.m. 31/» uur. MIDDELHARNIS. De timmermansknecht J. v. Eek had 't ongeluk zijn hand te verwon den aan een stuk prikkeldraad. Daar dit lichaamsdeel op begon te zetten, bleek bij geneeskundig onderzoek bloedvergiftiging aanwezig te zijn. Terwijl C. Brouw, aan 't tarwe snijden was, had hij 't ongeluk in zijn hand te snij den, waardoor hij zich zoo ernstig verwonde dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Met ingang van 1 September a.s. is aan K. de Leeuw ontslag verleend als nachtwacht. Deze week zal alhier de eerste verzen ding Regeeringstarwe plaats hebben. A. K. had het ongeluk, door dat een pak van zijn fiets viel, het evenwicht te ver liezen en in de sloot terecht te komen. Het liep echter met een nat pak en den schrik af. DIRKSLAND. Den milicien A. de Ruiter van het Reg. Gren. is dezer dagen voorden mil. dienst ongeschikt huiswaarts gekeerd. De timmermansknecht J. C. B. kwam met het vervoeren van een kippenhok zooda nig met zijn hand in de knel dat geneeskun dige hulp noodig bleek. HERK1NGEN. Door de spekslager J. H. al hier is deze week ter slachting door de re geering een varken aangekocht wegende het kolossale gewicht van 554 pond. Het dier vond veel bekijks. Bij publicatie zijn verkoopers van suiker alhier door den Burg. gelast opgave te doen van de hoeveelheid suiker in hun bezit bo ven datgene wat hun gezin benoodigd heeft en daaivan aangifte te doen voor 29 Aug. Hierbij is gebleken hoegenaamd in deze ge meente geen suiker ter verkoop voorradig is. Het Kohier No. 2 der Pers. Belasting is op 18 Aug. 11. invorderbaar verklaard en den Rijksontvanger te Middelharnis ter hand gesteld en is een ieder der aangeslagenen verplicht zijn aanslag voor dat deel te vol doen. Van de koopman A. W. van hier brak in de omgeving van D. B. aan den Ouden dijk onder deze gemeente, de burrle zijner kar bespannen met hit en beladen met koopS waar. Hij zag zich genoodzaakt zich van een ander voertuig te voorzien, over te laden en huiswaarts te keeren met als gevolg een ta melijke materieele schade. Zij die hun inbeslaggenomen graan uit de gemeente willen vervoeren (verkoopen) moeten zich bij den Burgemeester aanmel den om geleibiljet en kunnen alsdan leve ren des Donderdags en Vrijdags van 6 tot 6 en Zaterdags van 6 tot 12 uur v.m. bij den beurtschipper in zakken van netto 75 (tarwe) en 50 Kg. (haver). Zie overigens publicatie. Vrijdag 1 Sept. e.k. hopen we in onze gemeente het zeldzame voorrecht waar te mogen nemen de viering van een gouden huwelijksfeest, nl. van dhr. M. Melissant en echtgenoote. Ofschoon vader van groot ge zin en alzoo in een moeilijk tijdperk des le vens vele zorgen getorscht gaat deze krasse oude nog dagelijkschen arbeid verrichten om voor hem en zijn vrouw het dagelijksch brood met eere te verdienen. Zij die voor de komende bietencampagne een plaats begeeren op de kaai dezer gemeen te tot bergen hunner bieten moeten daartoe voor 8 Sept. e.k. des v.m. 10 ure opgave doen van het aantal gecontracteerde H.A. en onder overlegging hunner zaailijst. STELLENDAM. Door A. Kievit is onder hands gekocht een huis aan de Voorstraat, eigenaar de heer L. v. d. Sluis te Dirksland, terwijl Kievit zijn huis en erf heeft verkocht aan G. Kooijman. Een zoontje van S. Keijzer was aan het spelen op een blazer en wilde toen naar een stuk hout grijpen dat in de nabijheid dreef. Dit kostte hem echter een nat pak want hij verloor het evenwicht en tuimelde in de ha ven. Zelf wist hij den wal te bereiken. Woensdag was P. v. d. R. met een ma chine aan het boonen snijden en stak daarbij haar vinger in de gleuf, waardoor haar de top van den wijsvinger werd afgemalen. De volgende voordracht is opgemaakt voor de benoeming van 2 leden voor het college van zetters: No. 1 H. Kievit (aftr.), No. 2 P. D. Holleman, No. 1 K. A. v. Wa- geningen (aftr.), No. 2 P. Biemond. Tot leden van de commissie inzake re clames H. O. zijn benoemd de Heeren J. A. Charbon, M. Keijzer en P. Biemond. Door een klein wondje aan de hand kreeg de landbouwknecht H. C. B. alhier bloed vergiftiging, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, en B. zijn werk moest neerleggen. De gemeentebegrooting dienstjaar 1917 ligt van 25 Aug. tot den dag der behande ling in den raad voor ieder ter inzage en is tegen betaling der kosten verkrijgbaar. Aangeslagenen in den H. O. en Honden belasting worden er aan herinnerd dat a.s. Zaterdag 2 Sept. van 2—6 ure de gemeente ontvanger zitting houdt tot in ontvangstne ming van den 2den termijn. Bij niet betaling wordt tot vervolging overgegaan. GOEDEREEDE. Door schipper W. Tanis alhier, zijn de vorige week 5 schipbreuke lingen, die zich in een sloep bevonden, op gepikt en aan den Hoek v. Holl. aan wal ge bracht. Ze warren afkomstig van een Noorsch getorpedeerd schip. Vergadering van den Raad der gemeen te STELLENDAM, gehouden op Don derdag 24 Aug. 1916, 's nam. 3 ure. Aanwezig alle leden. Voorzitter de Burgemeester. Na opening der vergadering wordt het nieuw gekozen lid, dhr. J. van Seters binnen geleid, en legt de bij de wet voorgeschreven eed af,waarna de gebruikelijke gelukwenschen en dankbetuigingen volgen. Daarna worden de notulen der vorige ver gadering gelezen. dhr. Holleman meent dat op het adres van dc afd. van het N. O. G. niet, zooals in de notulen staat, afwijzend is beschikt. De Voorz. beweert echter van wel. Ook Keijzer meent dat geen afwijzende beschikking is genomen, want indien er gestemd was, zou hij tegen hebben gestemd, en als er niet gestemd was, dan zou hij stemming hebben gevraagd. Het is dus volgens de overtuiging van K., noch met stemming, noch zonder stemming, afge wezen, doch aangehouden. De Voorz. geeft echter niet toe, terwijl de andere leden zich niet meer herinnerden hoe het gegaan was. Over deze kwestie wordt nog eenigen tijd geredetwist, totdat de Voorz. beweert dat als er slechts 2 tegen zijn, de notulen worden goedgekeurd. dhr. Holleman verzoekt in de notulen de reden te vermelden waarom hij tegen goed keuring is, en zegt dat hij in de volgende vergadering op deze zaak terug wenscht te komen. Alsnu wordt met 6 stemmen tot Wethou der benoemt de heer Nagtegaal, die verklaart de benoeming aan te nemen. (De heer Bie mond verkrijgt 1 stem.) Ingekomen stukken. Een missive van üed Staten dezer pro vincie inzake 2 reclames inzake den H. O. Op het adres van den lieer Joh. Visser is afwijzend beschikt, terwijl het belastbaar inkomen van Mej. Wed. L. Visser is terug gebracht van f 2750 op i 245Ü. Op een adres van Ged. Staten, inhoudende verzoek om verhooging der iractementen van Burgemeester, Secretaris, Gemeente-Ontvan ger en Wethouders wordt afwijzend beschikt, wegens leegte der spaarpot. Daarna wordt op een desbetreffend ver zoek van den lantaarnopsteker P. Kievit be sloten het loon van 2'/, ct. per lantaarn en per keer, te brengen op 3l/i cents. Het ver zoek was om 4 cents. Vervolgens brengt de commissie, aange wezen tot het nazien van de Gemeentereke ning dienstjaar 1915, haar rapport uit. De Commissie heeft eenige opmerkingen, doch aangezien dit de vorige Burgemeester aan gaat wordt tot aanneming besloten, als ook van de rekening van het Burg. Armbestuur. Worden ter inzage gelegd. Alsnu is aan de orde opmaken voordracht tot benoeming van 2 leden voor het college van zetters. De Voorz. stelt voor zonder stemming de aftredenden no. 1 te zetten en daartegen de Heeren Holleman en Biemond. Van Seters wenscht echter stemming die uitkomt zooals de Voorzitter voorstelde, n.l. H. Kievit en K. A. van Wageningen no. 1 en Holleman en Biemond no. 2. Daarna wordt een reclame-commissie in zake den H. O. benoemd, t. w. de heer Char bon Voorzitter, en de heeren Biemond en Keijzer leden. Thans bespreek! de heer Holleman de wenschelijkheld om in de haven te mogen zwemmen. De Voorz. is hier ook voor en die zaak zal spoedig in orde worden gebracht. Daarna vraagt de heer Keijzer of er totaal niets voor de onderwijzers gedaan kan wor den. Alles duurder en tractementen niet ver hoogd. Nogmaals wordt de kwestie van jaren terug besproken, toen ook een afwijzende beschikking op zulk een adres is genomen. De zaak wordt nog eens in den breede be sproken. l dhr. Keijzer wil trachten verhooging der subsidie te krijgen. De Voorzitter meent dat hier geen kans op is. dhr. Keijzer vraagt of er een voorstel van B. en W. in dezen ver wacht kan worden, 'tgeen de Voorzitter in overweging zal nemen. dhr. Holleman merkt op dat Ged. Staten zelf voorgaan met tractemeatsverhooging te vragen voor Burgemeester, Secretaris enz Waarom dan de onderwijzer niets? dhr. Roon vraagt of de brandspuit al in orde is, waarop de Voorz. antwoordt dat het officieel rapport nog niet is ingekomen. Vol gens de Secretaris is de spuit in orde. Ten slotte deelt dhr. Kievit mede dat het water bij de begraafplaats niet voldoende weg kan. Het zal onderzocht worden. Alsnu gaat de raad over in geheime zitting. Na heropening wordt besloten het Gemeen tehuis te vergrooten waarna de vergadering wordt gesloten. DIRKSLAND. Met ingang van 1 September a.s. zal het Post-, Telegraaf- en Telefoonkantoor alhier op werkdagen geopend zijn van des morgens 8 tot des avonds 9 ure. STELLENDAM. Alhier zijn aangevoerd in de afgeloopen week 13000 K.G. garnalen. Al les is aan de pellerijen geleverd k 14 cent per Kilo. GOEDEREEDE. De Noordzeevisscherij blijft in deze tijden nog altijd een gevaarlijk baan tje. De vorige week werden weder 2 mijnen gezien. Door schipper J. Lokker werd te Maas sluis een flinke partij boter aangebracht. Door schipper C. Lokker werd voor ruim f200 aan versche visch besomd. Faillissementen. RECHTBANK TE ROTTERDAM. Uitgesproken J. Nagtegaal, bakker te Nieuw-Helvoet. Cu rator mr. H. P. Hermans, te Brielle. Rechter commissaris, mr. H. van Goudoever. Op Donderdag 31 Aug. 1916 des nam. 2 ure te Stad aan 't Haringvliet, ter herberge van den heer G. Smits, van Aardappelen te velde (Eigenheimers Red star en Bravo's) in den Brienenpolder te Stad aan 't Haring vliet. Deurwaarder GROENENDIJK. 10662 Op Donderdag 31 Aug. 1916, 's morgens elf uur, in het Café van den heer Rooi te Oudenhoorn afslag van een Bouwmanswo ning met tuin en boomgaard, en diverse uitmuntende wei- en bouwlanden onder Ou denhoorn samen groot 20-30-26. Notaris L. P. v. d. BLINK te Brielle. Op Donderdag 31 Aug. 1916 des morgens elf uur in het Cafe van den heer Rooi te Oudenhoorn afslag van 1-62-00 Bouwland in den polder Zuidland in den Gasthuishoek aan den Koewcg. Notaris L. P. v. d. BLINK te Brielle. Zaterdag 2 Sept. 's avonds 6'/i uur (nieuwe tijd) te Ouddorp in het Logement van Akers hock, verhuring bij inschrijving: A. voor het seizoen 1917, ingaande bloot- schoof of uiterlijk 15November 1916, van een perceel bouwland te Ouddorp in het West- Nieuwland in de Vroone, groot ongeveer 0.76.53 H.A. of 500 R. V. M. in twee perc. B. Voor den tijd van 6 jaar, ingaande da delijk, van een perceel weiland, om te scheu ren, te Ouddorp in den polder het Oude- Nieuwland aan den Oude-Nieuwlandschen Langeweg, onder den Langendijk, groot on geveer 1.37.76 H.A. of 3 G. V. M. in drie perc. Notaris VAN DEN BERG. Op Maandag 4 Sept. 1916 des middags 12 uur afslag van het huis met nieuwe schuur, erf, tuin, nieuwe boomgaard, en uitmuntend Dijkweiland, groot 1-21-60, aan den Schapen gorschen dijk, bij de Ronde Weide, gemeen te Rockanje. Notaris L. P. v. d. BLINK, te Brielle. Op Dinsdag 5 September 1916, 's avonds 7 uur, te Dirksland, ter herberge van J. Gaanderse, afslag van, een gebouw, be staande uit twee woningen, met erf [en grond te Dirksland, aan den Straatdijk, kad. Sectie B. No. 85, .groot 78 centiaren. Ten verzoeke van den heer M. Klink te Dirksland. Notaris VAN DER SLUIJS. Op Dinsdag 5 September 1916, 's avonds 7 uur, te Dirksland, ter herberge van J. Gaan derse, afslag; van Een op goeden stand staand WOONHUIS, waarin KRUIDENIERSWINKEL, met ERF en GROND te Dirksland, aan de Heul, kad. sec tie B No. 1531, groot 2 Aren 15 centiaren. Ten verzoeke van den Heer A. J. van Dongen. Notaris VAN DER SLUYS. Op Woensdag 6 Sept. 1916 des avonds 6 uur in het Cafe van dhr. Adrs. Kruik te Oost- voorne van 15 koopen Aardappelen en 10 koopen Haver staande op de terreinen van de Maatschappij „Voornes Duin" om en bij de „Jacoba-Hoeve". Notaris L. P. v. d. BLINK te Brielle. Op Woensdagen 6 en 20 Sept. 1916 des voorm. half elf in het Koffiehuis van dhr. G. Kortleve te Nieuwesluis gemeente Heenvliet, van de Tiendvrijè Bouwpolder „de onderne ming onder Zwartewaal en Vierpolders aan de Nieuwe Maas. 20-43-41 H.A. Bouw en Weiland en Gor zen onder Zwartewaal en Vierpolders in ver schillende perceelen en gecombineerd. Notaris K. P. J. G. Bel te Heenvliet. Donderdag 7 Sept. 1916 v.m. 10 uur aan de Kaai te Battenoord, verkoop van een partij timmerhout. Notaris VAN ISPELEN.

Maas- en Scheldebode | 1916 | | pagina 2